Tam
EskidenYeniye
 

İzmir 'Casusluk Kumpası' davası

İzmir'deki askeri casusluk soruşturmasında, 'Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY)' üyelerinin sahte delil ürettiği iddialarına ilişkin 10'u tutuklu 68 sanığın yargılandığı davada sanık ve müştekiler ifade verdi.

Önceki haber title=Sonraki haber

18.03.2017 14:36 İzmir'deki askeri casusluk soruşturmasında, 'Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY)' üyelerinin sahte delil ürettiği iddialarına ilişkin 10'u tutuklu 68 sanığın yargılandığı davada sanık ve müştekiler ifade verdi.

14.03.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayıt alınan duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz yargılanan bazı sanıklar, müşteki ile taraf avukatları katıldı.

Tutuklu sanık Gökay Ersel Gülek, soruşturma sırasında Bilişim Suçları Büro Amirliğinde görevli olduğunu belirtti, hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini ifade etti.

Gülek, kanunsuz emir almadığını iddia ederek, 'Alsam da yapmam. Devletin işleyişine ve kurallarına sadakatle bağlıyım. Kanunsuz hiçbir şeyin altına imza atmadım. Terörist nitelemesini gösterecek hiçbir bulgu yoktur.' dedi.

Telefonunda 'ByLock' tespit edilmesine ilişkin ise Gülek, uygulamayı kullanmadığını ileri sürdü.

Müşteki Narin Korkmaz ise sanıkların kendisine kurduğu kumpas sonucu 26 ay tutuklu kaldıktan sonra beraat ettiğini belirterek, sanıklardan şikayetçi oldu.

Korkmaz, beraat ettiği 'Askeri Casusluk' davasında 357 masum insanın suçsuz yere yargılandığına dikkati çekerek sanıklar tarafından 2 yıl takip edildiğini kaydetti.

Telefon konuşmalarının dinleyenler tarafından bazı yerlerinin kesilerek kendisine suçlama yöneltmek için uygun hale getirildiğini savunan Korkmaz, telefonda konuştuğu arkadaşının 'Çamaşırlar birikti, evdeysen sana getireyim' ifadesindeki 'çamaşır' kelimesinin 'poşet poşet belge getirecek' gibi yansıtıldığını söyledi.

Bu nedenle hakkındaki dinleme kararının uzatıldığını ifade eden Korkmaz, 'Madem arkadaşım poşet poşet belge getiriyor. Onu niye almıyorsunuz.' dedi.

Suçu olmadığı için beraat ettiğini belirten Korkmaz, 'Başımı yastığa koyduğumda vicdanım rahat. Ben bu insanlar yüzünden paranoyak oldum. Psikolojik olarak kendimi güvende hissetmiyorum. Bu insanlar benim tüm hayatımı mahvetti. Hepsinden şikayetçiyim.' diye konuştu.

Tutuklu sanık Yaser Özoğlu'nun Korkmaz'a yönelttiği sorular sırasında Korkmaz'ın ve avukatının soruların özel hayata yönelik ve amaç dışı olduğuna dair itirazları nedeniyle kısa süreli tartışma yaşandı.

Askeri Casusluk davasında örgüt üyesi olarak yargılanan ve beraat eden müşteki Ali Hakan Durukan, Gülhane Askeri Tıp Akademisinde (GATA) profesörlüğe atandıktan birkaç gün sonra gözaltına alındığını dile getirdi.

FETÖ'nün kendi adamlarını GATA'ya yerleştirmek için profesörlüğünün engellenmeye çalışıldığını dile getiren Durukan, sanıklardan şikayetçi olduğunu belirtti.

Müşteki Ender Saim ise hakkındaki soruşturmanın başladığı dönemde askeri liselerde matematik öğretmenliği yaptığını belirterek, 'Birilerini rahatsız etmişim ki bu davaya monte edildim. Bize kumpas kuranların cezalandırılmasını istiyorum. Aile olarak ciddi sarsıntı yaşadım.' dedi.

15.03.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayıt alınan duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz yargılanan bazı sanıklar, müşteki ile taraf avukatları katıldı.

Müşteki askeri savcı Mustafa Ufuk Kök, Poyrazköy ve Balyoz davalarının soruşturmasını yürütürken tehdit mailleri aldığını, bu tehditlerle FETÖ'nün hedefi olduğunu anladığını söyledi.

Kök, 'Fuhuş, insan ticareti, devletin gizli belgelerini bulundurma gibi suçlamalarla 2012 yılının Haziran ayında gözaltına alındım. 471 gün tutuklu kaldım. Balyoz davasına bakacak savcı bendim. Bir anlamda bana 'bunlara fazla müdahale etme, seni de alırız' demiş oldular. 17-25 Aralık operasyonları olmasaydı İzmir Askeri Casusluk davası devam edecekti. Beraat kararı sonrası göreve iade edildim. Hepsinden şikayetçiyim.' diye konuştu.

Askeri Casusluk davasında 25 ay tutuklu kaldıktan sonra beraat eden emekli albay Coşkun Başbuğ ise beraat ettiği davada tutuklanan ilk kişi olduğunu ve en son kendisinin serbest bırakıldığını belirterek sanıkların üst seviyeden cezalandırılmasını istedi.

Başbuğ'un mahkeme başkanına 'size göre sanık bana göre terörist' ifadesini kullanması sonrası sanıklar tepki gösterdi.

Askeri Casusluk Davası kapsamında gözaltına aldığı sırada bunun bir kumpas olduğunun farkına vardığını, dava sürecinde de kendinden emin olduğunu ve 'gülerek teslim olduğunu' ifade eden Başbuğ, 'FETÖ polisleri Ankara'da İşçi Partisi binasına göstermelik bir baskın yaptılar ve hesapta bu baskında benim görev yaptığım Ege Ordusu İstihbarat Başkanlığına ait bilgilerin olduğu bir CD ele geçirdiler. CD üzerinde 'Binbaşı Coşkun Başbuğ' yazıyor, dolayısıyla 'Bu CD'yi sen verdin' diye hakkımda soruşturma yürüttüler. FETÖ, insanlık tarihinin en aşağılık, en adi örgütüdür. Hiçbir değer yargısı olmayan, günahsız insanları yakan ahlaksız bir örgüt.' diye konuştu.

Başbuğ, FETÖ tehdidini yakın çevresine anlattığını, bir süre sonra kendisine tehdit mektupları geldiğini ve örgüt yayını bazı gazetelerde aleyhinde haberler yayınlanması sonrası da Askeri Casusluk Davası kapsamında gözaltına alındığını anlattı.

Mahkeme başkanı duruşmayı yarına erteledi.

16.03.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayıt alınan duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz yargılanan bazı sanıklar, müşteki ile taraf avukatları katıldı.

Müştekilerden uçak teknikeri eski hava astsubayı Emre Cemal Gürsoy, sanıklardan şikayetçi olduğunu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin içine sızan örgüt üyelerinin farklı oyunlarıyla saf dışı bırakıldıklarını savundu.

Gürsoy, soruşturma kapsamında 2 gün gözaltında tutulduğunu, devamında tutuksuz yargılandığını, 2014 yılında görevinden atıldığını hatırlatarak 'Hava Kuvvetleri İstihbarat Daire Başkanlığından gelen kişiler ifademizi aldı. 'Hava Kuvvetlerinde bazı sıkıntılar var onun için ifadenizi alıyoruz' dediler. İfade alımında ' Cemaat hakkında kötü konuşuyormuşşunuz' gibi ifadelerle karşılaştık. İfadeyi zorla imzalattılar. Darbe girişiminde önemli payı olan o zaman Hava Eğitim Komutanı olan Akın Öztürk disiplinsizlikten dolayı atılmam için sicilimi imzaladı. Bir astsubay olarak kafede garsonluk gibi işler yapıyorum. Mesleğe geri dönmek için başvurdum ancak geri alınmadım. Bizim göreve geri dönmemizi reddeden Askeri Yüksek İdare Mahkemesi üyeleri FETÖ'den içeri alındı.' diye konuştu.

Duruşmada ifade veren müştekilerden eski sağlık astsubayı Davut Yıldız, sanık eski komiser Özcan Karanfil başta olmak üzere kendilerine bu kumpası kuran herkesten şikayetçi olduğunu belirterek 2 yıl boyunca telefonlarının dinlendiğini ve soruşturma sonrasında 2 yıl tutuklu kaldığını belirtti.

Yıldız, 'Bylock' kullanıcısı olup tutuksuz yargılananların da tutuklanması talebinde bulundu.

Savaş helikopter teknisyeni olan müşteki İhsan Kürşat Toksoy ise yıllarca doğu illerinde operasyonlarda bulunduğunu, terörist peşinde koşarken FETÖ/PDY'lilerin arkasından kuyusunu kazdığını savunarak 'Operasyonlardan dolayı 96 saat uyumamış olduğum gün gözaltına alınarak vatan hainliğiyle itham edildim. Vatanı korumak için uyumazken böyle bir soruşturmanın içine nasıl çekildim. Mesleğimin baharında 15 ay hapis yattım. Ben ihraç edildikten sonra kimse iş vermedi. Benim hayatımı bitirdiler. Ben vatansever askerler tarafından eğitim aldım, Pensilvanya'dan almadım. Bana bu kumpası kuran, vesile olan, görmezlikten gelen herkesten şikayetçiyim.' şeklinde ifade verdi.

'ByLock' kullanan tutuksuz sanıkların tutuklanması talebi

Müşteki eski Pilot Üsteğmen Emre Arslan da 19 ay tutuklu kaldıktan sonra beraat ettiğini aktararak, 'Darbeye giden yolda bizim dava temel taştı. Bazı kişilerin tasfiye edilip, örgütün sıkıştığı noktalarda kendi adamlarını koyması için düzenlenen kumpastır. Bu dava yüzünden bir süre işsiz kaldım. 594 gün tutuklu kaldım. Bu kumpasta görev yapmış polis, tutuklayan savcılardan şikayetçiyim. Bu davada ByLock kullanıcısı olup da tutuksuz yargılananların bize dışarıda tehlike arz ettiğini düşünüyorum.' dedi.

Müşteki yüzbaşı Andaç Keskin ise 22 ay tutuklu kaldığını ifade ederek, büyük mağduriyet yaşadığını belirterek kumpas kuran kişilerden şikayetçi olduğunu beyan etti.

Müştekilerden Deniz Yüzbaşı Engin Karatekin ise eşinin Rusya Federasyonu vatandaşı olması nedeniyle 'Eşi üzerinden yurt dışına bilgi kaçırıyor' suçlamasıyla 25 ay tutuklu kaldığını belirterek, 'ByLock' kullanıcısı olup tutuksuz olanların kendileri açısından tehlike arz ettiği gerekçesiyle tutuklanmalarını talep etti.

Müşteki emekli Tabip Albay Ergun Özkan da aynı dava kapsamında 'gizli belge bulundurma' suçlamasıyla 22 ay tutuklu kaldığını daha sonra beraat ettiğini ifade ederek, 'Seninle göz kontağı kurmayan hakim ve savcılara ifade verdik. Özel yetkili mahkemelerin hakim ve savcısı da örgütün üyeleriydi. Belgeleri Türk Silahlı Kuvvetlerinin dışına çıkarmakla suçladılar. Aklandım ama suç hala ortada. Bu belgeyi gerçekten kim çıkarttıysa cezalandırılmasını istiyorum. 2015'te emekli oldum. Çalışmıyorum. Bu yaşadıklarımdan sonucunda çalışmayı kim düşünebilir. Benim hakkımda en ufak bir delil toplamayacaksın, lehime ifade vermek isteyenleri dinlemeyeceksin, dünyanın neresinde böyle adalet var.' diye konuştu.

Mahkeme başkanı duruşmayı yarına erteledi.

17.03.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayıt alınan duruşmaya, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar, müştekiler ile taraf avukatları katıldı.

Başka bir soruşturmadan tutuklanan bu davada da tanık olarak dinlenen eski polis memuru Cüneyt Güvenç, 2012'de deniz üsteğmen Onur Süer'in evinde gerçekleştirilen aramayla ilgili savunma yaptı.

İzmir'den Marmaris'e 9 Mayıs 2012'de öğlen saatlerinde yola çıktıklarını belirten Güvenç, araçta büro amiri Mehmet Emin Çakıcı, polis memurları Tüzün Bayındır ve Adem Demir'in olduğunu vurguladı.

Güvenç, mahkeme başkanının, 'Arabada büro amiri tarafından arama sırasında buzdolabının arkasına bakın dendi mi?' sorusuna 'Hayır. Böyle bir emir vermedi. Arama kararını gösterdi.' cevabını verdi.

Tanık polis memuru Adem Demir ise askeri casusluk soruşturması kapsamında yapılan ev aramalarının Organize Suçlar Büro Amirliği tarafından gerçekleştirildiğini, görevli bulunduğu Mali Büro Amirliği olarak da ev aramalarına destek verdiklerini kaydederek, tanık olarak dinlenilen Güvenç'in tam tersi beyanda bulundu.

Askeri Casusluk soruşturması kapsamında sanık Onur Süer'in evinde arama yaptıklarını ve emri büro amiri Mehmet Emin Çakıcı'dan aldıklarını belirten Demir, şöyle konuştu:

'Bize 'Hazır olun, göreve gideceğiz, birkaç gün sürebilir' dedi. Öğlen saatlerinde arabayla yola çıktık. Yolda Çakıcı, bize 'Bir askerin evi aranacak aramada buzdolabının arkasına özellikle bakın' diye talimat verdi.

Onur Süer'in evine akşam saatlerinde gittik. Ben gittiğimizde savcının akşam 07.00 itibarıyla arama kararını imzaladığını öğrendim. Buzdolabını çektik, hard diski öyle bulduk. Hard disk bulunduğunda Onur Süer'in tepkisi 'Bunlar bana ait değil, kim koymuş, haberim yok, nereden çıktı' oldu. Usul gereği imaj alınması gerekmesine rağmen Mehmet Emin Çakıcı'nın inisiyatifiyle imajının alınmamasına karar verildi.'

Mahkeme başkanının, tutuklu sanıklardan Gökay Ersel Gülek ile ilgili kanaatini sorması üzerine Demir, 'Ben Gülek'e hep 'İyi birisisin ama şu cemaat işlerini bırak' demişimdir. Şubede cemaate yönelik bir yapılanma ve hiyerarşi vardı. Ben bu faaliyetlerin hiçbirine katılmak istemediğimi bu yolda olanlara beyan ettim. Gülek, cuma günleri bana 2 saat Fetullah Gülen'in vaazlarını dinletirdi.' dedi.

Müşteki Coşkun Başbuğ ise Güvenç ile ilgili yalancı şahitlik yapmak ve mahkemeyi yanlış yönlendirmekten suç duyurusunda bulunarak şikayetçi oldu ve mahkeme başkanından bu kişi hakkında hukuki işlem yapmasını talep etti.

Başbuğ, akşam 19.00'da imzalanan bir evrakın tanığın ifade ettiği gibi öğlen saatlerinde kendisine gösterilemeyeceğini, bunun imkansızlığını öne sürerek, Güvenç'in verdiği tüm ifadelerin yanlı ve yalan olduğunu ileri sürdü.

ByLock kullanıcısı olmanın hukuki işlem başlatılması için yeterli bir sebep sayıldığını dile getiren Başbuğ, bu nedenle bu davada tutuksuz yargılanan toplam 29 sanığın ByLock kullanıcısı olmalarından dolayı tutuklanmalarını talep etti.

Tanık Cazime Solak da soruşturmanın yürütüldüğü tarihlerde Narin Korkmaz'ın fiziki takibini yaptığını belirterek, 'İş yoğunluğundan dolayı başkasına ait aidiyet numarası ile telefon dinlemelerine katıldım.' diye konuştu.

Mahkeme başkanı duruşmayı 20 Mart'a erteledi.

Dava ve iddianame

'Askeri gizli bilgi ve belge bulundurma' iddialarına ilişkin İzmir Emniyet Müdürlüğüne 10 Ağustos 2010'da gelen ihbar e-posta üzerine başlatılan ve aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 357 sanık ve üst düzey askeri yetkili, devletin gizli bilgi ve belgelerini yabancı istihbarat servislerine vermekle suçlanmıştı. İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi, şubat ayında tüm sanıkların beraatine hükmetmişti.

Sahte deliller üretilerek kumpas kurulduğu iddiaları üzerine başlatılan soruşturmada ise 25 kişi tutuklanmış, 5 zanlı daha sonra tahliye edilmişti. Soruşturmaya ilişkin İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve Fetullah Gülen'in bir numaralı sanık olarak yer aldığı 68 sanıklı iddianame İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti.

İddianamede, sanıklar hakkında Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddeleri kapsamında, 'silahlı terör örgütü kuruculuğu, yöneticiliği, üyeliği, örgüt faaliyetleri kapsamında devlet ve ülkenin bütünlüğünü bozmak, hukuka aykırı kişisel verileri kaydetmek, iftira, kamu görevlisinin resmi evrakta sahteciliği, kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirmek ve yaymak, özel hayatın gizliliğini ihlal, suç delillerini yok etmek, gizlemek, değiştirmek ve suç uydurmak' gibi suçlamalar yer alıyor.

Paralel yapı-03 Kasım (2015) 'İzmir Askeri Casusluk Kumpası 68 sanık' davası

(18 Mart 2017, 14:36)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=9889    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.921.623