Tam
EskidenYeniye
 

Şike Kumpası iddianamesi tamam

Futbolda şike soruşturması ve dava sürecinde kumpas iddialarına yönelik olarak başlatılan soruşturma tamamlandı. 1 numaralı şüphelinin Fettullah Gülen olduğu iddianamede, aralarında dönemin emniyet müdürlerinin de bulunduğu 108 şüpheli yer alıyor. İddianamede Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, yönetici Şekip Mosturoğlu, Beşiktaş'ın eski yöneticisi Serdal Adalı, Teknik direktörler Rıza Çalımbay, Yılmaz Vural ile futbolcular Emanuel Emenike ve Gökçek Vederson'un da yer aldığı 76 kişi ise mağdur-müşteki olarak yer aldı. İddianamede, 'şike kumpası'nın, Fetullah Gülen'in İhsan Kalkavan'a 2011 öncesinde verdiği talimatla başladığı ve Zaman Gazetesi'nde planlandığı, ilk kumpasın da Aziz Yıldırım'a yapılmasının kararlaştırıldığ iddia edildi. 434 sayfalık iddianame 2 Aralık'ta İstanbul 23'üncü Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. İddianamede, cemaat savcılarınca yürütülen şike soruşturması sürecinde tutuklanan iş adamı Serdal Adalı'nın o dönem cemaate para vererek tahliye olduğu öne sürüldü.

Önceki haber title=Sonraki haber

03.12.2016 22:20 Futbolda şike soruşturması ve dava sürecinde kumpas iddialarına yönelik olarak başlatılan soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Fuzuli Aydoğdu'nun hazırladığı iddianame onay için Başsavcılığa gönderildi. İddianamenin 1 numaralı şüphelisi Fetullah Gülen. Toplam şüpheli sayısı 108.

FETULLAH GÜLEN 1 NUMARA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Fuzuli Aydoğdu'nun hazırladığı 434 sayfadan oluşan iddianame Başsavcılık tarafından onaylandı.

İddianamede Fetullah Gülen 1 numaralı şüpheli olarak yer aldı. Aralarında Mehmet Baransu, Ekrem Dumanlı, İhsan Kalkavan, Hidayet Karaca, FETÖ'nün başka soruşturmalarında tutuklu bulunan eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer, Mutlu Ekizoğlu'nun da aralarında bulunduğu 15'i tutuklu, 19'u adli kontrol şartıyla serbest, 7'si firari 108 kişi 'şüpheli' olarak gösterildi.

76 KİŞİ MAĞDUR-MÜŞTEKİ

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, yönetici Şekip Mosturoğlu, Beşiktaş'ın eski yöneticisi Serdal Adalı, Teknik direktörler Rıza Çalımbay, Yılmaz Vural ile futbolcular Emanuel Emenike ve Gökçek Vederson'un da yer aldığı 76 kişi ise mağdur-müşteki olarak yer aldı.

"ZAMAN GAZETESİ'NDE TOPLANTI YAPILDI"

İddianamede, "Futbolda şike" soruşturmanın nasıl başlatıldığı kronolojik olarak anlatıldı. FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen'in "futbol camiasına girelim. Futbol Geniş kitleleri etkiliyor" diye dosyanın şüphelilerinden İhsan Kalkavan'a talimat verdiği, bunun üzerine de Kalkavan'ın girişimleriyle kapatılan Zaman Gazetesinde toplantı yapıldığı, toplantıya Suat Yıldırım, Şerif Ali Tekalan, Ekrem Dumanlı, Hidayet Karaca, İlhan İşbilen'in katıldığı belirtildi.

İLK KUMPAS AZİZ YILDIRIM'A...

Şüphelilerin toplantıda, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın "Ergenekoncu" olduğu ve askeri ihalelerde yolsuzluk yaptığını gündeme getirerek Yıldırım'a operasyon yapmayı planladıkları anlatıldı. Yine bu toplantı sonrası Ekrem Dumanlı'nın, Aziz Yıldırım'a muhalifliği ile bilinen Cihan Oskay'ı uçak biletini alarak İstanbul'a çağırdığı, Zaman Gazetesinde Aziz Yıldırım aleyhine yazılar yazmasını talep ettiği, ancak Oskay'ın söz konusu talebi kabul etmediği belirtildi. Oskay'ın uçuş bilgileri ve HTS kayıtları da iddianameye eklendi.

OPERASYONU ZEKERİYA ÖZ BAŞLATTI

Zaman Gazetesi'ndeki söz konusu toplantının ardından FETÖ'nün emniyetteki yapılanmasının harekete geçtiği anlatılan iddianamede, ilk olarak Giresunspor Kulübü'nde bazı usulsüzlükler yapıldığına dair bir dosyanın şüphelilerinden eski polis Lokman Yanık tarafından tutanak altına alınarak İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürüldüğü, ancak Asayiş Şube Müdürü'nün suç yerinin Giresun olması nedeniyle kabul etmediği vurgulandı. Bunun üzerine söz konusu tutanağın İstanbul Organize Şube Müdürlüğüne götürüldüğü, burada raporlaştırılarak dönemin özel yetkili savcısı Zekeriya Öz'e sunulduğu, Öz'ün de soruşturma talimatı vererek, bir çok kişinin usulsüz olarak o dönem suç olmayan "şike"den dinlendiği kaydedildi.

BAŞBAKAN YAPTIRIYOR ALGISI YARATMAYA ÇALIŞTILAR

FETÖ'nün "Futbolda şike" soruşturması ile kulüpleri ele geçirmeye çalışarak maddi kazanç elde etmeye çalıştıkları vurgulanan iddianamede, söz konusu soruşturmayı dönemin Başbakanı tarafından yaptırılmış algısını da kullanmaya çalıştıkları ifade edildi.

İDDİANAMEDEKİ "GEZİ"

İddianamede, Gezi eylemleri, 17-25 Aralık soruşturmaları, MİT TIR'larının durdurulması örgütün eylemleri arasında yer aldı. İddianamede yer alan gizli tanık ifadesinde ise Gezi eylemlerinin kapatılan Fatih Üniversitesi'nde yapılan toplantıda planlandığı, bu toplantıya 15 Temmuz darbe teşebbüsünde İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün önündeki tankın içerisinde yakalanan Gezi döneminde Güvenlik Şube Müdürü Mithat Aynacı'nın da katıldığı anlatıldı.

SERDAL ADALI'NIN "HİMMET" TAHLİYE İDDİASI

Ayrıca örgütün, kendi avukatları aracılığıyla "Futbolda şike" soruşturması gibi bazı soruşturmalarda tutuklananlarla iletişime geçip, belli bir miktar "himmet" verdirerek, tahliye kararı aldırdıkları da iddianamede yer aldı, "Şike soruşturması" kapsamında tutuklanan Serdal Adalı'nın FETÖ'ye para verip tahliye edildiği iddiası iddianamede yer aldı.

SUÇLAMALAR

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen İddianamede şüphelilere atfedilen suçlamalar şöyle; "Usülsüz kayıt", "Özel hayatın gizliliğinin ihlali", "Resmi belgede sahtecilik", "İftira", "Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma", "Silahlı terör örgütü kurma, yönetme ve üye olma", "Haberleşmenin gizliliğini ihlal

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fuzuli Aydoğdu tarafından FETÖ'nün "futbolda şike" soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasıyla yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan ve mahkemeye sunulan 434 sayfalık iddianamenin detayları ortaya çıkmaya başladı.

ŞİKE KUMPASI BÖYLE BAŞLADI

FETÖ örgütü anlatılarak, eylemlerine yer verilen iddianamede, "Futbolda şike" soruşturmanın nasıl başlatıldığı kronolojik olarak aktarıldı.

İddianamede, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in "Futbol camiasına girelim. Futbol geniş kitleleri etkiliyor." talimatı sonrası dosyanın şüphelilerinden İhsan Kalkavan'ın harekete geçtiği kaydedildi.

"Futbol'da şike" soruşturması başlatılmadan önce kapatılan Zaman gazetesinde toplantı yapıldığı belirtilen iddianamede, toplantıya şüpheliler Suat Yıldırım, Şerif Ali Tekalan, Ekrem Dumanlı, Hidayet Karaca, İlhan İşbilen'in katıldığı vurgulandı.

Şüphelilerin, toplantının ardından Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ı "Ergenekoncu" olarak gördükleri ve "askeri ihalelerde yolsuzluk" yaptığı iddiasıyla "Futbolda şike" soruşturmasında adını geçirdikleri belirtilen iddianamede, bu olayın başlangıcının ise şüphelilerden Ekrem Dumanlı'nın, Aziz Yıldırım'a muhalifliği ile bilinen Cihan Oskay'ı İstanbul'a çağırdığı, İstanbul'a gelen Oskay'a Zaman gazetesinde köşe yazarlığı yapma ve Aziz Yıldırım aleyhine yazılar yazmasını talep etmesine dayandığı anlatıldı. Cihan Oskay'ın söz konusu talepleri kabul etmediği anlatılan iddianamede, Oskay'ın uçuş bilgileri HTS kayıtlarına yer verildi.

Talimat üzerine Zaman gazetesinde yapılan toplantının ardından FETÖ'nün emniyetteki yapılanmasının harekete geçtiği ifade edilen iddianamede, "Giresunspor Kulübü'nde bazı usulsüzlükler yapıldığına dair dosyanın" şüphelilerinden olan eski polis Lokman Yanık'ın bunu tutanak altına aldığı, İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğüne götürdüğü ancak Asayiş Şube Müdürünün bunu kabul etmediği anlatıldı.

Yanık'ın bunun üzerine söz konusu tutanağı İstanbul Organize Şube Müdürlüğüne götürdüğü, bu tutanağın burada raporlaştırılarak dönemin özel yetkili savcısı Zekeriya Öz'e sunulduğu kaydedilen iddianamede, Öz'ün de soruşturma talimatı vererek, birçok kişinin usulsüz olarak o dönem suç olmayan "şike"den dinlenildiği bildirildi.

FETÖ'nün "Futbolda şike" soruşturması ile başka amaçlarının da bulunduğu anlatılan iddianamede, söz konusu soruşturmayı Başbakan yaptırmış algısını da kullanarak, kitleleri etkilemeye çalıştıkları ayrıca "şike soruşturmasıyla" kulüpleri ele geçirerek, örgüte maddi kazanç elde ettikleri vurgulandı.

Gezi olayları Fatih Üniversitesinde planlandı

Örgütün, "Futbol'da şike" soruşturması, "Gezi olayları", 17/25 Aralık teşebbüsü, MİT tırları eylemleriyle ülkede kaos çıkarmaya çalıştığı kaydedilen iddianamede, bir tanığın Gezi olayları ile ilgili beyanları dikkati çekti. Tanığın beyanlarına göre, Gezi olaylarının kapatılan Fatih Üniversitesinde planlandığı ve burada toplantı yapıldığı aktarılan iddianamede, Gezi olayları sırasında Güvenlik Şube Müdürü olan Mithat Aynacı'nın FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında bir tankın içerisinden çıktığı ve tutuklandığı hatırlatıldı.

Ayrıca örgütün, kendi avukatları aracılığıyla "Futbolda şike" soruşturması gibi bazı soruşturmalarda tutuklananlarla iletişime geçerek, belli bir miktar karşılığı "himmet" verdirerek tahliye kararı aldırdıkları anlatılan iddianamede, "Futbolda şike" soruşturması kapsamında tutuklanan Serdal Adala'nın FETÖ'ye para verip, tahliye edildiği bilgisi yer aldı.

Tutuklular, adli kontrol ve yakalamalar

İddianamede, şüpheliler Soner Koç, İbrahim Emre, Nazmi Ardıç, Halil Ardıç, Necmettin Karapınar, Mehmet Aslan, Mustafa Tunç, Mustafa Okumuş, Kemal Atılgan, Abdullah Çelik, Haşim Gülal, Seyfi Erdoğan, Muhammet Kaya, Ahmet Kalender ve Lokman Yanık'ın tutuklu bulunduğu, şüpheliler Ahmet Karakaya, Ali Çelik, Ferah Zor, Harun Birsen, İdris Çağatay Yıldırım, İsmail Özcan, Kerim Küçük, Mahmut Ekrem Açıkel, Mehmet Oyan, Özlem Cebeci Talip Yıldırım, Tunahan Tunçay, Yalçın Cilbiroğlu ve Yunus Memişbey hakkında adli kontrol kararının olduğu belirtildi.

İddianamede şüpheli olarak yer alan eski milletvekili İlhan İşbilen Ankara'daki FETÖ çatı davasında tutuklu, Hidayet Karaca "Tahşiyecilere kumpas" davasında tutuklu, gazeteci Mehmet Baransu "Balyoz'da kumpas" davasında tutuklu, eski emniyet müdürü Ali Fuat Yılmazer de birçok FETÖ davasından tutuklu olarak yargılanıyor.

İddianameye göre, firari ve hakkında yakalama kararı bulunan şüpheliler ise şöyle:

"Fetullah Gülen, kapatılan Zaman gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, iş adamı İhsan Kalkavan, Prof. Dr. Suat Yıldırım, kapatılan Fatih Üniversitesi Rektörü Şerif Ali Tekalan, Ahmet Davulcu, avukat Cemalettin Mutlu, Mehmet Likoğlu, Muhammet Fatih Uğur, eski emniyet müdürü Mutlu Ekizoğlu, Nazif Aktaş ve Gülen'in avukatı Orhan Erdemli."

Futbolda şike soruşturmasında usulsüzlükler yapıldığı iddialarına ilişkin 108 şüpheli hakkında, 'silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek', 'silahlı terör örgütü üyeliği', 'iftira', 'özel hayatın gizliliğini ihlal', 'haberleşmenin gizliliğini ihlal' ve 'resmi belgede sahtecilik' gibi suçlardan hazırlanan 434 sayfalık iddianamede, Fetullahçı Terör Örgütü'nün yapısı ve faaliyetleri anlatıldı.

İddianamede, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın hedef seçilmesinin nedenlerinden birinin 'askeri ihalelerde yolsuzluk yaptığı iddiası' ve örgüt tarafından 'Ergenekoncu' olarak tanımlanması ifade edilerek Yıldırım'ın örgüt tarafından sevilmediği vurgulandı. Yıldırım hakkındaki planın Zaman gazetesinde yapılan bir toplantıda planlandığı, Fetullah Gülen'in bir sohbetinde "Futbol camiasına da girelim, kitleleri etkilemek için" gibi ifadeler kullandığı, bu durumum İhsan Kalkavan'la görüştüğü kaydedildi.

Gülen'in sohbetinin ardından Zaman gazetesinde 2011 yılı öncesinde bir toplantı yapıldığı, toplantıda şike soruşturmasının detaylarının konuşulduğu belirtilen iddianamede, toplantıya, Hidayet Karaca, Ekrem Dumanlı, İlhan İşbilen ve Suat Yıldırım'ın katıldığı vurgulandı. Toplantıya katılan kişilere "Futbol'da olalım. Bizim arkadaşlara söyleyelim. Emniyettekiler sağlam altyapı oluştursun" talimatı verildiği, Hidayet Karaca'dan bu işin enformasyonu halletmesinin istendiğine değinildi.

Mehmet Fatih Uğur, Cihan Oskay'ın uçak biletlerini aldı

Örgüt tarafından yazar Cihan Oskay'a Zaman gazetesinde yazmasının teklif edildiği belirtilen iddianamede, şike soruşturması döneminde Zaman gazetesinde haber müdürlüğünü yapan Mehmet Fatih Uğur'un Oskay'ın uçak biletlerini kredi kartıyla alarak, "Sen gel şike ile ilgili bizde yaz. Köşede verelim" şeklinde teklifte bulunduğunu ancak Oskay'ın bu teklifi reddettiği ifade edildi.

Şike soruşturmasını Erdoğan yaptırmış gibi gösterdiler

Şike soruşturmasının Fetullah Gülen'in talimatıyla başlatıldığına dikkat çekilen iddianamede, Gülen'in talimatı üzerine emniyet ve istihbarattaki FETÖ üyelerinin bu operasyonu gerçekleştirdiği anlatıldı. İddianamede, futbol dünyasında şike soruşturmasını (o dönem Başbakan olan) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptırmış gibi göstererek kitlelerin etkilenmeye çalışıldığı, Fenerbahçe Spor Kulübü ve hükümet arasında bir çatışma çıkarılmasının planladığına dikkat çekildi.

"Kumpası kur, yüklü miktarda para ele geçir"

Şike davasında önce sanıklara kumpas kurularak tutuklamalarının sağlandığı, ardından ise para karşılığı tahliye olmaları için tekliflerde bulunulduğu anlatılan iddianamede, örgütün "Kumpası kur, hem futbolu ele geçir, hem de yüklü miktarda para ele geçir" amacı güttüğü anlatıldı. İddianamede, Beşiktaş'ın eski yöneticilerinden Serdar Adalı'nın avukatı aracılığıyla para vererek tahliye olabileceği teklifi yapıldığı, Adalı'nın bu şekilde yüklü miktarda para ödeyerek Şike davasından tahliye edildiği belirtildi.

Mağdurlar hakkındaki dinlemelerin 'örgüt kurma ve yönetme' suçlarından alındığı ancak o tarihte 6222 sayılı "Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un" yürürlükte olmadığı belirtilen iddianamede, mağdurlara şikenin suç olmadığı tarihte dinleme yapıldığı anlatıldı.

Serdal Adalı FETÖ'ye Para Vererek Tahliye Oldu

Şikede kumpas iddianamesinde tutuklanan iş adamı Serdal Adalı'nın o dönem cemaate para vererek tahliye olduğu öne sürüldü. Serdal Adalı, iddianamede FETÖ'nün şike kumpasının mağdurları arasında yer alıyor.

FETÖ'CÜ AVUKATLAR İLETİŞİME GEÇTİ

Şike soruşturması kapsamında tutuklanan Serdal Adalı'nın FETÖ'ye para verip tahliye edildiği iddianamede yer aldı. İddianamede FETÖ'cü bazı avukatların tutuklu sanıklarla iletişime geçerek belli miktar bir para karşılığı tahliye kararı aldırdıkları ileri sürüldü.

ŞOK İFADE: GS'Lİ 5 OYUNCU.. CEMAAT FUTBOLCULARINDAN GÜLEN'E 500 BİN DOLAR

İddianamedeki bir ifadeye göre, Arif Erdem Türk Milli Futbol Takımı'nın 2002 Dünya Şampiyonası'nda 3'üncü olmasının ardından cemaate yakın futbolcuların bir araya gelerek toplanan 500 bin doları Gülen'e bizzat götürdüğü iddia edildi.

İddianamede, bir dönem Gülen Cemaati içerisinde etkin rol oynayan Sait Alpsoy’un ifadesine de yer verildi. 2000 yılında Galatasaray futbol takımının kadrosunda bulunan bazı futbolcularla samimiyet kurmaya başladığını anlatan Alpsoy, “Sarı İsmail lakaplı İsmail Demiriz ve Uğur Tütüneker ile yakınlaştık. İsmail Foça’da yaşan ağabeyinin yanına gidip gelirdi. Ağabeyi de paralel yapı içerisindedir. Bu vesile ile kendisiyle tanıştık” dedi. Alpsoy ilerleyen zamanlarda, Tütüneker ve Demiriz’in yanı sıra, Arif Erdem, Hakan Ünsal, Emre Belözoğlu ve Okan Buruk’un da sohbetlere katıldığın anlattı.

“FENERBAHÇE VE BEŞİKTAŞ’TAN CEMAATE KATILAN YOK”

İsmail Demiriz’in ön ayak olmasıyla İstanbullu futbolcularla da sohbete başladığını anlatan Alpsoy, “Futbolculardan hatırladığım isim yok. Fakat Fenerbahçe ve Beşiktaş’tan katılım gösteren olmadı. Derste de düzenlemedik. Zaten Fenerbahçe ve Beşiktaş’tan cemaat adına kazanılmış kimse de yoktu” ifadelerini kullandı.

ARİF ERDEM VE EMRE BELÖZOĞLU EŞLERİ İÇİN İCAZET ALMIŞ

Futbolcuların kendisine saygı duyduğunu ve güvendiğini anlatan Alpsoy, Arif Erdem ve Emre Belözoğlu’nun eşlerin evlenmeden önce kendisiyle tanıştırdığını ve evlenmelerinin uygun olup olmadığını sorduklarını anlattı. Alpsoy ifadesinde, “Arif Erdem bir tarihte bana kız arkadaşıyla birlikte geldi. O bayan ile evlenmesinin uygun olup olmayacağını danıştı. Aynı şey Emre Belözoğlu ile de yaşandı” dedi.

ARİF ERDEM, FUTBOLCULARDAN TOPLANAN TEŞVİK PRİMİNİ GÜLEN'E GÖTÜRDÜ

Türk Milli Futbol Takımı'nın 2002 Dünya Şampiyonası'nda 3'üncü olmasının ardından cemaate yakın futbolcuların bir araya gelerek toplanan 500 bin doları Arif Erdem'in Gülen'e bizzat götürdüğünü söyledi. Alpsoy, "Futbolcuların aldığı teşvik priminden bildiğim kadarıyla 200 veya 500 bin dolar para grup adına bir araya getirildi. Ben bu paranın temsilci bir futbolcu vasıtasıyla bizzat Fetullah Gülen'e götürülmesinin daha uygun olacağını söyledim, Arif Erdem bu parayı götürdü, sundu. Gülen kabul etmedi, sonrasında Arif Erdem'in Gülen'in yardımcısı olan Cevdet Türkyolu'na 'Ya bu parayı alırsınız, ya da ben bunu camdan dışarı savuracağım' dediğini, bunun üzerine Cevdet Türkyolu'nun da parayı aldığını Gülen'in de bu durumdan memnuniyet duyduğunu Arif'e söylediğini biliyorum" diye konuştuğu belirtildi.

“EMRE’NİN İMAM NİKAHINI BEN KIYDIM”

2006 yılına kadar bir daha futbolcularla görüşmediğini anlatan Alpsoy, “2006 yılında Emre Belözoğlu beni aradı. Eşi ile imam nikahlarını kıymamı istedi. Ben de evlerine gidip imam nikahlarını kıydım” dedi.

“EMRE GİZLİCE HOCALIK YAPMAMI İSTEDİ”

Sait Alpsoy Emre Belözoğlu’nun en son 2009 yılında kendisiyle iletişime geçerek, “Cemaatten hiçbir hizmet alamadıklarını, bundan dolayı herkesin uzaklaştığını anlattı. Kendisinin teklifi ile cemaate bilgi vermeden kendisinin ayarlayacağı toplantılarda hocalık yapmamı istedi. Kabul ettim. Ancak cemaatin haberi oldu ki Emre bir anda ortalıktan kayboldu. Hiçbir sohbet yapamadık” dedi.

“BEŞİKTAŞ’A BAŞKAN OL DİYE SANA YALVARACAKLAR”

İddianamede Gazeteci Latif Erdoğan’ın ifadesine de yer verildi. Erdoğan, futbolcuları Fetullah Gülen’in yanına işadamı İhsan Kalkavan’ın getirmeye başladığını anlattı. Fetullah Gülen’in aslında futbolu sevemediğini, maç izlemeye giden çocukları dövdüğünü anlatan Erdoğan, “Ancak futbolun kitleleri etkilediğini görünce futbol alanına girmek istedi. O nedenle Nişantaşı Spor Kulübünü aldırdı. Bu alanda başarısız olunca bu defa her kulübe birebir adam sokarak etkili olma yoluna gidildi” dedi.

Gülen’in Beşiktaş Spor Kulübünün başına İhsan Kalkavan’ın getirilmesini istediğini anlatan Erdoğan, “Ancak Süleyman Seba onun başkanlığına direndi. Kalkavan başkanlığa seçilemedi. Gülen Kalkavan’ teselli ederek, ‘Bir gün gelecek onlar sana yalvaracak gel Beşiktaş’a sen başkan ol diye” ifadelerini kullandı.

“YAŞAR BÜYÜKANIT HELİKOPTER İHALESİNDE USULSÜZLÜK YAPTI”

Tanık olarak iddianamede ifadesi yer alan Cihan Oksay ise, Zaman Gazetesi’nin şike ile ilgili haberler yazması için kendisine iş teklifi ettiğini anlattı. İşi kabul etmediğini anlatan Oksay, görüşmede kendisine, “Aziz Yıldırım Ergenekon sanıkları avukatlarının paralarını ödüyor. Dolayısıyla Aziz Yıldırım’ın Ergenekon ile ilişkisi var. Yaşar Büyükanıt helikopter ihalelerinde usulsüzlük yaptı. Daha ucuza alabilecekken daha fazla miktar ödemek durumunda kaldık. Aziz Yıldırım’ın da bunda katkısı var” dendiğini söyledi.

“MECLİSTEN YASA GEÇECEĞİ ZAMAN CEMAATE GÖRÜŞ SORULURDU”

İddianamede gizli tanık ifadelerine de yer verildi. Bu gizli tanıklardan ‘Güneş’ ifadesinde, “Bize meclisten herhangi bir yasal düzenleme olacağı zaman bilgi gelir. Bizim görüşlerimiz sorulur. Cemaate uygun hale getirilmesi için çalışmalar ve kulis faaliyetleri yapılır” ifadelerini kullandı.

“FENERBAHÇE TARAFTARI BİRBİRLERİNE KENETLENMİŞLER”

Eski Fatih Üniversitesi Rektörü Şerif Ali Tekalan’ın bir toplantıda, cemaatin futbolda olmamasının çok büyük bir eksiklik olduğunu söylediğini anlatan gizli tanık Güneş, “Yıldırım için, ‘Aziz Yıldırım inanılmaz bir kitleye hitap ediyor. Fenerbahçe taraftarları aynı bizim gibi kendi aralarında kenetlenmişler. Ayrı bir sivil toplum örgütü, bir dernek, bir teşkilat gibi çalışırlar’ dedi” ifadelerini kullandı.

‘SERDAL ADALI CEMAATE 400 BİN TL VERDİ’ İDDİASI

Şike davası kapsamında tutuklanan Serdal Adalı’nın tahliye olması için kendisinin bizzat görüştüğünü anlatan gizli tanık Güneş, “Cemaate 400 Bin TL verdi. Bu kişilerin baz istasyonları çalışılır ise orada toplandıkları anlaşılır. Adalılardan bu para Ankara’da Anayasa Mahkemesi’nin önünde 2 çantayla alındı” ifadelerini kullandı.

“HERKESİN LİDER OLDUĞU ÖRGÜT”

İddianamenin, “FETÖ/PDY Terör Örgütünün futbol camiasına da girmek isteği” başlıklı bölümünde ise değerlendirmelere yer verildi. Şike soruşturmasında tüm şüphelilerin suç örgütü lideri olduğu belirtilen iddianamede, “Öyle bir suç örgütü oluşturulmaya çalışılmış ki hiçbir üyesinin bulunmadığı, böyle yapılmasının nedeni de CMK’nın 135. Maddesindeki düzenlemede örgüt üyelerinin dinlenemeyeceği düzenlendiği, tüm şüphelileri örgüt yöneticisi olarak göstererek herkesin iletişim tespiti imkanı edilmeye çalışıldığı..” değerlendirilmesi yapıldı.

Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Futbol Yapılanması
Paralel yapı-24 Ağustos (2016) 'İstanbul Futbolda Fetullahçı Yapılanma' soruşturması

(03 Aralık 2016, 22:20)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=9080    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.505.459