Tam
EskidenYeniye
 

Erzurum ve Kocaeli'de 5 Fetö davası

İkisi Erzurum'da, üçü ise Kocaeli'de görülen 5 ayrı Fetö davasında 5 sanığın yargılanmasına ilk kez başlandı ya da duruşmalara devam edildi. Bu davalardan birinde, Kocaeli'deki FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklanan FETÖ lideri Fetullah Gülen'in amcasının oğlu Şemsettin Gülen hakim karşısına çıktı.

Önceki haber title=Sonraki haber

02.04.2017 11:54 Erzurum ve Kocaeli'de görülen 5 ayrı Fetö davasında 5 sanığın yargılanmasına ilk kez başlandı ya da duruşmalara devam edildi. Bu davalardan birinde, Kocaeli'deki FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklanan FETÖ lideri Fetullah Gülen'in amcasının oğlu Şemsettin Gülen hakim karşısına çıktı.

1) ERZURUM: FİRMA MÜDÜRÜ MUSTAFA TOPUZ

Erzurum'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) darbe girişiminde yurt dışında bulunmasına rağmen mesaj attığı Türkiye'deki arkadaşlarına darbeye karşı çıkmamaları yönünde telkinde bulunduğu, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in talimatıyla diğer bankalardan para çekip örgünün finans kaynağı Bank Asya'ya aktardığı öne sürülen özel bir firmanın müdürü Mustafa Topuz'un yargılanmasına başlandı.

30 Mart'ta Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Topuz ile sanık avukatları katıldı.

Kimlik tespiti ve iddianamenin okunmasının ardından sanık Topuz'un savunmasına geçildi.

Topuz, suçlamaları kabul etmediğini, tanık olarak beyanda bulunan Ahmet Tolgahan Çakmak'ı tanımadığını söyledi.

Tanıkla herhangi bir iş görüşmesi yapmadığını anlatan Topuz, 'İddianamede belirtilen sözleri söylemedim. Çalıştığım yer kurumsal bir firmadır ve buraya girenlerin kaydı alınır. Tanık hakkında böyle bir giriş kaydı yoktur.' dedi.

Topuz, çalıştığı yerin kurumsal bir firma olmasından dolayı iş başvurularının doğrudan alınmadığını anlatarak, şunları ifade etti:

'Site üzerinden iş başvuruları alınır, değerlendirilir. Ayrıca iş başvurularını kişisel olarak ben almam. Fabrikada yönetici olarak görev yapmaktaydım. Eğitim işlerini ben yapmam. Eğitim esnasında propaganda yapmam da asılsızdır. Eğer böyle bir şey olsaydı hakkımda şikayetler olurdu. Darbe girişiminin olduğu gece ben İngiltere'deydim. Orada kalmaya devam edebilirdim. Suçlamayı bilerek Türkiye'ye geldim. Yaşanan olayı BBC kanalından geçen altyazıyla öğrendim. Olayların içeriğiyle ilgili olarak bilgim yoktu. İnternetten belli belirsiz, gerçekliğinden emin olmadığım haberler gördüm. İşin doğrusu darbe olduğuna inanamadım.'

Whatsapp üzerinden yaptığı konuşmalarda da darbe girişimine inanmadığı için arkadaşlarına hem kendi güvenlikleri hem de tesisin güvenliğinden dolayı dışarı çıkmamasını, kimseye ilişmemesini istediğini öne süren Topuz, darbeye inanmayan biri olarak destek vermesinin düşünülemeyeceğini savundu.

Topuz'un tutukluluğuna ilişkin görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı, dosya kapsamında toplanan delillerin yeterli ve sanığın sabit ikametgah sahibi olmasından dolayı tahliyesini talep etti.

Mahkeme heyeti de tutuklu sanığı yurt dışına çıkış yasağı koyarak tahliye edip duruşmayı erteledi.

İddianameden

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Topuz'un 17-25 Aralık sürecinden sonra iş başvurusunda bulunmak için kendisini ziyarete gelen A.T.Ç'ye 'cemaat evlerinde kalıp kalmadığını' sorduğu, bu kişinin de kalmadığını beyan etmesi üzerine 'senin işin olmaz' dediğine işaret edilerek, sanığın örgütle bağlantılı okullardan Aziziye Kolejindeki toplantılara katıldığına ve firmada çalışanlara da hizmet içi eğitim toplantıları sonrası örgütün propagandasını yaptığı iddia ediliyor.

İddianamede, Topuz'un, örgütün darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz'da yurt dışında bulunduğu, sanığın buna rağmen mesaj attığı arkadaşlarına evlerinden çıkmamaları gerektiği konusunda telkinde bulunarak vatandaşların yaşanan eylemlere karşı demokratik tepki göstermek amacıyla sokaklara ve meydanlara çıkmasına engel olmaya çalıştığı dile getiriliyor.

Topuz'un ifadesinde kendisinden borç isteyen amcasına vermek üzere başka bir bankadan 30 bin lira kredi çekerek aynı gün Bank Asya'daki hesabına transfer ettiğini öne sürdüğü belirtilen iddianamede, sanığın 'Başka bankadan çektiğim krediyi eşimin istememesi sebebiyle amcama vermedim, bu parayı kredi çektiğim bankaya yatırmam halinde dahi borcum kapanmayacağı için Bank Asya'daki kar payı hesabıma yatırdım.' dediğine işaret ediliyor.

İddianamede, Topuz hakkında değerlendirme bulunan cumhuriyet savcısı ise 'Sanık başka bankadan çektiği krediyi aynı tarihte Bank Asya'ya transfer etti. Bu nedenle eşiyle tartıştığı için parayı amcasına vermekten vazgeçtiği yönündeki savunmasına itibar edilmemiştir. Zira sanığın kredi kullandığı an ile parayı transfer ettiği an arasında eşiyle tartışacak zaman dilimi olmadığı anlaşılmıştır.' ifadelerine yer veriliyor.

Topuz'un, 'silahlı terör örgütüne üye olmak' ve 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme' suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

2) ERZURUM: ESKİ VALİ YARDIMCISI FATİH GÜL

Erzurum'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olduğu öne sürülen eski Erzurum Vali Yardımcısı Fatih Gül'ün yargılanmasına devam edildi.

28 Mart'ta Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Fatih Gül ile avukatı Hasan Güney katıldı.

Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasında, yargılama sonucunda sanık Gül'ün FETÖ/PDY'nin kendi aralarında iletişim sağlamak amacıyla şifreli 'ByLock' programını kullandığının tespit edilmesi ve iş yerinde yapılan aramalarda dosyaların niteliği ve niceliği bakımından sanığın FETÖ terör örgütü üyeliğinin sabit olmasıyla 'silahlı terör örgütüne üye olmak'tan cezalandırılmasını talep etti.

Sanık avukatı Güney, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapabilmek amacıyla süre talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık avukatının esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapabilmesi amacıyla sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

İddianameden

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığında hazırlanan iddianamede, eski Erzurum Vali Yardımcısı Fatih Gül'ün yurt dışı çıkış kaydının bulunmadığı ve FETÖ/PDY silahlı terör örgütün haberleşmede kullandığı şifreli haberleşme programı 'ByLock' kullanıcısı olduğu belirtiliyor.

Sanık Gül'ün, iş yerinde yapılan aramalarda dijital materyallerin incelenmesi sonucu Fetullah Gülen'e mektup 'deşifre olduk' isimli 54 GB'lık dosyanın bulunduğu ve açılamadığının anlatıldığı iddianamede, aynı incelemede 'İşte FETÖ Esed derin bağlantısı' isimli dosyanın olduğu ve açılamadığına işaret ediliyor.

İddianamede, Gül'ün örgütle bağlantılı Zirve Üniversitesinde eğitim kaydının bulunduğu ve eşinin Bank Asya'da kaydının bulunduğu belirtiliyor.

İddianamede, sanık Fatih Gül hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

3) ERZURUM: ESKİ BELEDİYE BAŞKANI ENVER BAŞARAN

Erzurum'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan ve 15 Temmuz darbe girişimi sırasında mensubu olduğu AK Parti aleyhinde çalışmakla suçlanan dönemin Aşkale Belediye Başkanı Enver Başaran'ın, 'terör örgütü üyesi olmak' suçundan yargılanmasına devam edildi.

28 Mart'ta Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Enver Başaran ile sanık avukatları katıldı.

Başaran, savunmasında, soruşturma başından beri Aşkale OHAL bürosunun düzenlediği belgeler ve raporların siyasi rakipleri tarafından hazırlandığını ileri sürerek, 'Bunları kabul etmiyorum. Aleyhimde beyanda bulunan gizli tanıklar muhtemelen belediye başkanlığı dönemimde taleplerini kabul etmediğim kişilerdir. Deliller OHAL bürosunun soyut delilleridir. Bunları kabul etmiyorum. Tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum.' ifadelerini kullandı.

Sanık avukatı Faruk Terzioğlu ise tanık beyanlarını kabul etmediklerini belirterek, 'Doğrudan müvekkilimi zan altında bırakmaya yöneliktir. Tanık, müvekkilimin FETÖ lehine konuşmalarının duyumdan ibaret olduğunu söylemektedir. Müvekkilim hakkında siyasi rakipleri harici beyanda bulunan yoktur. Bunlar da tutukluluk için yeterli delil değildir. Müvekkilimin tahliyesini talep ediyorum.' dedi.

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

İddianameden

İlçede faaliyet gösteren FETÖ'ye ait yurt ve dershanenin reklam ile duyuru pankartlarının 17-25 Aralık sürecinden sonra da o dönem belediye başkanı olan Başaran'ın talimatıyla belediyenin araçları ile personeli eliyle asıldığı belirtilen iddianamede, Başaran'ın ilçede faaliyet gösteren ve kardeşlerinin de ortağı olduğu yurt ve benzeri yerlere sohbet amacıyla gittiği kaydediliyor.

İddianamede, Başaran'ın, 15 Temmuz'da gerçekleştirilen ve başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişimi sonunda ilçe Hükümet Konağı Meydanı'nda demokrasi nöbetlerine katıldığı, yaptığı konuşmalarda sürekli olarak, 'Kimse birbirini ihbar etmesin. Sizler namaz kılanla silah kullananı bir tutuyorsunuz.' yönünde söylemlerde bulunduğu belirtiliyor.

Başaran'ın, demokrasi nöbetlerinin ilk günü ilçe merkezinde görev yapan bir imamı kürsüye çağırarak dua ettirdiğinin anlatıldığı iddianamede, dua sırasında imamın FETÖ'ye yönelik beddua etmesinden rahatsız olduğu için aynı imamı, demokrasi nöbetlerine katılmasına rağmen kürsüye bir daha çağırmadığı anlatılıyor.

İddianamede, Başaran'ın 15 Temmuz gecesinde parti binasına son derece rahat tavırlarla geldiği, panik halinde durumu endişe ile takip eden çalışanlara 'Rahat olun, bir şey olmaz' dediği ve 'Genel Merkezden haber bekliyoruz' diyerek halkın sokağa çıkması için anons yapılmasını engellediği ifade ediliyor.

Başaran'ın darbe girişimi gecesi iktidar partisine mensup bir belediye başkanı olmasına karşın kayıtsız davranışlarda bulunduğunun bildirildiği iddianamede, Başaran'ın demokrasi nöbetleri sırasında haklarında FETÖ/PDY terör örgütü üyesi iddiası bulunan ve 'ByLock' kullanan kişilerle görüşmeye devam ettiği, soruşturma makamlarını itibarsızlaştıracak şekilde konuşmalar yaptığı yer alıyor.

İddianamede, Enver Başaran'ın 'terör örgütü üyesi olmak' suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

4) KOCAELİ: POLİS YILMAZ SAPMAZ

Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) üye olduğu suçlamasıyla hakkında yakalama kararı çıkarılan, daha önce meslekten ihraç edilen polis Yılmaz Sapmaz, ifade vermek için geldiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

29 Mart'ta Kocaeli 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, meslekten ihraç edilen polis Yılmaz Sapmaz ve avukatı katıldı.

Daha önce aynı suçlamayla gözaltına alınan, mahkemece tahliye edilen ve savcılığın itirazı üzerine hakkında tutuklanmasına yönelik yakalama kararı çıkarılan sanık, savunmasında hakkındaki aranmayı e-Devlet üzerinden öğrendiğini söyledi.

Adana'da ailesinin yanında kaldığını belirten sanık, ifade vermek üzere Kocaeli Adliyesine geldiğini dile getirdi.

Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Sapmaz, ByLock kullanmadığını, söz konusu terör örgütüne üye olmadığını öne sürdü.

Bank Asya'da, faizsiz banka olduğu için hesap açtığını ileri süren sanık, 'Arandığımı öğrenince teslim oldum. Kaçmadım, mahkemeyi yanıltacak bir tavır içine girmedim. Suçsuzum, tahliyemi talep ediyorum.' diye konuştu.

Sanık avukatı ise müvekkilinin suçsuz olduğunu, iyi niyetle teslim olduğunu, kaçma ve delilleri karartma şüphesi olmadığını savunarak, sanığın tahliyesine karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, sanığın yakalama kararını kaldırarak, 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçundan tutuklanmasına hükmetti.

Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianamede, Yılmaz Sapmaz'ın örgütün şifreli haberleşme programı 'ByLock'u kullandığı, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in çağrısının ardından Bank Asya'da hesap hareketlerine devam ettiği gerekçesiyle 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçlamasıyla 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

5) KOCAELİ: GÜLEN'İN AMCASININ OĞLU ŞEMSETTİN GÜLEN

Kocaeli'de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklanan FETÖ lideri Fetullah Gülen'in amcasının oğlu Şemsettin Gülen hakim karşısına çıktı.

27 Mart'ta Kocaeli 4'üncü Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Şemsettin Gülen ve avukatı Nurcan Özlen katıldı. Duruşmada savunmasını yapan Şemsettin Gülen, terör örgütü elebaşını en son 1997 yılında gördüğünü söyledi. Sanık Gülen, 'Ben üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. İddia edildiği gibi FETÖ/PDY terör örgütünün kullandığı Kakao Talk isimli programını kullanmış değilim. Evimde Fetullah Gülen'e ait ele geçirilmiş ses kayıtları ve metinler bana ait değildir. Ben Başiskele'de tapu kaydı eşime ait olan 2 buçuk katlı evin en üst katında oturuyorum. Benim altımdaki normal katta oğlum Y.E. Gülen, en alt katta ise kiracım oturuyor. Kendim emekliyim. Ama gözaltına alınmadan önce Eskişehir'de makine kurma işini yapan şirkette sigortalı olarak çalışıyordum. Gözaltına alınmadan bir hafta önce Eskişehir'de idim. Büyük oğlum A. Gülen Bursa'da oturur. Ben gözaltına alınmadan bir hafta önce Eskişehir'de iken oğlum A. Gülen evime gelmiş, suça konu dijital materyalleri evde bırakmış ve Bursa'ya gitmiştir. Kendisi Bursa'da tutukludur. Oğlum Abdülhamit, dinlemem için flash belleğin içine ilahi kayıtları doldurmuş, altına da Fetullah Gülen'in ses kayıtlarını yüklemiş ve arabamın torpido gözüne bırakmış. Arabada flash bellek olduğunu bilmiyordum. Ele geçirilen görüntülerden haberim yok. Esasen evde bulunan Fetullah Gülen'e ait görsel metin ve ses kayıtlarıyla bir alakam yok. Ben Eskişehir'den geldiğimde oğlum evde yoktu. Suçlamaları kabul etmiyorum. Benim dinlemem için arabanın torpidosuna ilahiler yüklediği flaş belleği bırakmış. Ses kayıtlarını da o yüklemiş. Şifreli çantadakileri de o bırakmış. Çantanın şifresi açıktı. Kilitli bulunmuyordu. Oğlum benden önce Bursa'da gözaltına alınıp tutuklandı. Eve gelip bazı eşyalar bıraktığını kendisi de söylemiş. Ben aramalarda ele geçen eşyalardan emniyette haberdar oldum. Ben Kakao Talk isimli programı kullanmadım. Fetullah Gülen benim öz amcamın oğludur. Kendisini en son 1997 yılında gördüm. Ben eski bir cep telefonu kullanıyorum. Cep telefonlarından pek anlamıyorum. Öyle bir programı yüklemedim' dedi.

Soyadını değiştirmek istediğini söyledi

Sanığın avukatı Nurcan Özlen ise, 'Müvekkilimin Fetullah Gülen ile akrabalık ilişkileri dışında hiçbir bağı yoktur. Biz tutuklandıktan sonra cezaevinde kendisi ile görüştüğümüz halde böyle bir suçlama ile karşı karşıya olduğundan utandığını ve soyadını değiştirmek istediğini söylemiştir. Müvekkilimin dijital materyalleri kullanacak cep telefonu dahi yoktur' dedi.

Şemsettin Gülen'in tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, ilgili GSM şirketine dijital materyaller için yazı yazılmasına karar vererek duruşmayı 23 Mayıs tarihine erteledi.

(02 Nisan 2017, 11:54)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=9985    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.910.430