Tam
EskidenYeniye
 

Kars 17 sanıklı Darbe davası

Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Avcı, aynı komutanlığın eski Kurmay Başkanı Yarbay Serkan Polat ve eski 2. Tank Tabur Komutanı Yarbay Nihat Uçan'ın da yer aldığı 16'sı tutuklu 17 eski rütbeli askerin yargılandığı davada sanık savunmaları ile devam etti.

Önceki haber title=Sonraki haber

18.03.2017 14:49 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Avcı, aynı komutanlığın eski Kurmay Başkanı Yarbay Serkan Polat ve eski 2. Tank Tabur Komutanı Yarbay Nihat Uçan'ın da yer aldığı 16'sı tutuklu 17 eski rütbeli askerin yargılandığı davaya devam edildi.

13.03.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, tutuklu olarak yargılanan dönemin 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Kurmay Başkanı Yarbay Serkan Polat ve eski 2. Tank Tabur Komutanı Yarbay Nihat Uçan savunma yaptı.

Polat savunmasında, görevi itibarıyla Tugay Komutanı Tuğgeneral Avcı'dan sonra karargahta ikinci kişi olduğunu, kendisine bağlı şube müdürleri olduğunu söyledi.

Tabur komutanına emir verme yetkisinin olmadığını, ancak Avcı'nın emirlerini iletme görevinin bulunduğunu belirten Polat, 'Olay gecesi 21.40 sıralarında karargaha intikal ettim. Avcı'nın çağırması üzerine buluştuk, yani karargaha davet üzerine gittim.' diye konuştu.

Polat, yanındaki başka komutanlarla Avcı'nın odasına girdiklerini anlatarak, 'Komutanımız gelen emri bize okudu. Biz bu emri imzalamadık. Komutanımız bana kimi, nereye göndermem gerektiği konusunda soru sordu. O esnada aldığım notları hazır bulunan arkadaşlara ilettim. Komutan emri verirken bizzat oradaydım. Görevlendirmeler belirlendikten sonra o esnada televizyonda Boğaz Köprüsü'ne tankların çıktığını görünce komutanımız 'Biz de gecikmeyelim, hızlı olalım' diye emir verdi. Sıkıyönetim denildi, sebebi herhangi şekilde belirtilmedi. Sorgulama şansım da olmadı.' dedi.

Mesajı görmediğini öne süren Polat, emri aldıktan sonra komutanlarının mizaç olarak sert olmasından dolayı bir şey sormaya cesaret edemediğini dile getirdi.

Polat, iddianamede belirtilen teslim olmasını istediği polislerle tartıştığının anımsatılması üzerine de 'Nizamiye önünde gezmeye giderken ben o esnada emir verdim ama uygun bir şey olmadı.' ifadesini kullandı.

Görevli bir komutanın sadece er ve erbaşlara silah ve mühimmat verdiğini bizzat duyduğunu aktaran Polat, şöyle devam etti:

'Güvenlik amaçlı kışla içerisine 2-3 tane zırhlı araç getirildiğini gördüm. Araç komutanı nizamiyeye gelirken zorlandığını söyledi. Komutanımız da 'yoldaki araçları kaldırın, gerekirse zırhlı araçlarla arkalarından itin' dedi. Başka kimse olmadığı için ben gittim. Kamyonun frenleri kilitli olduğu için kaldıramadık. O esnada sesten dolayı trafik ekipleri bize doğru geldi. Ben kendisine aracı kaldırmaya yönelik bir şeyler söylemeye çalışırken durumdan dolayı aramızda tartışma ve boğuşma çıktı. Destek polisler ve nizamiyeden askerler geldi. O esnada havaya ateş açıldı. Benim ateş için emrim olmadı. Nizamiyeye doğru koşmaya başladım. Arkamdan polis geldi. Ben kendisine 'Ölürüz, öldürürüz, bitti' laflarını demedim.'

'Komutanını görevden alıyorum, ona itaat etme, emirlerine uyma'

Polat, 15 Temmuz gecesi yaşananların darbe girişimi olduğu yönünde bilgisinin olmadığını ileri sürerek, şu beyanda bulundu:

'Kolordu komutanı beni aradı, 'komutanını görevden alıyorum, ona itaat etme, emirlerine uyma' dedi. Seni 'Tugay Komutanı' olarak atama mı ister misin?' diye fikrimi sorunca ben de komutanımın emrinde olduğumu söyledim. Olayın vahametini sonradan öğrendim. Akşam 22.00'den sabah tutuklanana komutanımın emrinden çıkmamaya çalıştım. Emir olarak 'gerekirse halkı ezin' diye emir vermedim. Askerlerin 'Komutanım zırhlı araçlar vatandaşların arasında kaldı' demesi üzerine komutanımız 'Araçların durmasın, ele geçirilirse kimlerin eline geçeceği belli olmaz, sürekli hareket halinde olsunlar' dedi. Ben de aynı şekilde ilettim. Ben askere meşru müdafaa durumu haricinde ateş et emri bile vermedim.'

Tutuklu sanık Nihat Uçan ise savunmasında, 14 Temmuzda Tank Tabur Komutanlığı görevini devraldığını söyledi.

O gün personelin izin taleplerini karşıladığını belirten Uçan, 'Ertesi gün de aynı şekilde izinleri karşıladım. Bunları söyleme sebebim darbeden haberdar olan bir komutan personeline izin vermez.' ifadelerini kullandı.

'MİT Bölge Müdürünü misafir et' emri

Uçan, darbe girişimi gecesi saat 23.00 civarında hareketlenme olduğunu gördüğünü, bilgi kirliliği nedeniyle net bir şey olduğunu öğrenemediğini savunarak, şunları ifade etti:

'Orduevi'nde kamuflajlarımı giydim. Aşağı indiğimde bir kişi tugay karargahta toplantı olduğunu söyledi. Karargaha gittiğimde de ilk toplantı bitmek üzereydi. Toplantıda bana iki emir verildi. Birincisi Kars'a giden yolların güvenliğini tanklarla almam yönündeydi. İkincisi ise MİT Bölge Müdürlüğü etrafında güvenlik alarak MİT Bölge Müdürünü kendi odamda misafir etmemdi. Tabura bölük komutanları vardı. Tankların çıkması gerekiyordu ama bizde mühimmatsız şekilde çıkmaması fikri oluştu. O sırada Tugay Komutanı Tuğgeneral Avcı sürekli bizi arıyordu. 'Hala tanklar çıkmadı mı? Gerekirse tanklar çıksın mühimmatları sonradan siz götürürsünüz' dedi. Biz de tankların mühimmatsız gönderilmesini doğru bulmuyorduk.'

'Valilik ve emniyetin güvenliğini alın' iddiası

Olay günü gece saat 01.30 gibi karargahta ikinci toplantı olduğunu kaydeden Uçan, bu toplantıda da diğer emirlerden farklı olarak tankların valiliğin ve il emniyet müdürlüğünün güvenliğinin alınması yönünde emir verildiğini belirtti.

Nihat Uçan, sadece kendisine verilen emirlere uyduğunu iddia ederek, 'İnisiyatif kullanarak hiçbir karar almadım, emir vermedim.' dedi.

'Sıkıyönetim emrini niye sorgulamadın?'

Mahkeme Heyeti Başkanının 'sıkıyönetim emrini aldıktan sonra niye sorgulamadın?' sorusu üzerine Uçan, şunları dile getirdi:

'Komutan emirleri verirken en ufak tereddüt edilmedi, dışarıda da konuşma olmadı. Bulunduğum yerde televizyon bulunmaması, etrafımdaki kişilerin bilgisinin olmaması, yeni personel olmamdan dolayı mesaj ağı sisteminde olmamam, olayları öğrenmeme engel oldu. Geri gelen tanklardan birine neden geldiğini sorduğumda tankın yağ yaktığını söylediler. Ben de hemen tankı kenara çektim, orada beklettim. Sonradan öğrendiğim kadarıyla tank içindekiler sivil vatandaşla karşılaştıkları için dönmüşler. Bunu bana ilk o anda söylemediler. İkinci tank geldiğinde neden olduğunu sorduğumda yakıtın bittiğini söylediler. Bir tank, bir depo yakıt ile 500 kilometre yol gidebilir. Halbuki askerlerin gidip geldiği mesafe 6 kilometre. Meğer o da aynı sebepten geri dönmüş. Ne benim ne ailemin ne de sülalemden birinin FETÖ'yle bağlantısı olmamıştır. ByLock programının kullanan da bankalarına para yatıran da olmamıştır.'

Duruşmanın öğleden sonraki oturumunda, tutuklu sanıklardan eski Tuğgeneral Ali Avcı, eski 1. Mekanize Piyade Tabur Komutanı Ali Ercan Ormanoğlu ve eski Lojistik Destek Şube Komutanı Binbaşı Çetin Aydoğan savunma yaptı.

Sanık Avcı savunmasında, Genelkurmay Başkanlığından gelen mesajın sıkıyönetim usullerine uygun olduğunu, tüm bakanlıklara gönderilmiş ve gönderildiği teyit edilmiş mesaj olduğunu ileri sürdü.

Mesaj alındıktan sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığından teyit edildiğini ve verilen emrin sıkıyönetim kurallarına uygun olduğunu müşahede ettiğini ve sıkıyönetim komutanlarının Genelkurmay Başkanlığına bağlı kamu düzenini sağladığını öne süren Avcı, 'Sıkıyönetim mesajı usullere uygundu. İç Hizmet Kanununa göre ast aldığı emri uygular. Emri veren sorumludur. Askerliğin en önemli kuralı emre mutlak itaattir. Asker emri sorgulamaz, emri yerine getirir.' dedi.

Avcı, Genelkurmay Başkanlığından gelen emri uygulamanın kendisine ait olduğunu savunarak, şunları ifade etti:

'Astlarım gelen emri okumadılar, benim elimde gördüler. Alt kademedekiler kısmen bilgilendirildiler. Arkadaşların mutlak itaatten dolayı böyle bir talepleri olmadı. Emri uygulamak birlik komutanının görevidir. Olay gecesi durum bu şekilde uygulanmıştır. Bu faaliyet Genelkurmay Başkanlığınca tugay komutanlıklarına ve alt birliklere uygulanmak üzere gönderilmiştir. Emrin içeriğinin tüm bakanlıklara gittiğinin bilgisi var. Bizim maksadımız sıkıyönetime uygun hareket etmek. Herhangi bir suç işleme gayreti yoktur.'

Kars'ta güvenliğin tesisi için komutanlığın 2 No'lu nizamiyesine iki zırhlı personel aracı gönderdiğini kaydeden Avcı, tank ve zırhlı araçlarda herhangi bir mühimmat olmadığını söyledi.

'Kimseye ateş edilmesi yönünde talimat vermedim'

Avcı, savunmasına şöyle devam etti:

'Bu olaylardan sonra Ankara ve İstanbul'daki gelişmeleri öğrendim. Güvenlik amacıyla zırhlı araç ve personele kışlalarına geri dönme talimatı verdim. Kimseye ateş edilmesi yönünde talimat vermedim aksine ateş etmeyin talimatı verdim. Hiçbir terör örgütü mensubu değilim, Türk Silahlı Kuvvetleri mensubuyum. Mesajlar Genelkurmay Başkanlığından gelir. Biz de özel mesaj odaları var. Orada görevli personel fiziki şekilde çıktı olarak alır getirirler. 'Yurtta Sulh Konseyi' hakkında bir şey duymadım. Mesaj sistemiyle gelen emri uygulamak zorundayım. Emirde sıkıyönetim komutanı olduğum yazıyordu.'

'Tugay komutanı sıkıyönetim ilan edildiğini söyledi'

Tutuklu sanık Ormanoğlu da savunmasında, olay gecesi 22.30 civarında karargaha toplantıya çağrıldığını anlattı.

Toplantının terörle ilgili olacağını düşünerek hareket ettiğini belirten Ormanoğlu, şunları kaydetti:

'Yaklaşık 10 ay boyunca iç güvenlikle ilgili çalışmalar yapıyorduk. Toplantının da bu yönde olacağını düşünerek karargaha gittim. Tugay komutanı Avcı sıkıyönetim ilan edildiğini söyledi. Orada personele görevli oldukları yerler söylendi. Kışlama döndüm. Avcı'nın emriyle İl Emniyet Müdürlüğü kavşağına gittik. Terör olayları olduğunu düşünerek emniyet güçlerine destek amaçlı gittik, fakat orada fazla sivil vatandaş vardı. Avcı'yı arayarak durumu söyledim. Burada çok vatandaş toplanmış, ne yapalım demem üzerine komutan 'Araçları sağa sola çevirin halk dağılır' dedi. Ben halka zarar vermemek için bir şey yapmadım. Gece 01.30 civarında halktan bazı vatandaşlar Ankara ve İstanbul'da olanları cep telefonuyla bize gösterdiler. Sizin yaptığınız yanlış dediler. Hatta en büyük asker bizim asker sloganı attılar ve kışlanıza geri dönün dediler. Daha sonra iki emniyet görevlisi yanıma gelerek bu işin yanlış olduğunu söylediler.'

Tutuklu sanık Aydoğan da 15 Temmuz'da Serkan Polat'ın kendisini arayarak acil kışlaya gitmesi gerektiğini söylediğini ifade ederek, 'Kışlaya gittiğimde personel ne olduğunu sordu. Ben de bilmediğimi söyledim. Aklıma terör olayı olduğu geldi.' dedi.

'Vali nerede, onu alın'

Aydoğan, Avcı'nın gördüğü anda Uğrak Market'in orada güvenlik önlemi alınması yönünde talimatı olduğunu öne sürerek, şunları ifade etti:

'Avcı, Uğrak Market'in orada güvenlik önlemi alın deyince Uğrak Market'in güvenliğiyle ilgili karargahı aradım. Ne olduğunu sorduğumda bana 'Rütbeli asker, 3-5 araç, silah ve mermi alıp çıkın' dediler. Darbe olduğundan bahsedilmedi, haberim olmadı. Market yakınına araçları yanaştırdık. Askerler 'Komutanım ne yapacağız' dediler. Ben de bomba araması yapalım dedim. Sonradan bu iş saçma gelince araçları çektim. Telefon üzerine karargaha geldim. Avcı 'Vali nerede, onu alın' demesi üzerine içimden ne alaka diye düşünmeye başladım. Bu lafın üzerine darbe olduğunu anladım. Bunun üzerine olaylara engel olmaya başladım.'

'Darbeden tutuklanan Uçan'ı kurtarın' talimatı

Polat'ın kendisini aradığını anımsatan Aydoğan, Polat'ın kendisine olaylara karıştığı için tutuklanan Nihat Uçan'ı kurtarması yönünde emir verdiğini iddia etti.

Aydoğan, telefonu kapattıktan sonra emre uymadığını savunarak, şöyle devam etti:

'Askerlerime durumu anlattım. Gitmeyeceğimi söylemem üzerine personelim arkamda olduklarını söyledi. Avcı beni arayarak araçlarla çıkmamızı istedi. Ben de çıkmayacağımı söyledim. Sebebini sorunca ben de nizamiye önünde araçların olduğunu, çıkamayacağımızı söyleyince komutan bana 'Ne yaparsan yap, çık gel' dedi. İlerleyen süreçlerde İl Jandarma Komutanını aradım. Durumu bildirirken bana güvendiğim kişilerle ekip kurup karargah etrafında olmamızı söyledi. O esnada vali telefonu aldı. Ona da durumu anlattım ve emrinde olduğumu söyledim. Bana Ali Avcı ve Serkan Polat'ı almamı söylediler.'

Duruşmada, dönemin 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı eski MEBS Şube Müdürü Eyüp Ağbağ, tutuksuz yargılanan eski Personel Şube Müdürü Albay İbrahim Erhan Akça, eski 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Topçu Tabur Komutanı Süleyman Koç, eski Harekat ve Eğitim Şube Müdürü Erdinç Serçe savunma yaptı.

Van T Tipi Ceza İnfaz Kurumundan Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılan Ağbağ savunmasında, eski 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Avcı'nın gerçekleştirdiği toplantıya katılmadığını söyledi.

15 Temmuz gecesi saat 22.00 sularında dönemin 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Kurmay Başkanı Yarbay Serkan Polat'ın kendisini aradığını ifade eden Ağbağ, Polat'ın acil olarak tugaya gelmelerini söylediğini ve tugaya gittiği halde silahını dahi üstüne almadığını anlattı.

Ağbağ, Serkan Polat'ın polis ekiplerince gözaltına alınan asker için telefon görüşmesi yaptığını anlatarak, 'Kurmay Başkanı Serkan Polat'ın, telefonda birisiyle görüşerek, 'vurun, kırın, onu oradan alın' şeklinde talimat verdiğini duydum.' dedi.

Van T Tipi Ceza İnfaz Kurumundan SEGBİS üzerinden duruşmaya katılan eski 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Topçu Tabur Komutanı Koç da savunmasında, saat 22.35 sıralarında binbaşı Erdinç Serçe'nin kendisini arayarak alarmın verildiği ve tugaya gelmesi gerektiğini söylediğini anlattı.

Koç, telefonun ardından tugaya gittiğini belirterek, 'Tugay Komutanının odasına doğru gittim, toplantı vardı. Toplantı 2-3 dakika sürdü, ben gittiğimde görevlendirmeler yapılmıştı.' dedi.

Toplantıda Tuğgeneral Avcı'nın ellinde kağıtlarla sıkıyönetim ilan edildiğini ve kendisinin de 'sıkıyönetim komutanı' olduğunu dile getirdiğini anlatan Koç, 'Daha sonra ben odama geçtim. Odamda televizyon vardı, orada başbakanın açıklama yaptığını gördüm. İşin normal bir iş olmadığını orada anladım.' ifadesini kullandı.

Koç, savunma yaptığı sırada SEGBİS sisteminin kesintiye uğraması nedeniyle, sistem üzerinden görüşmelerin yarın yapılması ya da sanıkların getirilmesi hususunda değerlendirme kararı alındı.

Duruşmada salonda hazır bulunan eski Harekat ve Eğitim Şube Müdürü Binbaşı Erdinç Serçe ise suçlamaları kabul etmeyerek olaylarla bağının bulunmadığını söyledi.

Tuğgeneral Avcı'nın gelen emri okuduğunu ve kendilerine de sözlü olarak ifade ettiğini belirten Serçe, 'Tugay komutanı birliklere görevlerin verilmesini, silah ve araçların hazırlanmasını istedi. Toplantıda bana görev verilmedi. Kurmay Başkanımız izinlerin iptal olduğunu ve böyle bir mesajın atılmasını istedi, ben de attım.' dedi.

Serçe, şöyle konuştu:

'Çevik Kuvvet yerleşkesinde 3. Sınıf Emniyet Müdürüyle görüştüm, kendilerine 'kendileriyle çalışacağımızı' söyledim, kendisi de biriyle görüştü. Emniyet müdürü, 'kendilerine böyle bir emrinin gelmediğini ve bizi buraya sokmayacağını' ifade etti. Biz daha sonra oradan ayrıldık. Tekrar Çevvik Kuvvet yerleşkesine gittik, sıkıyönetim ilan edildiğini söyledim, 'teslim olun, silahlarınızı bırakın' şeklinde bir ifade kullanmadım. Daha sonra zaten ellimden ayaklarımdan tutarak burada beni gözaltına aldılar. Zaten en erken gözaltına alınanlardan biriyim.'

Araçta havaya ateş açtığını kabul eden Serçe, bunu vatandaşların üstüne gelmesi nedeniyle yaptığını ileri sürdü.

Tutuksuz yargılanan eski Personel Şube Müdürü Albay İbrahim Erhan Akça ise darbe gecesi gece 22.30 sularında köprülerin kapatıldığını gördüğünü ama neden kapatıldığını öğrenemediğini öne sürdü.

Karargah içerisinde 'sıkıyönetim kanunu geçerli' diye bağrışmaları duyduğunu anlatan Akça, 'Ben de bilgisayar açarak sıkıyönetimle ilgili mevzuata baktım. Sonra televizyondan ne olduğunu öğrenmek için harekat merkezine gittim ama televizyon kapalıydı, kimin emriyle kapatıldığını bilmiyorum.' şeklinde savunma yaptı.

Akça, karargahta görevli arkadaşların emrin çıktısını getirdiklerini kaydederek, şunları kaydetti:

'Emri okudum, üst kısmında 7-8 tane tuğgeneralin ismi vardı. Alt kısmında, tuğgeneralin ismi vardı, mesajı görmeye müteakip bazı şüpheler oluştu. Terör olayı olacağı yönünde ya da Rusya ile gergin ilişkilerden dolayı bir şeyler olduğunu düşündüm. Harekat merkezinden bir arkadaşa mesajın normal prosedür üzerinden olmadığını söyledim. Karşı odadan çıkan Serkan Polat, gelen emirleri uyguladıklarını ve uygulayacaklarını söyleyerek yanımızdan ayrıldı. Bana göre farklı şeyler düşünüyordu. Bunların içerisinde olmak istemedim ve o esnada hala ne olduğunu bilmiyordum. En iyi düşüncenin karargahtan çıkmak olduğunu düşünerek dışarı çıktım.'

Ordu evine gidip televizyondan olayları gördüğünü ve yaşananları idrak ettiğini iddia eden Akça, karargaha kurmay başkanını uyarmaya gittiğini söyledi.

Akça, karargah içindeki 2 nolu nizamiyeye yaklaştığında Tugay Komutanının 'silahlı askerler gelsin' dediğini duyduğunu anlatarak, 'Orada, kışlanın çoğunun içtimada olduğunu gördüm. Bu işin içtima alma meselesi olmadığını anlayınca arkamı dönerek yürümeye başladım. Karargaha yaklaşınca silah sesleri gelmeye başladı. Muhtemelen nizamiyenin oradan ateş edildi. Sonra tekrar ordu evine döndüm. Televizyonda kolordunun açıklaması üzerine, tekrardan karargaha geldim. 3 arkadaşla kolordu komutanını aradık. Bana kimlerin olduğunu sordu. Kendisi tugay komutanı ve kurmay başkanını gece arayarak uyardığını söyledi. Hiçbir emir almadım, hiçbir emir vermedim. Hiçbir eylemde bulunmadım. Tek eylemim uyarmak oldu. Benim hakkımda isnat yok, davada nasıl yer aldığımı bilmiyorum.'

Mahkeme heyeti, kalan sanık savunmalarının kısa sürede bitmeyeceğini değerlendirerek duruşmayı yarına erteledi.

15.03.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesinde 13 Mart'ta başlayan davanın duruşmasına, darbe girişimi sırasında 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında görevli olan eski askerlerden tutuklu sanıklar Serkan Polat, Emrah Akça, Haydar Küreş, Harun Doğanay, Sami Büberci, Çetin Aydoğan, Muhlis İpekliler, Ferhat Demirci ile tutuksuz yargılanan İbrahim Erhan Akça katıldı.

Diğer tutuklu sanıklar Ali Avcı, Eyüp Ağbağ, Osman Atlı, Cemal Sudaş, Süleyman Koç da tutuklu bulundukları Van T Tipi Ceza İnfaz Kurumundan Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya dahil oldu.

Sanık avukatlarının da katıldığı duruşmada Atlı, Sudaş, Doğanay, İpekliler, Küreş, Büberci ve Emrah Akça savunma yaptı.

Bu kişilerden Atlı savunmasında, eski Harekat ve Eğitim Şube Müdürü Erdinç Serçe'nin olay günü kendisine Otogar Kavşağı, Bölge Trafik ve Havalimanı kavşaklarında tank ve zırhlı araçları çıkartması gerektiğini söylediğini kaydetti. Atlı, darbe teşebbüsünden haberdar olmadığını öne sürerek beraat talebinde bulundu.

'Komutanım savaş çıktı herkesi tabura çağırdılar'

Sudaş ise 11 Temmuz'da Kars'a geldiğini ve 15 Temmuz gecesinde kaldığı yerde askerlerden birinin 'Komutanım savaş çıktı herkesi tabura çağırdılar.' demesi üzerine tabura gittiğini ileri sürerek suçlamaları kabul etmedi.

Suçlamaları reddeden İpekliler, FETÖ ile ve bu darbe girişimiyle bağlantısının olmadığını savundu.

Tugayda 15 Temmuz gecesinde alarm verildiğini aktaran İpekliler, şöyle konuştu:

'Tugaydan olay gecesi alarm verildiği telefonla bildirildi, terör eylemlerine yönelik istihbarat kaynaklarından eylem olacağı yönünde bilgiler geliyordu. Bu bilgiler tugaya, kışlalara muhtemel bir saldırı olacağı yönündeydi. Askerlerden Serkan Akınoğlu, Sami Büberci'nin kendisini arayıp personele silah ve mühimmat dağıtılması yönünde talimat verdiğini söylediğini bana iletti. Kurmay Başkanı Polat da beni aradı valilik hizmet binasında önlem almamı söyledi. Olayları terör saldırısı olarak değerlendirdim.'

Büberci, Doğanay, Küreş ve Emrah Akça da savunmalarında suçlamaları kabul etmeyip örgütle bir bağlantılarının olmadığını öne sürdü.

Sanık avukatları da müvekkillerinin FETÖ ile bağlantısının olmadığını, asker olmaları nedeniyle kendilerine gelen emirleri uyguladıklarını savunarak, tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, sanık ve avukatları tek tek dinledikten sonra tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına, tutuksuz sanık İbrahim Erhan Akça hakkındaki adli kontrol şartının devamına karar vererek duruşmayı 8 Mayıs'a erteledi.

İddianameden

Kars Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 130 sayfalık iddianamede, FETÖ'nün darbe girişimine katıldıkları belirtilen tutuklu sanıklardan örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Avcı, aynı komutanlığın eski Kurmay Başkanı Yarbay Serkan Polat ve eski 2. Tank Tabur Komutanı Yarbay Nihat Uçan, Tuğgeneral Avcı'nın emir subayı Emrah Akça, eski Kurmay Başkanı Yarbay Serkan Polat, eski 2. Tank Tabur Komutanı Yarbay Nihat Uçan, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Topçu Tabur Komutanı Süleyman Koç, eski Merkez Komutan Vekili Haydar Küreş, eski 2. Mekanize Piyade Tabur Komutanı Harun Doğanay ve eski vekili Muhlis İpekliler, eski 1. Mekanize Piyade Tabur Komutanı Ali Ercan Ormanoğlu, eski Harekat ve Eğitim Şube Müdürü Erdinç Serçe, eski Komuta Destek Tabur Komutanı Vekili Ferhat Demirci, eski Lojistik Şube Müdür Vekili Sami Büberci, eski MEBS Şube Müdürü Eyüp Ağbağ, eski Harekat Merkez Amiri Cemal Sudaş, eski Lojistik Destek Komutanı Çetin Aydoğan, Osman Atlı ve tutuksuz olan eski Personel Şube Müdürü İbrahim Erhan Akça 'sanık' sıfatıyla yer alıyor.

Tutuklu sanıklar Avcı, Polat ve Uçan'ın da aralarında olduğu 17 rütbeli asker hakkında 'Anayasa'yı ihlal, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme' suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet, 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan da 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istenen iddianamede, Polat ve Uçan hakkında ayrıca 'kamu malına zarar verme' suçundan 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Paralel yapı-24 Şubat (2017) 'Kars Darbe Yapılanması 17 sanık' davası

(18 Mart 2017, 14:49)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=9844    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.402.040