Tam
EskidenYeniye
 

İstanbul'da FETÖ'ye 65 gözaltı

İstanbul merkezli 3 ilde Fetullah Gülen Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik operasyonda 65 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Bunlardan ulaşılan 36'sı gözaltına alınırken diğer kişileri arama çalışması sürüyor. Zanlılara 'silahlı terör örgütüne üye olma', 'Yardım Toplama Kanununa muhalefet', 'Bankacılık Kanununa muhalefet', 'Terörün Finansmanına Dair Kanuna muhalefet', 'nitelikli dolandırıcılık', 'Çek Kanununa muhalefet' ve 'suçtan kaynaklı mal varlığı değerlerini aklama' suçlamaları yöneltiliyor. Soruşturmanın, 19 Kasım 2014'te bir vatandaşın FETÖ/PDY Yapılanmasının üs olarak kullandığı Maltepe'deki bir restoranda örgüt mensuplarının bazı suç delilleri ve belgeleri kaçırarak yakacaklarını ihbar etmesiyle başladığı, mali polisin çevrede yaptığı araştırmada, durumundan şüphelenilerek durdurulan bir araçta 3 bin 500 kişilik isim listesi, bağış makbuzları ve yapılan gayri resmi harcama ve para transferlerine dair mini kasa defteri ele geçirilmesiyle başladığı, soruşturmada önemli delillerin ele geçirildiği öğrenildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

31.05.2016 21:23 İstanbul merkezli 3 ilde Fetullah Gülen Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik operasyonda 65 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Bunlardan ulaşılan 36'sı gözaltına alınırken diğer kişileri arama çalışması sürüyor.


Foto: Gözaltı listesindeki isimlerden Ali Çelik (örgütün Türkiye Mali Sorumlusu), Ahmet Beyaz (Eski Bank Asya Genel Müdürü), Mustafa Özcan (örgüt üst düzey yöneticisi). Hepsi yurtdışına kaçtı.

30 Mayıs'ta gerçekleşen gözaltılarla ilgili edinilen bilgilere göre; Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) finansman sağlandığı iddiasıyla İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada, 5'i kadın 65 şüpheliye yönelik, "silahlı terör örgütüne üye olma", "Yardım Toplama Kanununa muhalefet", "Bankacılık Kanununa muhalefet", "Terörün Finansmanına Dair Kanuna muhalefet", "nitelikli dolandırıcılık", "Çek Kanununa muhalefet" ve "suçtan kaynaklı mal varlığı değerlerini aklama" gibi suçlardan yakalama, ev ve iş yerlerinde arama kararı çıkarıldı.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, karar doğrultusunda, İstanbul, Konya ve Kırklareli'de, 7 şirket ve bir derneğin de aralarında bulunduğu 65 farklı adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Operasyonda, şirket ve dernek yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 36 şüpheli gözaltına alındı.

Bazı zanlıların ev ve iş yerlerinde de aramalar yapıldı. Şüphelilerden bir bölümü, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

DETAYLAR

İstanbul merkezli 3 ilde yapılan FETÖ/PDY para sağlayan kişilere yapılan operasyonda gözaltı sayısı 36'ya çıktı. Gözaltı listesindeki 65 şüpheliden 14'ünün yurtdışında olduğu tespit edilirken, 15 şüphelinin ise aranmasına devam ediliyor. Toplanan 10 Milyon Euro'nun belgesi olan defterler, polis kamerasına yansıdı. İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerine, 19 Kasım 2014 günü Maltepe'de bulunan 'pinhan' adlı restoranda FETÖ/PDY ait kişilerin kurban parası ve burs adı altında vatandaşlardan para aldıkları belirlendi. Bu alınan paralarında 200 deftere yazılarak not edildiği belirlendi. Defterler ve makbuz ve diğer belgelerin yakılacağı bilgisi üzerine operasyon düzenlendi. Polis ekipleri, ihbar üzerine çalışma başlatarak, restorandan çıkan bir otomobilde yaptıkları aramada, 3 bin 500 kişilik isim listesi, bağış makbuzları ve para transferleri yazılı not defteri ele geçirince, soruşturmayı genişletti. Tamamlanan çalışma kapsamında, Kartal'da bulunan Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan alınan izinle, 5'i kadın 65 şüpheliyi yakalamak için İstanbul, Konya ve Kırklareli'nde bulunan 7 şirket ve 1 derneğin de aralarında bulunduğu çok sayıda adrese eşzamanlı operasyon düzenlendi. Yapılan operasyonda 4'ü kadın 36 şüpheli gözaltına alındı. Polis ekipleri, yaptıkları aramalarda çok sayıda fatura, çek ve çeşitli evraka el koydu.

KURBAN VE BURS PARALARI MISIR'DA

Polis ekipleri, FETÖ/PDY üyelerinin kurban ve burs parası adı altında vatandaşlardan toplanan 10 Milyon Euro topladığı bu paranın 7 Milyon Euro'sunu Mısır'a gönderdiği kalan parayı da kişisel işlerinde kullandıklarını tespit etti. Gözaltına alınanların 36 şüpheli emniyetteki sorgusu devam ederken 15 şüpheliyi yakalamak için çalışmaların devam ettiği bildirildi.

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne 19 Kasım 2014'te yapılan ihbar üzerine, Birim Gayrimenkul Limited Şirketi ile bu şirkete bağlı kuruluşlarda özellikle Maltepe'de bulunan bir restoranda FETÖ/PDY ile ilgili toplantılar yapıldığı, terör örgütüne finansman sağlandığı iddiaları üzerine Anadolu Örgütlü, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosunca soruşturma başlatıldığı belirtildi.Soruşturma devam ederken söz konusu restoranda bir kamyonet evrakın imha edileceğine ilişkin 12 Eylül 2015'te gelen ihbar üzerine sulh ceza hakimliğinden talep edilen karar doğrultusunda arama yapıldığı belirtilen açıklamada, imha edilmek üzere hazırlanan belgelere el konulduğu kaydedildi.

Açıklamada, el konulan belgelerin İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Şube Müdürlüğünce incelendiği belirtilerek, Başsavcılığa sunulan ön rapor içeriğine göre, şüpheli Mustafa Özcan'ın "FETÖ/PDY'de üst düzey yönetici" olduğu, ayrıca Ali Çelik ve Ahmet Beyaz'ın da "örgütte yönetici" konumunda bulundukları, 2005 yılı ortalarına kadar bürokrasinin değişik kesimlerinden kişilerle görüştükleri ve Birim Gayrimenkul Limited Şirketi'nin adının değiştirilerek anonim şirkete dönüştürüldüğünün tespit edildiği vurgulandı.

Soruşturma kapsamında elde edilen bilgi ve bulgular ile hazırlanan rapor doğrultusunda sulh ceza hakimliğinin kararı uyarınca "terör örgütü kurmak, yönetmek ve üye olmak", "terör örgütünün finansmanını sağlamak", "suçtan kaynaklı mal varlığı değerlerini aklamak" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından dün İstanbul ve diğer illerde eş zamanlı operasyon yapıldığı hatırlatılan açıklamada, operasyon kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen kişilerden 32'sinin İstanbul'da gözaltına alındığı, Konya, Kırıkkale ve Balıkesir'in Bandırma ilçesinde de birer şüphelinin yakalandığı kaydedildi.

"Örgütün üst düzey yöneticileri" Mustafa Özcan, Ali Çelik, Ahmet Beyaz ve Vedat K'nın da aralarında bulunduğu firari 30 şüpheli hakkında Anadolu 9. Sulh Ceza Hakimliğince yakalama kararı verildiği kaydedilen açıklamada, şüphelilerden İsrafil G'nin de bugün Sabiha Gökçen Havalimanı'nda yakalanarak, gözaltına alındığı bilgisi verildi.

Açıklamada, gözaltına alınan şüphelilerin işlemlerinin devam ettiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Yine sulh ceza hakimliğinden alınan karar doğrultusunda, FETÖ/PDY ile ilişkisi olduğu tespit edilen 1 dernek ile 6 şirket hakkında da arama kararı alınmış olup, dernek ve şirketlerin tüzel adreslerinde yapılan aramalar sonucu suç delili olabilecek belge ve eşyalara el konulmuştur. Gözaltında bulunan şüphelilerin kolluktaki ifade alma işlemleri, el konulan belge ve materyaller üzerindeki incelemelerin devam etmekte olduğu hususu kamuoyuna duyurulur."

İŞTE BAŞSAVCILIK AÇIKLAMASI

"İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne 19 Kasım 2014 tarihinde yapılan ihbar üzerine Birim Gayrimenkul LTD. ŞTİ. ile bu şirkete bağlı kuruluşlarda özellikle Maltepe ilçesinde bulunan bir restaurantta FETÖ/PDY ile ilgili toplantılar yapıldığı, terör örgütüne finansman sağladığı iddiaları üzerine Başsavcılığımızın Örgütlü Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosunca soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma devam ederken, bu restaurantta bir kamyonet evrakın imha edileceğine ilişkin 12 Eylül 2015 tarihinde gelen ihbar üzerine Sulh Ceza Hakimliğinden talep edilen arama kararı doğrultusunda işyerinde arama yapılmış, imha edilmek üzere hazırlanan belgelere el konulmuştur."

"Başsavcılığımıza sunulan ön rapor içeriğine göre Mustafa Ö. isimli kişinin FETÖ/PDY terör örgütünde üst düzey yöneticisi olduğu ayrıca Ali Ç. ve Ahmet Ç.'nin de örgütte yönetici konumunda oldukları 2005 yılı ortalarına kadar bürokrasinin değişik kesimlerinden kişilerle görüşmeler yaptıkları ve Birim Gayrimenkul LTD. ŞTİ.nin adının değiştirilerek A.Ş.'ye dönüştürüldüğü tespit edilmiştir."

"Sulh Ceza Hakimliğinden talep edilen karar uyarınca Terör Örgütü Kurmak, Yönetmek ve Üye Olmak, Terör Örgütünün Finansmanını Sağlamak, Suçtan Kaynaklanan Mal Varlığı Değerlerini Aklamak ve Terör Örgütü Propagandası Yapmak suçlarından 30 Mayıs 2016 tarihinde İstanbul ve diğer illerde eş zamanlı operasyon yapılmıştır."

"1 şüpheli Konya'da, 1 şüpheli Kırklareli'nde, 1 şüpheli de Balıkesir'in Bandırma ilçesinde yakalanmış İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne getirilmiştir. Örgütün üst düzey yöneticileri olan Mustafa Ö., Ali Ç., Ahmet Ç., İ.G., M.G., Vedat K., H.G.'nin de aralarında bulunduğu 30 firari şüpheli hakkında Sulh Ceza Hakimliğince yakalama kararı verilmiş olup şüphelilerden İsrafil G. bugün Sabiha Gökçen Havalimanında yakalanarak gözaltına alınmıştır. Gözaltında bulunan şüphelilerin soruşturma işlemleri devam etmektedir."

"Yine Sulh Ceza Hakimliğinden alınan karar doğrultusunda Terör Örgütü FETÖ/PDY ile ilişkisi olduğu tespit edilen 1 dernek ve 6 şirket hakkında da arama kararı alınmış olup, dernek ve şirketlerin tüzel adreslerinde yapılan aramalar sonucu suç delili olabilecek belge ve eşyalara el konulmuştur. Gözaltında bulunan şüphelilerin kolluktaki ifade alma işlemleri ve el konulan belge ve materyaller üzerindeki incelemelerin devam etmekte olduğu hususu kamuoyuna ve tüm basın yayın kuruluşlarına saygı ile duyurulur."

OPERASYONLAR POLİS KAMERASINDA

Öte yandan Emniyet kaynaklarından edinilen bilgiye göre halen yakalanamayan şüphelilerden 14'ünün yurtdışında olduğu belirlendi. Polis operasyonlarının görüntüleri de soruşturma dosyasına konuldu. O görüntülerin birinde ticari araçta yapılan arama var. Söz konusu aramada 3 bin 500 kişilik isim listesi, bağış makbuzları ve para transferleri yazılı defterlerin bulunduğu belirtiliyor. Polis kameraları tarafından kayda alınan görüntülerde İstanbul, Konya ve Kırklareli'nde toplam 7 şirket ve 1 dernekte yapılan aramalar da var. El konulan fatura, çek ve kasa defteri Vatan Caddesi'nde bulunan Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sergilendi. Gözaltında bulunan 36 şüphelinin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

Operasyon süreci

Operasyon çalışmalarının 19 Kasım 2014'te bir vatandaşın FETÖ/PDY Yapılanmasının üs olarak kullandığı Maltepe'deki bir restoranda örgüt mensuplarının bazı suç delilleri ve belgeleri kaçırarak yakacaklarını ihbar etmesiyle başladığı, mali polisin çevrede yaptığı araştırmada, durumundan şüphelenilerek durdurulan bir araçta 3 bin 500 kişilik isim listesi, bağış makbuzları ve yapılan gayri resmi harcama ve para transferlerine dair mini kasa defteri ele geçirilmesiyle çalışmalara başlandığı öğrenildi.

Yapılan teknik ve fiziki takip çalışmaları neticesinde, zanlıların yurt dışı bağlantılı faaliyetlerde bulundukları, çok sayıda yurda giriş ve çıkış kayıtlarının bulunduğu (ABD), yüklü miktarda parayı yurt dışına kaçırdıkları ve 14 şüphelinin halen yurt dışında bulunduğu tespit edildi.

MASAK raporları doğrultusunda bazı şüphelilerin, 15,5 milyon doları bankacılık sektörü üzerinden Mısır ve bazı Arap ülkelerine aktardıkları, Bank Asya'da örgütsel amaçlı açılan 6 ayrı hesapta, burs, kurban ve "himmet" adı altında vatandaşlardan toplanan 8,7 milyon lirayı akladığı, örgüt şirketleri arasında 60 milyon liralık şüpheli para transferleri gerçekleştirdiği ve 2014-2015 döneminde Bank Asya'dan 4,5 milyon TL'lik usulsüz kredi kullandırdığı belirlendi.

Şüpheliler arasında FETÖ/PDY terör örgütünün 2 numaralı ismi olduğu öne sürülen firari Mustafa Ö, Bank Asya eski ortaklarından Ali Ç. ve Arnavutluk'ta bulunan Bank Asya'nın eski genel müdürü Ahmet B'nin de bulunduğu, Mustafa Ö. ve Ali Ç'nin ABD'de olduğu ileri sürüldü.

ÇOK ÖNEMLİ DELİLLER ELE GEÇTİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2014'te bir ihbar üzerine başlattığı soruşturma çerçevesinde FTÖ/PDY'ye finansman sağlayan bir grup şüphelinin ilişkileri inceleniyordu. Soruşturma sürerken bir vatandaştan gelen "FETÖ mensupları Maltepe'de bir restoranttaki himmet listelerini Samandıra'da bir inşaatta yakacaklar" şeklindeki ihbarı değerlendiren İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, ihbarda adı geçen ve geçen Maltepe'de yer alan 'saklı gizli' anlamındaki Pinhan adlı restoranı teknik ve fiziki takibe aldı. İzleme devam ederken restorandan bir kamyonete belgeler yüklendiği belirlendi.

3 BİN 500 KİŞİLİK HARAÇ LİSTESİ

Polis kamyoneti durdurarak, arama yaptı. Kamyonetin kasasında çöp torbaları içinde ıslak imzalı FETÖ yardım toplama belgeleri, FETÖ'nün finansmanını gerçekleştirilen kişilere yönelik notlar, yapının yurtdışındaki okulları ile ilgili dokümanlar ve örgütün Anadolu yakasındaki en büyük mütevellisine ait 3 bin 500 kişinin adının yer aldığı bir "mali kayıt defteri" çıktı. Himmet, gayri resmi harcamalar ve para transferlerinin yer aldığı defteri detaylıca inceleyen Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, örgütün aralarında "Kıta Sorumlusu" ile "Türkiye Mali Sorumlusu"nun adlarının da bulunduğu 65 şüpheliyi bir bir belirledi.

60 MİLYON LİRALIK PARA TRANSFERİ

Yapılan teknik ve fiziki çalışmalarda şahısların yurt dışı bağlantılı faaliyetlerde bulundukları, başta ABD olmak üzere çok sayıda yurda giriş ve çıkış kayıtlarının bulunduğu ve yüklü miktarda parayı yurt dışına kaçırdıkları belirlendi. Soruşturmayı İstanbul Mali Polisi ile birlikte yöneten MASAK, hazırladığı raporda örgütün topladığı 15 milyon 500 bin doları bankacılık sektörü üzerinden Mısır ve bazı Arap ülkelerine aktardığını, Bank Asya'da örgütsel amaçlı açılan 6 ayrı hesapta burs, kurban, himmet adı altında vatandaşlardan toplanan 8 milyon 700 bin lira toplanıp aklandığını belirledi. Örgüt şirketleri arasında 60 milyon liralık şüpheli para transferlerinin gerçekleştirildiğini de tespit eden MASAK yetkilileri 2014-15 döneminde Bank Asya'dan 4 milyon 500 bin liralık usulsüz kredi kullandırıldığını da tespit etti.

Bu tespitler üzerine harekete geçen polis, İstanbul, Konya ve Kırklareli'nde dün sabah FETÖ'ye yönelik şafak operasyonu düzenledi. Önceden belirlenen adreslere giren ekipler, 33 şüpheliyi gözaltına aldı. Şüphelilerin bulunduğu adreslerin yanı sıra 7 şirket ve 1 dernekte arama yapan dedektifler, çok sayıda dijital belleğe ve dökümana el koydu. Gözaltına alınan örgüt üyeleri, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde sorguya alındı. 65 kişilik gözaltı listesinde bulunan isimlerden 14'nün yurtdışına kaçtığı belirlenirken, adları yakalama listesinde yer alan ve FETÖ/PDY'nin 2 numarası olarak bilinen Mustafa Özcan ile örgütün Türkiye Mali Sorumlusu olarak bilinen Ali Çelik ve Bank Asya'nın eski genel müdürü Ahmet Beyaz'ın da Pensilvanya'ya kaçtığı belirlendi. Beyaz ve Çelik'in kamyonete baskın yapılacağı haberini önceden alarak apar topar yurtdışına kaçtıkları düşünülüyor. İllegal yollardan yurtdışına çıkan 14 isim arasında örgütün bölge imamlarının da bulunduğu öğrenildi. Şüpheliler, "Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak", "Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Kanunu'na Muhalefet", "Suçtan Kaynaklanan Mal Varlığı Değerlerini Aklama", "Nitelikli Dolandırıcılık", "Çek Kanunu'na Muhalefet", "Yardım Toplama Kanunu'na Muhalefet" ve "Bankacılık Kanunu'na Muhalefet"le suçlanıyor.

YAKALANACAKLARINI ANLAYINCA FİRAR ETTİLER

FETÖ'nün finans şurasının başındaki isim olan Mustafa Özcan Mart 2014'te bir mali polis operasyonu öncesi sırra kadem basmıştı. Ali Çelik ve Ahmet Beyaz da Maltepe'deki operasyon öncesi kaçtı.

SORGULAR SÜRÜYOR

01.06.2016 19:50 "Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) finansman sağladıkları" öne sürülen, aralarında şirket ve dernek yöneticilerinin de bulunduğu şüphelilere yönelik İstanbul merkezli Konya ve Kırklareli'de gerçekleştirilen operasyonun detayları ortaya çıktı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince İstanbul, Konya ve Kırklareli'de düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 36 şüphelinin sorgulamaları sürüyor.

Şüphelilerin, bazı bankalardan kredi olarak çektikleri milyonlarca lirayı örgütsel faaliyetlerde kullandıkları, kredilerin geri ödemesini vatandaşlar tarafından yardım kuruluşlarının banka hesaplarına yatırılan kurban paralarıyla yaptıkları, yardımsever vatandaşlara da kurbanlarının kesildiği yönünde bilgi verdikleri öne sürüldü.

FETÖ bünyesinde faaliyet gösteren çok sayıda şirketin öğrenci burs ücretlerini masraf gösterip düşük vergi ödediği ancak söz konusu burs paralarının öğrencilere ödenmeyerek örgüte aktarıldığının belirlendiği iddia edildi.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporlarında, FETÖ yöneticilerinin Kahire'de yaptıracağı okul için 10 milyon avro topladığı, bu paranın 7 milyon avrosunun Mısır'a gönderildiği, 3 milyon avronun ise yöneticiler tarafından harcandığı ileri sürüldü.

(31 Mayıs 2016, 21:23), son güncel.: (01 Haziran 2016, 19:50)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=8067    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
64.230.585