Tam
EskidenYeniye
 

Kutsal Hoca Payı'nda 2. dava

Kamuoyunda 'kutsal hoca payı davası' olarak da bilinen ve FETÖ'nün himmet paralarıyla ilgili soruşturma kapsamında açılan davalardan 4'ü tutuklu 12 kişinin yargılandıkları ikinci dava başladı. Benzer içerikte 5 sanıklı bir başka dava ise Mart ayında başlamıştı.

Önceki haber title=Sonraki haber

10.09.2016 16:40 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) dini duyguları istismar ederek topladığı "himmet" paraları ile ilgili soruşturması kapsamında 4'ü tutuklu 12 kişinin yargılanmalarına başlandı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Asım Selçuk, Fevzi Umucu, Mikail Kılınç ve Hasan Hüseyin Zedef ile tutuksuz sanıklar Fatih Kaya, Rüstem Kahraman, Ekrem Bulut, Emin Aytaş ve avukatları katıldı.

Duruşmada savunma yapan sanık Fevzi Umucu, ağabeyi Oğuz Umucu bulunamadığı için kendisinin tutuklandığını ileri sürdü.

İnşaat işiyle uğraştığını belirten Umucu, MASAK raporlarında belirtilen para transferlerinin, işleriyle ilgili olduğunu ifade etti.

Davanın diğer sanıklarından Hasan Koşar'a neden 20 bin 200 lira gönderdiği sorulan Umucu, Ankara'da bir araba beğendiğini, ağabeyinin kendisi için 20 bin lira vererek bu arabayı almasını sağladığını anlattı. Parayı geri göndermek için aradığı ağabeyi Oğuz Umucu'nun, bu parayı Hasan Koşar'ın hesabına göndermesini istediğini ileri süren Umucu, bu kişiyi tanımadığını savundu.

Umucu, ağabeyi Oğuz Umucu'nun bir öğretmen maaşıyla ABD'ye nasıl 149 bin dolar gönderdiğinin sorulması ve ağabeyinin FETÖ'nün "Yenimahalle imamı" olduğuna ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine pek görüşmediği ağabeyini yılda bir kaç defa annesinin zoruyla aradığını söyledi.

"Kimse Yok Mu" derneğine yaptığı bağışın sorulmasına karşılık Umucu, "Vicdan azabı çekiyorum, muhtaçlara yardım ediyorum" diyerek pek çok derneğe bu tür yardımlar yaptığını ifade etti.

Bank Asyaya destek toplantısına katıldığı ve açıklamalar yaptığının belirtilmesi üzerine Umucu, bu bankanın müşterisi olduğunu belirtti.

Bankada işlem yaptığı bir gün, kapı önünde kalabalığı görünce ne olduğunu sorduğunu, "Bank Asyayı kapatıyorlar, zulüm yapıyorlar" denilmesi üzerine gösteriye katıldığını anlatan Umucu, burada açıklama yapıp yapmadığını ise hatırlamadığını ifade etti.

Üye olduğu Ahi İşadamları Derneğinin bu yapıyla bağlantısını bildiğini belirten Umucu, bu derneğin Kırşehir'in tek iş adamı derneği olduğunu ve 300-400 üyesinin bulunduğunu, üye olduğu dönemde böyle iddialar bulunmadığını, açılışını bir bakanın yapması nedeniyle de üye olmaktan çekinmediğini kaydetti.

Sanık Hasan Hüseyin Zedef de Samanyolu eğitim kurumlarında işe başladığını, bu kurumda gelir için çalıştığını dile getirdi.

Kurumda çalışan 62 kişinin kendisine neden para gönderdiğinin sorulması üzerine Zedef, bu kişilerin önemli bölümünün engelli olduğunu, nakit sıkıntısı nedeniyle maaşları geciktirilen bu kişilerin ATM'de işlem yapmak yerine bu miktarları kendisine gönderdiğini, kendisinin de bankadan çekip onlara verdiğini iddia etti. Zedef, bunun bir kereye mahsus olduğunu, onlara yardımcı olmak için yaptığını savundu.

-"Para gönderenler arasında KPSS şüphelileri var"-

Kendisine para gönderenler arasında KPSS'de kopya soruşturmasının şüphelilerinin de bulunduğunun belirtilmesine karşılık Zedef, bu konuda bir bilgisi olmadığını söyledi.

Zedef, Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) kapsamında görevlendirilen avukatına okuması için bir ek ifade verdi ancak avukatın bunu okumak istememesi üzerine kendisi okudu.

CMK ile görevli avukat Ahmet Tokgöz ise "Sanık her şeyi kabul ediyor. FETÖ'cü terör örgütünün bir yapısının ve organizasyonunun yapısında muhasebeci olarak çalışıyor. Bankaya, şirkete paralar yatırmış ama bu kişiler sadece basit birer muhasebeci. FETÖ'cü terör örgütü deyince biz daha büyük şeyler bekliyoruz. Bank Asya kayıtlarına bak, muhasebe kayıtlarına bak, birilerini tut, getir, finansmanla suçla, bunun adı da muhasebeci olsun. Takiyeyi nerede yapmışlar, gizliliği nerede ortaya koymuşlar? Böyle bağlantılar bekliyoruz açıkçası." dedi.

Avukat Tokgöz, bu kişilerin söz konusu bankaya para yatırdıklarını ancak bu bankanın 2013 öncesinde legal olduğunu, dolayısıyla tutuklamanın kaldırılmasını istediklerini belirtti.

Sanık Mikail Kılınç ise iddianameyi okumadığını, savunma yapamayacağını söyledi. Kılınç'ın iddianameyi okuduktan sonra yarın savunma yapacağı belirtildi.

Sanık Emin Aytaş da daha önce birçok şirkette çalıştığını, bunlardan birkaçının bu yapıya yakın şirketler olduğunu, çalıştığı dönemlerde bunu bildiğini kaydetti. Ne üniversite öncesinde ne sonrasında ne de bu şirketlerde çalıştığı dönemlerde bu yapıyla bir alakası olduğunu ileri süren Aytaş, temel atma törenleri dışında hiçbir sohbette ya da organizasyonda bulunmadığını savundu.

Dosyanın diğer sanıklarından Asım Uçmaklı ile Kırıkkale Üniversitesinde tanıştığını, sonradan Ankara'da proje için bir ev tuttuklarını anlatan Aytaş, 2-3 ay kaldıktan sonra proje maliyetlerinin artması nedeniyle kendisinin evden ayrıldığını söyledi.

Aytaş, bu evde FETÖ/PDY adına hiçbir faaliyete katılmadığını ileri sürdü.

Diğer sanıklardan Hasan Hüseyin Zedef'in hesabına neden para yatırdığının sorulması üzerine Aytaş, parayı çalıştığı şirkete gönderdiğini ifade etti.

Mahkeme Başkanı Selfet Giray'ın, bir çalışanın şirketinden para almasının normal olduğunu ancak şirkete para yatırmasının izah edilmesi gerektiğini belirtmesine karşılık Aytaş, bunu hatırlamadığını, bir borç karşılığı yatırmış olabileceğini söyledi.

Aytaş'ın avukatı, müvekkilinin beraatini talep etti.

-"Patronum istediği için havale ettim"-

Sanıklardan Ekrem Bulut ise bir inşaat şirketinin ön muhasebe biriminde çalışırken patronunun verdiği paraları söylenen hesaplara transfer ettiğini belirterek FETÖ/PDY ile bağlantısı olmadığını ileri sürdü.

Sanık Fatih Kaya da "Davada geçen kiralık evle ilgili yatırılan parada ismim geçiyor. Arkadaşlarımın ricasıyla hesabımdaki parayı söyledikleri hesaba havale edip, geri elden aldım. MASAK raporu konusunda iyi niyetim suiistimal edilince Eskişehir'e taşındım, çalıştığım iş yerindeki patronum da istediği için havale ettim. Kayıtlar bu havalelerden ibarettir." dedi.

Cumhuriyet Savcısı İsmail Şafak, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

Mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

İKİNCİ DURUŞMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) dini duyguları istismar ederek topladığı "himmet" paralarıyla ilgili soruşturması kapsamında 4'ü tutuklu 12 kişinin yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Asım Selçuk, Fevzi Umucu, Mikail Kılınç ve Hasan Hüseyin Zedef ile tutuksuz sanıklar Fatih Kaya, Rüstem Kahraman, Ekrem Bulut, Emin Aytaş ve avukatları katıldı.

Duruşmada, tanık olarak ifade veren Cemil Karataş, sanıklardan Asım Uçmaklı ile bir iftar yemeğinde tanıştığını, bir iki defa Çankaya'daki bir evde sohbet toplantılarına katıldığını, toplantıda dini sohbetler yapıldığını anlattı. Karataş, firari sanıklardan Oğuz Umucu'yu da öğretmen olarak bildiğini kaydetti.

Tanık İlhami Çıplak da sanıklardan sadece Asım Uçmaklı'yı tanıdığını söyledi. Bir alışveriş merkezinde kafesinin bulunduğunu belirten Çıplak, üye olduğu Aktif İşadamları Derneğinin düzenlediği ABD gezisine katıldığını anlattı. ABD'de gruptan ayrıldıklarını ve Las Vegas'a gittiklerini ifade eden Çıplak, ABD'de bulundukları sürede kendilerinden himmet veya başka isim altında para istenmediğini söyledi.

Ankara'ya geldiklerinde yemeğe davet edildiklerini belirten Çıplak, bu yemekte Mali'de okul yaptırılacağı anlatılarak kendilerinden 100-150 bin lira para talep edildiğini anlattı. Çıplak, bu olaydan sonra bir daha buraya gitmediğini, Aktif İş Adamları Derneğinden de Gezi olaylarından iki ay önce istifa ettiğini belirtti.

Çıplak, yaptırılacak okul için Mali'ye götürülmek istendiklerini ancak bunu da kabul etmediklerini sözlerine ekledi.

Tanık Okan Mumcu da bu sohbet toplantılarına birkaç kez katıldığını, toplantılarda yemek yediklerini, namaz kıldıklarını, CD'ler izlediklerini anlattı.

Derneğin düzenlediği ABD gezisine kendisinin de katıldığını söyleyen Mumcu, ABD'de Los Angeles'a gittiklerini, otelde yapılan bir toplantı dışında kimseyle görüşme olmadığını belirtti. Mumcu, katılımcıların masraflarını kendilerinin karşıladığını ifade ederek Oğuz Umucu'nun, Ankara'daki sohbet toplantılarında namaz kılınırken hocalık yaptığını ve vaaz verdiğini, Umucu'nun olmadığı zamanlarda ise Asım Uçmaklı'nın bu görevi yerine getirdiğini kaydetti.

-"80 bin dolar ödemediğim için ailemle emniyete alındım"-

Tanık Selahattin Pek de ABD gezisine katıldığını, orada kendilerinden herhangi bir yardım talebinde bulunulmadığını söyledi.

Çankaya'daki sohbet toplantılarına iki kez katıldığını anlatan Pek, kendisinden Afrika'daki bir okul için 100-150 bin lira para istenmesinin ardından toplantılara bir daha katılmadığını belirtti.

Pek, para istenmesiyle ilgili şikayette bulunduğunu ifade ederek bu nedenle Ankara Emniyetinde hakkında dosya olduğunu, kendisinden 80 bin dolar istendiğini ayrıca burs adı altında 150 bin lira daha talep edildiğini kaydetti.

Bu kişilerden şikayetçi olduğunu ve davaya katılmak istediğini belirten Pek, şöyle konuştu:

"Benden himmet adı altında istenen 80 bin dolar parayı ödemediğim için bütün ailemle emniyete alındım. Şimdi o emniyet müdürleri de tutuklu. İstihbaratın arabasıyla evimden aldılar, Bestekar Sokak'ta bir yere götürdüler. Benden para istediler, hakkımda dosya olduğunu söylediler. Ben ödemeyeceğimi söyledim. Sonra, Sadık isimli kişi burs adı altında para istedi. Mehmet Ali Göktürk isimli mali şube komiserine 10 bin dolar vermem gerektiğini söylediler. Onu da vermedim. Mehmet Ali Göktürk, Sayın Cumhurbaşkanımıza suikast timi giderken telefonuna mesaj gelen kişidir. Şu anda tutukludur. Emniyeti arayarak şikayetçi oldum. Bana 'Seni ifadeye çağırırsak gelir misin' dediler. 'Gelirim' dedim. Benim dediklerim gözardı edildi. 17 Aralık operasyonundan sonra sabah 05.00'te bütün ailemi çete kurma suçundan topladılar, bu 80 bin doları vermedim diye. Bu süreçten sonra iş yapamadım. Dört evimi de sattım. Hayatımı bitirdi bu insanlar. İş sahamı öldürdüler, adım tefeci oldu. Alacaklı olan insanlara mali şubede baskı yapılmış insanlar bunu mahkemede belirttiler, nedense diğerleri sessiz kalıyor. Bu işin döneceğine inandıkları için susuyorlar."

Bu arada, duruşmada Maliye Hazinesi avukatları katılma talebine ilişkin dilekçe verdi.

Tahliye taleplerinin ardından mahkeme heyetinin açıkladığı ara karar göre, tutuklu sanıkların tahliye talepleri reddedildi. Maliye Bakanlığı ve Maliye Hazinesi avukatlarının katılma talebi kabul edildi.

Tüm sanıkların yurt dışına giriş çıkış kayıtlarının araştırılması için Emniyet Genel Müdürlüğüne müzekkere yazılması kararlaştırıldı.

İDDİANAME

Soruşturma, FETÖ/PDY'nin mağdur ettiği Selahattin Pek isimli vatandaşın şikayeti üzerine başlamıştı.

İddianamede, FETÖ/PDY mensuplarının Selahattin Pek'i, "Mali Şubede dosyan var. Bu dosyadan zarar görmek istemiyorsan cemaate yardım edeceksin" diye tehdit ettiği ve "Babanın adına bir okulda sınıf yaptıracağız" denilerek kendisinden 21 bin lira alındığı belirtildi.

Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu Cumhuriyet Savcısı Velihattin Eldemir'in yürüttüğü soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, sanıkların topladığı paraları Bank Asya üzerinden yurt dışındaki "Gülenist" kuruluşlara transfer ettiklerine yer verildi.

MASAK raporunun da yer aldığı iddianamede, sanıkların topladıkları paraları ABD merkezli Texas Gulf Foundation, Brooklyn Amity School, Pinnacle Education Services Inc, Metropolitan Education - Consulting Inc ve The Respect Institute Inc isimli kuruluşlara aktardıkları belirtildi.

İddianamede sanıkların, "sağlanan maddi kaynaklar ile Türkiye'de devletin bütün anayasal kurumlarını, güvenlik birimlerini, mülki ve adli yapısını ele geçirerek, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini iş yapamaz hale getirmek, hükümeti düşürmek, meşru hükümete paralel bir devlet yapılanması oluşturmak amacında olan FETÖ/PDY örgütüne maddi kaynak sağlayarak, Terörizmin Finansmanı Kanunu'na muhalefet ettikleri" bildirildi.

Soruşturmada haklarında yakalama kararı çıkarılan 3 firari sanık aranıyor.

İDDİANAMENİN DETAYLARI

Davadaki sanıklar, "silahlı terör örgütüne üye olma", "terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet" ve "zimmet" suçlarından yargılanıyor.

Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu Cumhuriyet Savcısı Velihattin Eldemir'in yürüttüğü soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, sanıkların topladığı paraları Bank Asya üzerinden yurt dışındaki "Gülenist" kuruluşlara transfer ettiklerine yer verildi.

İddianamede, soruşturmanın FETÖ/PDY'nin mağdur ettiği Selahattin Pek isimli vatandaşın şikayeti üzerine başladığı, FETÖ/PDY mensuplarının Pek'i "Mali Şubede dosyan var. Bu dosyadan zarar görmek istemiyorsan cemaate yardım edeceksin" diye tehdit ettiği ve "Babanın adına bir okulda sınıf yaptıracağız" denilerek kendisinden 21 bin lira alındığı belirtildi.

Pek'in yanı sıra 6 kişinin daha aynı şekilde mağdur edildiğine yer verilen iddianamede, sanıkların Ankara'daki bazı işadamlarını onar kişilik gruplarla ABD'nin Los Angeles kentine götürdükleri ve gezi sırasında FETÖ/PDY'nin elebaşı Fetullah Gülen'i ziyaret için Pensilvanya'ya turlar düzenlendikleri kaydedildi.

MASAK raporuna yer verilen iddianamede, sanıkların topladıkları paraları ABD merkezli Texas Gulf Foundation, Brooklyn Amity School, Pinnacle Education Services Inc, Metropolitan Education - Consulting Inc ve The Respect Institute Inc isimli kuruluşlara aktardıkları yer aldı.

-"Kutsal hoca payı"-

FETÖ/PDY tarafından Türkiye'de toplanan "himmet" paralarının yüzde 10-15'inin "kutsal hoca payı" olarak FETÖ/PDY elebaşı Gülen'e aktarıldığı bildirilen iddianamede, himmet toplanırken paranın bir kısmının Gülen'e verileceğinin hiçbir şekilde himmet veren şahıslara söylenmediği belirtildi.

Pensilvanya'ya gönderilen paranın ne amaçla, ne şekilde kullanıldığının sadece Gülen tarafından bilindiği, bu durumu hiçbir örgüt mensubunun sorgulayamadığı, milyar dolarları bulan paranın şahsi servet olarak el altında tutulduğu kaydedilen iddianamede, paranın örgütün merkezindeki "kutsal-muhterem kabul edilen hocanın" masraflarına ve ABD'de Türkiye aleyhine faaliyet gösteren lobilere ve basın yayın kuruluşlarına aktarıldığı ifade edildi.

Toplanan paraların, yurt dışındaki seçimlerde desteklenen adayın kampanyasına ve birlikte çalıştıkları örgütlere harcandığına işaret edilen iddianamede, "kişinin rızasına dayanmadan ve kişinin özgür iradesi baskı altına alınarak manevi cebir ve zorlama ile abonelik ücreti, kurban bedeli, banka promosyonu ve himmet adıyla para ve mal topladığı, havuzda biriken paranın hayır amacı dışında ticari şirketlere, holdinglere, bankaya aktarıldığı, bu şekliyle himmet olarak toplanan paranın, amacı dışında kullanılmasının haksız, dine, ahlaka ve hukuka aykırı olduğu" değerlendirmesine yer verildi.

İddianamede sanıkların, "sağlanan maddi kaynaklar ile Türkiye'de devletin bütün anayasal kurumlarını, güvenlik birimlerini, mülki ve adli yapısını ele geçirerek, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini iş yapamaz hale getirmek, hükümeti düşürmek, meşru hükümete paralel bir devlet yapılanması oluşturmak amacında olan FETÖ/PDY örgütüne maddi kaynak sağlayarak, Terörizmin Finansmanı Kanunu'na muhalefet ettikleri" bildirildi.

-3 sanık hakkında yakalama emri bulunuyor-

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, iddianamenin kabulünün ardından, tüm aramalara rağmen bulunamayan sanıklardan 3'ü hakkında yakalama emri düzenlenmesine karar vermişti. Bu sanıklar henüz yakalanamadı.

Sanıklardan 5'i savcılık sorgusunun ardından çıkarıldıkları nöbetçi sulh ceza hakimliğince serbest bırakılmıştı.

BENZER İKİ DAVA GÖRÜLÜYOR

Kamuoyunda 'Kutsal Hoca Payı' davası olarak da nitelendirilen dava aslında bir değil iki adet. Bu habere konu olan dava aslında ikinci dava. 12 sanık yargılanıyor.

Ancak yine Ankara'da 5 sanık hakkında açılmış diğer bir dava daha var ve daha önce 11 Mart'ta görülmeye başlanmıştı. Himmet adı altında müteahhitlerden para toplayarak Paralel örgütü finanse etmekle suçlanan 5 sanığın 21 yıldan 46'şar yıla kadar hapsi istenen dava iddianamesinde, toplanan paraların ABD'ye gönderildiği, evli örgüt mensuplarının maaşlarından yüzde 10'un, bekarlardan ise 15-20'nin 'himmet' olarak alındığı ve 'Kutsal Hoca Payı' olarak doğrudan Pensilvanya'ya gönderildiği, paranın, kutsal-muhterem kabul edilen Gülen'in masrafları, ABD'de Türkiye aleyhine faaliyet gösteren lobiler, basın-yayın kuruluşları, seçimlerde desteklenen adayın kampanyası ve çalıştıkları örgütler için harcandığı' kaydediliyor.

Paralel yapı-05 Nisan (2016) 'Ankara Himmet/Kutsal Hoca Payı-2' soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-15 Eylül (2015) 'Ankara Himmet/Kutsal Hoca Payı-1' soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal uzantıları manşetlerimiz
Gülen: Parasız kaldık, himmetleri katlayın

(10 Eylül 2016, 16:40)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=8603    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.388.904