Tam
EskidenYeniye
 

İzmir'de Fetö'ye peşpeşe darbe

Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) doğduğu, en büyük yapılanmasını yaptığı ve amaçlarına ulaştığında başkent yapmayı düşündüğü İzmir'den örgüte peşpeşe büyük darbeler gelmeye devam ediyor. Çeşitli soruşturmalar kapsamında düzenlenen 16 ayrı operasyonda 461 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Zanlılardan çoğu gözaltına alındı. Mahkemeye çıkarılanlardan 63'ü tutuklandı. Bazı şüphelilerin sorguları halen devam ediyor. Soruşturmalardan 17'incisi kapsamında hazırlanan iddianame de kabul edilerek 15 Temmuz darbe girişimi konusunda örgüte dava açıldı. 267 sanıklı davada bir numaralı sanık Fetullah Gülen ile Ege Ordusu Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen, Marmaris'te Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast düzenlemek amacıyla oluşturulan timin komutanı ve örgütün askeriye imamı Astsubay Zekeriya Kuzu ile diğer sanıklar hakkında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Önceki haber title=Sonraki haber

29.10.2016 08:54 Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) doğduğu, en büyük yapılanmasını yaptığı ve amaçlarına ulaştığında başkent yapmayı düşündüğü İzmir'den örgüte peşpeşe büyük darbeler gelmeye devam ediyor. Çeşitli soruşturmalar kapsamında düzenlenen 16 ayrı operasyonda gözaltı ve tutuklamalar yaşandı. Soruşturmalardan bir diğeri kapsamında hazırlanan iddianame de kabul edilerek 15 Temmuz darbe girişimi konusunda örgüte dava açıldı.

İşte o gelişmeler:

1) 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNE DAVA

İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin, 267 sanık hakkında hazırlanan 1300 sayfalık iddianame mahkemece kabul edildi.

İddianamede, bir numaralı sanık olarak yer alan örgütün lideri olan Fetullah Gülen, Ege Ordusu Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen, Marmaris'te Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast düzenlemek amacıyla oluşturulan timin komutanı ve örgütün askeriye imamı Astsubay Zekeriya Kuzu ile diğer sanıklar hakkında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Darbenin bizzat Fetullah Gülen tarafından yönetildiği, hazırlanan planları onayladığı ve uygulamaya konulduğu belirtilen iddianamede, Ankara'da darbe planının yapıldığı villaları ve adresleri gösteren gizli tanıkların ifadeleri de yer aldı. Darbe girişiminin hangi gerekçelerle ve nasıl başarıya ulaşamadığına dair tespitler ile örgütle ilgili çeşitli detayların da yer aldığı 1300 sayfalık kapsamlı iddianamede, örgüt içi gizli haberleşme programı 'ByLock' sistemi hakkında da önemli bilgilere yer verildi.

İddianamede FETÖ, 'dünyanın en tehlikeli silahlı terör örgütü' olarak tanımlandı.

1) ÖRGÜT İMAMLARINA 121 GÖZALTI

İzmir merkezli olarak 13 ilde büyük bir FETÖ operasyonu düzenlendi. Örgütünün imamlarına yönelik operasyonda 121 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

25 Ekim'deki operasyonda şu ana kadar 70 şüpheli gözaltına alındı. Gözaltına alınan sanıkların hepsinin örgüte bağlı imamlar olduğu öğrenildi.

FETÖ'nün ışık evlerinde yapılan aramalarda; evleri finanse edenlerin listesi, ışık evlerinin gelir gider tabloları ele geçirilirken bir öğretmenin operasyon sırasında polisten saklanmak için kendini tuvalete kitlediği ileri sürüldü.

FETÖ terör örgütüne yönelik İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında, İzmir Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, FETÖ'nün İzmir'de hiyerarşik bir yapılanmaya giderek her bölgeye ayrı bir yönetici atadığı, her bölgenin kendi içerisinde himmet topladığı, burs ayarladığı, kurban bağışı topladığı, sohbet grupları oluşturarak cemaate üye temin ettiği, her sohbet grubu için bir imam tayin edildiği, bu imamların maaşlarının FETÖ örgütüne ait özel eğitim kurumları tarafından karşılandığı yönünde bilgiler elde etti.

Polis ekipleri FETÖ terör örgütünde imam olarak görevlendirilen 121 şüpheli şahsın kimliklerini tespit etti. Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bugün sabaha karşı İzmir merkezli Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Denizli, Manisa, Eskişehir, İstanbul, Kahramanmaraş ve Rize'de eş zamanlı operasyon yaptı. Hakkında yakalama kararı bulunan 121 şüphelinin bulunabileceği toplam 103 ikamet, 23 iş yeri ve 56 araçta yapılan aramada şuana kadar gözaltına alınanların sayısının 70 olduğu açıklandı.

3) 9 EYLÜL ÜNİVERSİTESİ'NDE 55 GÖZALTI

İzmir'de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 9 Eylül Üniversitesi'ne düzenlenen operasyonda, aralarında akademisyenlerin de bulunduğu 55 kişi hakkında gözaltı kararı alındı. Bunlardan ulaşılan 37'si gözaltına alınırken diğer isimler aranıyor. Zanlıların örgütün haberleşme sistemi 'ByLock'u kullandıkları kaydedildi.

26 Ekim'deki operasyonla ilgili edinilen bilgilere göre, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 9 Eylül Üniversitesi'ne yönelik yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturmasında, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, operasyon yaptı. İzmir merkezli 12 ilde yapılan operasyonda, 37 kişi gözaltına alındı. Soruşturma dosyasında toplam 55 kişinin isminin bulunduğu açıklandı. Sanıkların örgüt üyeliğinin yanı sıra FETÖ/PDY'nin haberleşme sistemi 'ByLock'u kullandıkları belirtildi.

Operasyonun, örgütün "9 Eylül Üniversitesi Yapılanması"na yönelik soruşturma kapsamında olduğu, daha önce gerçekleşen gözaltıların devam niteliğinde olduğu değerlendiriliyor.

4) ÖDEMİŞ'TE 30 GÖZALTI, 6 TUTUKLAMA

İzmir'in Ödemiş ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na ilişkin (FETÖ/PDY) "Gölbaşı-6" adıyla düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 30 zanlıdan 6'sı tutuklandı, 6'sı yurt dışı yasağı konularak adli kontrol şartıyla 18'i de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Ödemiş Cumhuriyet Başsavcılığınca sürdürülen soruşturma kapsamında daha önce düzenlenen 5 operasyonun devamı niteliğinde  "Gölbaşı-6" adı verilen bir operasyon gerçekleştirildi. "Himmet toplamak, örgüte finansal destek sağlamak, terör örgütü yönetici ve üyesi olmak, örgüt adına faaliyete bulunmak ve örgüte eleman temin etmek" gerekçesiyle 30 şüpheli gözaltına alındı.

Ödemiş Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında geçtiğimiz hafta, Ödemiş ile Kocaeli ve Antalya'da 'Gölbaşı 6' adlı operasyon düzenlendi. Operasyonda, haklarında yakalama kararı bulunan 34 kişiden, aralarında işadamlarının da bulunduğu çeşitli meslek gruplarından 23'ü gözaltına alındı. Şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda 1 dolarlık 2 banknot, 1 tabanca, tabancaya ait 165 mermi, 3 av tüfeği, av tüfeğine ait 118 fişek ve 5 kutu barut, örgütsel doküman ve dijital materyaller ele geçirildi.

Operasyonun devamında 'Gölbaşı 2' ve 'Gölbaşı 3' operasyonlarından aranan 7 kişi daha gözaltına alındı.

 Zanlılar emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Aralarında örgütün Ödemiş ilçesinde "eğitim imamı" olduğu belirtilen A.R. ile Ödemiş Ticaret Odası Yönetim Kurulunun bazı üyelerinin de bulunduğu 6 kişi tutuklandı, 6 kişi yurt dışı yasağı konularak adli kontrol şartıyla 18'i de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

5) BYLOCK'ÇU 21 ÖĞRETMENDEN 18'İ TUTUKLANDI

İzmir'de, geçen 13 Ekim'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik düzenlenen operasyonda, kriptolu haberleşme programı 'ByLock' kullandıkları iddiasıyla, gözaltına alınan 21 öğretmenden 18'i tutuklandı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY'ye soruşturması kapsamında, 13 Ekim'de kriptolu haberleşme programı 'ByLock' kullandıkları öne sürülen ve meslekten ihraç edilen öğretmenlere yönelik operasyon düzenledi. Operasyon kapsamında baskın yapılan adreslerde 21 kişi gözaltına alındı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde işlemleri tamamlanan şüpheliler sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi. Olayı soruşturan Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Cumhuriyet Savcısı, şüphelilerin ifadelerin almadan evrak üzerinden tutuklanmaları istemiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk etti. İfadelerin ardından sulh ceza hakimi 21 şüpheliden 18'ini 'Silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçlamasıyla tutukladı. Diğer 3 şüpheli ise yurt dışı çıkış yasağı uygulanarak adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

6) ALİAĞA'DA 2 GÖZALTI, 1 TUTUKLAMA

İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 2 şüpheliden 1'i tutuklandı.

Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, FETÖ ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle M.G.U. (51) ile S.A. (59) düzenlenen operasyonla gözaltına aldı. Emniyetteki ifadesinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden M.G.U tutuklandı, S.A. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

7) 13 POLİS GÖZALTINA ALINDI

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturmalarında daha önce gözaltına alınan sanıkların ifadeleri doğrultusunda yeni operasyon yapıldı.

28 Ekim'deki gelişmeye göre, İzmir emniyetinde görevli 13 polis, sabah saatlerinde gözaltına alındı. Polislerin, örgütün toplantılarına katıldıkları, ayrıca örgüt adına para topladıkları öğrenildi.

Gözaltına alınan polisler, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

8) 12 POLİS GÖZALTINA ALINDI

İzmir merkezli 3 ilde yapılan FETÖ operasyonunda, 2'si emekli 16 polisten 12'si gözaltına alındı. 4 isim aranıyor.

28 Ekim'deki gelişmeye göre, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İzmir'in yanı sıra Manisa ve Şırnak illerinde yapılan operasyonda, hakkında yakalama kararı olan, örgüt üyesi olduğu tespit edilen ve örgütün gizli mesajlaşma programı 'ByLock'u kullandığı ileri sürülen 2'si emekli 16 polisten 12'sini gözaltına aldı. Firari şahısların yakalanması için çalışmaların devam ettiği bildirildi.

9) 12 İNFAZ KORUMA MEMURU GÖZALTINA ALINDI

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik İzmir merkezli 3 ilde düzenlenen operasyonda, 12 infaz koruma memuru gözaltına alındı. 4 şüpheli daha aranıyor.

24 Ekim'deki gelişmeye göre, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturması kapsamında, Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, sabah saatlerinde İzmir, Çorum ve Rize'de daha önceden belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi.

Adreslerinde gözaltına alınan 12 infaz koruma memurunun kriptolu yazışma programı "ByLock"u kullandıkları belirlendi.

Hakkında gözaltı kararı bulunan 4 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışma başlatıldı.

10) SİRUS GENÇLİK MERKEZİ'NDE 18 GÖZALTI

İzmir merkezli 3 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda 18 kişi gözaltına alındı. 2 şüpheli daha aranıyor.

26 Ekim'deki gelişmeye göre, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kapatılan Sirus Gençlik Merkezine yönelik çalışma başlatıldı. İzmir'in Buca, Karabağlar ve Menderes ilçelerinde şubeleri bulunan "Sirus Eğitim Kültür Sanat Gençlik Spor Derneği" isimli dernekte FETÖ terör örgütü adına toplantı düzenleyen ve terör örgütü adına finans sağlayan şahısların olduğu tespit edildi.

Savcılığın gözaltı kararı verdiği 20 kişiye yönelik sabah İzmir, Mersin ve Kırklareli'de eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda 18 kişi gözaltına alındı.

Zanlıların, gençlik merkezi aracılığıyla üye yaptıkları kişilerden himmet aldıkları, örgüte gelir getirici faaliyet yürüttükleri ve eleman kazandırdıkları iddia edildi.

Buca'da örgüte eleman kazandırmak için gençlik organizasyonları yürütme bahanesiyle kurulan Sirus Derneği'nin, sonradan faaliyetlerinin durdurulduğu anlaşıldı. Ancak, derneğin kurucuları arasında bulunan bir kişinin 17/25 Aralık sürecinden sonra polis olduğu belirlendi. 18 kişinin gözaltına alındığı operasyonda, gözaltına alınacaklar listesinde bu polisin de bulunduğu açıklandı. Gözaltına alınanlar, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

OHAL kararnamesiyle kapatılmıştı

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Olağanüstü Hal (OHAL) kararı alınmış, FETÖ ile bağlantılı olduğu belirlenen birçok dernek ve vakıf Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılmıştı. 23 Temmuz'daki gelişmeyle Sirus Eğitim Kültür Sanat Gençlik Spor Derneği de kapatılan dernekler arasında yer almıştı.

11) EGE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNE ÇENGEL ATAN 17 ABLA TUTUKLANDI

İzmir merkezli 9 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda gözaltına alınan ve örgütün hiyerarşisinde "abla" olarak tanınanlardan 15'i daha tutuklandı. Daha önce de 2 zanlı tutuklanmıştı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında İzmir merkezli 9 ilde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 22 zanlının emniyetteki işlemleri tamamlandı. Zanlılar, "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçlamasıyla İzmir Adliyesine sevk edildi. Savcılık sorgularının ardından Sulh Ceza Hakimliğine çıkarılan zanlılardan 15'i tutuklandı, 7'si adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

18 Ekim'de Ege Üniversitesindeki FETÖ yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, İzmir merkezli 9 ilde operasyon düzenlenmişti. İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Torbalı ilçesinde Ayrancılar Eğitim Severler Derneği'nde (AYESDER) faaliyet gösterenlerin de aralarında bulunduğu, örgütte "abla" olarak tanınan 29 kadını gözaltına almıştı. Zanlıların, üniversiteye gelen öğrencileri kalacak yer bulma ve burs ayarlama vaatleriyle kandırarak örgüte kazandırdıkları iddia edilmişti. Savcılığın 50 zanlı hakkında gözaltı kararı verdiği soruşturma kapsamında daha önceden adliyeye sevk edilen 7 kişiden 2'si tutuklanmıştı.

12) MENEMEN'DE 4 TUTUKLAMA

İzmir'in Menemen ilçesinde, FETÖ'yü desteklediği ileri sürülerek gözaltına alınan bir etüt merkezinin yöneticilerinden 4'ü tutuklanırken, biri adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Şüphelilerin, öğrenim hayatlarında FETÖ silahlı terör örgütünden maddi yardım aldıkları, mesleklerine başladıklarında ise vefa borcu olduğu gerekçesiyle örgütün okullarına maaşlarından burs sağladıkları iddia edildi.

İzmir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Emiralem Merkez ve Değirmendere Mahallelerinde, faaliyet gösteren ve FETÖ/PDY silahlı terör örgütü talimatıyla açılan Menemen Eğitimciler Derneği Etüt Merkezi isimli eğitim salonunun yönetim kurulunu oluşturan 5 kişilik grubun FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olduğu, örgüt adına hizmet parası topladığı, örgütün propagandasını yaptığı ve örgüt adına kendi evlerinde toplantılar düzenlediklerini tespit etti. 11 Ekim günü, jandarma ekipleri yaptığı operasyon sonucu İ.K., O.A., A.G, H.Ü., G.O isimli şüpheliler gözaltına alındı. Şüphelilerin öğrenim hayatlarında FETÖ/PDY silahlı terör örgütünden maddi yardım aldıkları, mesleklerine başladıklarında ise vefa borcu olduğu gerekçesiyle örgütün okullarına maaşlarından burs sağladıkları ileri sürüldü. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden H.Ü., adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken İ.K., O.A., A.G. ve G.O tutuklandı.

13) ASKER İMAMLARINA 20 GÖZALTI

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik İzmir merkezli 6 ilde düzenlenen operasyonda aralarında TSK'dan ihraç edilen şüphelilerin de bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı. 9 şüpheli daha aranıyor.

İzmir Cumhuriyet Savcısı Berkan Karakaya'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, İzmir merkezli Ankara, Adana, Kütahya, Manisa ve Trabzon'da eş zamanlı operasyon düzenledi. Hakkında yakalama kararı çıkarılan 20 kişiden 11'i gözaltına alındı.

Operasyonda örgütün haberleşme ağı olan ByLock kullandıkları belirlenen aralarında asker, hemşire, öğretmen ve esnafların da bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı.

Şüphelilerin FETÖ/PDY mensuplarının kriptolu yazışma programı "ByLock"u kullandıkları ve örgütün toplantılarına katıldıkları öne sürülüyor.

Zanlılar sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

TSK Yapılanması ve asker imamlarına yönelik soruşturma kapsamında 7 Ekim'de de gözaltılar yaşanmıştı.

14) KINIK'TA 10 GÖZALTI

İzmir'in Kınık İlçesi merkezli operasyonda 9'u öğretmen 1'i adliyede katip olmak üzere 10 kişi gözaltına alındı.

Kınık İlçe Emniyet Müdürlüğü'nce 20 Ekim perşembe sabahı, FETÖ/PDY soruşturmasına yönelik, Kınık merkezli İzmir'in Bergama ve Buca ilçeleri ile Manisa ve Aydın'da operasyon yapıldı. 9'u öğretmen 1'i adliyede katip olmak üzere operasyonda, 10 kişi gözaltına alındı.

15) NARLIDERE'DE 5 GÖZALTI, 2 TUTUKLAMA

Narlıdere ilçesinde Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda yakalanan 5 kişiden 2'si tutuklandı.

22 Ekim'deki gelişmeyle ilgili İzmir Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Narlıdere İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, ilçede FETÖ/PDY ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle bazı adreslere operasyon düzenledi.

Operasyonda örgüte finansal destek sağladıkları, toplantılarına katıldıkları ve örgüt adına faaliyet yürüttükleri iddia edilen M.A.K. (47), E.A. (36), Ş.Ş. (35), A.B. (32) ve Ü.Ö. (36) gözaltına alındı.

Şüphelilerden M.A.K. alınan ifadesinin ardından Cumhuriyet Savcılığından salıverildi. Adliyeye sevk edilen zanlılardan E.K. ile Ş.Ş. tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalırken, A.B. ve Ü.Ö. tutuklandı.

16) SAĞLIK BAKANLIĞINDAN İHRAÇ EDİLENLERE 20 GÖZALTI

İzmir merkezli 4 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda aralarında Sağlık Bakanlığından ihraç edilen şüphelilerin de bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı. 10 şüpheli daha aranıyor.

20 Ekim'deki gelişmeye göre, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, İzmir, Uşak, Kütahya ve İstanbul'da önceden belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonda, haklarında yakalama kararı çıkarılan 30 kişiden 20'si gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Sağlık Bakanlığından ihraç edilen kişiler de bulunuyor. Şüphelilerin FETÖ/PDY kriptolu yazışma programı "ByLock"u kullandıkları iddia edildi.

17) GÜZELBAHÇE'DE 47 GÖZALTI, 15 TUTUKLAMA

İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturmaya ilişkin düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 37 kişiden 15'i tutuklandı. Verilen ifadeler doğrultusunda örgüt üyesi olduğu tespit edilen 10 şüpheli daha yakalandı.

17 Ekim'deki gözaltılarla ilgili Valilikten yapılan açıklamaya göre, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında, Güzelbahçe ve çevresinde vatandaşların dini duygularını istismar ederek bağış adı altında "himmet" topladıkları ileri sürülen kişilere yönelik İstihbarat Şube ve Güzelbahçe İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından 17 Ekim Pazartesi operasyon düzenlendi.

Operasyonda 37 kişi gözaltına alındı. Jandarmadaki işlemlerinin ardından İzmir Adliyesine sevk edilen şüphelilerden 15'i tutuklandı, 18'i adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı şartıyla, 4'ü ise savcılık kararıyla serbest bırakıldı.

Şüphelilerin, gözaltında ve adliyede verdiği ifadeler doğrultusunda, savcılık talimatıyla İzmir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri yeni bir operasyon başlattı.

Operasyonda örgütün "Güzelbahçe bölge öğrenci sorumlu imamı" olduğu iddia edilen E.Y, "Yabancı öğrenci sorumlu imamı" olduğu ileri sürülen Azerbaycan uyruklu O.J ile H.E, E.A, E.S, Y.Ö, C.G, S.T, O.P, M.U.S gözaltına alındı.

Operasyon kapsamında örgütün "Balçova imamı" olduğu öne sürülen Y.Ö'nün de yakalanması için çalışma başlatıldığı bildirildi.

Operasyonda gözaltına alınan şüphelilerin beyanı doğrultusunda yapılan çalışmalarda, İzmir İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü, geçtiğimiz Pazartesi günü; Güzelbahçe, Narlıdere, Balçova ilçelerinde 11 adreste yapılan operasyonlarda; H.E., E.A., E.S., Y.Ö., C.G., S.T., E.Y., O.P., M.U.S. ve Azerbaycan uyruklu O.J.'yi yakaladı. Balçova imamı olduğu tespit edilen Y.Ö. isimli şüphelinin yakalanma çalışmasına devam edildiği bildirildi. Gözaltına alınan şahıslardan E.Y. isimli şahsın örgütün Güzelbahçe Büyük Bölge Öğrenci Mümessili olduğu ve Azerbaycan uyruklu O.J. isimli şahsın ise yabancı öğrencilerden sorumlu imamı olduğu tespit edildi. Operasyonla ilgili soruşturmanın devam ettiği bildirildi

Paralel yapı-Cemaat (Işık) Evleri
Paralel yapı-01 Ekim (2016) 'İzmir Ege Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'İzmir Ödemiş Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Temmuz (2016) 'İzmir Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-16 Ağustos (2016) 'İzmir Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-27 Temmuz (2016) 'İzmir Adliye/Cezaevi yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-07 Ekim (2016) 'İzmir TSK Yapılanması/Askeri İmamlar' soruşturması

(29 Ekim 2016, 08:54)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=8926    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.880.411