Aile Meclisi’nden 14/15 Temmuz’da Dua ve Basın açıklaması
Tam
EskidenYeniye
 

Altan kardeşler tutuklandı

Mehmet ve Ahmet Altan kardeşler tutuklandı. Suçlama: Taraf gazetesiyle FETÖ'nün amaçlarına hizmet etmek.

Önceki haber title=Sonraki haber

28.09.2016 21:35 Darbe girişimine ilişkin soruşturmada gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan ancak savcılığın itirazı üzerine tekrar gözaltına alınan Ahmet Altan yeniden çıkarıldığı mahkemede tutuklandı. FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturmada 22 Eylül'de Mehmet Altan tutuklanırken, ağabeyi Ahmet Altan serbest bırakılmıştı. İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Savcılığı, Ahmet Altan'ın serbest bırakılmasına itiraz etmiş, aynı gün hakkında yeniden yakalama kararı çıkarılan Altan gözaltına alınmıştı. Altan, sevk edildiği 1'inci Sulh Ceza Hâkimliği'nce tutuklanarak cezaevine gönderildi.


Foto: Ahmet Altan

AHMET ALTAN'IN TUTUKLANMA GEREKÇESİ

Yakalama kararı alan nöbetçi hakimlik, Altan'ın, "Silahlı terör örgütüne üye olmak ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlarından tutuklanmasına karar verdi.

Hakimlik kararında, yüklenen suçların yasada öngörülen ceza miktarı, işlediği iddia edilen suçların önemli ve ciddi sayılan katalog suçlardan olması, tutuklama nedeninin kanun gereğince var sayılması, alınması muhtemel cezaya göre kaçma ihtimalinin olması, tutukluluk kararının ölçülü olması ve adli kontrol tedbiri uygulanmasının yetersiz kalacağı gerekçesiyle Altan'ın tutuklanmasına hükmedildiği bildirildi.

'ZAMAN AŞIMI UYGULANAMAZ'

Şüpheli Altan'ın Genel Yayın Yönetmeni olarak çıkan haberlerden sorumlu bulunduğu ifade edilen kararda, "yapılan yayıncılığın Basın Kanunu'nda belirtilen tarafsız ve objektif haber verme anlayışının dışında icra edildiğinden suçun niteliği gereği zaman aşımı sürelerinin uygulanamayacağı açıktır" denildi.

'ASKERİ DARBEYE ZEMİN HAZIRLADI'

Yakalama kararında da, Altan'ın genel yayın yönetmenliğini yaptığı Taraf gazetesinin FETÖ'nün amaçlarını gerçekleştirmek ve kamuoyu oluşturmak amacını taşıdığı belirtildi. Gazetenin, Balyoz, Ergenekon, Askeri Casusluk, Poyrazköy, Amirallere Suikast, Odatv, Karargâh Evleri gibi kumpas davalarında kamuoyu oluşturduğu ifade edildi. Gazetenin yayın politikasını belirleyen Ahmet Altan'ın, milli ordunun tasfiye edilerek FETÖ mensuplarının silahlı kuvvetleri kontrol altına almaları suçuna iştirak ettiği belirtiliyordu.

Yakalama kararında, FETÖ'nün yargı ayağının 7 Şubat 2012'de ve 17-25 Aralık sürecinde yapmış olduğu hükümeti devirme girişimlerinde de Taraf gazetesinin aktif rol aldığı, kamuoyu oluşturma çabası içinde olduğu kaydedildi. Kararda ayrıca, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden önce Ahmet Altan'ın, kardeşi Mehmet Altan ve gazeteci Nazlı Ilıcak ile birlikte Can Erzincan TV'de askeri darbeye zemin hazırlayacak ve kamuoyu oluşturacak şekilde program yaptıkları da aktarıldı.

ÖNCE MEHMET ALTAN TUTUKLANMIŞTI

Soruşturma kapsamında 10 Eylül’de gözaltına alınan Ahmet Altan ve Mehmet Altan 21 Eylül’de adliyeye sevk edilmişti. İlerleyen saatlerde 22 Eylül sabaha karşı Mehmet Altan hakkında tutuklama kararı verilirken, Ahmet Altan ise serbest bırakılmıştı. Soruşturma savcısı Can Tuncay’ın Ahmet Altan’ın serbest bırakılmasına itiraz etti. Adli kontrol uygulanarak, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan gazeteci yazar Ahmet Altan, yeniden yakalama kararı çıkartılmasından kısa bir süre sonra gözaltına alındı.

5 Temmuz darbe girişimi öncesi 'subliminal mesaj' vererek darbeye iştirak ettikleri iddiasıyla Prof. Mehmet Altan tutuklanırken, kardeşi Ahmet Altan serbest bırakılmıştı. Cumhuriyet savcısı Ahmet Altan’ın serbest bırakılmasına itiraz etti. İtirazı görüşen 1. Sulh Ceza Hakimi Bekir Altun yakalama kararı verdi. Hakimlik kararında özetle şu gerekçelere yer verdi:

YAKALAMA KARARININ GEREKÇESİ

“Genel yayın yönetmeni olduğu dönemde kamuoyunda Balyoz Darbe planı olarak bilinen davaya ilişkin belgelerin Tarafa gazetesinde yayınlanması nedeniyle hakkında “devletin güvenliğine ilişkin gizli belge bulundurmak” suçundan kamu davası açıldığı ve yargılamanın halen devam ettiği, şüpheli hakkında silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan açılan bir kamu davasının bulunmadığı, bu sebeple İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği’nin serbest bırakılma gerekçesinin hukuka uyarlı olmadığı kanaatine varılmıştır.

Şüphelinin genel yayın yönetmeni olduğu Taraf gazetesinin FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün amaçlarını gerçekleştirmek, kamuoyu oluşturmak amacıyla yayın hayatına başladığı ve örgütün emir talimatları doğrultusunda haberlere yer verildiği, Balyoz Darbe planı haberlerinin de bu anlayış çerçevesinde manşete taşındığı, Balyoz, Ergenekon, Askeri Casusluk, Amirallere Suikast, Poyrazköy, odatv ve benzeri davaları haberleştirdiği , kamuoyu oluşturarak yayın hayatını sürdürdüğü, şüphelinin de yayın yönetmeni olarak gazetenin yayın politikasını belirlediği, süren yargılamalar sonucunda milli ordunun tasfiye edilerek FETÖ/PDY mensuplarının orduda yükselmelerine ve silahlı kuvvetleri kontrol altına almalarına ilişkin suçlara iştirak ettiği değerlendirilmiştir.

FETÖ/PDY’nin yargı ayağının 7 Şubat 2012’de ve 17/25 Aralık sürecinde yapmış olduğu hükümeti devirmeye teşebbüs suçunun işlenmesinde de Taraf gazetesinin aktif rol aldığı ve kamuoyu oluşturma çabası içerisinde olduğu, 22 Temmuz sürecinden sonra örgütün yayın organlarıyla Taraf gazetesinin birlikte hareket ederek haklarında soruşturma yürütülen şüphelilerle ilgili de algı yönetimine başvurduğu tespit edilmiştir.

Can Erzincan TV’de askeri darbeye zemin hazırlayacak ve kamuoyu oluşturacak program yaptıkları, 14 Temmuz 2016 tarihli programda da askeri darbeye teşebbüsünden haberdar oldukları kanaatine varılmıştır.”

Bu gerekçeler doğrultusundan Cumhuriyet Savcısının itirazını kabul eden mahkeme, Ahmet Altan’ın adli kontrollü serbest bırakılma kararının kaldırılmasına, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından hakkında yakalama emri çıkarılmasına karar verdi. Kararda, şüphelinin yakalanma anından itibaren 24 saat içinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığında hazır edilmesi istendi.

Kararın ardından Altan'ın emniyet görevlilerince Şişli'de gözaltına alındı.

AHMET ALTAN'IN SAVUNMASI

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında hakkında çıkarılan yakalama kararı sonrası tutuklanan gazeteci yazar Ahmet Altan, hakimlik savunmasında, "Bu ülkedeki bir yazar, sadece bir savcı mantık dışı nedenlerle tutuklanmasını istedi diye tutuklanırsa, bu o ülkenin hukuk sistemine, devletin ciddiyetine ve bu ülkeyi yönetenlerin bu ülkeyi yönetme kabiliyetlerine karşı bir hareket olur.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında hakkında çıkarılan yakalama kararı sonrası tutuklanan gazeteci yazar Ahmet Altan, hakimlik savunmasında, "Bu ülkedeki bir yazar, sadece bir savcı mantık dışı nedenlerle tutuklanmasını istedi diye tutuklanırsa, bu o ülkenin hukuk sistemine, devletin ciddiyetine ve bu ülkeyi yönetenlerin bu ülkeyi yönetme kabiliyetlerine karşı bir hareket olur." dedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılmasının ardından tutuklanan Altan'ın, İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliğinde yaptığı savunmanın detayları ortaya çıktı.

Suçlamaların ne olduğunu kavrayamadığını ve hukukun eylemlerle ilgilenmesi gerektiğini belirten Altan, "Hukuk suç olan bir eylemi saptar ve kanıtlarını ortaya koyar. Ben öyle bir davayla karşı karşıyayım ki dehşet verici bir suçlama var ama en küçük bir kanıt yok." dedi.

Mahkeme salonunda arzu ve çabalardan çok kanıtlarla konuşmak gerektiğini, hukukun ve hukukun temelini oluşturduğu devletin ciddiyetinin ve gücünün belgelerde ve kanıtlarda olduğunu dile getiren Altan, şöyle devam etti:

"Hakkımdaki suçlamayla ilgili bir tek kanıt yok. Hakkımdaki suçlamayla ilgili bir tek kanıt olamaz. Bu binadaki bütün savcılar bir araya gelse benim terör örgütünün üyesi olduğuma, bir hükümeti gayri demokratik bir biçimde devirme çabasında bulunduğuma dair bir tek kanıt bulamaz. Bütün hukuk sistemine, bu adliye binasına, bu adliye binasında çalışan bütün hukukçulara şunu söylüyorum; Hakkımda tek bir kanıt bulunmuyor."

Bir terör örgütü üyesi olduğuna dair kanıt bulunmadığını ve hayatının 35 yılını yazıya vermiş bir insanın bir terör örgütüne üye olması ihtimali bulunmadığını savunan Altan, mahkemenin sadece kendi iyiliği için değil, ülkenin hukuku ve adaletin güvenirliği, yargı ve yargıçlara olan güven açısından tutuklama talebini reddetmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Altan'ın avukatı Veysel Ok da "Müvekkilimin kaçma şüphesi yoktur. İstanbul savcılığına kendimiz geldik, kaçan kaçar. Türkiye'nin en önemli yazarının kaçma şüphesi olduğunu düşünmek abesle iştigaldir. Adli kontrol hükümleri yeterlidir." dedi.

BALYOZ SAVCISI TANIK OLDU

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yargı yapılanmasına ilişkin soruşturmada tutuklanan Balyoz Planı davasına bakan eski savcı Hüseyin Kaplan, gazeteci-yazar Ahmet Altan ve kardeşi Prof. Dr. Mehmet Altan'ın gözaltına alındığı FETÖ soruşturması kapsamında tanık olarak ifade verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Can Tuncay tarafından yürütülen soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı.

Savcı Tuncay, FETÖ'nün yargı yapılanması soruşturması kapsamında 21 Ağustos'ta "terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklanan eski savcı Hüseyin Kaplan'ın tanık olarak ifadesini aldığı öğrenildi. FETÖ/ PDY soruşturması kapsamında "FETÖ/ PDY silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 21 Ağustos'ta tutuklanan Balyoz Davası duruşma savcısı Hüseyin Kaplan tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nden Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. Tanık sıfatıyla ifadesi alınan Hüseyin Kaplan, daha sonra tekrar Silivri Cezaevi'ne götürüldü.

Soruşturması kapsamında tutuklu bulunan gazeteci Nazlı Ilıcak'ın da ifadesine başvurulacağı belirtildi.


Foto: Mehmet Altan

MEHMET ALTAN'IN TUTUKLANMA GEREKÇESİ

Fetullah Gülen cemaatine yönelik darbe soruşturması kapsamında tutuklanan Prof. Dr. Mehmet Altan'ın tutuklanma gerekçesine ilişkin detaylar da belli oldu.

Nöbetçi İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği kararında, Fetullah Gülen tarafından kurulan, yönetilen ve "FETÖ" olarak adlandırılan örgütün, 15 Temmuz'daki darbe girişiminde, savaş uçağı, tank, savaş helikopteri ve silahların kullanılması nedeniyle "silahlı terör örgütü" olduğunun anlaşıldığı kaydedildi.

Sol'da yer alan habere göre; kararda, "Şüpheli Mehmet Altan'ın 14 Temmuz'da, yani darbe girişiminden sadece bir gün önce televizyon programında yaptığı konuşmada, 'Türkiye devleti içinde de muhtemelen bütün bu gelişmeleri dış dünyada daha fazla belgeleyen, izleyen bir başka yapı da var. Onun ne zaman torbadan elini çıkaracağı, nasıl elini çıkaracağı belli değil' diyerek, askeri darbe ortamının var olduğunu ifade ettiği tespit edilmiştir" denildi.

"FETÖ"nün açıktan, meşru hükümeti devirmek suretiyle ülke yönetimini ele geçirmeye çalıştığı anlatılan kararda, şunlar kaydedildi:

"Şüpheli Mehmet Altan'ın bilgi birikimi, eğitim durumu ve sosyal statüsü gereğince kolaylıkla bilebilecek durumda olmasına rağmen, yine herkesçe malum olduğu üzere örgüt kontrolünde olan televizyon programlarında örgütü açıkça desteklediği, yine çeşitli medya organlarında yazdıkları yazılarda da örgütün amacı doğrultusunda hareket ettiği, bu bağlamda ülkemizde ve dünyanın çeşitli ülkelerinde gerçekleştirilen askeri darbelere zemin hazırlanırken silah zoruyla devrilmesi hedeflenen yöneticilerin, 'diktatör olduğu, hukuk tanımadığı' algısının oluşturulmaya çalışıldığı, fiili olarak, 'ülkeyi yönetenlerin her ne yolla olursa olsun iktidardan gitmesi gerektiği' anlayışının hem ülke içerisinde hem de uluslararası toplumda yerleştirilmeye çalışıldığı, şüphelinin yazdığı yazı ve televizyon konuşmalarıyla bu algının oluşmasına katkıda bulunduğu dosyadaki delillerden anlaşılmıştır. Şüphelinin de arasında bulunduğu örgüt üyelerinin, özellikle, 'Cumhurbaşkanı'nın diktatör olduğu, hukuk tanımadığı' algısını yaygınlaştırmak suretiyle, 'her ne yolla olursa olsun iktidarı bırakması gerektiği' propagandası yaparak, toplumu askeri darbeye karşı çıkmamak üzere yönlendirmeyi amaçlamışlardır. Cuntacılar tarafından TRT'de silah zoruyla okutulan bildiride ifade edilen hususlar askeri darbeye gerekçe yapılmıştır."

"CAN ERZİNCAN TV'DE DARBE ÇAĞRISINDA BULUNDU" İDDİASI

Kararda, Mehmet Altan'ın, eğitim ve sosyal statüsü gereği bilebilecek durumda olmasına rağmen ülke yönetimini ele geçirmeye çalışan ve meşru hükümete karşı açıktan mücadeleye girişen "FETÖ"nün yayın organlarında, amaçlarına uygun şekilde beyanda bulunarak örgüte destek olduğu belirtilerek, "Şüphelinin, 14 Temmuz'da Can Erzincan TV'de yayınlanan programda, açıkça darbe çağrısında bulunduğu dosya kapsamındaki tüm delillerden anlaşılmakla, şüphelinin üzerine yüklenen, 'Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme ve terör örgütüne üye olma' suçlarını işlediğini dair kuvvetli suç şüphesinin var olduğu kanaatine varılmıştır" denildi.

ALTAN'IN KAÇMA ŞÜPHESİ OLDUĞU VURGULANDI

İsnat edilen suçların kanunda öngörülen ceza miktarları, suçların önemi ve ciddi sayılan katalog suçlardan olması nedeniyle tutuklama nedeninin kanun gereğince var sayıldığı belirtilen kararda, alması muhtemel cezaya göre şüpheli Mehmet Altan'ın kaçma şüphesinin bulunduğu ve FETÖ üyelerinin fırsat bulduklarında yasal ya da gayriyasal yollarla yurt dışına kaçtıklarının daha önceden yapılan soruşturmalarda görüldüğü bilgisine de yer verildi.

Mehmet Altan'ın serbest kalması halinde kaçacağı yönünde şüphe bulunduğunun varsayıldığı aktarılan kararda, Mehmet Altan'ın tutuklama yerine adli kontrol tedbirinin uygulanarak serbest kalmasının, açılması muhtemel kamu davasının kovuşturmasının selametle sonuçlandırılması bakımından sakıncalı olacağı ve adli kontrol tedbirlerinin hiç birinin bu sakıncaları giderme ve ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçları bertaraf edebilme niteliğine haiz olmadığı kanaatine varıldığı bildirildi.

İŞTE SAVCILIĞIN TUTUKLANMALARINI İSTEMESİNİN GEREKÇESİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcısı Can Tuncay tarafından ifadeleri alınmasının ardından tutuklanmaları talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen Mehmet Altan ve Ahmet Altan'ın, sevk gerekçesi yazısında, FETÖ'nün faaliyetleri anlatılıyordu.

Yazıda, Ahmet Altan'ın "youtube.com" adlı sosyal paylaşım sitesi ve internet kanalları üzerinden yayın yapan Can Erzincan TV'de, 14 Temmuz akşamı Nazlı Ilıcak ve Mehmet Altan'ın hazırlayıp sunduğu televizyon programındaki konuşmalarına yer verildi.

Altan'ın programdaki beyanlarında Balyoz soruşturması olarak bilinen kumpas operasyonuna konu sözde askeri darbe belgelerinin gerçek olduğu yönünde söylemlerde bulunarak soruşturmayı aklamaya çalıştığı ifade edilen yazıda, "devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme" suçundan tutuklu olan Mehmet Baransu'nun gazetecilik faaliyetleri kapsamında cezaevinde olduğu şeklinde bir algı oluşturmaya çalıştığı belirtildi.

Yazıda, Türkiye'de ifade özgürlüğünün olmadığı şeklinde yorumlarda bulunarak örgütsel amaç doğrultusunda bu konuda yürütülen soruşturmaları itibarsızlaştırmaya, kamuoyunun adalete olan güvenini şekillendirmeye çalıştığı savunularak, şöyle devam edildi:

"Programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkilileri hakkında hakaretvari söylemlerde bulunarak, yaptıkları iş ve işlemlerin hukuka aykırı olduğunu, suç işlediklerini, askeri darbeye zemin hazırladıklarını, Türkiye'deki askeri darbelerin önünü açan gelişmeler her ne ise Cumhurbaşkanının bugün aynı kararları vererek, o yolları teker teker açtığını, kısa bir süre içerisinde ülke yönetiminden gideceklerini ve yargılanacaklarını defalarca dile getirmiştir. Bu söylemler kapsamında Cumhurbaşkanını ve hükümet yetkililerini tehdit ettikleri, darbenin gerçekleşeceğini beyan ettikleri, darbe girişimini terör örgütüyle fikir ve eylem birliği olmadan bilmelerinin ve bunu bir gün öncesinde kamuoyu algısını şekillendirecek biçimde beyan etmelerinin mümkün olamayacağı, hiçbir demokratik düzende darbe girişimini desteklemenin veya seçilmiş hükümeti darbeyle tehdit etmenin basın ve ifade hürriyetiyle açıklanamayacağı, bu şekilde darbe girişiminde bulunan terör örgütü mensubu birtakım asker şahıslarla birlikte iştirak ettikleri anlaşılmıştır."

Ahmet Altan'ın köşe yazılarına da yer verilen yazıda, 15 Temmuz darbe girişimine giden süreçte Cumhurbaşkanına sürekli diktatör yakıştırması yaptığı anlatıldı.

Yazıda, kapatılan Taraf gazetesinin genel yayın yönetmeliğini yürüttüğü dönemde gazetede Balyoz Planı'na ilişkin haberler yayınladığı, bu planın sahte olduğunun anlaşılması üzerine Mehmet Baransu'nun tutuklanmasının ardından bir köşe yazısında "Balyoz Planı'nın gerçek olduğuna hala inandığını, o planları bin defa getirseler bin defa basarım" dediği kaydedildi.

İkametinde 1 dolar bulundu

Tutuklanan Mehmet Altan'ın da aynı programda Cumhurbaşkanı ve hükümeti ağır sözlerle suçlayarak, Cumhurbaşkanının darbe zemini hazırladığını iddia ettiği belirtildi. Yazıda, Altan'ın da programdaki söylemlerine yer verildi.

Savcılığın yazısında, Mehmet Altan'ın, kamuoyunda "Selam-Tevhid" soruşturması olarak bilinen sözde " Kudüs Ordusu Terör Örgütü" soruşturması kapsamında Fatih'teki AKABE Eğitim ve Kültür Merkezi'ne yönelik 1 Haziran 2012 tarihli teknik araçlarla izleme tutanağında merkeze geldiğinin tespit edildiği belirtilerek, kişiler delil aranmaksızın soruşturmaya dahil edilirken, Altan'ın dahil edilmediği anlatıldı.

Balyoz Planı davasında subay ve astsubayların tutuklandığı anımsatılan yazıda, bu şekilde TSK'daki FETÖ/PDY örgütü üyesi olmayan subayların tasfiye edilerek yerine bu örgüt mensubu subayların getirildiği anlatıldı.

Yazıda, devam eden süreçte örgütün TSK içerisinde bu sözde soruşturmalarla kritik önemi olan yerlere kendi mensuplarını yerleştirdiği, 15 Temmuz darbe girişimi için zemin hazırladığı ifade edildi.

Mehmet Altan'ın 17 Aralık 2010'daki "Balyoz'un Anlamı" başlıklı köşe yazısında sahte delillerle FETÖ/PDY örgütü tarafından kurgulanmış olan soruşturmayı övücü nitelikte yazı kaleme aldığı, bu şekilde örgüt ideolojisi ve stratejisi doğrultusunda kamuoyu oluşturmaya çalıştığı anlatıldı.

İkametinde yapılan aramada, terör örgütüyle organik bağa dair emarelerden biri olduğu anlaşılan 6 adet 1 dolar bulunduğu, bunlardan birinin F seri olduğu, bunun da ayrı bir yerde koridordaki dolap içerisindeki kırmızı cüzdanda muhafaza edildiği belirtilen yazıda, Bank Asya'ya ait de banka kartı olduğu kaydedildi.

Savcılığın yazısında, "Anlatılan şekilde terör örgütünün amaç ve ideolojileri doğrultusunda süreklilik ve çeşitlilik arz eden faaliyetlerde bulunarak terör örgütünün darbe girişimine bürokrasi ve medya unsurları içerisindeki sivil ve asker örgüt yönetici ve üyeleriyle iştirak halinde katılarak atılı suçları işledikleri anlaşılmıştır." denildi.

EMNİYET SORGUSU GÜNLERCE SÜRDÜ: YÖNELTİLEN BAZI SORULAR

FETÖ işbirliği ve FETÖ'ye yardım suçlamaları ile 14 Temmuz'da yaptıkları darbeyi çağrıştırıcı konuşmaları sebebiyle gözaltına alınan Ahmet Altan ve Mehmet Altan'a emniyette yöneltilen soruların detayları ortaya çıktı. Ahmet Altan'a Taraf gazetesinin kimin finanse ettiği, Mehmet Altan'a ise 2013'te Pensilvanya'ya gidip FETÖ elebaşı Gülen'in elini öpüp öpmediği soruldu. Mehmet Altan, diğer tüm sorularla birlikte 'el öpme' sorusuna da cevap vermek istemedi.

FETÖ'nün gerçekleştirdiği hain 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde darbeyi çağrıştırıcı açıklamaları, FETÖ işbirliği ve FETÖ'ye yardım suçlamaları kapsamında gözaltına alınan ve akşam saatlerinde adliyeye sevk edilen Ahmet ve Mehmet Altan kardeşlere emniyette yöneltilen soruların detayları ortaya çıktı. Mehmet Altan'a FETÖ lideri Fetullah Gülen ile tanışıp tanışmadığı, kendisiyle görüşüp görüşmediği soruldu. Altan'a darbe girişiminde bulunan FETÖ/PDY mensubu askerlere abilik yapıp yapmadığı sorusu da yöneltildi. Darbeci askerlerden tanıdığı olup olmadığı da sorulan Mehmet Altan'a, Can Erzincan TV'de 14 Temmuz'da yaptığı darbeyi çağrıştıran sözleri hatırlatılarak "Amacınız neydi? Sizi bu konuşmayı yapmaya kimler yönlendirdi?" soruları yöneltildi.

1 doları kimden aldın, neden sakladın?

Mehmet Altan'ın Kadıköy Göztepe'deki ikametinde 2. Sınıf Emniyet Müdürü Şambaz Demirtaş'a ait kartvizit ile Bank Asya'ya ait bankamatik kartı ve FETÖ/PDY'nin simgesi olan F serisi 1 dolarlar bulunmuştu. Altan'a Şambaz Demirtaş ile ilişkisi, Bank Asya'da ne amaçla hesap açtığı, 1 dolarları da kimin verdiği ve neden sakladığı soruldu.

Selam kumpasına neden dahil edilmediniz?

Fetullahçı polisler tarafından yürütülen Selam-Tevhid Soruşturması kapsamında izlendiği, görüntülerinin kaydedildiği hatırlatılan Mehmet Altan'a, "Soruşturmayı yürüten ve FETÖ/PDY üyeliği suçundan bir kısmı cezaevinde bulunan görevliler sizi soruşturmaya neden dahil etmemişlerdir?" diye soruldu.

Gülen'in elini öptün mü?

2013 yılında bir grup gazeteci ile Pensilvanya'ya FETÖ lideri Gülen'i ziyarete gittiği hatırlatılan Mehmet Altan'a, örgüt liderinin elini öptüğü ve örgüt liderinden Türkiye'deki siyasi konjonktür ile ilgili olarak masayı elini vurmasını istediği yönünde yayınlar hatırlatıldı. Altan'a, "Gülen'i ne amaçla ziyaret ettiniz, ne görüştünüz?" diye soruldu.

Darbeden haberdar mıydınız?

Ahmet Altan'a ise kardeşi Mehmet Altan gibi Gülen'le tanışıp tanışmadığı, darbeci askerlerle görüşüp görüşmediği ve 14 Temmuz'daki darbeyi çağrıştırıcı sözleri soruldu. Terör polisi Ahmet Altan'a "Bir gün sonra gerçekleşen darbe girişiminden haberdar mıydınız? Darbenin olacağını size kim söyledi?" sorusunu yöneltti. Sorguda Ahmet Altan'a 12 Mayıs 2016 tarihinde yayınlanan 'Mutlak Korku' başlıklı yazısı hatırlatıldı ve bu yazıdaki "Sanırım kötü bir piyesin son perdesini seyrediyoruz. Biraz ağır oluyor ama... Biteceğini bilmek yine de iyi." ifadeleri hatırlatıldı. Altan'a "Darbe girişimine zemin mi hazırladınız? Kamuoyu mu oluşturdunuz? Bunun için kimden talimat aldınız?" diye soruldu.

Taraf'ı finanse eden kim?

Kurucu Genel Yayın Yönetmenliği yaptığı Taraf Gazetesi ile ilgili çeşitli sorular yöneltilen Ahmet Altan'a, "Taraf Gazetesi'ni kimlerin finanse ettiği, gazetenin FETÖ ile irtibatını kimlerin sağladığı ve Fetullah Gülen'in talimatlarının gazeteye kimler aracılığı ile ulaştırıldığı" soruldu.

Balyoz belgelerini kimden aldınız?

Ahmet Altan'a ayrıca Taraf Gazetesi'nin Balyoz Darbe Planı olarak belirttiği sahte belge ve bilgileri kimden aldığı, bu belge ve bilgileri yayınlamak için Fetullah Gülen ya da diğer örgüt üyelerinden talimat alıp almadığı soruldu.

Altan ise hiçbir soruyu cevaplamak istemediğini belirtti.

SORUŞTURMANIN GEÇMİŞİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Can Tuncay'ın talimatı üzerine, Altan Kardeşler darbe girişimi soruşturması kapsamında 10 Eylül'de gözaltına alınmıştı. Savcılığın gözaltı yazısında, youtube üzerinden yayın yapan "Özgür düşünce" isimli TV programına darbeden bir gün önce konuk olarak katılan Ahmet Altan ile programı sunan Nazlı Ilıcak ve Mehmet Altan'ın bu programda, darbe çağrışımıyla subliminal mesaj içeren söylemlerde bulundukları belirtilmişti. Bu söylemler kapsamında hükümeti ve Cumhurbaşkanı'nı tehdit ettikleri iddia edilen yazıda, şüphelilerin darbenin gerçekleşeceğini beyan ettikleri ifade edilmişti. Darbe girişiminin, terör örgütüyle fikir ve eylem birlikteliği içinde olmadan bir gün öncesinden bilmelerinin mümkün olmayacağı belirtilen yazıda, bu nedenle şüphelilerin, darbe girişiminde bulunan bir kısım terör örgütü mensubu askerlerle iştirak halinde atılı suçu işledikleri iddialarına yer verilmişti."ERDOĞAN'I VURURLAR" DEMİŞTİ

15 Temmuz darbe girişiminden önce terör örgütü FETÖ'nün yayın organı Can Erzincan TV'de alenen darbenin haberi verilmişti. "Özgür düşünce" adlı programda konuşan Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak kan donduran açıklamalarda bulunmuştu. Türkiye'nin kötü yönetildiğini iddia eden Mehmet Altan, programda sözü döndürüp dolaştırıp darbeye getiriyor ve TSK'yı kast ederek "Türkiye devleti içinde de muhtemelen bütün bu gelişmeleri dış dünyada daha fazla belgeleyen, izleyen bir başka yapı da var. Onun ne zaman torbadan elini çıkaracağı, nasıl elini çıkaracağı belli değil" diyerek hükümeti tehdit ediyor.

Bir yazısında "Erdoğan'ı götürüp çöpün kenarında vururlar" ifadesini kullanarak darbe imasında bulunan Ahmet Altan ise, "sağlam zeminde değil' Türkiye'deki askeri darbelerin önünü açan gelişmeler her ne ise Erdoğan o yolları teker teker açıyor" demişti.

AHMET ALTAN BALYOZ KUMPASINDA DA SANIK

Ahmet Altan, Balyoz kumpası davasında da sanık... Altan hakkında "Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme dışında kullanma, hile ile alma, çalma, zincirleme şekilde devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla, gizli kalması gereken bilgileri temin etmek ve açıklamak" suçlarından 20 yıldan 52 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.

Altan kardeşlere darbe gözaltısı

(28 Eylül 2016, 21:35)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=8728    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
60.915.532