Tam
EskidenYeniye
 

Darbeye 9. dava TRT işgaline

İstanbul'da 15 Temmuz darbe girişiminde TRT ve Digitürk'ün yayınını kesmek için hareket eden aralarında subay, astsubay, er ve 6 sivil teknik personelin bulunduğu 56'sı tutuklu 94 kişi hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı. Tüm şüpheliler hakkında darbeye teşebbüs suçunda ayrı ayrı 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

28.01.2017 13:25 İstanbul'da Temmuz darbe girişiminde TRT ve Digitürk'ün yayınını kesmek için hareket eden aralarında subay, astsubay, er ve 6 sivil teknik personelin bulunduğu 56'sı tutuklu 94 kişi hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı.

23 Ocak'taki gelişmeye göre, iddianamede, darbe girişimi kapsamında yapılan toplantılar sonucu TRT ve Digitürk'ün yayınının kesileceğinin kararlaştırıldığı, bunu gerçekleştirmesi için görevlendirilen darbeci askerlerin de Harp Akademileri Komutanlığı, Hava Harp Okulu ile Hasdal Kışlası'nda yer alan 23. Piyade Tugayı 6. Alay Komutanlığı'nda görevli subay, öğrenci subay, astsubay, er ve sivil teknik bilgi işlem personelinden oluştuğu belirtildi.

TRT'NİN YAYINI KESMEK İÇİN GİTTİLER

İddianamede, darbe girişimi kapsamında yayını kesmek için TRT Ulus binasına, biri binbaşı 5'i yüzbaşı, bir üstteğmen, bir astsubay, 35 er olmak üzere 43 darbeci askerin 4 askeri araçla birlikte saat 22.00 sıralarında gittikleri, kapıdaki görevli güvenlik görevlilerine 'Terör tehdidi var. Binayı süratle boşaltın' diyerek binayı boşalttıkları, 4 güvenlik görevlisinin tabancalarına el koyarak binada bıraktıkları belirtildi. Daha sonra 10 kişilik darbeci asker grubunun da helikopterle TRT'ye gelerek darbeci askerlere katıldıkları ifade edildi.

BAŞARISIZ OLUNCA 5 DARBECİ ASKER SİVİL KIYAFET GİYİP KAÇTI

TRT'nin işgali sırasında toplanan kalabalığın dağıtılması için darbeci askerlerin havaya ateş ettikleri belirtilen iddianamede, darbeci askerlerin sabah 7.45'te gelen polis ekiplerine teslim oldukları anlatıldı. Bir havacı albay ile 5 askerin ise olay yerinde buldukları sivil kıyafetleri giyerek olay yerinden kaçtıkları belirtildi. İddianamede sivil kıyafet giyerek kaçan darbecilerin kaçma anına ilişkin fotoğraflarda yer aldı.

VODAFON ARENA'YA HELİKOPRETLE 3 KEZ İNİŞ YAPILDI

Yine iddianamede, Digitürk binasını ele geçirip yayınını kesmesi için de 3'ü sivil teknik personel olmak üzere 43 darbeci askerin görevlendirildiği, bu kişilerin de helikopter pilotu Kerime Yıldırım'ın kullandığı helikopterle Vodafone Arena Stadı'na 3 kez iniş yaparak bırakıldıkları belirtildi.

DİJİTÜRK'E GİTMEK İÇİN BİR İETT OTOBÜSÜYLE BİR CİP GASP EDİLDİ

Statta Binbaşı Ali Akkaş önderliğinde toplanan şüphelilerin stat kapılarına zarar vererek dışarıya çıktıkları, kendilerini stattan Digitürk binasına götürmesi için bir İETT otobüsünü silah zoruyla durdurarak, Digitürk binasına gittikleri belirtildi. Yine sivil bir cipin de yoldan çevrildiği bir Üsteğmen ile 3 sivil teknik personelin de bu ciple Digitürk binasına gittikleri kaydedildi.

YAYINI KESMEK İÇİN CİHAZLARA ATEŞ ETTİ

Dijitürk binasına giden darbeci askerlerin, binayı ele geçirdiği, yayını durdurmaya çalıştıkları, digitürk personeline yayının kesilmesi için baskı yaptıkları, yayın kesilemeyince darbecilerin başındaki Binbaşı tarafından içerideki cihazlara ateş edildiği anlatıldı. Şüphelilerin daha sonra gelen polis ekiplerinin yapmış olduğu yoğun müzakerelerden sonra teslim oldukları belirtildi.

BİLİŞİMCİ TEKNİK PERSONEL BİNALARA TAŞINDI

TRT ve Digitürk binalarındaki yayını kesmek amacıyla darbeci askerlerin bu yerlere 6 bilişimci teknik personel de götürdükleri belirtildi. Bu kişilerin Ümraniye'deki Casper Plaza'ya indirilen helikopterlerle alındıkları, önce Vodafone Arena Stadına ardından da TRT ve Beşiktaş'taki Digitürk binalarına götürüldükleri belirtildi. İddianameye göre, bu şahısların olay yerlerine götürülmeleri bizzat hava harp okulu subay ve astsubayların koordinesinde gerçekleştiği, yine bu kişilerin FETÖ Silahlı Terör Örgütü'ne mensup kişiler oldukları, darbe teşebbüsünden de haberdar oldukları ifade edildi. Yine bu kişilerin Casper Plaza üzerinden alınması sırasında Binbaşı Ali Akkaş'ın ateş etmesi sonucu Ali Ayran ve İlhan Yiğit isimli iki vatandaşın yaralandığı kaydedildi.

YÜZBAŞI, TOPLANAN HALK İÇİN 'PKK'LI PARALELCİ' DEMİŞ

İddianamede, şüphelilerden Burak Kükrek'in ifadesine göre, TRT ULUS önünde darbecilere karşı vatandaşların toplandığı, erlerin bir yüzbaşıya, toplanan halkın kim olduğunu sorduklarında yüzbaşının toplanan halk için 'Bunlar PKK'lı bir kısmı da paralelci' dediği belirtildi.

BEŞİKTAŞ KULÜBÜ ŞİKAYETÇİ OLDU

Darbeci askerlerin, Ulus ve Digitürk binalarına gitmek için Vodafone Arena Stadı'nı kullandıkları belirtilen iddianamede, darbeci askerlerin stadın çimlerine zarar verdikleri, kapılarını kırdıkları belirtildi. Bu kapsamda Beşiktaş Jimnastik Kulubü Derneği'nin müşteki olarak yer aldığı belirtildi.

-Yurtta Sulh grubunda 'kalkışmaya katılma' yazışmaları

İddianamede, 'mağdur' sıfatıyla belirtilen polisler Ercan Alkış, Ömer Faruk Erdem ve Semih Kocaağa'nın, TRT Ulus yerleşkesi baskınıyla ilgili ifadelerine de yer verildi.

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin diğer iddianamelerde olduğu gibi örgütün kuruluşu, toplumda kabul görmesi, kadrolaşması, amacı, ideolojisi, örgütlenme stratejisi, örgütlenme şekli, kuralları, istihbarat ağı, arşivi, gelir kaynakları, silahlı gücü, emniyet-yargı yapılanması ve yasa dışı faaliyetlerinin anlatıldığı iddianamede, örgütün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanması ve 15 Temmuz darbe kalkışmasıyla bağlantısına ilişkin de bilgi verildi.

Harp Akademileri Komutanlığındaki subay ve astsubayların bazılarının kalkışmaya destek verdiği, yerleşkeden helikopter kaldırıldığı, bazı subay ve astsubayların birlik dışında, yasal emir komuta zinciri dışına çıkarak darbe girişiminde aktif görevler aldıkları ve İstanbul'daki kritik noktaların işgalinde görevlendirildikleri ifade edilen iddianamede, kalkışmayı koordine eden 'Yurtta Sulh' adlı WhatsApp gurubunda yazışma yapan şahısların, Harp Akademileri içerisinde faaliyet gösteren subaylarına, 'bu kalkışmaya katılma' yönünde mesajlar verdiği dile getirildi.

Darbe girişiminde işgal edilecek kurumlar-yerler için görevlendirilen birliklerin İstanbul'da 2. Motorlu Piyade Tugayı, 66. Mekanize Tugayı, 6. Motorlu Piyade Alayı ve 47. Motorlu Piyade Alayı olduğu, askerlerle birlikte tanklar, askeri araçlar, silah ve mühimmatların bu birliklerin unsurları olduğunun tespit edildiği bildirilen iddianamede, darbe kalkışması günü Harp Akademileri Komutanlığında yapılan görevlendirmelerle subayların 4-5 kişilik gruplar halinde birliklere gittikleri ve bu birliklerden sorumlu olan darbe girişimini yöneten-koordine eden alay komutanlarının emrine girdikleri kaydedildi.

İddianamede, Ulus TRT binasının işgalinde görevlendirilen tutuklu subayların Kara Harp Akademilerinde yapılan görevlendirmeyle başlarındaki öğretim elemanı Binbaşı Hamza Mermer ve 20 kişiden oluşan grup olarak, yasal bir görevlendirme olmaksızın TSK'nın resmi emir-komuta zinciri dışında, kanunsuz bir şekilde Hasdal'da bulunan 6. Motorlu Piyade Alayına giderek alay komutanları olan Müslüm Kaya ve Nebi Gazneli'nin emrine girdikleri vurgulandı.

Şüphelinin cep telefonuna gelen 'run' mesajı

TRT Ulus yerleşkesi baskınını gerçekleştiren Harp Akademileri Komutanlığı görevlisi şüpheliler Binbaşı Yüksel Demir ile Yüzbaşılar Melih Can, Hasan Baş, Serkan Filiz ve Ercan Küçük'ün, 6. Alayda görevli Üsteğmen Mustafa Torun, Astsubay Mehmet Rauf Çağmar ve 35 erle birlikte, mühimmatların yüklü olduğu bir kamyon, 3 adet askeri personel taşıyıcıyla TRT Ulus yerleşkesine ulaştıkları aktarılan iddianamede, şüphelilerin, kapıdaki görevli güvenlik görevlilerine, 'Terör tehdidi var, binayı süratle boşaltın' diyerek binaya girdikleri, içerideki yaklaşık 40 kadar TRT çalışanına telefonlarını bıraktırdıkları, 4 özel güvenlik görevlisini binada bıraktıkları, tabancalarına el koydukları, iç aydınlatmaları kapattıkları ve binanın kontrolünü ele geçirdikleri ifade edildi.

Binada beklenmesi talimatı alındığı ve saat 22.30 sıralarında TRT binası bahçesinde bulunan piste bir helikopterin indiği anlatılan iddianamede, helikopterden havacı Albay Hüseyin Ergezen ile birlikte 4 subay ve öğrenciden oluşan bir ekibin indiği, takviye geldiklerini belirten Albay Ergezen'in ekibinin TRT Arapça kısmına girdiği, bu arada dışarıda vatandaşların toplanmaya başladığı, Albay Müslüm Kaya'nın talimatıyla Binbaşı Yüksel Demir'in 10 er ve 2 yüzbaşıyı Taksim'e yolladığı, yolun vatandaşlar tarafından kapatılması nedeniyle yine Kaya'nın emriyle geri TRT binasına döndükleri, nizamiye önünde toplanan vatandaşların dağılmaları için havaya ateş açtıkları, içeriye girip havacı albay Hüseyin Ergezen'e durumu bildirdiği, Ergezen'in, 'Genelkurmay'ın emri var bekleyeceğiz' dediği, sabah saatlerinde polis araçlarının geldiği, saat 05.00 sıralarında cep telefonuna 'run' yazılı bir mesaj atıldığı ve saat 07.45 sıralarında polis ekiplerine teslim oldukları bilgisi verildi.

İddianamede, havacı Albay Hüseyin Ergezen, Metin Mustafa Ateşoğlu, Astsubay Mustafa Altındal ile öğrenci Erhan Aka ve Cahit Canoğlu'nun ise buradan temin ettikleri sivil kıyafetlerle, sabah saat 06.00 sularında uzun namlulu silahlarını bırakarak olay yerinden kaçtıklarının tespit edildiği vurgulandı.

Helikopterle gidenler

Bakırköy'deki Hava Harp Okulunda darbe girişimi öncesinde koordinasyon toplantılarının yapıldığı ve darbe girişimini yöneten 'Yurtta Sulh' adlı WhatsApp grubu üyesi asker şahısların 14 Temmuz günü burada düzenlenen toplantıya katıldığına dikkat çekilen iddianamede, darbe girişimi esnasında Harp Akademileri ve Harp Okulundan helikopterlerin kaldırıldığı ve dışarıya görevlendirmelerin yapıldığı hususlarının tespit edildiği de dile getirildi.

Hava Harp Okulunda görevli subay, astsubay ve öğrencilerin bir kısmının, 13 Temmuz'daki yıl sonu tatbikatı için Yalova'daki tatbiki eğitim kampında bulunduğu, bir kısmının da Bakırköy Yeşilköy Hava Harp Okulunda görevli olduğu aktarılan iddianamede, 15 Temmuz günü öğrenci alay komutanı olan Albay Hüseyin Ergezen'in Yalova'da bulunan filo komutanlarını topladığı, toplantıda ' İstanbul'a gideceklerini' bildirdiği, öğrenci ve komutanlarının bir kısmının oradan hakkında ayrı soruşturmalar yürütülen Üsteğmenler Kerime Yıldırım ve Tuncay Yıldırım'ın kullandığı helikopterlerle, bir kısmının ise otobüslerle İstanbul'a geri döndüğü kaydedildi.

İstanbul'daki Harp Okulu öğrencileri, subay ve astsubaylarının ise okula geri çağrıldıkları ve burada silahlarla mühimmatlarla tam teçhizat kuşandıkları anlatılan iddianamede, Atatürk Havalimanı VIP bölümündeki askeri pistte önceden hazırlanan 5-6 helikopterin 3'üne subay ve öğrencilerin dağıtıldığı, 2 helikopterin peş peşe havalandığı, birinci helikopterin pilotunun Üsteğmen Kerime Yıldırım olduğu, bu helikoptere öğrenci alay komutanı Hüseyin Ergezen ile birlikte 3 subay, bir astsubay ile 5 öğrencinin bindiği, bu grubun direk TRT Ulus yerleşkesi arka kısmında bulunan atıl konumdaki askeri alana iniş yaptığı, şahısların helikopterden inerek TRT binasına gittikleri ve helikopterin buradan boş olarak havalandığı ifade edildi.

'TV yayınlarını kesecek teknik ekibi Ümraniye'den aldılar'

İddianamede, Binbaşı Ali Akkaş ve Teğmen Mustafa Bostan ile Harbiyeli öğrencilerden oluşan 16 kişilik grubun ikinci helikopterle, Harp Akademileri Komutanlığından çıkış yapan Albay Hamdi Acar, Üsteğmenler Erkan Demir, Alper Soydan ve Murat Bilgen'in de daha önceden Anadolu yakasına geçtiklerine işaret edilerek, şüphelilerin Digitürk ve TRT yayınlarının kesilmesini sağlayacak 6 kişiden oluşan sivil teknik personeli almak üzere Ümraniye'ye gittikleri bildirildi.

Vatandaşların sokağa çıkması ve yolların trafiğe kapanması üzerine ikinci helikopterin, Albay Hamdi Acar'ın ekibiyle teknik ekibi almak üzere Ümraniye'deki Casper Plaza adlı iş yerinin çatısında bulunan piste indiği belirtilen iddianamede, bu sırada askerleri ve helikopteri gören vatandaşların bina önünde toplandıkları, tepki gösteren vatandaşların üzerine ateş açıldığı ve 2 kişinin yaralandığı kaydedildi. Burada bulunan şüpheli 6 teknik personelin helikopterle TRT'nin Ulus yerleşkesine götürüldüğü kaydedilen iddianamede, şüpheli 6 askerden birinin halen firari olduğu ve kimliğinin tam olarak tespit edilemediği için dosyasının ayrıldığı anlatıldı.

-Sivil teknisyenler darbe gecesi bir evde toplanmış

İddianamede, TRT Ulus binasına bırakılan şüpheli sivil şahıslar Harun Şahin, Selami Çolak ve Niyazi Akalın isimli şahısların TRT Ulus binasına getirilme nedenlerinin, oradaki yayınların kesilmesini sağlamak ve ayrıca oradaki askerlerin darbe teşebbüsü eylemine yardımcı olmaları amacıyla olduğu vurgulanarak, 'Söz konusu sivil şahıslar olay tarihinden önce birbirlerini tanıyan, aynı şirketlerde çalışmış FETÖ silahlı terör örgütüne mensup şahıslar olup, o gün de zaten daha önceden darbe teşebbüsünden haberdar oldukları, Niyazi Akalın'ın Ümraniye'deki evinde bu amaçla toplanmışlardır. Zaten darbe teşebbüsü eyleminin saat 21.30 sıralarında başladığı düşünülürse ismi geçen teknik personel olan sivil şahısların Ümraniye'deki evlerinden geceleyin 00.00 sıralarında alındıkları, alındıkları saatte darbe teşebbüsünden haberdar oldukları ve özellikle darbe teşebbüsünde bulunan terörist gruba destek olmak ve onların eylemlerini kolaylaştırmak ve onlarla birlikte hareket etmek için eyleme katıldıkları tüm dosya kapsamından anlaşılmış olup, söz konusu şüphelilerin de diğer asker konumundaki şüphelilerle aynı suçları birlikte işledikleri ve aynı suçlardan dolayı tutuklu bulundukları anlaşılmaktadır.' denildi.

Gasp edilen İETT aracıyla Digitürk işgali

Albay Hamdi Acar'ın, daha önce birinci helikopterle gelen alay komutanı Hüseyin Ergezen'in ekibiyle, Niyazi Akalın, Harun Şahin ve Seyfullah Genç adlı sivil 3 teknik personel ile birlikte binaya girdiği, geri gelen Acar'ın tekrar helikoptere binerek diğer teknik personel Ömer Şanlı, Selami Çolak ve açık kimlik bilgileri tespit edilemeyen 'Çağrı' kod adlı 3 sivil şahısla beraber buradan havalanarak Vodafone Arena stadına iniş yaptığı bilgisi verilen iddianamede, şu ifadeler yer buldu:

'Ayrıca Kerime Yıldırım yönetimindeki birinci helikopterin TRT Ulus yerleşkesinden ayrıldıktan sonra Atatürk Havalimanı VİP bölümüne geri indiği, buradan Yüzbaşı Fatih Aksoy ve beraberindeki 11 öğrenci ile birlikte kalkarak Vodafone Arena stadına iniş yaptıkları, dolayısıyla Vodafone Arena Stadına toplam 3 helikopterin iniş yaptığı, 2 sorti ile toplam 43 asker ve 3 sivil teknik personeli buraya bıraktığı, bunların iniş amacının Digitürk binasının ele geçirilmesi ve yayınların kesilmesi olduğu, bu şahısların Albay Hamdi Acar ve Binbaşı Ali Akkaş önderliğinde statta toplandığı, Acar ve Akkaş tarafından stat kapılarına zarar verilmek sureti ile açtıkları, stattan Digitürk binasını işgal amaçlı dışarı çıktıkları, Digitürk binasına ulaşım amacıyla yoldan geçmekte olan bir İETT otobüsünün havaya ateş edilmek sureti ile durdurulduğu, yine burada durdurulan bir sivil cipe Üsteğmen Erkan Demir ve 3 sivil teknik personelin bindiği, diğerlerinin de gasp edilen İETT otobüsü ve şoförü ile birlikte Digitürk binasına yakın bir alana geldiği, buradan yürüyerek Digitürk binasına gidildiği, buranın işgal edildiği, ele geçirildiği, yayını durdurma amacıyla faaliyetler yürütüldüğü, Digitürk personeline yayının kesilmesi için baskı yapıldığı, bağırıldığı, yayın kesilemeyince Binbaşı Ali Akkaş tarafından içerideki cihazlara ateş edildiği, daha sonra gelen polis ekiplerinin yapmış olduğu yoğun müzakerelerden sonra şüphelilerin yakalandığı hususları tespit edilmiştir.'

-Kamera görüntüleri

Şüpheli, tanık ve mağdurlardan alınan ifadelere de yer verilen iddianamede, şüpheli er B.K. ifadesinde, olay yerinde iken şüpheli Teğmen Mustafa Torun'un 'Kendi anam babam gelse sıkarım siz de sıkın' diye emir verdiğini, kendisinin ateş etmeyeceğini söylediğinde ise teğmenin 'sen vatan hainisin' dediğini belirterek, ayrıca kendisi ve arkadaşlarının kapının önünde toplanan halkın kim olduğunu sorduğunda, bir yüzbaşının 'Bunlar PKK'lı bir kısmı da paralelci' şeklinde cevap verdiğini anlattı.

'ÖBÜR DÜNYADAKİ GÜNAHLARINIZI BEN ÜSTLENİYORUM'

Vodafone Arena Stadı'na inip buradan TRT binasına giden erlerin ifadeleri de iddianamede yer aldı. Erler ifadelerinde komutanlarının kendilerini, 'Polisler gerçek polis değil. Polis araçları içeri girmeye çalışırsa vurun. Toplananlar da PKK yandaşı' diyerek kandırdığını anlattı. Bir er ise ifadesinde Teğmen Mustafa T.'nin kendisine, 'Bu saatten sonra babam girse ateş ederim. Siz de ateş edin. Emirlere uyun. Öbür dünyadaki günahlarınızı ben üstleniyorum.' dediğini anlattı.

Er Burak K. Teğmen Mustafa T.'ye, 'Ben ateş etmem' dediğinde ise, T.'nin, 'Sen vatan hainisin' dediğini söyledi. Ayrıca toplanan kalabalığın kim olduğunu başka bir komutanına sorduğunu anlatan Burak K., 'Bunlar PKK'lı bir kısmı da paralelci' dediğini belirtti.

KAÇAN ASKERLER KAMERADA

İddianamede ayrıca darbe girişiminin başarısız olmasının ardından 2 askerin TRT binasından kaçış görüntüleri de yer aldı. Görüntülerde sivil giyimli olan 2 kişinin otomatik cam kapıyı bir süre zorladıkları ve kapıyı esneterek kaçtıkları görülüyor.

Şüphelilerden darbe girişimi gecesi ele geçirilen mühimmat ile aramalarda el koyulan malzemelerin sıralandığı iddianamede, şüphelilerin HTS kayıtlarına da detaylı bir şekilde yer veriliyor.

İddianamede, darbe girişimi akşamında Ulus'taki TRT yerleşkesini ele geçirmeye çalışan örgüt üyelerinin darbe girişimindeki konumlarının ve faaliyetlerinin tespit edilmesi için yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen görüntülere ve bunlara ilişkin raporlar da yer alıyor. Görsellerde, darbe şüphelisi askerlerin binaya giriş-çıkışları ile şüpheli bir kısım askerlerin sivil kıyafet giyerek, kapıdan kaçarken ki görüntüleri de yer alıyor.

CEZA İSTEMLERİ

Tüm şüpheliler hakkında 'Türkiye Büyük Millet Meclisini ve hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme' ve 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme' suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Yine tüm şüpheliler hakkında 'Silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan 7,5'er yıldan 15'er yıla kadar hapisleri talep edildi. Ayrıca bazı şüpheliler hakkında iki mağdura yönelik 'Adam öldürmeye teşebbüs' suçundan 9'ar yıldan 15'er yıla kadar hapislerini istendi.

(28 Ocak 2017, 13:25)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=9464    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö Yöneticilerine 128 Yıl Hapis

24.03.2022 14:56 Adana, Ankara, Afyon, Gaziantep, İstanbul ve Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda 14 sanığa toplam 128 yıl ha..
Tamamı 24.3.2022

Karlov Suikastı: Cezalar Onandı

23.03.2022 10:41 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, 19 Aralık 2016'da suikast sonucu öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de arasında bulunduğu 28 sanıklı davada verilen ..
Tamamı 23.3.2022

MİT Tırları Kumpası: 3 Hapis

24.03.2022 12:56 Adana ve Hatay'da, MİT'e ait tırların Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca durdurulmasına ilişkin ana davadan dosyası ayrılan 7 sanığın Yargıtayda yargılandığı davada karar açıklandı. 9 Mart'ta ilk derece mahk..
Tamamı 24.3.2022

Fetö Casuslarına 165 Yıl Onandı

23.03.2022 10:51 Ankara'da, FETÖ/PDY üyelerinin yanı sıra PKK, DHKP-C ve MKP'li yaklaşık 10 bin terör şüphelisinin soruşturma ve yakalama bilgilerini rüşvetle sızdırdığı suçlamasıyla aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in avukatı Ad..
Tamamı 23.3.2022

Halkbank Kumpasçısı: Hapis Onandı

24.03.2022 15:40 Ankara'da, Bölge Adliye Mahkemesi, FETÖ üyeliğinden 12 yıl hapis cezasına çarptırılan eski istihbaratçı Enver Altaylı'nın damadı Metin Can Yılmaz hakkındaki mahkumiyet kararını hukuka uygun buldu. 15 Şubat'ta Ankara 1..
Tamamı 24.3.2022

Islak İmza Kumpası davası

24.03.2022 14:30 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (Fetö) Adli Tıp yapılanması kapsamında 'ıslak imzalı belgede' dönemin askeri görevlilerine kumpas kurduğu iddiasıyla 18 sanığın tutuksuz yargılandığı davaya devam edildi. 9..
Tamamı 24.3.2022

Güncel Fetö Yapılanmasına Dava

24.03.2022 14:30 Ankara'da, FETÖ'nün güncel yapılanmasına yönelik 5 kişi hakkında hazırlanan iddianamede, örgütün Karaman, Konya ve Ankara'da yeniden örgütlenmeye başladığı, evler açarak örgütsel toplantılar yaptığı, cezaevlerinden tah..
Tamamı 24.3.2022

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

22.03.2022 14:55 Ankara'da, Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında 'Devletin güvenliği ile siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yok..
Tamamı 22.3.2022

Odatv Yargısı Yargılanıyor

22.03.2022 14:55 Ankara'da, İstanbul'daki Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından Odatv soruşturma ve kovuşturma süreçlerinde görev alan eski 33 hakim ve savcının, 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kıl..
Tamamı 22.3.2022

Yeğen Gülen'e İtiraf İndirimi

Ankara'da, MİT operasyonuyla Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülen'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı davaya devam edildi. 7 Mart'ta Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada cumhur..
Tamamı 23.3.2022

YARSAV Başkanının Hapsi Onandı

23.03.2022 15:14 Ankara'da, KHK ile kapatılan Yargıçlar ve Savcılar Birliğinin (YARSAV) eski başkanı Murat Arslan'ın, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden 10 yıl hapse mahkum edilmesi Yargıtay tarafından oybirliğiyle onandı. 9 M..
Tamamı 23.3.2022

Vodafone Arena: Müebbetler Bozuldu

24.03.2022 14:13 İstanbul'da, 15 Temmuz ihanet girişiminde TV yayınlarını kesmek için Vodafone Stadı'na inen helikopter pilotlarının aldığı ağırlaşmış müebbet hapis cezalarının Yargıtay'dan dönmesi üzerine yeniden yargılama yapılmasına..
Tamamı 24.3.2022

Zırhlı Tugay: Darbe Cezaları Değişti

24.03.2022 11:14 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Maltepe'deki 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda yaşananlara ilişkin 26 sanıklı davada haklarında verilen hükümler Yargıtay tarafından bozu..
Tamamı 24.3.2022

FETÖ Medya Yapılanması davası

23.03.2022 15:44 İstanbul'da, 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve 8 Mart 2018 tarihinde karara bağlandıktan sonra 6 Mart 2020 tarihinde Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından aralarında Atilla Taş ile gazeteci Ahmet Memiş'in de bulund..
Tamamı 23.3.2022

Sakarya 19 Sanık: Kadın Yapılanması

24.03.2022 18:28 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ilişkin, aralarında yabancı uyruklular ile üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 3'ü firari 19 kadın sanığın yargılanmasına devam edildi. 22 Mart'ta Sakarya 2. Ağır Ceza ..
Tamamı 24.3.2022

Adil Öksüz'ün yakınlarına beraat

23.03.2022 12:54 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında firari olarak aranan Adil Öksüz'ün kayınvalidesinin kardeşi Naciye Alişan'ın ve eşi Alişan Alişan, yargılandıkları davada delil yetersizliğinden beraat etti. 17 Ma..
Tamamı 23.3.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
55.203.523