Tam
EskidenYeniye
 

Kamikaze hakimler hakim önünde

Paralel Yapı soruşturmasında tutuklanan çok sayıda şüpheliyi usulsüz ve yetkisiz şekilde müdahil olarak tahliye etmeye kalkışan hakimler Metin Özçelik ile Mustafa Başer'in yargılanmasına Yargıtay'da başlandı. Gergin geçen duruşmada sanıklar, avukatları ve salondaki yakınlarınca bir çok kez tartışma çıkarıldı. Tartışmaların sürmesi üzerine mahkeme başkanı duruşmayı engellemenin suç olduğunu hatırlattı.

Önceki haber title=Sonraki haber

21.01.2016 12:19 'Paralel Devlet Yapılanması' soruşturmasında tutuklanan çok sayıda şüpheliyi usulsüz şekilde müdahil olarak tahliye etmeye kalkışan hakimler Metin Özçelik ile Mustafa Başer'in yargılanmasına Yargıtay'da başlandı. Dava şüphelilerin suç tarihinde hakim olmaları nedeniyle ilk derece mahkemesi sıfatı ile Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde görülüyor.

Yargıtay Genel Kurul salonunda yapılan duruşmaya, tutuklu sanıklar Özçelik ve Başer jandarma eşliğinde getirildi. Sanıkların avukatları ve yakınlarının da katıldığı duruşmayı, Avrupa Yargıçlar Birliği'nden temsilciler de izledi. Yargıtay 16. Ceza Dairesi heyetinde, Başkan Eyüp Yeşil, üyeler Bülent Savtok, Nevzat Özsoy, Mehmet Öztunç ve Mustafa Kurtaran bulunuyor. Duruşmanın başında sanıkların avukatları, duruşmayı izleyen Dünya Yargıçlar Birliği temsilcileri için simültane tercüme talebinde bulundu. Başkan Eyüp Yeşil, Yargıtay'da böyle bir imkan ve sistem bulunmadığını söyledi. Aleni ve açık duruşmada sanıkların ve avukatlarının savunmalarının kayda alınacağını daha sonra savunmaların dökümünün yapılacağını ifade eden Yeşil, avukatların talebi üzerine heyette bulunan üyelerin isimlerini, "Böyle bir uygulamamız yok ama söyleyelim" diyerek saydı.

Duruşmada sanıkların kimlik tespitini yapan Başkan Eyüp Yeşil'in, "maaşınız dışında geliriniz var mı?" demesi üzerine Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından açığa alınan İstanbul hakimi Mustafa Başer, "Başka bir gelirim yok, maaşım da ne kadar oldu haberim yok, herhalde üçte ikisi yatıyor" dedi.

HSYK tarafından açığa alınan İstanbul hakimi Metin Özçelik de kimlik tespitinde, Sincan 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde bulunduğunu, daha önce başka herhangi bir suç sabıkası olmadığını söyledi.

Duruşmada daha sonra avukatların usule ilişkin itirazları alındı. Mustafa Başer'in avukatı Celal Sis, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesince verilen soruşturmanın açılmasına ilişkin kararın kendilerine tebliğ edilmediğini söyledi. Sis, bu nedenle itiraz haklarını kullanamadıklarını, dosyanın Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne geri gönderilmesini istedi. Metin Özçelik'in Avukatı Önder Durdu, aynı itirazları tekrarlayarak, son soruşturma açılması konusunda Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin değil, nöbetçi mahkemenin yetkili olduğunu ileri sürdü. Sanıkların diğer avukatları da aynı talepleri tekrarlayarak, sanıkların tutukluluk halinin kaldırılmasını istedi.

Taleplerle ilgili görüşü sorulan Savcı Kenan Zeybek, itirazların reddiyle yargılamanın devamına karar verilmesini talep etti.

Duruşmada savunma yapan avukatlar, yargılamanın tüm usuller ihlal edilerek gerçekleştiğini belirterek, “yok hükmünde” olduğunu ifade ettiler. HSYK Müfettişinin 2802 sayılı yasayı hiçe saydığı, tutuklama kararını veren Bakırköy 2.Ağır Ceza Mahkemesinin yetkisiz olduğu iddia edildi.

Hakim Mustafa Başer duruşmada söz alarak, "Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi yetkisiz olduğunu, yaptığımız itirazı Anadolu'ya göndermekle gösterdi. Aslında kendisinin yetkisi olmadığını kabul etti" dedi.

-Hakimler, kararımızın arkasındayız-

Hakimler duruşma arasında yaptıkları açıklamada, "kararımızın arkasındayız. Bu siyasi bir yargılama. Bugün olsa yine aynı kararı veririz" dediler. İki hakimin yakınları, hakim ve savcıların tutuklanmasına en çok yargı mensuplarının tepki göstermesi gerektiğini, bu tepkinin kendi mesleklerine sahip çıkmak, yargı bağımsızlığını korumak için olması gerektiğini söylediler. Ancak her hukuksuzluğa sessiz kalınmasının yargıdaki sorunu ortaya koyduğunu ifade ettiler.

-"AYM'nin Balbay kararı hatırlatıldı"-

Hakimlerin avukatları, iki hakimin 10 aydır hukuksuz yere tutuklu olduğunu ifade etti ve aciliyeti olan bu durumun gözönüne alınması gerektiğini söyledi. "Soruşturma aşamasındaki hatalar telafi edilebilir, ancak tutukluluktan oluşan bu mağduriyet giderilemez" diye konuştu. Anayasa Mahkemesi'nin Mustafa Balbay kararını hatırlattılar.

-Savcıdan avukatlara hatırlatma-

Davaya bakan Savcı “avukatların son soruşturmanın açılması kararının tebliğ ile ilgili mütalaada bulunurken CMK’nın 191.maddesi başta olmak üzere usul hükümlerini sanık avukatlarına hatırlatmak istiyorum” dedi. Savcının bu sözleri sanık ve avukatları arasında tepki çekti. Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir savcının avukatlara hatırlatmada bulunduğunu iddia eden sanık ve avukatları, "Normalde savcılar mütalaa ve talepte bulunabilir, avukatlara hatırlatmada bulunamaz." dediler.

-Hakim Başer: Kadastro tutuklasa yine aynı işlemi mi yapacaktınız?-

Başer, "savcı avukatlarımıza usul hatırlatması yaptı, ama gerekçe sunmadı" diye konuştu. "Beni Bakırköy Ağır Ceza değil de kadastro mahkemesi tutuklasa yine aynı işlemi yapacak mıydınız?" diyen Başer, Bakırköy 2.Ağır Ceza Mahkemesinin soruşturma yetkisi yönündeki taleplerinin açıkça kabul veya reddine karar verilmesini istedi.

USUL İTİRAZLARINA RET

Heyet Başkanı Eyüp Yeşil, verilen aranın ardından, sanık avukatlarının soruşturma usullerine ilişkin itirazlarının tümünün reddine, duruşmanın başlayabilmesi ve delilerin değerlendirilmesine geçilebilmesi için iddianame yerine geçen son soruşturma kararının okunmasına karar verildiğini bildirdi.

REDDİ HAKİM TALEBİ

Yargıtay 16. Ceza Dairesi'ndeki duruşmanın öğleden sonraki kısmında Mahkeme Başkanı Eyüp Yeşil, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Kenan Zeybek'e söz vererek, iddianame yerine geçen son soruşturma kararını okutmaya başladı. Avukatların itiraz etmesi üzerine savcı okumayı bıraktı.

Sanık Özçelik'in avukatı Önder Durdu, son soruşturma kararının kendilerine önce tebliğ edilmesi, ardından okunması gerektiğini belirtti. Durdu, "Kendi verdiğiniz ara karardan vazgeçmeniz, ayrıca bu yargılamayı yapacak kadar deneyimli, bilgili ve tarafsız olmamanız nedeniyle Başkan ve üyeleri reddediyoruz" dedi. Önder Durdu'nun bu sözlerini salonda bulunanların alkışlaması üzerine Yeşil, duruşma düzenini bozanlar hakkında yasal işlem yaptıracağını söyledi. Başkan Yeşil, "Tarafsızlık asıldır, iddia edenler ispat eder. Duruşma düzenini bozuyorsunuz" diyerek uyardı.

Avukatlar, beyanlarının tutanağa geçirilmediğini, sesli kayıt yapılmadığını belirterek, söz istedi. Başkan Yeşil, sesli kaydın savunmalara geçildiğinde açılacağını duruşmanın başında söylediğini, avukatların beyanlarının özetinin tutanağa geçirildiğini söyledi.

"DURUŞMAYI ENGELLEMEK SUÇTUR"

Avukatların söz almadan bir arada konuşması ve itirazlarını sürdürmesi üzerine Eyüp Yeşil, "Söz almadan konuşamazsınız, dışarı çıkın o zaman. Hiçbir beyan ve talep almıyoruz. Duruşmayı engellemek suçtur. Konuşmalarınızın özetini zapta geçtik" dedi.

Avukatlar ve sanıklar, itirazlarını sürdürerek tekrar heyetin ve cumhuriyet savcısının reddi talebinde bulundu. Eyüp Yeşil, tartışmaların ardından avukatların taleplerini tutanağa geçirdi. Avukat Önder Durdu, heyetin tamamını reddettiklerini söyledi. Durdu, mahkeme başkanına "Yargılamayı yapacak kadar deneyimli değil, ya da tarafsız değilsiniz" dedi. Bunun üzerine salonda alkış sesleri yükseldi. Başkan Yeşil, salondakileri duruşma düzenini bozmak ile suçladı ve işlem yaparım uyarısında bulundu. Bunun üzerine avukat Durdu "Beni de salondan çıkaracak mısınız" diye sordu. Başkan Yeşil, "gerekirse evet" diye yanıt verdi.

-Hakim Özçelik: Heyetin reddine katılıyorum-

Duruşmada söz alan Hakim Metin Özçelik, "Taleplerimizin tamamı zapta geçirilmedi. Bu yüzden heyetin reddi talebine katılıyorum" dedi.

REDDİ HAKİM REDDEDİLDİ

Mahkeme heyeti reddi hakim talebini reddetti.

AVUKAT DIŞARIYA ÇIKARILDI

İtirazlarının reddedilmesi üzerine avukat Önder Durdu tekrar söz almak istedi. Bunun üzerine Yargıtay 16. Ceza Dairesi Başkanı Eyüp Yeşil avukat Durdu'nun dışarı çıkarılmasını istedi.

ESKİ HAKİM KİMLİĞİNİ AÇIKLAMADAN KONUŞMAYA DEVAM EDİNCE SALONDAN ÇIKARILDI

Duruşma sırasında Eyüp Yeşil, sık sık söz almadan konuşanları salondan çıkaracağı uyarısında bulundu. Özçelik'in avukatı Önder Durdu'nun söz almadan konuşmayı sürdürmesi ve Başkan Yeşil'in "Söz vermiyorum, dışarı çıkın" demesi üzerine diğer avukatlar ve izleyiciler arasında bulunan alana alınan eski özel yetkili hakim Mehmet Karababa, ayağa kalkarak itiraz etti. Eyüp Yeşil, kimliğini sormasına rağmen Karababa'nın ibraz etmemesi üzerine güvenlik güçlerince Karababa'yı salondan çıkarttırdı.

Salondakilerin söz almadan konuşmaya devam etmesi üzerine uyarılarını tekrarlayan Başkan Yeşil, aynı tavrı sürdüren bir avukatın daha dışarı çıkarılmasını istedi. Bunun üzerine güvenlik güçleriyle avukatlar arasında gerginlik çıktı. Bu sırada, izleyiciler arasındaki sanık Özçelik'in eşi Hatice Özçelik, "Hangi emri uyguluyorsunuz, hepiniz satılmışsınız" diye bağırdı. Salonda fenalık geçiren ve dışarı çıkarılan Hatice Özçelik'e, sağlık ekiplerince müdahale edildi. Başkan Yeşil, duruşmaya ara verdi.

SON SORUŞTURMA KARARI OKUNAMADI

Yargıtay Genel Kurul salonunda yapılan duruşmaya, yaşanan gerginlik nedeniyle verilen aranın ardından devam edildi. Heyet Başkanı Eyüp Yeşil, mesai saati bitiminin yaklaşması, 218 sayfadan ibaret son soruşturma kararının okunamayacağının anlaşılması, duruşmanın sağlıklı yürümemesi nedeniyle son soruşturma kararının okunmasına ara verildiğini belirtti. Yeşil, tahliye taleplerini alacaklarını söyledi. Ardından sanıklar ve avukatlar tahliye talebinde bulundu.

SANIK HAKİM ÖZÇELİK'TEN TAHLİYE TALEBİ

Söz alan sanık Metin Özçelik, kararının arkasında olduğunu, kararı neden verdiğini 20 sayfalık gerekçeli kararda anlattığını söyledi. Üzerine atılı suçla ilgili somut delil bulunmadığını öne süren Özçelik, usul kuralları çiğnenerek ve yürütmenin baskısıyla, tamamen siyasi bir kararla tutuklandığını iddia etti. Özçelik, "Vicdanıma uygun karar verdim. Kimseden talimat almadım. İddianamede belirtilen 'Gülenist' yapıyla hiçbir ilişkim olmadı. Tutukluluğuma ilişkin kararda bırakın kuvvetli şüpheyi, makul şüphe dahi yoktur. Onurlu bir Türk hakimi olarak kimsenin yanında veya karşısında değilim, hakkın hukukun yanındayım. Can Dündar'ın dediği gibi kimseyi kandırmadım, kimse tarafından kandırılmadım" dedi.

HEYETE TEHDİT

“Sadece bir karar vermesi nedeniyle hakim hakkında 9 ay aşan tutukluluk yolunu açarsanız bu yol sizin için de bu yol kapanmamak üzere açılır” diyen Özçelik, tahliye edilmesini ya da adli tedbir uygulanarak serbest bırakılmasını istedi.

SANIK HAKİM BAŞER'DEN TAHLİYE TALEBİ

Sanık Mustafa Başer de yetkili olmayan bir mahkeme tarafından tutuklandığını savundu. Eğer kaçmak isteseydi kendisinin gidip teslim olmayacağını anlatan Başer, yargıdan başka sığınacak yer görmediğini ifade etti. Tamamen vicdanına göre karar verdiği için burada olduğunu öne süren Başer, "İddia edilen örgütle irtibatım yok. Öyle olsa 'Yaptım' der, etkin pişmanlıktan faydalanırdım, niye bu sıkıntıları çekeyim? İddianameyi hazırlayan savcı, Fatih Üniversitesi Rektörüyle fotoğraf çektirmiş, üniversitede 1 yıl ders vermiş. Şimdi o mu FETÖ'cü, ben mi FETÖ'cüyüm" diye konuştu. Tahliyesini ya da adli kontrol uygulanarak serbest bırakılmasını isteyen Başer, "Dün yargıçtım, orada oturuyordum, bugün burada oturuyorum, ne oldum değil ne olacağım demek lazımmış. Bundan çıkarılacak dersler varmış. Mağduriyetimin sonlandırılmasını istiyorum. Her yerde devlet için, vatan için, millet için çalıştım. Bütün sıkıntıları yaşadım. Tahliye kararını verirken vicdanımı seçtim. Bana ne bunlar tutukluymuş diyebilirdim" ifadelerini kullandı.

TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMINA KARAR VERİLDİ

Verilen aranın ardından Heyet Başkanı Yeşil, son soruşturma kararının okunamaması, duruşmaya başlanamaması ve sanıkların savunmalarının alınamaması nedeniyle tutukluluk halinin devamına karar verildiğini açıkladı.

Duruşma, 10 Şubat'a bırakıldı.

HSYK BUGÜN 2 HAKİMİ DE MESLEKTEN İHRAÇ ETTİ

HSYK 2. Dairesi, bugün, "Paralel Yapı" soruşturmaları kapsamında tutuklular hakkında tahliye kararı veren hakimler Metin Özçelik ve Mustafa Başer'i, meslekten ihraç etmişti.SORUŞTURMANIN GEÇMİŞİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca 22 Temmuz 2014'ten beri sürdürülen "casusluk, yasa dışı dinleme, 25 Aralık kumpası, Selam Tevhid'de kumpas, Tahşiye grubuna yönelik kumpas ve emniyetteki paralel yapı" soruşturmaları kapsamında tutuklu bulunan, aralarında eski emniyet müdürleri Tufan Ergüder, Ali Fuat Yılmazer, Yurt Atayün, Yakup Saygılı, Ömer Köse, Ertan Erçıktı, Erol Demirhan, Serdar Bayraktutan ve Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın da bulunduğu şüphelilerin avukatları ile Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında tutuklanan eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek'in avukatı, İstanbul Adliyesi'nde görevli 10. Sulh Ceza Hakiminin reddi ile tutuklu tüm şüphelilerin tahliyesini içeren dilekçeleri, İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi'ne sunmuştu.

İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Metin Özçelik, 21 Nisan'da soruşturmaları yürüten savcılardan soruşturma dosyalarını, sulh ceza hakimlerinden de ret taleplerine ilişkin savunma istemişti. "Paralel Devlet Yapılanması"na ilişkin soruşturmaları yürüten savcılar ise İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi'nin bu konuda yetkili olmadığını ifade ederek, soruşturma dosyalarını göndermemiş ve konuyla ilgili Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'nün yazısını hakim Özçelik'e göndermişti. Reddi istenen Sulh Ceza Hakimleri de İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Metin Özçelik'e cevaben, yetkisinin olmadığını, reddi hakim taleplerini içeren dilekçeleri kendilerine yollamasını istemiş, ancak Özçelik bu dilekçeleri göndermemişti. Bunun üzerine hakim Özçelik, İstanbul Adliyesi'nde görevli tüm sulh ceza hakimlerinin reddine karar vermiş, tahliye konusunda dilekçeleri ise İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi'ne göndermişti. İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Mustafa Başer de "Paralel Yapı" soruşturmalarında tutuklu tüm şüphelilerin tahliyesine karar vermişti.

Bu kararların ardından, İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği, İstanbul 29. ve 32. Asliye Ceza Mahkemelerinin aldığı kararların usul ve yasaya aykırı olduğunu belirterek, verilen kararların "yok hükmünde" olduğunu kararlaştırmıştı. Hakimlik, ayrıca tutuklu şüphelilerin tahliye taleplerini reddetmiş ve tutukluluklarının devamına hükmetmişti.

HSYK, "Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik soruşturmada, tutukluların reddi hakim talebini yetkisi olmadığı halde kabul eden hakim Metin Özçelik ile salıverilmelerine hükmeden hakim Mustafa Başer hakkında inceleme başlatmış, haklarındaki soruşturma sonuçlanana kadar açığa alınmalarına karar vermişti. Yapılan incelemelerden sonra müfettişler, hakimlerle ilgili dosyaları Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne göndermişti. Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 30 Nisan 2015'te hakim Metin Özçelik'in, 1 Mayıs 2015'te de hakim Mustafa Başer'in tutuklanmasına karar vermişti. Mahkeme ayrıca, Özçelik ile Başer hakkında son soruşturmanın açılmasına hükmederek, dosyaları Yargıtay'a göndermişti.

İDDİANAMEDEN

İddianamede şüphelilere çok net suçlamalar yöneltildi. Sanıkların Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ/PDY) mensubu oldukları, anılan örgütün hiyerarşik yapısına bağlı verilen görevi yerine getirmek üzere yasal hükümleri açıkça hiçe sayarak bilinçli, istikrarlı ve kasıtlı karar verdikleri anlatılan iddianamede, "bu derece açık bir hukuksuzluğun, yasanın yorumlanması veya takdir hakkının kullanılmasıyla izahının mümkün olmadığı, reddihakim ve tahliye kararlarının önceden tasarlanarak, belli bir amaca yönelik kasıtlı verildiği" ifade edildi.

Sanıklar Mustafa Başer ve Metin Özçelik'in, kamuoyunda Selam-Tevhid Dosyası olarak bilinen soruşturma dosyasının birçok aşamasında görev almaları nedeniyle HSYK 2. Dairesi'nce 14 Temmuz 2015'te görevden uzaklaştırılmalarına karar verildiği hatırlatılan iddianamede, şunlar kaydedildi:

"Dosyanın şüphelileri, aynı mahiyetteki suçlar nedeniyle diğer soruşturma evrakları kapsamında (Selam-Tevhid) tutuklu olan şüpheliler hakkında tahliyeye giden yolu yetki ve görev gasbı yaparak yasaya açıkça aykırı şekilde açmaya çalışmışlardır. Şüphelilerin eylemlerini amaç ve örgütsel faaliyetleri yönünden bilinçli olarak, hiyerarşik bağlılık ve süreklilik içerisinde adı geçen örgütün hedeflerine uygun şekilde gerçekleştirme yönünde sürdürdükleri anlaşılmıştır.''

İddianamede, sanık Metin Özçelik'in, yasal olarak kurulmuş ve soruşturma aşaması bakımından kesin ve yargı bölgesi ile yetkili, görevli kılınan tüm İstanbul sulh ceza hakimliklerinin reddine ilişkin talepleri, CMK 26. maddesi ile diğer hükümlere açıkça aykırı olmasına rağmen kabul ettiği ve yasal sınırların aşıldığı aktarılarak, "Mustafa Başer'in ise açıkça hukuka aykırı yetki ve görevlendirme sonucu tahliye kararı vermek suretiyle yeniden yasal sınırları kasten aştığı değerlendirilmektedir" denildi.

MÜEBBET HAPİS İSTENİYOR

Sanıklar Mustafa Başer ve Metin Özçelik hakkında, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs", "silahlı terör örgütüne üye olmak", "görevi kötüye kullanmak" ve "gizliliğin ihlali" suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 16 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Paralel yapı-25 Nisan (2015) '25 Nisan kamikaze/yargısal darbe girişimi' manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Temmuz (2014) operasyonları '25 Aralık/Selam-Tevhid kumpasları' manşetlerimiz

(21 Ocak 2016, 12:19), son güncel.: (21 Ocak 2016, 20:49)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=7608    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Adil Öksüz'ü Saklayanlar Yargılanıyor

12.01.2021 10:18 İstanbul ve Sakarya'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin kilit isimlerinden FETÖ'nün 'hava kuvvetleri imamı' firari Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasının ardından saklanmasına yard..
Tamamı 12.1.2021

Kavala-Barkey Darbe davası

11.01.2021 13:21 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde yönetici olarak rol aldıkları iddia edilen firari sanık eski CIA Danışmanı Henri Jak Barkey ile 'Anayasa'yı ihlal' ve 'siyasi veya askeri casu..
Tamamı 11.1.2021

Fetö Üniversite Yapılanmasına dava

11.01.2021 15:03 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından başlatılan 'güncel üniversite öğrenci yapılanması' soruşturması kapsamında, aralarında öğrenci yapılanması sorumlularının da bul..
Tamamı 11.1.2021

Fetö Yüksek Yargısı AYM'de

12.01.2021 09:11 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği suçundan hapis cezası alan eski Yargıtay üyeleri Necati Meran, Mehmet Ali Demirezici ve Esabil Saylak ile irari sanık Kenan Karabeyeser'in, 'görevi kötüye kullanma' suç..
Tamamı 12.1.2021

Hrant Dink davası

11.01.2021 15:33 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin d..
Tamamı 11.1.2021

Muhafız Alayı Darbe davası

11.01.2021 13:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğ..
Tamamı 11.1.2021

Karlov Suikastı davası

11.01.2021 12:45 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un suikast sonucu öldürülmesine ilişkin aralarında FETÖ/PDY elebaşı firari Fetullah Gülen'in de bulunduğu 7'si tutuklu 28 sanığının yargılanmasına devam edildi. 7 ..
Tamamı 11.1.2021

Fetö İstihbaratçısı Altaylı davası

11.01.2021 11:44 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 2..
Tamamı 11.1.2021

Askeri Öğrenci Sorumlusuna Hapis

12.01.2021 15:27 Gaziantep'te, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik davada, örgütün askeri öğrencilerden sorumlu 'doktor' konumundaki sanığa 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi. 29 Aralık'ta Gaziantep 7..
Tamamı 12.1.2021

Böcek Davasında Cezalar Düştü

12.01.2021 09:32 Ankara'da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı sırasında çalışma ofislerine 'böcek' olarak adlandırılan dinleme cihazlarının konulmasına ilişkin 14 sanıklı davada verilen kararların Yargıtay tarafından 5..
Tamamı 12.1.2021

Adana: 22 Sanıklı Fetö davası

11.01.2021 10:35 Adana'da, daha önce işlem yapılan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerine ve ailelerine finansal destekte bulundukları iddiasıyla haklarında 25'er yıla kadar hapis istemiyle dava açılan 8'i tutuklu 22 sanığın yargılan..
Tamamı 11.1.2021

Adana: Fetö Öğretmenlerine Dava

11.01.2021 10:31 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kapatılan eğitim kurumlarında öğretmen ve idareci olarak çalışan tutuksuz 10 sanık hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyl..
Tamamı 11.1.2021

Atabeyler Kumpası: Yüzbaşıya Beraat

12.01.2021 13:29 Ankara'da, 2006'da FETÖ'nün kumpas davalarından olan 'Atabeyler Grubu' davasının sanığı eski Yüzbaşı Murat Eren, 'devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama' suçundan b..
Tamamı 12.1.2021

Akıncı Üssü: 291 Müebbet

17.12.2020 11:12 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullanılan Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin, örgütün "sivil imamlar"ı ile Ankara'ya bomba yağdıran pilotların da yargıland..
Tamamı 17.12.2020

Selam-Tevhid Kumpası: 29 Müebbet

17.12.2020 12:01 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasına yönelik firari sanıklar Fetullah Gülen ile eski emniyet müdürlerinin de yer aldığı ..
Tamamı 17.12.2020

Dink: Akyürek ve Yılmazer'e Müebbet

17.12.2020 11:40 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin d..
Tamamı 17.12.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
47.602.324