Tam
EskidenYeniye
 

Bolu'da 10 askere Darbe davası

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürüttüğü soruşturmada 3'ü tutuklu 10 asker hakkında, 'Anayasayı ihlal' ve 'terör örgütüne üye olmak' suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis ile 5 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı. İddianamede, o gece tugayda nöbetçi olan Topçu Taburu Komutan vekili Nuri Kıyak'ın 'Ankara'ya gidebiliriz, gerekirse sivillere de ateş edebilirsiniz' dediği iddianamede yer aldı.

Önceki haber title=Sonraki haber

04.02.2017 12:56 Bolu'da Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) darbe girişimine yönelik başlatılan soruşturma kapsamında aralarında eski Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer'in de olduğu 3'ü tutuklu 10 eski askeri personel hakkında, 'anayasayı ihlal' ve 'terör örgütüne üye olmak' suçlarından hazırlanan iddianame Bolu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

2 Şubat'taki gelişmeye göre, Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi kendisini 'Bolu-Düzce Sıkıyönetim Komutanı' olarak tanıtan İsmail Güneşer'in olduğu meslekten ihraç edilen 10 askeri personel hakkında, Anayasanın 309/1 ve 314/2 maddeleri uyarınca 'anayasayı ihlal' ve 'terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla 70 sayfalık iddianame hazırlandı.

Haklarında ağırlaştırılmış müebbet ile 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası talep edilen, Tuğgeneral İsmail Güneşer, Yarbay Veli Ceylan ve Yüzbaşı Nuri Kıyak, Üsteğmen İ.A, Üsteğmen B.C, Üsteğmen V.S, Yüzbaşı M.G, Üsteğmen M.G, Teğmen Ü.B. ve emekli Astsubay A.Ü.'nün iddianamesi Bolu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

'Lojmanlara yaklaşanın beynini alırım'

Hazırlanan 70 sayfalık iddianamede tutuklu sanık İsmail Güneşer'in dönemin Bolu Emniyet Müdürü Mutafa Kızılkaya ile yaptığı telefon görüşmesine dair detaylar da yer aldı. Kızılkaya ile Güneşer arasında telefon hoparlörünün açık olarak yapıldığı belirtilen tutanakta, Güneşer'in Bolu sokaklarının boşaltılmasını ve herkesin evine gönderilmesini istediği ifade edildi. İddianamede yer alan en çarpıcı bölümlerden birisinde ise, Emniyet Müdürü Kızılkaya'nın, sokaklarda yaklaşık 7-8 bin kişi olduğunu ve ekiplerini askeri lojmanlara gönderdiğini söylemesi üzerine Güneşer, ''Sıkıyönetim komutanı olarak emrediyorum, halkı evlerine gönder, lojmanlara yaklaşanın beynini alırım' dediği yer aldı.

'Özelikle Milliyetçi Hareket Partisi ve Büyük Birlik Partisi kökenliler olabilir'

İddianamede ifadesi yer alan şüpheli Tugay Komutan Vekili Cahit Tirindaz, Güneşer'in kendisini aradığını ve 'Sıkıyönetim ilan edildi, ben sıkıyönetim komutanıyım, ben gelene kadar gerekli hazırlıkları yap, Bolu Valisi ve Belediye Başkanı yerine görevlendirilecek isimleri araştırın, özellikle Milliyetçi Hareket Partisi ve Büyük Birlik Partisi kökenli olabilir' dediğini ifade etti.
DETAYLAR

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürüttüğü soruşturmada 3’ü tutuklu 10 asker hakkında, ’Anayasayı ihlal’ ve ’terör örgütüne üye olmak’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis ile 5 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında hazırlanan iddianamede Bolu 2. Komando Tugay Komutanlığı'nda Topçu Taburu Komutan vekili ve Tugay Nöbetçi amiri olan Yüzbaşı Nuri Kıyak'ın 15 Temmuz gecesi askerlere, 'Bolu ve Düzce bizim sorumluluğumuzda, yolları tutacağız. Dışarı çıktığımızda emir verilirse ateş edeceksiniz, emirlere itaat edeceksiniz, Ankara'ya gidebiliriz, gerekirse sivillere de ateş edebilirsiniz' dediği iddia edildi.

Yüzbaşı Nuri Kıyak'ın 15 Temmuz gecesi saat 22.45 sularında haber merkezinde görevli uzman çavuşun MEDAS isimli sistem aracılığıyla Tugaya gelen sıkıyönetim direktifi konulu yazıyı şüpheliye getirdiği, şüphelinin konuyu Tugayın Kurmay Başkanı Veli Ceylan ile görüştüğü ve bilahare tüm personeli göreve çağrıldığı ifade edildi.

Personeli whatsapp grubundan çağırmış

Kıyak'ın tüm izinli ve istirahatli personel de dahil olmak üzere hepsinin içtima alanına toplanması için Whatsapp grubundan çağırdığı, ulaşılamayanlar içinde personelden yardım aldığı, KOKTOD düzenine geçilmesini emrettiği ve bunun için uğraş verdiği, rütbeli personeli toplayarak, 'Türk Silahlı Kuvvetlerinin yönetime el koyduğunu ve gelen emirler doğrultusunda hareket edileceğini' emrettiği iddianamede yer aldı.

'Sivillere ateş edebilirsiniz'

İddianamede ayrıca, Nuri Kıyak'ın içtima alanında askerlere, 'Silahlanın, gerekirse de deponun kilidini patlatın. Araçları garajdan içtima alanına çıkartın. Emir gelip de, dışarı çıkarsak kimseye acımayın. Dışarı çıkacağız, Bolu ve Düzce bizim sorumluluğumuzda olacak ve yolları tutacağız. Dışarı çıktığımızda emir verilirse ateş edeceksiniz, emirlere itaat edeceksiniz. Ankara'ya gidebiliriz, gerekirse sivillere de ateş edebilirsiniz' sözleri yer aldı.

'Bu kadar adamla darbe yapamadılar'

Nuri Kıyak'ın 15 Temmuz gecesi darbenin gerçekleşmemesi üzerine 'Bu kadar adamla bir darbe bile yapamadılar' diyerek sitem ettiği iddia edildi.

DARBE GECESİ YAŞANANLAR

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklanan Bolu 2'nci Komando Tugayı eski Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer ile 2'si tutuklu, 7'si tutuksuz 9 asker hakkında hazırlanan iddianame, 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde Bolu'da yaşananları ortaya koydu. İddianamede Bolu ve Düzce Sıkıyönetim Komutanı olarak adı geçen Tuğgeneral Güneşer'in, 15 Temmuz gecesi iki kentin vali ve belediye başkanlarının görevden alınması, gerekirse gözaltına alınmaları talimatı verdiği, tugayda Bolu Valisi Baruş'un alınması için 10 kişilik özel ekip oluşturulduğu belirtildi.

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürüttüğü soruşturmada 3'ü tutuklu 10 asker hakkında, 'Anayasayı ihlal' ve 'terör örgütüne üye olmak' suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis ile 5 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı. Tutuklu askerler Bolu 2'nci Komando Tugayı eski Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer, Yarbay Veli Ceylan, Yüzbaşı Nuri Kıyak ile tutuksuz sanıklar Yüzbaşı M.G, Üsteğmenler İ.A., M.G., V.S., B.C., Teğmen Ü.B. ile emekli astsubay A.Ü. hakkında hazırlanan 70 sayfalık iddianame Bolu Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

'LOJMANLARA YAKLAŞANIN BEYNİNİ ALIRIM'

İddianamede, darbe girişimi gecesi Hakkari'de görevde bulunan Tuğgeneral Güneşer'in, Bolu Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya'yı telefonla aradığı, Kızılkaya'nın Bolu Valiliği'nde toplantı halindeyken hoparlörü açarak Güneşer ile konuştuğu bilgisine yer verildi. Toplantıda bulunanlar tarafından tutanak altına alınan görüşmede Tuğgeneral Güneşer'in, 'Sokakları sakinleştir, insanları evlerine gönder' talimatı verdiği, Kızılkaya'nın ise 'Sokaklar heyecanlı, 7-8 bin insanı evlerine göndermek zaman alır, askeri lojmanlarda bir sorun olmaması için bir ekibi oraya gönderdim' cevabını verdiği, Güneşer'in bunun üzerine, 'Ben sıkıyönetim komutanı olarak emrediyorum. Halkı evlerine gönder. Lojmanlara yaklaşanın beynini alırım' dediği belirtildi.

VALİ VE BELEDİYE BAŞKANLARINI ALIN TALİMATI

İddianamede Tuğgenaral Güneşer'in İl Jandarma Komutanı Albay Türker Yılmaz'ı da arayarak Vali ve belediye başkanına işten el çektirmesini, gerekirse gözaltına almalarını istediği, İl Emniyet Müdürünün de askerin emrine alınması talimatını verdiği bildirildi. Tuğgeneral Güneşer'in, Düzce İl Jandarma Komutanı Albay Bilal Güvener'i de arayarak, 'Valiyi hemen görevden alıyorsun. Yerine sen otur. Belediye başkanı kim orada? Ak Partili'dir. Onu da hemen al. CHP İl Başkanını belediye başkanlığı makamına oturt. Emniyet müdürünü görevden al, oraya da şube müdürlerinden birini koy. Ertesi gün oraya geleceğim. Ben gelene kadar oraya sahip ol' şeklinde emir verdiği iddianamede yer aldı.

'TUGAYDAN ASKERLERLE ÇIK'

Tuğgeneral Güneşer'in, Hakkari'de bulunduğu süre içinde 2'nci Komando Tugay Komutan vekili olarak görev yapan Albay Cahit Tirindaz'ı da arayıp, 'Sıkıyönetim ilan edildi. Ben sıkıyönetim komutanıyım. Ben gelene kadar gerekli hazırlıkları yap. Bolu valisi ve belediye başkanının yerine görevlendirilecek isimleri araştırın. Özellikle MHP ve BBP kökenli olabilir. Türker Albay emrime uymazsa gerekirse onu derdest et. Aziz Albay, Türker Albay'ın devresi olduğu için onun yanında yer alabilir. Onu da dikkate alma. Hazırlıklara devam et. Saat 03.00'te tugaydan sıkıyönetim direktifi kapsamında askerlerle çık' dediği iddiası iddianameye yansıdı.

VALİ İÇİN 10 KİŞİLİK ÖZEL MANGA

İddianamede Tuğgeneral Güneşer'in, General Eşref Bitlis Kışlası'nda bulunan askerleri darbe amacıyla dışarıya çıkarması için emir verdiği ileri sürülen tutuklu sanıklardan Yarbay Veli Ceylan'ın, bu talimatları yerine getirmek için hazırlık yaptığı belirtildi. Yarbay Ceylan'ın, Tugay Komutanlığı içerisinde bulunan haber merkezine gelerek sıkıyönetim emrini okuduğu daha sonra da tüm personeli 'Acil' koduyla tugaya çağırarak topladığı bilgisinin yer aldığı iddianamede, askerlere silah ve mermilerin dağıtıldığı, araçların çıkmaya hazır hale getirildiği belirtildi. Bolu Valisi Aydın Baruş'u almak için Tugay Komutanlığı bünyesinde 10 kişilik özel bir ekibin hazırlandığı da iddianameye yansıdı.

'BEN GELENE KADAR HAZIRLIKLARI YAP'

İddianamede ayrıca tugayda görevli bazı subaylar tarafından 17 Temmuz 2016'da hazırlanan tutanakta, şüpheli Güneşer'in Tugay Komutan Vekili Cahit Tirindaz ve Kurmay Başkanı Veli Ceylan'ı da arayarak, sözde sıkıyönetim direktifi emrinin uygulanmasına yönelik hazırlıklara başlanılması talimatını verdiği belirtildi. Şüpheli Tirindaz ise ifadesinde, Güneşer'in, kendisini telefonla arayarak, 'Sıkıyönetim ilan edildi, ben sıkıyönetim komutanıyım, ben gelene kadar gerekli hazırlıkları yap, Bolu Valisi ve Belediye Başkanı yerine görevlendirilecek isimleri araştırın, özellikle Milliyetçi Hareket Partisi ve Büyük Birlik Partisi kökenli olabilir. Türker Albay emrime uymazsa, gerekirse onu derdest et, Aziz Albay, Türker Albay'ın devresi olduğu için onun yanında yer alabilir, onu da dikkate alma, hazırlıklara devam et, saat 03.00'de tugaydan sıkıyönetim direktifi kapsamında askerlerle çık.' dediğini kaydetti.

'AK PARTİLİDİR, ONU DA HEMEN AL'

Eski Düzce İl Jandarma Komutanı Bilal Güvenir de tanık olarak verdiği ifadesinde, kendisini arayan Güneşer'in yaptığı telefon konuşmasında şunları söylediğini anlattı:

'Ben Bolu-Düzce sıkıyönetim komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer, valiyi hemen görevden alıyorsun, yerine sen otur, belediye başkanı kim orada? AK Partilidir, onu da hemen al, CHP İl Başkanını belediye başkanlığı makamına oturt, emniyet müdürünü görevden al, oraya da şube müdürlerinden birini koy, ertesi gün oraya geleceğim, ben gelene kadar oraya sahip ol.'

15 TEMMUZ GAZİSİNİ DARBECİ BİNBAŞI VURMUŞ

Güvenir, ayrıca kendisinin bu talimata karşı çıktığında Güneşer'in, 'Biz askeriz, emirlere itaat etmemiz gerekir, bu konuda tereddüt etme.' dediğini aktardı.

Darbe teşebbüsün yaşandığı gece, Bolu 2. Komando Tugay Komutanlığında Kurmay Başkanı olarak görev yapan ve şüpheli sıfatıyla dinlenen Veli Ceylan ise o gün Şemdinli'de bulunan Güneşer'in, telefonda 'Sıkıyönetim ilan edildi, tüm birliği topla, hemen yoklama al.' diyerek telefonu kapattığını belirtti.

'TUGAY VE LOJMANLARA KİMSE GİRMESİN'

Olay gecesi Güneşer'in kendisini 3-4 kez daha aradığını aktaran Ceylan, şunları kaydetti:

'Ben de kendisini bir kere aradım. Bir keresinde bana Cahit Albay'a ulaşamadığını, nerede olduğunu sordu. Ben de Cahit Albay'ın jandarmada olduğunu kendisine söyledim. Bu arada tugayın kolluk düzenine geçmesini benden istedi. Bir ara telefonda bana, Türker Albay'ın 'korkak olduğunu', Cahit Albay'a da ulaşamadığını söyledi. Cahit Albay'a da 'Türker Albay'ın korkak olduğunu ve ona güvenmemesini' söylememi benden istedi. Daha sonra bir daha aradı. Halkın toplandığını, tugaya ve lojmanlara gelebileceğini düşündü ki, tugay ve lojmanlara önlem almamı istedi. Tugay ve lojmanlara kimsenin girmemesini emretti.'

Şüpheli İsmail Güneşer'in cep telefonlarının HTS kayıt analiz sonuçlarının da eklendiği iddianamede, Güneşer'in darbe gecesi Bolu Tugay Komutanlığı, İl Jandarma Komutanlığı, Düzce İl Jandarma Komutanlığı, Tugay'ın Kurmay Başkanı Veli Ceylan'ı (6 kez 411 saniye), Tugay Komutan Vekili Cahit Tirindaz'ı ve Bolu Emniyet Müdürünü aradığının tespit edildiği aktarıldı.

(04 Şubat 2017, 12:56)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=9483    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.371.046