Tam
EskidenYeniye
 

Isparta 129 sanıklı Fetö davası

Isparta'da geçen yıl mart ayında başlatılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, Fetullah Gülen ile eski Isparta Valisi Memduh Oğuz ve eski SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu'nun da aralarında bulunduğu 129 sanıklı davaya devam edildi. Davanın tutuksuz sanıklarından Yunus Demir tutuklanırken, kanser tedavisi gören tutuksuz sanık Zümriye Irlayıcı'nın ise öldüğü belirlendi.

Önceki haber title=Sonraki haber

17.03.2017 14:53 Isparta'da geçen yıl mart ayında başlatılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, Fetullah Gülen ile eski Isparta Valisi Memduh Oğuz ve eski SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu'nun da aralarında bulunduğu 129 sanıklı davaya devam edildi. Davanın tutuksuz sanıklarından Yunus Demir tutuklanırken, kanser tedavisi gören tutuksuz sanık Zümriye Irlayıcı'nın ise öldüğü belirlendi.

13.03.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından geçen mart ayında başlatılan FETÖ/PDY operasyonunun ardından haklarında 'silahlı terör örgütü kurma ve yönetme', 'silahlı terör örgütüne üye olma', 'hukuka aykırı kişisel verileri kaydetme', 'şantaj', 'özel hayatın gizliliğini ihlal', 'resmi belgede sahtecilik', 'zimmet', 'icbar suretiyle irtikap', 'görevi kötüye kullanma', '6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet' ve 'kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak' suçlamalarıyla dava açılan 49'u tutuklu, 74'ü tutuksuz, Fetullah Gülen ile birlikte 6'sı firari toplam 129 sanığın yargılanmasına devam edildi. Aynı davada tutuksuz yargılanan ve kanser tedavisi gören Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Yapı İşleri Daire Başkanı Zümriye Irlayıcı'nın 25 Şubat'ta yaşamını yitirdiği belirtildi.

Isparta 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada tutuklu ve bazı tutuksuz sanıklar hazır bulunurken, Akşehir T Tipi Ceza İnfaz Kurumu'ndaki Isparta eski Valisi Memduh Oğuz ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Mahkemede müşteki ve tanıklar dinlendi.

Duruşmaya eski SDÜ Rektörü İbicoğlu, eski rektör yardımcıları Talip Türcan, Süleyman Seydi, eski Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Halil Karakoç, eski Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Tuğrul Sezer, iş adamları Bedri Ayhan, Alper Bayhan ve Özcan Pınarcı, örgütün sözde ' Isparta bölge imamı' olduğu iddia edilen Osman Demirhan'ın da aralarında olduğu 48 tutuklu sanık ile tutuksuz bazı sanıklar katıldı.

Tanık olarak dinlenen internet haber sitesinin sahibi Mehmet Güngör, sanık İbicioğlu'nun rektör seçilmesinde etkili olan Bilimsel Düşünce Topluluğu Platformu'nu tutuklu sanık Osman Demirhan'ın kurduğunu, bu platformun örgütün beyni olduğunu söyledi.

İşe alınan personelden 'himmet' alındığı iddiası

İbicioğlu yönetiminin göreve geldikten sonra kadrolaşma ve örgüte para aktarma çabasına girdiğini öne süren Güngör, 2008'den bu yana SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesine alınan personelden 'himmet' toplandığını anlattı.

Eski SDÜ Genel Sekteri Aziz Bayrak'ın örgütün üniversitedeki yapılanmasına izin vermemesi üzerine görevden alındığını dile getiren Güngör, 'Aziz Bayrak, cemaatin üniversitede yayılmasına izin vermeyince görevden alındı. Etrafındakiler de dağıtıldı. İbicioğlu döneminde öğretim elamanı alım komisyonlarında FETÖ'cü olmayan öğretim elemanı sınav yapamaz.' diye konuştu.

Isparta'da yurt işletmeciliği yaptığını söyleyen müşteki Ş.K., üniversitede stant açmak için kendisinden para istendiğini belirterek, 'Biz de verdik. Ama mağdur edildik. Şikayetçiyim' dedi. Müştekilerden yurt müdürü D.E., o dönem Zümriye Irlayıcı'nın kendilerine hesap numarası vererek, organizasyonlarda stant açmak için parayı bu hesaba yatırmalarını istediğini, yatırmadıkları takdirde stant açamadıklarının belirtilerek parayı yatırmaya mecbur kaldıklarını söyledi.

Mahkeme heyeti 'ByLock' kullandıkları gerekçesiyle yakalama kararı çıkarılan davanın tutuksuz sanıkları Menderes Coşkun ve Yusuf Demir'e 'ByLock' kullanıp kullanmadıklarını sordu. Menderes Coşkun, telefonunun oğluna ait olduğunu, onun da Mekke'den aldığını belirterek, 'Cihaz benim değil. Kullanılan programı bilmiyorum' dedi.

Yusuf Demir de 'ByLock' programı kullanmadığını söyledi. İlk defa bu gelişmeyi mahkemede duyduğunu aktaran Demir, yakalama emrinin kaldırılmasını talep etti. Savcı ise Menderes Coşkun hakkındaki yakalama kararının şimdilik kaldırılmasını Yusuf Demir'in ise tutuklanmasını istedi.

Mahkemede 'Dağhan' kod adlı gizli tanığının da ifadeleri okundu. Mahkeme Başkanı Mustafa Yazıcı tarafından okunan ifadede gizli tanığın 2006'da bir arkadaşı aracılığıyla dini hassasiyetlerini gözeterek örgütün toplantılarına katıldığını söylediğine, toplantıya daha sonra 'hoca' diye hitap edilen ve aynı soruşturma kapsamında tutuklu bulunan Osman Demirhan'ın geldiğini anlattığına yer verildi. Demirhan'ın toplantıya gelenlere işlerini ve neler yaptıklarını sorduğunu belirten gizli tanık, Demirhan'ın örgüt elebaşısı Fetullah Gülen'in Zaman gazetesine daha fazla ağırlık verilmesini söylediğini anlattığını, katılanlardan himmet işinin ve miktarının arttırılmasını istediğini kaydetti.

Demirhan'ın verilecek himmetlerin dini yardımlardan öte dünyadaki diğer ihtiyaç sahiplerine gideceğini anlattığını kaydeden gizli tanığın ifadesi şöyle:

'Osman Demirhan, himmet paralarıyla yetişecek çocukların sadece Türkiye'de değil, dünyada da çok önemli yerlere geleceğini, o dönemki siyaset, banka gibi yerlerdeki kişilerin kendi gruplarından olduğunu ve olmaya devam ettiğini, bu şekilde himmetlerin artarak devam etmesi gerektiğini, 10 sene kadar sonra buralarda bulunanların, kendilerinin okullarındaki kişilerden oluşacağını anlattı.'

Demirhan'ın toplantıya yeni gelenlere örgütün yurt dışına düzenlediği gezilere katılması gerektiğini söylediğine ifadesinde yer veren gizli tanık, Osman Demirhan'ın, Isparta'daki iş adamlarından oluşan çeşitli kuruluşlarda, siyasi kurumlarda ve başka kurumlarda da kendilerinden olan kişiler bulunduğundan, bu kişilerle sürekli irtibat halinde olunması gerektiğini anlattığını söyledi. Gizli tanık, 'Osman hoca bir müjde vereceğini söyledi. Fetullah Gülen tarafından ödüllendirildiklerini söyledi ve cebinden bir kağıt çıkardı. Fetullah Gülen'in Isparta'nın çalışmalarından dolayı başta Osman hoca olmak üzere bütün mütevelli heyetindeki kişilere teşekkürlerini yazdığını okudu' dedi.

Isparta'nın Kazakistan'dan sorumlu şehir olduğunu o toplantılarda öğrendiğini belirten gizli tanık, toplantıların birinde de Kazakistan için toplantıya katılanlardan 20 bin dolar istendiğini de ifade etti.

1 TUTUKLAMA

Duruşma sonrası tutuklanmasına karar verilen Yusuf Demir, polis tarafından gözaltına alındı. Demir, sağlık kontrolü için hastaneye götürüldü.

Mahkeme Başkanı, HTS kayıtlarını okuduktan sonra duruşmayı yarına erteledi.

14.03.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Duruşma sanık sayısının fazlalığı nedeniyle adliye konferans salonunda yapıldı. Akşehir Cezaevinde bulunan tutuklu eski Isparta Valisi Memduh Oğuz, duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı. Davanın bugünkü duruşmasında sanıkların HTS kayıtları okundu. Kayıtlarla ilgili sanıkların savunmaları istenerek telefon görüşmelerini kimlerle hangi amaçla yaptıkları soruldu. HTS kayıtları ile ilgili savunmasın veren sanık eski Vali Memduh Oğuz ilginç bir ifadede bulunarak 'Ben bu davanın aslında bilirkişisi olmam lazım' dedi.

Mülki idare görevi yaptığı boyunca devletin telefonunu kullanmadığını kendisine ait cep telefonunu kullandığını Isparta'ya geldiğinde de cep telefon numarasını basına ve kamuoyuna açıkladığını belirten Oğuz, 'Bana gelen aramalara cevap verdim. Cevapsızlara da döndüm. Bayram ve kandillerde de 3 binden az mesaj atmadım' ifadelerini kaydetti.

Davanın sanıklarıyla yaptığı görüşmeleri açıklayan Oğuz, 265 kez görüştüğü eski SDÜ rektörü davanın tutuklu sanığı Hasan İbicioğlu için, 'Bana saygısızlık yapmamış benden 20 yaş küçük biri. Üniversite şehir bütünleşmesini sağladık. Kendisi benim valilik yaptığım dönmede üniversitenin rektörüydü' diye konuştu.

Sanık Bedri Ayhan'la da o dönem Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı olması nedeniyle tüm protokol ve açılışlara katıldığı için görevi gereği yakın temas sağladıklarını belirten Oğuz, iş adamı tutuklu sanık Ali İhsan Altınok için de '2011 yılından itibaren her Cuma mutlaka kendisi beni aramıştır. Tebrik mesajlaşmaları olmuştur. Bu 5 yıl devam etti' dedi.

Ulu Cami'de Cuma namazı sonrası davanın sanığı iş adamı Ahmet Tahir Bakal'ın iş yerine uğrayarak çay içtiğini ve tanışıklığını buradan geldiğini aktaran Oğuz, yine sanık Adem Demiralay'ı da hem IYAŞ'ın idarecisi hem de bir sivil toplum örgütünün başkanı olması nedeniyle Valilikle ilişkisi olduğundan görüştüğünü belirterek 'Güzel bir arkadaştır' dedi. Oğuz, davanın bilirkişisi olması gerektiğini söyledi.

Davanın tutuklu sanığı dönemin İlahiyat Fakültesi Dekanı Talip Türcan ile görüşme nedenini açıklayan Oğuz, 'Ben ilahiyata meraklıyım. Özellikle tefsir konusunda kendisiyle görüşürdüm' derken, sanık iş adamı Salih Sarıkaya için de 'Çok değer verdiğim bir kişiliktir. Bu yapıya karşı durmuş biridir. Kendi evladım gibi gördüğüm herkesin yardımına koşan kaliteli bir adamdır' diye konuştu.

Oğuz, valilik görevi boyunca devletin telefonunu değil, şahsi cep telefonunu kullandığını, Isparta'ya geldiğinde de cep telefon numarasını herkesle paylaştığını savundu.

Davada sanık olanlarla ilgili görüşmelerini de açıklayan Oğuz, HTS raporunda 265 kez görüştüğü belirtilen eski SDÜ Rektörü, davanın tutuklu sanığı Hasan İbicioğlu hakkında, 'Bana saygısızlık yapmamış, benden 20 yaş küçük biri. Üniversite şehir bütünleşmesini sağladık. Kendisi benim valilik yaptığım dönemde üniversitenin rektörüydü.' savunması yaptı.

Oğuz, tutuklu sanık Bedri Ayhan'ı da Isparta Ticaret ve Sanayi Odasındaki görevi nedeniyle aradığını, tutuklu sanık Talip Türcan ile de ilahiyata merakında dolayı görüştüğünü, tefsir konusunda kendisiyle görüş alıverişinde bulunduğunu öne sürdü.

Yurt içi ve yurt dışındaki okullar için 'himmet' istendi

Mahkeme Başkanı Hacı Mustafa Yazıcı, daha sonra farklı dosyalarda şüpheli olan kişilerin ifadelerini okudu.

Yazıcı tarafından okunan ifadelere göre şüpheli K.E, sanık Osman Demirhan'ın 2012'de Isparta'da 'il imamı' olduğunu belirtti. Zaman zaman örgütün toplantılarına katıldığını ifade eden K.E, toplantılarda yurt içi ve yurt dışındaki okullar için para, daha sonra da Türkçe olimpiyatları için bastırılan biletlerin satılmasının istendiğini kaydetti.

Şüpheli İ.E de katıldığı toplantılarda Türkçe olimpiyatları için bastırılan biletlerin, orada bulunanlara dağıtıldığı ve bunların satılmasının istendiği, aksi takdirde biletlerin parasının kendilerinin vermek zorunda olduğunun söylendiğini savundu.

Şüpheli Ş.Ö ise eski Isparta Valisi Memduh Oğuz'un davetiyle Mozambik'e gittiğini, havalimanına gittiklerinde Osman Demirhan'ı gördüğünü, o anda bu gezinin örgütün bir gezisi olduğunu anladığını öne sürdü. Ş.Ö, gittikleri yerde örgüte ait okulların gezildiğini, ayrıca Türkiye'nin oradaki temsilciklerine gittiklerini anlattı.

Bank Asya'da hesap açtırana yüzde 10 indirim

Şüpheli T.B. ifadesinde, bir arkadaşının aracılığıyla katıldığı bir toplantıda Osman Demirhan'ın oradakilere Fetullah Gülen'i ziyaret etmek için vize alması gerektiğini, daha sonra 'himmet' altında para istediğini iddia etti.

T.B. ayrıca Osman Demirhan'ın Bank Asya'da hesap açtıranlara, örgütün o günkü okulu Altınbaşak Eğitim Kurumlarında yüzde 10 indirim uygulanacağını söylediğini öne sürdü.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde ise, Mahkeme Başkanı Mustafa Yazıcı, daha sonra farklı dosyalarda şüpheli olan kişilerin ifadelerini okudu. Şüpheli K.E, okunan ifadesinde sanık Osman Demirhan'ın 2012'de Isparta'da 'il imamı' olduğunu belirterek, 'Zaman zaman toplantılarına katılırdım. Toplantılarda yurt içi ve yurt dışındaki okullar için para, daha sonra da Türkçe Olimpiyatları için bastırılan biletlerin satılmasının istendi' ifadesinde bulundu. Şüpheli İ.E. de toplantılarda Türkçe olimpiyatları için bastırılan biletlerin, burada bulunanlara dağıtıldığını ve bunların satılmasının istendiğini, aksi halde bilet paralarını kendilerinin vermek zorunda olduğunun söylendiğini aktardı.

HAKİMDEN SANIĞA TEPKİ: HOCA DEME ŞUNA

Bir diğer şüpheli T.B., de bir arkadaşının aracılığıyla katıldığı bir toplantıda Osman Demirhan'ın toplantıda bulunanlara Fetullah Gülen'e ziyaret edilmesi için vize alması gerektiğini, daha sonra himmet adı altında para istediğini ifade etti. T.B.'nin ifadelerinin okunmasının ardından suçlamaları kabul etmeyen Osman Demirhan, 'Amerika'ya vize almak kolay mı?' diye sordu. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Mustafa Yazıcı, 'Sen Amerika'dan gelirken yakalandın mı?' diye sordu. Demirhan da, 'Her Amerika'ya giden Fetullah Hoca ile ziyaret etmek zorunda mı?' dedi. Mahkeme Başkanı Yazıcı, Demirhan'a 'Hoca, deme şuna' diyerek tepkisini dile getirdi. Şüpheli Ş.Ö. de dönemin Isparta Valisi Memduh Oğuz'un davetiyle Mozambik'e gittiğini, havalimanına gittiklerinde Osman Demirhan'ı gördüğünü, o anda bu gezinin örgütün gezisinin olduğunu anladığını ifadesinde anlattı. Ş.Ö., gittikleri yerde örgüte ait okulların gezildiğini de söyledi.

Duruşma yarına ertelendi.

15.03.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Isparta 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşma, sanıkların sayısının fazlalığı nedeniyle adliyenin konferans salonunda yapıldı.

Duruşmada, eski SDÜ Rektörü İbicioğlu, eski rektör yardımcıları Talip Türcan, Süleyman Seydi, eski Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Halil Karakoç, eski Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Tuğrul Sezer, iş adamları Bedri Ayhan, Alper Bayhan ve Özcan Pınarcı, örgütün sözde ' Isparta bölge imamı' olduğu iddia edilen Osman Demirhan'ın da aralarında olduğu 49 tutuklu sanık ile tutuksuz yargılanan bazı sanıklar hazır bulundu. Tutuklu sanık eski Isparta Valisi Memduh Oğuz ise duruşmaya SEGBİS ile katıldı.

Duruşmada Mahkeme Başkanı Mustafa Yazıcı, başka bir FETÖ dosyasında da şüpheli olan eski SDÜ Bilgi İşlem Daire Başkanı tutuklu sanık Halil Karakoç'a 'ByLock' kullanıp, kullanmadığını sordu. Bunun üzerine Karakoç, 2014 yılında bu programı telefonuna yüklediğini ve kullanmaya başladığını itiraf etti.

Mahkeme Başkanı Yazıcı, daha sonra farklı FETÖ dosyalarında şüpheli olanların bu davada sanık olanlara ilişkin ifadelerini okudu.

Yazıcı'nın okuduğu ifadelere göre R.D, zaman zaman örgütün toplantılarına katıldığını, burada örgütün il imamı olan Osman Demirhan'ın kendilerine konuşma yaptığını anlattı. R.D, Demirhan'ın örgütün okullarına yardım yapılması için 'himmet' adı altında para istediğini de ifade etti.

'(Maklube nedir bilmiyorum) deyin'

Bir dönem örgütün evlerinde kalan M.H. ise ifadesinde Osman Demirhan'ı 'il imamı' olarak bildiğini, Demirhan'ın zaman zaman kaldıkları eve gelerek, kendileriyle konuşmalar yaptıklarını söyledi.

M.H, Demirhan'ın bir toplantıda kendilerine, 'Yüksek yerlere bizden birileri gelmeli' dediğini, kendisine de askeri sınavlara hazırlanması için telkinde bulunduğunu öne sürdü.

Kendisi gibi çeşitli kurumlara gireceklerle mülakat öncesi konuşulduğunu belirten M.H, kendilerine yöneltilen, 'Namaz kılıyor musun?', 'Üstad kimdir?', 'Maklube yedin mi?' gibi sorular sorulduğunda 'Cumadan cumaya', 'Bilmiyorum', 'Maklube nedir bilmiyorum' diye cevap vermelerinin istendiğini belirtti.

M.H, tutuklu sanık İrfan Boztepe'nin zaman zaman eski SDÜ Rektörü Hasan İbicioğlu ile görüştüğünü bildiğini de kaydetti.

'Toplantıya katılanlar birim başkanı oldu'

Batı Akdeniz Kalınma Ajansında (BAKA) uzman olarak görevli İ.K. de ifadesinde, katıldığı toplantılarda maaşlarının yüzde 10'unun 'himmet' olarak örgüte kesilmesinin istendiğini belirtti. Bu toplantılara eski BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin'in istediği üzerine katılmaya başladığını ifade eden İ.K, bu toplantılara katılan iki sanığın daha sonra BAKA'da birim başkanı olarak görevlendirildiğini kaydetti.

İfadelerin okunmasının ardından Cumhuriyet Savıcısı Murat Karakaya, tutuklu yargılanan sanıkların tutukluluk hallerinin, tutuksuz sanıklar hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin devamını, hakkında yakalama emri çıkarılan sanıklara ilişkin infazın beklenmesini istedi.

Duruşmanın öğlenden sonraki bölümünde ise sanık avukatlarının şuana kadar ki devam eden sürece yönelik savunmaları alında mahkeme heyeti duruşmayı yarına erteledi.

16.03.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Isparta 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşma, sanık sayısının fazlalığı nedeniyle adliyenin konferans salonunda yapıldı.

Duruşmada, eski SDÜ Rektörü İbicioğlu, eski rektör yardımcıları Talip Türcan, Süleyman Seydi, eski Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Halil Karakoç, eski Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Tuğrul Sezer, iş adamları Bedri Ayhan, Alper Bayhan ve Özcan Pınarcı, örgütün sözde ' Isparta bölge imamı' olduğu iddia edilen Osman Demirhan'ın da aralarında olduğu tutuklu sanıklar ile tutuksuz yargılanan bazı sanıklar hazır bulundu.

Tutuklu sanık eski Isparta Valisi Memduh Oğuz ise duruşmaya SEGBİS ile katıldı.

Cumhuriyet savcısının mütalaasının ardından mahkeme heyeti, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile sanık avukatlarının savunmalarını aldı. Savunmaların ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu 49 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Heyet, eksiklerin giderilmesi için duruşmayı 4 Mayıs'a erteledi.

Paralel yapı-14 Mart (2016) 'Isparta ve Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Yapılanması 130 sanık' davası

(17 Mart 2017, 14:53)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=9881    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin ?şok mangası? yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında ?işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
59.680.537