Tam
EskidenYeniye
 

Kamikaze hakimlerde mütalaa verildi

Paralel Yapı soruşturmaları kapsamındaki çok sayıda tutuklu polisin tahliyesini usulsüz şekilde kararlaştıran ve meslekten ihraç edilen ve kamuoyunda 'kamikaze hakimler' olarak da bilinen hakimler Metin Özçelik ile Mustafa Başer'in Yargıtay 16. Ceza Dairesinde yargılanmasına devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

25.02.2017 12:00 Paralel Yapı soruşturmaları kapsamındaki çok sayıda tutuklu polisin tahliyesini usulsüz şekilde kararlaştıran ve meslekten ihraç edilen ve kamuoyunda 'kamikaze hakimler' olarak da bilinen hakimler Metin Özçelik ile Mustafa Başer'in Yargıtay 16. Ceza Dairesinde yargılanmasına devam edildi.

21 Şubat'ta Ankara'da Yargıtay Konferans Salonu'ndaki duruşmada heyete, Yargıtay 16. Ceza Dairesi Üyesi Muhsin Şentürk başkanlık etti.

Duruşmayı, Hollanda Yargıçlar İçin Yargıçlar Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Evert Van Der Molen ile beraberindeki heyet de izledi.

Hakim Şentürk, duruşmada, geçen duruşmada yazılan müzekkere yazılarına gelen cevapları okudu.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Dairesi Başkanlığının ByLock ile ilgili raporunda, sanık Başer ve Özçelik'in isimlerinin abone listesinde bulunduğu ve sisteme girdiklerinin tespit edildiği ancak mesaj içeriklerinin henüz belirlenemediği ifade edildi.

Raporda, sanık Mustafa Başer'in ByLock'a 21 Eylül-20 Kasım 2014 arasında 19 farklı günde 459 kez, Özçelik'in de 17 Ağustos 2014-20 Şubat 2015 tarih aralığında 21 farklı günde 405 kez giriş yaptığı kaydedildi.

Dosyanın önceki sanık avukatlarından Celal Sis ile sanık Özçelik'in avukatı Önder Durdu'nun da ByLock kullanıcısı olduğu aktarılan raporda, bir başka avukat Ahmet Sivri'nin Sis ile Durdu'ya ByLock üzerinden mail gönderildiği bilgisi yer aldı.

Mailde 'Süreci uzatma adına reddi hakim talebinde bulunarak heyeti çalışamaz hale getirmek, iddianamenin gerekirse TRT spikeri tarafından okunmasını sağlamak, Balyoz ve Ergenekon gibi davalardaki savunma argümanlarının kullanılması, yabancı basın ve uluslararası yargı birliklerinin duruşmalara davet edilmesi' gibi tavsiyelere yer verildiği aktarıldı.

Daha sonra rapora ilişkin görüşü sorulan duruşma savcısı Kenan Zeybek, ByLock mesajlarında yabancı derneklerle ilgili girişimlerden söz edildiğini belirterek, 'Daha önce duruşmayı, yabancı hukuk dernekleri tarafından temsilcilerin takip ettiğini gördük. Bugün de bir kısım yabancı dostumuz duruşmayı takip ediyor. Bunları, zapta geçirilmesi için söyledim.' dedi.

Rapora ilişkin söz alan sanık Mustafa Başer'in avukatı Elkan Albayrak, raporun çelişkili olduğunu savunarak, sanıkların ByLock kullanıcısı olup olmadığının bağımsız bir birim tarafından incelenmesini istedi.

Meslektaş avukatlar arasındaki savunma taktiklerinin her duruşmada yapılabileceğini, bunların suç teşkil etmediğini öne süren Albayrak, 'Davayla ilgisi olmayan bu yazışmaların deliller arasında yer alması üzüntü verici. Büyük kaygı duydum. Bundan sonra nasıl savunma yapacağız.' diye konuştu.

'Şok oldum'

Raporda ByLock kullandığı tespiti yer alan sanık Özçelik'in avukatı Önder Durdu ise sözlerine 'Şok oldum.' diyerek başladı.

Avukat Ahmet Sivri ile mail yoluyla haberleştiğini belirterek, mesaj içeriğini doğrulayan Durdu, kesinlikle ByLock kullanmadığını savundu.

Durdu, 'Şu anda kendimi mi yoksa müvekkili mi savunayım, onun karmaşası içindeyim. Bundan sonra bu dosyada yer alır mıyım, almaz mıyım, bunu değerlendirmek gerekecek. ByLock kullanmadım, meslektaşım tarafından bana mail gönderildi. Bir avukatın 'Bunu geciktirelim, uzatalım, yabancılardan istifade edelim' demesi suç teşkil etmez.' ifadelerini kullandı.

Bugün savunma yapmaya hazır olduklarını, hazırlıklarını savunmayı uzatmayla itham edilmemek için tamamladıklarını söyleyen Durdu, ancak şu anda psikolojik olarak savunma yapacak durumda olmadığını kaydetti.

Durdu, söz konusu delillerin hukuka aykırı olduğunu ileri sürerek, dosyadan çıkarılmasını istedi.

Daha sonra söz verilen sanık Mustafa Başer, kendisiyle ilgili ByLock içeriklerinin belirlenmemiş olmasının, bu programı kullanmadığını gösterdiğini ileri sürdü. Başer ayrıca, avukatlar arasında savunmaya ilişkin görüşmelerin rapora girmesinin suç teşkil ettiğini savundu.

Sanık Metin Özçelik de ByLock kullanmadığını iddia ederek, telefonunun incelenmesi talebinde bulundu. Özçelik, avukat bulmakta zorlandıklarını ifade ederek, buldukları avukatların da baskı altına alındığını öne sürdü.

Mahkeme üyesi Mustafa Kurtaran, sanık avukatlarına yabancı heyetin duruşmalara geliş sürecinin şeffaflığı açısından bir soru sormak istediğini belirtti.

Kurtaran, yabancı heyetin gelişini kimin organize ettiğini, bunun için hangi kaynağın kullanıldığını, FETÖ'nün arkasında olduğu kuruluşların yabancı heyetlere maddi kaynak sağlayıp sağlamadığını sordu.

Avukat Durdu, Hollanda'da AB himayesinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu olarak çalışan vakfın başkanıyla 2015 Temmuz ayında ilk kez temas kurduğunu, vakıf temsilcilerinin, Türkiye'de iki hakimin yargılanmasının kendileri için önemli olduğunu belirterek duruşmaları nasıl izleyebilecekleri konusunda yardım istediklerini anlattı. Kendisinin yalnızca duruşma gününü heyete ilettiğini dile getiren Durdu, masrafları ise karşılamadıklarını bildirdi.

MÜTALAA OKUNMAYA BAŞLANDI

Öğle arasının ardından devam edilen duruşmada, savcı Kenan Zeybek'e söz verildi. Zeybek, sanıklara isnat edilen suçlar ve sevk maddelerinin açık olduğunu belirterek, esas hakkındaki mütalaasının hazır olduğunu bildirdi.

Daha sonra Zeybek, dört bölümden oluştuğunu belirttiği mütalaasını okumaya başladı.

Sanık Metin Özçelik'in yetkisi olmadığı halde İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi olarak paralel yapı soruşturmaları kapsamındaki tutukluların İstanbul 10 ayrı sulh ceza hakiminin reddi talebini kabul ettiğini anlatan Zeybek, Mustafa Başer'in de aynı şekilde yetkisi dışında kalmasına karşın, 63 tutuklu şüpheliyi tahliye ettiğini hatırlattı.

Anayasa'nın 138. maddesi uyarınca hakimlerin görevlerinde bağımsız olduğunu, hiçbir organ, makam, merci veya kişinin yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremeyeceğini belirten Zeybek, hiçbir kimse veya organın kaynağını anayasadan almayan bir devlet yetkisini kullanamayacağını vurguladı.

Hakim ve savcıların görevlerini hangi esaslara göre yapmaları gerektiği konusunda mevzuatta açık bir düzenleme bulunmadığını anlatan Zeybek, bu konudaki en önemli uluslararası metnin Bangalor Yargı Etiği İlkeleri olduğunu, bu metinde bağımsızlık, tarafsızlık, doğruluk ve tutarlılık, dürüstlük, eşitlik, ehliyet ve liyakat ilkelerine göre hareket edilmesi gerektiğine yer verildiğini aktardı.

Savcı Zeybek, 'Şu halde, hakimler ve savcılar Anayasa ve yasalarla kendilerine verilen görev ve yetkileri, yazılı olan veya olmayan ancak evrensel anlamda hakim ve savcıları bağladığında da kuşku bulunmayan etik kurallara tabi olarak yerine getirmelidirler. Aksine davranışın ortaya çıkaracağı sonuçların 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 257. maddesinde açıklanan suç ögelerini içermesi durumunda da yetki ve görevin ihmalinden ya da kötüye kullanılmasından söz edilmesinin olanaklı bulunduğu açıktır.' değerlendirmesinde bulundu.

Sanıkların, kurulumu ve kullanımındaki özellikler dolayısıyla Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu olmayanların kullanması mümkün olmayan ByLock programını kullandığının belirlendiğini dile getiren Zeybek, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığından gönderilen raporda, sanık Başer'in 21 Eylül-20 Kasım 2014 tarihleri arasında 19 farklı gün, sanık Özçelik'in 17 Ağustos 2014-20 Şubat 2015 tarihleri arasında 21 farklı gün bu programa girdiğinin belirtildiğini hatırlattı.

Zeybek, sanıkların savunmalarında HSYK tarafından haklarında verilen soruşturma izni, açığa alma ve ihraç kararlarında bazı HSYK üyelerince verilen muhalefet şerhlerini okuduklarını da anımsatarak, söz konusu muhalefet şerhlerini yazan isimlerin FETÖ üyesi olmak suçundan etkin pişmanlıktan yararlanmak amacıyla itirafçı olduğunu ve bu muhalefet şerhlerini örgütsel faaliyet kapsamında ne şekilde yazıldığını anlattıklarını söyledi.

'ByLock üzerinden ne tür talimatlar verildiği ortaya çıktı'

Bu davanın FETÖ tarafından ne şekilde takip edildiğinin, ByLock üzerinden örgüt mensuplarınca sanık müdafilerine yargılama sürecini uzatmaya ve sulandırmaya yönelik ne tür talimatlar verildiğinin ortaya çıktığını dile getiren Zeybek, şöyle devam etti:

'Böylece davanın tüm aşamalarında sanıklar ve müdafilerinin tüm söz ve taleplerinin, söz konusu bu örgütsel talimatların harfiyen uygulamasından ibaret olduğu artık netlik kazanmıştır. Bu şekilde, yargılama süreci içerisinde biz iddia makamı olarak okyanus ötesini işaret ettiğimizde savunmanın, telaşa kapılıp, celallenmesi daha da bir anlam kazanmaktadır.

Yine örgütsel talimatla temasa geçildiği artık kesinleşen bir kısım yabancı hukuk derneklerinin temsilcilerinin duruşmada hazır olduğu hususunun savunma tarafından ısrarla duruşma zaptına geçirilmeye çalışılması üzerine, iddia makamı olarak ülkemizin bağımsız bir devlet olduğu, müstemleke olmadığı belirtilerek bu duruma itiraz edilmesi ve mahkeme heyetince de bu yakışıksız talebin reddedilmesi üzerine, sanık müdafilerinin paralel bir duruşma zaptı düzenlemeye kalkışmaları hususu şimdi yerli yerine oturmaktadır.

Yine sanık müdafilerinden birisinin 15 Temmuz darbe kalkışmasından önceki tüm duruşmalarda kendisine ne zaman söz verilse 'hukuk bir gün ayağa kalkacak' söylemini kullanması, darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine ise artık bir daha ortalıklarda gözükmemesi ve bu şekilde ayağa kalkacağını müjdelediği, gerçekleşmesini ümit ettiği hukukun nasıl bir hukuk olduğu hususu da şimdi herkes tarafından anlaşılmış bulunmaktadır.'

'Küheylan gibi şahlanıp, üveyik gibi kanatlandılar'

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in www.herkul.org internet sitesinde yayınlanan 'Mukaddes Çile ve İnfak Kahramanları' başlıklı sohbeti aracılığıyla paralel yapıya ilişkin 7 ayrı soruşturma dosyasından tutuklu 63 kişinin tahliyelerinin sağlanmasına yönelik talimat verdiğini anlatan Zeybek, Gülen'in, FETÖ üyeliğinden dolayı tutuklu bulunanların içeride 'Medrese-i Yusufiye' yaşayıp, 'mukaddes çile' çektiklerini, dışarıda özgür olan diğer örgüt üyelerinin ise onların bu ızdırabını ruhlarında duyup, bu 'mukaddes çileyi' paylaşmalarını istediğini aktardı.

Gülen'in, şüphelilerin tahliyelerini sağlama noktasında bir küheylan gibi şahlanıp, bir üveyik gibi kanatlanarak, ellerinden gelen gayreti gösterenlerin 'infak kahramanlığı' yapmış sayılacaklarını, bunun sonucunda çekecekleri sıkıntıların 'günahlarının kefareti' olacağını ifade ettiğini belirten Zeybek, 'FETÖ elebaşı Gülen'in, dua ve sohbet görüntüsüne büründürerek, gizleyip, dini motiflerle süslediği kriptolu talimatını alan örgütün yargı teşkilatı içerisinde yer alan ve genel stratejileri gereği o güne kadar kendilerini gizleme gayreti içinde bulunan örgüt mensuplarının kendilerini açık etme pahasına da olsa bu talimatın gereğini yapmak üzere örgütsel bütünlük ve hiyerarşi içerisinde organize bir şekilde derhal harekete geçtikleri ortadadır.' ifadelerini kullandı.

Savcı Zeybek, sanıkların davaya konu eylemlerinden dolayı HSYK tarafından meslekten ihraç edildiklerini, 15 Temmuz darbe kalkışması sonrasında meslekte kalmalarının uygun olmadığına bir kez daha karar verildiğini belirterek, şunları kaydetti:

'Sanıkların tabi oldukları yasal mevzuatın yanı sıra, bağımsızlık, tarafsızlık, doğruluk ve tutarlılık, dürüstlük, eşitlik, ehliyet ve liyakat şeklindeki yargı etiği ilkeleriyle bağdaşmayan bir biçimde FETÖ elebaşı Gülen tarafından verilen talimat doğrultusunda tamamen yetki gasbı yaparak verdikleri kararlarla FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi olarak, bu örgütsel hiyerarşi içerisinde kendilerine verilen talimat doğrultusunda yargısal görevlerinin gereklerine aykırı hareket ederek, kendileriyle birlikte aynı örgüt üyesi oldukları iddia edilen tutuklu durumdaki 63 şüphelinin tahliyelerini gerçekleştirmeye çalışarak, kendilerine isnat edilen silahlı terör örgütüne üye olma ve görevi kötüye kullanma suçlarını işledikleri tüm dava dosyası kapsamıyla sübuta ermiştir.'

Zeybek, yasa dışı FETÖ silahlı terör örgütü üyesi olmak ve görevi kötüye kullanmak suçları tüm dosya kapsamından anlaşılan sanıkların, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 3 ve 7/1. maddeleri yollamasıyla Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 314/2 ve 257/1. maddeleri uyarınca 17 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını talep etti.

Cebir ve şiddet kullanarak hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs suçu ile soruşturmanın gizliliğini ihlal suçlarının yasal unsurları oluşmadığından sanıkların bu iki suçtan beraatini isteyen Zeybek, sanıklar hakkında mahkumiyet talep edilen suçlarda ise alt sınırdan uzaklaşılması talebinde bulundu.

Zeybek, bu suçların işleniş biçimi, işlenmesinde kullanılan araçlar, suçların işlendiği zaman ve yer, suç konularının önem ve değerleri, meydana gelen zarar ve tehlikenin ağırlığı, faillerin kastına dayalı kusurların ağırlığı, faillerin güttüğü amaç ve saikler, örgütsel talimatla tahliye edilmek istenen tutuklu sayısı ve dava açıldıktan sonra yargılama sürecine ilişkin örgütsel talimatların uygulanmaya devam edilmesi hususlarının göz önünde bulundurulmasını istedi.

19 NİSAN'A ERTELENDİ

Sanıklar ve müdafileri esas hakkında savunma için süre istedi. Duruşma, 19 Nisan'a bırakıldı.

Paralel yapı-25 Nisan (2015) 'İstanbul 25 Nisan kamikaze/yargısal darbe girişimi 2 sanık' davası

(25 Şubat 2017, 12:00)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=9689    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.453.544