Tam
EskidenYeniye
 

FETÖ itirafları peşpeşe geliyor

FETÖ yapılanmasında yer alan ve pişmanlık duyan veya etkin pişmanlık yasasından faydalanmak isteyen ya da kendini savunmaya çalışan çok sayıda örgüt mensubu örgüt hakkında itiraflarda bulunmaya başladı.

Önceki haber title=Sonraki haber

16.10.2016 08:51 FETÖ yapılanmasında yer alan ve pişmanlık duyan veya etkin pişmanlık yasasından faydalanmak isteyen ya da kendini savunmaya çalışan çok sayıda örgüt mensubu örgüt hakkında itiraflarda bulunmaya başladı.

1) TSK İMAMI: 15 TEMMUZ YAPIYI ÇÖKERTTİ

Afyonkarahisar'da FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan A.A, örgütün ildeki askeri personelle birebir temas kurduğunu anlattı. FETÖ'nün Afyonkarahisar'daki askerî personelden sorumlu abisi olan A.A, ifadesinde, örgütle ilk tanışmasının Uşak'taki dershanelerinde sınav gözetmenliği yaparak başladığını söyledi. Dershanedeki öğrencileri örgüte almak için rehberlik yaptığını aktaran A.A, "Dershanede eğitim gören öğrencileri, abi olarak bilinen üniversite öğrencileri ile tanıştırıp, rehberliklerini bu kişilere bırakıyorduk. Biz de bu evlere uğrayıp, derslerine yardımcı oluyorduk. Bu şekilde 2011'e kadar görevime devam ettim. 2011'de girdiğim KPSS'de 92 puan alınca, resmi bir kuruma yerleştirildim" diye konuştu.

Askeri personelin sohbet hocalığını yapmaya başladı

A.A, memur olduktan sonra "Selahattin" kod adlı kişi ile tanıştırıldığını dile getirerek, bu kişinin Afyonkarahisar'da bazı askeri personelin bulunduğunu söylediğini ve kendisinden onlarla ilgilenmesini istediğini belirtti. Askerî personelin sohbet hocalığını yapmaya başladığı bilgisini veren A.A, sözlerini şöyle sürdürdü: "Herkes sorumlu olduğu askeri tanır, onunla görüşürdü. Selahattin, Afyonkarahisar'a geldiğinde toplantıları birinin evinde yapardı. Bazen toplantılar Selahattin'in Uşak'taki evinde olurdu. Yapılanma içerisinde İl Jandarma Komutanlığından sorumlu sohbet hocalarının kim olacağına, hangi askerle kimlerin görüşeceğine Selahattin karar verirdi. Akıllı telefonlarda iletişimi önce 'Cover me' programı ile sağladık. Sonra 'ByLock' programını kullanmaya başladık. Bu programları telefonlara Selahattin yüklüyordu.'

200 lira himmet

FETÖ üyesi askerlerden himmet adı altında ayda 200 lira para toplandığını belirten A.A, kendisinde toplanan bu paraları da Selahattin'e verdiğini söyledi. Sohbet hocaları ile her hafta evlerde bir araya geldiklerini belirten A.A, şu bilgileri verdi: "Bunun amacı da sohbet hocasının görüştüğü askerlerin diğer hocalar tarafından bilinmesinin önüne geçmekti. Görüştüğümüz askerlere her türlü ihtiyacının yanında evlenmek isteyip istemediğini de sorardık. Yapılanma içinde sorumlu olan herkesin bir kod ismi vardı. Bu kod isimleri Selahattin ve sohbet hocaları ile belirlerdik. Amaç, grup içerisinde ilgili haricindeki kişilerin gerçek ismini bilmemesi ve bu kişiyi tanımamasıdır."

Dönüm noktası

A.A, yılda iki kez kamp yaptıklarını, 15 Temmuz gecesi de misafirhanede kampta olduklarını, evden sabah ayrıldıklarını anlattı. Darbe girişimi sonrasında da sohbet hocaları ile bir araya gelmeye devam ettiklerini anlatan A.A, "Selahattin, darbe girişimiyle cemaatin ilgisinin olmadığını söyledi ancak kimse ikna olmadı. Yine de yaşananların bizimle ilgisi olmadığını, görüştüğümüz askerlere söyledik. 15 Temmuz'dan sonra yapılanma tamamen çözülmeye başladı. Vicdanen hepimiz rahatsız olduk. Yapılanma içerisinde sigara içmeye bile olumsuz bakılırken, 250 kişinin şehit olması benim, sohbet hocalarının ve askerlerin yapılanmaya bakışını tümden değiştirdi" dedi.

2) AKINCI ÜSSÜNDEN KAÇAN YARBAY: GÜLEN'İN DÜŞÜNCESİ YANLIŞ DEĞİL

Darbe girişimi sırasında Akıncı Hava Üssü'nde gözaltına alınan Pilot Yarbay Neşet Ö. savcılık ifadesinde ?Fetullah Gülen'in düşüncesi yanlış değil? dedi. Gülen'i savunmaya çabalayan Yarbay, hem anlattıklarıyla hem de üsten kaçış çabasıyla hem kendisinin hem de darbe girişiminin Gülen örgütüyle bağlantısını da itiraf etmiş oldu.

Darbe girişiminin ardından Akıncı Üssü'nden kaçmaya çalışırken yakalanan Pilot Yarbay Tahir Neşet Ö., 1999'da Hava Harp Okulu'ndan mezun olduğunu, 2 yıl Genelkurmay Harekât Plan Daire Başkanlığı'nda çalıştığını daha sonra Almanya'daki NATO üssüne, İstihbarat-Gözetleme-Keşif Şube Müdürü olarak atandığını belirterek, şunları söyledi:

ACİL ÇAĞIRDILAR: 15 Temmuz'da akşam saat 23.00 sıralarında tayinim çıktığından dolayı evde eşyalarımı toplarken, Whatsap'dan devrem Personel Yarbay Ayhan Çatıkkaya aradı. Acil olarak Akıncılar Hava Üssü'ne gitmemi söyledi. Konunun ne olduğunu teyit etmeden Akıncı Üssü'ne gittim. Nizamiyeden beni içeriye almadılar. Lojmanlar bölgesinde bekledim ve cep telefonundan haberlere bakınca darbe yapıldığını öğrendim. Sabaha kadar orada araba içerisinde kaldım. Gece saat 02.00 sıralarında eşim aradı ve gelip gelmeyeceğimi sordu. 'Bekleme' dedim. Eşim dışında kimseyle konuşmadım. Hava aydınlanınca uçaklar pisti bombaladı. Saat 15.30 gibi buradan kaçarak eve gitmenin yollarını aradım, ileride polis barikatı vardı. Beni aracımla birlikte durdurdular ve polisler tarafından gözaltına alındım.

GÜLEN'İN YANLIŞI YOK: Göreve başladığımdan beri Fetullah Gülen'e sempati duyarım, kitaplarını okurum ve vaazlarını dinlerim. Gülen'in düşünce ve söylemlerinin hiçbirinin yanlış veya hatalı olduğunu düşünmüyorum. Fetullahçı Terör Örgütü ismini benimsemiyorum. Fetullahçı olmak bir dini duygudur. Dinimizi öğretecek birçok bilgileri buradan öğrenebiliyoruz. Gülen'in kitaplarını, söylemlerini, sohbetlerini, yaptığı hizmetleri her zaman sevmiş ve benimsemişimdir.

KİTAPLARINI GİZLİCE OKUDUM: 17/25 Aralık sürecinden sonra, Fetullah Gülen'e karşı bakış ve Fetullahçılara karşı yapılan operasyonlar sebebiyle, ben de eskisi kadar aleni olmadan, gizliden gizliye kitaplarını okuyup, vaazlarını dinledim. İsmini bilmediğim tarih öğretmeni olan 'abi' diye hitap ettiğim öğretmen kişiden kitap ve vaaz CD'lerini alıyordum. Görüşmelerimizde bir sonrası için randevulaşıyor, telefon veya başka bir iletişim aracı ile irtibat kurmuyorduk. Buluşunca parkta otururduk. Getirdiği kitapları bir okuyup, hiçbir şey konuşmadan ayrılıyorduk. Bu kişi ile Öveçler bölgesinde parkta gezerken yanıma gelip sohbet etmesi ile tanıştım.

3) FUAT AVNİ'DEN ALINAN UZMAN: MİT'İN 20 BİN KİŞİLİK LİSTESİNİ ÇALDIK

Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan FETÖ soruşturmaları kapsamında yakalanan Başbakanlık Uzmanı Mustafa Koçyiğit, MİT'in 20 bin kişilik listesini çaldıklarını söyledi.

FETÖ soruşturmaları kapsamında Fuat Avni'ye bilgi aktardığı iddiasıyla gözaltına alınıp tutuklanan Başbakanlık Uzmanı Mustafa Koçyiğit, devletin gizli bilgilerinin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi'nde görevli mühendisler aracılığıyla sağlandığını açıkladı. Koçyiğit, MİT'in Emniyet İstihbarat Dairesi'ne gönderdiği FETÖ üyelerinin isimlerinin bulunduğu 20 bin kişilik isim listesini İstihbarat Daire Başkanlığı'nda (İDB) görevli mühendislerden aldığını itiraf etti. Koçyiğit, Emniyet İstihbarat Dairesi'ndeki bilgileri kendisine gönderen mühendislerle ByLock üzerinden haberleştiğini söyledi.

Başarısız darbe girişimi sonrasında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan FETÖ soruşturmaları kapsamında yakalanan Koçyiğit, Ankara Cunhuriyet Başsavcılığı'ndaki sorgusunda önemli bilgiler verdi. Elde edilen bilgilere göre Koçyiğit, ifadesinde özetle şöyle dedi:

Fetö Dershanesi

Üniversite aşamasında Gülen Cemaati diye o zamanlar tanıdığım yapıyla tanıştım. Dershanelerine gittim. Başarılı bir öğrenciydim. Dersanede ücretsiz okudum. Sonrasında üniversite sınavında Niğde birincisi olarak Ankara Üniversitesi SBF Kamu Yönetimi'ni 1997'de kazandım.

Örgüt evleri

Ankara'da arkadaşlarla ev tutmuştuk. Ama zaman zaman bu yapının evlerine gidip orada "abi" diye hitap ettiğimiz bizden büyük kişiler Said-i Nursi ve Gülen'in kitaplarını okuyup izah ediyorlardı. 2003'te Polis Akademsi'nde yüksek lisansa başlamıştım. 2009'da 3 yıllığına ABD'ye gittim. ABD'de Yasin isimli, bu yapıyla irtibatlı bir şahısla ara ara görüşüyordum. 2012'de Türkiye'ye döneceğim zaman Yasin 'Benim selamımla birisi seni arayacak' dedi.

'Selamla arandım'

2012 yaz aylarında Türkiye'ye geldim. Ankara'ya yerleştim. 2004'te başladığım Başbakanlık uzmanlığı görevime kaldığım yerden devam ettim. Bir gün Yasin'in selamı ile birisi aradı. Kendisi ile buluştuk. Bana kendisinin Selman olduğunu söyledi. Bana, Gülen yapılanması adına teknik ve bilgi işlemdeki mühendislerin işlerini takip görevi verdi. Selman ile toplam 10-12 kez görüştük. Yaptığım işlerle ilgili birtakım tavsiye ve talimatlarda bulunuyordu.

'Bylock kullandık'

Ben, Selman abinin bana verdiği talimat doğrultusunda Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanlığı'nda (İDB) çalışan Burak isimli şahısla irtibat kurup aldığımız talimatları yerine getirmeye başladık. Biz mühendislerle ByLock isimli program üzerinden yazışıyorduk. Daha sonra da Eagle ve Tango isimli programları kullandık. Bu 3 programın da özelliği yapılan yazışmaları 3 gün içinde otomatik olarak imha ediyordu.

İstihbarattaki mühendisler

Sonradan anladığım kadarıyla beni İstihbarat Daire'deki teknik işlerde bu şekilde görevlendirilmemin nedeni hükümetin ve cemaatin arasının açılacağı, bu dönemde İDB'den veri almanın personel alt yapısını oluşturmaktı. Selman abi ile son görüşmemizde yanında kendisini Selahattin diye tanıtan birisi daha vardı. Kendisinin Ankara'daki görevinin sona erdiğini ve Selahattin isimli kişi ile işi yürüteceğimizi söyledi. Emniyet istihbaratta Hayrettin kod Haşim T., Bekir kod Burak A., Bülent kod, Ömer kod Özkan, Mahmut kod Akif G. ile tanıştık, görüştük.

Usb getiriyorlardı

İstihbarat Daire'de mühendislerden Nusret Ş. bizimle irtibatlıydı. 2013'de İstihbarat Dairesi Başkanlığı'nın yönetiminin değişmesinden sonra bizde bir bocalama oldu. Örgütün İDB'den veriye ihtiyacı vardı. Ben Selahattin abinin talimatıyla mühendislerden İDB'deki işimize yarayacak verileri getirmelerini istedim. Mühendislerden Burak ve Haşim verileri getirmeye başladı. Verileri USB veya hard diskte getiriyorlardı. Evlerinde veya dışarıda teslim ediyorlardı.

MİT'in listesi çalındı

Bana iletilen verileri Furkan kod adlı kişiye veriyordum. Bu verileri ne yaptığını bilmiyorum. Mahmut O. adlı İDB'nin Z Şubesinde çalışan personelin Y Şubesinde görevlendirilmesini istiyorduk. Çünkü Mahmut O. bize çalışıyordu. MİT'in İstihbarat Dairesi'ne bildirdiği 20 bin kişilik PDY'ye ilişkin listeyi de İDB'den temin ettik. Burak A. e-mail ile gönderdi. İnternete genellikle 'vın' üzerinden bağlantı yapıyorduk.

Fuat Avni yurtdışında

Fuat Avni kullanıcı adıyla Twitter profili olduğum ifade edilmiş ise de bu doğru değil. Profili kullananlar yurt dışında yaşayan 8-10 kişilik bir gruptur.

30 bin tango kullanıcısı

En son kullandığımız haberleşme programı Tango idi. 30 bin kişi örgüt elemanı kullanıyordu. 15 Temmuz'u evimde geçirdim. Ertesi gün dışarı çıkmıştım. O zaman telefonumu çöpe attım. Pazartesi günü itibariyle Başbakanlık'taki görevine döndüm.

'Talimat aldım'

İstihbarat Daire'den temin ettiğim bilgilerin devletin gizli bilgileri olduğunu biliyordum. Bu nedenle devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin suçunu kabul ediyorum. FETÖ yapılanmasının suç örgütü olduğunu bilmiyordum. Yaptığım işleri Selman ve Selahattin abilerin talimatı ile yaptım.

4) GÜLEN: BİR KEZ VURACAĞIZ, TAM VURACAĞIZ

Darbe soruşturmasında alınan ifadeler, Gülen'in darbeyi yıllar önce planladığını ortaya koydu. Gülen, darbe isteyen adamlarını ?Bir kez vuracağız, tam vuracağız? diyerek durdurmuş.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ soruşturması kapsamında Türkiye genelinde gözaltına alınanların ifadeleri, Fetullah Gülen'in yıllar boyu darbe hayaliyle yaşadığını ortaya koydu. Adamlarına uzun süre gem vuran Gülen'in 'Bir kez vuracağız tam vuracağız' dediği belirlendi:

*Dini duygular üzerinden öyle motive edilmişler ki, mahşerde Resulullah ile haşrolacaklarına inandırılmış. Alt kademedeki biri gazete aldığında, burs verdiğinde, himmet yaptığında tüm cemaatin yaptığı sevabın tamamı onun da defterine yazılacaktı. Buna herhangi bir faninin hayır demesi çok zor.

'Hükümeti deviremediniz'

*28 Şubat sürecinde Zaman Gazetesi, Erbakan hükümeti aleyhine yazılar yazdı. Bu süreçte Gülen bir gün 5. Kat (Çamlıca) toplantısına geldiğinde A. ve diğer arkadaşlara elindeki gazeteyi gösterdi. Yüzlerine fırlatarak "Bir hükümeti bile deviremeyen bu gazeteyi çıkarmayın" dedi.

*Cemaatte daha önce bu yönde (darbe) talepler olmasına karşın Gülen "bir kere vuracağız tam vuracağız" diyerek geri çevirmişti. Küçük hareketlere karşı çıkar ve sabretmemiz gerektiğini söylerdi.

*Zaman zaman askeriyedeki cemaat elemanları ve esnaf ahilerin bağ evlerinde bir araya gelirdik. 30 yıldır askeriyenin içerisinde Fetullah hocanın emriyle bir gün tankları yürüteceğiz diye bekleyen kişiler var. Hava ve Deniz, cemaat yapılanmasının daha çok yerleştiği yerlerdir.

'Devletin paçasını tutacağım'

*Devletin resmi kurumlarındaki yapılanmayı Necatibey Caddesi'ndeki o evde anlatmıştı: Bir gün bana Ankara'da bin evimiz olduğunu söyleyin, devletin paçasından şöyle bir tutacağım, devlet uyandığında yapacağı hiçbir şey kalmayacak.

*Her şeyi cemaatten mi bileceksiniz gibi algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bu tam da cemaatin istediği şey.

CIA geldi, rapor yazıp gitti

*CIA ve FBI, cemaate ait kültür merkezlerinde değişik konularda eğitimler verildi. 17 Aralık operasyonu buna dahildir, ancak başarılı olamayınca Gülen çevresine 'keşke şimdi yapmasaydık' demiştir. Eğer girişim olumlu sonuçlansaydı, Gülen Humeyni misali yurda dönecekti. Başarısız olunca ABD ve İsrail nezdinde prestij kaybetti.

*1996-97'de CIA görevlileri gelerek Türkiye ve Orta Asya'nın MR'ını çektiler, cemaatin gücünün tespitini yaptılar. Bunları rapor yapıp ABD'ye gittiler.

*Cemaat kadroları gittikleri her ülkede ABD büyükelçiliğini ziyaret ederek, biat tabir edilen yeminle göreve başlıyorlar.

Yaptığınız iş cennete servis!

*Ankara Talatpaşa Bulvarı'nda 1988'de erkek öğrenci yurdunda TSK üzerinde yapılan çalışmalarla ilgili Ankara İl imamı bizlere şunu dedi: "Yapmış olduğunuz iş hiçbir şeyle kıyaslanamaz, tarihi bir iş yapıyorsunuz, Hocaefendi dedi ki, 'Bir vasıtanız var ve cennete adam taşıyorsunuz, muvakkaten o işi bırakın, bu işi yapın, bu daha önemlidir...'

İslamı'ı ayağa kaldıracak Mehdi!

*Ağabeyler bize 'Atatürk öldü, Fetulah Gülen doğdu, Allah tarafından Mehdi şeklinde İslam'ı bu topraklarda ayağa kaldıracak. Peygamber Efendimiz İslam alemini ayağa kaldıracak kişinin Gülen olduğunu ve onun cemaatinin bizler olduğunu' anlatırlardı. Bu yapı sosyo-ekonomik sorunları bahane edip kesinlikle yine eyleme geçecektir.

Hiç rahat durmayacaklar

*Amerika'da Ortadoğu masası ve Türkiye masasında Yahudi görevliler vardır,. Fetullah Gülen bu masalar tarafından birçok kez sorgulandığını kendisi bana anlatmıştır. Devletin istihbarat birimleri kendi kurmaylarından önce tüm bilgileri Gülen ve onun üst akıllarına ulaştırıyorlardı.

Önümüzde Bedir, Uhud!

5. katta yapılan toplantıda Gülen 'Bir gün gelecek bu dünyayı fethedeceğiz. Ama önümüzde Bedirler var, Uhudlar var, çetin geçeceğimiz yollar var. diye bizi motive etti.

5) HULUSİ AKAR'IN BİNDİRİLDİĞİ HELİKOPTERİN PİLOTU KONUŞTU

15 Temmuz Darbe girişimi gecesi FETÖ'cü subayların rehin aldığı Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı Akıncı Üssü'nden Çankaya Köşkü'ne götüren Pilot Albay Uğur Kapan'ın ifadesi ortaya çıktı.

Pilot Albay Uğur kapan, 15 Temmuz günü Kara Havacılık adına harekâtı Kara Havacılık Komutanı Tuğgeneral Ünsal Coşkun'un yönettiğini belirtti.

Darbe girişiminin ardından tutuklanan ve TSK'dan ihraç edilen Albay Kapan'ın ifadesi özetle şöyle:

'Helikopterlerin kaçırılması gerekiyor'

''Helikopter ve uçak pilotuyum. Kara Havacılık Okul Komutanımız Tuğgeneral Ünsal Coşkun, 14 Temmuz'da mesai sonrası bizi yanına çağırdı, ?Yarın sabotaj ihtimali var, ekibini oluştur. Helikopterlerin kaçırılması gerekiyor. Yarın akşam uçuş faaliyeti olacak. Gece 23.30 sularında buluşacağız. Faaliyet gece 02.00 sularında olacak? dedi. Bunun üzerine ben Mustafa Cin Albay ile Başçavuş Kadir'i ekibime dahil ettim.

10 Sikorsky helikopter vardı

Fakat buluşma saati erkene çekildi. Saat 20.30 sularında apronda buluştuk. Aprona geldiğimde 10 tane Sikorsky helikopter vardı. Ben Mustafa Cin Albay ve Kadir Başçavuş ile birlikte helikoptere binip saat 20.50 sularında Akıncı Hava Üssü'ne iniş yaptım. Bizden sonra toplam 9 helikopter daha Akıncı Üssü'ne geldi. Helikopterlerden 2'si Cougar tipi helikopterlerdi.

16 pilot Akıncı'da buluştu

Akıncı Üssü'nde ben dahil 16 pilot buluştuk. Kara Havacılık Komutanımız Tümgeneral Hakan Atınç'tır. Kara Havacılık Okul Komutanımız ise Tuğgeneral Ünsal Coşkun'dur. Bu harekâtı Kara Havacılık adına organize eden okul komutanımız Ünsal Coşkun'dur. Yapılan faaliyetlerde harekât gecesi saat 01.00'e kadar Tümgeneral Hakan Atınç'ın bilgisinin olduğu, işler kötüye gitmeye başlayınca Atınç'ın geri çekildiği şeklinde bulunduğumuz yerde konuşmalar yapılıyordu. Ancak bu konuşmaların doğru olup olmadığını bilemiyorum.

5 helikopter isabet aldı

Helikopterler saat 23.00 sularında uçmaya başladı. 2'şerli gruplar halinde uçuş yapılıyordu. Hangi helikopterin ve hangi pilotun nerede ve kime, nasıl ateş ettiğini bilmiyorum. Jetler havalanmaya başladı, bombalama olunca durumun farkına vardım.

'Uçmamak için elimden gelen gayreti gösterdim'

Uçmamak için elimden gelen gayreti gösterdim ve sabaha kadar uçmadım. Akıncı'ya gelen helikopterlerimizden 5'i isabet aldı. En son 3'ü sağlam kaldı. F-16 uçakları da uçmaya başladılar ancak hangi pilotun kullandığını bilmiyorum. Gece 03.45'te Eskişehir Hava Üssünden F-16'lar geldi.

'Dişli 'Akıncı'ya dön' dedi, Akar 'Akıncı'ya gitmeme engel ol' dedi'

Çankaya Köşkü'ne Genelkurmay Başkanı'nı bıraktıktan sonra, yanında bir tümgeneralimiz vardı. Kendisine ?Burada mı kalalım?? diye sordum, ?Hayır gidin, Akıncı'ya döneceksiniz? dedi. Akıncı'ya uçağın kontrolünde giderken, bizi zorunlu olarak Etimesgut'a indirdiler. Genelkurmay Başkanı, benim Akıncı'ya gitmeme engel oldu. Daha sonra merkez komutanlığı bizi polislere teslim etti. Suçsuzum.

Emirler WhatsApp'taki Atakanlar grubundan

Harekât sırasında Akıncı'ya gelen arkadaşlar arasında 'ATAKANLAR' isimli WhatsApp grubu kuruldu. Haberleşmeler bu grup üzerinden yapıldı. Ben helikopterle uçuş yapmadım, lojistik faaliyetlerde bulundum. Daha doğrusu hava üssünde koordinasyonu sağladım. Gece saat 03.00'te harekâtın başarıyla sonuçlanmayacağı anlaşılınca Akıncılar'da panik başladı.

'F-16 eşlik etti'

Sabah 07.00 civarında Genelkurmay'ın aracı çok hızlı biçimde geldi. Ben de koşarak yanına gittim. Uğur Amiral 'Helikopterle hızlıca çıkar beni buradan' dedi. Ben de ikinci pilotum ve başçavuşumla helikopteri hazırladım. Akıncı Üssü'nde rehin bulunan Genelkurmay Başkanı'nı ekibimle birlikte kurtarıp Çankaya Köşkü'ne bıraktım.

Benim kodum da Hakan 01'dir. Kayıtlara bakıldığında ne zaman, nerede uçtuğum görülecektir. BHM ile temasa geçip 'VIP kod 4' diyerek Genelkurmay Başkanı'nı tahliye ettiğimizi, bize ateş açmamasını söyledik. Helikopterde Genelkurmay Başkanı dışında bir de tümgeneral (Mehmet Dişli) vardı. Bütün uçuşumuz boyunca, Çankaya Köşkü'ne gidişimizde F-16 uçağı eşlik etti.

'FETÖ'cü değilim'

Gülen'i medyadan tanırım ancak talebesi değilim. Cemaatçi ağabeyim yoktur. FETÖ'cü değilim. Gülen'in kitaplarını okumadım ancak Said Nursi'nin kitaplarını okudum. Okuyucular grubu olarak bilinen grupla birkaç kez Malatya'da görev yaparken sohbetlerine katılmışlığım vardır.?

6) FETÖ'NÜN JANDARMADAKİ ÜST DÜZEY İMAMI

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ/ PDY) jandarmadaki üst düzey imamı itirafçı oldu. Örgütün kullandığı ilk gizli yazışma programının ?SHU? olduğunu anlatan gizli tanık, ByLock'un ise 17-25 Aralık soruşturmalarının ardından kullanılmaya başlandığını söyledi. Tanık ifadesinde gizli yazışma programlarına ilişkin detay bilgiler de verdi.

Darbe soruşturması kapsamında tutuklanan bir isim gizli tanık oldu. Gizlilik için ismi ve görevi tutanaklara dahi yazılmayan bu 'üst düzey yetkili imam' örgütün hangi gizli yazışma programlarını ne kadar süreyle kullandığını tek tek anlattı.

FETÖ'nün üst düzey imamından itiraflarAnadolu yakasındaki bir jandarma askeri birliğin imamı olduğunu belirten gizli tanık örgüt içinde de ?Müdür Yardımcısı? konumunda olduğunu belirtti. Darbe girişimine kadar müdür yardımcılığı yaptığını söyleyen tanık, jandarma olan askeri personellere ?öğrenci? dediklerini belirtti. Gizli tanık örgütün hiyerarşik yapısının ise öğrencilerin ardından; ?Öğretmenler?, ?Müdür yardımcıları?, ?Müdürler?, ?Bölge temsilcileri? ve ?Kuvvet imamları? şeklinde sıralandığını anlattı. Kuvvet imamının ise ülke genelindeki tüm jandarmaların bağlı olduğu şahıs olduğunu söyledi.

İlk yazışma programı; ?SHU?

Gizli tanık ifadesinde örgütün kullandığı ilk gizli yazışma programının ?Shu? isimli programı olduğunu söyledi. Bu programın ise başlarda sadece ?Android? işletim sistemi olan telefonlarda ve tabletlerde kullanılabildiğini anlatan gizli tanık, programın 2012-2013 yılları arasında kullanıldığını anlattı.

Bylock kullanımı 17-25 aralık soruşturmalarından sonra başladı

By Lock kullanımına ise 17-25 Aralık soruşturmalarından sonra geçildiğini anlatan gizli tanık, 2015 yılının sonlarında ise ?Tango? programının kullanıldığını anlattı. ''Tango'' programının darbe girişimi gecesi de kullanıldığını anlatan gizli tanık; ?Bilinen ismi dışındaki örgüt tarafından benzer isimle kurulan ve kullanımına geçilen ''Tango'' programı 15 Temmuz 2016 tarihli darbe girişimi günü dahil kullanılmıştır? dedi.

Programları müdürler seçiyor

Kamuoyunda sıkça dile getirilen ?Eagle? isimli programın ise örgütün Jandarma teşkilatı yapılanması tarafından kullanılmadığını belirten tanık, hangi sistemin hangi devlet kurumu yapılanmasında kullanılacağına ise, örgün Arama Tarama Sorumlusu (ATM) olan ?Müdürlerin? karar verdiğini söyledi.

Programları 'atm' müdürleri yükler

Tanık programların değiştirilme kararlarının nasıl alındığını ise; ?ATM tabir edilen sorumlu ortalama 15 günde bir gerçekleştirilen bölge temsilcisinin gerçekleştiği, yalnızca müdürlerin katıldığı toplantılara katılmakta ve program değişim talimatını bu yerde almaktadır. Jandarma teşkilatı yapılanmasında kriptografik haberleşme sistemleri ?Subay? seviyesindeki askeri personelin (Öğrencilerin) kullandığı cep telefonu ve tabletlere kurulmaktadır. Gizli haberleşme programı kullanılmasına karar verilen örgüt mensubunun kullandığı cihazlar silsile yoluyla ATM tabir dilen sorumluya iletilmekte ve bu şahıs tarafından cihazlara yüklenmektedir. Bu sistemler örgüt üretimi ve şifreli olduklarından dolayı herhangi bir şekilde cihazların kendisi vasıtasıyla satın alınamamakta, indirilememekte ve örgüt mensubu olmayan kişiler tarafından kullanılamamaktadır? dedi.

Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi' soruşturması
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri

(15 Ekim 2016, 15:43)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=8849    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Şike Kumpası: Aziz Yıldırım'a Beraat

22.11.2020 18:06 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle haklarında dava açılan 4'ü tutuklu 87 sanığın yargılanmasına devam edildi. 09.11.2020 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞA..
Tamamı 22.11.2020

Fetö Yöneticilerine 105 Yıl Hapis

23.11.2020 11:45 Adana, Ankara, Antalya, Bartın ve Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan bazı davalarda çoğu yönetici konumdaki 14 sanığa..
Tamamı 23.11.2020

Savcılık: Aslı Baş Öldürüldü

23.11.2020 11:16 Muğla'da, MİSS Model of the World güzellik yarışmasında mankenler kraliçesi seçilen Aslı Baş'ın Bodrum'da bir villada balkondan düşerek ölmesine ve olayın Fetö yardımıyla örtbas edildiği iddiasına ilişkin 3 sanığın yar..
Tamamı 23.11.2020

Kayseri: Fetö'ye 16 Hapis Gerekçesi

22.11.2020 17:12 Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) davasında 'silahlı terör örgütüne üye olmak' ve 'silahlı terör örgütüne yardım etmek' suçlarından çeşitli miktarlarda hapis cezalarına çarptırıl..
Tamamı 22.11.2020

Dink Cinayeti: Savcı Akkaş'a dava

22.11.2020 18:26 İstanbul'da, Hrant Dink Cinayeti soruşturmasına bakan eski savcılardan FETÖ firarisi Muammer Akkaş hakkında 'Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyelerini koruma gayesiyle işlem yapmayarak dos..
Tamamı 22.11.2020

ABD Görevlisi Cantürk'e 5 Yıl Hapis

22.11.2020 17:49 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Nazmi Mete Cantürk'e 'FETÖ'ye yardım' suçundan 5 yıl 2 ay 15 gün hapis cezası verildi. Diğer sanıklar Sevim Cantürk ve Kevser İrem Cantürk ise delil yetersizliğin..
Tamamı 22.11.2020

Fetö Çatı Davası Onandı

22.11.2020 15:18 Ankara'da, aralarında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de bulunduğu 75 sanık hakkında açılan 'çatı davası'nda dört sanığın ağırlaştırılmış müebbet, üç sanığın ise 10 yıl 6'şar ay hapse çarptırıl..
Tamamı 22.11.2020

Baransu-Fetö İşbirliği Gerekçede

22.11.2020 17:29 Mersin'de, kamuoyunda Gülen örgütünün hükümete yönelik ilk yolsuzluk ve darbe kumpası olarak da nitelenen GDO kumpasını konu alan ve Mersin'de paralel örgüte yönelik açılmış en kapsamlı ilk davada 77 sanıktan 51'inin a..
Tamamı 22.11.2020

Başyaver Suikastte Asli Fail

22.11.2020 17:35 Muğla'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada ağırlaştırılm..
Tamamı 22.11.2020

FETÖ Trolü 'Kacsaatoldu' davası

23.11.2020 10:02 Gaziantep'te, FETÖ'nün sosyal medyadaki 'kacsaatolduson', 'kacsaatoldusonn', 'kacsaatoldunet' gibi hesapların yöneticilerinden biri olduğu iddiasıyla hakkında davada açılan Hüseyin Yılmaz ile eşinin yargılanmasına deva..
Tamamı 23.11.2020

Uğurluel'i Maceracı Gammazladı

23.11.2020 10:48 İstanbul'da, Fetö'nün ana TV kanalı Samanyolu TV'de 'Maceracı' isimli programıyla tanınan Murat Yeni'nin gözaltında iken emniyete adını verdiği isimlerden tarihçi-yazar Talha Uğurluel'in Fetö'ye üye olmak suçlamasıyla ..
Tamamı 23.11.2020

Donanma Darbe davası

22.11.2020 17:21 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 90 sanıklı davadan, dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına de..
Tamamı 22.11.2020

Muhafız Alayı Darbe davası

22.11.2020 16:17 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğu..
Tamamı 22.11.2020

Edok'taki Darbeciler Yargılanıyor

22.11.2020 13:26 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin açılan davada aldığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan dönemin Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutan..
Tamamı 22.11.2020

Kara Kuvvetleri Darbe davası

22.11.2020 12:51 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahındaki eylemlere ilişkin 132 sanıklı davanın görülmesine devam edildi. 21.10.2020..
Tamamı 22.11.2020

Rus Elçi Karlov'a Suikast davası

22.11.2020 15:11 Ankara'da, Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov'a yönelik 19 Aralık 2016'da düzenlenen suikastla ilgili aralarında FETÖ/PDY elebaşı firari Fetullah Gülen'in de bulunduğu 7'si tutuklu 28 sanığının yargılandığı davaya devam e..
Tamamı 22.11.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
46.876.587