Tam
EskidenYeniye
 

28 Şubat'ta 87. duruşma

28 Şubat 1997'de askerlerin dönemin hükümetine baskı yaptıkları suçlamasıyla 103 sanığın yargılanmasına Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Duruşmada tanık olarak dinlenen dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan'ın özel danışmanı İlnur Çevik, Erbakan'ın istifasından 4-5 gün önce sanıklardan eski Genelkurmay Genel Sekreteri Erol Özkasnak'ın kendisini 'çay içmeye' çağırdığını bildirerek, Fevzi Türkeri'nin de bulunduğu görüşmede kendisine, 'Erbakan Hocaya git, istifa etmesini söyle. Darbe yapacaktık. Sizin gazeteniz bizi bayağı zorladı. Amerikan Kongresi devreye girdi, bunu önlediler. Ama neticede bu hükümetin gitmesini istiyoruz, git istifa etmesini söyle' dediklerini bildirdi.

Önceki haber title=Sonraki haber

25.02.2017 09:52 28 Şubat 1997'de askerlerin 'dönemin hükümetine baskı yaptıkları ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye iştirak etmek' suçlamasıyla 103 sanığın yargılanmasına, Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediliyor. Duruşmaya sanıklar, müştekiler ve tarafların avukatları katılıyor.

Mahkeme Başkanı Mustafa Yiğitsoy'un, 28 Şubat döneminde DYP Genel Başkanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yapan Tansu Çiller'in, 'tanık' olarak dinlenmesi için çıkarılan davetiye üzerine mazeret gönderdiğini bildirdi.

Mahkeme Başkanı Yiğitsoy, daha önceki ara karar uyarınca Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen FETÖ Çatı Davasının iddianamesini istediklerini, iddianamenin gönderildiğini, UYAP'tan da görülebileceğini söyledi.

Daha sonra kamuoyunda 'Aczmendiler' olarak bilinen grubu temsil ettiğini söyleyen Metin Sayın davaya katılma talebinde bulundu.

TANIK İLNUR ÇEVİK'İN İFADESİ

Duruşmada, Refahyol Hükümeti'nin Başbakanı Necmettin Erbakan'ın özel danışmanlığını yapan Çevik 'tanık' olarak dinlendi.

Bildikleri sorulan Çevik, o dönemde Turkish Daily News'in genel yayın yönetmenliğini yaptığını, aynı zamanda Erbakan'ın özel danışmanlığını yürüttüğünü, bu nedenle en yakınındakilerden olduğunu ifade etti.

Gazetesinin TSK'ya akreditasyonunun silinmesi sebebiyle o dönemde Genelkurmaya gidemediklerini bildiren Çevik, bununla birlikte gazetelerine baskı olmadığını söyledi.

O dönemde basına Genelkurmaydan gönderilen bazı belgelerin kendi gazetelerine de geldiğini anlatan Çevik, bu belgeleri almadığını ve gazetede bunlara ilişkin yayın yapmadığını belirtti.

'Erbakan Hocaya istifa etmesini söyle'

Erbakan'ın istifasından 4-5 gün önce, sanıklardan dönemin Genelkurmay Genel Sekreteri Erol Özkasnak'ın kendisini arayıp, çay içmeye çağırdığını aktaran Çevik, şunları kaydetti:

'Orada, Fevzi Türkeri ve ismini bilmediğim bir kişi daha vardı. Görüşmede hiçbir düşmanlık hissetmedim. ' Erbakan Hocaya git, istifa etmesini söyle' dediler. Ondan önce yapılan konuşmada da 'Biz Türkiye'de ciddi bir tehlike görüyoruz. Tehdit onlar değil, Milli Görüş bile değil. Samanyolu grubu bir, Ülker grubu iki, İhlas grubu üç. Bunları bertaraf edeceğiz. Bir taraf ak, bir taraf kara, biz akız. Esas tehlikeyi bunlar olarak görüyoruz' dediler. 'Neticede ne istiyorsunuz?' dedik. ' Erbakan Hocaya git, istifa etmesini söyle. Darbe yapacaktık. Sizin gazeteniz bizi bayağı zorladı. Amerikan Kongresi devreye girdi, bunu önlediler. Ama neticede biz bu hükümetin gitmesini istiyoruz, git istifa etmesini söyle' dediler.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de özel danışmanıydım. Gittim, böyle dediklerini anlattım. Onun da cevabı 'Askerler çok kararlı. Bu hükümetin gitmesini istiyorlar. Yeni bir hükümet kurulacak. Mesut Yılmaz başında olacak' dedi. Necmettin Erbakan'a gittim, 'Hocam böyle böyle bir durum var. Ne önerirsiniz?' diye sordum. 'Kafanı yorma, bana bırak o işi' dedi, beni gönderdi. Gazetede de Türkiye'nin bir darbe tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu, Erbakan Hocanın istifa etmesinde yarar bulunduğunu yazdım.'

Çevik, 28 Şubat 1997'deki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) öncesinde Cumhurbaşkanı Demirel'in kendisini çağırarak, 'Askerler bir hazırlık içinde. Erbakan Hocanı uyar, aklını başına toplasın, ayağını denk alsın' dediğini, kendisinin de bunu Erbakan'a ilettiğini anlattı. Erbakan'ın kendisine, 'Bunları kendi kulağınla mı duydun?' diye sorduğunu, 'Hayır' yanıtı verdiğini ifade ederek, ''Süleyman Bey bizi korkutuyor olabilir' diye bir konuşma geçti.' dedi.

'Darbe olayı Türkiye'de olmuştur'

Çevik, 'Süleyman Demirel, bu sözleri askerlerin darbe yapacağı anlamında mı söyledi?' sorusu üzerine 'Ben öyle algıladım. Ama algıdır efendim' yanıtını verdi. Aynı dönemde Erbakan'ın çok büyük baskı altında olduğunu ve 'Gelin istifa edin, ülkeyi seçime götürelim' dediklerini kaydeden Çevik, Erbakan'ın buna yanaşmadığını bildirdi.

Bulunduğu bir davet sırasında sanıklardan dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir'in, 'Bu bir postmodern darbedir' dediğini kaydeden Çevik, bunu aktardığı Cengiz Çandar'ın gazetede bunu yazdığını ifade etti.

Çevik, o dönemde BÇG'den bilgilerin gazetelere geldiğini, gazetelerin de bunları yayınladığını belirterek, daha sonra bu haberlerin, Refah Partisinin kapatılma davasında delil olarak kullanıldığını söyledi ve 'Yani maalesef deliller üretildi, sonra suç unsuru olarak aksettirildi.' dedi.

Bir sanık avukatının, hükümetin düşürülmesi için o dönemde DYP milletvekillerinin istifa ettirilmesine ilişkin soru üzerine, Demirel'in kendisine daha önce zaten Mesut Yılmaz'ın Başbakan olacağından bahsettiğini ifade ederek, 'Bu aşamalar olmasa, Mesut Yılmaz zaten başbakan olamazdı.' diye konuştu.

Çevik, iş kuruluşları, sendikalar, TOBB gibi teşkilatlar ve gazeteler kullanılarak, hükümetin zayıflatılması ve düşürülmesi çabası olduğunu kaydederek, 'Maalesef buna Türkiye'nin sivilleri de çanak tuttular. Ama bir darbe olayı Türkiye'de olmuştur' ifadesini kullandı.

' Mesut Yılmaz hükümeti, cunta hükümetidir'

Sanık avukatlarından Müşteba Aydın'ın, 'Bir darbede ilk yapılacak iş Meclisi feshetmek, ikincisi hükümeti ortadan kaldırmak, üçüncüsü cunta hükümeti kurmaktır. Sizce Mesut Yılmaz hükümeti bir cunta hükümeti midir?' sorusuna Çevik, 'Evet' yanıtını verdi.

Bu cevap üzerine izleyicilerden bir kısmı alkışladı ve 'Bravo' diye bağırdı. Avukat Aydın, 'Burası tribün değil, böyle duruşma olmaz' diyerek, izleyicilerin dışarı çıkarılmasını istedi.

Mahkeme Başkanı Yiğitsoy salondakilere, 'Burada yargılama yapıyoruz, tiyatro değil. Lütfen ciddi olun. Beni, izleyicileri dışarı çıkarmaya zorlamayın' uyarısında bulundu.

Çevik, avukat Aydın'ın 'Cunta hükümetinin Meclisten güvenoyu almaya ihtiyacı var mıdır?' sorusu üzerine milletvekillerinin baskı altında olduklarını söyledi.

Bir başka soruyu yanıtlarken de Çevik, 28 Şubat sonucunda 800 bin insanın acı çektiğini anlatarak, ' Türkiye sokaklarında tanklar yürütüldü. Bu tehdit unsuruydu, sopa göstermeydi. Neticede 800 bin mağdur var. Salondaki insanlar gökten gelmedi, başka gezegenden de gelmedi. Benim bunu detaylandırmama gerek yok.' diye konuştu.

Sanık avukatlarından Ümit Kara, 'Sizden önce dinlenen tanıklar beyanlarınızı yalanlayacak ifadelerde bulundular. Bunlardan biri tanık olarak mahkemeye çağırmamıza rağmen vefatından önce gelemeyen Süleyman Demirel'dir' ifadelerini kullandıktan sonra, Demirel'in, TBMM darbeleri araştırma komisyonuna, Erbakan'ın kendisine istifa edeceğini söylediğini, 'Sana istifa et diyen oldu mu?' diye sorduğunda ise 'Hayır' yanıtını verdiğini anlattığını bildirdi.

Buna Çevik, 'Herhalde Süleyman Bey'in hafızası biraz zayıftı. O konuşma kendisiyle yapıldı. Benim ziyaretimin cumhurbaşkanlığında kaydı vardır.' dedi.

Başka soru üzerine Çevik, Demirel'in, Tansu Çiller'in DYP'yi iyi idare edemediğini düşündüğünü, ancak parti Çiller'e geçtiği için artık orada çok etkili olamadığını kaydederek, 'Demokrat Türkiye Partisi, Süleyman Demirel tarafından kurdurtulmuş olabilir.' ifadesini kullandı.

Müdahil avukatlarından Hüsnü Tuna'nın sorusu üzerine Çevik, BÇG'den gazetelere gelen içerikleri görmediğini söyledi.

Sincan'da tankların yürütülmesinden sonra Erbakan'ı görüp görmediği sorulan Çevik, ' Erbakan Hoca gerçekten çok üzgündü. Ama etrafına devamlı moral veriyordu.' şeklinde konuştu.

'Darbe endişesi 28 Şubat'tan sonra da sürdü'

Kendisine soru yöneltilirken, geçmişte Zaman gazetesinde çalıştığından bahsedilmesi üzerine Çevik, 'Başbakan Bülent Ecevit istifa etmelidir' dediği için gazeteden atıldığını söyledi.

Avukat Akın Şenol'un, ' Erbakan Hoca dik dursaydı, istifa etmeseydi silahlı kuvvetler darbe yapacak mıydı?' sorusuna Çevik, 'İnancım evet. O ana kadar ülke zaten çalışmaz hale gelmişti, silahlı kuvvetler mensupları artık Erbakan Hocaya hiçbir şekilde yardımcı olmuyor, iş birliği yapmıyorlardı. Ülkede bıçak kemiğe dayanmış durumdaydı' yanıtını verdi.

İlnur Çevik, bir müşteki avukatının sorusu üzerine dini hassasiyetleri olan Kombassan Holdingin, uçak lastiği üreten bir şirketi bünyesine kattıktan sonra TSK tarafından bu şirketten yapılan alımların durdurulduğunu söyledi.

Bir sanık avukatı ise buna karşı söz alarak, TSK'nın bu şirketten başka lastikler almaya devam ettiğini, ancak bu şirketin hiç uçak lastiği üretmediğini kaydetti.

Çevik, bir başka soru üzerine darbe endişesinin 28 Şubat'tan sonra da sürdüğünü ifade ederek, 'Darbe beklentisi 28 Şubat'tan sonra her gün gündemde tutuldu. Başbakan Necmettin Erbakan o dönem silahlı kuvvetlerin çeşitli törenlerine katılıyor, törenlerde silahlı kuvvetler mensupları Başbakana sırtlarını dönüyordu. Bunları göz önüne aldığınızda darbe beklentisini anlamamak çok safça olurdu.' diye konuştu.

'Böyle bir konuşma olmadı'

Müşteki İbrahim Güngör'ün sorusuna karşılık Çevik, 28 Şubat'ı gerçekleştirenlerin FETÖ'cü olmadığını söyledi.

Daha sonra Mahkeme Başkanı Yiğitsoy, sanık Erol Özkasnak'a, İlnur Çevik'e 'ABD Kongresi istemedi, darbe yapamadık.' yönünde sözler söyleyip söylemediğini sordu.

Özkasnak ise Çevik'e 'Ben sana böyle bir şey söyledim mi' diye sordu. Çevik'in 'Evet' demesi üzerine Özkasnak, 'Bu, dünyada görülmemiş bir yalandır. Böyle bir konuşma olmadı. Çevik'i şahsi dostluğuma binaen ki öyle değilmiş, çağırmıştım. PKK ile mücadele kapsamında Turkish Daily News'in destek olmasını istedim. Başbakana mesaj göndermedim. Başbakana mesaj gönderilecekse bunu Genelkurmay Başkanı yapar. Ben haddimi, hududumu bilirim. Başbakana mesaj gönderilecek son kişi bu adamdır.' ifadelerini kullandı.

Sanık Fevzi Türkeri'nin de bu görüşmede yer aldığının belirtilmesi üzerine, aynı soru Türkeri'ye soruldu. Türkeri, yaşananların Çevik'in söyledikleriyle alakasının olmadığını bildirdi.

Bir müşteki avukatının sorusu üzerine Çevik, söz konusu konuşmayı bugüne kadar birçok mecrada dile getirdiğini ifade ederek, 'Hiç kimse bugüne kadar 'Bu böyle olmadı' demedi' dedi.

Çevik'in ifadelerinin ardından duruşmaya ara verildi.

Bu arada duruşma sırasında müştekilerden biri, heyete hitaben 'Armağan Kuloğlu salonda yok. Onun gelmesini sağlayamaz mısınız?' diye seslendi. Sanık avukatları, Kuloğlu'nun bu davanın sanıkları arasında bulunmadığını söyledi.

Bir başka izleyici ise beyanda bulunan avukatlara izleyici bölümünden tepki gösterdiği gerekçesiyle salondan çıkarıldı.

MÜDAHİL AVUKATLARI

Ardından katılan avukatlarına söz verildi. Katılan vekili avukat Hüsnü Tuna, sanık Çevik Bir'e 1995-99 arasında birlikte çalıştığı yaveri Vedat İşseven'in 28 Şubat 1997 tarihli rejim aleyhtarı faaliyetlere karşı alınması gereken tedbirlerle ilgili metnin kaleme alınmasında katkısı olup olmadığını sordu.

Çevik Bir de bu kişinin yaver değil, emir subayı olduğunu, yaverin başka rütbelerde bulunduğunu söyledi. Emir subayının sadece şahsi faaliyetleriyle ilgili yardımcı olduğunu aktaran Bir, emir subaylarının karargah subayı olmadığını, böyle konularda çalışma yapamayacaklarını, İşseven'in de buna ilişkin bir katkısının olamayacağını ifade etti.

Avukat Tuna'nın FETÖ'den tutuklu Ali Fuat Yılmazer'i tanıyıp tanımadığını sorması üzerine de Bir, Yılmazer'i tanımadığını, basından okuduğu kadarıyla bildiğini belirtti.

Tuna'nın, 'FETÖ örgütü elebaşının yanındaki üst yöneticilerden Kudret Ünal, 'Çevik Paşa'nın en yakınında bulunan emir subayı, örgütün yetiştirdiği elemandı, ismi de budur.' diyor.' sözlerine karşılık Bir, 'O kişinin benim emir subayım olduğunu öğrenmiş, böyle bir yalan söylemiş.' dedi.

Tanık olarak dinlenen İlnur Çevik'in 'Çevik Bir'den 'postmodern darbe' sözünü duydum' ifadesi sorulan Bir, kesinlikle bu konuda beyanda bulunmadığını savundu. Kendi dönemlerindeki bütün belgelerin incelenmesini isteyen Bir, hiçbir belgede kesinlikle başörtüsüyle ilgili bir kelime geçmediğini ileri sürdü.

-'FETÖ'yü 1997'de Demirel'e anlattık'

'Bu konunun baştan beri içindeyiz. Bu çalışmalar bizim şeref çalışmalarımızdır. Ben ikinci başkandım, bu görev bizlere verildi.' diyen Bir, FETÖ'yle ilişkilendirilmeye çalışıldıklarını söyledi. Bir, sözlerini şöyle sürdürdü:

'FETÖ konusunu ilk defa gündeme getiren TSK'dır. TSK'nın bu çalışması 1991'de başlamıştır. Bizim dönemimizde de, bu çok önemli, 17 Ocak 1997'de, 28 Şubat'tan önce biz rahmetli Demirel'e Genelkurmay'da brifing verdik. General Karadayı, ben ve Fevzi Türkeri Paşa katıldı. O brifingde - bunun tamamı TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonunda vardır - açın okuyun, biz Sayın Demirel'e FETÖ'yü 1997 Ocak ayında anlattık. Ondan sonra tekrar Demirel'e makamında brifing verdik. Adı da 'İrtica ne durumdadır.' Burada hem Batı Çalışma Grubu hem de FETÖ anlatılıyor. 1998'de kuvvet komutanları değişti, Başbakan Mesut Yılmaz'dı, ona da brifing verildi. Mesut Yılmaz bunları bildiğini söyledi.'

İsrail pilotlarına Türkiye'de eğitim imkanı verilmesi konusuna da değinen Bir, sözlerine 'O konuda rahmetli Erbakan'ı saygıyla anmak istiyorum.' diyerek başladı.

O dönem ABD'den F4 savaş uçakları alındığını ancak bunların elektronik harp imkanı ve kabiliyeti olmadan verildiğini anlatan Bir, bu uçaklar verilirken, İsrail'in elektronik harp imkan ve kabiliyetini temin edebileceğinin belirtildiğini ve işbirliği yapılmasının istendiğini anlattı.

Dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan ve Devlet Bakanı Abdullah Gül'e, Genelkurmay Başkanı Karadayı'yı ziyaretinde bu konunun izah edildiğini aktaran Bir, 'Beni toplantıya çağırdılar, 'Seni görevlendireceğiz, İsrail'e gideceksiniz, biz onlara Konya üssünde silahsız uçuş imkanı vereceğiz. Onlar da elektronik harp kabiliyetine yönelik ihtiyacımızı karşılayacak.' dediler.' ifadelerini kullandı.

-'Kumpas davalarıyla hapse atıldılar'

Avukat Hüsnü Tuna, sanık Çetin Doğan'a, Deniz Kuvvetleri Komutanlığında 15 Temmuz darbe girişimine karışan isimler sayarak, bunların TSK'ya alınmasında bir ihmallerinin olup olmadığını sordu.

Sanık Çetin Doğan da Deniz Kuvvetlerinde 44 muharip amiral bulunduğunu, bunların yarısından fazlasının Balyoz gibi kumpas davalarıyla hapse atıldığını söyledi.

Oluşan boşluğu FETÖ'cülerin doldurduğunu ifade eden Doğan, TSK'da her yıl harp okullarına yaklaşık 800 kişi alındığını, bunların yüzde 5'inin, yani 40 kadarının sivil liselerden geldiğini, 15 Temmuz darbe girişimine katılanların tamamına yakınının bu liselerden geldiğini savundu.

Bunların kendi dönemlerinde fark edildiğini, adım adım da tasfiye edildiğini dile getiren Doğan, '1997-98 yıllarında 6 şura, bir de olağanüstü şura yapıldı. Bu şuralarda atılan subay sayısı bin 500 civarındadır. Hepsinin dosyasında bulunuyor, bunların yüzde 72'si FETÖ'cü olduğu için atılmıştır.' diye konuştu.

Başkan Yiğitsoy, davanın FETÖ davası olmadığını belirterek, dosya kapsamı dışına çıkılmamasını istedi.

Konuşmasına devam eden Doğan, her dönemde mağdurlar olduğunu, buradaki mağdurlara da saygı duyduğunu ama bu mağdurların neyin mağduru olduğunun, nasıl, ne amaçla mağduriyet yaratıldığının bilinmesi gerektiğini söyledi.

Mağdurların iki gruba ayrıldığını, bunlardan birini, başörtüsü nedeniyle mağduriyet yaşadığını belirtenlerin oluşturduğunu aktaran Doğan, 'Burada tanık sıfatında dinlenen Mesut Yılmaz'a 'Bu türban konusu 28 Şubat sürecinde mi gündeme geldi, yoksa evveliyatı var mıydı?' diye sordum. Kendisi açıkladı, 1986 yılında bir kanun çıkarmışlar, Anayasa Mahkemesi kamusal alanda türbanın giyilmesi yasak diye iptal etmiş.' dedi.

-'Davanın bir an önce sonuçlandırılmasını talep ediyorum'

Daha sonra sanık avukatlarının talep ve görüşleri alındı.

Avukat Müşteba Aydın, davanın 2012'de tutuklamalarla başladığını, üzerinden 5 sene geçtiğini belirterek, çok sayıda insanın bu dava nedeniyle mağdur olduğunu söyledi. Aydın, davanın en hızlı şekilde yapılarak bir an evvel karara bağlanmasını istedi.

Avukat Erol Aras da 'Erbakan'ın, Demirel'in ifadeleri, TBMM Araştırma Komisyonunun raporu dururken hükümet cebren devrilmiştir diye yargılanıyoruz. Türkiye'de bir dönem gerçekten hak ihlalleri oldu ama hak ihlallerinin yargılanacağı mahkeme bu mu? Zamanında 'irticayla niye mücadele ettiniz' diye bu dava açıldı. İddianameyi yazan kişi tutuklu. Bu davada maddi hakikat bin defa önümüze çıktı, dava aydınlandı. Tansu Çiller'i beklemenin anlamı yok. Maddi delil bu dosyaya geldi. Daha fazla uzaması, adaletin üstüne düşen gölgenin yarınlarda tehlike olarak süreceğini gösterir. Davanın bir an önce sonuçlandırılmasını talep ediyorum.' diye konuştu.

Verilen aranın ardından Mahkeme Başkanı Yiğitsoy, eski Başbakan Çiller'in mazeretinin kabul edildiğini, ifadesinin duruşma günü telekonferans sistemiyle alınması için İstanbul Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine talimat yazılmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

Yiğitsoy, bazı sanık avukatlarının talebi doğrultusunda 1995-96-97-98 ile 2003-2004'e ilişkin Milli Güvenlik Kurulu toplantı tutanakları ve Milli Güvenlik Siyaset belgesinin Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinden CMK'nın 125. maddesi kapsamında incelenmek üzere istenmesine ilişkin yazının cevabının beklenmesine karar verildiğini söyledi.

Ayrıca, bazı sanık avukatlarının bu mahkemenin görevsiz olduğu, yargılamanın yüce divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesinde yapılması gerektiğine ilişkin taleplerin, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un Anayasa Mahkemesine yaptığı bireysel başvuruya ilişkin gerekçeli kararın dosyaya gelmesinin ardından değerlendirilmesi kararlaştırıldı.

Suçtan doğrudan zarar görmediği gerekçesiyle Metin Sayın'ın katılma talebi reddedilirken, TBMM 15 Temmuz Darbe Komisyonu Raporu ve tutanaklarının istenmesine karar verildi.

Duruşma, 23 Mayıs 2017'ye ertelendi.

Başkan Yiğitsoy, o haftaya başka duruşma koymadıklarını, gerek görmeleri halinde hafta boyunca duruşma yapacaklarını bildirdi.

Paralel yapı-28 Şubat süreci & Darbeye destekleri
Hanefi Avcı: Fetullahçılar 28 Şubat'ın yanında durdu
28 Şubat davasında 'paralel' tartışması
28 Şubat davası duruşmaları
28 Şubat soruşturması manşetlerimiz
28 Şubat süreci manşetlerimiz
28 Şubat iddianamesinde arama yap

(25 Şubat 2017, 09:52)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=9690    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.947.486