Tam
EskidenYeniye
 

Boydaklar hakim karşısına çıkıyor

Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında haklarında dava açılan, iş adamları Hacı, Memduh ve Şükrü Boydak, Hamdi Kınaş ve Halit Gazezoğlu, eski ÖSYM Başkanı Ali Demir ile örgütün 'il imamı' Sıtkı Baş'ın da aralarında yer aldığı 68 sanığın yargılanmalarına 1 Kasım'da başlanacak. 2014 ve 2015'te başaltılan çeşitli soruşturma dosyalarının birleştirildiği davada, zanlılardan özellikle Memduh Boydak'ın adı ön plana çıkıyor. Memduh Boydak'ın mütevelli heyeti başkanı olarak görev yaptığı FETÖ/PDY bünyesindeki Melikşah Üniversitesinde, çok sayıda esnaf ve iş adamının katılımıyla, toplanacak himmetlerin miktarının belirlenmesi adına her yıl toplantılar yapıldığı belirtiliyor. 2014 ve 2015'te gelen 2 ihbar mektubuna yer verilen iddianamede ilk mektupta, 'örgütün mütevelli heyetinin başında Memduh ve Hacı Boydak'ın olduğu ve himmet adı altında haraç vermeyen esnafı bitirdikleri, iflasa sürükledikleri' iddia ediliyor. Memduh Boydak'ın iş adamlarını toplayarak herkesin tarafını belirlemesini istediği ve üstü kapalı tehdit ettiği belirtilen mektupta, 'Lütfen bizi bu cendereden kurtarın. Artık dayanacak gücümüz kalmadı' ifadeleri kullanılıyor. Savcılığa 2015'te ulaşan ikinci ihbar mektubunda ise FETÖ/Paralel Devlet Yapılanması'nın Kayseri üst kurulunda, şehir dışındaki Kayseri üst kurulunda, mali kurulunda, eğitim kurulunda, GESİAD, organize sanayi grubu, resmi muhasebe, belediye, baron ve prensler grubunda, ceza kurulunda görev alanlar anlatılıyor. Ayrıca Memduh Boydak'ın örgütün kentteki mali kurulunda Necmi Somtaş ile görev aldığı, Hacı Boydak'ın da örgütün organize sanayi grubunda bulunduğu, FETÖ/PDY'nin en kuvvetli olduğu ilin de halen Kayseri olduğu öne sürülüyor. Zanlıların, eylemleri FETÖ kapsamında gerçekleştirdiği iddiası, askeri liselere giriş sınavlarında yapılan usulsüzlükler, tahşiyecilere kurulan kumpas, Kılıçaslan Eğitim Kurumlarında burs adı altında para toplanması, iş adamı Hamdi Kınaş'ın faaliyetleri, Boydak Holding yöneticilerinin faaliyetleri ve himmet toplanması gibi olaylar eşliğinde anlatılıyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

29.10.2016 11:59 Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında haklarında dava açılan, iş adamları Hacı, Memduh ve Şükrü Boydak, Hamdi Kınaş ve Halit Gazezoğlu, eski ÖSYM Başkanı Ali Demir ile örgütün 'il imamı' Sıtkı Baş'ın da aralarında yer aldığı 68 sanığın yargılanmalarına 3 gün sonra 1 Kasım Salı günü başlanacak.

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianame kapsamında 68 kişi, "Anayasayı ihlal, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini düşürmeye teşebbüs, silahlı terör örgütü yöneticisi ve üyesi olmak, resmi belgede sahtecilik, hizmet sebebiyle emniyete suistimal, ÖSYM kanunu ve Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun'a muhalefet" suçlamalarıyla yargılanacak.

Sanıklar hakkında 2014 ve 2015'te açılan çeşitli soruşturmalara ait dosyalar da bu dava çatısı altında birleştirildi. Davaya, dönemin başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da müşteki sıfatıyla müdahil olduğu öğrenildi.

İki bölümden oluşan iddianame, ekleriyle 900 sayfaya yaklaştı. İddianamenin birinci bölümünde, Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığınca düzenlenen rapor doğrultusunda silahlı terör örgütünün yapısı, işleyişi, ülke içerisindeki faaliyetlerine ilişkin bilgiler aktarılıyor. Örgütün hiyerarşik yapısı hakkında bilgiler paylaşılan iddianamede, FETÖ'nün kuruluşundaki yemin metni ve yemin eden örgüt üyelerinin uymaları gerektiği belirtilen "18 maddelik kurallar"a da yer veriliyor.

İddianamenin ikinci bölümünde ise örgütün Kayseri yöneticileri, örgüt üyeleri ve eylemleri delillerle anlatılıyor. Bu bölümde, örgüt liderinin Fetullah Gülen, "il imamı"nın Sıtkı Baş, üst düzey mütevelli heyeti (yöneticisi) üyelerinin Mehmet Yıldız, Hamdi Kınaş, Memduh Boydak, Hacı Boydak, Ahmet Türkmen, Halit Gazezoğlu, İlhan Miraboğlu, Necmi Somtaş, Mehmet Filiz, Mustafa Ahi ve Mehmet Çetin, diğer zanlıların ise FETÖ üyesi oldukları ifade ediliyor.

Suç tarihinin 15 Temmuz ve öncesi olduğu belirtilen iddianamede, sanıkların eylemlerine uyan sevk maddeleri gereğince ayrı ayrı cezalandırılmaları isteniyor.

-SMS ve WhatsApp yazışmaları-

İddianamede, zanlıların birbirleriyle irtibatlı oldukları da telefon SMS ve WhatsApp yazışmalarıyla ortaya konuluyor. Zanlıların, eylemleri FETÖ kapsamında gerçekleştirdiği, askeri liselere giriş sınavlarında yapılan usulsüzlükler, tahşiyecilere kurulan kumpas, Kılıçaslan Eğitim Kurumlarında burs adı altında para toplanması, iş adamı Hamdi Kınaş'ın faaliyetleri, Boydak Holding yöneticilerinin faaliyetleri ve himmet toplanması gibi örnek olaylarla anlatılıyor.

Askeri liselere giriş sınavlarında usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla 2014'te başlatılan ve FETÖ üyelerine yönelik genişletilen soruşturma kapsamında, sanıklardan Hacı, Memduh, Bekir, İlyas ve Şükrü Boydak, Hamdi Kınaş, Halit Gazezoğlu, Necmi Somtaş, Mehmet Fındık, Arap Ali Aksoy, Hacı Osman Büyükata, Nurullah Sarıöz, Yahya Karadeniz, Adem Çelik, İsmail Tuna, Mahmut Alak, Murat Bozdağ, Mustafa Ahi daha önce tutuklanmıştı. Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir, askeri liselere giriş sınavlarında usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla ilgili soruşturma kapsamında mahkemeye ifade vermiş ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Kırgızistan'a kaçtığı belirlenen "il imamı" Sıtkı Baş'ın da aralarında bulunduğu zanlılardan 13'ü ise aranıyor.

MEMDUH BOYDAK'TAN İŞADAMLARINA TEHDİT

İddianemede, "Olay-16" başlığı altında Boydak Holding eski yöneticileri hakkındaki iddialar yer alıyor. 2014 ve 2015'te gelen 2 ihbar mektubuna yer verilen iddianamedeki, ilk mektupta "örgütün mütevelli heyetinin başında Memduh ve Hacı Boydak'ın olduğu ve himmet adı altında haraç vermeyen esnafı bitirdikleri, iflasa sürükledikleri" iddia ediliyor.
Foto: Memduh Boydak'ın gözaltına alınması

Memduh Boydak'ın iş adamlarını toplayarak herkesin tarafını belirlemesini istediği ve üstü kapalı tehdit ettiği belirtilen mektupta, "Lütfen bizi bu cendereden kurtarın. Artık dayanacak gücümüz kalmadı." ifadeleri kullanılıyor.

Savcılığa 2015'te ulaşan ikinci ihbar mektubunda ise FETÖ/Paralel Devlet Yapılanması'nın Kayseri üst kurulunda, şehir dışındaki Kayseri üst kurulunda, mali kurulunda, eğitim kurulunda, GESİAD, organize sanayi grubu, resmi muhasebe, belediye, baron ve prensler grubunda, ceza kurulunda görev alanlar anlatılıyor. Ayrıca Memduh Boydak'ın örgütün kentteki mali kurulunda Necmi Somtaş ile görev aldığı, Hacı Boydak'ın da örgütün organize sanayi grubunda bulunduğu, FETÖ/PDY'nin en kuvvetli olduğu ilin de halen Kayseri olduğu" öne sürülüyor.

Bu ihbar mektupları üzerine başlatılan soruşturma dosyasında, Boydak Holding'in kuruluşu, bağlı şirketleri, mali yapısı hakkında bilgiler verilerek, Organize Sanayi Bölgesi'nde mobilya, enerji, tekstil alanda faaliyet gösteren şirketlerin yüzde 70-80'ine yakınının Boydak Holding çatısı altındaki şirketlere fason olarak iş yaptığının bilindiği, dolayısıyla holding yetkililerinin bu iş adamları üzerinde de etkisinin olduğu kaydediliyor.

Soruşturma kapsamında alınan ifadeler ve ihbar mektupları çerçevesinde, zanlılardan özellikle Memduh Boydak'ın FETÖ/PDY'nın Kayseri'deki üst düzey yapılanmasında bulunduğu, ekonomik güçlerini kullanarak özellikle sahibi oldukları şirketlerle ticaret yapan esnaf ve iş adamlarından örgüte ve bünyesindeki eğitim kurumlarına himmet ve bağış adı altında para toplanılmasında görev aldıkları, bazı iş adamlarıyla sohbet adı altında oturumlara katıldıklarının belirlendiği bildiriliyor.

-Himmet miktarı, her yıl yapılan toplantılarla belirlenmiş-

Memduh Boydak'ın mütevelli heyeti başkanı olarak görev yaptığı FETÖ/PDY bünyesindeki Melikşah Üniversitesinde, çok sayıda esnaf ve iş adamının katılımıyla, toplanacak himmetlerin miktarının belirlenmesi adına her yıl toplantılar yapıldığı, bu organizasyona da örgütün "Kayseri imamı" ve üniversitenin mütevelli heyetindeki Sıtkı Baş'ın başkanlık ettiğinin anlaşıldığı vurgulanan iddianamede, şu ifadeler kullanıldı:

"Boydak Holding yetkililerinden Memduh Boydak'ın aynı zamanda soruşturmamız şüphelilerinden Halit Gazezoğlu, Hamdi Kınaş, İlhan Miraboğlu, Ahmet Türkmen, Mustafa Ahi, İsmail Tuna, Mahmut Alak, Mehmet Yıldız, Mehmet Filiz ile irtibatlı oldukları, hatta Memduh Boydak'ın bunlardan bazılarıyla FETÖ/PDY bünyesindeki Melikşah Üniversitesinin mütevelli heyetinde görev aldığı, şüphelilerin bu faaliyetlerinin yanı sıra soruşturma dosyasında sunulan sosyal paylaşım hesaplarından yaptıkları paylaşımlarda görüldüğü üzere 17/25 Aralık süreci öncesinde bu yapıya destekte bulunduklarına dair paylaşımlarının olduğu, hatta hakkında tefrik kararı verilen zanlı Hacı Boydak'ın internet sitelerindeki bazı haberlerde, zaman zaman ABD'ye gittiğinde örgüt lideri Fetullah Gülen'i ziyaret ettiğine dair beyanlarının olduğu, şüphelilerin sosyal paylaşım hesaplarında dershanelerin kapatılmasını eleştirir nitelikte görüş bildirdikleri, ülke genelinde FETÖ/PDY'ye, üst düzey yöneticilerine, üyelerine, finansman kaynaklarına, eğitim kurumlarına yönelik operasyon ve soruşturmaları da eleştiri nitelikte görüş bildirdikleri, haklarında soruşturma yapılan örgüte müzahir kişi, grup, eğitim kurumları, dernek, finansal kuruluşlara destekte bulundukları bu suretle örgütün propagandasını yaptıkları, zanlılardan Erol Boydak ve Murat Bozdağ'ın sosyal paylaşım hesaplarından, özellikle 2014 yerel ve 2015 genel seçimlerinde, bazı siyasi ve kamu görevlilerini karalayıcı, aşağılayıcı ve hakaret içerikli yazılı beyanlarda bulunduklarının ihbar ve anlaşılması üzerine soruşturmaya başlanılmıştır."

ABİLER ÇALINAN SORULARI EZBERLETMİŞ

İddianamede, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) çalınan soruları öğrencilere ezberlettiği ve kimseye söylememeleri konusunda Kur'an-ı Kerim üzerine yemin ettirdiği bilgisine de yer verildi.

Sanıklar hakkında 2014 ve 2015'te açılan çeşitli soruşturmalara ait dosyalar da bu dava çatısı altında birleştirildi.

Bu kapsamda hazırlanan iddianamede, örgütün öğrenci evinde yaklaşık 1 yıl "abilik" yapan Ö.K'nin, 2014'te Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği, 2013 yılı Askeri Liselere Giriş Sınavı'nda usulsüzlük yapıldığına ilişkin iddialarının bulunduğu dilekçede yer alıyor.

Ö.K'nin dilekçesinde, sorumlusu olduğu 3 öğrenciye 2013 yılı nisan ayındaki sınavdan bir gün önce soru ve cevapların başka bir "abi" tarafından verildiğini ve bu sorulardan 80'inin sınavda çıktığını belirttiği ifade edilen iddianamede, bu kişinin dönemin ÖSYM Başkan Yardımcısı Ömer Pekşen'e konuyu anlattığı ancak işlem yapılmadığının anlaşıldığı kaydedildi.

İddianamede, örgüte ait evde sınav soru ve cevapları ezberletilen öğrencilerin, bunları kimseye anlatmamaları için de 'Kur'an-ı Kerim'e el bastırılarak yemin ettirildiği, öğrencilere soru ve cevapları ezberleten Mehmet Kocatürk'ün kağıtları daha sonra lavaboda yaktığı bilgisi verildi.

Ö.K'nin daha sonra alınan ifadesinde de yaşadıkları nedeniyle cemaatten koptuğunu ancak "Selim ve Gökhan" isimli abilerin kendisini ikna ettiğini, yeniden cemaat evlerine öğrenci kazandırma çalışmalarına başladığı, ancak "kapıcı çocuğu olmasın ezik olur, çok zengin olmasın, başka bir herhangi bir tarikat mensubu olmasın" gibi kriterler konulduğu için tekrar cemaatten koptuğunu anlattığı ifade edildi.

-Soru kitapçıkları kasıtlı olarak imha edilmiş-

ÖSYM Başkanlığının bahse konu soruşturmadan 27 Şubat 2014 tarihinde haberdar edildiği belirtilen iddianamede, ÖSYM'nin, talep edilmesine rağmen Kayseri'den 2013 ALS'ye giren öğrencilerin soru kitapçıklarını imha edildiği gerekçesiyle göndermediği, hukuksal sürece girmiş ve delil niteliğinde olan 2013 ALS evrakının hem Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının hem de Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığının talebine rağmen kasıtlı olarak imha edildiğinin ve bu şekilde delillerin yok edildiğinin anlaşıldığı kaydedildi.

İddianamede, ÖSYM Başkanlık makamının çalışma odasının 19 Kasım 2015 günü temizlenmesi sırasında 15 adet Kayseri'de 2013 yılında ALS sınavına giren adaylara ait soru kitapçığı, 16 adet itiraz inceleme raporu ve 2013 ALS Sosyal Bilimler oturumuna ait 2 sayfalık çalışma notunun bulunarak kurye vasıtasıyla Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığına ulaştırıldığına dikkat çekildi.

Sınav soru ve cevaplarının ezberletildiği ileri sürülen ve tanık olarak ifadesine başvurulan öğrencilerden M.P, 6. sınıftan itibaren babasının arkadaşının tavsiyesiyle cemaate ait öğrenci evlerinde kalmaya başladığını dile getirerek, Ö.K'nin sınava 2 gün kala kendilerini başka bir eve götürdüğünü, burada tanımadığı 3 kişiden birinin kendisine ve arkadaşlarına 80 sorudan ibaret deneme sınavı vererek ezberlemelerini söylediğini belirtti.

Bu kişinin kendilerine askeri liseler sınavında bu soruların çıkacağı söylemediğini kaydeden M.P, kendilerine verilen sorulardan 60'ının aynen çıktığını, geriye kalan 20 sorunun da şıklarının yerlerinin değiştirilmiş olduğunu fark ettiğini ancak heyecanlandığı için sınavda başarısız olduğunu anlattı.

Soruların bulunduğu fotokopiler kendilerine dağıtılmadan önce Kur'an-ı Kerim'e el bastırılarak, evde olup bitenleri kimseye söylememeleri için yemin ettirildiğini belirten M.P, fotokopilerin da daha sonra kendilerinden geri alındığını aktardı.

-"Kitapçığı açtığınızda şaşırdığınız belli etmeyin"-

Tanık olarak ifadesi alınan T.F.B adlı öğrenci de kendilerinden sorumlu abilerin kaldıkları eve üzerilerinde bir kolej ve bir dershanenin isimleri yazan 3 kitapçık getirdiklerini, sınava bir hafta kala bu evden hiç çıkarılmadıklarını, kendilerine yemin ettirilerek soruların ezberletildiğini ve bu soruların benzerlerinin sınavda çıkacağının söylendiğini kaydetti.

Nisan 2013'te girdiği sınavda soruların kendisine ezberletilen sorular olduğunu ancak şıkların yerinin değiştirildiğini fark ettiğini belirten T.F.B, ismini "Enes" olarak bildiği kişinin kendilerine kitapçıkların üzerinde oynama yaparak işlem yapmalarını, soruların altını çizmelerini, kitapçığı açtıklarında şaşırdıklarını belli etmemelerini, salonda kamera olduğunu, sınavın sonuna kadar beklemelerini, erken çıkmamalarını, dışarı çıktıklarında çok iyi geçti dememelerini söyleyerek telkinlerde bulunduğunu, sınav çıkışında doğruca eve gitmelerinin söylendiğini ifade etti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına "Sipahi" rumuzuyla gizli tanık olarak ifade veren kişi de cemaat evinde kalan çocuğu ile 2 arkadaşını askeri lise sınavlarına hazırlayan "Selim" kod adlı Sinan Ekin'in, eşinin nüfus cüzdanındaki başı kapalı fotoğrafını değiştirmesini istediğini, oğlunun cemaat dershanesinde kaydının askeri okul sınavlarında sorun olabileceği için kaydını silerek paravan başka bir dershaneye kayıt yaptırdıklarını söylediğini bildirdi.

Yazılı sınavı kazanan oğlunun mülakat için gittiğinde heyette cemaat evinde tanıştığı bir kişinin de olduğunu gördüğünü anlatan gizli tanık, şu ifadeleri kullandı:

"Bu kişi kendisini tanımamam için işaret verdi. Bunun üzerine Selim'i arayarak buluşmak istedim. Buluştuğumuz yerde Selim ile 4 kişi daha vardı. Çocuğumun anlattıklarını Selim'e sordum. Bana 'Bu teşkilatın içine temiz insanların girmesi için uğraşıyoruz, bu gayet normaldir" dedi. Buluşma yerine gelen kişiler arasında görsel ve yazılı basında adı geçen 'emniyet imamı' olarak bilinen Osman Hilmi Özdil de vardı."

Gizli tanık ifadesinde, örgütün Kayseri emniyetinden sorumlu imamının Haşim Emirdağı, Bando Astsubaylık Okuluna çocuğunu kaydettirmesi konusunda baskı yapan kişinin ise "il imamı" Sıtkı Baş olduğunu öne sürdü.

-6. sınıf öğrencileri oyunla cemaate kazandırılmaya çalışılmış-

İddianamede ifadesine başvurulan S.C ise kendisinin örgütle 2012 yılında Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesinde eğitim gördüğü sırada gittiği Boydak Erkek Öğrenci Yurdu'nda "Selim" kod adlı Sinan Ekin sayesinde tanıştığını belirtti.

Örgüte ait evlerde yaklaşık 1 yıl kadar kaldığını anlatan S.C, kendisinin de içerisinde bulunduğu 2012 öğretim yılı dönemindeki yapılanma hakkında şu bilgileri verdi:

"Bu yapı ilköğretim ve liselerde ayrı, üniversitelerde ayrı örgütlenmekteydi. Her öğrenci evi birbirinden bağımsızdı ve kendi abisine karşı sorumluydu. Genelde yapıya yeni dahil olan öğrencilere gizlilik kuralları çerçevesinde kod isim veriliyordu. 6. sınıflar 60'lar olarak adlandırılır bu grup öğrenciler cemaate alışması için sadece oyun amaçlı ve sosyal aktivite kapsamında evlere gelmeleri sağlanır. 7. sınıflar 70'ler olarak adlandırılır, bu öğrencilere genellikle askeri disiplin ile davranılır, bunlar ile evde kalan diğer kişilerin muhatap olması kesinlikle yasaktır. 8. sınıflar 80'ler olarak adlandırılır. Bunlar ile sadece ev abisi ilgilenir, diğer evde kalan kişilerin ya da ev abilerinin ilgilenmesi yasaktır. 7-8 evin bağlı olduğu bölge abisi vardır, bu abinin görevi ise evlerin maddi ihtiyaçlarını karşılamak ve evlere finansman sağlamaktır."

-Soru kitapçığı üzerinde göstermelik işlemler yapılmış-

İddianamede, ÖSYM Başkanı'nın makam odasındaki temizlik sırasında ele geçirilen soru kitapçıklarının bilirkişi inceleme raporlarına da yer verildi.

Yapılan incelemede, A.A'nın matematik testinde 30 sorudan 28'ini doğru, 2'sini yanlış olarak cevapladığı, doğru cevapladığı 28 sorunun 16'sında ya sorulan sorunun çözümü ile ilgisi olmayan birtakım matematiksel işlemler yapılarak ya da bilinen cevaba yönelik fakat gerçek çözümle ilgisi olmayan bir takım göstermelik işlemler yapılarak doğru cevabın işaretlendiği görüldüğü belirtildi.

C.H'nin de aynı testte doğru olarak cevapladığı 23 sorunun bir çocuğunu hiç işlem yapmadan işaretlediği ve işlem yaptığı sorularda ise sonucu bulmaya yeterli işlem yapmadan cevaba yönelik, gerçek çözümle ilgisi olmayan birtakım işlemlerle doğru cevapları işaretlediğinin tespit edildiği ifade edildi.

M.Ö'nün doğru olarak cevapladığı 30 sorunun 11'inde, M.U'nun 29 sorunun 11'inde, M.S'nin 27 sorudan 12'sinde, E.F.J'nin 29 sorunun 6'sında, Y.K'nin 27 sorudan 19'unda, A.A'nın 29 sorunun 19'unda, Ş.F.A'nın 26 sorunun 21'inde, S.A'nın 29 sorunun 13'ünde, O.E'nin 27 sorunun 8'inde, S.K'nin 29 sorunun 10'unda, F.C.G'nin 26 sorunun 14'ünde, R.K'nin 20 sorunun 11'inde, M.N.Ö'nün 25 sorunun 13'ünde diğer öğrenciler gibi ya sorulan sorunun çözümü ile ilgisi olmayan birtakım matematiksel işlemler yaparak ya da bilinen cevaba yönelik fakat gerçek çözümle ilgisi olmayan bir takım göstermelik işlemler yaparak doğru cevabı işaretlediklerinin belirlendiği kaydedildi.

Paralel yapı-16 Eylül (2015) 'Kayseri Melikşah Üniversitesi' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2015) 'Ankara/Kayseri Askeri Lise sınavlarında yolsuzluk' soruşturması
Paralel yapı-06 Şubat (2016) 'Kayseri örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-04 Mart (2016) 'Kayseri Boydak Holding' soruşturması
Paralel yapı-16 Haziran (2016) 'Kayseri örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-06 Ağustos (2016) 'Kayseri Melikşah Üniversitesi yapılanması' soruşturması

(29 Ekim 2016, 11:59)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=8912    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Tır Kumpası Organizatörleri davası

16.04.2021 12:46 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 16.4.2021

Balıkesir: Darbe davası başladı

16.04.2021 12:31 Balıkesir'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında 3 muvazzaf subay, rütbesi geri alınan tuğgeneral ve meslekten ihraç edilen kurmay albay ile bir emekli albay olmak üzere 6 sanığ..
Tamamı 16.4.2021

Fetö İstihbaratçısı Altaylı davası

15.04.2021 13:35 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 14 N..
Tamamı 15.4.2021

Zirve Katliamı: Fetö İhbarları davası

12.04.2021 12:50 Malatya'da, 2007'deki Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) çıkarları doğrultusunda hareket ettiği gerekçesiyle 10 sanık hakkında açılan davada itirafçı olan mahre..
Tamamı 12.4.2021

Yazıcıoğlu'ya Fetö Suikasti davası

12.04.2021 12:34 Kahramanmaraş'ta, Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmalara Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) talimatıyla müdahale ettikleri iddiasıyla..
Tamamı 12.4.2021

Casusluk Kumpasında İtirazlara Ret

12.04.2021 12:25 İzmir'de, Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, 'askeri casusluk' soruşturmasında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin sahte deliller üreterek kumpas kurdukları iddiasıyla açılan davada yerel mahkemece 75 sanık ..
Tamamı 12.4.2021

Tuskon Fetö İşadamları davası

12.04.2021 11:55 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan TUSKON'un başkanı Rızanur Meral ve genel sekreteri Mustafa Muhammet Günay'ın da aralarında bulund..
Tamamı 12.4.2021

FETÖ Medya Yapılanması davası

12.04.2021 11:06 İstanbul'da, daha önce karara bağlanan 25 sanıklı FETÖ medya yapılanması davasının, 8 sanık yönünden Yargıtayca bozulmasının ardından yeniden görülmesine devam edildi. 31 Mart'ta İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki..
Tamamı 12.4.2021

Odatv Yargısı Yargılanıyor

12.04.2021 13:06 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından 'İstanbul'daki Odatv soruşturması ve davası'nda yer alan eski 33 hakim ve savcının 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçların..
Tamamı 12.4.2021

İstanbul Üniversitesi Fetö davası

12.04.2021 11:14 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) İstanbul Üniversitesi'ndeki akademik yapılanmasına ilişkin aralarında eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Fatih Gürsul'un da bulunduğu 10 sanığın, ..
Tamamı 12.4.2021

Zonguldak: Fetö'ye 11 Hapis

12.04.2021 13:25 Zonguldak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin farklı meslek gruplarından 19 sanıklı dava sona erdi. 2 Nisan'da Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıkla..
Tamamı 12.4.2021

Sakarya: Kadın Yapılanması davası

12.04.2021 13:14 Sakarya'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin, aralarında yabancı uyruklular ve üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 3'ü firari 19 kadın sanığın yargılanması sürüyor. 1 Nisan'da..
Tamamı 12.4.2021

Adana: Fetö Finansörleri davası

12.04.2021 10:39 Adana'da, daha önce haklarında işlem yapılan FETÖ/PDY üyelerine ve ailelerine para aktarılmasını sağladıkları iddia edilen, aralarında örgütün 'Türkiye finans sorumlusu'nun da bulunduğu 3'ü tutuklu 40 sanığın yargılanm..
Tamamı 12.4.2021

Adana: Fetö Öğretmenlerine dava

12.04.2021 10:26 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kapatılan eğitim kurumlarında öğretmen ve idareci olarak çalışan tutuksuz 12 sanık hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyl..
Tamamı 12.4.2021

Afyon: Tuğgeneral Beraat Etti

16.04.2021 12:39 Afyonkarahisar'da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılanan eski Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral İ.G.G. beraat etti. 15 Nisan'da Afyonkarahisar 2. Ağ..
Tamamı 16.4.2021

Fetö Medyası Davaları Bozuldu

15.04.2021 13:35 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kapatılan yayın organı Zaman Gazetesi'nin eski yazarları Ali Bulaç, Şahin Alpay ve Mümtazer Türköne'nin 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan aldıkları cezalar ile gaze..
Tamamı 15.4.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
49.475.185