Tam
EskidenYeniye
 

Az sanıklı Fetö davaları (1)

Çeşitli illerde görülen çok sayıdaki az sanıklı Fetö davasında sanıkların yargılanmasına ilk kez başlandı ya da duruşmalara devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

25.03.2017 18:38 Çeşitli illerde görülen çok sayıdaki az sanıklı Fetö davasında sanıkların yargılanmasına ilk kez başlandı ya da duruşmalara devam edildi.

İşte o davalardaki gelişmeler:

ADANA: 4 POLİS SANIK

Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında haklarında 15'er yıl hapis cezası istemiyle dava açılan ve görevden ihraç edilen 3'ü tutuklu 4 polis memurunun yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.

21 Mart'ta Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu sanıklar Turgay Acar, Murat Antlı bulundu. Sanık Mehmet Avni Şahin ise cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı.

"FETÖ/PDY üyesi olmak" suçundan 15'er yıl hapis cezası istemiyle yargılanan sanıklardan Şahin savunmasında, ByLock programını asla kullanmadığını ve bu programı telefonuna kim tarafından yüklendiğini bilmediğini ileri sürdü.

Sanık Murat Antlı ise, bugüne kadar vatanına milletine bağlı bir insan olarak görev yaptığını, böyle bir suçtan yargılandığı için üzgün olduğunu savundu.

Sanık avukatları da mahkeme heyetinden, müvekkillerinin ByLock ile herhangi bir görüşme yapıp yapmadığının, yapıldıysa mesajların içeriğinin tespitinin dosyaya eklenmesini talep etti.

Mahkeme heyeti ise tutuksuz yargılanan ve mahkemeye gelmeyen Mustafa Yılancıoğlu'nun bir sonraki duruşmaya zorla getirilmesine ve sanıkların tutukluk halinin devamına karar verdi.

Mahkeme heyeti duruşmayı 18 Mayıs'a erteledi.

ANKARA: TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ 1 SANIK

Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olmak suçundan yargılandığı davada hakim karşısına çıkan, kapatılan Turgut Özal Üniversitesinin öğretim üyesi Doç. Dr. Ercan Sancar, mahkeme başkanının "Sizce 15 Temmuz darbe girişimini kim yaptı?" sorusu üzerine, "Bu konuyu çok araştırdım, işin içinden çıkamadım. Kimin yaptığını bulamadım. Bilmiyorum." dedi.

20 Mart'ta Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesindeki davada savunma yapan tutuklu sanık Sancar, FETÖ üyesi olmadığını, hiçbir terör örgütüyle bağının bulunmadığını öne sürdü.

Terör örgütü mensuplarının haberleşmede kullandığı ByLock'u kullanmadığını ifade eden Sancar, evinde yapılan aramada bulunan Fetullah Gülen'e ait CD'lere ilişkin, "Bunlar devletin resmi kurumlarının verdiği bandrolle satılan yasal CD'ler, suç unsuru taşımıyorlar. Ben araştırmacıyım. Bu CD'leri araştırma ve öğrenme eylemi için aldım" diye konuştu.

Sancar, Bank Asya hesabına yatırdığı 36 bin lirayla bir enerji şirketi kurmayı planladıklarını, paranın ailesi tarafından ortak hesaba gönderildiğini, inancı gereği faiz almamak için parayı Bank Asya'ya yatırdığını anlattı.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Hukuk Etik ve Siyaset Araştırma Derneği üyeliği sorulan Sancar, bu derneğin yasal olduğunu, üyeliğinde sakınca bulunmadığını öne sürdü.

Sancar, FETÖ'nün tepe yöneticileriyle telefonla yaptığı görüşmelere ilişkin, kendisinin öğretim üyesi olduğunu, farklı kesimlerden çok sayıda kişiyle görüştüğünü, görüştüğü kişilerin terör örgütü üyesi olup olmadığını bilemeyeceğini söyledi.

Terörün bir insanlık suçu olduğunu, her türlüsüne karşı olduğunu ifade eden Sancar, mahkeme başkanı Oğuz Dik'in, "Sizce 15 Temmuz darbe girişimini kim yaptı?" sorusu üzerine, "Bu konuyu çok araştırdım, işin içinden çıkamadım. Kimin yaptığını bulamadım. Bilmiyorum." dedi.

Savunmanın ardından ara kararını açıklamayan mahkeme heyeti, Sancar'ın tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı 6 Nisan'a erteledi.

ANKARA: KASTAMONU BOZKURT İLÇESİ ESKİ KAYMAKAMI 1 SANIK

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Kastamonu'nun Bozkurt ilçesi eski kaymakamı Murat Gökoğlu, "terör örgütü üyeliği" iddiasıyla yargılandığı davada, adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

22 Mart'ta, Kastamonu'da tutuklu bulunan Gökoğlu, Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı. Gökoğlu'nun avukatı Ümit Yaşar, duruşmada hazır bulundu.

Etkin pişmanlıktan yararlanmak istediğini belirten ve terör örgütü mensuplarının haberleştiği ByLock programını kullandığını kabul eden Gökoğlu, programın ilçede kendini Mustafa olarak tanıtan, sonradan adının Göksel Karaçil olduğunu öğrendiği bir öğretmen tarafından telefonuna yüklendiğini söyledi. Gökoğlu, "Mustafa bana ilk kez o gün duyduğum ByLock adlı programdan bahsetti. Telefonumu aldı, internet üzerinden programı indirdi ve gerekli kurulumu yaptı." dedi.

Mahkeme Başkanı'nın, "Koskoca ilçeyi yönetiyorsun. Adını bile bilmediğin birine telefonunu veriyorsun ve programı yüklüyor. Bu, hayatın olağan akışına uygun mu?" sorusuna Gökoğlu, "Hayırsever insanlar, bunlardan zarar gelmez diye düşündüm." karşılığını verdi.

Üniversite 3 ve 4. sınıflarda bu örgüte ait evlerde kaldığını, 2009'da vergi denetmeni olarak atandığı İstanbul'da 5 ay bu örgütün yurdunda kaldığını anlatan Gökoğlu, Kastamonu'da 2 kez davetlerine katıldığını, Mustafa adlı kişiyle 2 kez görüştüğünü, 17-25 Aralık sürecinden sonra ise bu kişilerle hiç görüşmediğini öne sürdü.

Murat Gökoğlu, gözaltına alındıktan sonra etkin pişmanlıktan yararlanmak istediğini belirterek savcıyla görüştüğünü, kendini Mustafa olarak tanıtan Göksel Karaçil'in adresini savcıya verdiğini, "kaymakamlar imamı" olduğu tespit edilen Karaçil'in bu sayede yakalandığını söyledi.

Avukat Ümit Yaşar da müvekkilinin etkin pişmanlıktan yararlanmak istediğini belirterek örgütün üst düzey isimlerinden birinin yakalanmasını sağladığını söyledi. Yaşar, müvekkilinin tahliye ve beraatini istedi.

Duruşma savcısı, mütalaasında, etkin pişmanlığı düzenleyen TCK'nın 221. maddesi gereği Gökoğlu'nun tahliyesini talep etti.

Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, yurt dışına çıkış yasağı koyarak Gökoğlu'nun tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 20 Eylül'e erteledi.

ANKARA: ESKİ BİTLİS VALİSİ VEYSEL YURDAKUL İLE BATMAN VALİSİ YILMAZ ARSLAN 2 SANIK

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında tutuklu bulunan eski Bitlis Valisi Veysel Yurdakul ile Batman Valisi Yılmaz Arslan'ın "terör örgütü üyeliğinden" 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına başlandı.

22 Mart'ta, Veysel Yurdakul, Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesindeki davaya, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı. Yılmaz Arslan ile avukatlar ise duruşmada hazır bulundu.

FETÖ üyeliğini reddeden Yurdakul, savunmasında, 28 yıl kamu görevi yaptığını, 1996'da terör örgütü PKK'nın saldırısına uğradığını, 2013'te Bitlis Valiliği sırasında örgütün ölüm listesinde bulunduğunu söyledi. Yurdakul, "Terörle mücadelesi ve hayat görüşü ortada olan biri için bu ithamlar çok acı verici." diye konuştu.

Bitlis'te örgüte arsa tahsis edildiği iddiasını yalanlayan Yurdakul, böyle bir tahsisin olmadığını, bir şirkete arsa satıldığını, bu satışın da valilik tarafından iptal edildiğini, kamunun bundan zarar görmediğinin bilirkişi raporlarıyla tespit edildiğini söyledi.

Yurdakul, SODES'in proje desteklerinden örgüte yakın derneklere para aktarıldığı iddiasını da reddetti.

Örgütün haberleşme programı "ByLock"u kullanmadığını savunan Yurdakul, "ByLock" bulunan telefon numarasının kendisine ait olduğunu ancak telefonun Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı'na ait olduğunu, bu telefonun ajansın başkanlığını yürüten valilerce kullanıldığını öne sürdü.

Eski Batman Valisi Arslan da FETÖ üyeliği iddialarını reddetti ve "ByLock" kullanmadığını öne sürdü.

Örgüte yakın 2 kişiyle 13 kez telefonla görüştüğü iddiasını da reddeden Arslan, emniyet amiri olan kardeşi Yalçın Arslan hakkında kendinden sonraki valiler tarafından da bir işlem yapılmadığını söyledi. Yılmaz Arslan, "Pensilvanya'yı su yolu yapan insanlar neden burada değil. İstesem ben de gidebilirdim, imkanım vardı ama böyle bir şey yapmadım." dedi.

Beyanların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk halinin devamına hükmetti.

ANKARA: ESKİ İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENEL SEKRETERİ MEHMET ERGENOĞLU 1 SANIK

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu bulunan eski İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Mehmet Ergenoğlu'nun "terör örgütü üyeliği" suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına başlandı.

23 Mart'ta Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, 17-25 Aralık sürecinde İçişleri Bakanlığı Genel Sekreterliği görevini yürüten Ergenoğlu ve avukatı katıldı. Mehmet Ergenoğlu, savunmasında, 28 yıldır kamu hizmetinde bulunduğunu, İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı görevindeyken eski İçişleri Bakanı Muammer Güler tarafından İçişleri Bakanlığı Genel Sekreterliğine getirildiğini söyledi.

Örgüt üyeliği suçlamasını reddeden ve ByLock programını kullanmadığını öne süren Ergenoğlu, "Yıllardır hizmet verdiğim devletimi yakmaya çalışan bir örgütün üyesi olduğum iddiası çok onur kırıcı. Bunu kabul etmem mümkün değil." diye konuştu.

Hiçbir yanlış ve yasa dışı iş yapmadığını, hakkındaki yakalama kararını öğrenince polise teslim olduğunu, telefon ve diğer dijital cihazlarını güvenlik güçlerine teslim ettiğini anlatan Ergenoğlu, 2009 yılında örgüte yakınlığıyla bilinen ve kararnameyle kapatılan TUSKON'un eski Genel Sekreteri Mustafa Muhammet Günay ile yaptığı telefon görüşmelerini hatırlayamadığını, Günay'ı tanımadığını söyledi.

Ergenoğlu'nun avukatı da ByLock uygulaması tespit edilen hafıza kartının müvekkiline ait olmadığını savundu.

Beyanların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Ergenoğlu'nun tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 5 Temmuz'a erteledi.

BAYBURT: EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELİ 3 SANIK

Bayburt'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin, Bayburt Emniyet Müdürlüğü personeline yönelik soruşturma kapsamında 3 tutuklu sanık hakim karşısına çıktı.

24 Mart'ta Bayburt Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, 3 tutuklu sanık ile yakınları hazır bulundu.

Tutuklu sanık R.D. hakkındaki "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlamasını reddederek, 19 yıllık meslek hayatında hiçbir terör örgütüne üye olmadığını iddia etti.

Mahkeme başkanının, telefonunda örgütün kullandığı çeşitli şifreli haberleşme programının tespit edildiğini hatırlatması üzerine R.D, Kakao Talk ve Skyp'ı yurt dışında görev yaptığı dönemlerde ailesiyle görüşmek için kullandığını, bu programları play storeden indirerek telefonuna kurduğunu ileri sürdü.

Tutuklu sanıklardan M.S. de savunmasında hakkındaki "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlamasını reddederek, Bank Asya'ya para yatırmasının örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in talimatından bir gün öncesinde olduğunu, dolayısıyla talimatla bu bankaya para yatırmasının mümkün olmadığını savundu.

A.G. isimli tutuklu sanık da örgüt üyelerinin emniyet içinde "torpilli" denilen birimlerde, kendisinin ise 24 yıllık meslek hayatında hep sokaklarda çalıştığını kaydetti.

Mahkeme başkanının söz konusu sanığa da telefonunda örgütün şifreli haberleşme programının tespit edildiğini belirtmesi üzerine A.G, ByLock isimli programı 15 Temmuz darbe girişiminden sonra duyduğunu, böyle bir program kullanmadığını savundu.

Mahkeme, tutuklu sanıkların tahliye taleplerini reddederek duruşmayı erteledi.

BAYBURT: KAMU GÖREVİNDEN İHRAÇ EDİLEN 3 SANIK

Bayburt'taki diğer davada, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, kamu görevinden ihraç edilen 3 sanığın yargılanmasına başlandı.

20 Mart'ta Bayburt Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya 2'si tutuklu 3 sanık ile avukatları ve yakınları katıldı.

Mahkeme başkanının, hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlamasıyla dava açıldığını, susma hakkının olduğunu, ancak isterse savunma yapabileceğini belirttiği tutuklu sanık İ.Ç, savunma yapmak ve etkin pişmanlık yasasından yararlanmak istediğini söyledi.

Örgütle ilk tanışmasının 2005 yılında Bayburt İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yaptığı dönemlerde olduğunu ve bu bağın daha sonra İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı olduğu dönemlerde de devam ettiğini belirten İ.Ç, "2005 yılından 2013 yılı 17-25 Aralık olaylarına kadar sohbetlere katıldım. Olayların ardından sohbetlere katılmadım." dedi.

Tutuklu sanık İ.Ç, örgüt tarafından düzenlenen sohbetlerin il müdürleri için ayrı düzenlendiğini söyleyerek, "İl müdürü olduğum dönemde ve benim de katıldığım 'il müdürleri' sohbet toplantısına Zaman gazetesi muhabiri de katılıyordu. Bu sohbet toplantısına katılan il müdürlerinin kurumlarındaki faaliyetlerini haberleştirmek için müdürlerin gazeteye abone olmasını istiyordu." diye konuştu.

Mahkeme başkanının, kullandığı telefonda örgütün şifreli haberleşme programı ByLock'un tespit edildiğini hatırlatması üzerine İ.Ç, bundan hiç haberinin olmadığını ve böyle bir programın telefonunda olduğunu gözaltına alındıktan sonra emniyetteki sorgusunda öğrendiğini ileri sürdü.

İ.Ç, örgütle bağını 17-25 Aralık olaylarının ardından sonra kestiğini, evinde örgütün lideri Fetullah Gülen'e ait kitapların olduğunu ve bu kitapları 15 Temmuz darbe girişiminden birkaç gün sonra yırtıp attığını öne sürdü.

Mahkeme başkanının, tutuklu sanık İ.Ç'ye darbe girişimi öncesinde kaldığı lojmanın girişinde bulunan posta kutusu üzerine herhangi bir yazı yazıp yazmadığını sorması üzerine İ.Ç, abone olduğu gazetenin kendisine ulaşmaması üzerine komşusunun yırtıp attığını fark ettiğini, buna öfkelenerek 'Kimse dokunmasın, gazete bana aittir' diye bir yazı yazdığını söyledi.

Duruşmada, diğer tutuklu sanık Ö.Ş. ile tutuksuz sanık M.K. savunmalarını yaptı.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık ve sanık avukatlarının tahliye taleplerini reddederek, duruşmayı erteledi.

BURDUR: MESLEKTEN İHRAÇ EDİLEN KAMU GÖREVLİLERİ 2 SANIK

Burdur'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında tutuklu yargılanan iki sanık, 6 yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırıldı.

22 Mart'ta Burdur Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasına, "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan yargılanan ve mesleklerinden ihraç edilen kamu görevlileri Ahmet Cihan Karavelioğulları, Bekir Göçmen ve sanık avukatları katıldı.

Duruşmada, sanıklar Karavelioğulları ve Göçmen son savunmalarını verdi.

Mahkeme heyeti sanıkları, 6 yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırdı. Sanıklardan Ahmet Cihan Karavelioğulları sağlık durumu nedeniyle tahliye edildi.

BURDUR: MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ'NDEN (MAKÜ) İHRAÇ EDİLEN AKADEMİSYENLER 5 SANIK

Burdur'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde (MAKÜ) görevden ihraç edilen 5 akademisyenin yargılandığı davaya devam edildi.

21 Mart'ta Burdur Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında tutuklu yargılanan ve bir süre önce görevden ihraç edilen öğretim görevlisi S.B, iyi bir İngilizce öğrenimi görmeleri için çocuklarını FETÖ okuluna gönderdiğini iddia etti. Görev yaptığı yerde bilgisayarının "hack"lendiğini öne süren S.B, 2008 yılında da telefonlarının dinlendiği savundu.

Mahkeme Başkanının, "FETÖ sana da mı kumpas kurdu?" sorusu üzerine S.B, "Bilemiyorum" diye cevap verdi. Kişisel bilgilerinin çalınmış olabileceğini iddia eden S.B, "Ben FETÖ'nün ne mahrem ne de açık birimlerinde yer aldım. Almam da. Tahliyemi talep ediyorum." dedi.

Eski MAKÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Y.K, üniversitede akademisyenler arasındaki kıskançlık nedeniyle hakkında FETÖ üyesi olduğu yönünde iddiaların öne sürüldüğünü savundu. Y.K, 7 Haziran seçimleri öncesi CHP milletvekili adaylarının kendisini ziyaret ettiğini ve bu nedenle fişlenmiş olabileceğini iddia etti.

Eski MAKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. M.D. de cezaevinde sağlık sorunları yaşadığını belirterek, tahliyesini istedi.

Mahkeme heyeti, sağlık sorunları yüzünden M.D'yi adli kontrol şartı ve yurt dışı yasağı kararıyla serbest bıraktı. S.B, Y.K, A.K. ve Ö.S.S'nin tutukluluk hallerinin devamına karar verilerek duruşma ertelendi.

ERZURUM: 1 ESKİ ÖĞRETMEN SANIK

Erzurum'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olduğu öne sürülen eski öğretmen Halil İbrahim Kaya'nın "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan yargılanmasına başlandı.

21 Mart'ta Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan Halil İbrahim Kaya ile avukatı katıldı.

Kimlik tespitinin yapılması ve iddianamenin okunmasının ardından sanık savunmasına geçildi.

Sanık Kaya, savunmasında, FETÖ/PDY terör örgütüyle herhangi bir bağlantısı ve ilişkisinin olmadığını, bu örgüte karşı sempati ve ilgisinin de bulunmadığını ileri sürdü.

Mecburiyet gereği örgütle bağlantılı dershanede öğretmenlik yaptığını anlatan Kaya, "Üniversiteden mezun olmadan bir yıl önce evlendim. Mezun olduktan sonra da işsiz kaldım." dedi.

Kaya, Kamu Personeli Seçme Sınavından ( KPSS) atanamadığını belirterek, şöyle devam etti:

"Eşim ve çocuğum ailemle kalıyordu. Gelir kaynağım yoktu. Mecburen dershanelerde çalışmak için başvuru yaptım. FEM dershanesine başvurduğumda bana 2 şart sundular. Bunlardan birinde bir aylık deneme süreci olacağını söylediler. Diğerinde ise KPSS'ye başvurun olmayacak, anlarsak veya hazırlandığını görürsek sözleşmen feshedilir dediler. Araba almak için kredi çektim. Parayı elde tutmamak ve elde olanlarla birlikte tek hesapta toplamak için Bank Asya'ya yatırdım. Kesinlikle destek amaçlı parayı yatırmadım. Bugünkü aklım olsa aç kalır yine de yapmazdım."

Mahkeme heyeti, eksik evrakların tamamlanması amacıyla duruşmayı erteledi.

İddianameden

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Kaya'nın 2011-2015 yıllarında örgüte müzahir eğitim kurumunda öğretmenlik yaptığı, görev süresince örgüt sohbetlerine katıldığı, örgüte müzahir Bank Asya'da hesabının ve Zaman gazetesine aboneliğinin bulunduğu anlatılıyor.

İddianamede, sanık Kaya hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

ERZURUM: 1 ESKİ POLİS SANIK

Erzurum'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan eski polis memuru İsmail Arpacı'nın yargılanmasına başlandı.

21 Mart'ta Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada tutuklu sanık eski polis İsmail Arpacı hazır bulundu.

Arpacı, yaptığı savunmada terör örgütünün kriptolu haberleşme uygulaması ByLock kullanıcısı olduğu iddiasıyla İstanbul 13. ve 14. Ağır Ceza Mahkemelerinde yargılandığını, aynı suçtan bu mahkemede de tutuklu bulunduğunu öne sürdü.

Mahkeme başkanından "Elma, armut yok, söyle bize alalım" çıkışı

Savunması sırasında dosyayı inceleyemediğini belirten Arpacı'nın söz ve davranışları, mahkeme başkanının tepkisine neden oldu. Mahkeme başkanı, "Ne istediğini söyle. Benden iyi biliyorsun, süpersin. Lehindeki delillerin toplanması için tutanağa yazmamızı bizden iste. Elma yok, armut yok. Söyle bize alalım." şeklinde çıkıştı.

Mahkeme heyeti, dosyaların birleştirilmesi için İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine yazı yazılmasını kararlaştırarak duruşmayı erteledi.

İddianame

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, tutuklu sanık Arpacı'nın, FETÖ/PDY'nin mahrem yapısına dahil üyelerinin birbirleri ile haberleşmek için kullandıkları kriptolu haberleşme uygulaması ByLock programını kullandığı belirtilerek, bu nedenle "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edilmişti.

ERZURUM: 1 ESKİ VALİ YARDIMCISI SANIK

Erzurum'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan eski Erzurum Vali Yardımcısı Ersin Boylu'nun yargılanmasına başlandı.

21 Mart'ta Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık eski Vali Yardımcısı Boylu ile avukatı Celal Zunguldak katıldı.

Kimlik tespiti ve iddianamenin okunmasının ardından Boylu savunmasında, 15 Temmuz gecesi yaşananlardan vali yardımcısı bir arkadaşının haber vermesi üzerine bilgi sahibi olduğunu söyledi.

Ardından televizyonu açarak yaşananları gördüğünü belirten Boylu, "Vali yardımcısı bir arkadaşın evinde toplandık, gelişmeleri takip ettik." dedi.

Boylu, yaşanan olaylardan dolayı Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu'nu aradığını belirterek, şunları ifade etti:

"Vali bey telefonda kesinlikle evden çıkmamamız gerektiğini ve kendisinden haber gelmesi gerektiğini söyledi. Darbe girişiminin ardından görevden alındıktan sonra eşyalarımı toplayıp eve geldim. Evde hiçbir şeye dokunmadan eşimi ve çocuğumu alarak eşimin ailesinin bulunduğu Ağrı'ya gittik. Buraya gitme sebebimiz Erzurum'a yakın olması. ByLock programını sonraki süreçte öğrendim. Ne olduğunu basından öğrendim. Böyle bir programı kullanmadım. Bu konuda bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum."

Eşinin Bank Asya'da çalışmasıyla ilgili olarak ise Boylu, eşinin mezun olduktan sonra birçok bankaya başvurduğunu, sadece Bank Asya'dan olumlu cevap geldiğini ve özel bir sebeple bu bankaya başvurmadığını öne sürdü.

Boylu, ayrıca kaldıkları 40 dairelik lojmanda ortak kullanıma ait internet hattı bulunmasına rağmen bu hattı kullanmadığını, şahsına ait internet alıp kullandığını ve bu hattın şifresinin kimseye verip vermediğini hatırlamadığını anlattı.

Mahkeme heyeti, sanık Boylu'nun tutukluluk halinin devamında karar vererek eksik hususların tamamlanması amacıyla duruşmayı erteledi.

İddianameden

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Ersin Boylu'nun Erzurum Valiliğince gerçekleştirilen bir proje kapsamında yurt dışına çıktığının anlaşıldığı, FETÖ/PDY terör örgütü mensuplarının şifreli şekilde haberleşmek için kullandıkları "ByLock" programına kayıtlı olduğu ve programı kullandığı anlatılıyor.

Boylu'nun eşinin Asya Katılım Bankasında çalıştığının belirtildiği iddianamede, sanığın iş yerinde yapılan aramalarda FETÖ/PDY lideri Fetullah Gülen'in iki fotoğrafının bulunduğu kaydediliyor.

İddianamede, sanık Boylu'nun "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

(25 Mart 2017, 18:38)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=9944    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
64.593.541