Tam
EskidenYeniye
 

28 Şubat´a Balyoz etkisi

28 Şubat sürecinde, hükümeti devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davaya üç haftalık aradan sonra yarın devam edilecek. Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi´ndeki dava, sanık savunmalarının alınması ile sürecek. Diğer taraftan Yargıtay´ın 10 Ekim´de Balyoz davası kararlarını onamasının 28 Şubat davasını da yakından etkileyeceği konuşuluyor. Yargıtay´ın 65 sayfalık gerekçesinde önemli tespitler yer almıştı. Gerekçede, Çetin Doğan liderliğindeki Balyoz cuntasının, 28 Şubat sürecindeki kazanımların sürdürülmek istenmesi nedeniyle oluşturulduğu şeklinde bir ifade yer alıyordu. Bu ifadelerden hareketle, darbe planı yaptığı net şekilde onaylanan Doğan´ın 28 Şubat´la başlayarak darbe girişimlerinin içinde kesintisiz şekilde yer almaya devam ettiği anlaşılıyordu. Bu tespitin 28 Şubat darbe iddialarını güçlendireceği ve o süreçte rol alan Doğan´ın yargı önündeki durumunu oldukça güçleştireceği anlaşılıyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

22.10.2013 10:29 28 Şubat sürecinde, hükümeti devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davaya üç haftalık aradan sonra yarın devam edilecek. Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi´ndeki dava, sanık savunmalarının alınması ile sürecek.

75 TUTUKLUDAN 54´Ü TAHLİYE EDİLDİ

Toplam 103 sanığı bulunan davada, 75 tutuklu sanıktan 37´si hakkında duruşmalar başlamadan önce tahliye kararı verildi. Duruşmaların başlamasından bu yana ise tutuklu bulunan 38 sanıktan 17´sinin de tahliyesine karar verildi. Tahliye edilen bazı isimler ise şöyle: Dönemin YÖK Başkanı Kemal Gürüz, dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Hayri Bülent Alpkaya, dönemin Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Fevzi Türkeri, dönemin Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanı Tümgeneral Yücel Özsır, OYAK Yönetim Kurulu Başkanı emekli Korgeneral Yıldırım Türker, emekli albay Oğuz Kalelioğlu, emekli Tuğgeneral Metin Yaşar Yükselen, dönemin Genelkurmay İstihbarat Daire başkanı İsmail Ruhsar Sümer, dönemin Genelkurmay Adli Müşaviri emekli Tümgeneral Muhittin Erdal Şenel, dönemin Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri emekli Orgeneral İlhan Kılıç, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Hikmet Köksal, dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Ahmet Çörekçi, emekli Tuğgeneral Abdullah Kılıçaslan, emekli Korgeneral Hakkı Kılınç, emekli Korgeneral Kamuran Orhon, emekli Tümgeneral Çetin Taner ve emekli Korgeneral İzzettin İyigün.

İRTİCA KONULU BRİFİNG İSTENDİ

Mahkemeye heyeti, daha önce Milli Güvenlik Kurulu´ndan (MGK) 28 Şubat´ta yapılan MGK toplantı tutanaklarını istemişti; ancak gönderilen tutanaklarda Fevzi Türkeri´nin yapmış olduğu ´irtica´ konulu brifingin olmadığı anlaşıldı. Bunun üzerine mahkeme heyeti, 28 Şubat 1997´de dönemin Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Fevzi Türkeri tarafından MGK´da yapılan ´irtica´ konulu brifingi MGK´dan ve Genelkurmay Başkanlığı´ndan istedi.

BİR NUMARALI SANIK KARADAYI DURUŞMALARA KATILMIYOR

Bin 309 sayfalık iddianamenin okunmasının ardından dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir, dönemin Genelkurmay Harekât Başkanı Çetin Doğan, Genelkurmay Genel Sekreteri Erol Özkasnak ve dönemin Genelkurmay Adli Müşaviri Erdal Şenel, Güvenlik Harekât Daire Başkanı ve Başbakan Askeri Başdanışmanı Kenan Deniz´in savunmaları alındı. Davanın bir numaralı sanığı dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı ise sağlık sebeplerinden dolayı duruşmalara katılmıyor.

ÇETİN DOĞAN: BÇG YASAL BİR OLUŞUMDUR

28 Şubat davasına yarın sanık savunmalarının alınması ile devam edilecek. Daha önce savunması alınan isimlerden dönemin Genelkurmay Harekât Başkanı Çetin Doğan, bütün emirleri Genelkurmay Başkanı´ndan aldığını söyledi. Savunmasında Batı Çalışma Grubu´nun (BÇG) yasal bir oluşum olduğunu ileri süren Doğan, 10 Nisan 1997´de hazırlanan BÇG konulu belgeyi ben hazırladım. Laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti´ne inanarak bu belgeyi kaleme aldım. Belgenin yasalara aykırı olduğunu kimse söyleyemez. Bugün de altına imza atmak gerekirse bugün yine imzalarım. dedi.

Dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir ise savunmasında BÇG´nin adını kendisinin verdiğini belirtti. İrtica ile mücadele emirlerini Genelkurmay Başkanlığı´ndan aldığını ifade eden Bir, ´gerekirse silah bile kullanırız´ sözünün şahsıyla ilgisi olmadığını öne sürdü. Bir, ayrıca 28 Şubat döneminde hakim ve savcılara bilgilendirme amaçlı brifing verildiğini iddia etti.

Mahkemeye heyeti, bayram tatilinden önce son duruşmanın yapıldığı 1 Ekim´de Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Sekreterliği´nden 54. Hükümet´in protokol listesini istedi. 54. Hükümeti oluşturan milletvekillerini, hangi tarihte kimlerin istifa ettiği bilgisini soran mahkeme, ayrıca Tamer Tatar´ın savcılığa gönderdiği CD´lerin sızdırılmasına ilişkin soruşturma olup olmadığını ve soruşturma varsa sonucunun gönderilmesini talep etti.

Terörle Mücadele Kanunu´nun (TMK) 10. maddesiyle görevli cumhuriyet savcısı Mustafa Bilgili ve Kemal Çetin tarafından hazırlanan bin 309 sayfalık iddianamede sanıklar hakkında, ´Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren devirmeye ve düşürmeye iştirak´ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

28 Şubat soruşturması kapsamında 14 ayrı operasyon yapıldı. İddianamede, bir numaralı sanık olarak dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı gösteriliyor. İkinci sırada Orgeneral Çevik Bir, üçüncü sırada ise Orgeneral Erol Özkasnak yer alıyor. 199´u asker toplam 438 sivil mağdurun bulunduğu davada, dönemin Başbakanı Tansu Çiller mağdurların başında geliyor. (Cihan)

TAHLİYELERE VE BAŞKANA TEPKİ

Tarihi davada 75 olan tutuklu sanık sayısı tahliyeler sonrası 19´a düştü. Davada çok sayıda tahliye kararı verilmesi mağdurlar, müştekiler ve müdahiller tarafından tepki ile karşılandı. Adeta her sağlık raporu getirene raporların doğruluğu tetkik edilmeden tahliye kararı verildiğini belirten müdahiller tepkilerini ?Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanıyor bu kişiler. Normal bir trafik kazasından yargılananlar bile daha fazla tutuklu kalıyor? diyerek gösterdiler. Diğer taraftan sanıkların disiplinsiz hareketlerine ses çıkarmayan, aksi tavırla sanıklara soru yöneltmek isteyen diğer üye hakimlere ve savcıya sık sık müdahale ederek baskı yapan Mahkeme Başkanı Tayyar Köksal da tartışılan isim oldu.

YARGITAY´IN BALYOZ KARARI 28 ŞUBAT´I DA ETKİLEYECEK

Davayla ilgili önemli bir gelişme de geçtiğimiz haftalarda Yargıtay´ın Balyoz davası kararlarını büyük oranda onaması oldu. 10 Ekim 2013 tarihi Türkiye için en önemli günlerden biri oldu. İlk kez bir darbe girişimi yerel mahkemeden sonra Yargıtay tarafından da onaylandı. Daha önce sanık çevrelerinde kararların Yargıtay´dan döneceği kanaati hakimdi. Ancak Yargıtay yerel mahkemenin kararlarına büyük oranda uydu.

Yargıtay 9. Ceza Dairesinin Balyoz Planı davasıyla ilgili kararının 65 sayfalık gerekçesinde çarpıcı tespitler yapıldı. Sanıkların en çok tartışma konusu yaptıkları dijital delillerin güvenilir olmadığı bu nedenle de kabul edilemeyeceği iddiası net ifadelerle reddedildi. Gerekçede dijital delillerin sahte olduğu ve sanıkları mahkum ettirmek isteyen güçlerce değiştirildiği iddiası da yine net ifadelerle reddedildi.

Gerekçede sanıkların tüm dayanaklarını çökerten net ifadeler sadece bunlarla sınırlı değil. Davanın esası olan darbe girişiminin varlığı da açıkça kabul edildi.

Ancak gerekçede 28 Şubat davasını yakından ilgilendiren çok önemli bir ayrıntı daha yer alıyor. Balyoz Darbe Planı hazırlığı yaptığı Yargıtay tarafından onaylanan emekli orgeneral Çetin Doğan o darbe planı hazırlığı sürecinde yani 2003´te İstanbul´daki 1. Ordu Komutanı idi. Ancak Çetin Doğan 28 Şubat davasında da yargılanıyor. Balyoz darbe planı öncesinde 1997 yılında gerçekleşen 28 Şubat darbe sürecinde de etkin rol almakla suçlanıyor.

Yargıtay´ın Balyoz gerekçesinde Çetin Doğan´ın, hükümeti iktidardan uzaklaştırma ve bu amaç için TSK´da ayrı bir hiyerarşik yapılanmaya gitme kararı aldığının anlaşıldığı ifade ediliyor. 28 Şubat sürecinde elde edilen kazanımlardan istifade edilememesi ve ülkede hızlı bir zemin kayma gerekçesi yaşandığı gerekçesiyle hükümeti iktidardan uzaklaştırma ve bu amaç doğrultusunda kara, deniz ve hava unsurları olarak hareket ve eylem planları hazırlama ve hazırlanan eylem planlarını gerçekleştirebilmek için TSK´nın yasal hiyerarşik yapısı dışında ayrı bir hiyerarjik yapılanma gitme kararı aldıkları kaydediliyor. TSK´nın yasal yapılanması dışında suçu işlemeye dönük ayrı yapılanmaya giden oluşumun, planlama, kapsamlı organizasyon, görevlendirme ve bunun gereklerine uygun çalışmalar yaptığının anlaşıldığı belirtiliyor. Sanıklar TSK´nın hiyerarşik yapısı dışında hukuka aykırı yetkiyle meydana getirdikleri oluşumla icra organını cebren ıskata veya vazifeden men etmeye giriştikleri ifade ediliyor. Uluslararası alanda bile caydırıcı gücü bulunan TSK´ya mensup sanıkların kullanabilecekleri cebre karşı icra organının, mukavemet edebilme imkan ve kabiliyeti bulunmadığı belirtiliyor. 5 aşamadan oluşan Balyoz darbe planında askerin son aşamaya kadar gelmesinin de cebir ve şiddet olduğu vurgulanıyor.

İşte bu çok net ifadeler, Balyoz darbe girişiminin var olduğunu dile getiriyor. 65 sayfalık gerekçenin önümüzdeki süreçte en önemli gündem maddelerinden biri olacağı söylenebilir. Gerekçe ile ilgili çok şeyler söylenecektir kuşkusuz. Ancak ilk anda bir ayrıntı dikkati çekiyor.

Gerekçede, Çetin Doğan liderliğindeki Balyoz cuntasının, 28 Şubat sürecindeki kazanımların sürdürülmek istenmesi nedeniyle oluşturulduğu şeklinde bir ifade yer alıyor. Yargıtay´ın bu ifadesinin 28 Şubat davasını yakından etkileyeceği söylenebilir. Çünkü Çetin Doğan, halen görülmekte olan 28 Şubat darbe davasında da yargılanıyor. Davanın en önemli sanıklardan olan Doğan, o süreçte etkin rol almakla suçlanıyor.

Bu ifadeden hareketle, Doğan´ın darbe girişimlerinin içinde kesintisiz şekilde yer almaya devam ettiği gibi bir sonuç çıkıyor. Bu sonucun 28 Şubat darbe iddialarını güçlendireceği ve o süreçte rol alan Doğan´ın yargı önündeki durumunu oldukça güçleştireceği anlaşılıyor. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(22 Ekim 2013, 10:29)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

28 Şubat davasında mahkeme heyeti ile ilgili tartışmalar

28 Şubat davası duruşmaları

Flaş!!! 28 Şubat davası açıldı

28 Şubat soruşturması manşetlerimiz

28 Şubat süreci manşetlerimiz

28 Şubat iddianamesinde arama yap


Balyoz 28 Şubat´ı etkileyecek

Flaş!!! Yargıtay Balyoz´u onadı

Yargıtay´dan Balyoz gibi gerekçe

Yargıtay Başsavcılığı: Balyoz onansın

Flaş!!! Balyoz davası bitti

Balyoz Planı ve davasıyla ilgili manşetlerimiz

Balyoz ve diğer davalardaki delil tartışmaları

Ergenekon, Balyoz ve benzer davaları engelleme girişimleri

Ergenekon, Balyoz ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5636    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Damat Darbeyi Biliyormuş

05.10.2021 11:16 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 1..
Tamamı 5.10.2021

Asker-Polis Mahremlere 143 Gözaltı

07.10.2021 07:51 Ankara merkezli 43 ilde, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının deşifresine yönelik yapılan çalışmalar sonucunda, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet bünyesindeki toplam 117 'mahrem imam' ile 'gaybubet evi' isim..
Tamamı 7.10.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

06.10.2021 10:42 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 6.10.2021

Darbede TRT İşgali davası

07.10.2021 11:26 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 7.10.2021

Baykal Kaset Kumpası davası

05.10.2021 13:46 Ankara'da, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile bazı eski MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin internette yayınlanmasıyla ilgili Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de aral..
Tamamı 5.10.2021

Büyük Bölge Sorumlusu Yakalandı

06.10.2021 13:14 Afyon'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FÖTÖ) soruşturması kapsamında hakkında 8 yıl 9 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan sözde Büyük Bölge Talebe Mesulü olan Bylock kullanıcısı Nizamettin Yıldız polisin düzenlediği operas..
Tamamı 6.10.2021

Tahşiyecilere Kumpas'ta 2. dava

05.10.2021 14:21 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "Tahşiyeciler grubuna" kumpas kurduğu gerekçesiyle FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve eski emniyet müdürleri ile Zaman..
Tamamı 5.10.2021

Dink'te Firari Sanıklar Yargılanıyor

05.10.2021 14:21 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada dosyası ayrılan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 13 firari sanığın yargılanmasına devam edildi. 29 Eylü..
Tamamı 5.10.2021

Can Dündar-MİT Tırları davası

07.10.2021 11:48 İstanbul'da, MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin davada bir müşteki yönünden dosyası ayrılan firari sanık Can Dündar'ın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatının davaya k..
Tamamı 7.10.2021

AK Partili Başkana Kumpas İtirafı

07.10.2021 12:15 Zonguldak'ta, Fetö'nün yargı ve emniyet içinde etkin olduğu dönemde, 2009 yılında gerçekleştirilen Çelik-2 operasyonu kapsamında yapılan operasyona dahil edilen dönemin AK Partili Belediye Başkanı Murat Sesli hakkındak..
Tamamı 7.10.2021

Odatv Yargısı Yargılanıyor

07.10.2021 11:44 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından 'İstanbul'daki Odatv soruşturması ve davası'nda yer alan eski 33 hakim ve savcının 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçların..
Tamamı 7.10.2021

Dicle'de Fetöcü Rektöre Hapis

05.10.2021 14:08 Diyarbakır'da, Dicle Üniversitesi'nin eski rektörü Ayşegül Jale Saraç ve yardımcısı Aytekin Sır, yargılandıkları Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Diyarbakır'daki akademik yapılanmasına ilişkin dava sona erdi. 23 Eyl..
Tamamı 5.10.2021

Akıncı Üssü: Darbe Zararı davası

05.10.2021 14:02 Ankara'da, Milli Savunma Bakanlığı'nın, 15 Temmuz darbe girişiminde darbecilerin Akıncı Üssü'ne verdiği zararın tazmini için aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de bulunduğu 500 sanık hakkında açtığı davada keşif..
Tamamı 5.10.2021

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

05.10.2021 12:59 Ankara'da, İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından "Balyoz" soruşturması ve davasında görev alan 50 eski hakim ve savcı hakkında, "devletin güvenliğine ve siyasal ..
Tamamı 5.10.2021

Sakarya 34 sanık: Altın Lale Derneği

06.10.2021 10:06 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada, kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi 2'si firari 34 sanığın tutuksuz yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 6.10.2021

Sakarya 11 Sanık: Yasadışı Dinleme

06.10.2021 09:59 Sakarya'da, eski Sakarya emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu, 3'ü firari, 10'u eski emniyet mensubu 11 sanığın yasadışı gizli dinleme ve diğer bazı suçlamalarla yargılandığı davanın..
Tamamı 6.10.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
52.412.508