Tam
EskidenYeniye
 

Rus Büyükelçiye suikastte Fetö izi

19 Aralık'ta Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un hayatını kaybettiği silahlı saldırının ardında Fetö şüphesi giderek güçleniyor. Olayın, Türkiye-Rusya arasında Suriye konulu üst düzey görüşmenin bir gün öncesine denk gelmesi, saldırganın ateş ederken 'Halep'in intikamını alacağız' şeklinde Suriye ve Halep mesajları vermesi, 1 yıl önce Rus savaş uçağının Fetö mensubu Türk pilotlarca düşürüldüğüne dair ortaya çıkmış olan somut bulgular, Türkiye-Rusya yakınlaşmasına ABD'nin ve dolayısıyla o ülkede özel koruma altında yaşayan Fetö liderinin karşı olduğu iddiaları ile saldırıdan sonra gün be gün ortaya çıkan bulgular biraraya geldiğinde saldırının ardından Fetö olduğu şüphesini güçlendiriyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

25.12.2016 21:29 19 Aralık'ta Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un hayatını kaybettiği silahlı saldırının ardında Fetö şüphesi giderek güçleniyor.

OLAY NASIL YAŞANDI

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, 19 Aralık'ta Ankara'da katıldığı bir fotoğraf sergisinde Mevlüt Mert Altıntaş isimli koruma polisinin silahlı saldırısına uğradı. Karlov, Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği ve Çankaya Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen "Gezgin Gözüyle Kaliningrad'dan Kamçatka'ya Rusya" adlı konulu fotoğraf sergisinde, açılış konuşmasını yaptığı sırada, silahlı saldırıya uğradı.Saldırgan, Karlov'u yaraladıktan sonra havaya ateş açtı. Bu sırada salonda bulunan davetliler panik içerisinde kaçışmaya başlayarak salondan çıkmaya çalıştı. Ağır yaralanan Karlov, hayatını kaybetti.

Altıntaş, salona girdikten sonra Karlov’un konuşmasını bekledi. Koruma sanılan Altıntaş, Karlov kürsüye geldiğinde de tam arkasına geçti. Saldırının gerçekleştiği 19.05 sıralarında, silahını ilk çektiğinde dokuz el ateş etti. Karlov’u sırtından vurup yere düştükten sonra bedenine ateş eden Altıntaş, daha sonra havaya ateş açtı. Altıntaş, bu sırada Arapça, “Beni buradan ancak ölüm alır” dedi. Salondakilere dışarı çıkma izni veren Altıntaş, “Beni buradan ancak ölüm alır” diye bağırdı. Altıntaş saldırı sırasında NATO standartlarında 9x19 kalibre, şarjör kapasitesi 15+1, 18+1, 20+1 olarak değişen Canik marka beylik silahını kullandı. Altıntaş’ın tabancasındaki şarjörle birlikte iki şarjör mermisi olduğu belirtildi. Jonh F. Kennedy Caddesi’nde görevli trafik polislerinin ilk müdahaleyi yaptığı olayda Altıntaş, “teslim ol” çağrısına “Buradan sağ çıkmam” karşılığını verdi. Olayın ardından yaşanan çatışmada Altıntaş, etkisiz hale getirildi. Altıntaş’ın sağ ele geçirilmesi, saldırganın bağlantılarını daha kısa zamanda aydınlatabilecekti. Operasyonu ÇSM’nin önünde takip eden İçişleri Bakanı Soylu’nun da bu durumu polis amirlerine sorduğu öğrenildi. Operasyonu, iki özel harekât polisinin gerçekleştirdiği bildirildi.Ankara’da sergide uğradığı suikast sonucu vefat eden Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, etkinliklere yakın koruma almadan katılıyordu. Ankara’da büyükelçilerin korunmasında standart bir uygulama bulunmuyor. Büyükelçiliklerin çevresi, Hassas Bölgeleri Koruma Şube Müdürlüğü tarafından korunuyor. Ancak bu koruma her büyükelçilik için yapılmıyor. Yakın koruma ise ülkenin büyükelçisinin talebi durumunda sağlanıyor. ABD ile İsrail büyükelçiliklerinin korunmasında sıkı güvenlik önlemi uygulanıyor.

MOSSAD korumaları, İsrail büyükelçisini katıldığı her etkinlikte yakından koruyor. ABD Büyükelçisi’nin korumasında, Amerikalı korumalar ile Türk vatandaşı elçilik personeli uzman korumalar görev yapıyor. Suikast sonucu vefat eden Karlov’un ayrıca Türkiye’den koruma talebinde bulunmadığı da belirtildi. Karlov’un kendisini tıraş eden berberi Alper Kocaoğlu, Karlov’un 2 yıldır kendisine tıraş olmaya yakın koruma almadan eşi Marina Karlov ile birlikte rahat bir şekilde gelip gittiğini söyledi.

FETÖ ŞÜPHESİ

Olayın, Türkiye-Rusya arasında Suriye konulu üst düzey görüşmenin bir gün öncesine denk gelmesi, saldırganın ateş ederken "Halep'in intikamını alacağız, ben de sizde buradan sağ çıkamayacaksınız!" şeklinde Suriye ve Halep mesajları vermesi, 1 yıl önce Rus savaş uçağının Fetö mensubu Türk pilotlarca düşürüldüğüne dair ortaya çıkmış olan somut bulgular, Türkiye-Rusya yakınlaşmasına ABD'nin ve dolayısıyla o ülkede özel koruma altında yaşayan Fetö liderinin karşı olduğu iddiaları ve saldırıdan sonra gün be gün ortaya çıkan bulgular biraraya geldiğinde saldırının ardından Fetö olduğu şüphesini güçlendirdi.

İşte saldırının ardından ortaya çıkan bazı bulgular

1) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, büyükelçi cinayetinde tüm bağlantıların FETÖ'yü işaret ettiğini söyledi. Erdoğan, Beştepe'de Arnavutluk Cumhurbaşkanı Nishani ile bir araya geldiği toplantıda büyükelçi suikastiyle ilgili de konuştu. Erdoğan, saldırganın tüm bağlantılarının öncelikle FETÖ'yü işaret ettiğini söyledi. Erdoğan, TSK ve polis teşkilatında örgütün varlığını sürdürdüğünü belirterek, mücadelenin süreceğini söyledi. Erdoğan şunları söyledi: "Değerli arkadaşlar bağlantıların öncelikli olanı FETÖ üyesi olmasıdır. Yetiştiği yerden irtibatlarına kadar bunu gösteriyor. Açıkça söylemem gerekiyor maalesef TSK içerisinde olduğu gibi polis teşkilatımızın içerisinde hala var. Bunların temizlenmesi de devam ediyor, devam edecek. Onun için hassas olmamız gerekiyor. Bu hassasiyetle devam etmek durumundayız."

2) İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamalarında Fetö suçlaması açıkça yer aldı. Soylu, şunları söyledi: "Bir nokta çok net, teröristin FETÖ ile ilişkisi açık olarak görülüyor. Ve teröristin çocukluğu anından itibaren görev alanı dahil olmak üzere nasıl bir hayat çizgisi ortaya koyduğu çok net ve açıktır. Son bir buçuk yıldaki farklı bağlantılar oluşturma hedefi ve bir takım saptırma hedefi yapılan soruşturmada açık bir şekilde belirlenmektedir. Hedef saptırma konusunda ortaya koymaya çalıştıklarının aslında ne kadar da eğreti durduğu çok nettir."

3) Mevlüt Mert Altıntaş'ın mezun olduğu İzmir Rüştü Ünsal Polis Okulundaki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu polis adaylarına "abi"lik yaptığı iddia edilen Süleyman Ergen gözaltına alındı. Süleyman Ergen ile birlikte toplam 6 kişi daha gözaltına alınarak soruşturmanın yürütüldüğü Ankara'ya gönderildi. Süleyman Ergen'in, Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksek Okulunda görev yaptığı dönemde FETÖ mensubu polis adaylarına örgütsel hiyerarşi içerisinde "abi"lik yaptığı ileri sürüldü. İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesine götürülen Süleyman Ergen'in, polis adaylarını örgüte kazandırmak için çalıştığı, örgütün toplantılarına götürdüğü iddia edildi. Emekli olduktan sonra da FETÖ mensubu bir iş adamına ait kapatılan sürücü kursunda çalıştığı belirlenen zanlının 2 kardeşinin de darbe girişimi sonrası başlatılan FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklandığı öğrenildi. Bu arada Süleyman Ergen ile tutuklanan FETÖ mensubu çok sayıda polis arasında telefon irtibatlarının tespit edildiği, saldırıyı gerçekleştiren Altıntaş ile bağlantısının ayrıntılı şekilde araştırıldığı bildirildi.

4) Mevlüt Mert Altıntaş'ın meslekten ihraç edilen bir polis arkadaşı gözaltına alındı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Büyükelçi Karlov'un öldürülmesiyle ilgili başlatılan soruşturma sürüyor. Başsavcıvekili Necip Cem İşçimen'in koordinasyonunda yürütülen soruşturmada, saldırgan Altıntaş'ın meslekten ihraç edilen arkadaşı komiser A.K, İstanbul'da gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerin ardından Ankara'ya getirilen A.K'nin cep telefonunda, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının kullandığı şifreli mesajlaşma programı ByLock bulunduğu tespit edildi.

Saldırgan ile aynı şubede çalışan ve 15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL kapsamında yayımlanan KHK'lar ile emniyet teşkilatından ihraç edilen A.K'nin İstanbul'da yaşadığı öğrenildi. Savcılık yetkilileri, A.K'nin yanı sıra gözaltında bulunan saldırganın ev arkadaşları Avukat S.Ö. ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde görevli polis memuru S.B'nin işlemlerinin sürdüğünü bildirdi.

5) Katil Mevlüt Mert Altıntaş'ın Fetö gazetesi Today's Zaman'ın Ankara temsilciliğini yapan firari FETÖ'cü Abdullah Bozkurt'un evinde kaldığı tespit edildi.

6) Altıntaş'ın Fetö ile adı geçen polis arkadaşı S.B. ile aynı yıl Polis Meslek Yüksek Okulu sınavına girdikleri, birbirine yakın soruları doğru yanıtlayıp, sınavı kazandıkları anlaşıldı. Sınavda Altıntaş'ın 82, S.B.'nin de 83 soruya doğru cevap verdiği belirtildi. İkilinin sınav sorularında yanlışlarının bile aynı şık olması dikkat çekti. Savcılık kaynakları, S.B.'nin örgütsel bağlantılarının Altıntaş'tan daha güçlü olduğunu öne sürdü. Altıntaş'ın ablası Seher Ö., Hürriyet'e yaptığı açıklamada S.B. için "Geziyorduk, parka gidiyorduk, yemeğe gidiyorduk ama hep S. ile birlikte" demişti.

7) Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca sürdürülen soruşturmada, Altıntaş'ın HTS kayıtlarından telefonla en çok görüşüp irtibat kurduğu isimler tek tek tespit edildi. Buna göre, en yoğun telefon trafiğinin Şanlıurfa'daki FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan bir komiserle olduğu belirlendi.

8) Takvim gazetesinin haberine göre, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesini araştıran 18 kişiden oluşan Rus heyetin incelemelerinde ilginç bilgiler ortaya çıktı. Rus istihbaratında görevli bir korgeneralden aldığı bilgilere göre Rus uzmanlar, Altıntaş'ın telefonunda dört kademeli güvenlik koruması buldu. Dört şifreyi de çözen uzmanlar katilin geçmişe yönelik tüm hareketlerini adım adım tespit etti. Yapılan incelemelerde 15 Temmuz 2016 darbe girişimi günü Mert Altıntaş'ın Diyarbakır'da görevli olduğu belirlendi. İddiaya göre, FETÖ'den tutuklanan amiri Kahraman Sezer'den iki günlük izin aldı ve mesai saati sonunda 386 kilometre yol katederek Erbil'e gitti. Altıntaş'tan en son Erbil'deki hükümet binası yakınlarında bulunan CIA ofisi civarında sinyal alındığı ileri sürüldü. Sonraki 7 saat cep telefonundan sinyal çıkmadı. Altıntaş, 7 saat sonra tekrar cep telefonunu kullanmaya başladı ve Ankara'ya döndü.

9) Mali Suçları Araştırma Kurulu'nun (MASAK), Ankara Başsavcılığı'nın talebi üzerine özel olarak hazırladığı rapor, tetikçinin FETÖ ve Pensilvanya ile parasal bağlantılarını da ortaya koydu. Çapraz inceleme sonrasında hazırlanan "Altıntaş Raporu"nun en kritik bölümünü FETÖ'den ihraç edilen polis memuru Hasan Tunç ile ilişkiler ağı oluşturdu.

Altıntaş, 12 Ocak 2016'da eski polis memuru Hasan Tunç'a 500 TL transfer etti. Bu Altıntaş'ın maaşının yaklaşık 5'te 1'ini oluşturuyordu. Hasan Tunç, ABD'deki seçimler öncesinde Pensilvanya'daki terör örgütü elebaşına ve oradan da başkan adaylarından Hillary Clinton'ın çevresine para transferi yapan The Respect Instute Inc. isimli kuruluşla bağlantılı çıktı. Tunç, himmet soruşturmasının şüphelilerinden Mehmet Kor ile de Gaziantep'teki Çınar Derneği'nden mesai arkadaşıydı. Çınar Derneği ise FETÖ soruşturmaları kapsamında inceleniyor.

HİMMETÇİ POLİS'İN HESAPLARI

Hasan Tunç aynı zamanda, 2010-2011 yılları arasında, Seferihisar Başsavcılığı'nın halen yürütmekte olduğu FETÖ soruşturması kapsamındaki Kevser Özel eğitim Kurumları'nda da çalıştı. Tunç'un himmet paralarının yoğun olarak toplandığı Bank Asya'nın Gaziantep-Suburcu ve Elazığ şubelerinde hesaplarının bulunduğu ortaya çıktı.

KUZEN FETÖ ŞİRKETİYLE ALIŞVERİŞTE

Tetikçi Altıntaş'ın yaşamında önemli yeri olan ve Kuşadası Başsavcılığı'nın FETÖ soruşturmasının şüphelisi olarak aranan dayısı Hasan Furuncu devlet okulundan müdür olarak emekli olduktan sonra 2015' Ağustos ayından 9 Eylül 2016'ya yani 15 Temmuz sonrasına kadar Gaziemir Amerikan sağlık Koleji'nde çalıştı. Bu kolejin sahibi Murat Tepe, Kuşadası Başsavcılığı'nın yürüttüğü 15 Temmuz darbe girişimi soruşturmasının sanıkları arasında bulunuyor. Hasan Furuncu, 13 Temmuz 2015'te, kapatılan Söylev Özel Eğitim Hizmetleri'ne 300 TL bağışta bulundu. Hasan Furuncu'nun oğlu Yaşar Furuncu ise FETÖ'den gözaltına alınan Erol ve Şenol Demirbaş'a ait olan Es Endüstriyel Yapı Hizmetleri ile para alışverişinde bulundu. 2015 - 2016 yıllarında Es Endüstriyel Yapı Hizmetleri firmasından Yaşar Furuncu'ya 21 bin 571 TL transfer yapıldı.

UYUYAN HÜCRE

İzmir Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksek Okulu mezunu, Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş'ın FETÖ'nün uyuyan hücrelerinden olduğu ileri sürülüyor. İzmir Cumhuriyet Savcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu, Altıntaş'ın yanı sıra 4 polis arkadaşının da FETÖ'nün uyuyan hücre elemanı olduğunu belirledi. İzmir'deki polis okulunda bir dönem teknisyen yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra emekli olan Süleyman Ergen'in de aynı hücreden olduğu, 5 polisten sorumlu imam olduğu ortaya çıktı. İzmir polisi bugünlerde gizli tanık ifadelerine de yansımış olan "Uyuyan Hücreler" yapılanmasındaki isimleri deşifre etmek için yoğun çaba harcıyor.

10) Büyükelçi Karlov'u öldüren Mevlüt Mert Altıntaş'ın Söke'de FETÖ'nün Körfez Dershaneleri'ne gittiği ve eğitim masraflarının Sökeli firari iş adamı tarafından karşılandığı ortaya çıktı. Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Karlov'u arkadan kalleşçe öldüren çevik kuvvet polisi Mevlüt Mert Altıntaş'ın Söke'de FETÖ'nün Körfez Dershaneleri'ne gittiği ve eğitim masraflarının Sökeli firari iş adamı Şahin İlgi tarafından karşılandığı öğrenildi. Şahin İlgi'nin darbe başarılı olsaydı Sıkıyönetim Valisi ya da Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı olacağı öğrenildi. Öte yandan İlgi'nin babası Mehmet İlgi'nin geçtiğimiz günlerde FETÖ'den tutuklandığı ortaya çıktı. İlgi Ziraat Aletleri adlı ailenin firmasına kayyum atandı.

ÖĞRETMEN DAYISI FETÖ'DEN AÇIKTA

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Karlov'u arkadan kalleşçe öldüren çevik kuvvet polisi Mevlüt Mert Altıntaş'ın Kuşadası'nda öğretmen olan dayısının FETÖ soruşturmaları kapsamında açığa alındığı ortaya çıktı. Saldırganın memleketi Aydın'ın Söke ilçesinde büyük şok yaşanırken, Altıntaş'ın içine kapanık, utangaç, kimseyle konuşmayan ve asosyal bir yapıda olduğu öğrenildi.

ÜÇ BULGU FETÖ'YÜ İŞARET ETTİ

Emniyet kaynakları, Mevlüt Mert Altıntaş'ın dayısının FETÖ soruşturması geçirmesini, Körfez Dershaneleri'ne giderek Ankara'da FETÖ yurtlarında kalmasını ve FETÖ'den aranan bir iş adamından burs almasını, zanlının FETÖ ile bağlantılarını gösterdiğini söyledi.

11) 2010-2013 yılları arası PMYO giriş sınavlarında, FETÖ tarafından usulsüzlük yapıldığının tespit edilmesi üzerine başlatılan soruşturmanın şüphelileri arasında Altıntaş'ın isminin de yer aldığı belirlendi. Polis Akademisinde 17-25 Aralık sonrası yapılan yönetim değişikliğinin ardından kurulan bilirkişi heyeti, ilk olarak geçmiş yıllarda yapılan, PMYO'nun da aralarında olduğu Polis Akademisi giriş sınavlarını mercek altına almış, sınav sonuçlarına göre yapılan ilk incelemede 2012 yılındaki giriş sınavlarında soruların çalınmış olduğu belirlenmişti. Çalışmalarını sürdüren heyet, 2010, 2011 ve 2013 yıllarında gerçekleştirilen sınavlarda da benzer şekilde soruların sınav öncesinde çalındığını tespit etmişti.

Hazırlanan rapor doğrultusunda Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında atanan bilirkişi heyeti, 2012 yılında polis okulu sınavlarına giren kişilerin ortaöğretim başarısı, ÖSS'de aldığı puan ve PMYO sınavında verdiği cevapları inceleyerek bir logaritma hazırladı. Hazırlanan şablona göre bazı kişilerin sınav sorularını önceden görmeden PMYO sınavlarını kazanmalarının mümkün olmadığı tespiti yapıldı.

Aynı şekilde Mevlüt Mert Altıntaş'ın da söz konusu logaritmaya göre "destek almadan" PMYO sınavını kazanmasının mümkün olmadığı sonucuna ulaşıldı.

12) Altıntaş'ın polis okuluna girişinde referans olarak gösterdiği iki üst düzey emniyet görevlisinin FETÖ soruşturmaları kapsamında meslekten ihraç edildikleri öğrenildi.

13) Altıntaş'la ilgili soruşturmayı derinleştiren polis, saldırganın Kuşadası'nda yaşayan dayısı Hasan Furuncu'yu da gözaltına aldı. Öğretmenlik yapan ve Kuşadası'nda 2010 yılına kadar Kuşadası İlköğretim Okulu ve 2014 yılına kadar da Belkent Ortaokulu'nda müdürlük yapan Hasan Furuncu, 17 Ekim 2014 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı'ndan emekli olarak, Özel ATA Okulları'nda (American Turkish Academy) müdür olarak çalışmaya başlamıştı. Kuşadası'ndaki Özel ATA Ortaokulu, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yapılan soruşturma da FETÖ-PYD bağlantısı nedeniyle kapatılmıştı. Saldırganın dayısı Hasan Furuncu'nun ayrıca iki dönem Türk Ocakları Kuşadası Şubesi başkanlığı yaptığı da ve bu görevinden de 2014 yılında ayrıldığı belirlendi. Bu arada, Hasan Furuncu'nun, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 15 Temmuz'dan sonra gözaltına alındığı ve daha sonra mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

14) Altıntaş'ın FETÖ'yle bağlantılı olduğu gerekçesiyle kapatılan Körfez Dershanesi'nin Söke'deki şubesinde eğitim gördüğü belirtildi.

15) Devreleri: Evet FETÖ’cü.. Büyükelçi Karlov’u öldüren Mevlüt Mert Altıntaş’ın polis okulundaki arkadaşları suikastçının FETÖ evlerine gittiğini ve örgüt toplantılarına katıldığını anlattı. Altıntaş’ın 6’sı kırmızı listeden 8 ByLock kullanıcısı ile de telefon irtibatı çıktı

Rus Büyükelçisi Karlov'u vuran ve ölü ele geçirilen Çevik Kuvvet polisi Mevlüt Mert Altıntaş'ın FETÖ bağlantısını ve uyuyan hücre elemanı olduğunu, ByLock'çu örgüt üyeleri ile sağladığı telefon irtibatı ile devre arkadaşlarının ifadeleri ele verdi. Suikastçı Çevik Kuvvet polisi Mevlüt Mert Altıntaş ile ilgili araştırma kapsamlı bir şekilde sürdürülüyor. MİT, Emniyet, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve 18 kişilik Rus heyetin ortak çalışması, suikastçının FETÖ bağlantılarını tek tek ortaya döküyor.

KIRMIZI VE TURUNCU LİSTEDEN

Suikastçının FETÖ'nün şifreli haberleşme sistemi ByLock'u kullanmadığı ancak 6'sı kırmızı, 2'si turuncu kategoride yer alan ByLock kullanıcıları ile telefon görüşmesi yaptığı tespit edildi. Şahsın 'patates hat' üzerinden ByLock kullanıp kullanmadığına da bakılıyor. İstihbarat birimleri, ByLock kullanıcılarını kırmızı, turuncu, mavi şeklinde listelemişti. ByLock'u çok yoğun kullanan, kullanıcı kimlikleri belirlenen ve FETÖ ile yüzde 99 bağlantısı olan kişiler 'kırmızı' kategoride kabul ediliyor.

'ABİLERİ' YOLUNU AÇTI

Suikastçının FETÖ militanı olduğunu kanıtlayan diğer bir delil ise devre arkadaşlarının ifadeleri oldu. Soruşturmanın eksiksiz sürdürülmesi için gizli tutulan bu isimler, katil Mevlüt M. Altıntaş'ın FETÖ evlerine gidip örgüt toplantılarına katıldığını aktardı. Polis okulunda örgüt abileri ile haftalık görüşmeler yaptığı saptanan suikastçıyı, Aydın-Söke'de bulunan FETÖ'ye ait Körfez Dershanesi'ndeki örgüt üyelerinin polisliğe yönlendirdiği ve sınavlarda da yolunu açtığı saptandı.

KORUMA ROZETİNİN SIRRI

Katliam gecesi suikastçı Altıntaş'ın dikkat çekmeden içeri girmek için koruma polisi rozeti taktığı belirlendi. Bu rozeti Emniyet'te sadece Emniyet Koruma Dairesi'nde görevli polisler takabiliyor. Ankara'da bu rozeti tüm görevliler tanıyor ve biliyor. Yakasında bu rozet olan polise tüm yollar açılıyor. Bunu bilen Altıntaş'ın bu taktiği uyguladığı değerlendirilirken, şahsın rozeti nasıl temin ettiği araştırılıyor.

EL NUSRA KAMUFLAJI...

FETÖ evlerinde görüldüğüne dair tespitin 2015'te Emniyet Yüksek Disiplin Kurulu'nun soruşturma dosyasına girmesinin ardından, suikastçı Altıntaş'ın evini ve telefonunu değiştirdiği belirlendi. Katil bu süreçten sonra el Nusra kamuflajına büründüğü, Bank Asya'ya para yatırmak, sosyal medyada FETÖ propagandası, ByLock gibi faaliyetlerden uzak durup FETÖ kimliğini sakladığı değerlendirildi.

16) FETÖ 'ayaktayım bitmedim' mesajı verdi.. Türkiye’de şok etkisi yaratan Rus Büyükelçi suikastının aydınlatılması için savcılar ve güvenlik birimleri bütün olasılıkları inceliyor. FETÖ’nün suikastla ne amaçlamış olabileceği araştırılıyor. Birçok olasılık üzerinde duran istihbaratçılar, örgütün “Ben hâlâ ayaktayım, bitmedim” mesajı vermeyi amaçladığını belirtiyor.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a yönelik suikasti araştıran istihbaratçılar şu sorunun yanıtını merak ediyor: “22 yaşında yeni bir polis memuru olan Mevlüt Mert Altıntaş, Rusya gibi önemli bir ülkenin büyükelçisinin programını nasıl öğrendi? Takip mi ediyordu yoksa birilerinden mi yardım aldı?” Çünkü destek almadan böyle bir eylemi yapması mümkün görünmüyor.

EL NUSRA SÜSÜ

Cinayet soruşturmasını deneyimli savcılar ve uzman istihbaratçılar yürütüyor. Çok yönlü araştırmanın her aşamasına Rus güvenlik birimleri de katılıyor. Her türlü olasılık araştırılıyor, ulaşılan bilgiler farklı kaynaklardan teyit edilmeden değerlendirmeye alınmıyor.

İstihbaratçılar, Büyükelçi Karlov’a yönelik suikastın, Hrant Dink cinayeti ve Danıştay saldırısıyla benzerlik taşıdığı görüşünde. Buradan hareketle de öne çıkan terör örgütü FETÖ. Örgütün bu suikasta El Nusra süsü verdiğine inanılıyor.

FETÖ böyle bir suikastla ne amaçlamış olabilir? Bu soru ve yanıtı da istihbaratçılar tarafından analiz ediliyor. İstihbaratçıların üzerinde durduğu üç olasılık şunlar:

FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz sonrası elinde kalan son koz, uyuyan hücreler aracılığıyla suikast düzenlemekti. İstihbaratçılar, başta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olmak üzere, devletin önemli noktasındaki isimlere en yakınlarından, örneğin korumalarından birinin saldırısından endişe ediyordu. Polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ın taktığı rozetle örgütün devlet adamlarına yönelik böyle bir saldırıyı gerçekleştirebileceği mesajı verdiği değerlendirmesi yapılıyor.

Suikasttın amacı Türkiye ile Rusya’nın tekrar iyiye giden ilişkileri bozmak olabilir.

(25 Aralık 2016, 21:29), son güncel.: (01 Ocak 2017, 20:32)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=9222    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.909.860