Tam
EskidenYeniye
 

Edirne'den Gülen'e müebbet hapis

Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün Edirne'deki faaliyetlerine yönelik soruşturma kapsamında, aralarında örgüt lideri Fetullah Gülen'in de bulunduğu 43 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi. Gülen örgütüne yönelik en önemli ve kapsamlı davalardan biri haline gelen davada örgütle ilgili önemli bilgiler yer alıyor. Örgüt mensuplarının toplantılarda yakın zamana kadar devletin bütün organlarını ele geçirmeyi açıkça beyan ettikleri, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı yargılatacakları yönündeki söylemlerinin ifadeler ile sabit olduğu belirtilen ve Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, tanık beyanları, şüpheli beyanları, bilirkişi raporu, hesap hareketleri, dernek, vakıf kayıtları, şirket pay defterlerinden anlaşıldığından, hakkında yakalama kararı bulunan bir numaralı şüpheli Fetullah Gülen'in, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, Silahlı Terör Örgütü Kurma veya Yönetme suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar, Terörizmin Finansmanı Hakkındaki Kanunu muhalefet suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar, Dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık suçlamasıyla da 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi. İddianamede, örgütün evlenmek isteyen erkek üyelerinin, yine örgüt üyelerinin yakınlarının kızlarından oluşturulan fotoğraf albümünden kendilerine eş seçtikleri gibi bilgiler de yer alıyor. Hrant Dink'in öldürülme dosyası, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ illerindeki usulsüz dinleme dosyası, İzmir Casusluk soruşturmasının kumpas olduğuna, Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarında sahte delil üretildiğine ilişkin soruşturma dosyaları iddianamedeki deliller arasında gösterildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

13.07.2016 22:46 Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün Edirne'deki faaliyetlerine yönelik soruşturma kapsamında, aralarında örgüt lideri Fetullah Gülen'in de bulunduğu 43 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi.

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/PDY'nin Edirne'deki faaliyetlerine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında örgüt lideri Fetullah Gülen'in de bulunduğu haklarında yakalama kararı bulunan 24, tutuklu 7 ve Sulh Ceza Mahkemesi tarafından adli kontrol şartı ile serbest bırakılan 9 ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan 3 şüpheli hakkında hazırlanan 126 sayfalık iddianame 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamesinde, Türk tarihinde Selçuklular, Osmanlı İmparatorluğu, diğer Türk Devletleri ve Türkiye Cumhuriyeti tarihi süreci içinde cemaat ve tarikatlar ile siyasi iktidar ilişkisinde, sürekli siyasi iktidarı etkilemek, yönlendirmek, görüş ve amaçları doğrultusunda karar alınmasını sağlamaya çalıştıklarını, devlet bürokrasisinde etkin olmak istediklerini yazdı. İddianamede şu ifadeler yer aldı:

"Siyasi iktidarlar ise cemaat ve tarikatlara saygılarından, toplumsal ve sosyal etkilerinden, dini hassasiyetlerden dolayı saygılı ve hürmetkar davranmışlar ancak sürekli olarak araya da bir mesafe koymuşlardır. Tarihin hiçbir döneminde hiçbir tarikat ve cemaate tamamen angaje olmamışlar, hele hele tarihi ve kökleri çok derinlere dayanan Türk Devlet refleksi ile tarikat ve cemaatlerin devlet erkini ele geçirme heveslerine hiçbir dönem ve zamanda izin vermemişler, yeri geldiğinde kuralları işleterek bu tür cemaat ve tarikatları tasfiye etmişlerdir" şeklinde değerlendirme yapıldı.

ÖRGÜTÜN YAPISI

FETÖ/PDY örgütünün, özellikle dernek, vakıf, şirketler ve okullar açarak bu kurumlar üzerinden faaliyetlerini sürdürerek toplumun birçok kesimi ile ilişkiye geçtiğine de yer verilen iddianamede, dini duygular kullanarak, dinine bağlı altın bir nesil yetiştirecekleri propagandası ile bağış, himmet, kurban derisi, kurban parası gibi adlar ile insanlardan para toplandığı, bu paraların örgüte aktarıldığı değerlendirmesi yapılarak, "Dini duygular sömürülerek, gençlerin eğitimde kullanılacağı yada ekonomik olarak güçsüz insanlara yardım edileceği belirtilerek toplanan paraların bu amaçlar için kullanılmadı" diye yazıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün gönderdiği bilgi ve belgelere yer verilen iddianamede, FETÖ/PDY Terör örgütünün kuruluş amacı, örgütlenme stratejisi, yönetim modeli, hiyerarşik yapısı, örgütün yemin metni, paralel devlet kurma çabaları, istihbarat ağı ve arşivi, haberleşmede kullandığı yöntemler, baskı oluşturma, medya ve psikolojik harekat propaganda araçları, mali yapısı, mütevelli heyetleri ve illerin yapılanması, kamu kaynaklarından elde edilen gelirler, gönüllülük esası ile sağlanan gelirler, mali yapıya sızma amacı, örgüt adına elde edilen gelirlerin sisteme sokulmasına yönelik çalışmaları ve örgüt şemasına da yer verdiği iddianamede, sadece sivil alanda örgütlenmenin olmadığını, devletin silahlı gücünü temsil eden emniyet ve askeriye içerisinde bulunan örgüt mensuplarının silahlı yaptırım gücü olarak karar aldıkları yönünde değerlendirme yapıldı. Bu kapsamda örgütün kamu otoritesi ve silah gücünün kullanılmasına örnek olarak Hrant Dink'in öldürülme dosyası, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ illerindeki usulsüz dinleme dosyası, İzmir Casusluk soruşturmasının kumpas olduğuna, Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarında sahte delil üretildiğine ilişkin soruşturma dosyaları örnek olarak iddianamede gösterildi.

CEMAAT ÜYESİ KIZLARIN FOTOĞRAFLARI ARASINDAN EŞ SEÇİLİYOR

İddianamede yer alan tanık Ömer Doğan Çimenlik ifadesinde, Edirne'de cemaatin her hafta düzenlendiği ve kendisinin de katıldığı toplantılarda, bir gerekçe ile para toplandığını anlatarak, şöyle devam etti:

"Himmet adı altında para talep ediyor, katılanlar küçük bir kağıda yıllık vereceği miktarı yazarak veriyordu. Daha sonra bu paralar peşin ya da taksitlerle veya kredi kartı ile ödeniyordu. Kızım B.Ç. ODTÜ Fen Bilimleri Öğretmenliği son sınıfında okuduğu sırada evdeki ablası evlendirmek amacıyla biri ile tanıştıracağını söyleyerek başka bir cemaat evine gönderdi. Ankara İdare Mahkemesi'nde hakim üye olan U.E. ile tanıştırılarak evlenmesi sağlandı. Daha sona kızım şiddet gördüğü gerekçesi ile eşinden boşandı. Örgüt genç yaştaki kızları ve erkekleri kendi içindeki istedikleri şahıslarla evlendiriyordu. Örgütün abi ve ablaları, bekar erkek ve kızların fotoğrafların üzerinden birbirlerini beğenip tanıştırıp evlendiriliyordu. Örgüt haricine evlenmelere izin verilmiyordu. Edirne'de de 80. Yıl Anadolu Lisesi Din Bilgisi öğretmeni R.K.'nin bu işi yaptığını biliyorum. Kızımla evlilik sürecinde U.E. hakimlik sınavında abilerinin kendisine sınav sorularını verdiğini anlattı. Edirne'de öğretmenler, doktorlar, gezi ve bürokratik işler, imamlar, esnaftan sorumlu himmetten sorumlu kişiler vardı."

'FİDAN'IN YARGILANMASINI İSTEDİK'

Soruşturma kapsamında ifade veren tanık Ali Tekkeli ise cemaatin sohbet toplantılarına katıldığını, burs ve himmet adı altında para toplayanların isimlerini anlattıktan sonra şöyle dedi:

"Emniyet, adliye çalışanları, esnaf gruplarının sohbetleri ayrı yerlerde oluyordu. 17 Aralık'tan sonra katıldığım bir sohbete katılan Y.Ö. 'Biz Hakan Fidan'ın yargılanmasını istedik' dedi. Bundan sonra cemaatten koptum. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden önce düğün salonunda gerçekleştirilen organizasyon ile AK Parti'ye oy verilmemesi yönünde telkinlerde bulunuldu."

'VERGİ DAİRESİ DEFTERLERİME EL KOYDU'

Soruşturma sırasında ifadesi alınan bir başka tanık Ramis Çelik ise beyanında 2011 yılında sohbet hocalığı yapan O.A. ve C.Ç.'in, 'yakın bir gelecekte Türkiye'de tüm yönetimlerin kendilerine geçeceğini, bunun kendiliğinden oluşacağını, her kademede adamları olduğunu' söylediğini anlatarak, "Bir alışveriş için O.A.'ya kredi kartımı verdim. Kartımdan 7 seferde 5'er bin liradan 35 bin lira para çekildiğini fark ettim. İncelediğimde Zaman Gazetesi ve cemaatin çeşitli dergileri için çekim yapıldığını fark ettim. Bunun üzerine itiraz ettiğimde, 'sen de kartına sahip çıksaydın, bu seneki himmete say' dediler. Aramızda tartışma çıktı. Ardından vergi dairesi ticari defterlerime el koldu ve 6 milyon 500 bin vergi cezası kesildi" diye ifade verdi.

KIRKPINAR AĞASINDAN PANSİLVANYA ZİYARETİ

Tanık işadamı Kadir Çakay ise kendisinden burs ve himmet olarak 70 bin lira istendiğini ancak vermediğini, 2013 yılı Mart ayında Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim ve cemaatin il temsilcileri ile Amerika'da Fetullah Gülen'i ziyaret ettiklerini anlattığı ifadesinde, "Burada Ağa Seyfettin Selim'den Edirne'de cemaate bağlı bir lise yapılması konusunda söz alındı. Türkçe olimpiyatları için Edirne'de benim de aralarında olduğum grup tarafından 400 bin lira toplandı. Paranın 250 bin lirası bu iş için kullanıldı geri kalanının da cemaat işlerinde kullanılacağı söylendi" dedi. Ancak okulun yapımının araya 17-25 Aralık sürecinin girmesi ile yarım kaldığı tespit edildi.

YURTDIŞI GEZİLERİ KOSGEB'TEN

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tanık ifadeleri doğrultusunda, FETÖ/PDY örgütünün, düzenli olarak yapılan sohbet toplantılarını yönetenlere himmet, bağış ve burs adı altında paraların elden verildiğini, karşılığında herhangi bir makbuz verilmediğini yazdığı iddianamesinde şu ifadelere yer verdi:

"Sohbet toplantılarına katılan kamu görevlileri aracılığı ile işlerini kolaylaştırdılar. Yurt dışı gezileri KOSGEB tarafından karşılandı. Bank Asya'nın mali durumunun kötü olması üzerine işadamlarından para yatırılması talep edildi. Örgüte yakın olan kişilerin vergi dairesi ve diğer kurumlardaki aleyhte olan işlerinin çözüldüğü, örgütün isteklerini yerine getirmeyen kişilere ise zorluk çıkarıldığı, vergi incelemesi gibi yaptırımlarla karşı karşıya kaldılar."

Edirne'de cemaatin okullarına ait şirketlerdeki ortakların, göstermelik olduğu, 800 bin lirayı bulan hisse devirlerinin yapılmasına rağmen hisseleri satan ve alanların önce bu parayı elden verdiklerini, daha sonra bu işlemin kağıt üzerinde yapıldığı iddianamede yer aldı. İddianamede, "Şirketler fiili olarak il imamları tarafından yönetildi. Şirket devirlerinde herhangi bir para alışverişi yapılmadı. Özellikle 17-25 Aralık olaylarından sonra şirket hisseleri para gözetilmeksizin devir edildi. Şirketler örgüte finans sağlamaya yönelik kurulduğu değerlendirilmiştir" denildi.

ŞİFRELİ ÇEKLER İLE TAHSİLAT

İddianamede, örgüte bağlı şirket ve kişilerin hesap hareketlerinde gelir ve giderleri açısından izah edilemeyecek para tahsilat ve transferleri olduğunu yazılarak, "Çeşitli kişilerden alınan ve arkasında özel şifrelemeler bulunan çekler sürekli Bank Asya üzerinden tahsil edilmiş. Çeklerin arka bölümünde yer alan şifreleri örgüt kendi içinde para hareketlerinde kullandı. Genellikle örgütün okul ve şirketlerinde 1000-2500 lira maaş ile çalışanlar bağış ve himmet parası olarak alınan şifrelenmiş çekleri tahsil ederek sistemden çıkarılarak takibi imkansız hale getirildi. Çek alınan şirketlerle hiç bir ticari bağlantısı olmayanlar tarafından tahsil edilen paralar sistem dışına çıkarılarak örgüte finansman sağlandı" şeklinde değerlendirmede bulundu.

FETÖ/PDY örgütünün kurduğu dernekler aracılığı ile vali, belediye başkanı, emniyet müdürü, cumhuriyet başsavcısı ve rektör ziyareti yaptıkları ve bu buluşmalara ait fotoğrafların basında yer alması ile bürokratlar nezdinde kabul gören ve devletçe desteklendikleri yönünde algı yarattıkları da anlatılan iddianamede, özellikle 17-25 Aralık sürecinden sonra örgüte yönelik soruşturmalar nedeni ile şirketlere ait mal varlıklarının sistem dışına çıkarıldığı, şirketlerin içinin boşaltılmasına yönündeki tespitlere de yer verildi.

İMAMLAR TESPİT EDİLDİ

İddianamede, tanık anlatımları ve dosyadaki delil durumuna göre, şüphelilerden Sadık Kesmeci'nin Marmara Bölge imamı, Ali Aydın'ın 2009 yılına kadar, Turan Öztoprak'ın 2009-2011 yılları, Ömer Sezgin'in 2011-2014, Osman Ağaçdiken'in 2014 yılında Edirne il amamı olarak görev yaptığını ve eğitim kurumlarında çalışıyor gözükmesine rağmen örgütün faaliyetlerini organize ettikleri bilgisini de yer aldı.

Örgüte yönelik yapılan operasyon sabahı Çorlu, Tekirdağ ve İstanbul barolarına kayıtlı avukatların Edirne'ye gelerek kendilerini 'kurum avukatı' olarak tanıtıp, vekaletleri olmayan gözaltındaki şüphelilerin sorgularına katıldıkları, şüphelilerden hiç bir bilgileri olmadığı yönünde ifade vermelerini istedikleri yönünde beyanları da anlatılan iddianamede, "Örgütün temel amacının devleti ele geçirmek ve paralel devlet yapısı kurmak olduğu" değerlendirilmesi yapıldı.GÜLEN'E AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI İSTEMİ

Örgüt mensuplarının toplantılarda yakın zamana kadar devletin bütün organlarını ele geçirmeyi açıkça beyan ettikleri, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı yargılatacakları yönündeki söylemlerinin ifadeler ile sabit olduğu belirtilen ve Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, tanık beyanları, şüpheli beyanları, bilirkişi raporu, hesap hareketleri, dernek, vakıf kayıtları, şirket pay defterlerinden anlaşıldığından hakkında yakalama kararı bulunan bir numaralı şüpheli Fetullah Gülen'in, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, Silahlı Terör Örgütü Kurma veya Yönetme suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar, Terörizmin Finansmanı Hakkındaki Kanunu muhalefet suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar, Dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık suçlamasıyla da 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, tutuklu 7 sanık Halil İbrahim Karadeniz, Nidai Kıraç, Hasan Odabaşı, Bülent Cihangir, Nuri Eken, Enes Selim Bölükoğlu, Erdoğan Duman, soruşturma aşamasında Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol şartı ile bırakılan 9 şüpheli, Erhan Bozne, Selman Yıldırım, Kazım Yavuz, Önder Aydın, Ertuğrul Türker, Ahmet Arvasi, Erkan İnce, Ferhat Avcu, Tamer Vardar, haklarında yakalama kararı bulunan Fetullah Gülen dışındaki 23 sanık, Sadık Kesmeci, Ali Aydın, Turan Öztoprak, Ömer Sezgin, Osman Ağaçdiken, Murat Yaprak, Servet Vurgun, Olgun Atlı, Cahit Çelik, Mehmet Büyükgezirci, Hamza Özer, Yakup Torun, Aydın Tümbel, Ümit Morkoç, Yasin Atik, Mehmet Hocaoğlu, Selim Bulut, Ahmet Yıldırım, Osman Kolbasar, Erdal Yiğit, Adnan Yıldız, Adnan Saygılar, İbrahim Kaya ve soruşturma aşamasında tutuksuz yargılanmak üzere bırakılan 3 şüpheli İsmail Özkan, Ali Terzi ve Ramazan Bölükbaş hakkında, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs Etme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar, Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanuna Muhalefet suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar, Dini İnanç ve Duygularının İstismarı Suretiyle Dolandırıcılık suçundan ise 2 yıldan 7 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılması istedi.

Paralel yapı-04 Haziran (2016) 'Edirne Yapılanması' soruşturması manşetlerimiz

(13 Temmuz 2016, 22:46)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=8198    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Damat Darbeyi Biliyormuş

05.10.2021 11:16 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 1..
Tamamı 5.10.2021

Asker-Polis Mahremlere 143 Gözaltı

07.10.2021 07:51 Ankara merkezli 43 ilde, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının deşifresine yönelik yapılan çalışmalar sonucunda, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet bünyesindeki toplam 117 'mahrem imam' ile 'gaybubet evi' isim..
Tamamı 7.10.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

06.10.2021 10:42 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 6.10.2021

Darbede TRT İşgali davası

07.10.2021 11:26 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 7.10.2021

Baykal Kaset Kumpası davası

05.10.2021 13:46 Ankara'da, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile bazı eski MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin internette yayınlanmasıyla ilgili Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de aral..
Tamamı 5.10.2021

Büyük Bölge Sorumlusu Yakalandı

06.10.2021 13:14 Afyon'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FÖTÖ) soruşturması kapsamında hakkında 8 yıl 9 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan sözde Büyük Bölge Talebe Mesulü olan Bylock kullanıcısı Nizamettin Yıldız polisin düzenlediği operas..
Tamamı 6.10.2021

Tahşiyecilere Kumpas'ta 2. dava

05.10.2021 14:21 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "Tahşiyeciler grubuna" kumpas kurduğu gerekçesiyle FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve eski emniyet müdürleri ile Zaman..
Tamamı 5.10.2021

Dink'te Firari Sanıklar Yargılanıyor

05.10.2021 14:21 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada dosyası ayrılan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 13 firari sanığın yargılanmasına devam edildi. 29 Eylü..
Tamamı 5.10.2021

Can Dündar-MİT Tırları davası

07.10.2021 11:48 İstanbul'da, MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin davada bir müşteki yönünden dosyası ayrılan firari sanık Can Dündar'ın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatının davaya k..
Tamamı 7.10.2021

AK Partili Başkana Kumpas İtirafı

07.10.2021 12:15 Zonguldak'ta, Fetö'nün yargı ve emniyet içinde etkin olduğu dönemde, 2009 yılında gerçekleştirilen Çelik-2 operasyonu kapsamında yapılan operasyona dahil edilen dönemin AK Partili Belediye Başkanı Murat Sesli hakkındak..
Tamamı 7.10.2021

Odatv Yargısı Yargılanıyor

07.10.2021 11:44 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından 'İstanbul'daki Odatv soruşturması ve davası'nda yer alan eski 33 hakim ve savcının 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçların..
Tamamı 7.10.2021

Dicle'de Fetöcü Rektöre Hapis

05.10.2021 14:08 Diyarbakır'da, Dicle Üniversitesi'nin eski rektörü Ayşegül Jale Saraç ve yardımcısı Aytekin Sır, yargılandıkları Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Diyarbakır'daki akademik yapılanmasına ilişkin dava sona erdi. 23 Eyl..
Tamamı 5.10.2021

Akıncı Üssü: Darbe Zararı davası

05.10.2021 14:02 Ankara'da, Milli Savunma Bakanlığı'nın, 15 Temmuz darbe girişiminde darbecilerin Akıncı Üssü'ne verdiği zararın tazmini için aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de bulunduğu 500 sanık hakkında açtığı davada keşif..
Tamamı 5.10.2021

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

05.10.2021 12:59 Ankara'da, İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından "Balyoz" soruşturması ve davasında görev alan 50 eski hakim ve savcı hakkında, "devletin güvenliğine ve siyasal ..
Tamamı 5.10.2021

Sakarya 34 sanık: Altın Lale Derneği

06.10.2021 10:06 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada, kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi 2'si firari 34 sanığın tutuksuz yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 6.10.2021

Sakarya 11 Sanık: Yasadışı Dinleme

06.10.2021 09:59 Sakarya'da, eski Sakarya emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu, 3'ü firari, 10'u eski emniyet mensubu 11 sanığın yasadışı gizli dinleme ve diğer bazı suçlamalarla yargılandığı davanın..
Tamamı 6.10.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
52.565.326