Tam
EskidenYeniye
 

Tavas 72 sanıklı Fetö davası başladı

Denizli'nin Tavas ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında açılan 72 sanıklı dava başladı. 12 Aralık'ta başlayan duruşmalar 13-14-15-16 Aralık'ta da devam etti. Hafta sonu arasından sonra 19 Aralık'ta devam edecek duruşmaların ikinci hafta boyunca da hergün devam edeceği bildiriliyor. Davanın iddianamesinde, 72 sanığın örgütün Denizli'deki sözde altı eyaletinden biri olan Tavas'taki yapılanmasını gerçekleştirerek, ışık evleri, himmet toplama, örgüte üye kazandırma gibi faaliyetleri organize olarak gerçekleştirdikleri öne sürüldü. İddianamede ayrıca, örgütün iki numaralı ismi, ABD imamı olduğu belirtilen İsmail Büyükçelebi'nin de 2014 yılında Tavas'a gelerek burada 60-70 kişinin katılımıya toplantı yaptığına da yer verildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

17.12.2016 21:11 Denizli'nin Tavas ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında açılan 72 sanıklı dava başladı. 12 Aralık'ta başlayan duruşmalar 13-14-15-16 Aralık'ta da devam etti. Hafta sonu arasından sonra 19 Aralık'ta devam edecek duruşmaların ikinci hafta boyunca da hergün devam edeceği bildiriliyor.

12.12.2016 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Denizli'de 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sabah saatlerinde başlayan FETÖ/PDY Tavas Çatı davasının duruşması ilk günde sabah 09.00'da başlayıp, akşam saat 18.00 bitti, dava yarına ertelendi. Davanın ilk gününde 2'si tutuklu toplam 6 sanığın savunması alınabildi. Sanıklar ifadelerinde, himmet parası adı altında örgüte para vermediklerini ve FETÖ/PDY üyesi oldukları iddialarını kabul etmedi.

Denizli Kongre ve Kültür Merkezi'nde duruşma salonuna çevrilen 2. Ağır Ceza Mahkemesi Duruşma Salonunda öğleden sonraki bölümde, Mahkeme başkanı Ünal Yalçınkaya 96 sayfalık iddianameyi okunmaya başladı. İddianamenin okunması yaklaşık 2.5 saat sürdü. İddianamenin bir bölümünü Mahkeme Başkanı Yalçınkaya okurken, diğer bölümlerini ise üyeler okudu. İddianamenin okunmasının ardından sanıkların savunmasına geçildi.

İlk olarak FETÖ/PDY örgütünde ikinci isim olan ve Amerika İmamı olarak da bilenen İsmail Büyükçelebi'nin amcaoğlu Ali Büyükçelebi'nin savunması, hastalığı nedeniyle öne çekildi. Savunması alınan Ali Büyükçelebi, örgüt üyesi olmadığını, akrabası İsmail Büyükçelebi'yle çocukluğunun birlikte geçtiğini, en son 2009 yılında bir cenaze için geldiği sırada görüştüğünü söyledi. Suçlamaları reddeden A.B, mahkeme başkanının "İsmail Büyükçelebi'yi tanıyıp tanımadığı" sorusuna çocukluklarının beraber geçtiğini, sonra ayrıldıklarını söyledi. En son ne zaman görüştüğü sorulan A.B, hatırladığı kadarıyla 2009'da amcasının vefatında görüştüğünü belirtti.

İddianamede, örgütün ABD'de üst düzey sorumlusu olan İsmail Büyükçelebi'nin 2014'te geldiği Tavas'ta 70 kadar kişinin katılımıyla toplantı yaptığı, bazı sanıklarla çeşitli kez telefonla görüştüğü bilgisine yer verildi. FETÖ/PDY'nin Tavas'taki çatı yapılanmasının yer aldığı iddianamede, örgütün Tavas'taki yapılanmasını Asya Eğitim Hizmetleri A.Ş bünyesinde gerçekleştirdiği, örgüte üye kazandırma, finansal kaynak sağlama gibi faaliyetleri organize ettiği vurgulanıyor. Sanıkların Bank Asya'ya para yatırılması, seçimlerde AK Parti dışındaki partilere oy verilmesi konusunda örgüt ele başından aldıkları talimatlar doğrultusunda çalıştıkları bildirildi.

Sanıklardan Kadir Davulcu, çocuklarının örgütün okullarında okuduğunu, ekonomik durumunun iyi olmadığını ifade ederken, yurt dışı gezilerini arkadaş çevresi ile yaptığını söyledi. Salih Demiray, 20 yıl kadar önce öğrencilerin eğimi için 10 kişi ile şirket kurduklarını belirtirken, kendisinin bağ bahçe işlerinde başkalarının tarlasında çalıştığını, şirketten kar payı almadığını, müdürün "Sen otur oturduğun yerde" diyerek kendisini işlerine karıştırmadığını, kapanıncaya kadar Zaman gazetesinin abonesi olduğunu ifade etti.

Duruşmada Mümtaz Faik Doğan, Abdullah Cibişoğlu ile tutuklu yargılanan Adil Kınlı'nın da savunmaları alındı. Sanıklar ifadelerinde, örgüt üyesi oldukları iddialarını kabul etmedi.

İlk gün 2'si tutuklu 6 kişinin sorgu ve savunması alınırken, mahkeme başkanı Ünal Yalçınkaya, duruşmaya, yarın sabah devam etmek üzere ara verdi.

13.12.2016 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Davanın duruşmasının ikinci gününde 16 sanığın ifadesi alındı.

Duruşmaya önce tutuklu sanıklar getirildi, daha sonra tutuksuz sanıklar mahkeme salonuna alındı. Duruşmaya gelen sanıkların yakınları yapılan aramanın ardından salona alındı. Sanıklar, avukatlar ile sanık yakınlarının salona alınmasının ardından Mahkeme Başkanı Ünal Yalçınkaya duruşmayı başlattı. Sanık ifadelerinin alındığı ikinci gününde birinci arada 8 kişi, öğleden sonra 8 kişinin ifadesi olmak üzere toplamda 16 kişinin savunması alındı.

İkinci gününde hakim karşısına çıkan isimlerden biri de örgütün Tavas yapılanmasında etkin isimlerden biri olduğu ileri sürülen Osman B.'ydi. ByLock kullandığı, evinde ele geçirilen belge ve dijital kayıtlarda örgütün ilçedeki kasası olduğunun belirlendiği ileri sürülen Osman B., mahkeme heyetine ifade verdi. Örgütün Tavas kasası olmasına rağmen 2008­-2014 yılları arasında Körfez Dershanesi, daha sonra Çağlayan Catering'de çalıştığı tespit edilen Osman B. bin 300 TL maaş aldığını belirtirken, Osman B.'nin daha sonra Bank Asya'ya 35 bin TL'yi yatırdığı ortaya çıktı.

İfadesinde 2008­-2014 yılları arasında Tavas Körfez Dershanesi'nde muhasebeci olarak çalıştığını, şirkete bağlı kuruluşların gelir ve giderlerine baktığını belirten Osman B., para toplamadığını, belgesiz hiçbir işlem yapmadığını ileri sürdü. 'ByLock' kullandığı iddialarını kabul etmediğini belirten Osman B., ByLock tespit edilen telefonu da dershanede öğretmenlik yapan eşi Ü.B.'nin kullandığını savundu.

Örgütün kasası olmadığını, şirketin banka işlemlerini yaptığı için bu şekilde bir algının oluşmuş olabileceğini anlatan Osman B., kimseye para toplamadığını, herhangi birine para aktarmadığını ileri sürdü.

Savunmalarda sanıklar terör üyeliği suçunu kabul etmezken, bir kısmı Bank Asya'da hesabı bulunduğunu itiraf etti, bir kısmı örgüte para yardımında bulunmadığını ileri sürdü.

'ByLock' kullandıklarını itiraf eden itirafçı İbrahim Ö., örgütün gizli haberleşme programı olan 'ByLock'u telefonuna yükleyenin ise sözde 'ilçe imamı' Hüseyin C.'nin olduğunu ileri sürdü. Örgütün emirlerinin Hüseyin C.'den geldiğini itiraf eden İbrahim Ö., 'ByLock'un ise telefona 'VNP' isimli bir programa yüklenildikten sonra, 'ByLock'un kurulumunun yapıldığının savunmasını yaptı. Bunun ardından ise, isimlerin yüklenilip karşı tarafın eklenmesinin beklendiğini itiraf etti. İbrahim Ö., "Ekleme anında 2 kişinin aynı ortamda olması gerekiyor. Bu program 'Tavas imamları' İbrahim K. ve Hüseyin C. ile Celal G. ve Asya Eğitim Hizmetleri Şirketi'nin personelinde vardı. İbrahim K. ile bu program üzerinden mesajlaşıyorduk" diye konuştu.

ByLock'ta neler paylaşıldığı sorusuna ise İbrahim Ö., "Fetullah Gülen'den geldiği söylenen sohbetler, onun gördüğü söylenen rüyalar paylaşılırdı. Amaç morallerin yüksek tutulmasını sağlamaktı. Tavas'ta görev yaptığım 5 yılda 'ağabey' olarak da ifade edilen 3 imam görev aldı. Bunlar Ali K., Hüseyin C. ve İbrahim K.'ydi. 'İlçenin ablası' olarak ise Birgül M.'yi tanıyorum" itirafında bulundu.

'Ağabey' nedir sorusunu ise "İmam derler aslında. Hiyerarşik bir yapı düşünün, bir ilçenin kaymakamı, bir ilin valisi şeklinde tarif edilir" diye yanıtladı.

Örgütte eğitim danışmanlarının çok etkin olduğunu aktaran İbrahim Ö., bunların genelde bulundukları yerin ikinci adamları konumunda olduklarını, bunların, 'il imamını' değiştirme yetkisine bile sahip olduklarını ileri sürdü.
14.12.2016 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

FETÖ/PDY'nin Tavas Çatı Davası'nın duruşmasının üçüncü gününde, etkin pişmanlıktan yararlanan iki sanık, AK Partili Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol'un sohbet hocası olduğunu, daha sonra cemaatle bağını kopardığını ileri sürdü. Sanıklardan tutuksuz yargılanan C.Z., mahkemedeki ifadesinde, başkanın öğretmenlik yıllarında sohbet imamı olduğunu, cemaatin sayesinde yükseldiğini iddia etti. M.T. ise, başkanın öğretmen grubunun sohbet hocası olduğunu söyledi.

Denizli 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan, 31'i tutuklu 72 sanıklı davanın Denizli Kongre ve Kültür Merkezi'nde geçen pazartesi günü başlayan duruşmasına, bugün de devam edildi. Davanın üçüncü gününde, mahkeme heyeti tarafından alınan ifadelerde, Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol'un öğretmenlik yaptığı dönemde cemaat toplantılarında sohbet hocası olarak görev aldığı, cemaat sayesinde müdür de olduğu, iki sanık tarafından iddia edildi.

Etkin Pişmanlık Yasası'ndan yaralanan tutuksuz sanıklardan C.Z., mahkemede verdiği ifadesinde, gıda toptancılığı yaptığını, cemaat yurtlarının ihtiyaçlarıyla ilgili kendisinden alışveriş yapıldığını, bunun kesilmesi üzerine o dönem Tavas imamı olan ve halen firarda olan A.K. ile tartışıp, FETÖ yapılanmasından ayrıldığını söyledi.

Mahkeme heyetinin, örgütün sohbet toplantılarına katılıp katılmadığına ilişkin sorusuna cevap veren C.Z, "Benim grubumda sohbet hocası o yıllarda Tavas Anadolu Lisesi'nde din öğretmeni olan Turhan Veli Akyol'du. Daha sonra cemaat sayesinde ilçe Milli Eğitim Müdürü, ardında da Denizli Valiliği'nde müdür oldu. Şimdi de Tavas'ın belediye başkanı" dedi.

Davada etkin pişmanlık yasasından faydalanan ve tutuksuz yargılanan sanık M.T. ise, ilçede kuyumculuk yaptığını, 2013 yılına kadar cemaatin içinde yer aldığını, aylık 500-600 lira yardım parası verdiğini, paraları ilçe imamları A.K. ve H.C.'ye verdiğini, siyasallaşmaları üzerine ayrıldığını söyledi. Tavas Belediye Başkanı Akyol'un bir dönem cemaatin içinde yer aldığını ifadesinde dile getiren M.T., "Öğretmen grubunun sohbet hocasıydı, daha sonra cemaat ile bağını kopardı" dedi.

-İtirafçı Bylock'u detaylarıyla anlattı-

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alındığında etkin pişmanlık yasasından faydalanıp, itirafçı olan İ.Ö., duruşmadaki ifadesinde örgütün gizli haberleşme sistemi olan ByLock'un nasıl yüklendiğini anlattı. Öztürk, ByLock kullandığını itiraf edip, "Telefonuma ByLock'u ilçe imamlığı yapan H.C. yükledi. Baskınların olacağını, buna karşı tedbirli olmamız ve bu programı kullanmamız gerektiği söylendi. Emirler H.C.'ye geliyor, o da bize aktarıyordu. VNP isimli bir program cep telefonuna yüklendikten sonra bu programın kurulumuna geçilir. İsimler görülüp, karşı tarafından sizi eklemesi gerekiyor. Ekleme anında iki kişinin aynı ortamda olması gerekiyor. Bu program Tavas imamları İ.K., H.C. ve C.G. ile Asya Eğitim Hizmetleri Şirketi'nin personelinde vardı. İ.K. ile bu program sayesinde mesajlaşıyorduk" dedi.

Mahkeme heyetinin ByLock'ta neler paylaşıldığıyla ilgili soruya ise Öztürk, "Fetullah Gülen'den geldiği söylenen sohbetler, onun gördüğü söylenen rüyalar paylaşılırdı. Amaç morallerin yüksek tutulmasını sağlamaktı" diye konuştu.

15.12.2016 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Denizli'deki FETÖ/PDY'ye ilişkin devam eden Tavas Çatı Davası'nda Tavas Belediye Başkanı AK Partili Turhan Veli Akyol'un 'sohbet hocası' olduğunu iddia eden tutuksuz sanıklardan Mustafa Talancı, bugünkü duruşma sırasında fenalaşarak yere yığıldı. Mahkemede sağlık ekipleri tarafından ilk müdahale yapılmasının ardından hastaneye kaldırıldı.

Denizli'de FETÖ/PDY'ye ilişkin devam eden Tavas çatı yapılanmasına ilişkin duruşmalarda dördüncü güne gelindi. Denizli Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki 2'nci Ağır Ceza Duruşma Salonu'nda yapılan duruşmada 31'i tutuklu 72 sanığın savunmalarının alınması sürüyor. Bugünkü duruşmada Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol'un 'sohbet hocası' olduğunu iddia eden tutuksuz sanıklardan Mustafa Talancı fenalaşıp, bir anda yere yığıldı. Sağlık ekibinin mahkeme salonuna girerek ilk müdahalesini yaptığı M.T., Servergazi Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Talancı'ya hastanede müdahale edilirken, duruşma sanıkların savunmalarının dinlenmesiyle sürdü.
Denizli'deki FETÖ/PDY'ye ilişkin devam eden Tavas Çatı Davası'nda Tavas Belediye Başkanı AK Partili Turhan Veli Akyol'un 'sohbet hocası' olduğunu iddia eden tutuksuz sanıklardan Mustafa Talancı, bugünkü duruşma sırasında fenalaşarak yere yığıldı. Mahkemede sağlık ekipleri tarafından ilk müdahale yapılmasının ardından hastaneye kaldırıldı.

Denizli'de FETÖ/PDY'ye ilişkin devam eden Tavas çatı yapılanmasına ilişkin duruşmalarda dördüncü güne gelindi. Denizli Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki 2'nci Ağır Ceza Duruşma Salonu'nda yapılan duruşmada 31'i tutuklu 72 sanığın savunmalarının alınması sürüyor. Bugünkü duruşmada Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol'un 'sohbet hocası' olduğunu iddia eden tutuksuz sanıklardan Mustafa Talancı fenalaşıp, bir anda yere yığıldı. Sağlık ekibinin mahkeme salonuna girerek ilk müdahalesini yaptığı M.T., Servergazi Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Talancı'ya hastanede müdahale edilirken, duruşma sanıkların savunmalarının dinlenmesiyle sürdü.

16.12.2016 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Denizli'nin Tavas ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında açılan davanın duruşmasına devam edildi.

Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonuna dönüştürülen Denizli Kongre ve Kültür Merkezi'nde pazartesi başlayan duruşmaya, 31'i tutuklu 65 sanık ve avukatları ile sanıkların yakınları katıldı.

Mahkeme heyeti, kimlik tespitinin ardından sanıkların sorgu ve savunmasını almaya devam etti.

Sanıklar suçlamayı kabul etmezken, tutuksuz yargılanan sanıklardan Salih Kurun, Tavas'ta gazete dağıtımı yaptığını, geçimini sağlamak için çalıştığını, örgüt üyesi olmadığını belirterek, "Tavas abisi" olarak bilinen kişilerin ilçenin sorumlusu olduğunu, cemaat adına çalıştıklarını, görevlerini bilmediğini öne sürdü.

Kurun, "Gazetenin temsilcisi Turgut Canevi, 7 Haziran seçimlerinde bana MHP'ye ya da CHP'ye oy vermemi söyledi, bundan önceki seçimlerde AK Parti'ye oy vermemi söylemişti." dedi.

"15 Temmuz gecesi nerede olduğu" sorulan Kurun, "Nerede olduğumu bilmiyorum, pazarcılık yapmaya yeni başlamıştım. Ben darbenin olduğu gece ertesi gün gideceğimiz pazar için Denizli'ye gelmiştim. O pazara ilk kez gelmiştim, bu sebeple mahallesini bilmiyorum. Sabah pazara tezgah açmak istediğimizde belediye görevleri darbe olduğunu söylediler daha sonra Tavas'a döndüm." diye konuştu.

Tutuklu sanıklardan Emin Sandıkcı, tutuksuz yargılanan Ahmet Kompas'ın savunması sırasında söz alarak, "Sanık, savcının ilk huzuruna çıktığında 'senin aklın başına gelmemiş' diyerek geri gönderilmiştir ve ifadesi alınmamıştır. İki gün sonra alınmıştır. Aklı başına bu şekilde gelmiş midir?" diye sordu. Mahkeme Başkanı Sandıkcı'yı uyarırken, "Bu soru sebebiyle sorunun ciddiyeti ve kendisini savunmaya yönelik katkısı olmayacağı hususlarında uyarıldı." ifadesini kullandı.

Sanıklardan Osman Pakmak, Garipköy beldesinde 1992-1999 yıllarında belediye başkanlığı yaptığını hatırlatarak, bazı beyanlarla kendisine suç isnat edildiğini, belediye başkanlığı yaptığından hasımlarının şikayet etmiş olabileceklerini söyledi.

İzmir'de 1962-1968 yıllarında imam-hatip lisesi ve ilahiyatı okuduğunu sonra öğretmenlik yaptığını dile getiren Pakmak, "İzmir'de İmam Hatip ve İlahiyata Öğrenci Yetiştirme Yurdunda ABD'nin ikinci imamı diye ifade edilen İsmail Büyükçelebi ile 4-5 yıl kadar beraber kaldık. Kardeşi Mehmet Ali Büyükçelebi de bizim kaldığımız yurtta kaldı, abisinden iki yıl sonra geldi. 1966'da lise ikinci sınıfta iken vaiz olan Fetullah Gülen yurda müdür olarak geldi. Benim kaldığım 1968'e kadar yurtta müdürdü ancak kendisiyle birebir görüşmem ve konuşmam olmadı, bazen sıkıştığımızda etütlerde yardımcı oluyordu. Bir daha da görmedim. Fetullah Gülen'in okullarının başarıları sebebiyle devlet büyükleri tarafından taltif edilmesine hayıflandım. Bu sebeple onu daha iyi tanımak için kitaplarını aldım, okudum. Okuduğum kitaplar daha çok ayet, hadis, Peygamberimizin ve sahabilerin hayatı hakkında idi. Evde bulunan bazı kitaplar da oğluma aittir. O da bir süre Denizli'de dershanede çalışmıştı." dedi.

Oğlunun adı ve nerede olduğu sorulan Pakmak, "Oğlum Arif Almanya'da, soyadını Mollaosmanoğlu olarak değiştirdi. Bize zaten öyle derler, köyde sokağımızın ismi de Mollaosmanoğlu'dur." yanıtını verdi.

İsmail Büyükçelebi ile görüşüp görüşmediği sorulan Pakmak, "İzmir'den 1968'de döndükten sonra görüşmedim. Zaten buralara hiç gelmezdi, geldiyse de ben görmedim. Ağabeyinin vefatından sonra başsağlığı dilemek istedim, zaten cenazesine de yetişemedim. Taziyeye gittiğimde bulamadım, yakınlarından telefonunu aldım ama ABD'nin burasıyla saat farkından dolayı bir türlü arayamadım. Bir süre sonra Tavas'ta bir camide denk geldi, o zaman başsağlığı diledim, çok kısa bir görüşmemiz oldu. Onun dışında da görüşmedim." şeklinde konuştu.

Pakmak, üzerinde çıkan dolarlarla ilgili olarak da "Üç-dört yıl kadar önce köyde bir cuma namazı çıkışında yardım toplanıyordu. Yardım kutusunda dolar çıkınca, imam 'Bunu ne yapalım, tutanak matbu olduğundan nereye yazalım' dedi. Ben de iki doları 5 lira vererek aldım. Bulunan 2 dolar odur." şeklinde savunma yaptı.

Evinde yapılan aramada bulunan fotoğrafta Fetullah Gülen'in yanındaki kişiyi tanımadığını öne süren Pakmak, daha önce bu fotoğrafın nerede olduğunu unuttuğunu, arama sonucu ortaya çıktığını kaydetti.

Sanıklar, terör örgütü üyesi oldukları iddiasını kabul etmezken, mahkeme başkanı duruşmaya pazartesi devam etmek üzere ara verdi.

İDDİANAMEDEN

Davanın iddianamesinde, 72 sanığın örgütün Denizli'deki sözde altı eyaletinden biri olan Tavas'taki yapılanmasını gerçekleştirerek, ışık evleri, himmet toplama, örgüte üye kazandırma gibi faaliyetleri organize olarak gerçekleştirdikleri öne sürüldü. İddianamede ayrıca, örgütün iki numaralı ismi, ABD imamı olduğu belirtilen İsmail Büyükçelebi'nin de 2014 yılında Tavas'a gelerek burada 60-70 kişinin katılımıyla toplantı yaptığına da yer verildi.<br><br>Çatı iddianamede sanık olarak yer alan 72 kişinin örgütün ilçede mütevelli heyet oluşumuna, dershane, yurt, pansiyon ve okullardan oluşan eğitim ile ilçedeki kadın ve ışık evleri yapılanmasına katıldıkları, Tavas'taki yapılanmasını örgütün ilçedeki çatı şirketi olan Asya Eğitim Hizmetleri A.Ş. bünyesinde gerçekleştirdikleri, himmet toplama, örgüte üye kazandırma, mali destek gibi faaliyetleri organize olarak gerçekleştirdikleri öne sürüldü. İddianamede ayrıca, örgütün iki numaralı ismi, ABD imamı olduğu belirtilen İsmail Büyükçelebi'nin de 2014 yılında Tavas'a gelerek burada 60-70 kişinin katılımıyla toplantı yaptığına da yer verildi.

-"Tavır alan küçük esnaf yok edilme noktasına getiriliyordu"-

İddianamede, ilçe düzeyinde ekonomik olarak üst düzeyde bulunan kimselerin örgüt hiyerarşisi içine dahil edildikleri, örgütün hiyerarşik yapı içerisinde tayine tabi olan üyelerinin dışarıdan ilçeye atandığı, ilçe teşkilatında ekonomik olarak güçlü olan ilçede söz sahibi kimselerin ekonomik faaliyetlerini idame ettirip güçlenmek adı altında örgütün işleyişine dahil oldukları, örgütün güçlü olduğu dönemde tavır alan küçük esnafın alınan kararla aforoz edilip yok edilme noktasına getirildiği, örgütün ekonomik olarak elinde bulundurduğu güçlü bireyler ile ilçede faaliyetlerine devam ettiği belirtildi.

-Ablalar, imamlar ve gizli tanık cesur efe-

İddianamede, sanıklardan B.M. ve Ü.B.'nin Tavas ablası konumunda oldukları, Tavas imamının talimatları doğrultusunda faaliyet gösterdikleri belirtildi.

B.M.'nin Buldan ilçesinden atandığı, Ü.B.'nin eşi O.B.'nin örgüt adına himmet paralarını topladığı, örgütün Tavas'ta Fitnat Hanım Kız Öğrenci Yurdu, Ümmühan Duman Yurdu, Yasemin ve Emin Kardeşler Gündüz Bakım Evi isimli üç kurumun kadın yapılanmasındaki en önemli ayağı oluşturduğu, Y.M.'nin örgüt içi hiyerarşide üst düzeyde olduğu, esnafa liderlik edip, sohbet grubu topladığı, örgütün Denizli yapılanmasındaki altı eyaletten biri olan Tavas'ta İ.K.'nin son imam olduğu da ayrıca iddianamede belirtildi. Özel İmbat Erkek Öğrenci Yurdu, Fitnat Hanım Kız Öğrenci Yurdu, Asya Meltem Körfez Dersanesi, Mehmet Efendi Pansiyonu, Ümmühan Duman Pansiyonu, Yasemin Emin Çocuk Bakımevi ve Asya Pansiyonu'nun örgütle bağı olduğu da iddianamede vurgulandı.

İddianamede, etkin pişmanlıktan faydalanan tutuksuz yargılanan sanık İ.Ö. ile C.E. isimli gizli tanığın örgütle ilgili verdiği bilgilere de değinildi.

-16 sanıkta bylock-

FETÖ/PDY'nin Tavas'taki çatı şirketi olan Asya Eğitim Hizmetleri A.Ş.'ye Sulh Ceza Hakimliği'nin kararıyla kayyım atandı, Asya Eğitim Hizmetleri A.Ş.'nin yönetim kurulu başkanı Kemal Büyükelyas ile ortaklarından Yaşar Kasapoğlu'nun mal varlıklarına el konuldu, bu iki kişinin örgütün Tavas eyaletindeki en önemli kişileri olduğu belirtildi. Tavas imamı olarak faaliyet gösteren A.K., H.C. ve İ.K. ile mütevelli heyetinde bulunan M.D., K.K., E.S., S.D., S.B., M.Y. ve H.İ.K.'nin (Halil İbrahim Kaplan) mal varlıklarına el konuldu. Sanıklardan H.C., H.İ.K., Y.M., B.M., Ü.E., O.B, F.T., G.G., A.İ.C., M.G., S.C., İ.Ö., K.A., M.N., V.G. ve A.G.'nin ByLock programı kullandıkları tespit edildi.

-7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis isteniyor-

İddianamede, sanıkların üzerlerine atılı eylemlerini silahlı terör örgütü FETÖ/PDY ile önceden süreklilik, yoğunluk ve çeşitlilik arzeden organik bağı bulunmadan gerçekleştirmelerinin imkan dahilinde olmadığı, şüphelilerin FETÖ silahlı terör örgütü üyesi olduklarının dosya kapsamından anlaşıldığı belirtilerek, terör örgütü üyeliği iddiasıyla 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi. Tavas Çatı Davası'nda, kapatılan Garipköy Beldesi'nin eski Belediye Başkanı O.P., A.K., S.D., C.G., M.İ., M.G., B.B., O.B., S.C., K.A., Y.M., H.C., T.C., M.S., A.İ.C., M.D., T.K., K.B., M.Y., İ.K., Y.K., H.İ.K., A.B., F.T., V.G., E.S., U.E., S.B., B.M., A.T., F.D. tutuklu; K.D., M.F.D., A.C., A.K., KM.D., O.B., H.H.E., B.Ç., M.T., H.E., A.B., M.A.K., İ.K., İ.Ö., R.Y., L.D., B.Y., A.A., A.E., M.N., M.A., Y.Y., S.K., A.E., A.U., A.K., S.K., R.O., A.K., D.Y., Ş.B., H.H., A.K., İ.S., A.D., M.B., C.Z., R.D. ise davanın tutuksuz sanıkları.

Dava kapsamında A.K., İ.B. ve Ü.B. hakkında da arama kararı bulunuyor. Tavas Çatı Davası, iki hafta boyunca aralıksız olarak sürecek.

Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'Denizli Tavas Yapılanması (72 sanıklı)' davası

(17 Aralık 2016, 21:11)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=9157    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin ?şok mangası? yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında ?işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
59.655.168