Tam
EskidenYeniye
 

Dinmeyen hınç ve AYM çarkı

Anayasa Mahkemesi'ni defalarca eleştiren Bülent Arınç bu kez 'AYM kararına saygı duymuyorum' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirdi. Hatta 'o üyeleri candan tebrik ediyorum' diyecek kadar ileri giderek kendi içinde çelişkiye düştü. Türban kararından 367 skandalına, parti kapatılmalardan Twitter kararına kadar birçok kez Anayasa Mahkemesi'ni sert cümlelerle eleştiren Arınç'ın, neden 'vatana ihanet' gibi bir davada dosyayı bile incelemeden karar alan Anayasa Mahkemesi'ni değil de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirdiği tartışılıyor. Arınç'ın bu çıkışının tek olmadığı son dönemde sık sık benzer çıkışlar yaptığı hatırlatılıyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

04.03.2016 11:52 Anayasa Mahkemesi’ni defalarca eleştiren Bülent Arınç bu kez “AYM kararına saygı duymuyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirerek kendi içinde çelişkiye düştü. Türban kararından 367 skandalına, parti kapatılmalardan Twitter kararına kadar birçok kez Anayasa Mahkemesi’ni sert cümlelerle eleştiren Arınç’ın, neden “vatana ihanet” gibi bir davada dosyayı bile incelemeden karar alan Anayasa Mahkemesi’ni değil de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirdiği tartışılıyor.

"AYM'Yİ CANDAN TEBRİK EDİYORUM"

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, katıldığı bir konferansta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a cevap vererek "12 üyenin çok doğru karar verdiğini düşünüyorum ve onları candan tebrik ediyorum. AYM kararları, istesen de istemesen de herkesin kabul etmesi gereken kararlardır." dedi.

11 VE 2 YIL ÖNCEKİ SÖZLERİ

Bu çıkıştan sonra akıllara Bülent Arınç'ın 2014 ve 2005'te Anayasa Mahkemesi ile ilgili açıklamaları geldi.

YIL 2005: İSTERSEM ANAYASA MAHKEMESİNİ KALDIRIRIM

TBMM Başkanı Bülent Arınç, 2 Mayıs 2005 tarihinde CNN Türk'te yayınlanan "Ankara Kulisi" programında dönemin Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin'e sert tepki göstermiş ve gündemi sarsan ifadeler kullanmıştı. Arınç'ın açıklamaları şu şekildeydi:

"İngiltere parlamentosu için söylenen şey, kadını erkek, erkeği kadın yapma dışında her şeye muktedir olduğudur. Başkalarına Benzemem. Bu Anayasa Mahkemesi'ni ben Meclis'in yapabileceği bir anayasa değişikliğiyle kaldırabilir miyim? Kaldırabilirim. Bugün AB ülkelerinin hiçbirinde bizdeki Anayasa Mahkemesi'ne benzer bir kurum yok. Anayasa Mahkemesi'nin şu veya bu isimle hiçbir şekilde olmadığı ülkelerin hepsi de demokratik, ama biz hem 1961 hem 1980'de Anayasa Mahkemesi'ne ihtiyaç duymuşuz ve bunu anayasaya koymuşuz. Bunu değiştirebilir miyiz, değiştirebiliriz. Üye sayısını değiştirebilir miyiz, değiştirebiliriz. Görev sahasını değiştirebilir miyiz, değiştirebiliriz. Yüce Divan yetkisini alabilir miyiz, alabiliriz. Her yasanın Anayasa Mahkemesi'ne gitmesini engelleyebilir miyiz, engelleyebiliriz. Her şeyi yapabilirim ben Meclis'im. Anayasa Mahkemesi kanun koyucu değildir. Ben yasama organı olarak istediğim yasağı koyarım, istediğimi kaldırırım."

Canlı yayındaki bu açıklamalarına bazı çevrelerden gelen yoğun tepkiler üzerine bir açıklama daha yapan Arınç, "Anayasa Mahkemesi'ni kapatırız, şeklinde bir cümlem olmadı. Anayasa Mahkemesi kaldırılabilir, Anayasa Mahkemesi ile ilgili Anayasa'nın hükümleri değiştirilebilir. Bir örnek olarak söylenmiştir." demişti.

Görüldüğü gibi AYM'ye en ağır eleştirileri "haklı olarak" yönelten Arınç, şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AYM'yi eleştirmesine ise tepki gösteriyor.

YIL 2014: AYM KARARLARI DA ELEŞTİRİLEBİLİR

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, twittere uygulanan yasağın kaldırılması kararını veren AYM'yi 7 Nisan 2014'de eleştirmişti. Karara tepki gösteren Başbakan Erdoğan "Bu kararı uygulamak zorundayız ama saygı duymak zorunda değilim" demiş, tıpkı bugünkü gibi konuşmuştu. Arınç ise bugünden farklı olarak o gün AYM'ye tepki göstermiş şunları söylemişti: "Yüksek mahkemenin Twitter ile ilgili kararı yanlıştır ve düzeltmesi gerekir. Anayasa Mahkemesi durumdan vazife çıkarmıştır. Her karar eleştirilebilir, Anayasa Mahkemesi kararları da olsa."

Görüldüğü gibi AYM twitter kararını oybirliği ile alırken onu eleştiren Arınç, bugün ise Dündar kararını oy çokluğu ile alan AYM'yi açıkça övüyor. "12 üyeyi candan tebrik ediyorum" sözünü dahi kullanıyor. Oysa o karara muhalif olan üyeler de var ya da çekimser kalanlar da. Buna rağmen kabul kararını veren 12 üyeyi tebrik ettiğini bizzat belirtmesi dikkate değer.

Erdoğan'ın AYM tavrı değişmemişken Arınç'ın değişmesinin nedeninin Erdoğan'a muhalefet etmek dışında bir şey olmadığı söylenebilir. Bu konuda dile getirilen bir iddia, bir fotoğrafla birlikte basında yayınlanınca ciddiyet kazandı. O da Arınç'la ayrılmaz ikili Abdullah Gül'ün seçtiği üyelerin Dündar lehine karar vermiş olması. Bu durum belki tesadüf de olabilir. Ama yine de ilginç.

İşte o fotoğraf:İTİRAZ EDEN ÜYELERE "BUGÜN BİTMELİ" DENİLMİŞ

AYM’de Dündar oturumu yapılırken üyeler arasında tartışmalar yaşandığı iddia edilmişti. Buna göre; Can Dündar ile Erdem Gül’ün avukatlarının yaptığı başvuruyu esastan görüşemeyeceğine yönelik itirazda bulunan bir üye, “Biz bu dosyayı bu şekilde ele alamayız. Çünkü daha yargılama başlamadı. Kendimizi mahkeme yerine koyarak karar veremeyiz. Yargılama devam ediyor henüz iddianame bile okunmadı” itirazında bulundu. Ret oyu veren diğer iki üyenin de benzer şekilde itirazda bulunup “yargılama devam ediyor erteleyelim” demesi üzerine AYM Başkanı Zühtü Arslan devreye girdi. Arslan, “Bu işi bugün bitirmeliyiz. Bugün karar vermeliyiz” diyerek oylamaya geçilmesini istedi.

DÜŞMANLIK GÖZLERİ KARARTIYOR

Görüldüğü gibi bu tartışmanın yaşandığı basına da yansımışken ve oybirliği bile yokken Bülent Arınç'ın onları candan tebrik etmesi, oybirliği verilen geçmişteki kararlarda ise eleştirmesi, hiç şüphesiz Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Kararı tanımıyorum saygı da duymuyorum" açıklamasına cevap ve tepki niteliğinde.

Erdoğan düşmanlığı bazı kesimlerin gözünü öyle karartmış bulunuyor ki tavırlarında keskin bir değişikliğe neden oluyor. Paralel kesimlerde düşürülen Suriye uçağına ağıtlar yakılıyor, hükümet uçağı düşürdü diye sert şekilde eleştiriliyor. Suriye konulu güvenlik toplantısının ses kayıtları basına sızdırılıyor, Suriye'deki Türkmenlere yardım götüren TIR'lar basılıyor, TIR görüntüleri Can Dündar'a sızdırılıyor, Türkiye'nin teröre yardım ettiği algısı oluşturulmaya ve uluslararası mahkemelerde yargılanmasına çalışılıyor.

Cemaat medyasının paralel tartışmalar başlamadan önceki yayınlarına bakın, bir de şimdi. Tüm gelişmeler, ekonomiyle ilgili olsun siyasetle, eğitimle ilgili olsun magazinle. Her konu üzerinden Erdoğan ve AK Parti vurulmaya çalışılıyor. PKK bile masum bu medyada. Demirtaş, Putin, Esed bunlar masum ve cici isimler bu medyada. İhanet bildirisine imza atan isimler baştacı. Oysa paralel polislerin KCK tutuklularını plastik kelepçelerle yürütmesi az tartışılmadı.

Bu kervana bazı eski AK Partililer de katıldı. Açılan çok sayıda dava ve soruşturmaya ve bu dosyalardaki somut delillere karşın paralel yapıya laf etmeyen bu isimler şimdi paraleli kollamaya çalışıyor. Paralel paranoyası yaşandığı iddia edilebiliyor. Ya hu bir bakın. O davalar ve soruşturmalar ne öyleyse. Adamlar her şehirde usulsüz dinlemeler yapmış. Hedefledikleri binlerce ismi yakın takibe almışlar. Çeşitli davalarda yargılanan masum insanları sahte delillerle suçlu göstermişler. Cinayetlere bile göz yummuşlar. Hatta bir davada bizzat cinayet işlemekle suçlanıyorlar. Erzurum'da kardeş Gülen'in adının da karıştığı bir tecavüzün nasıl örtbas edildiği delilleriyle ortaya çıktı, dava açıldı. TÜBİTAK Fatih Üniversitesi mensuplarınca doldurulmuş. Sadece orası değil hemen her kurumda kadrolaşmışlar. Dinlemelerin yurtdışına çanak antenlerle gönderildiğine dair bulgular var. Bir davada savcı açıkça elde edilen dinlemelerin ABD'ye servis edildiğini dile getirdi. Ayrıca bu kesimin savcı ve hakimleri yurtdışına kaçmadı mı?.. Bir savcı niçin yurtdışına kaçar. Şok edecek bir durum. Demek ki onlar "Cumhuriyet"in değil "Gülen"in savcıları, hakimleri ve polisleri.. Tübitak'ın bilirkişileri yurtdışına kaçmadı mı? Demek ki sahte delil iddiaları doğru. Bu çok açık değil mi?.. Haklı olan kaçmaz delillerini gösterir ve savunur. Halkın seçtiği hükümeti sinsi yollarla devirmeye kalkan bir yapılanma daha önce olmadığı kadar çok soruşturma ve dava ile ortaya çıkmış ise bi zahmet onlara da bir çift laf edemez misiniz. Nefret buna engel mi?. Erdoğan'a olan nefretiniz sizi bu yola sürüklemek zorunda mı? Ne duruma düştüğünüzün farkında değil misiniz?

İLK GİRİŞİM DEĞİL

Anayasa Mahkemesi'ni daha önce defalarca eleştiren ve hatta istersek mahkemeyi dahi kaldırabiliriz diyen eski AK Partili Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sert sözlerle yüklenmesi, "AYM kararına saygı duymuyorum" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirmesi, onun tavrını ve hıncını bir kez daha belli ettiği şeklinde değerlendiriliyor. Zira daha önce de benzer çıkışlar söz konusu olmuştu.

Dershanelerin kapatılması

Örneğin 2013 sonuna doğru dershanelerin kapatılması konusunda yaşanan çelişki. Başbakan Erdoğan'ın dershanelerin kapatılacağı şeklinde bir açıklama yaptığı basında yer almıştı. Gülen cemaati medyasının yoğun tepkileri ve medyadaki haberler üzerine bir açıklama yapan Arınç ise böyle bir şey kesinlikle yok dedi. Ancak hemen ardından Erdoğan bir konuşma yaparak orada açıkça "dershaneler kesinlikle kapatılacaktır" dedi.

İzleme heyeti

21 Mart 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Çözüm Süreci ile ilgili izleme heyeti haberlerini televizyondan izliyorum olumlu bulmuyorum" tepkisi üzerine açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Sayın cumhurbaşkanımız habersiz değildir. Cumhurbaşkanımızın sözlerini uygun bulmuyorum" dedi.

Başkanlık açıklaması

03 Nisan 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, başkanlık sistemine geçilmesinin gerekliliğini anlattığı bir konuşmasında şunları söyledi: "Amerika'da diktatörlük mü var. Konuşulduğu zaman ne deniliyor: dünyanın en ileri demokrasi ülkesi Amerika'dır. En ileri ekonomi orada. Peki şu anda Fransa'da diktatörlük mü var, yarı başkanlık var. Meksika'da, Arjantin'de, Brezilya'da diktatörlük mü var. Buyurun oralar şu an bizim beraber yürüdüğümüz ülkeler. G-20'deki 10 ülkeye baktığımız zaman hiçbirinde şu an öyle bir şey göremezsiniz. Böyle bir gidişe milletimiz inanıyorum ki izin vermez."

Bu açıklamanın ardından katıldığı bir programda başkanlık sistemi konusundaki görüşleri sorulan Arınç ise Erdoğan'a şu sözlerle tepki gösterdi: "Yani birileri diyorsa ki ‘Meksika’da var, Arjantin’de var, Paraguay’da var, Bolivya’da var, orada var, burada var. Biz bunların hepsinden kendimize göre bir şeyler alalım. Ona göre bir başkanlık sistemi getirelim.’ Bu, çok doğru olmaz. Bu sistem hangi ülkede başarı ile yönetiliyorsa, yürütülüyorsa, sistem çalışıyorsa, bizim onu örnek almamız lazım."

"'Kral çıplak' filan demedik daha"

28 Mayıs 2015 tarihinde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin "Biz yeterli çoğunluğu sağladığımız takdirde yeni bir anayasa yapacağız. Birinci sözümüz budur. Birinci sözümüz başkanlık değil. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuşmaları eleştirilere yol açabilir, üzülebilir, yıpranabilir sayın Cumhurbaşkanımız. Cumhurbaşkanımızın böyle konuşması hatta hükümetimizi eleştiriyor noktaya gelmesi elbette hükümetimizi de yıpratabilir. Sayın cumhurbaşkanımızı çok sevdiğimiz için bu konuşmaları hükümetimiz adına değil ama kendisini yıpratabilir diye düşünüyoruz. Yani biz bütün bu eleştirilerimizde “Kral çıplak” filan demedik daha. Belki öyle günler gelecek ki “Kral çıplak” denecek. Ama biz, ilişkilerimizi dostane, kardeşane götürürüz. Partimizin zarar görmesini istemeyiz." dedi.

Arınç'ın bu sözleriyle saygı adı altında sinsi ve yıkıcı bir eleştiri yaptığı söyleniyor. Arınç'ın bu çıkışı o dönem kamuoyunda "Seni Başkan yaptırmayacağız" şeklinde de anlaşıldı ve seçimlerde muhalefetçe kullanıldı. Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim sürecinde açıkça başkanlığa vurgu yapıyor seçimde aynı zamanda başkanlığın da oylanacağını dile getiriyordu. Erdoğan'ın başkanlık sistemine bu kadar vurgu yapmasına karşın Arınç'ın bu çıkışı yapması, kamuoyunda Arınç'ın Erdoğan'a bir başka başkaldırısı olarak algılandı.

Çözüm süreci

29 Ocak 2016 tarihinde CNN'de katıldığı bir programda Arınç çözüm sürecindeki Dolmabahçe görüşmesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bilgisi dahilinde yapıldığını söyledi. Erdoğan ise bu açıklamaya tepki gösterdi. "Bundan benim haberimin olduğunun, bunun benim müsaademle yapıldığının iddia edilmesi kesinlikle dürüst bir hareket değildir" ifadelerini kullanan Erdoğan, "Kaldı ki o zat, benimle çalıştığı zaman içerisinde bunları konuşmamıştır. Parlamentodan çıktıktan sonra kalkıp da cumhurbaşkanı hakkında böyle bir doğru olmayan ifadeler kullanılmasını kabul etmek mümkün değildir" dedi.

Erdoğan'a twitter üzerinden mesaj

Bülent Arınç ise Erdoğan'a twitter mesajıyla tepki gösterdi. Arınç'ın 3 dosya sayfası tutan uzun twitter mesajı aynen şu şekilde idi:

"Sayın Cumhurbaşkanı'mızın, bugün medyada yer alan açıklamalarını okudum. Kendileriyle polemiğe girmek, tekzip etmek ve bu konuyu devam ettirmek şahsına karşı büyük bir saygısızlık olur, ki böyle bir niyetim de yoktur. Ancak, gerek özel, gerekse siyasi hayatında tek sermayesi dürüstlüğü ve güvenilirliği olan zatımı 'dürüst olmamakla' itham ettiği için birkaç cümle ile cevap vermek isterim.

1.CNN Türk' teki mülakatımda Dolmabahçe görüşmesine mutabakat demedim.

2.28 Şubat 2015 tarihinde Sayın Erdoğan Cumhurbaşkanı'ydı, aynı hükümette birlikte çalışmıyorduk ve televizyondaki açıklamamda da bu konuyu kendisiyle birebir görüşmediğimi ifade etmiştim. Kendileri Mart 2015 tarihinde bu konuyla ilgili hükümetimizi suçlamış, ben de bu mülakattaki sözlerimi o tarihlerde de ifade etmiştim.

3.Dolmabahçe görüşmesinde yer alan 3 değerli arkadaşımız Sayın Cumhurbaşkanı'nın ikaz ve itirazlarına rağmen böyle bir fotoğraf vermişlerse, bu büyük suçu işlemiş olanlar niye hükümetimizde bakan olarak taltif edilmiş olsunlar? Benim tanıyabildiğim kadarıyla Sayın Cumhurbaşkanı, temel değerlerimiz konusunda ve önemli siyasi konularda yanlış yapanları, ki ben de pek çoğuna bizzat şahitim, siyaseten affetmez, siyasi hayatlarını sonlandırırdı."

"SAMİMİYETSİZ KİŞİLERİN TAHRİKİ İLE HAREKET ETMEYİN"

"Demek ki Sayın Cumhurbaşkanı, bu 3 arkadaşımız için, engin hoşgörüsünü ve bağışlama yetkisini kullanmış. Bu konudaki son sözüm şudur; Sayın Cumhurbaşkanı'nın, Sayın Yalçın Akdoğan'ı ne kadar çok sevdiğini ve güvendiğini bildiğim için, Dolmabahçe görüşmesi ve detaylarına dair tüm bildiklerimi tarih huzurunda Sayın Yalçın Akdoğan'ın namusuna emanet ediyorum.

Sayın Cumhurbaşkan'ım, Zat-ı alinizle 30 yıllı aşkın dava arkadaşlığımız ve dostluğumuz var. Sevgiyle, dayanışma ve sabırla, çile çekip, bedeller ödeyerek bugünlere geldik. Siz benim rahmetli annemin 5. oğluydunuz. Evlatlarım rahmetli Mehmet Fatih, Ayşenur ve Mücahid'in Tayyip amcasıydınız. Bütün ağabeylerim sizi benden çok daha fazla severdi. Ben, sizlerle birlikte olduğum süre içinde nefsime çok ağır gelen şeylere davam ve partim adına, zatınıza büyük bir hüsn-ü zan ve lidere itimat düsturu ile sabrettim. Sizin yükünüzü paylaşmaya, her türlü zorlukta yardımcı olmaya ve gizli açık tehlikelerden de korumaya çalıştım. Siz de lütfen bu sevgi ve dava arkadaşlığı adına, en azından geçmiş günlerin hatırına nefsinize uyarak samimiyetsiz kişilerin tahriki ile hareket etmeyin. Bu ifadelerim, kesinlikle zatımla ilgili değil, milletim adına bir ricadır."

"SİZİN SAĞLIĞINIZA, AİLECE MUTLULUĞUNUZA DUACIYIZ"

"Sayın Cumburbaşkanı'ım, Sizler, her fırsatta Şeyh Edebali'nin Osman Gazi'ye vasiyetini okurken, gözyaşları döken bir arkadaşınız olarak son bir şey daha ifade etmek isterim; "Ak Partiyi millet kurdu, biz de tabelasını astık" demiştiniz. Ben de milletin bir ferdi olarak partimizin sahibiyim. Mevki, makam veya şöhret için bu partiye gelmiş veya getirilmiş pek çok kişi ile umarım beni bir arada anmazsınız. Sizin sağlığınıza, ailece mutluluğunuza duacıyız. Ve ülkemiz için bugüne kadar güçlü bir lider olarak yaptığınız mükemmel hizmetler için de teşekkür ederiz. Ülkemize avdetinizde hayırlı yolculuklar diliyor; size ve hanımefendiye eşimle birlikte selamlarımı iletiyorum."


Arınç açıklaması aynen bu şekilde. Görüldüğü gibi yukarıdaki bir çok örnek ışığında Arınç'ın son dönemde Erdoğan'a karşı açık bir cephe aldığı söylenebilir. Bu tavrını saygılı ifadelerin arasında saklamaya çalıştığı da aşikar. İki cümle ile ifade edilse Arınç adeta şunu diyor: "Cumhurbaşkanım size çok saygım var. Lütfen tahriklere izin vermeyin!"

Evet Erdoğan'ın dediği cümle tam yerinde: "AK Parti millete ait bir varlık." Onu değerli kılan da değersiz kılacak olan da önce Allah sonra millettir. Sayın Arınç nasıl partisinin sahibi ise o partiye oy veren her bir vatandaş da aynı şekilde sahiptir. Öyle değil mi?.. Ancak millet Arınç'ın yaptığı gibi parti içinde dışa kapalı toplantılarda konuşulması gerekenleri sık sık konuşmuyor. Arınç'ın bu tavırları bir değil iki değil. Bu kaçıncı?.. Anlaşılıyor ki bu bir hınç. Yine anlaşılıyor ki hiç dinmeyecek.

Sayın Arınç'ın, Gül, Ergin, Çelik ve diğer isimlerin bilmesi gereken hususun Erdoğan'a değer verenin de dilerse vermeyecek ve onu silecek olanın da yine millet olduğu hatırlatılıyor. İşte bu hususu anlamıyorlar. Erdoğan'ın bir karizması var mı var. Herşey milletin gözü önünde oluyor ve tüm tartışmalara karşın millet 1 Kasım seçimlerinde olduğu gibi yine Erdoğan diyorsa bu hıncı Erdoğan'a mı yöneltmek lazım yoksa bazılarının yaptığı gibi millete mi?..

Erdoğan'ın karizmasını ve AK Parti'yi AK Parti yapan kişiliğini çok geniş anlatmak mümkün. Ondan daha yaşlı ve liderliğe ehil olduğunu düşünüyorsa sayın Arınç ya da ondan daha demokrat ve toplumun daha geniş bir kesimini kucaklayabileceğini düşünüyorlarsa diğer isimler o halde söyleyeceklerini doğrudan söylemeleri gerekmez mi.

"Aynı ekiple yola çıktık, ama o sivrildi. Bu, katlanılamaz" diye bir düşünce mi var yoksa?.. Sivrilten de körelten de millet değil midir?.. Bir ekip beraber yola çıkabilir ama o yol alma boyunca ekipten yorulanlar, düşüncesini değiştirenler ya da gelişen olaylar karşısında yetersiz ya da yanlış tavır alanlar olursa durumun değişmesinin doğal olduğu da açık değil midir?.. Bu bütün partilerde böyledir. Hatta şirketlerde ve tüm birlikteliklerde de..

Neticede önemli olan, bir partiyi parti yapan esas unsurun ne o partiyi kuranlar ne de onda görev alanlar olmadığı, asıl unsurun seçmenler olduğudur.

AK Partinin siyaset sahnesine çıktığı 2002'den beri neler yaşanmadı ki. Ne tuzluklar ne hainler çıktı. Abdullatif Şener'ler, Dengir Mir Mehmet Fırat'lar.. Fırat gibileri en olmayacak şeyi yaptı gitti HDP'ye katıldı. Şimdi Erdoğan'a çok ağır eleştiriler yöneltiyor. Eleştiri bile değil açıkça hakaret ediyor. Seviye bu mu olmalı. Yoksa bu, nefretin ağızdan taşması mı?. Şimdi bu eleştirilere saygı mı duymalıyız. Ertuğrul Günay gibi kendi partisi CHP'nin dahi adam yerine koymadığı birisi adam yerine konuldu ona bakanlık verildi ama o isim şimdi Erdoğan'ı yerden yere vuruyorsa ona saygı mı duymalıyız.

Sadullah Ergin gibileri çıktı 2010 referandumu ardından paralelcileri yargıya yerleştirdi. Şimdi o da o isimler arasına katıldı. Ergin'in, Çelik'in, Arınç'ın ve diğer isimlerin Paralel'le muhabbetleri bilinmeyen bir şey değil. Acaba Fetullah Gülen neden Başbakan Erdoğan'a değil de Cumhurbaşkanı Gül'e "paralel mücadele dursun lütfen müdahil olun" diye mektup yazdı. Neden Fehmi Koru gibi paralel gazeteciler Gülen-Gül arasında mekik dokudu. Neden Erdoğan'ı hiç adam yerine koymadılar. "Uzun adam" diye onu küçümsemeye çalışıp durdular. Neden Erdoğan'ı böyle aşağılarken, ölmesi için cemaat mensuplarını beddua seanslarına davet edecek kadar ileri giderken bu isimlere dokunmuyorlar acaba?..

Eski AK Partili Bakan Hüseyin Çelik, "Gökyüzünden meteor düşse bunu paralelden bilecekler" diyor. Paralel'e tek laf yok. Yahu bu nasıl bir söz böyle. Hiç farkında değil mi sözünün ne manaya geldiğinin. Adama sormazlar mı "Tamam bazı çevreler işi biraz abartıyor herşeyi paralele bağlıyor bu yanlış, tamam. Bunu biz de söylüyoruz. Ama niçin biraz da paralele bir şey söylemezsin be birader, hırsızın hiç mi suçu yok?"

İşte bu yanlı, tek taraflı mesaj Çelik'in dolaylı yoldan Erdoğan'a vurmaya çalıştığını belli ediyor.

Ya delikanlı olun çıkın asıl sıkıntınız ne Erdoğan'la, bunu söyleyin. Ucuna kadar getirip orada bırakmayın. Siz gerçekten de tarifine uyacak şekilde davranıyor, sinsi yollara başvurarak bir siyasetçi olduğunuzu belli ediyorsunuz. Tamam, kabul. Ama Erdoğan'ın bir siyasetçi olmadığı, söylemek istediğini doğrudan ve açıkça söyleyen bir kişi olduğu zaten uzun zamandır bilinen ve konuşulan bir şey. Aranızdaki önemli bir fark da bu olmalı.

Söylenmesi gerekenleri uzun zamandır söylememeye gayret ettik. Ancak özellikle sayın Arınç'ın bitmek bilmeyen hıncı ve verdiği mesajlar bu satırları yazmaya itti. Ne AK Parti üyesiyiz ne kurucusuyuz ne de herhangi bir görev alan kişiyiz. Olaylara dışarıdan bakan, seçimden seçime oy kullanan kişiyiz. Partiler millete ait kurumlardır. Dilediği ismi ya da partiyi sivriltmek, dilediğini ise köreltmek milletin takdiri ile olur. Millet kendisine hizmet edeni de etmeyeni de bilecek feraset ve olgunluktadır. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

AYM zorbalığına referandum

(04 Mart 2016, 11:52)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=7732    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö Yöneticilerine 116 Yıl Hapis

16.03.2021 11:45 Ankara, Antalya, Edirne, Gaziantep, İstanbul ve Tokat'ta Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda çoğu yönetici konumdaki 16..
Tamamı 16.3.2021

AYM Başkanvekilinin hapsi onandı

16.03.2021 11:09 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 16.3.2021

Balyoz Kumpasında 'Taraf' davası

15.03.2021 14:58 İstanbul'da, yeniden görülen ve 7 sanık hariç beraat kararıyla sonuçlanan 'Balyoz Planı' davasında bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin haklarında dava açılan Taraf gazetesi yazarları Mehmet Baransu, Yasem..
Tamamı 15.3.2021

Mobeseci Aktepe'nin Hapsi Onandı

15.03.2021 10:35 Ankara'da, Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ile Milli İstihbarat Teşkilatında (MİT) görev yapan ve Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'altın nesil' kadrosunda yer alan ve MOBESE'nin..
Tamamı 15.3.2021

Yeğen Kuytul Mahrem İmam Çıktı

16.03.2021 11:33 Ankara'da, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul'un yeğeni Hakan Kuytul hakkında FETÖ/PDY jandarma mahrem yapılanmasında yönetici olduğu iddiasıyla, 'silahlı terör örgütü kurma ve yönetme' suçundan 22,..
Tamamı 16.3.2021

Tır Kumpasına Yeni Dava

15.03.2021 14:45 Gaziantep'te, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Marmara Bölgesi'ndeki jandarmalardan sorumlu sözde 'imamı'nın evinin çöpünde ele geçirilen ve örgüt hakkında önemli bilgilerin deşifre edildiği hafıza kartında ismi bulu..
Tamamı 15.3.2021

Yazıcıoğlu Sanığının Hapsi Onandı

16.03.2021 13:03 Kahramanmaraş'ta Büyük Birlik Partisi (BBP) Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin yaşamını yitirdiği helikopter kazasının ardından arama kurtarma çalışmalarını sekteye uğrattığı suçlamasıyla..
Tamamı 16.3.2021

Dink'te Karar Günü 26 Mart

16.03.2021 08:42 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ermeni asıllı Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında..
Tamamı 16.3.2021

Selam Kumpasında Hapis Gerekçeleri

15.03.2021 13:14 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasına yönelik firari sanıklar Fetullah Gülen ile eski emniyet müdürlerinin de arasında ye..
Tamamı 15.3.2021

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

15.03.2021 11:30 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından "Balyoz" soruşturması ve davasında görev alan 50 eski hakim ve savcının, "devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama", "görevi kö..
Tamamı 15.3.2021

Selam Kumpası Yargısı Yargılanıyor

15.03.2021 13:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili, binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 55 eski hakim ve sa..
Tamamı 15.3.2021

Kuleli: Gülen ve Doktorları davası

15.03.2021 15:07 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) lideri Fetullah Gülen ile 11 askeri doktorun, Kuleli Askeri Lisesi'nde eğitim gören 33 öğrenci hakkında sahte sağlık kurulu raporları düzenleye..
Tamamı 15.3.2021

Sakarya 11 Sanık: Yasadışı Dinleme

16.03.2021 10:48 Sakarya'da, eski Sakarya emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu, 3'ü firari, 10'u eski emniyet mensubu 11 sanığın yasadışı gizli dinleme ve diğer bazı suçlamalarla yargılandığı davanın..
Tamamı 16.3.2021

Muhafız Alayı Darbe davası

15.03.2021 14:26 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğ..
Tamamı 15.3.2021

Kars: Darbeye 8 Hapis Onandı

16.03.2021 09:42 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimine karıştıkları iddia edilen ve aralarında eski İl Jandarma Komutanı Albay Serdar Güngör'ün de bulunduğu 11 sanığın yargılandığı ..
Tamamı 16.3.2021

Kartal Köprüsü: Darbeye 7 Hapis

15.03.2021 15:34 İstanbul'da, silahlı terör örgütü FETÖ'nün 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde Kartal Köprüsü'nün kontrol altına alınmaya çalışılmasına ilişkin davanın, 18 sanık yönünden bozulmasının ardından yeniden görülen dava karara ..
Tamamı 15.3.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
49.386.935