Tam
EskidenYeniye
 

İtirafçılar FETÖ'yü İzmir'de yaktı

Gülen Terör Örgütü'ne İzmir'den ağır bir darbe geldi. İzmir merkezli 6 ilde düzenlenen operasyonlarda 79 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Bunlardan ulaşılan 30'u gözaltına alınırken, diğerlerini arama çalışmaları ise devam ediyor. Bu 30 kişiden 9'unun kadın olduğu öğrenildi. Örgütte daha önce yönetici konumunda yer alan bir kişinin ihbarıyla gelişen operasyonda ilk kez Türkiye'deki FETÖ örgütlenmesine yönelik bir şema da ele geçirildi. Operasyonun ağırlıklı olarak örgütün finans ayağına yönelik olduğu dile getiriliyor. Gözaltına alınanlar arasında bir isim dikkati çekiyor. Fetullah Gülen'in yeğeni Mehmet Mezher Gülen. Mezher Gülen'in örgütün 'okullar ve dershaneler Türkiye sorumlusu' olduğu bildiriliyor. Operasyonlarda bazı adreslerde yapılan aramalarda FETÖ/PDY'nin terör örgütü PKK ile bağlantısını ortaya koyan belgelere ulaşıldığı da iddia ediliyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

17.05.2016 22:56 Gülen Terör Örgütü'ne en ağır darbelerden biri örgütün ilk kurulduğu yer olan İzmir'den geldi. İzmir merkezli 6 ilde düzenlenen operasyonlarda 79 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Bunlardan ulaşılan 30'u gözaltına alınırken, diğerlerini arama çalışmaları ise devam ediyor.

17 Mayıs'ta (bugün) yaşanan operasyonlarla ilgili edinilen bilgilere göre; İzmir merkezli Isparta, Manisa, Antalya, Balıkesir ve Erzurum'da yapılan operasyonda şu ana kadar 30 kişi gözaltına alındı. Türkiye'de ilk kez FETÖ'nün İzmir'in şeması örgütten çıktı. Operasyon kararının, örgütün gerçek yüzünü gördükten sonra polise başvuran, daha önce örgütte üst düzey yönetici olarak görev almış kişilerin paylaştığı Ege Bölgesi yönetim şeması doğrultusunda alındığı öğrenildi. Soruşturma kapsamında aralarında Fetullah Gülen'in yeğeni Mehmet Mezher Gülen, İzmir in farklı bölgelerinin eyalet imamları, iş adamları, bürokratlar ve öğretmenlerin de bulunduğu 79 kişi hakkında gözaltı kararı bulunduğu belirtildi.Foto: Mehmet Mezher Gülen (Fethullah Gülen'in yeğeni)

İzmir'deki operasyon, eğitim ve mali yapılanmaya yönelik yapıldı, cemaatin dershaneler ile okullar Türkiye sorumlusu olan Fetullah Gülen'in yeğeni M.M.G. (Mehmet Mezher Gülen) gözaltına alındı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının paralel yapı iddialarına yönelik yürüttüğü soruşturmada elde edilen bilgiler üzerine bugün (17 Mayıs) sabah saatlerinde, operasyon safhasına geçildi. Sabah saat 06.00 sıralarında İzmir merkez, Karşıyaka ve Bergama ilçelerini kapsayan operasyon, cemaatin eğitim kurumları ile mali yönden destek sağlayan kişilere yönelik yapıldı. Yaklaşık 500 polisin 80 adrese yaptığı operasyonda, şu ana kadar 30 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınması planlanana birçok kişinin de, adreslerde bulunmadığı ortaya çıktı.

Operasyonda gözaltına alınan 30 kişi arasında, cemaatin dershaneler ile okullar Türkiye sorumlusu olan Fetullah Gülen'in yeğeni M.M.G., Bergama ilçesi emniyet imamı, Bergama kadınlar imamı ile Karşıyaka muhasebecisin de bulunduğu öğrenildi. Ayrıca, Bergama'daki Ali İpek öğrenci yurdu ile Bakırçay Sanayici ve İşadamları Derneği binalarında da arama yapıldı. Gözaltına alınan 30 kişi, İzmir Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

SORUŞTURMAYI BAŞSAVCI VEKİLİ OKAN BATO YÜRÜTÜYOR

İzmir merkezli 6 ilde yapılan Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) operasyonunda 30     kişi gözaltına alındı. İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Bato'nun talimatıyla İzmir Emniyet Müdürlüğünün istihbarat ve terörle mücadele şubesi ekipleri, başta İzmir merkez ve ilçeleri olmak üzere Isparta, Balıkesir, Manisa, Antalya ve Erzurum'da 80 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.

Soruşturma kapsamında aralarında Fetullah Gülen in yeğeni Mehmet Mezher Gülen ile İzmir eyalet imamlarının da bulunduğu 79 kişi hakkında gözaltı kararı bulunduğu kaydedildi.

Operasyonda, Akın İpek'e ait Koza Altın İşletmeleri Güvenlik ve Ovacık İşletmeler Müdürü Cemalettin Çetin de İstanbul'da gözaltına alındı.

Gözaltına alınan isimler arasında ayrıca örgütün Bergama Emniyet İmamı Sinan Özmen, Bergama Işıkevleri İmamı Mehmet Öksüz, Bergama Diyanet İmamı Celal Döner, Kınık İlçe İmamı Harun Yeşil'in de olduğu öğrenildi.

Gözaltına alınanlar arasında FETÖ terör örgütünün Bergama emniyet imamı, örgütün Bergama bayanlar imamı, örgütün Karşıyaka muhasebecisi ve benzer şekilde çok sayıda yönetici seviyesinde şüphelinin bulunduğu bildirildi.

FETÖ'nün İzmir şeması örgütten çıktı

Daha önce FETÖ yapılanmasında üst düzey yönetici olarak görev yapan kişilerin örgütün gerçek yüzünü gördükten sonra polise başvurdukları, örgütle ilgili bilgi ve belgeleri emniyetle paylaştığı ortaya çıktı. Ayrıca söz konusu örgüt mensuplarının ise FETÖ tarafından tehdit edildikleri bilgileri yer aldı. Şahısların verdileri bilgiler arasında bulunan ve FETÖ tarafından hazırlanan terör örgütünün İzmir şemasının ele geçirildiği, bu şemanın Türkiye'de ilk kez bir operasyonda bulunduğu vurgulandı.

ÖRGÜTÜN PKK İLE İŞBİRLİĞİNİ GÖSTEREN BELGELER BULUNDU

Operasyon kapsamında örgütün güdümünde faaliyet gösterdiği belirtilen Bergama Ali İpek Öğrenci Yurdu, Bakırçay Koleji ile Bakırçay Sanayici ve İşadamları Derneğinde de arama yapıldı. Güvenlik güçlerinin bazı adreslerde yaptığı aramalarda FETÖ/PDY'nin terör örgütü PKK ile bağlantısını ortaya koyan belgelere ulaşıldığı da iddia ediliyor. Ayrıca örgüt yöneticilerinin toplanan himmet paralarıyla yurt dışına turlar düzenlediği öne sürülüyor.

GÜLEN'İN YEĞENİ DE GÖZALTINDA

Bu arada operasyon kapsamında gözaltına alınan 30 kişiden ismi açıklanmayan bir kişi, alınan ifadesi sonrası Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla serbest bırakıldı. Fetullah Gülen'in yeğeni M.M.G.'nin operasyon kapsamında Erzurum'da gözaltına alındığı, daha sonra ise İzmir'e getirildiği bildirildi. Gülen'in yeğeni M.M.G., sağlık kontrolü için hastaneye götürüldü. Ardından tekrar Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirildi.

Gözaltındaki 29 kişinin Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgusu sürüyor.

İTİRAFÇILARIN VERDİĞİ ÖRGÜT ŞEMASI

Operasyonlarda gözaltına alınanların Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürülmesinden sonra operasyona ve cemaatini yapısına ait önemli detaylar da ortaya çıktı.

BİRDEN FAZLA İTİRAFÇI HERŞEYİ ANLATTI

Son operasyonun en önemli dayanak noktalarından birisi cemaatten ayrılan yönetici konumundaki bazı itirafçılar oldu. İtirafçılar, cemaatin faaliyetlerinden memnun olmadıklarını ve bazı yöneticilerin himmet adı altında toplanan paraları kendi özel işlerinde kullandıkları için ayrılık kararı verdiklerini anlattı. İtirafçıların anlatımları ile polisin elde ettiği önceki bilgilerin uygunluk göstermesiyle de cemaatin İzmir'deki yapılanmasına dair önemli bilgiler elde edildi.

İZMİR DÖRDE AYRILMIŞ

Fetullah Gülen'in ve yöneticilerin, cemaatin kuruluş temellerinin atıldığı İzmir'e büyük önem verdikleri aktarıldı. Cemaatin İzmir'i, Bornova, Buca, Karşıyaka ve Bergama olarak 4'e ayırarak faaliyet gösterdiği belirtildi. Her bölgeye baş imam ile yardımcı imamlar atandı. Bölge imamlarının yaptıkları mesleklerin dışındaki alanlardan sorumlu tutuldukları anlaşıldı. Dört bölgenin birbirinden bağımsız faaliyet yürüttüğü öğrenildi. Emniyet yetkilileri, bu anlatımlardan sonra cemaatin işleyiş şemasını oluşturup, önemli bilgiler elde etti.

MATBAADA GÖREVLİYMİŞ, KAYYUM İŞTEN ÇIKARMIŞ

Bergama'da bulunan ve bir süre önce kayyum atanan Koza Altın Madeni Genel Müdürü C.Ç.'nin de gözaltına bulunduğu ifade edildi. Operasyonda yakalanan Fetullah Gülen'in dershaneler ve okullar Türkiye sorumlusu yeğeni M.M.G.'nin de, cemaate ait Çağlayan Matbaasında yönetici olduğu, 10 bin TL maaş aldığı, kayyum atanmasından sonra işine son verildiği ortaya çıktı.

BELGELERİ YAKTIĞI SIRADA YAKALANMIŞ

Sabah saatlerinde yapılan operasyon sırasında ilginç anlar da yaşandı. Gözaltı yapmak üzere belirlenen adrese giden polisin tüm çabasına rağmen, kapı açılmadı. Bunun üzerine yardım istenen muhtar ve çilingir yardımıyla daireye girildiği sırada, adı gözaltına alınacaklar listesinde bulunan kişinin, bazı evrakları yakarak imha etmeye çalıştığı ortaya çıktı. Polis bu belgelere de tutanakla el koydu.
BİR TEĞMEN GÖZALTINDA

18.05.2016 23:22 Operasyon kapsamında İstanbul'da da Tuzla Piyade Okulu'nda görevli sözleşmeli bir teğmen ile bir emekli binbaşı gözaltına alındı. Teğmen İzmir'e götürülmek üzere inzibata teslim edilirken, emekli binbaşı polis kontrolünde İzmir'e götürüldü.

4 TÜFEK ELE GEÇİRİLDİ

Öte yandan operasyonlar kapsamında bir evde 4 adet pompalı tüfek ele geçirildi.

Terör örgütü Fetullahçı Terör Örgütü'ne yönelik Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato'nun talimatı ile İzmir merkezli 6 ilde başlatılan ve 31 kişinin gözaltına alındığı operasyonun detayları çıkmaya başladı.

Örgütte uzun süre üst düzey yönetici olarak görev alan ve örgütün içyüzünü öğrendikten sonra polise bilgi veren kişilerin ifadeleri doğrultusuna operasyonu genişleten İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele şubesi ekipleri Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde bir eve baskın düzenledi.

Cumhuriyet başsavcı vekili Okan Bato'nun talebi ile alınan mahkeme kararı sonrası gerçekleşen operasyonda, terör örgütü FETÖ/PDY üyeleri tarafından gençlik merkezi adı altında "beyin yıkama" merkezi olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

Geniş bir arazi içerisinde bulunan evde çoğunluğu öğrenci olmak üzere gençlerin eğitim adı altında beyinlerinin yıkandığı belirlendi.

Ev içerisi ve bahçesinde yapılan aramada 4 adet pompalı tüfek ele geçirildi. Evde bulunan bazı dökümanlar ise incelenmek üzere el kondu

Terör örgütü FETÖ/PDY imamı olduğu belirlenen Ev sahibi ile bir yakını gözaltına alınarak İzmir'e getirildi.ZANLILARIN AĞLAMA DUVARI HATIRASI

İzmir’de, Fetullah Gülen’in yeğeninin de aralarında bulunduğu paralel yapı operasyonunda, 32 şüpheliden bazılarının İsrail’deki Ağlama Duvarı önü ile Vatikan’da hatıra fotoğrafı çektirdiği ortaya çıktı.

İzmir Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekiplerin İzmir ve çeşitli illerde düzenlediği Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) Paralel Devlet Yapılanması (PDY) operasyonunda, aralarında Fetullah Gülen'in yeğeninin de bulunduğu gözaltı sayısı 32'ye çıktı. Operasyonda gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki sorguları devam ederken, emniyet güçleri şüphelilerin bilgisayarlarında çarpıcı fotoğraflara ulaştı.

HİMMET PARALARIYLA İSRAİL'E GEZİ Mİ DÜZENLEDİLER

Bergama ilçesinde gözaltına alınan ve örgüte üye oldukları iddia edilen şüphelilerin, himmet paralarıyla Hıristiyanlığın ve Yahudiliğin merkezi halindeki çeşitli ülkelere özel geziler düzenlediği öne sürüldü. Bu iddialara yönelik ise İsrail'deki Ağlama Duvarı önünde şüphelilerin fotoğrafları ortaya çıktı. Ayrıca şüphelilerin Hıristiyanlığın merkezi olarak bilinen Vatikan'da da fotoğraf karelerine ulaşıldı.

Gözaltına alınan şüpheliler İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesinde sorguya alındı.

GÖZALTI SAYISI 32'YE ÇIKTI

Öte yandan operasyonda gözaltına alınan zanlıların sayısı ilerleyen saatlerde 32'ye yükselirken, itirafçı olan bir kişinin örgütün amaçlarını ve işleyişini ortaya koyar ifade verdiği öğrenildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Bato'nun yürüttüğü soruşturma kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından FETÖ/PDY üyelerine yönelik düzenlenen operasyonda 3 kişi daha gözaltına alındı.

Fetullah Gülen'in yeğeni ve aynı zamanda örgütün "okullar ve dershaneler Türkiye sorumlusu" olduğu ileri sürülen Mehmet Mezher Gülen'in de aralarında bulunduğu 32 şüphelinin emniyetteki işlemleri sürüyor.

Yeğen Gülen'in, örgütle bağlantılı şirketlerden danışman olarak yüklü miktarda maaş aldığı, şirkete kayyum atanması sonrası işine son verildiği öğrenildi.

İtirafçının ifadeleri örgütün işleyişini ortaya koydu

Örgütten ayrılarak operasyon kapsamında polise ifade veren bir itirafçının anlattıkları, FETÖ/PDY'nin amaçları, işleyişi ve İzmir'deki faaliyetlerine ilişkin önemli bilgileri ortaya koydu.

İtirafçı, ifadesinde, örgütün üst düzey yöneticileri tarafından İzmir'in "Karşıyaka, Buca, Bornova ve Hatay" olmak üzere "4 eyalete" bölündüğünü, "eyaletler"in de kendi içinde yoğunluk gösteren faaliyetler çerçevesinde sanayi, eğitim, turizm gibi bölgelere ayrıldığını, her bölgeye sorumluların atandığını öne sürdü.

Bölgelerdeki örgüt işleyişini "hizmet" adı altında organize eden yöneticilerin maaşlarını örgüt adına toplanan paralardan aldıkları, sorumluların örgüt hiyerarşisi doğrultusunda ihtiyaç, liyakat ve niteliğe göre yurt içi ve yurt dışındaki bölgelere görevlendirildikleri bilgisini aktaran itirafçının, yapılanmada ilçelerden sorumlu "eyalet imamları"nın bulunduğunu, bunlara bağlı olarak her ilçede "abla" olarak anılan kişilerin de kadınlar arasında yapılanmayı sürdürdüğünü iddia etti.

Seçimlere yönelik iddialar

İtirafçının beyanında, örgütün son yerel ve genel seçimler konusundaki tutumuna ilişkin ifadeleri de dikkati çekti.

"Karşıyaka eyaleti imamı"nın 30 Mart yerel seçimleri öncesinde örgütün üst düzey yöneticileriyle yaptığı "mütevelli" toplantılarında, Fetullah Gülen'in "seçimler sonrası gelişmelerin lehlerine döneceği" yönündeki mesajıyla "Her kim, 25 kişiyi AK Parti'ye oy vermemeye ikna ederse ömründe bir kez umre görevini yapmış gibi sevap kazanacaktır" duyurusunun iletildiğini öne süren itirafçı, 2015'teki genel seçimlerde ise Fetullah Gülen'in "rüyasında güzel günler gördüğüne" ilişkin motive edici anlatımlar yapıldığı ve "AK Parti'ye oy vermemesi yönünde ikna edilen her 25 kişinin hac sevabı kazandıracağı" mesajının iletildiğini iddia etti.

İtirafçı, ifadesinde, örgüt elemanlarının 7 Haziran Milletvekili Genel Seçimi sonrası büyük sevinç yaşadıklarını, kendilerini "devletin asıl sahibi olarak" görerek FETÖ/PDY'ye yönelik operasyonlarda gözaltına alınan, tutuklanan ve görevlerinden uzaklaştırılan yargı ve emniyet çalışanlarının eski görevlerine tekrar dönme beklentisine girdiklerini, kendilerine karşı yürütülen soruşturmada yer alanların, devletin tepesinde bulunanlar da dahil tutuklanacağı algısını yaydıklarını, üye ve sempatizanları tekrar bir araya getirme çabasına giriştikleri iddiasında bulundu.

Toplanan paralarla yurt dışı gezileri

İfadesinde örgüte önemli miktarda maddi destek verenlerin de "motivasyon amaçlı" yurt dışı gezilere götürüldüğünü iddia eden itirafçı, bu gezilerin örgüte çeşitli gerekçelerle aktarılan kaynaklardan sağlandığını, gezilen yerler arasında İsrail ve Vatikan'ın da bulunduğunu öne sürdü.

Operasyonda, örgütün güdümünde faaliyet gösterdiği iddia edilen Bakırçay Sanayici ve İşadamları Derneğinde, örgüt yöneticilerinin himmet, kurban, bağış ve burs adı altında toplanan paralarla yurt içi ve yurt dışı geziler düzenlediklerine ilişkin belgeler ele geçirildiği belirtildi. Gözaltına alınan bazı kişilerin katıldıkları bu gezilerde Papa'nın her yıl halka seslendiği Aziz Petrus Meydanı'nda ve İsrail'deki "Ağlama Duvarı" önünde çektirdikleri fotoğrafların da operasyon kapsamındaki aramalarda ele geçirildiği öğrenildi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince dün 73 adrese eş zamanlı operasyon düzenlenmiş, örgütün "okullar ve dershaneler Türkiye sorumlusu" olan aynı zamanda Fetullah Gülen'in yeğeni Mehmet Mezher Gülen'in (49) yanı sıra örgütün " Bergama emniyet imamı" Sinan Özmen, " Bergama Işıkevleri imamı" Mehmet Öksüz, " Bergama Diyanet imamı" Celal Döner, " Kınık ilçe imamı" Harun Yeşil, Ovacık Altın Madeni İşletme Müdürü Cemalettin Çetin'in de aralarında bulunduğu 29 kişi gözaltına alınmıştı.

ADLİYEYE SEVKEDİLDİLER

20.05.2016 21:46 İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda gözaltına alınan, aralarında örgütün "okullar ve dershaneler Türkiye sorumlusu" olduğu ileri sürülen, FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni Mehmet Mezher Gülen ve bir teğmenin de bulunduğu 9'u kadın 31 şüpheli adliyeye sevk edildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Bato'nun yürüttüğü soruşturma kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alınan 32 zanlının emniyetteki işlemleri tamamlandı. Bir şüpheli, emniyetteki ifadesinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakıldı.

Aralarında örgütün "okullar ve dershaneler Türkiye sorumlusu" olduğu ileri sürülen, FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni Mehmet Mezher Gülen ile İstanbul'da görevli teğmenin de bulunduğu 9'u kadın 31 şüpheli, "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek", "silahlı terör örgütüne üye olmak", "terör örgütü adına faaliyet yürütmek" ve "terör örgütüne finans sağlamak" suçlamasıyla İzmir Adliyesine sevk edildi.

FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni Mehmet Mezher Gülen'in, adliyeye götürülüşü sırasında gazetecilere gülümseyerek, "Arkadaşlar, özlemişsiniz bizi herhalde, kolay gelsin." dediği duyuldu.

Şüphelilerden Teğmen M.A.T'nin ise gözaltında tutulduğu Garnizon Komutanlığı nezaretinden adliyeye sevk edildiği öğrenildi.

İzmir'de 17 Mayıs'ta 73 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda 32 kişi gözaltına alınmıştı.

İZMİR'DEN GÜLEN'E 50 NİLYON LİRA

Operasyonla ilgili ortaya çıkan bir başka detay da "Karşıyaka Eyaleti" adlı muhasebe takip programının ele geçirilmiş olmasıydı. Kayıtlarda Fetullah Gülen'e 50 milyon gönderildi bilgisine ulaşıldı.

İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik son operasyonda örgütün " Karşıyaka Eyaleti" olarak adlandırdığı bölgeye ait muhasebe takip programı ele geçirildi. Bölgeden bir yıl içinde "kurban, burs ve himmet" adı altında yaklaşık 330 milyon lira gelir sağlandığı, bu kaynağın yüzde 15'lik bölümünün "Pensilvanya" diye kayda geçilerek örgütün elebaşı Fetullah Gülen'e gönderildiğine ilişkin kayıtlara ulaşıldı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Bato'nun yürüttüğü soruşturma kapsamında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, FETÖ/PDY'ye yönelik uzun süredir devam ettirdiği çalışmalar ve örgütten koparak itirafçı olan kişinin verdiği ifadeler doğrultusunda hafta başında örgütün İzmir yapılanmasına operasyon düzenledi.

"KARŞIYAKA EYALETİ ADLI MUHASEBE TAKİP PROGRAMI"

Operasyonda Karşıyaka ile çevre ilçeleri çatısı altında birleştiren ve örgüt tarafından " Karşıyaka Eyaleti" olarak adlandırılan alt yapılanmaya ait muhasebe kayıtları ve muhasebe takip programına ulaşıldı.

Kayıtlarda örgütün sözde eyalet yapılanmasında, Karşıyaka bölgesinden sağladığı gelirler ve bunların dağıtımına ilişkin bilgilerin ayrıntılı şekilde yer aldığı öğrenildi.

"KURBAN, BURS, HİMMET ADI ALTINDA 330 MİLYON LİRA GELİR"

Ele geçirilen muhasebe takip programında, Aliağa, Bergama, Dikili, Foça, Menemen ve Kınık gibi kuzeydeki ilçelerin yer aldığı Karşıyaka'da, "kurban, burs ve himmet" adı altında bir yıl içerisinde yaklaşık 330 milyon lira gelir sağlandığına ilişkin kayıtlara rastlandı.

"YAKLAŞIK 50 MİLYON LİRA FETULLAH GÜLEN'E"

Elde edilen gelirin dağıtımına ilişkin bilgilerin de bulunduğu kayıtlarda, bu gelirden yüzde 15'lik payın örgütün elebaşı Fetullah Gülen'e aktarıldığı ve "Pensilvanya" diye kayda geçirildiği tespit edildi.

AFRİKA'DAN DAHA UCUZ FİYATA KURBAN

Programda yapılan incelemede, örgüt üyelerinin, geçen yıl Kurban Bayramı öncesi kurbanlar için 650 lira topladıkları, bu vekaletler karşılığı Afrika'dan çok daha düşük fiyatta kurban satın alarak kesimini yaptırdıkları, kalan paranın da örgüte gelir olarak kaydının yapıldığına ilişkin bilgilerin de ele geçirildiği öğrenildi.

Kayıtlarda, toplanan paranın yüzde 30'unun kurban alımında kullanıldığı, yüzde 13'ünün de "Pensilvanya" kaydıyla yurt dışına gönderildiği, kalanının da gelir olarak yer aldığı öne sürüldü.

"Gizli tanık" olarak ifade veren eski bir örgüt mensubunun, polise anlattıklarının da ele geçirilen kayıtları doğrular nitelikte olduğu belirtildi.

"KEŞKE 2 KERE KURBAN BAYRAMI, 3 KEZ RAMAZAN BAYRAMI OLSA"

İtirafçı olarak kayıtlarda geçen bu kişinin ifadesinde, örgüt elemanlarının 17-25 Aralık sürecinin ardından da faaliyetlerini sürdürdüklerine dikkati çektiği, "Keşke yılda 2 kez Kurban Bayramı, 3 defa Ramazan Bayramı olsa" sözleriyle bayramlarda elde edilen gelirden duydukları mutluluğu aktardığı öğrenildi.

İtirafçının, makbuzsuz toplanan kurban bağışları, bağışı toplayan gönüllünün beyanına göre kaydedildiğinden, burada bazı olumsuzluklar da yaşanabildiğine işaret ettiği belirtildi.

"GÖZALTINA ALINAN 32 KİŞİ ARASINDA FETULLAH GÜLEN'İN YEĞENİ MEZHER GÜLEN VE 1 TSK PERSONELİ VAR"

İzmir'de 17 Mayıs'ta 73 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda 32 kişi gözaltına alınmıştı. Bu sabah aralarında örgütün "okullar ve dershaneler Türkiye sorumlusu" olduğu ileri sürülen, FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni Mehmet Mezher Gülen'in de aralarında bulunduğu 9'u kadın 31 şüpheli adliyeye sevk edilmişti. Operasyonda, bir TSK personeli de evinde arama yapıldıktan sonra gözaltına alınmıştı.

Paralel yapı-17 Mayıs (2016) 'İzmir Yapılanması' soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar manşetlerimiz

(17 Mayıs 2016, 22:56), son güncel.: (20 Mayıs 2016, 21:46)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=8015    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö Yargısı AYM'de Yargılanıyor

23.02.2021 10:57 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 23.2.2021

Donanma Darbe davası

22.02.2021 14:07 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada, dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 22.2.2021

Şike Kumpası Davası Mütalaada

22.02.2021 13:24 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 'Futbolda şike iddiasıyla yürüttüğü soruşturma'da kumpas kurduğu iddialarına ilişkin haklarında dava açılan 87 sanığın yargılandığı davada dosya, mütalaasını hazırlaması..
Tamamı 22.2.2021

Balıkesir: Gülen'in Polislerine dava

22.02.2021 12:10 Balıkesir'de, polis okulunda Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'emniyet mahrem yapılanması'na yönelik biri tutuklu 13 zanlı hakkında hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi. İddianamede, örgütün Balıkesir Poli..
Tamamı 22.2.2021

ÖSYM Başkanı Ali Demir davası

22.02.2021 12:04 Ankara'da, eski Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ali Demir'in 'Fetullah Gülen Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği' ve 'zincirleme şekilde görevi kötüye' kullanma suçlamasıyla yargılandığı davaya devam edildi...
Tamamı 22.2.2021

Selam-Tevhid Kumpası davası

22.02.2021 11:59 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kurduğu kumpasta usulsüz dinleme kararları vermekle suçlanan 55 eski hakim ve savcının Yargıtayda yargılanmas..
Tamamı 22.2.2021

Karlov Suikastı davası

22.02.2021 11:56 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in..
Tamamı 22.2.2021

Gülen'in Avrupa Casusları davası

22.02.2021 11:31 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) adına terör örgütleri Fetö/PKK/DHKP-C/MKP'ye yönelik soruşturma bilgilerinin rüşvetle Malatya Doğanşehir Adliyesindeki bilgisayarlardan UYAP'a girerek sızdırılmasına ilişkin ar..
Tamamı 22.2.2021

Fetö Casusu Altaylı'ya 42 Yıl Hapis

22.02.2021 11:09 Ankara'da, eski istihbaratçı Enver Altaylı'nın da aralarında bulunduğu 3 sanığın 'Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'örgüte yardım' ve 'siyasi ve askeri casusluk' suçlarından açılan davaya ..
Tamamı 22.2.2021

K.Maraş: Darbe'de 6 Beraate İtiraz

22.02.2021 14:00 Kahramanmaraş'ta, Cumhuriyet Başsavcılığı FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin bu ilde yaşanan eylemlere yönelik davada haklarında beraat kararı verilen 18 sanıktan 6'sının cezalandırılmaları yönünde Gaziantep B..
Tamamı 22.2.2021

Adil Öksüz'ü Saklayanlar Yargılanıyor

22.02.2021 12:30 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin kilit isimlerinden örgütün 'hava kuvvetleri imamı' firari Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasının ardından İstanbul'da saklanmasına yard..
Tamamı 22.2.2021

Sızıntı Büyük: 233 Muvazzafa Gözaltı

03.02.2021 09:36 İzmir merkezli 60 il ve KKTC ile İstanbul merkezli 42 ilde Fetullah Gülen terör örgütünün (Fetö/PDY) TSK içindeki uzantılarına yönelik iki ayrı soruşturma kapsamında toplam 532 asker hakkında gözaltı kararı verildi. Bu..
Tamamı 3.2.2021

PKK/Fetö in Atatürk out: CHP şokta

03.02.2021 11:25 CHP'de sular durulmuyor. Son yıllarda Fetö ve PKK/HDP ile girilen ittifak, partiden Atatürk'ün giderek dışlanması gibi tavırlar CHP'de parçalanmalara yol açmaya başladı. 29 Ocak'ta yaşanan gelişmeye göre, CHP İzmir Mi..
Tamamı 3.2.2021

Habertürk-Fetö Bağlantısı Güçleniyor

02.02.2021 15:46 Habertürk ekranlarında yayınlanan 'Enine Boyuna' programında İsmail Saymaz'ın kendisi hakkında sarf ettiği ifadelere yanıt vermek için canlı yayına bağlanan gazeteci Hilal Kaplan, Habertürk'ü FETÖ ile ilişkilendirerek ..
Tamamı 2.2.2021

Rütbemi Gülen taktı elini öptüm

03.02.2021 14:05 Son haftalarda yurdun çeşitli illerinde Fetullah Gülen terör örgütüne (Fetö/PDY) gerçekleşen operasyonlarda çok sayıda gözaltı yaşandı. Yakalanan zanlılardan bir çoğu etkin pişmanlık kapsamında örgüt hakkında bildikler..
Tamamı 2.2.2021

Kavala'ya Şok: Beraatler Bozuldu

01.02.2021 13:29 İstanbul'da, Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, Gezi Parkı olaylarına ilişkin davada, Anadolu Kültür AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın da arasında bulunduğu 9 sanık hakkında verilen beraat kararlarını bo..
Tamamı 1.2.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
48.422.061