Tam
EskidenYeniye
 

Donanma Komutanlığı Darbe davası

Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 52'si tutuklu, 12'si firari 87 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

09.06.2018 13:27 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 52'si tutuklu, 12'si firari 87 sanığın yargılanmasına devam edildi.

04.06.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesince Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesindeki salonda yapılan duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatlarıyla yakınları katıldı.

Davaya Başbakanlık adına müdahil olan avukat Halit Çokan da duruşmada hazır bulundu. Duruşmayı bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar da izledi.

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan itirafçı tanık eski deniz Binbaşı S.S., Ankara'dan Sesli ve Görüntülü Bilgi Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı.

Tanık S.S., Donanma Komutanlığındaki darbe girişimi davasında yargılanan, tutuklu sanıklar eski eski 5 Komodor Kurmay Albay Önder Öngör ve Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele ve Komodor Albay Kerim Uça'nın kamaraya kapatılarak etkisiz hale getirdiği, TCG Yavuz Savaş Gemisi'nin 2. Komutanı görevinde bulunan Kurmay Yarbay Meftun Metin'i daha önce birlikte görev yaptığı için tanıdığını söyledi.

Mühendislik sınıfına dilekçe yazdığında, Öngör'ün kendisine, 'Kendi başına karar verme, Gölcük Donanma'ya dönünce birilerine danış, öyle karar ver' dediğini belirten S.S., 15 Temmuz'dan sonra bu ifadeyi, 'örgüt içinde birilerine danış' olarak algıladığını ancak Öngör'ün FETÖ ile direk bağlantılı olup olmadığını bilmediğini belirtti.

-'Tutuklu eski yarbayın kitabı Gülen'in kütüphanesinden çıktı'

Terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen'in yaşadığı Amerika'nın Pensilvanya eyaletine gittiğini ve Gülen ile görüştüğünü anlatan S.S., 'Yemek yerken sofraya bir bardak getirildi. Bu bardaktan Fetullah Gülen'in su içtiği söylendi. Biz de sofrada halka oluşturarak sırayla o bardaktan su içtik. Yemekten sonra Gülen'in yattığı odayı incelerken, kütüphanede bir kitap dikkatimi çekti. Dikkatli baktığımda bu kitabın yazarının, birlikte görev yaptığım Kurmay Yarbay Meftun Metin olduğunu gördüm. Kitabın, Gülen'in kütüphanesinde olmasından dolayı, Meftun Metin'in de bu yapının içinde olabileceğimi düşündüm.' şeklinde konuştu.

Tutuklu sanık Meftun Metin söz alarak, kitabının bütün kitapçılarda satıldığını, birilerinin alıp Fetullah Gülen'e hediye etmiş olabileceğini ileri sürdü.

Tanık S.S., iddianamede, darbeci amirallerle irtibatının bulunduğu, onları darbe toplantılarına götürdüğü ve kaçtıkları dönemde sakladığı, Donanma Komutanlığında görevli askerlerin 'mahrem abisi' olduğu belirtilen tutuklu sanıklardan, 'İlhan' kod isimli eski öğretmen Ümit Kol'u, emniyette fotoğrafından teşhis ettiğini sözlerine ekledi.

Mahkeme heyeti, diğer tanıkların dinlenilmesi için duruşmayı yarına erteledi.

05.06.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatları ve yakınları katıldı.

Davaya müdahil olan Başbakanlık adına avukat Halit Çokan da duruşmada hazır bulundu. Duruşmayı bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar da izledi.

Duruşmada, darbe girişimi sırasında seyre çıkarılan TCG Oruçreis Gemisi'nde sözleşmeli ikmal er olarak görev yapan Sedat Barın, tanık olarak ifade verdi.

'Gemi 2. Komutanı 'araziye el koyduk' dedi'

O gece komutanların devir teslim töreni olduğunu, bitiminde ise terör saldırısı olacağı gerekçesiyle tüm gemilerin acil seyre kaldırıldığını anlatan Barın, 'Gemide subay büfecisi olarak görevlendirildim. Komutanlara sık sık servis yaptım. Gemide cep telefonları toplatıldı. Tüm televizyon yayınları kapatıldı. Sadece, 'TRT izlenecektir' şeklinde anons yapıldı. TRT'den olayları izledik. Sıkıyönetim mesajı okundu. Darbe olduğunu anladık.' diye konuştu.

Subay salonunda sadece TRT'nin izlendiğini, bazı personelin endişeli olduğunu, bazılarının ise olup bitenleri anlamaya çalıştığını belirten Barın, 'Ben o sırada komutanlara pizza servisi yapıyordum. TCG Oruçreis İkinci Komutanı Binbaşı Özgür Gencer geldi. Kendisi içkiliydi. Televizyondan tankların Boğaz Köprüsü'nde olduğunu görünce 'Araziye el koyduk.' dedi. Kendisinde o akşam bir endişe görmedim.' ifadelerini kullandı.

Söz alan sanık Gencer, 'Araziye el koyduk.' şeklinde bir cümle sarf etmediğini ileri sürerek, 'Tanık Barın, normalde ikmal sözleşmeli erdir ancak yeterli personel olmadığı için subay büfesinde görevlendirdik. Kendisi asli görevine dönmeyi istiyordu. Ben bu talebini kabul etmeyince bana husumet besledi. Bana kumpas kurdu, iftira attı.' şeklinde konuştu.

'ByLock çıkan hattı kayınbiraderinin üzerine çıkarmış'

Eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren ve eski Güney Grup Görevi Komutanı Tuğamiral Nazmi Ekici ile firari eski Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ayhan Bay'ı, İstanbul Tuzla İlçesi Mimar Sinan Mahallesi Selim Sokak'ta kiraladığı Kiptaş 2. Etap Konutları'ndaki dairede sakladığı ve ihtiyaçlarını karşıladığı belirtilen, daha önce İstanbul Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığı'nda albay öğretmen olarak görev yapan tutuklu sanık Kamil Altın'ının kayınbiraderi Hasan Uzam da duruşmada tanıklık yaptı.

Donanma Komutanlığı'nda görevli askerlerin 'mahrem abisi' konumunda olduğu iddia edilen, 'Sabri' kod isimli eski öğretmen albay Kamil Altın'ın kayınbiraderi Hasan Uzam, Söke 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nden Ses ve Görüntü Bilgi Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı.

Tanık Uzam, eniştesi Altın'ın yaz tatillerinde sık sık kendisine geldiğini, gezip dolaştıklarını belirterek, 'Eniştem bana, kendi adıma GSM hattı alıp, kendisine vermemi istedi. Hattı iş yerinde özel işlerde kullanacağını, internete bağlanıp, gazete falan okuyacağını söyledi. Ben de eniştem olduğu için aklıma kötü bir şey gelmedi, üzerime kayıtlı hattı satın alarak ona verdim. Hattı ben hiç kullanmadım. Faturalarını da eniştem ödüyordu. Hatta ByLock yüklendiğinden ve kullanıldığından haberim yok.' ifadelerine kullandı.

Eniştesinin kullandığı telefon hattında Bylock çıktığı gerekçesiyle hakkında soruşturma açıldığını anlatan Uzam, Aydın Ağır Ceza Mahkemesi'nce adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını söyledi.

Sanık Altın ise o gün üzerinde kimliğinin olmadığını, ehliyetinin de eski olması nedeniyle GSM hattını kayınbiraderi adına çıkardığını ileri sürdü.

Altın, önceki savunmasında, kayınbiraderinin aldığı GSM hattını kendisinin kullandığını, bu hatta ByLock programı çıkmasıyla ilgili iddiaları avukatı ile görüştükten sonra yanıtlayacağını söylemişti.

Duruşma, diğer tanıkların dinlenilmesiyle devam ediyor.

06.06.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatları ve yakınları katıldı.

Davaya müdahil olan Başbakanlık adına avukat Abdullah Yörük de duruşmada hazır bulundu. Duruşmayı bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar da izledi.

Duruşmada, darbe girişimi sırasında, etkisiz hale getirilerek alıkonulan eski Donanma Komutanı emekli Oramiral Veysel Kösele'nin bulunduğu TCG Yavuz Gemisi'nde Silah Subayı olarak görev yapan, şu an TCG Oruçreis Gemisi'nde aynı görevi devam ettiren olan Yüzbaşı Gürcan Gürsoy, tanık olarak ifade verdi.

Gürsoy, 15 Temmuz 2016'da sabah saatlerinde İstanbul Deniz Lisesi'ndeki mezuniyet töreni için Heybeliada açıklarına demirlediklerini, saat 18.00'de Gölcük Poyraz Limanı'na dönüş yaparken Osman Gazi Köprüsü yakınlarında Gemi Komutanı Sezayi Özgür Öztürk'ün emriyle eğitim amacıyla Marmara Denizi'ne döndüklerini söyledi.

'Ben emirleri Ankara'dan alıyorum'

Televizyondan, Boğaz Köprüsü'nün askerlerce kapatıldığını, daha sonra Başbakan'ın TSK içinde bir grubun kalkışma yaptığı şeklindeki açıklamaları ile Cumhurbaşkanı'nın canlı yayın görüntülerini izlediklerini anlatan Gürsoy, 'Bu gelişmeleri gemi komutanına ilettim. Teşekkür etti. Gece 02.00-03.00 sıralarında Komodor Levent Kerim Uça gemiye bir botun geleceğini söyledi. Daha sonra Donanma Komutanı Veysel Kösele'nin gemiye geldiğini öğrendik. Gemi Komutanı Öztürk, Kösele'ye, 'Ben emirleri Ankara'dan alıyorum.' şeklinde bir şeyler konuştu. 5-6 dakika sonra amiral kamarasından bir gürültü geldi. Gemi komutanının sesini duydum. Bir kargaşa hakimdi. Daha sonra 2 el silah sesi geldi. Kimse bir şey söylemiyordu. Neler olduğunu anlamadık. Ben daha sonra kamarama gittim.' şeklinde konuştu.

Gemi Komutanı Öztürk, 2. komutan Meftun Metin ve silah subayı Fatih Dalkıran'ın silah kuşandığını aktaran Gürsoy, sabah saatlerinde Öztürk'ün, 'Benim hatamdı. Gölcük'e geri dönüyoruz.' şeklinde anons yaptığını ifade etti.

Tanık Oğuz Turanlı

Darbe girişiminde seyre çıkan TCG Oruçreis Gemisi'nde başçarkçı olarak görev yapan Binbaşı Oğuz Turanlı, tanık olarak verdiği ifadede, o akşam 5 Komodor Kurmay Albay Önder Öngör'ün ayrılış kokteyline katıldığını, program sonrası terör eylemi olacağı gerekçesiyle acil gemilere çağrıldıklarını söyledi.

Dönemin TCG Oruçreis Savaş Gemisi Komutanı Kurmay Yarbay tutuklu sanık Güray Çarman'ın emriyle geminin acele seyre kaldırıldığını belirten Turanlı, 'Saat 21.30'da Poyraz Limanı'ndan kalkan ilk gemiydik. Gemide Çarman, 5 Komodor Önder Öngör, ikinci komutan Binbaşı Özgür Gencer ve Gemi Harekat Subayı Deniz Kurmay Binbaşı Mehmet Çavdar da vardı. Tüm personelin cep telefonları toplatıldı, televizyon yayınları kapatıldı. Osman Gazi Köprüsü'nü geçtikten sonra televizyon izleme yasağı kaldırıldı. Televizyondan ülke genelinde bir darbe girişimi olduğunu gördük. Geminin güvenli bir yere demir atılacağı söylendi.' şeklinde konuştu.

Gemi komutanı ve komodor tarafından personele darbe girişiminin içinde olunmadığı konusunda açıklama yapıldığını, 03.00 sıralarında Gemlik açıklarına demir atıldığını belirten Turanlı, darbe girişiminin bastırıldığı haberleri gelince kamarasında istirahate çekildiğini ifade etti.

Gemi komutanına Ayhan Bay'ın emrinden çıkmaması söylenmiş

Turanlı, Donanma Komutanı Veysel Kösele'nin alıkonulduğu TCG Yavuz Gemisi'ni arama çalışması olduğunu ancak gemi bulunamayınca, geri dönüldüğünü sonradan öğrendiğini kaydetti.

Tanık Turanlı, 'Gemi Komutanı Sezayi Özgür Öztürk bana, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Merkezi ile görüştüğünü söyledi. Harekat Merkezi'nden kendisine, gemilerin seyre kaldırılması emrini veren eski Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral firari sanık Ayhan Bay'ın emrinden çıkmaması söylenmiş.' diye konuştu.

Cumhuriyet savcısı mütalaasında, eski Güney Grup Görevi Komutanı Tuğamiral Nazmi Ekici'nin tahliye talebinin reddine karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, Ekici'nin tutukluluk halinin devamına karar vererek, diğer tanıkların dinlenilmesi için duruşmayı yarına erteledi.

08.06.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatları ve yakınları katıldı.

Davaya müdahil olan Başbakanlık adına avukat Emre Arık da duruşmada hazır bulundu. Duruşmayı bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar da izledi.

Duruşmada, darbe girişimi sırasında FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Deniz Hava Ana Üs Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin tanıklar dinlenildi.

Darbe girişiminde, üssün yolunu ve girişlerini kapatan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne ait iş makinelerinin operatörlerinden Remzi Akyıldız, amirlerinin talimatıyla saat 01.00 sıralarında iş makinesini Deniz Hava Ana Üssü'nün önüne çektiğini, bulunduğu yerde 2 polis memurunun olduğunu, sonradan muhtarların da geldiğini söyledi.

Yarım saat sonra üssün önüne başka iş makinelerinin de geldiğini belirten Akyıldız, 'Birlikten komutanlar geldi. Uzun boylu olan komutan polislerle görüştü. Komutanlar, 'İş makineleri kaldırın, yolu açın. Bu iş makineleri küçük, bizim içeride daha büyük iş makinelerimiz var. Gerekirse ezer geçeriz.' dedi. Polisler de emir olduğunu, yolu açmayacaklarını söyledi. Polisler ve komutanlar arasında sözlü tartışma yaşandı.' diye konuştu.

Akyıldız, içeride bekleyen erlerin kendilerine karşı olumsuz bir faaliyet içinde olmadığını ifade etti.

'İş makinelerini kaldırarak yolun açılmasını istediler'

Kartepe ilçesi eski Acısu Mahallesi muhtarı tanık Yakup Soyyiğit, darbe girişimi akşamı Eşme'de vatandaşlarla birliklerinden çıkan tanklara karşı koyduklarını, ardından polis karakoluna uğradıktan sonra Deniz Hava Ana Üssü'nün nizamiye kapısına gittiğini söyledi.

Nizamiyede 2 polis ve iş makinesinin olduğunu belirten Soyyiğit, birlikten çıkan albay, binbaşı ve elinde otomatik silahı olan astsubayın yanlarına gelerek, iş makinelerinin kaldırılarak, yolun açılmasını istediklerini aktardı.

Polislerin olumsuz cevap vermesi üzerine askerlerin geri döndüğünü anlatan Soyyiğit, polislerin daha sonra takviye iş makinesi istediklerini belirtti.

'Komutanlardan biri 'Çok istersek buradan geçeriz.' dedi'

Darbe girişimi akşamı saat 23.00 sıralarında üssün girişinde görev aldıklarını anlatan polis memuru Harun Yanık, 'İş makinesinin yolu kapatması üzerine birlikten 3 rütbeli asker gelerek, iş makinesinin buraya niye çekildiği sordu. Yolun açılmasını istediler. Komutanlardan biri 'Çok istersek buradan geçeriz.' dedi. Bize silah doğrultan olmadı fakat askerlerin birinde silah vardı. Daha sonra gittiler. Sabaha kadar olay yerindeydik. Biz herhangi bir tehdit algılamadık.' şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin, helikopterlere yakıt ikmali yapılması emrini verdiği gerekçesiyle 'Cumhurbaşkanına suikaste yardım etmek' suçlamasıyla yargılandığı davada 15 yıl hapis cezasına çarptırılan ve Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 87 kişinin yargılandığı davanın tutuklu sanığı eski Deniz Hava Ana Üs Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma söz aldı.

Kızılelma, polis memuru Harun Yanık'ın 15 Temmuz akşamı görevde olmadığı halde göreve çağrıldığını belirterek, bunun tutanaklara geçmesini talep etti.

Polis memuru Engin Kurt da o gece üssün önüne gittiklerini, Kartepe Emniyet Müdüründen 'İçeriye kimse girmeyecek ve dışarıya kimse çıkmayacak.' şeklinde emir aldıklarını söyledi.

Birlikten gelen komutanların, iş makinelerinin kaldırılmasını istediklerini belirten Kurt, 'Bize karşı herhangi bir tehdit ve silah doğrultma olayı yaşanmadı. Komutanlar 'Biz de darbeye karşıyız.' dediler. İş makinelerini kaldırmak için herhangi bir girişimde bulunmadılar.' diye konuştu.

Mahkeme heyeti, diğer tanıkların dinlenilmesi için duruşmayı 11 Haziran'a erteledi.

İddianameden

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in 1 numaralı sanık olduğu iddianamede, eski Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem, eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, eski Kuzey Deniz Saha Komutanı Kurmay Başkanı Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık, eski Güney Grup Görevi Komutanı Tuğamiral Nazmi Ekici, eski Sahil Güvenlik Komutanlığı Harekat Başkanı Süleyman Yarayan, eski Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ayhan Bay, eski Deniz Hava Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, eski Genelkurmay Konsept Teşkilat ve Harbe Hazırlık Daire Başkanı Gürel Kaynak, eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Muharrem Aslan, eski Harp Filosu Komutanlığı Kurmay Başkanı Murat Erdem ile Donanma Komutanlığı'nda görevli askerlerin 'mahrem abileri' konumundaki 18 sivil ve 1 asker öğretmenin de aralarında yer aldığı 87 sanık bulunuyor.

İddianamede, terör örgütü elebaşı Gülen hakkında, 'cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs', 'silahlı örgüt kurma veya yönetmek' ve 'silahla birden fazla kişiyle birlikte yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 19 yıldan 36 yıl altı aya kadar hapis cezası isteniyor.

Şüpheli askerlerle irtibatlı olan, onları darbe toplantılarına götüren ve kaçtıkları dönemde saklayan, Donanma Komutanlığı'nda görevli askerlerin 'mahrem abileri' konumundaki 18'i sivil, 1'i asker öğretmen ile Donanma Komutanlığı'nda darbe girişimini yönettiği belirtilen tutuklu sanıklar Hakan Üstem, Hayrettin İmren, Ömer Faruk Harmancık, Nazmi Ekici, Süleyman Yarayan, Tezcan Kızılelma, Gürel Kaynak, Muharrem Aslan ve Murat Erdem ile firari sanık Ayhan Bay hakkında ağırlaştırılmış müebbet ile 19 yıldan 36 yıl altışar aya kadar hapis cezası istenen iddianamede, diğer sanıkların ise ağırlaştırılmış müebbet ile 7 yıl 6'şar aydan yirmi dokuzar yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

Paralel yapı-23 Haziran (2017) 'Kocaeli 87 sanık (ilk 92) Darbe Yap./Donanma Komutanlığı' davası

(09 Haziran 2018, 13:27)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=13125    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Tır Kumpası Organizatörleri davası

16.04.2021 12:46 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 16.4.2021

Balıkesir: Darbe davası başladı

16.04.2021 12:31 Balıkesir'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında 3 muvazzaf subay, rütbesi geri alınan tuğgeneral ve meslekten ihraç edilen kurmay albay ile bir emekli albay olmak üzere 6 sanığ..
Tamamı 16.4.2021

Fetö İstihbaratçısı Altaylı davası

15.04.2021 13:35 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 14 N..
Tamamı 15.4.2021

Zirve Katliamı: Fetö İhbarları davası

12.04.2021 12:50 Malatya'da, 2007'deki Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) çıkarları doğrultusunda hareket ettiği gerekçesiyle 10 sanık hakkında açılan davada itirafçı olan mahre..
Tamamı 12.4.2021

Yazıcıoğlu'ya Fetö Suikasti davası

12.04.2021 12:34 Kahramanmaraş'ta, Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmalara Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) talimatıyla müdahale ettikleri iddiasıyla..
Tamamı 12.4.2021

Casusluk Kumpasında İtirazlara Ret

12.04.2021 12:25 İzmir'de, Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, 'askeri casusluk' soruşturmasında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin sahte deliller üreterek kumpas kurdukları iddiasıyla açılan davada yerel mahkemece 75 sanık ..
Tamamı 12.4.2021

Tuskon Fetö İşadamları davası

12.04.2021 11:55 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan TUSKON'un başkanı Rızanur Meral ve genel sekreteri Mustafa Muhammet Günay'ın da aralarında bulund..
Tamamı 12.4.2021

FETÖ Medya Yapılanması davası

12.04.2021 11:06 İstanbul'da, daha önce karara bağlanan 25 sanıklı FETÖ medya yapılanması davasının, 8 sanık yönünden Yargıtayca bozulmasının ardından yeniden görülmesine devam edildi. 31 Mart'ta İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki..
Tamamı 12.4.2021

Odatv Yargısı Yargılanıyor

12.04.2021 13:06 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından 'İstanbul'daki Odatv soruşturması ve davası'nda yer alan eski 33 hakim ve savcının 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçların..
Tamamı 12.4.2021

İstanbul Üniversitesi Fetö davası

12.04.2021 11:14 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) İstanbul Üniversitesi'ndeki akademik yapılanmasına ilişkin aralarında eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Fatih Gürsul'un da bulunduğu 10 sanığın, ..
Tamamı 12.4.2021

Zonguldak: Fetö'ye 11 Hapis

12.04.2021 13:25 Zonguldak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin farklı meslek gruplarından 19 sanıklı dava sona erdi. 2 Nisan'da Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıkla..
Tamamı 12.4.2021

Sakarya: Kadın Yapılanması davası

12.04.2021 13:14 Sakarya'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin, aralarında yabancı uyruklular ve üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 3'ü firari 19 kadın sanığın yargılanması sürüyor. 1 Nisan'da..
Tamamı 12.4.2021

Adana: Fetö Finansörleri davası

12.04.2021 10:39 Adana'da, daha önce haklarında işlem yapılan FETÖ/PDY üyelerine ve ailelerine para aktarılmasını sağladıkları iddia edilen, aralarında örgütün 'Türkiye finans sorumlusu'nun da bulunduğu 3'ü tutuklu 40 sanığın yargılanm..
Tamamı 12.4.2021

Adana: Fetö Öğretmenlerine dava

12.04.2021 10:26 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kapatılan eğitim kurumlarında öğretmen ve idareci olarak çalışan tutuksuz 12 sanık hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyl..
Tamamı 12.4.2021

Afyon: Tuğgeneral Beraat Etti

16.04.2021 12:39 Afyonkarahisar'da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılanan eski Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral İ.G.G. beraat etti. 15 Nisan'da Afyonkarahisar 2. Ağ..
Tamamı 16.4.2021

Fetö Medyası Davaları Bozuldu

15.04.2021 13:35 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kapatılan yayın organı Zaman Gazetesi'nin eski yazarları Ali Bulaç, Şahin Alpay ve Mümtazer Türköne'nin 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan aldıkları cezalar ile gaze..
Tamamı 15.4.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
49.504.150