Tam
EskidenYeniye
 

Sözünüzün altında kalmayın istifa edin Türkiye´nin önünü açın

İlk derece hakimleri ve savcılarından gelen tepkilerle zor durumda kalan yüksek yargı, şimdi de ´Pakistan örneği´ üzerinden köşeye sıkıştı. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkan Vekili Kadir Özbek, önceki gün Ankara Adliyesi´nde verilen brifingde, Pakistan´da 1981 yılında yapılan anayasa değişikliği üzerine yüksek yargı mensuplarının topluca istifa etmesine dikkat çekmişti. Özbek´in sözleri ´istifa iması´ olarak algılandı. Bu çıkışa, hukukçulardan ilginç bir tepki geldi: ´Keşke böyle bir şey yapsanız, Türkiye´nin önünü açarsınız. Kimse de hayıflanmaz, yeriniz iki saatte dolar.´

Önceki haber title=Sonraki haber

Sözünüzün altında kalmayın istifa edin Türkiye´nin önünü açın

İlk derece hakimleri ve savcılarından gelen tepkilerle zor durumda kalan yüksek yargı, şimdi de ´Pakistan örneği´ üzerinden köşeye sıkıştı. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkan Vekili Kadir Özbek, önceki gün Ankara Adliyesi´nde verilen brifingde, Pakistan´da 1981 yılında yapılan anayasa değişikliği üzerine yüksek yargı mensuplarının topluca istifa etmesine dikkat çekmişti. Özbek´in sözleri ´istifa iması´ olarak algılandı. Bu çıkışa, hukukçulardan ilginç bir tepki geldi: ´Keşke böyle bir şey yapsanız, Türkiye´nin önünü açarsınız. Kimse de hayıflanmaz, yeriniz iki saatte dolar.´

İlk derece hakimleri ve savcılarından gelen tepkilerle zor durumda kalan yüksek yargı, şimdi de ´Pakistan örneği´ üzerinden köşeye sıkıştı. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkan Vekili Kadir Özbek, önceki gün Ankara Adliyesi´nde verilen brifingde, Pakistan´da 1981 yılında yapılan anayasa değişikliği üzerine yüksek yargı mensuplarının topluca istifa etmesine dikkat çekmişti. Özbek´in sözleri ´istifa iması´ olarak algılanmıştı. Bu çıkışa, hukukçulardan ilginç bir tepki geldi: Keşke böyle bir şey yapsanız, Türkiye´nin önünü açarsınız. Kimse de hayıflanmaz, yeriniz iki saatte dolar. İstifa imasının sadece bir blöf olduğunu düşünen hukukçular, yüksek hakim ve savcıları bu sözlerinin arkasında durmaya ve istifa etmeye çağırıyor. Onlara göre, bu, Türkiye için bir şans olur. Prof. Dr. Mustafa Şentop, bu görüşü seslendirenlerden. İstifa ederlerse çok iyi olur Türkiye açısından. Keşke istifa etseler. Türkiye´nin önünü açmış ve yeni bir şans vermiş olurlar. Ayrılmaları halinde Türkiye´de hiç kimsenin hayıflanacağını zannetmiyorum. En kısa zamanda da yerleri doldurulacaktır. diyor.

Yüksek yargının onurlu bir tek direnişine şahit olmadık

Demokrat Yargı Derneği Eşbaşkanı Osman Can da Türkiye ile Pakistan´daki yargıçlar arasında karşılaştırma yapıyor. Fakat Özbek´ten farklı gerekçelerle. Can şu tespitleri yapıyor: Pakistan´da 1981 yılında yüksek yargıçların darbeye karşı onurlu direnişleri vardı. Türkiye´de bu yönde hiçbir örneğe şahit olmadık. Türkiye´deki örneklerde 27 Mayıs darbesini alkışlayan bir yüksek yargı var, Yassıada yargılamaları utancı var. 1971 darbesinin ardından işbirliği yapan, 80 darbesinden sonra sokağa çıkma yasağının ardından koşa koşa gidip ´Emrinizdeyiz´ diyen bir yüksek yargıçlar profili var. 28 Şubat´ta brifinge koşa koşa giden, askere dokunanları meslekten attıran bir yüksek yargı profilimiz var. İki ülke örneğindeki tek benzerlik ikisinin de yargıç olmaları. Biri militarizme karşı mücadele ederken biri de parlamentoya karşı yapıyor. Eski Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ahmet Gündel de aynı kanaatte. Yüksek yargı yöneticilerinin istifa etmesi toplumda ciddi bir üzüntüye neden olmaz. Ben de memnuniyetle karşılarım bu istifaları. diyen Gündel, Gönül ister ki yargıya siyaset bulaştıranlar, yargıyı ideolojik hale sokanlar istifa etsinler ve bu toplum da rahatlasın. Onların yerine işi daha tarafsız, daha objektif yapacaklar gelsin. çağrısında bulunuyor. Osman Can gibi, yargının darbe dönemlerindeki duruşuna dikkat çeken Gündel, Bizim yargının duruşu her zaman yeniliklerin ve demokrasinin karşısında olmuştur. tezini dile getiriyor. Kadir Özbek´in açıklamalarının, ´Anayasa´ya dokunmayın´ ve ´askeri vesayet sistemi devam etsin´ anlayışı taşıdığını belirten emekli Askeri Hakim Faik Tarımcıoğlu da, Keşke bu çıkışı 12 Eylül´e ve diğer darbelere karşı gösterselerdi, çok daha anlamlı olurdu. ifadesini kullanıyor. Tarımcıoğlu´na göre Kadir Özbek´in açıklaması, ´aba altından sopa göstermek´. İstifa edebileceklerine ihtimal vermiyor.

Yanlış anlaşılmış: İstifa etmeyeceğiz

İlk derece hakimleri ve savcılarından gelen tepkilerle zor durumda kalan yüksek yargı, şimdi de ´Pakistan örneği´ üzerinden istifayı tartışıyor. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkan Vekili Kadir Özbek, önceki gün Ankara Adliyesi´nde verilen brifingde, Pakistan´da 1981 yılında yapılan anayasa değişikliği üzerine yüksek yargı mensuplarının topluca istifa etmesine dikkat çekmişti. Özbek´in sözleri ´istifa iması´ olarak algılanmıştı. Fakat Özbek, dün sözlerine açıklık getirerek, Bu bir istifa iması değil. dedi. HSYK´ya gelişinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Kadir Özbek, Daha önce yaşanmış, yargının ortaya koyduğu bir tepkiyi örnek gösterdim. Biz de hukuk çerçevesi içerisinde ne yapmamız gerekirse o mücadelemize devam edeceğiz, anlamında söyledim. açıklamasını yaptı.

CHP rahatsız oldu: İstifa olmaz, sonuna kadar direnmeliyiz

Özbek´in sözlerine CHP´den ilginç bir tepki geldi. CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek, Özbek´e, Herkes isyanını dile getirsin, tepkisini dile getirsin ama dirençli olsun. Böyle istifa edip giderek sorunları çözemeyiz. Sonuna kadar direnmeliyiz. karşılığını verdi. HSYK Başkan Vekili, Pakistan´da 1977 yılında yönetimi darbeyle ele geçiren General Ziya ül-Hak´ın hazırlattığı anayasaya atıf yapmıştı. Ziya ül-Hak´ın yüksek yargı temsilcilerine, ´Anayasa üzerine yemin edin´ diye baskı kurduğunu, ancak yargı mensuplarının bunu reddederek görevlerinden istifa ettiklerini anlatmıştı. Kendisinin de 82 Anayasası üzerine yemin ettiğini unutarak, Türk hakim ve savcıları, Pakistan hakim ve savcılarından daha duyarsız değillerdir. demişti.

MHP´den Özbek´e destek: AKP zihniyeti bu ülkenin yönetiminden milletçe uzaklaştırılacaktır

MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır, HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek´in sözlerini ´toplu intihar´ olarak niteleyerek, Bir toplu intihar mahiyetinde istifa konuşulmaya başlanmışsa, bu hayra alamet değildir. Türkiye´nin geldiği nokta itibarıyla kıyametin bir öncesi haldir. değerlendirmesi yaptı. AK Parti iktidarının Türkiye´nin çivisini çıkarttığını savunan Şandır, Sayın Özbek´in, yargının geldiği nokta bunun en canlı örneğidir. dedi. MHP olarak herkesi ve her kurumu hukuk içinde kalmaya davet ettiklerini kaydeden Şandır, bu çevreleri, Bugünler geçecektir, AKP zihniyeti bu ülkenin yönetiminden milletçe uzaklaştırılacaktır. diye teskin etti. ( Zaman)

(14 Nisan 2010, 10:16)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Kontrgerilla´nın yargıdaki örgütlenmesi

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=1725    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Kara Harp'teki 63 Müebbet Onandı

08.02.2020 16:42 Ankara'da, Yargıtay, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Harp Okulundan Genelkurmay Başkanlığına giderek darbecilere destek verdikleri iddiasıyla yargılanan 63 sanığa verilen müebbet hapis cezalarını onadı. 7 Şubat..
Tamamı 8.2.2020

Fetö Suikast Timi'ne Yağma davası

08.02.2020 16:57 Muğla'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast düzenlemek için Marmaris ilçesinde konakladığı otele saldıran 'suikast timi'ndeki 37 hükümlünün..
Tamamı 8.2.2020

Savcı Zekeriya Öz'e yeni dava

08.02.2020 16:47 İstanbul'da, firari Ergenekon savcısı Zekeriya Öz hakkında görevde olduğu dönemde tutuklu sanık Taner Büber'e yalan beyan vermesi karşılığında tahliye vaadi verdiği gerekçesiyle yeni iddianame hazırlandı. 21 Ocak'taki..
Tamamı 8.2.2020

Mobeseci Aktepe'nin cezası onandı

08.02.2020 16:38 Ankara'da, Bölge Adliye Mahkemesi 21. Ceza Dairesi, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ile Milli İstihbarat Teşkilatında (MİT) görev yapan eski istihbaratçı Basri Aktepe'ye Fetullahçı Terör Örgütü'ne üye olduğu..
Tamamı 8.2.2020

Şanlıurfa 6 Müebbet gerekçesi

08.02.2020 16:26 Şanlıurfa'da, 5. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin 20. Zırhlı Tugay Komutanlığındaki yaşananlara yönelik 6 sanık hakkında 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçunda..
Tamamı 8.2.2020

Boydak Kardeşlerin cezaları onandı

08.02.2020 16:18 Kayseri'de, eski Boydak Holding yöneticilerine Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) kapsamında verilen mahkumiyet kararları Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi tarafından hukuka uygun bulundu. 29 Ocak'taki gelişme..
Tamamı 8.2.2020

Kaynak Holding'e 4 Hapis

08.02.2020 15:16 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü(FETÖ)'nün finans merkezi olduğu gerekçesiyle kayyum atanan Kaynak Holding'in eski yöneticilerinin arasında bulunduğu 4 tutuklu sanığın yargılandığı davada sanıklar 13 ile 9 yıl aras..
Tamamı 8.2.2020

Kosova'da Paketlenen Sanığa Hapis

08.02.2020 14:40 İstanbul'da, FETÖ'nün yurtdışı yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında Kosova'dan Türkiye'ye getirilen sanık Hasan Hüseyin Günakan'ın yargılanması sona erdi. 28 Ocak'ta İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruş..
Tamamı 8.2.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

08.02.2020 14:11 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanıklı davaya devam edildi. 26.01.2020 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR..
Tamamı 8.2.2020

Kara Kuvvetleri Darbe davası

08.02.2020 13:43 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki (KKK) eylemlere ilişkin 142 sanıklı davaya sanıkların savcılığın esas hakkındaki mütalaasına karşı savun..
Tamamı 8.2.2020

Ergenekon yargısı yargılanıyor

08.02.2020 13:21 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpas davalarından 'Ergenekon' davasına bakan 8 eski hakim ve savcının, 'suç uydurmak ve görevi kötüye kullanmak' suçlarından yargılandığı davaya devam edildi. 03.02.2020..
Tamamı 8.2.2020

İzmir 66 sanıklı darbe davası

08.02.2020 16:15 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin 137 sanık hakkında İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince verilen hükmün ardından, istinaf tarafından 66 sanık yönünden duruşma açılması kararı üzerine san..
Tamamı 8.2.2020

Jandarma Darbe davası

08.02.2020 14:06 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığı Karargahındaki eylemlere ilişkin 243 sanıklı davaya, esas hakkındaki savunmaların alınmasıyla devam ..
Tamamı 8.2.2020

Balıkesir 5 sanıklı Darbe davası

08.02.2020 14:19 Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi davasında iddia makamı, eski üst düzey komutanların da aralarında bulunduğu biri tutuklu 5 sanığın yargılanmasına devam edildi. 24 Ocak'ta Balı..
Tamamı 8.2.2020

Tuskon Fetö davası

08.02.2020 15:59 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik 55 sanıklı davada, kapatılan TUSKON'un başkanı firari sanık Rızanur Meral'in eşi sanık Zeynep Meral savunma yaptı. 03.02.2020 GÜNKÜ D..
Tamamı 8.2.2020

Zonguldak 21 sanıklı Fetö davası

08.02.2020 16:33 Zonguldak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik, farklı meslek gruplarından 21 sanığın yargılandığı davanın duruşması görüldü. 28 Ocak'ta Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki du..
Tamamı 8.2.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
41.187.502