Tam
EskidenYeniye
 

Isparta FETÖ davasının detayları

Fetullah Gülen Terör Örgütü'ne (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında 1 numaralısının Fetullah Gülen olduğu 130 şüpheli hakkında hazırlanan 256 sayfalık iddianame, Isparta 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Örgütün en kritik yapılanmalarından birini içerdiği anlaşılan Isparta'da Süleyman Demirel Üniversitesine yapılan baskında aralarında Deniz Baykal seks kasetinin ham hali ile Fetullah Gülen'in talimatlarını da içeren şok deliller ele geçirilmiş, rektörün de arasında olduğu 51 kişi tutuklanmıştı.

Önceki haber title=Sonraki haber

03.07.2016 14:17 Operasyonları kapsamında 130 şüpheli hakkında hazırlanan 304 sayfalık iddianame, Isparta 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

1 Temmuz'da Isparta Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Kemal Çokdinç imzasıyla FETÖ/PDY operasyonlarıyla ilgili yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Isparta Cumhuriyet Başsavcılığımızca FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne yönelik Isparta ilinde ve Süleyman Demirel Üniversitesi'nde 'silahlı terör örgütü kurma ve yönetme', 'silahlı terör örgütüne üye olmak', 'hukuka aykırı kişisel verileri kaydetme', 'şantaj', 'özel hayatın gizliliğini ihlal', 'resmi belgede sahtecilik', 'zimmet', 'icbar suretiyle irtikap', 'görevi kötüye kullanma', '6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanuna muhalefet', 'kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak' suçlarıyla yürütülen soruşturma kapsamında FETÖ/PDY silahlı terör örgütü lideri ve yöneticisi Fetullah Gülen'in ve 130 şüpheli, 51'i tutuklu, 18 adli kontrol ile serbest, 7 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır. Isparta 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne açılan davanın 304 sayfalık iddianamesi mahkeme tarafından kabul edilerek yargılanmasına başlanılmıştır."

Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından paralel devlet yapılanması iddiasıyla yürütülen operasyonların ardından beklenen iddianame 1 Temmuz'da mahkeme tarafından kabul edildi. 255 sayfadan oluşan iddianamede 130 şüpheli, 50 mağdur, 55 müşteki ve 89 tanık yer alıyor.

İddianamede Isparta eski Valisi Memduh Oğuz da şüpheli olarak bulunuyor. Eski Vali Memduh Oğuz, 'silahlı terör örgütüne üye olma' ve 'şantaj'dan suçlanıyor.

Cumhuriyet Savcısı Murat Karakaya tarafından hazırlanan iddianamede şüpheliler, 'silahlı terör örgütüne üye olma', 'şantaj', 'hukuka aykırı kişisel veriler kayıt etme', 'resmi belgede sahtecilik', 'zimmet', 'icbar sureti ile irtikap', 'görevi kötüyü kullanma', '6415 sayılı terörizm finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet etmek', 'kişisel verilerin hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak' suçları ile suçlanıyor.

BİR NUMARALI SANIK GÜLEN

Duruşma tarihinin netlik kazanmadığı iddianamede bir numaralı sanığın Fetullah Gülen olduğu belirtiliyor. Gülen hakkında 'silahlı terör örgütü kurma veya yönetme', 'şantaj', 'hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek', 'özel hayatın gizliliğini ihlal' suçlamaları yer alıyor.

40 YILDAN 68 YILA KADAR CEZALANDIRILMALARI İSTENİYOR

İddia makamı tarafından şüpheliler hakkında 40 yıldan 68 yıla kadar değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırılmaları talep edildi.

51 KİŞİ TUTUKLU BULUNUYOR

Soruşturma kapsamında aralarında Süleyman Demirel Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, pekçok akademisyen ve işadamlarının da bulunduğu 51 kişi halen tutuklu olarak cezaevinde bulunuyor.

İDDİANAMEDEN DETAYLAR

GÜLEN'İN TALİMATLARINA İLİŞKİN NOTLAR

Fetullah Gülen'in örgüt ele başı olarak gösterildiği iddianamede, örgütün 'himmet' adı altında para toplayarak finans sağladığı ve himmet toplamakla görevlendirilmiş kişiler bulunduğu aktarıldı. Fetullah Gülen'in ülkenin siyaset, ekonomi, spor, medya, askeriye, emniyet, yargı ve benzeri kurumlar veya alanlara ilişkin üyelere talimatları bulunduğu, Gülen veya yanında bulunan şahıs ya da şahıslar tarafından doğrudan kaleme alınmış talimat niteliğindeki el yazısı ile yazılmış not kağıtlarına ait fotoğrafların bulunduğu iddianameye yansıdı.

Bunlardan birinde Gülen'in, "Türkçe Olimpiyatları ile bazıları hiç ilgilenmedi. Bazıları çok az ilgilendi. Mesela MHP, CHP hiç ilgilenmediler. Bir inat ve bir hasetten bu güzellikleri görmüyorlar. Ne diyelim sen hak ile meşgul olmazsan, batıl seninle meşgul olur. Batılın şaşkına çevirdiği insanlar bunlar" dediği belirtilirken, bir diğerinde ise "Fethullah Hoca'ya dokunan yanıyor diyorlar. Bana dokunanlardan iflah olanı görmedim, sonları çok kötü oldu ama hiç kimseye beddua etmedim" sözlerine yer verildi.

KOZMİK ODA'YA GİRİLMESİ

Ele geçirilen notlardaki ibareler dikkate alındığında, Fetullah Gülen'in konuşmalarında 'Ergenekon' operasyonları veya soruşturmalarının kendileri tarafından organize edildiği ve bu operasyonlar ve soruşturmaların Gülen'in 'Ağalar' diye tabir ettiği Türk Silahlı Kuvvetleri üst kademesine ve derin devlet üyelerine yönelik olduğunu dolaylı yollarla itiraf ettiği iddialarına yer verildi.

Ayrıca bu süreçte Bülent Arınç'a suikast düzenleneceği iddiasıyla başlatılan soruşturma eliyle yasal kılıf uydurularak, Genelkurmay'ın 'kozmik oda' olarak bilinen birimine girildiği ve devlet sırlarına erişebilmek amacıyla buradaki gizli belgelerin incelendiği iddiaları yer aldı.

MHP'DEKİ KASET İDDİALARI

İddianamede, 2011 yılında MHP genel başkan yardımcıları ile bazı siyasetçilere ait internet üzerinden servis edilen cinsel içerikli görüntülerin operasyon kapsamında ele geçirilen hard disklerde bulunduğuna işaret edilerek, söz konusu görüntülerin oluşturulma tarihlerinin aynı olması dikkate alındığında bunların herhangi bir internet sitesinden alınmadığı, çoğaltılarak dağıtıldığı belirtildi.

Ele geçirilen hard disklerde toplam 10 görüntü dosyasının yer aldığı, bu dosyalardaki görüntülerin 'PİSLİK 1', 'PİSLİK 2', 'PİSLİK 4' ve 'PİSLİK 5' olarak oluşturulduğu kaydedildi.

'HİMMET' ADI ALTINDA PARA TOPLANMIŞ

Örgütün devlet kadrolarındaki mensupları ve siyasi desteği kullanarak, okul ve yurt yapma bahanesiyle hazine, belediye ve benzeri kamu kurum ve kuruluşlarına ait arazileri hibe veya tahsis yoluyla örgüte kazandırdığı iddianamede yer aldı.

İddianamede 'himmet' adı altında toplanan paraların ise o yerdeki faaliyetler için gereken miktarının kullanıldığı, artanının ise muhasebeci veya güvenilir mensuplarda muhafaza edilerek sonrasında kurye mensuplar aracılığıyla elden üst kadrolara ulaştırıldığı aktarıldı.

İBİCİOĞLU CEMAAT DESTEĞİYLE REKTÖR SEÇİLDİ

FETÖ/PDY'nin Isparta kent merkezinde yapılanmaya gittiği, yürütülen soruşturmada bu yapının üst mütevelli heyetine mensup 9, il mütevelli heyetine mensup 6 şüpheliyle il imamları ve muhasebecilerin tespit edildiği aktarıldı. Örgütün Süleyman Demirel Üniversitesi'nde (SDÜ) de yapılandığı, operasyon kapsamında gözaltına alınan ve halen tutuklu dönemin SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu'nun cemaatin desteği ve kararıyla rektör seçildiği, üniversitede örgütün faaliyetlerini düzenledikleri, diğer örgüt üyeleri ve bu örgüte bilerek yardım eden ya da örgüt adına suç işleyen şüphelilerle birlikte üniversitede örgütün kadrolaşmasını sağladıkları ve üniversitenin gücünü kullanarak örgüte finansal kaynak sağladıkları iddianameye yansıdı.

Ayrıca İbicioğlu döneminde cemaatin Isparta il imamı olduğu söylenen bir plastik firması sahibinin, üniversiteye yapılacak tüm atamalarda onay makamı olduğunu beyan ettiğine yer verildi.

1345 AKADEMİSYEN ATAMASI YAPILDI

İbicioğlu'nun rektör olarak görev yaptığı dönemde SDÜ'nün profesör kadrosuna 127, doçent kadrosuna 184, yardımcı doçent kadrosuna 282, öğretim görevlisi kadrosuna 118, okutman kadrosuna 25, araştırma görevlisi kadrosuna 582 ve uzman kadrosuna 27 olmak üzere 1345 akademisyen ataması yapıldığı belirtildi.

Örgütün SDÜ'de, üniversite çalışanlarından ve akademisyenlerden 'himmet' adı altında para ve kurban bağışı toplama, bazı dernekler vasıtasıyla örgüte eleman kazandırma, etkin sivil toplum kuruluşu haline gelerek örgüt faaliyetleri ve örgüte finans sağlama; idari kadrolarda bulunan ve kendilerinden olmayan, kullanılamayacak, kazanılamayacak nitelikteki memur ve yöneticilere kadroları boşaltmaları için hukuk dışı yollarla baskı uygulama; usulsüz atamalar, sahte oluşturulmuş belgelere istinaden atamalar, adam kayırma, özel ilanlarla atamalar ve benzeri yollarla idari kadroları ele geçirme gibi faaliyetlerde bulunduğu iddianamede yer aldı.

ESKİ VALİ MEMDUH OĞUZ DA İDDİANAMEDE YER ALDI

Isparta'da 2013 yılında emekliliğe ayrılan Vali Memduh Oğuz da iddianamede yer aldı. Emekli vali Oğuz'un, dönemin üniversite genel sekreteri A.B.'den görevi bırakmasını istediği, bırakmadığı takdirde hakkında taciz iddiaları ile soruşturma başlatacağı yönünde şantajda bulunduğu ve bunu İbicioğlu'nun isteği üzerine yaptığı iddia edildi. Emekli vali Oğuz'un ayrıca bu örgütle toplantılara katıldığına da iddianamede yer verildi.

ÖRGÜTÜN KURULUŞU VE YAPISI

İddianamede, örgütün kuruluşu, FETÖ/PDY'nin mali yapısı, yapılanması ve devletin yasama, yürütme ve yargı organlarına nasıl girdiklerine ilişkin bilgilere detaylı olarak yer verildi.

Terör örgütü ele başı Gülen'in devlet kurumlarında kadrolaşması, "himmet" adı altında şantaj yaparak para toplanması ve Gülen'in Türkiye siyasetini dizayn etme adına siyasi parti liderlerine karşı sözleri ve TSK'ya yönelik söylemleri de iddianamede vurgulandı.

FETÖ/PDY'nin nasıl kurulduğuna ilişkin bilgilerin yer verildiği iddianamede, başlangıçta düşüncelerini "Nurculuk" üzerine kuran Gülen'in zaman içerisine gruptan ayrıldığı, vaaz, sohbet, seminer ve konferans gibi faaliyetlerde bulunarak taraftar topladığı belirtildi.

İddianamede, sözde "altın nesil" yetiştirmek amacıyla yola çıktığı ifade edilen Gülen'in, toplumun dini duygularını suistimal ederek "himmet" adı altında topladığı finansla yurt içi ve yurt dışında faaliyete geçirdiği vakıf, okul ve dershanelerde eğitimden geçirip ideolojisine sıkı sıkıya bağlı hale getirdiği gençlerden oluşan tabanını ve elde ettiği finans, medya, siyasi gücünü kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti devletinin tüm anayasal kurumlarını ele geçirme amacı taşıdığı kaydedildi.

Gülen'in ayrıca örgütsel menfaatlerini her türlü değerin üzerinde tutarak, örgüt ideolojisini devlette hakim kılmak, bölgesel ve küresel bağlamda uygulanacak iç ve dış politikalarda belirleyici ana unsur olmak ve dünyadaki tüm Müslümanları yönetmek ve sonucunda ruhani liderliğe ulaşmak amacını taşıdığı anlatılan iddianamede, genel anlamda "fetih" olarak adlandırılan bu amaca ulaşmak için de her yolu mubah gören bir anlayışla hareket edildiği vurgulandı.

-Stratejileri değişti amacı değişmedi-

İddianamede, örgütün her dönem stratejisini değiştirerek amacına ulaşmaya çalıştığına işaret edilerek, örgütün mevcut sistemi yıkmaya uğraşmak yerine devlet modeline uygun bir örgütlenme ile devlete sızarak devleti içeriden ele geçirmeyi benimsediği, bu yolda tedbir ve takiyye yoluyla gizliliği esas alarak hücre yapılanması şeklinde organize olduğu, örgüt lideri Fetullah Gülen'in birçok söyleminde bu stratejiyi açıkça dile getirdiği yer aldı.

İddianamede, örgütün öğrenci seçme ekipleri ile köy ve semtlerden topladığı gençleri, bünyesindeki vakıf, ışıkevleri, okul ve dershaneleri marifetiyle ideolojisi doğrultusunda sorgulamayan, düşünmeyen, mutlak itaati esas alan, yapıya sıkı sıkıya bağlı olacak şekilde yetiştirerek insan gücü elde ettiği vurgulandı.

-10 maddelik yeminle örgüte giriliyor-

Örgütün hiyerarşik yapısına da yer verilen iddianamede, örgütün en alt kademesinde örgüte gönül bağı ile bağlı olanların, bir üst kademede okul, dershane, yurt, banka, gazete, dergi, vakıf gibi kurumlarda görevli olan "sadık" grubun yer aldığı belirtilerek, bir üst kademede ise ideolojik örgütlenmeyi sağlayan ev, semt, bölge ve şehir sorumlularının olduğu, daha sonraki kademede bağlılık ve itaatte dereceye girenlerin yükseldiği, hizmeti denetleyen teftiş, kontrol grubunu oluşturan müfettişler ve irşat ekiplerinin bulunduğu kaydedildi.

Bunların bir üst kademesinde ise üst düzey gizlilik içerisinde devletteki yapılanmayı organize eden ve doğrudan Fetullah Gülen tarafından atanan mensupların bulunduğu, bir üst kademede de örgütün en has tabakası olan ve örgütün ele başı Gülen'in aşağı tabakalar ile irtibatını sağlayan doğrudan Fetullah Gülen'in atadığı kişilerin yer aldığına vurgu yapılan iddianamede, tüm bu tabakaların en üstünde ise örgüt mensuplarınca "kainat imamı" ve "mehdi" olarak kabul edilen örgüt lideri Fetullah Gülen'in bulunduğu belirtildi.

İddianamede, örgüt içerisinde askeri hiyerarşiden daha sistemli bir alt üst ilişkisi olduğu, örgüt üyelerinin haftalık istişarelerde bir üstüyle bir araya geldiği ve kendi düzeyindeki gelişmeleri anlatıp ve üstüne rapor verdiği bilgisine yer verilerek, örgüt üyelerinin 10 maddelik yemine göre örgüte girdikleri, örgüt içerisinde rütbe alanlar için ise ayrı olarak hazırlanan 18 maddelik kurallara uymak zorunda oldukları kaydedildi.

FETÖ/PDY'nin mali yapısına ilişkin saplamaların da yer aldığı iddianamede, terör örgütünün başlangıçta düşük gelirli kişilerden himmet adı toplanan paraları ile örgüt üyesi ve destekçisi memurların maaşlarının yüzde 10'unu alarak ekonomik olarak gelişmeye başladığı, süreç içerisinde örgütün bir çok sektörde önemli bir ekonomik güce ulaştığına dikkati çekildi.

-Kendini İslam'ın muhatabı olarak gösterdi-

İddianamede, terör örgütü ele başı Gülen'in, "dinler arası diyalog" çerçevesinde semavi dinlerin temsilcileri ile görüşerek kendisini İslam dini adına muhatap gösterdiği, özellikle 1994 yılında Gazeteciler ve Yazarlar Vakfının kurulmasından itibaren Türkiye'de ve daha sonra benzer vakıflar aracılığıyla dünyanın değişik merkezlerinde diyaloğu geliştirmeyi amaçlayan toplantı, aktivite ve yayınlar yaptığına işaret edildi.

2000'li yıllarda faaliyetleri arasına insani yardım projelerini de ekleyen Gülen'in diğer dinler ve uluslardan gelecek karşı girişimleri engellemek için ılımlı ve modern bir cemaat imajı sergilediği ifade edilen iddianamede, FETÖ/PDY ele başı Gülen'in tüm dinler ve uluslarla iyi ilişkiler kurduğu, hatta yurt dışında açtıkları okullarda yetiştirdikleri kadrolar marifetiyle örgüte global anlamda destek sağladığı belirtildi.

-Örgüt, emniyet içinde aktif-

Şüphelilerden Halil Karakoç'tan ele geçirilen harddisklerde 204 kişiye ait POLNET sorgu ekran resimlerinin yer aldığı belirtilen iddianamede, sadece Emniyet Genel Müdürlüğü bilgisayar ağ yapısı olan ve POLNET olarak nitelendirilen sorgu ekranının bu materyal içerisinde olmasının, örgütün emniyet teşkilatı içerisinde aktif olarak kullandığı ve istediği bilgileri kolaylıkla temin edebildiği örgüt üyesi personellere sahip olduğunu gösterdiğini vurgulandı.

İddianamede, 2011'de MHP Genel Başkan yardımcıları ile bazı siyasetçilere ait internet üzerinden servis edilen cinsel içerikli görüntülerin şüpheli Halil Karakoç'tan ele geçirilen harddisklerde bulunduğuna vurgu yapılarak, söz konusu görüntülerin oluşturulma tarihlerinin aynı olması dikkate alındığında bu görüntülerin herhangi bir internet sitesinden alınmadığı, görüntülerin çoğaltılarak dağıtıldığı bilgisine yer verildi.

İddianamede, FETÖ/PDY üyelerinin ülke ve dünya genelindeki faaliyetlerini yürütebilmek için ülke siyasetine müdahil olmaya ve yön vermeye çalıştığı, bu amaçla örgüt üyelerinin AK Parti kadrolarına da sızmaya çalıştıkları aktarıldı.

Terör örgütünün, belirlenen hedeflere daha kolay ulaşması için YGS, KPSS ve ÜDS gibi genel merkezli sınavlarda soruları önceden ele geçirip örgüte mensup adaylara verdiği, sınavlar esnasında toplu kopya çekme gibi yöntemlerle üyelerinin başarılı olmalarını sağladığı, rakip gördükleri görevlileri asılsız ihbarlarla açılan uydurma disiplin soruşturmaları ve adli soruşturmalar, düşük sicil notları yöntemlerle eledikleri de iddianamede yer aldı.

Ele geçirilen harddisklerde örgüt lideri Gülen'e ait 160 el yazması notlarının yer aldığının vurgulandığı iddianamede, söz konusu el yazılarının zaman zaman bizzat Gülen tarafından yazıldığı, bazen de Gülen'in ağzından çıkanların yanındakiler tarafından yazılmasıyla oluşturulduğu kaydedildi.

-Yasal yollar kullanılarak "kozmik odaya" girildi-

İddianamede Terör örgütü ele başı Fetullah Gülen ve örgütünün, Türk Silahlı Kuvvetlerini ve bu kurumun mensuplarını da kendilerine düşman gördüğüne yer verilerek, "ağalar-ergenekoncular" olarak tarif ettiği TSK mensuplarını açıkça hedef aldığı ifade edildi.

Gülen'in TSK mensuplarına yönelik söylemlerinin kin ve nefretle dolu olduğu, bunun yanı sıra TSK içerisine yerleştirdiği mensupların varlığını tasdik ettiği anlatılan iddianamede, Gülen'in Türk Silahlı Kuvvetleri üst kademesini şekillendirmeye çalıştığı vurgulandı.

Bu süreçte Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast düzenleneceği iddiasıyla başlatılan soruşturma eliyle yasal kılıfa uydurularak, Genelkurmay'ın kozmik oda olarak bilinen birimine girildiği ve devlet sırlarına erişebilmek amacıyla buradaki gizli belgelerin incelendiği kaydedildi.

-Örgütün SDÜ yapılanması-

Örgütün Isparta'daki ve SDÜ'deki yapılanmasına ilişkin bilgilerin de yer verildiği iddianamede, eski SDÜ Rektörü Hasan İbicioğlu'nun, örgüte yakın kişilerin desteği ile seçildiği, seçildikten hemen sonra şu an firari olan Numan Tamer'i personelden sorumlu rektör yardımcısı yaparak örgüt lehine kadrolaşmaya gittikleri bilgisine yer verildi.

İddianamede, İbicioğlu'nun rektörlüğü döneminde profesör kadrosunda 127, doçent kadrosunda 184, yardımcı doçent kadrosunda 282, öğretim görevlisi kadrosunda 118, okutman kadrosunda 25, araştırma görevlisi kadrosunda 582 ve uzman kadrosunda 27 olmak üzere 1345 akademisyen ataması yaptığı bildirildi.

Örgüte maddi destek olmayanların mobbing ve şantajla örgüt tarafına çekilmeye çalışıldığına vurgu yapılan iddianamede, üniversitede görevli örgüte yakın öğretim görevlilerin çeşitli sınavlarda soruların, yine örgütüne yakın öğrencilere verildiği vurgulandı.

İddianamede operasyonda ele geçirilen hard disklerde bir word belgesinin içinde "himmet" parası toplama ve harcama çizelgesi olduğu, söz konusu çizelgenin 2006-2007 yıllarını kapsadığı, bu belgenin üniversitede FETÖ/PDY terör örgütü elemanlarının örgüte finans sağlamak amacıyla "Himmet" adı altında para topladıklarını gösterdiğine dikkat çekildi.

-Eski Vali Oğuz da şüpheliler arasında-

Isparta'da 2010 ile 2013 yılları arasında valilik görevini yürüten Memduh Oğuz'un da şüpheli olarak yer aldığı iddianamede, Oğuz'un örgüt üyeleri ile birlikte toplantılara katıldığı, yine örgüt üyeleri ile bir kaç kere yurt dışına çıktığı, yurt dışı gezilerinin birinin Amerika'ya yaptığı ve Pensilvanya'ya giderek burada örgüt lideri Gülen ile yaklaşık 1 saat görüştüğü aktarıldı.

Oğuz'un eski SDÜ Rektörü İbicioğlu'nun isteği ile dönemin üniversite genel sekreteri Aziz Bayrak'a görevi bırakmasını istediği, aksi taktirde emniyet müdürünü arayarak kendisi hakkındaki taciz iddiaları ile soruşturma başlatacağını belirterek, Bayrak'a şantajda bulunduğu iddianamede yer aldı.

Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Isparta Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yürütülen soruşturma kapsamında haklarında kamu davası açılan 130 şüpheliden 51'i tutuklanırken, 18'i hakkında adli kontrol, 7'si hakkında da yakalama kararı bulunuyor.

GÜLEN'İN RÖVANŞ KORKUSU

FETÖ yapılanmasına yönelik hazırlanan iddianamede, Fetullah Gülen’in Ergenekon davasının rövanşından korktuğuna dair notlar yer aldı. Gülen, “Geceleyin uyuyamadım. Hafızama hakim olamıyorum” demiş!

Isparta'daki Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında 130 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamenin ayrıntıları ortaya çıkmaya devam ediyor. Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, şüphelilerden Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) eski Bilgi İşlem Daire Başkanı Halil Karakoç'un kaçırırken ele geçirilen flaş belleklerde çıkan ve talimatların yer aldığı notlardaki konuşmaların örgüt elebaşı şüpheli Fetullah Gülen'e ait olduğu vurgulandı.

TALİMATLAR ISPARTA'DAN DAĞILDI

Gülen'in, köprü vazifesi gören şüpheli Recep Uzunallı aracılığıyla veya örgüt içerisindeki hiyerarşik yapı doğrultusunda diğer mensuplar aracılığıyla talimatlarını örgütün Isparta yöneticilerine ulaştırdığı belirtildi. Bu durum, örgütsel talimatların önce Isparta'ya gönderildiği, çözümü yapıldıktan sonra da talimatların tüm Türkiye'ye dağıtıldığı gerçeğini ortaya çıkardı. İddianamede Gülen için “Dini konularda yaptığı konuşmaların arasında örgütün faaliyetleri çerçevesinde ülkenin siyaset, ekonomi, spor, medya, askeri, emniyet, yargı gibi kurumlarına/alanlarına ilişkin üyelere talimatlar verdiği anlaşılmaktadır" denildi.

HAFIZASINA HAKİM OLAMAMIŞ!

Gülen'in FETÖ'nün kumpas davalarından birisi olan Ergenekon'a ilişkin açıklamaları da iddianamede yer aldı. Türkiye'de işlerin karışık olduğunu savunan Gülen, “Şeker de düşmüyor, mahrem yerimdeki yara bir türlü kapanmadı. Yeniden bir dosya hazırlığının içindeler ama beceremiyorlar. Ergenekon'un rövanşı gibi bir şey düşünüyorlar. İçeride bir mahkemelerden birilerinin akıl vermesiyle bir dosya düzenleyebilirler. Beraatla mahkemenin neticelenmesine bakmayın, bunlar bir şeyler bulabilirler, bir dava açabilirler, bundan dolayı rahatsızım. Geceleyin uyuyamadım istirahat edemediğim için hafızama hakim olamıyorum" ifadelerini kullanıyor. Paniğe kapıldığı anlaşılan Gülen'in bu açıklamalarıyla örgüt üyelerine, “dikkatli olun" uyarısında bulunarak, gereğinin yapılması için talimat verdiği değerlendiriliyor.

ERDOĞAN ENGELLEDİ

Talimatlara göre örgütün, amacına ulaşabilmek, ülke ve dünya genelindeki faaliyetlerini yürütebilmek için ülke siyasetine müdahil olmaya ve yön vermeye çalıştığına dikkat çekildi. Örgütün o dönemlerde hedefleri doğrultusunda AK Parti'yi desteklediği ve kadrolarını bu partiye yerleştirmeye çalıştığı anlatılan iddianamede, örgütün bir yandan siyasette alternatifi olmamasını savunduğu AK Parti'nin seçimlerde açık ara galip gelmesi için tüm kadroları ve imkanlarıyla çalıştığı, bir yandan da bu desteğin ötesinde bu partiye belirli sayıda mensubunu milletvekili olarak yerleştirmeye ve bakanlıkların dağılımına müdahil olmaya çalıştığı belirtildi. Ancak o dönem AK Parti Genel Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan'ın örgütün AK Parti eliyle siyasette yer alma, siyaseten partiye yön verme çabalarını engellediği ve örgütün bu durumdan rahatsızlık duyduğu kaydedildi.

Alevilere düşman!

Bir başka nota göre ise Gülen'in yine üst yargıdaki Alevileri hedef gösterdiği görülüyor. Gülen aynı zamanda bu kişilerin çocuklarıyla ilgilenmesi konusunda da yanındakilere talimat veriyor. O notta ise şu ifadeler yer aldı: “Esasen bunlar (Aleviler) Yargıtay'a, Anayasa Mahkemesi'ne yerleşmişler, ağaların da baya içindeler. Kendi telvisatını (çirkinlik, sapkınlık) buradan yapıyorlar. Yani Sünni camiadan intikam almak düşüncesindeydiler. Bunların çocuklarıyla ilgilenelim."

Hedefte Yargıtay ve Danıştay vardı

İddianameye konu olan notlara göre, Gülen'in yargıyı örgüt lehine şekillendirmek için talimatlar verdiği, özellikle 2010 halkoylamasından önceki HSYK ile Yargıtay ve Danıştay'ı ele geçirmeyi hedeflediği görüldü. Gülen'in dönemin HSYK üyelerini Ali Suat Ertosun hariç olmak üzere Alevi ve kendilerine düşman olmakla itham ettiği anlaşıldı. Gülen'e ait notlarda, “HSYK'nın içinde kızılbaş olmayan tek Ertosun'dur, bunların hepsi kızılbaş bütün mefsedeti planlayanlar da bunlardır" ve “Adliyenin vasiyetinden kısmen kurtuldu ülkemiz Yargıtay ve Danıştay'ı da hallederlerse tamamen ülkemiz kurtulur inşallah" ifadeleri yer aldı.

"DEMİREL YAHUDİ, İNÖNÜ SÜRYANİ"

Isparta’daki FETÖ yapılanmasına yönelik hazırlanan iddianame Fetullah Gülen’in şifrelerini de ortaya çıkardı. İddianamedeki notlarda, Gülen’in Süleyman Demirel ve Yaşar Büyükanıt için Yahudi, İsmet İnönü için Süryani dediği yer aldı. Gülen, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan da “Çilingiroğlu” diye bahsediyor.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Isparta yapılanmasında yer alan il imamı, üst mütevelli ve il mütevelli heyeti ile Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) heyetinden oluşan 130 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede yer alan Fetullah Gülen'in talimat notlarıyla ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor. İddianamedeki notlara göre Fethullah Gülen ve örgütü, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarını kendilerine düşman olarak görüyor. Gülen askerleri, “ağalar ve Ergenekoncular" olarak isimlendiriyor ve açıkça örgüte hedef gösteriyor. Gülen'in TSK içerisine yerleştirdiği mensupların varlığını da tasdik ettiğine işaret edilen iddianamede, önceki yıllardan itibaren TSK'nın üst kademesini siyasetçiler eliyle şekillendirmeye çalıştığı vurgulandı.

TEDBİRLİ OLUN TALİMATI

İddianamede yer alan notlara göre, Gülen'in askerleri hedef alan açıklamalar yaptığı ve 'hizmet'e engel olmaya çalışan askerlerle ilgili konuşmaların arasına talimatlar yerleştirdiği belirlendi. Bir notunda askerin kendilerinden rahatsız olduğunu dile getiren Gülen, askerlerin böcek yerleştirerek 'kendilerinden birilerini dinliyor olabileceğini' savunuyor. Gülen'in bu ifadeleriyle örgüte tedbir talimatı verdiği değerlendiriliyor. İddianamede yer alan notlarda, Gülen'in “İşin arkasında asker olunca Türkiye'deki hizmeti rahat bırakmazlar. Ağalar hizmetten çok rahatsızlar. Allah ağalara iman nasip etsin. Ağalar böyle olunca bu davalar devam edecek. İhtimal ki kendilerinin dinledikleri bizden çok kimseler var. Bir yerlere böcek koymuş olabilirler, orada konuşmaları birleştiriyorlar" ifadelerini kullandığı görülüyor.

BİZİ DÜŞMAN OLARAK GÖRDÜ

Gülen'in notlarında en dikkat çekenlerden biri eski Cumhurbaşkanları Süleyman Demirel ve İsmet İnönü hakkındaki söylemleri oldu. Notlara göre Gülen, düşman olarak gördüğü askerlerin tasfiye edilmesi için Süleyman Demirel ile görüştüğünü anlatıyor. Alevileri hedef aldığı görülen Gülen'in, “Alevi şeceresi bozuk generalleri Süleyman Demirel'e listeler halinde verdik. Maalesef 'hocam sen karışma, orduya müdahale etme' diyor. Bize hakaretamiz ifadelerle mukabelede bulundu. 'Sen camide vaaz et, namaz kıldırmana bak' dedi" ifadeleri iddianamede yer aldı.

Notlarda, siyasi liderler için yapılan benzetme ve iddialar Gülen'in psikolojik dünyasına ilişkin önemli ipuçları veriyor.

HEPSİ YUKARIDA BİRLEŞİYOR

Gülen, “Demirel bize hep kötü davrandı" diyerek şöyle devam ediyor: “Biz de her zaman Demirel'e güvendikse hep aldandık. Esasen Demirel, Yaşar Büyükanıt ve benzerlerinin ecdadı, hepsi de yukarıda birleşiyor. Yani bunların hepsi de Yahudi'dir. İsmet Paşa da Süryani'dir. Hüsamettin Cindoruk'un yanına ziyarete gittik. Bizi çok iyi karşıladılar. Misafir etti ama tam cin gibi bir adamdır. Bunlar öyle insanlar ki bilemezsiniz bize ne kadar düşmanlık içindeler. Allah'ın inayeti olmasa bizleri bir kaşık suda boğarlar, asla bize hakkı hayat tanımazlar" ifadelerini kullanıyor.

Çilingiroğlu yaptı!

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 29 Ekim 2010'da Çankaya Köşkü'nde verdiği Cumhuriyet Resepsiyonu da Gülen'in talimat notlarına girdi. Başörtüsü tartışmaları nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve asker ile bazı yüksek yargı başkanlarının katılmadığı resepsiyona ilişkin, “Çilingiroğlu gitmek istedi ama altı kaynadığı için gidemedi" demesi dikkat çekti.

Gülen'in “Çilingiroğlu" diye söz ettiği kişinin ise Kılıçdaroğlu olduğu ortaya çıktı. Gülen'in o notundaki konuşması ise şöyle: “Ağaların Çankaya'ya gitmemesi çok büyük bir terbiyesizlik, aleni isyandır ve nankörlüktür bir şey yapabilseler yapacaklar ama yapamıyorlar. Ağalar Cumhuriyet Resepsiyonu'nu çok büyüttüler, belki de bunun bu kadar büyüyeceğini bilmiyorlardı. Ankara'da yaptıkları diğer vilayetlere de sıçradı. CHP de gitmedi. Cumhurbaşkanı ve Başbakan hanımlarını böyle getirmeyi belki de hizmet olarak görüyorlar. Yalnız 'başları' Cumhurbaşkanına, 'benden çok fazla bir şey beklemeyin' demiş. Kendi altlarının bir noktada tepkisine göre hareket ediyor. Belki de 'Çilingiroğlu' gitmek istedi ama altı kaynadığı için gidemedi."

-Gandi (Kılıçdaroğlu) rüyasına girmiş, niye konuştuklarını anlamamış!-

Gülen, başka bir notunda ise Kılıçdaroğlu için “Çilingiroğlu, biz bir şey diyelim diye sataşıyor. Biz ona bir şey desek meşhur olacak, biz de demeyelim" diyor. Gülen aynı notta Zulmet Çakır isimli birisinden bahsediyor. Gülen'in Kılıçdaroğlu'nun ismini kodladığı gibi bu ismi de kodlamış olabileceği değerlendiriliyor. Gülen'in notunda yer alan bu bölümde ise “Zulmet Çakır gazeteye gelmiş. 'Bu zamana kadar yazdıklarını dosya yap onu bir dinle' dedim (Ekrem Bey'e). Özür dilemiş. Sıkışınca 'ben komünüstlükten geldim' gibi mazeretler beyan etmiş. Çok karaktersiz bir insan" ifadesini kullanıyor. Bir başka nota göre ise Gülen, bu sefer “Gandi" dediği Kılıçdaroğlu'nu rüyasında gördüğünü anlatıyor. İşte o kısım: “Gandi'yi (Çilingiroğlu) rüyada gördüm. Bana, 'Sen Tarık Bin Ziyad kadar olamadın' dedi. Ben de ona 'şimdiki zamanımızda olan hizmetlerin üçte birini yapamamıştır' dedim. Bu adam ne diye benim rüyama girdi bilmiyorum, ben de ona rüyamda neden böyle dedim onu da bilmiyorum."

-Peygamber benzetmesi-

Gülen'in başka bir notta yer alan ifadeleri ise şaşkınlığa yol açtı. Sağlık sorunlarını bahane göstererek Pensilvanya'ya giden ve buraya yerleşen Gülen'in ABD'ye gitme gerekçesini açıklarken kendisini Hz. Muhammed (S.A.V.) ile kıyasladığı görüldü. Gülen'in, ABD için “İsteselerdi bizi burada tutmazlardı" demesi dikkat çekti. “Amerika'ya gelmem cebri bir meselededir" diyerek kendisini savunan Gülen'in o şaşırtıcı konuşması şöyle: “Bazıları bunu anlamış olmalılar ki 'hocaefendi Amerika'ya gitmekle çok iyi yaptı' dediler. Ama bazıları da anlamıyor, 'neden başka bir yer değil de burası' diye tenkit (eleştirme) ediyor. Bunlar isteseydi bizleri burada tutmayabilirdi. İsteseydiler istintak (sorguya çekme) edebilirlerdi, ama etmediler. Ama kaderin cilvesi Rabbimin büyük lütuflarına mazhar oluyoruz. Cenab-ı Hak insana marifet ufkuna göre soru sorar, Musa (as) Mısır'da kalmadığı gibi, Efendimiz de Mekke de kalmıyor. Tahta kulübemi bıraksalardı, ömrümde varsa eğer ağalar da müsaade etseler orada kalmak isterdim."

SDÜ, 24 PERSONELİN İŞİNE SON VERDİ

Isparta'da Mayıs ayında gerçekleştirilen iki operasyonda tutuklanan 5 Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) personelinin açığa alındığı, 3 personelin sözleşmesinin de feshedildiği bildirildi. Bu kararla birlikte açığa alınan personel sayısı 24'e yükseldi.

Alınan bilgiye göre, Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekiplerince mayıs ayında düzenlenen iki FETÖ/PDY operasyonunda tutuklanan 5 SDÜ personelinin tutukluluk yazısı, SDÜ Rektörlüğüne gönderildi.

Söz konusu yazı üzerine rektörlük, SDÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde görevli laborantlar S.U ve M.A ile Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünde görevli teknisyen A.E, Kurumsal İletişim Merkezinde görevli M.E.B ile eski SDÜ Teknokent Müdürü Doç. Dr. İrfan Ateşoğlu'nun açığa alınmasına karar verdi.

Rektörlük ayrıca operasyonlar kapsamında tutuklanan üniversite personeli O.A, F.Y ve K.Y'nin de sözleşmelerini feshetti.

Daha önce Isparta merkezli 6 ilde gerçekleştirilen FETÖ/PDY operasyonda tutuklanan, aralarında eski SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu'nun yanı sıra eski rektör yardımcıları Prof. Dr. Süleyman Seydi ve Prof. Dr. Hüseyin Akyıldız, eski SDÜ Araştırma Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tuğrul Sezer, eski Yaşam Boyu Eğitim Merkezi müdürleri Fatih Cebeci ve Orhan Adıgüzel, eski Bilgi İşlem Daire Başkanı Halil Karakoç, eski Yapı İşleri ve Teknik Dairesi Başkanı Şükrü Demirağ'ın da bulunduğu 19 kişi açığa alınmıştı.

Son sayılarla FETÖ/PDY'den açığa alınan personel sayısı 24'e yükseldi.

Paralel yapı-14 Mart (2016) 'Isparta Yapılanması' soruşturması manşetlerimiz

(03 Temmuz 2016, 13:38)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=8173    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
64.249.223