Tam
EskidenYeniye
 

Savcılar Eruygur´un kendi yakınlarına aktardığı 7.5 milyonun peşinde

Ergenekon Silahlı Terör Örgütü iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında ve bu soruşturmayı yürüten Ergenekon savcılarının direktifleriyle BDDK murakıpları ve Maliye Bakanlığı kontrolörleri tarafından ´örgütün finans kaynakları´na yönelik incelemenin büyük kısmının tamamlandığı öğrenildi. ´Üst düzey Ergenekon yöneticisi´ suçlamasıyla yargılanan Jandarma eski Genel Komutanı Şener Eruygur´un, iki yıllık komutanlığı döneminde, örtülü ödenekten yaptığı 13 milyon liralık harcamanın komutanlık adına açılması ve yapılması gerekirken 7.5 milyon liralık kısmının kendi hesabından ve kendine yakın beş şahsın hesabına aktarılarak yapıldığı belirlendi. Eruygur´a yakın şahıslara aktarılan bu 7.5 milyon liranın nerede kullanıldığı ise saptanamadı. Eruygur´un, komutanlığı döneminde örtülü ödenekten yapılan rekor düzeydeki harcamaların büyük kısmında ise hiçbir bilgi ve belgeye ulaşılamadı.

Önceki haber title=Sonraki haber

Savcılar Eruygur´un kendi yakınlarına aktardığı 7.5 milyonun peşinde

Ergenekon Silahlı Terör Örgütü iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında ve bu soruşturmayı yürüten Ergenekon savcılarının direktifleriyle BDDK murakıpları ve Maliye Bakanlığı kontrolörleri tarafından ´örgütün finans kaynakları´na yönelik incelemenin büyük kısmının tamamlandığı öğrenildi. ´Üst düzey Ergenekon yöneticisi´ suçlamasıyla yargılanan Jandarma eski Genel Komutanı Şener Eruygur´un, iki yıllık komutanlığı döneminde, örtülü ödenekten yaptığı 13 milyon liralık harcamanın komutanlık adına açılması ve yapılması gerekirken 7.5 milyon liralık kısmının kendi hesabından ve kendine yakın beş şahsın hesabına aktarılarak yapıldığı belirlendi. Eruygur´a yakın şahıslara aktarılan bu 7.5 milyon liranın nerede kullanıldığı ise saptanamadı. Eruygur´un, komutanlığı döneminde örtülü ödenekten yapılan rekor düzeydeki harcamaların büyük kısmında ise hiçbir bilgi ve belgeye ulaşılamadı.

Ordunun ihtiyaçları için milletten alınan vergiler kimlere peşkeş çekiliyor

BDDK murakıpları ve Maliye Bakanlığı kontrolörlerinin hazırladıkları ön rapora Star ulaştı. Murakıplar ve kontrolörler, Jandarma eski Genel Komutanı Eruygur´un da hesaplarını mercek altına aldı. Yapılan incelemede, Eruygur´un, Komutanlığı döneminde, komutanlık adına açılması ve yapılması gereken ?örtülü ödenek harcamalarını? kendi hesabından ve kendine yakın kişiler üzerinden yaptığı belirlendi. Ve Eruygur´un, komutanlığı döneminde örtülü ödenekten yapılan rekor düzeydeki harcamaların büyük kısmında ise hiçbir bilgi ve belgeye ulaşılamadı.

HESABINA MİLYON DOLARLAR AKTARILDI

Yapılan incelemede, Şener Eruygur´un bir kamu bankasının Ankara Bakanlıklar Şubesi´nde açılmış 39 adet hesabı bulunduğu belirlendi. Söz konusu hesaplarda, milyon TL´lik para transferlerin yapıldığı tespit edilirken, yine aynı şubede açılmış olan Jandarma Komutanlığı´nın hesaplarından da, Eruygur´un hesaplarına milyon dolarlık transferlerin yapılması dikkat çekti.

ÖRTÜLÜ ÖDENEKTEN 13 MİLYON LİRA GİTTİ

Jandarma Genel Komutanlığı hesaplarında bulunması gereken örtülü ödenekten, Eruygur´un şahsi hesaplarına 13 milyon lira aktarıldığı belirlendi. Bunun 7.5 milyon liralık kısmının ´beş kişinin´ hesabına aktarıldığı ve bu kişilerin parayı nakit olarak çektikleri tespit edildi. Bu paranın hangi amaçla kullanıldığına ilişkin hiçbir belgeye ulaşılamadı.

7.5 MİLYONUN HİÇBİR BELGESİ VE KAYDI YOK

Uzmanlar, 7.5 milyon liranın nerelerde kullanıldığına tespit edebilmek için, Maliye ve İçişleri bakanlıklarından bilgi istedi. Ancak her iki bakanlıkta da, 7.5 milyon liranın nasıl kullanıldığına ilişkin bilgi ve belgenin kendilerinde olmadığını bildirdi. 7.5 milyon lira raporlarda ´kayıp para´ olarak nitelendirildi. Bununla ilgili olarak, araştırmanın genişletilmesi için Başbakanlık Teftiş Kurulu´na ve Maliye Bakanlığı´na raporlar gönderildi.

7.5 milyon lira yakın adamlarda

Rapora ´kayıp para´ olarak giren 7.5 milyon liranın şu 5 isme gönderildiği belirlendi:

1- MEHMET SANİBAL: Jandarma Komutanlığı´nın hesaplarından Eruygur´un hesaplarına aktarılan örtülü ödenekten, Sanibal´ın hesaplarına toplam 5.3 milyon liralık kaynak aktarıldı. Yapılan incelemede, Sanibal´ın hesaplarına yatan 5.3 milyon liranın tamamının nakit olarak çekildiği belirlendi. Yapılan araştırmada, Sanibal´ın Rem Mümessillik ve Dış Ticaret A.Ş.´nin bir yetkilisi olduğu belirlendi. Rem Mümessillik´in ismi ise Ergenekon iddianamesinde, dinleme cihazları ithal eden şirket olarak geçmişti. Şirketin yöneticilerinden Hakan Şanlı da operasyon kapsamında tutuklanmıştı.

2- RECEP CÖMERT: Örtülü ödenekten Recep Cömert´in hesaplarına 1.1 milyon liralık kaynak aktarıldı. Söz konusu kaynakların tamamı, nakit olarak çekildi. Recep Cömert´in, Eruygur´un yakınında bulunan Jandarma Kıdemli Başçavuşu olduğu belirlendi.

3- ŞÜKRÜ MUAMMER ÖNER: Örtülü ödenekten 900 bin lira aktarıldı. Paranın tamamı Öner veya yakınları tarafından nakit olarak çekildi. Öner´in yurt dışındaki bazı şirketler adına çalıştığı belirlendi.

4- SEDAT KIYAK: Örtülü ödenekten 180 bin lira ödeme yapıldı. Söz konusu şahsın da Ergenekon Sanıklarından Hakan Şanlı´nın sahibi olduğu Sama Savunma Hizmetleri Ticaret A.Ş. ile Hasan Atilla Uğur´un ortağı olduğu Amaç Petrol Ürünleri Şirketi´nin yöneticisi olduğu tespit edildi.

5- MUSTAFA CEM BEYAZIT: Örtülü ödenekten bu şahsın hesaplarına da 45 bin lira aktarıldığı belirlendi. ( Star)

Savcılar Ersöz´ü hastanede sorgulamışlar

11 Ocak 2010: Ergenekon silahlı terör örgütü iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) murakıpları ve Maliye Bakanlığı kontrolörleri tarafından örgütün finans kaynaklarına yönelik incelemenin büyük kısmının tamamlanmasından sonra savcıların diğer bir Ergenekon sanığı Levent Ersöz´ü hastanede sorguladığı öğrenildi. ( Cihan)

(01 Eylül 2009), son güncel.: (11 Ocak 2010)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=925    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö Yöneticilerine 128 Yıl Hapis

24.03.2022 14:56 Adana, Ankara, Afyon, Gaziantep, İstanbul ve Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda 14 sanığa toplam 128 yıl ha..
Tamamı 24.3.2022

Karlov Suikastı: Cezalar Onandı

23.03.2022 10:41 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, 19 Aralık 2016'da suikast sonucu öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de arasında bulunduğu 28 sanıklı davada verilen ..
Tamamı 23.3.2022

MİT Tırları Kumpası: 3 Hapis

24.03.2022 12:56 Adana ve Hatay'da, MİT'e ait tırların Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca durdurulmasına ilişkin ana davadan dosyası ayrılan 7 sanığın Yargıtayda yargılandığı davada karar açıklandı. 9 Mart'ta ilk derece mahk..
Tamamı 24.3.2022

Fetö Casuslarına 165 Yıl Onandı

23.03.2022 10:51 Ankara'da, FETÖ/PDY üyelerinin yanı sıra PKK, DHKP-C ve MKP'li yaklaşık 10 bin terör şüphelisinin soruşturma ve yakalama bilgilerini rüşvetle sızdırdığı suçlamasıyla aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in avukatı Ad..
Tamamı 23.3.2022

Halkbank Kumpasçısı: Hapis Onandı

24.03.2022 15:40 Ankara'da, Bölge Adliye Mahkemesi, FETÖ üyeliğinden 12 yıl hapis cezasına çarptırılan eski istihbaratçı Enver Altaylı'nın damadı Metin Can Yılmaz hakkındaki mahkumiyet kararını hukuka uygun buldu. 15 Şubat'ta Ankara 1..
Tamamı 24.3.2022

Islak İmza Kumpası davası

24.03.2022 14:30 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (Fetö) Adli Tıp yapılanması kapsamında 'ıslak imzalı belgede' dönemin askeri görevlilerine kumpas kurduğu iddiasıyla 18 sanığın tutuksuz yargılandığı davaya devam edildi. 9..
Tamamı 24.3.2022

Güncel Fetö Yapılanmasına Dava

24.03.2022 14:30 Ankara'da, FETÖ'nün güncel yapılanmasına yönelik 5 kişi hakkında hazırlanan iddianamede, örgütün Karaman, Konya ve Ankara'da yeniden örgütlenmeye başladığı, evler açarak örgütsel toplantılar yaptığı, cezaevlerinden tah..
Tamamı 24.3.2022

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

22.03.2022 14:55 Ankara'da, Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında 'Devletin güvenliği ile siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yok..
Tamamı 22.3.2022

Odatv Yargısı Yargılanıyor

22.03.2022 14:55 Ankara'da, İstanbul'daki Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından Odatv soruşturma ve kovuşturma süreçlerinde görev alan eski 33 hakim ve savcının, 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kıl..
Tamamı 22.3.2022

Yeğen Gülen'e İtiraf İndirimi

Ankara'da, MİT operasyonuyla Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülen'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı davaya devam edildi. 7 Mart'ta Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada cumhur..
Tamamı 23.3.2022

YARSAV Başkanının Hapsi Onandı

23.03.2022 15:14 Ankara'da, KHK ile kapatılan Yargıçlar ve Savcılar Birliğinin (YARSAV) eski başkanı Murat Arslan'ın, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden 10 yıl hapse mahkum edilmesi Yargıtay tarafından oybirliğiyle onandı. 9 M..
Tamamı 23.3.2022

Vodafone Arena: Müebbetler Bozuldu

24.03.2022 14:13 İstanbul'da, 15 Temmuz ihanet girişiminde TV yayınlarını kesmek için Vodafone Stadı'na inen helikopter pilotlarının aldığı ağırlaşmış müebbet hapis cezalarının Yargıtay'dan dönmesi üzerine yeniden yargılama yapılmasına..
Tamamı 24.3.2022

Zırhlı Tugay: Darbe Cezaları Değişti

24.03.2022 11:14 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Maltepe'deki 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda yaşananlara ilişkin 26 sanıklı davada haklarında verilen hükümler Yargıtay tarafından bozu..
Tamamı 24.3.2022

FETÖ Medya Yapılanması davası

23.03.2022 15:44 İstanbul'da, 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve 8 Mart 2018 tarihinde karara bağlandıktan sonra 6 Mart 2020 tarihinde Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından aralarında Atilla Taş ile gazeteci Ahmet Memiş'in de bulund..
Tamamı 23.3.2022

Sakarya 19 Sanık: Kadın Yapılanması

24.03.2022 18:28 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ilişkin, aralarında yabancı uyruklular ile üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 3'ü firari 19 kadın sanığın yargılanmasına devam edildi. 22 Mart'ta Sakarya 2. Ağır Ceza ..
Tamamı 24.3.2022

Adil Öksüz'ün yakınlarına beraat

23.03.2022 12:54 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında firari olarak aranan Adil Öksüz'ün kayınvalidesinin kardeşi Naciye Alişan'ın ve eşi Alişan Alişan, yargılandıkları davada delil yetersizliğinden beraat etti. 17 Ma..
Tamamı 23.3.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
55.241.919