Tam
EskidenYeniye
 

Çiçek´e kötü haber: Makine imzası Adli Tıp´ta tespit ediliyor

´Kontrgerilla Belgesi´nin altındaki ıslak imzanın kendisine ait olmadığını savunan ve Ergenekon davasında duruşmaya getirdiği bilgisayar destekli ´ıslak imza makinası´yla taklit ıslak imza atılabileceğini göstermeye çalışan Albay Dursun Çiçek´e, adli tıp uzmanlarından kötü haber geldi. Adli Tıp uzmanları, ´Bir imzanın makine imzası olup olmadığı yüksek oranda doğruluk payı ile tespit edilir... Çalışmalar ile imzanın gerçekliği belirlenebiliyor. Örneğin makine imzasında normal imzada kağıt arkasında çıkan iz, burada bulunmaz. Ayrıca makine imzalarında el imzasındaki gibi imzanın başlangıç ve bitiş noktalarının sabit olarak başlayıp bitmesi durumu yoktur. Kalemle atılan imzalar hıza göre incelik gösterir, makine imzalarında ise bu incelme bulunmaz´ dediler.

Çiçek´e kötü haber: Makine imzası Adli Tıp´ta tespit ediliyor

´Kontrgerilla Belgesi´nin altındaki ıslak imzanın kendisine ait olmadığını savunan ve Ergenekon davasında duruşmaya getirdiği bilgisayar destekli ´ıslak imza makinası´yla taklit ıslak imza atılabileceğini göstermeye çalışan Albay Dursun Çiçek´e, adli tıp uzmanlarından kötü haber geldi. Adli Tıp uzmanları, ´Bir imzanın makine imzası olup olmadığı yüksek oranda doğruluk payı ile tespit edilir... Çalışmalar ile imzanın gerçekliği belirlenebiliyor. Örneğin makine imzasında normal imzada kağıt arkasında çıkan iz, burada bulunmaz. Ayrıca makine imzalarında el imzasındaki gibi imzanın başlangıç ve bitiş noktalarının sabit olarak başlayıp bitmesi durumu yoktur. Kalemle atılan imzalar hıza göre incelik gösterir, makine imzalarında ise bu incelme bulunmaz´ dediler.

Türkiye 2009´daki imza makinesi tartışmalarını bugünlerde bir kez daha yaşıyor. ´Islak İmzalı Kontrgerilla Belgesi´nin ilk olarak fotokopisi ortaya çıktı. Ergenekon sanıklarının avukatı daha sonra kendisi de sanık haline gelen Avukat Serdar Öztürk´ün Ankara´daki bürosunda ele geçirilen fotokopi belge günler sonra Taraf gazetesinde yayınlandığında Türkiye tam olarak sarsılmıştı. Masum cemaatlerin evlerine nasıl silah yerleştirilerek silahlı ve tehlikeli teröristler olarak gösterileceklerini işleyen kontrgerilla planı çok somut isimler vererek hem hükümeti hem de cemaatleri hedef alıyordu. Bu belgenin fotokopi olduğu ve dolayısıyla hukuken geçerliliği bulunmadığı tartışması yaşandı. Belgede imzası bulunan Kurmay Albay Dursun Çiçek tutuklanmışken belgenin fotokopi olması gerekçesiyle serbest bırakıldı.

Önce fotokopi, kağıt parçası denildi

Ancak çok kısa süre sonra meçhul bir subay tarafından belgenin ıslak imzalı aslı bir ihbar mektubuyla birlikte Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı´na gönderildi. Savcılığın Adli Tıp Kurumuna yaptırdığı incelemede imzanın Çiçek´e ait olduğu tespit edildi. Ancak Çiçek´in itirazları üzerine tekrarlanan ve diğer kurumlarca da yapılan toplam 7 inceleme de aynı sonucu verdi.

Aslı ortaya çıkınca tartışma bitmedi

Bu noktada ´ıslak imza makinesi´ tartışması başlatıldı. Fotokopisinin ilk kez ortaya çıkması üzerine başlayan fotokopiden delil olmaz tartışması, aslının ortaya çıkmasıyla şekil değiştirdi. Bu kez ıslak imzanın da delil olamayacağı çünkü makineyle atılmış olabileceği gibi imza incelemesi yapan tüm kriminologlar ve grafologları şaşırtan bir tartışma başlatıldı. Hatta tartışma askeri çevrelerde o kadar aşırıya kaçırıldı ki tek başına ıslak imzanın varlığının yetmeyeceği, kağıtta albayın parmak izinin olup olmadığı, kağıdın genelkurmayda kullanılan kağıtlardan olup olmadığı ve benzeri bir kaç açıdan daha teyit edilmesi gerektiği ileri sürüldü. Albay Çiçek imza incelemesinin yurt dışında da tekrarlanmasını talep ederek yurt içindeki incelemeleri taraflı göstermeye çalıştı. Oysa jandarma kriminal dahi imzanın albaya ait olduğunu tescil etmişti.

Çiçek´in avukatı Poyrazköy davasında da imza makinesi şovu yapmıştı

Islak imza tartışmasının bir benzeri Poyrazköy davasında yaşandı. Dursun Çiçek gibi diğer bir Ergenekon tutuklusu Binbaşı Levent Bektaş´ın avukatlığını yapan Celal Ülgen ile Bektaş´ın diğer avukatı Hüseyin Ersöz o davada şov yapmış ve dava konusu delil belgelerindeki Bektaş´a ait imzanın ıslak imza makinesi ile atıldığını iddia etmişlerdi. Bu iddia üzerine duruşmada başlayan tartışmada söz alan üye hakim Mehmet Karababa ile Levent Bektaş´ın avukatlarından Celal Ülgen arasında şu konuşma geçmişti: Hakim Karababa: ´Gerçek imza ile imza makinesi tarafından yapılan imzalar eğim, kağıda uyguladığı basınç ve el hareketleri bakımından benzerlik taşıyor mu? Elinizde buna örnek gösterebileceğiniz bir belge var mı?´ Avukat Ülgen: ´Evet aynı olur. Buna ilişkin elimizde ticari bir davaya ait belge var, bunu size sunacağız.´ Hakim Karababa: ´Çek gibi ticari belgelere ıslak imza makinesi ile atılan imza Adli Tıp Kurumu´nca, bilimsel kurullarca tespit edilebilir mi?´ Avukat Ülgen: ´Evet çözer.´ Hakim Karababa: ´O zaman sorun yok. Aksi halde ticaret hayatı çökerdi.´ İşte Ergenekon sürecinde iki kez yaşanmış olan ´ıslak imza makinesi´ tartışmaları bugünlerde tekrar gündeme geldi.

Makina imzası kolay tespit edilir

Albay Dursun Çiçek´in dünkü duruşmada, Demokrasiye Müdahale Planı´nın kendi tarafından yazılması durumunda orjinal belgenin nasıl olacağına ilişkin ´mesaj dolu´ bir plan sundu. Albay Çiçek, kendi hazırlaması durumunda belgenin girişinde ?T.C. Genelkurmay Başkanlığı / Ankara? olarak kurum adıyla başlayacağını, belgede 3. Bilgi Destek Şube Müdürü olarak Dursun Çiçek adının yanı sıra Genelkurmay İkinci Başkanı´nın adının bulunacağını ve belgenin sonunda ?Genelkurmay Başkanı emriyle? ibaresinin yer alacağını söyledi. Demokrasiye Müdahale Planı´nın altındaki ıslak imzanın kendisine ait olmadığını savunan ve Ergenekon Mahkemesine getirdiği bilgisayar destekli makinayla taklit ıslak imza atılabileceğini göstermeye çalışan Albay Dursun Çiçek´e, adli tıp uzmanlarından kötü haber geldi.

Makina bazı özellikleri taklit edemez

İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Belge İnceleme Uzmanı Prof. Dr. M. Fatih Yavuz ?Bir imzanın makine imzası olup olmadığı yüksek oranda doğruluk payı ile tespit edilir. Çok komplike ıslak imza makineleri var. Onların imzasını tespit etmek daha zor ama bu makineler her yerde bulunan türden değil. Yine de çalışmalar ile imzanın gerçekliği belirlenebiliyor? dedi. Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi Grafoloji bölümünden emekli olan Emel Aydoğan ise ?Makine imzaları yüksek oranda belirlenebiliyor. Örneğin makine imzasında normal imzada kağıt arkasında çıkan iz, burada bulunmaz. Ayrıca makine imzalarında el imzasındaki gibi imzanın başlangıç ve bitiş noktalarının sabit olarak başlayıp bitmesi durumu yoktur. Kalemle atılan imzalar hıza göre incelik gösterir, makine imzalarında ise bu incelme bulunmaz? dedi. ( Bugün)

Abdullah Harun

(07 Temmuz 2010, 14:41)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Islak İmzalı ´AKP ve Gülen´i Bitirme Planı´ manşetlerimiz

7´nci iddianamede (Islak İmza) arama yap

Islak imzanın gerçekliği tartışmalarını içeren manşetlerimiz

Albay Dursun Çiçek´in Islak İmza davasındaki savunma ve sorgusu manşetleri

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=1979    yazdır/print
Bir Islak İmza tartışması da Poyrazköy davasında

Poyrazköy davasının bugün görülen 3. duruşmasında sanık Levent Bektaş´ın avukatları Celal Ülgen ile Hüseyin Ersöz´ün şovu yaşandı. Çeşitli konularda sert çıkışlar yapan avukat Ülgen, mahkeme heyetine de birkaç kez bağırdı ve azarladı. Dijital sunumlarla belgelere yazı ve imzaların sonradan eklenebileceğini video eşliğinde bilimsel olarak anlatan Ersöz de, soruşturma savcılarından Ercan Şafak´ın imzasının iddianameden alınarak belgelere taşınmasını gösteren videoları da mahkeme heyetine izletti. Bu videolarda Cumhuriyet Savcısı Ercan Şafak´ın ´Kafes Operasyonu Eylem Planı´ iddianamesindeki imzaları, imza makinesi tarafından okunarak ´Kafes Planı´ belgesine atıldı. İmzaların kopya edilmesinin mümkün olduğunu savunarak bu videolarla ilgili teknik açıklamalarda bulunan avukat Ersöz, imza taklit makinelerinin fiyatları hakkında da bilgi verdi. Bunun üzerine söz alan üye hakim Mehmet Karababa ile Levent Bektaş´ın diğer avukatı Celal Ülgen arasında şu konuşma geçti: Hakim Karababa: ´Gerçek imza ile imza makinesi tarafından yapılan imzalar eğim, kağıda uyguladığı basınç ve el hareketleri bakımından benzerlik taşıyor mu? Elinizde buna örnek gösterebileceğiniz bir belge var mı?´ Avukat Ülgen: ´Evet aynı olur. Buna ilişkin elimizde ticari bir davaya ait belge var, bunu size sunacağız.´ Hakim Karababa: ´Çek gibi ticari belgelere ıslak imza makinesi ile atılan imza Adli Tıp Kurumu´nca, bilimsel kurullarca tespit edilebilir mi?´ Avukat Ülgen: ´Evet çözer.´ Hakim Karababa: ´O zaman sorun yok. Aksi halde ticaret hayatı çökerdi.´

Bir Islak İmza tartışması da Poyrazköy davasında

Poyrazköy davasının bugün görülen 3. duruşmasında sanık Levent Bektaş´ın avukatları Celal Ülgen ile Hüseyin Ersöz´ün şovu yaşandı. Çeşitli konularda sert çıkışlar yapan avukat Ülgen, mahkeme heyetine de birkaç kez bağırdı ve azarladı. Dijital sunumlarla belgelere yazı ve imzaların sonradan eklenebileceğini video eşliğinde bilimsel olarak anlatan Ersöz de, soruşturma savcılarından Ercan Şafak´ın imzasının iddianameden alınarak belgelere taşınmasını gösteren videoları da mahkeme heyetine izletti. Bu videolarda Cumhuriyet Savcısı Ercan Şafak´ın ´Kafes Operasyonu Eylem Planı´ iddianamesindeki imzaları, imza makinesi tarafından okunarak ´Kafes Planı´ belgesine atıldı. İmzaların kopya edilmesinin mümkün olduğunu savunarak bu videolarla ilgili teknik açıklamalarda bulunan avukat Ersöz, imza taklit makinelerinin fiyatları hakkında da bilgi verdi. Bunun üzerine söz alan üye hakim Mehmet Karababa ile Levent Bektaş´ın diğer avukatı Celal Ülgen arasında şu konuşma geçti: Hakim Karababa: ´Gerçek imza ile imza makinesi tarafından yapılan imzalar eğim, kağıda uyguladığı basınç ve el hareketleri bakımından benzerlik taşıyor mu? Elinizde buna örnek gösterebileceğiniz bir belge var mı?´ Avukat Ülgen: ´Evet aynı olur. Buna ilişkin elimizde ticari bir davaya ait belge var, bunu size sunacağız.´ Hakim Karababa: ´Çek gibi ticari belgelere ıslak imza makinesi ile atılan imza Adli Tıp Kurumu´nca, bilimsel kurullarca tespit edilebilir mi?´ Avukat Ülgen: ´Evet çözer.´ Hakim Karababa: ´O zaman sorun yok. Aksi halde ticaret hayatı çökerdi.´

Islak imza makinesiyle orjinal imza birebir taklit edilemez

Bu tartışmanın ne şekilde gelişeceği merakla bekleniyor. Islak imza makinesiyle imzaların taklit edilebileceği iddiası, Kurmay Albay Dursun Çiçek´in ıslak imzalı komplo planının ele geçirilmesi sonrasında da yaşanmıştı. Uzmanlar, makineyle imzaların ilk planda benzerlik gösterebileceğini ancak, özellikle basınç yönünden orjinal imzanın taklit edilmesinin mümkün olmadığını, bir imzanın makineyle mi yoksa elle mi atıldığının laboratuvardaki çeşitli incelemelerle anlaşılabileceğini belirtmişlerdi. Zaten Adli Tıp ve diğer kurumlardaki incelemelerde de imza örnekleri, 11´e kadar varan farklı açılardan incelenmekte ve sonuca varılmaktadır. Albay Çiçek´in imzası için de çok sayıda inceleme yapılmış, tümünde de imzanın el ürünü ve orjinal olduğu sonucuna varılmıştı. Aynı tartışmaların daha geniş şekilde Poyrazköy davasında da yaşandığına dikkat çeken uzmanlar, makineyle atılmış taklit imzanın orjinale benzeyebileceğini, ancak birebir taklidinin kesinlikle mümkün olmadığını, aradaki farkın laboratuvar incelemeleriyle tereddütsüz ortaya çıkarılabileceğini bildiriyorlar.

Poyrazköy´de 3. duruşma yapıldı

Ergenekon soruşturması kapsamında Poyrazköy´de yapılan kazılarda ele geçirilen mühimmata ilişkin haklarında dava açılan 5´i tutuklu 17 sanığın yargılandığı davanın üçüncü duruşması başladı. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, savunmasını yapmak üzere tutuklu sanık Ercan Kireçtepe´ye söz vermek istedi. Buna karşı çıkan Levent Bektaş´ın avukatı Celal Ülgen, savunmanın tek ve bütün olduğunu, sanık savunma yaptıktan sonra avukatına söz verilmesi gerektiğini, bunun kesintiye uğratılamayacağını söyledi. Üye hakim Mehmet Karababa´nın, Kireçtepe´nin savunmasına geçilmesi konusunda Yılmazabdurrahmanoğlu´na destek vermesi üzerine Ülgen, Sayın üye müdahale ediyor. Mahkemeyi kim yönetiyor? diye konuştu. Bunun üzerine Yılmazabdurrahmanoğlu, savunma yapması için Bektaş´ın avukatlarına söz verdi. Bektaş´ın avukatlarından Celal Ülgen, Yargılamada silahların denkliğinin eşit olmadığını, savcıların hakimlerle aynı seviyede, avukatların ise daha aşağıda oturduğunu, bunun da adliye binası yapılırken savcıların marangozlara olan yakınlığından kaynaklandığını söyledi.

Sadece Bektaş değil aslında TSK, Türkiye, çağdaşlık ve Mustafa Kemal hedef alınıyor

Savcı Nuri Ahmet Saraç ise Marangozlar vatan haini değil, bu ülkenin evladı. Biz tüm meslek gruplarına eşit mesafedeyiz dedi. Mahkeme heyetinden izin isteyerek savunmasını oturduğu yerden yapan Ülgen, dün müvekkiline yapılan çapraz sorgu sırasında Neden siz? Sizi özel kılan bir husus var mı? diye soruların yöneltildiğini hatırlattı. Bunun sadece Bektaş´a yönelik bir tuzak olmadığını söyleyen Ülgen, Bu askerler ülkemizin kahraman askerleridir, kahramanlarıdır. Olayın bütününe baktığımızda görevi sırasında üç altın madalya alan bir subayın, Suriye´den Apo´yu getiren komutanın Ergenekon´da sanık olduğunu görürüz. Demek ki burada birçok subay hedef alınıyor. Aslında hedef alınan TSK´dır. Aslında hedef alınan Türkiye´dir. Aslında hedef alınan çağdaşlıktır. Aslında hedef alınan Mustafa Kemal´dir. Bunu ne kamuoyu, ne sayın savcılar, ne de biz görmezden gelebiliriz dedi. Avukat Ülgen, adil bir yargılama için mahkemeden bazı bilgi ve belgeler istediklerini, ancak sonuç alamadan savunma yapmak durumunda kaldıklarını vurguladı. Müvekkilinden ele geçirilen ve delil olarak iddianamede geçen CD´lerin gerçek olup olmadığının bilinmediğini ifade eden Ülgen, sanık telefonlarının dinlenmesine ilişkin mahkeme kararının da dava dosyasında bulunmadığını belirtti. Sanık avukatlarından belge ve bilgilerin kaçırıldığını, bu nedenle karanlık odada savunma yaptıklarını söyleyen Ülgen, bunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi hükümlerine aykırı olduğunu söyledi. Müvekkilimin yakalanması ve gözaltına alınması sırasında birçok hukuksuzluk gerçekleşmiştir diyen Ülgen, arama ve el koyma işlemleri sırasında da birçok yasa dışılık yapıldığını, arama kararlarında Ceza Muhakemesi Kanunu´nu 117. maddesinin uygulanmasını da anlayamadığını ifade etti.

Barkovizyona neden bakmıyorsunuz´ tartışması

Ülgen, barkovizyonu kullanarak bir şeyler anlattığı sırada hakim ve savcıların önlerine bakmasına tepki göstererek, Niçin ekrana bakmıyorsunuz? Bakmayacaksanız neden görsel savunma yapıyoruz? Anlamıyorum dedi. Bunun üzerine Yılmazabdurrahmanoğlu da barkovizyona bakmak zorunda olmadıklarını söyledi. Müvekkilinin ev ve iş yerinin aranması kararı ile bu kararı talep eden yazının aynı bilgisayardan çıktığını öne süren Ülgen, iddia makamı ile kararı verecek olan hakimin bu yakınlığını anlayamadığını söyledi. Ülgen, Arama kararı varsa önce bu yapılacak. Kararda ´bilgisayarları al gel´ demiyor. Burada hukuksuzluk vardır. Müzekkerede mevcut delillerle birlikte yeni delillerin bulunması durumunda yakala diyor. Ancak arama kararıyla yeni delil bulunamıyor, ancak yakalama yapılıyor. Oysa müzekkerede bir suç unsuru bulabilirsen yakala deniyor. Ayrıca arama sırasında el konulan CD ve DVD´lerin seri numarası alınmamış ve torbaya konulmamış. Sadece son aramada el konulan şeyler torbaya konulmuştur. Bunların tamamı yasa dışıdır dedi. Bektaş´ın ofisinden ele geçirilen CD´lerin birinci incelemesinin 22 Nisan, ikinci incelemesinin ise 9 Mayıs 2009´da yapıldığını hatırlatan Ülgen, soruşturma savcısı Ercan Şafak´ın 27 Nisan 2009´da ifadesini aldığı davanın sanıklarından Eren Günay´a, henüz kendisine ulaşmamış ve tespit edilmemiş olan ´Kafes Eylem Planını sorduğunu öne sürdü. Ülgen, savcının kendisine 11 Mayıs 2009´da ulaşacak planı 27 Nisan´da Günay´a sormasının bir komplo tezgahının hazırlandığının kanıtı olduğunu savunurken, duruşmayı izleyenler tarafından alkışlandı. Mahkeme Heyeti Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu ise alkışlayanları uyararak, dinleyicilerin sessiz olmasını istedi.

Ek gözaltı süresi

Müvekkili hakkındaki gözaltı süresinin bitiminden yaklaşık bir saat sonra ek bir kararla uzatıldığını, gözaltı süresinin bitmesinin hemen ardından şüphelinin serbest bırakılması gerektiğini, ancak bunun yapılmadığını anlatan Ülgen, savcıların gözaltı süresi konusunda bir hata yapıldığını anlamaları üzerine el yazısıyla belgeye İki saat yol hariç notunu düştüklerini kaydetti. Bektaş´ın diğer avukatı Hüseyin Ersöz ise, bir dijital verinin delil olarak nitelendirilebilmesi için olayı temsil ediyor, akla, mantığa ve hukuka uyuyor olması gerektiğini dile getirdi. Suçlulardan elde edilen dijital verilerin bilirkişilerce incelemesi gerektiğini anlatan Ersöz, ancak müvekkilinden elde edilen dijitallerin Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü´nde görevli polislerce incelendiğini savundu. Bunun hukuka aykırı olduğunu ifade eden Ersöz, dijital verilerdeki bir dokümanda yapılacak en ufak değişikliğin, o dosyanın hash değerinde değişikliğe neden olacağını söyledi. Avukat Ersöz, Aramada el konulan dijitallerin delil sayılabilinmesi için kopyalarının ve dokümanların hash değerinin alınması gerekir. Alınmamışsa bunlar delil sayılmaz. Müvekkilimin evinde ve iş yerinde yapılan aramada el konulan dokümanlar için bunlar yapılmamıştır. Eğer kopyalama ve hash değer alınmamışsa dokümanda sonradan kolaylıkla değişiklik yapılır. Dokümanlarda değişiklik yapılıp yapılmadığını sadece hash değerle anlarız diye konuştu.

Video izlettirildi

Hüseyin Ersöz, mahkeme heyeti ve duruşmadakilere barkovizyondan ıslak imzanın taklit edilmesi ve belgelerde kullanılan imzaların başka belgelere kopyalanarak kullanılmasıyla ilgili iki video izletti. Bu videolarda Cumhuriyet Savcısı Ercan Şafak´ın Kafes Eylem Planı iddianamesindeki imzaları, imza makinesi tarafından okunmasının ardından Kafes Eylem Planı olduğu iddia edilen belgeye atıldı. İmzaların kopya edilmesinin mümkün olduğunu belirterek, bu videolarla ilgili teknik açıklamalarda bulunan avukat Ersöz, imza taklit makinelerinin 800 dolar ile 4 bin dolar arasında değişen fiyatlarla alınabileceğini de ifade etti. Bunun üzerine söz alan üye hakim Mehmet Karababa ile Levent Bektaş´ın diğer avukatı Celal Ülgen arasında şu konuşma geçti: Hakim Karababa: ´Gerçek imza ile imza makinesi tarafından yapılan imzalar eğim, kağıda uyguladığı basınç ve el hareketleri bakımından benzerlik taşıyor mu? Elinizde buna örnek gösterebileceğiniz bir belge var mı?´ Avukat Ülgen: ´Evet aynı olur. Buna ilişkin elimizde ticari bir davaya ait belge var, bunu size sunacağız.´ Hakim Karababa: ´Çek gibi ticari belgelere ıslak imza makinesi ile atılan imza Adli Tıp Kurumu´nca, bilimsel kurullarca tespit edilebilir mi?´ Avukat Ülgen: ´Evet çözer.´ Hakim Karababa: ´O zaman sorun yok. Aksi halde ticaret hayatı çökerdi.´ Söz alan Cumhuriyet Savcısı Nuri Ahmet Saraç ise mahkeme salonunun kutsal olduğunu ve bir arena sayılmaması gerektiğini belirterek, avukat Celal Ülgen´in yargılamada savcıların hakimlerle aynı seviyede oturmaması gerektiği ve savcıların marangozlara yakınlığı ile ilgili sözleri nedeniyle duruşma adabına aykırı hareket etmekten ikaz edilmesini istedi.

Datastash programı hakkında bilgi

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi´nde barkovizyon sunumuna devam eden tutuklu sanık Levent Bektaş´ın avukatı Hüseyin Ersöz, Kafes eylem planının bir görüntü CD´sine gizlenmesini sağladığı iddia edilen Datastash programı hakkında mahkeme heyetine bilgi verdi. Söz konusu Singapur menşeili programın aslında bir sıkıştırma programı olduğunu ve ultra gizlilik taşıyan bir program olarak kabul edilemeyeceğini anlatan Ersöz, bu programla belgenin görüntüye gizlenmesi sonucu görüntü boyutunun arttığını ve buradan görüntüye belge eklendiğinin anlaşılabileceğini ifade etti. Barkovizyon sunumunda datastash programıyla dört tane jpeg formatlı belgeyi bir müzik klibine ekleyen Ersöz, daha sonra bu belgeleri programdan çıkararak masa üstüne kaydetti. Programın demosunun internetten indirilebileceğini ve herkes tarafından kullanılabileceğini öne süren Ersöz, programdan çıkarılan belgelerde, oluşturma tarihi olarak datastash programının kullanıldığı günün yazıldığını ve bu programın kullanılması nedeniyle oluşturma tarihine başka bir tarihi eklemenin mümkün olamayacağını kaydetti. Ersöz, datastash programıyla gizlendiği iddia edilen söz konusu Kafes eylem planında, belgelerin oluşturulma tarihinin ise çelişkili olduğu için hukuka aykırı nitelik taşıdığını iddia etti.

Bektaş için tahliye talebi

Duruşmada söz alan Bektaş´ın avukatlarından Celal Ülgen, Ceza Muhakemesi Kanunu´nun (CMK) yanlış uygulanarak müvekkili Bektaş´ın yaklaşık bir yıldır tutuklu kalmasına neden olunduğunu ve tutuklamanın özgürlüğün kısıtlanmasıyla ilgili bir karar olduğunu belirterek, bütün yargılananların aksi kanıtlanıncaya kadar masum kabul edilmesi gerektiğini söyledi. Müvekkili Bektaş için tutuklama tedbirlerinin uygulanmasına gerek olmadığını ve Bektaş´ın tutuksuz da yargılanabileceğini savunan Ülgen, daha fazla mağdur olmaması için Bektaş´ın tahliye edilmesini talep etti. Celal Ülgen, mahkeme heyeti ile Cumhuriyet Savcısı´na Levent Bektaş´ın savunması ile savunmaya ilişkin çeşitli belgelerin bulunduğu bir dosya dağıttı.

Kireçtepe: Kardak krizinde ödüllendirildim

Duruşmada savunmasını yapması için söz verilen tutuklu sanıklardan Yarbay Ercan Kireçtepe, 1990 yılında SAT kursuna gönüllü başvurduğunu ve 1991´de bu kurstan mezun olduğunu belirterek, 1996 yılında Avrasya Feribotu´ndaki vatandaşların kurtarılması operasyonu ile aynı yıl Yunanistan ve Türkiye arasında baş gösteren Kardak krizinde görev aldığını söyledi. Kireçtepe, Kardak Adası´na çıkıp Türk bayrağını dikenlerden biri olduğunu ve bu nedenle devlet tarafından üstün cesaret ve feragat ödülüyle ödüllendirildiğini aktardı. Önemli başka operasyonlarda da görev aldığını anlatan Kireçtepe, bir bütünün parçası olduğunu, görev yaptığı zamanlarda tek ceza bile almadığını, 2009 yılında silahlı terör örgütü üyesi olarak suçlanarak gözaltına alınıp tutuklandığını ve yaklaşık 12 aydır suçsuzluğunu kanıtlayamadığını ifade etti. Kendisine iftira atanların hak ettikleri cezayı çekeceğini umduğunu belirten Kireçtepe, SAT grubunda görev alan personelin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) başka hiçbir biriminde görülmeyecek şekilde bir arada ve uzun zaman aralıklarıyla çalıştığını kaydetti. SAT´tan arkadaşlarıyla yaptığı telefon görüşmelerinin doğal bir şey olduğunu ve konuşmamalarının mantıksızlık sayılması gerektiğini kaydeden Kireçtepe, arkadaşlarıyla konuşmalarının iddianamede örgüt bağlantısı olarak gösterildiğini dile getirdi. TSK´nın, personelin önemli konuları telefonda görüşmemesi konusunda duyarlı olduğunu ve önemli konuları telefonda görüşmemeleri kadar doğal bir şeyin olamayacağını savunan Kireçtepe, iddianamede arkadaşlarıyla yaptıkları telefon görüşmelerinde sonra görüşelim gibi sözlerinin örgütsel çalışma gibi gösterildiğini öne sürdü.

İhbar mektubundan 20 gün önce haberdardım

Sanık Ercan Kireçtepe, 16 Nisan 2009´da güvenlik güçlerine ulaşan ihbar mektubundan, bu tarihten 20 gün önce haberi olduğunu söyledi. Kireçtepe, Levent Bektaş´ın Mustafa Levent Göktaş´ı telefonla aradığını, Bektaş´ın numarasının kendi telefonunda kayıtlı olmasından dolayı suçlandığını öne sürdü. Bektaş´la olan arkadaşlığının sonsuza kadar devam edeceğini kaydeden Kireçtepe, arkadaşlarıyla yaptığı ve suç unsuru taşımayan telefon görüşmelerinin iddianamede delil olarak sunulduğunu savundu. Kireçtepe, iddianamede hakkında hiçbir somut suçlamanın da yapılamadığını ifade ederek, diğer sanıkların kendi aralarında yaptığı görüşmelerde adının geçmesinden dolayı da suçlandığını kaydetti. Suçlamaları asılsız olarak değerlendiren Kireçtepe, Hakkımda yazılan, mühimmatın gömülmesine ilişkin ihbar mektubundan 20 gün önce haberim vardı. 1 Nisanda haberim oldu. Bu mühimmatı ben gömmüş olsam, 21 Nisana kadar geçen üç haftalık süreç içerisinde suç unsurlarını ve mühimmatı bulunduğu yerden çıkarır ve yok ederdim. Ama ben bunları bir iftira olarak nitelendirdim, üzerinde bile durmadım diye konuştu. Kireçtepe, ihbar mektubundan, şu anda mahkeme salonunda bulunan Mustafa Turhan Ecevit dışında hiç kimseye, aralarında örgüt bağlantısı olduğu öne sürülen sanıklara da bahsetmediğini vurguladı. Asılsız olarak nitelendirdiği ihbar mektuplarına çok fazla güvenilerek, kendilerinin suçlandığını savunan Kireçtepe, 23 Şubattaki ihbar mektubunu gönderen kişi ya da kişilerin Hüseyin Vatansever, 16 Nisandaki ihbar mektubunu gönderenlerin ise Lütfü Demir müstear isimlerini kullandıklarını kaydetti. İlk ihbar mektubunun iddia makamınca fazla ciddiye alınmadığını ancak ikinci ihbar mektubunun ardından müebbet hapis cezası istemiyle haklarında dava açıldığını ifade eden Kireçtepe, Her ihbar mektubunda adını değiştiren bir insana, buna insan demek de istemiyorum yaratıktır, nasıl bu kadar güvenilir? dedi.

Mühimmatın içerisinden 3 adet kıl çıktı

Kireçtepe, 16 Nisan´daki ihbar mektubunun, kendilerinin suçlanmasında ana dayanak noktası olduğunu kaydederek, Poyrazköy´deki kazılarda ele geçirilen mühimmatın içerisinden uzunlukları 5.5, 9 ve 14 santimetre olan üç adet kıl çıktığını dile getirdi. Saçları dökük olan Kireçtepe´nin bu sözleri salonda gülüşmelere neden oldu. Sanıklarda bu uzunlukta ve renkte bir saç bulunmadığını anlatan Kireçtepe, Poyrazköy´deki kazılarda silah olmadığını, sadece mühimmat bulunduğunu söyledi. Bulunan mühimmatın TSK´ya ait olmadığının Genelkurmay Başkanı tarafından açıklandığını ifade eden Kireçtepe, Kuzey Deniz Saha Komutanlığından savcılığa gönderilen yazıda da silah ve mühimmat envanterinde bir eksik olmadığının kaydedildiğini anlattı. Kireçtepe, 23 Mayıs 2009´da gönderilen ihbar mektubunda ise öncekilerden farklı isimlerin geçtiğini, bu mektupta mühimmatı Ali Türkşen, Ferudun Arslan ve Halil Cura´nın gömdüğünün anlatıldığını söyledi. SAT Grup Komutanlığında İtalyan menşeli fişekler kullanıldığını, Poyrazköy´de ise MKE yapımı mermiler bulunduğunu belirten Kireçtepe, Lav silahlarını neden boş gömelim, boş gömülen lav silahıyla eğitim yapılır mı? diye sordu. Kireçtepe, bulunan lav silahlarının 1990´da üretildiğini, 2010´da ise bu silahların imha edilmesi gerektiğini anlattı. Bulunan diğer mühimmatın da büyük ihtimalle kullanılamadığını ifade eden Kireçtepe, Bu mühimmat, eylemlerde kullanılmak için değil, bulunmak için gömülmüştür ifadesini kullandı. Levent Bektaş´a ait olduğu öne sürülen DVD´den çıkan Kafes Eylem Planını kendisinin yazdığının iddia edildiğini aktaran Kireçtepe, Bu evrakta o kadar önemli hatalar var ki bunu yarbay rütbesindeki biri değil ancak bir teğmen yapabilir. Bu planı hazırlayan komutanın isminin baş harflerinin evrakta olması gerekir. Benim hazırladığım öne sürülüyor. Ancak dokümanda ismimin baş harfleri yok şeklinde konuştu.

Planın içeriğinde mantıksızlar var

Kireçtepe, planda askeri literatürde kullanılan bazı ifadelerin geçtiğini de iddia ederek, planın içeriğinde mantıksızlıklar bulunduğunu kaydetti. Evinde ve bilgisayarlarında yapılan incelemede hiçbir suç unsuru bulunamadığını söyleyen Kireçtepe, Kafes Eylem Planındaki imzanın da kendisine ait olduğunun öne sürüldüğünü anlattı. Kireçtepe, Plandaki imza bilgisayarda oluşturulmuştur. Polis raporlarında imzanın benim olduğu net bir şekilde ifade edilmiyor ancak iddianamede sanki kesinmiş gibi yazıldı diye konuştu. Kireçtepe, avukat Kemal Saraçoğlu´nun, İddianamenin 106´ncı sayfasında, ´Amerikalılardan silah alınıp gömüldüğü´ ifadeleri yer alıyor. Böyle bir şey oldu mu? sorusu üzerine, böyle bir şeyden haberi olmadığını, 2002´deki tezkere krizinden sonra Amerikalıların birliklerine gelmediğini söyledi. Savunmasını tamamlayan Kireçtepe, tahliyesini talep etti.

Binbaşı Eren Günay´ın savunması

Davanın tutuklu sanıklarından Binbaşı Eren Günay da, Ben oğluma ´baban terörist´ dedirtmem, dedirtmeyeceğim. Kendimi aklamak boynumun borcu olsun dedi. Duruşmada savunmasını yapan Günay, komutanlarının ihbar mektuplarından kendilerini haberdar ettiğini söyledi. İhbar mektubunu bildikleri halde normal yaşamlarına devam ettiklerini belirten Günay, Bunun bir komplo olduğunun en büyük kanıtı da budur dedi. En az 15 yıl birlikte görev yaptıkları arkadaşlarıyla olan ilişkilerinde örgütsel bir bağlantı bulunmadığını anlatan Günay, Can çekişiyoruz. Lehimizde olan delilleri ortaya çıkarmak için can çekişiyoruz. Yaklaşık bir yıldır maalesef tutukluyuz ve şimdi huzurunuzdayız diye konuştu. 23 Mayıs 2009 tarihinde gönderilen ihbar mektubunda kendisinin adının bulunmadığını kaydeden Günay, Sanıyorum ihbar mektubunu yazan kişi beni unuttu. Bunu böyle değerlendiriyorum ifadelerini kullandı. Poyrazköy´de bulunan silahların SAT envanterinde yer almadığını da anlatan Günay, ayrıca Kafes Eylem Planında imzası olduğunun iddia edildiğini ancak iddianamedeki 17 adet imzasıyla söz konusu plandaki imzanın farklı olduğunu kaydetti. Devlete, millete zarar verecek hiçbir eylemde bulunmayacaklarını ifade eden Günay, bulunan mühimmatta SAT´taki hiçbir personelin parmak izinin de olmadığını savundu. El konulan bilgisayarlarında da suç unsurlarının olmadığını dile getiren Günay, Kafes Eylem Planındaki imzaların da bilgisayarda oluşturulduğunu öne sürdü. Komutan olacak bir subaydım. Mesleki hayatımız mahvedildi. Şerefimiz bizden alındı. Şerefimi, onurumu geri istiyorum diyen Günay, Bu iftira mektuplarını yazanları Allah´a havale ediyorum. Ben oğluma ´baban terörist´ dedirtmem, dedirtmeyeceğim. Kendimi aklamak boynumun borcu olsun. Yüce heyetinize emanetiz. Vatan anamız, devlet babamız. Bizi asın ama devleti yıkmakla yargılamayın şeklinde konuştu. Bu sözler üzerinde salonda bulunan tutuklu sanıkların yakınlarının gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü. Kendisi de duygulanan Günay, tahliyesini talep ederek savunmasını tamamladı. Bu sırada söz alarak ayağa kalkan Eren Günay´ın avukatı ve babası Ali Nurdoğan Günay, konuşamayarak tekrar yerine oturdu. Duruşmaya, tutuklu sanıklar emekli Deniz Binbaşı Levent Bektaş, Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görevli Yarbay Ercan Kireçtepe, Binbaşı Erme Onat, Binbaşı Eren Günay ve Ergin Geldikaya ile tutuksuz sanıklar Tuğamiral Levent Görgeç, Yarbay Mustafa Turhan Ecevit, Ali Türkşen, Halil Cura, Ferudun Arslan, Sadettin Doğan, İbrahim Koray Özyurt, Muharrem Nuri Alacalı, Şafak Yürekli, Dora Sungunay, Tayfun Duman ve Mert Yanık katıldı. Duruşmaya, Levent Bektaş´ın avukatlarının savunmalarını yapmalarıyla devam ediliyor.

Ceza istemleri

İstanbul Cumhuriyet Savcıları Ercan Şafak ve Murat Yönder tarafından hazırlanan iddianamede, tutuklu sanıklar emekli Deniz Binbaşı Levent Bektaş, Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görevli Yarbay Ercan Kireçtepe, Binbaşı Erme Onat ve Binbaşı Eren Günay ile tutuksuz sanık Yarbay Mustafa Turhan Ecevit´in, Cebir ve şiddet kullanarak TBMM´yi ortadan kaldırmaya, kısmen veya tamamen görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek, Cebir ve şiddet kullanarak yürütme organını ortadan kaldırmaya, kısmen veya tamamen görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek iddialarından ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olmak, Patlayıcı madde bulundurmak, 6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu´na muhalefet etmek gerekçeleriyle de 29,5 ile 57´şer yıl arasında hapis cezalarına çarptırılmaları isteniyor. Tutuklu sanık Ergin Geldikaya´nın Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olmak, Patlayıcı madde bulundurmak ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu´na muhalefet etmek iddialarından 17,5 ile 39 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteminde bulunulan iddianamede, tutuksuz sanıklar Tuğamiral Levent Görgeç ile Ali Türkşen, Halil Cura, Ferudun Arslan, Sadettin Doğan, İbrahim Koray Özyurt, Muharrem Nuri Alacalı, Şafak Yürekli, Dora Sungunay, Tayfun Duman ve Mert Yanık´ın da Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle, 7,5 ile 15´er yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor. ( Cnnturk)

Poyrazköy DVD´lerini TÜBİTAK inceleyecek

Poyrazköy davasında tutuklu sanıklardan emekli Astsubay Ergin Geldikaya savunmasını tamamladı. Geldikaya´nın savunmasını bitirmesiyle tutuklu sanıkların savunmaları tamamlanmış oldu. Duruşmada savcı, Poyrazköy kazılarında alınan toprak numunelerinde kimyasal ve jeolojik incelemesinin yapılıp yapılmadığının emniyete sorulmasını istedi. Savcı ayrıca Levent Bektaş´ta ele geçen CD ve DVD´de sonradan değiştirme yapılıp yapılmadığının tespiti için TÜBİTAK´a gönderilmesini talep etti. Mahkeme de verilen aradan sonra talebi kabul etti.

Suç işlemeye yatkınlar: Sanıklardan Geldikaya işlediği suçu marifetmiş gibi anlattı

Emekli Astsubay SAT komandosu Ergin Geldikaya, savunmasında SAT komandosunun özelliklerini anlattı. Mahkeme başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, Geldikaya´ya evinde bulunan mühimmatın kendisine ait olup olmadığını sordu. Bunun üzerine Geldikaya, Evet hepsi bana ait. Benim için normal bir şey bunlar. Buradaki sanıkların içindeki en eski SAT´çı benim. dedi. Evinde bulunan mühimmatları anı olsun diye topladığını ifade eden Geldikaya, 9 ayrı ülkeden topladığım malzemeler bunlar. Silahları seviyorum ben. Bunları alırken hiçbir komutanıma sormadım. El koydum bunlara. O mermiler de benimdi. Ben bir antrenmanda bin 500 mermi atıyorum. Evdeki mermiler normal. diye konuştu. Evinde bulunan el bombasının da kendisine ait olduğunu belirten Geldikaya, Saldırı tipi el bombası da benim. İspanya´da bir ABD askerinden aldım. ´Dünyayı biz yönetiriz´ diyen bir ABD askerinin üzerinden alıp kendi üzerime taktım. ´Sen önce kendi üzerindeki bombaya sahip ol´ diye aldım. Kendimi de buradan ihbar ediyorum. O bombayı kaçak yolla Türkiye´ye soktum. şeklinde konuştu, üye hakimin, Bu kanuni mi? sorusuna ise cevap vermedi.

Ara karar

Geldikaya´nın savunmasının ardından sanık avukatları taleplerde bulundu. Bazı tutuksuz sanıkların avukatı Şeref Dede, müvekkilleri hakkındaki adli kontrol uygulamasının kaldırılmasını talep etti. Dede, Adli kontrol askeri kontrolden daha mı kuvvetli? Kıdemli albay buraya gelmek için birliğinden izin kağıdı alıyor. Bu insanlar füze yüklü gemileri komuta ediyor. Adli kontrol uygulaması olabilir mi? dedi. Tutuksuz sanık Halil Cura´nın avukatı da adli kontrol uygulamasının kaldırılmasını talep etti. Diğer avukatlar da tahliye taleplerinde bulundu. Avukatların taleplerinin ardından başkan Yılmazabdurrahmanoğlu, savcı Saraç´a söz verdi. Savcı Nuri Ahmet Saraç, 21-24 Nisan 2009 tarihlerinde Poyrazköy Keçilik mevkiinde yapılan kazılarda alınan 4 ayrı toprak numunesinde kimyasal ve jeolojik rapor için çalışma yapılıp yapılmadığının tespiti için İstanbul Emniyet Müdürlüğü´ne yazı yazılmasını talep etti. Savcı Saraç, Levent Bektaş´tan ele geçirilen 1 nolu CD ile Kafes Eylem Planı´nın da içerisinde yer aldığı iddia edilen 3 nolu DVD´nin içindeki belgelerin oluşturulma tarihi ve sonradan değişiklik yapılıp yapılmadığının tespiti için TÜBİTAK´a gönderilmesini istedi. Sanıkların savunmalarına diyeceği bir şey olmadığını belirten Saraç, adli kontrol uygulamasının kaldırılması ve tahliye taleplerinin reddedilmesini istedi. Duruşmaya yarım saat ara verildi. Davada, duruşma 14 Temmuz 2010 tarihine ertelendi. Tahliye kararı çıkmayan oturumda mahkeme, sanık Levent Bektaş´tan ele geçirilen ve içerisinde Kafes Eylem Planı´nın da bulunduğu CD ve DVD´lerin, içeriklerinin incelenmesi ve sanıkların iddia ettiği gibi sonradan ekleme yapılıp yapılmadığının tespit edilmesi için TÜBİTAK´a gönderilmesine karar verdi. ( Cihan)

(16 Nisan 2010,15:03)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Poyrazköy İddianamesinde arama yapmak için tıklayın

Poyrazköy soruşturmasıyla ilgili tüm manşetlerimiz

Albay Çiçek imzalı belgenin orjinal olup olmadığı tartışmaları

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=1735    yazdır/print
ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Damat Darbeyi Biliyormuş

05.10.2021 11:16 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 1..
Tamamı 5.10.2021

Asker-Polis Mahremlere 143 Gözaltı

07.10.2021 07:51 Ankara merkezli 43 ilde, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının deşifresine yönelik yapılan çalışmalar sonucunda, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet bünyesindeki toplam 117 'mahrem imam' ile 'gaybubet evi' isim..
Tamamı 7.10.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

06.10.2021 10:42 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 6.10.2021

Darbede TRT İşgali davası

07.10.2021 11:26 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 7.10.2021

Baykal Kaset Kumpası davası

05.10.2021 13:46 Ankara'da, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile bazı eski MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin internette yayınlanmasıyla ilgili Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de aral..
Tamamı 5.10.2021

Büyük Bölge Sorumlusu Yakalandı

06.10.2021 13:14 Afyon'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FÖTÖ) soruşturması kapsamında hakkında 8 yıl 9 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan sözde Büyük Bölge Talebe Mesulü olan Bylock kullanıcısı Nizamettin Yıldız polisin düzenlediği operas..
Tamamı 6.10.2021

Tahşiyecilere Kumpas'ta 2. dava

05.10.2021 14:21 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "Tahşiyeciler grubuna" kumpas kurduğu gerekçesiyle FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve eski emniyet müdürleri ile Zaman..
Tamamı 5.10.2021

Dink'te Firari Sanıklar Yargılanıyor

05.10.2021 14:21 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada dosyası ayrılan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 13 firari sanığın yargılanmasına devam edildi. 29 Eylü..
Tamamı 5.10.2021

Can Dündar-MİT Tırları davası

07.10.2021 11:48 İstanbul'da, MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin davada bir müşteki yönünden dosyası ayrılan firari sanık Can Dündar'ın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatının davaya k..
Tamamı 7.10.2021

AK Partili Başkana Kumpas İtirafı

07.10.2021 12:15 Zonguldak'ta, Fetö'nün yargı ve emniyet içinde etkin olduğu dönemde, 2009 yılında gerçekleştirilen Çelik-2 operasyonu kapsamında yapılan operasyona dahil edilen dönemin AK Partili Belediye Başkanı Murat Sesli hakkındak..
Tamamı 7.10.2021

Odatv Yargısı Yargılanıyor

07.10.2021 11:44 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından 'İstanbul'daki Odatv soruşturması ve davası'nda yer alan eski 33 hakim ve savcının 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçların..
Tamamı 7.10.2021

Dicle'de Fetöcü Rektöre Hapis

05.10.2021 14:08 Diyarbakır'da, Dicle Üniversitesi'nin eski rektörü Ayşegül Jale Saraç ve yardımcısı Aytekin Sır, yargılandıkları Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Diyarbakır'daki akademik yapılanmasına ilişkin dava sona erdi. 23 Eyl..
Tamamı 5.10.2021

Akıncı Üssü: Darbe Zararı davası

05.10.2021 14:02 Ankara'da, Milli Savunma Bakanlığı'nın, 15 Temmuz darbe girişiminde darbecilerin Akıncı Üssü'ne verdiği zararın tazmini için aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de bulunduğu 500 sanık hakkında açtığı davada keşif..
Tamamı 5.10.2021

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

05.10.2021 12:59 Ankara'da, İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından "Balyoz" soruşturması ve davasında görev alan 50 eski hakim ve savcı hakkında, "devletin güvenliğine ve siyasal ..
Tamamı 5.10.2021

Sakarya 34 sanık: Altın Lale Derneği

06.10.2021 10:06 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada, kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi 2'si firari 34 sanığın tutuksuz yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 6.10.2021

Sakarya 11 Sanık: Yasadışı Dinleme

06.10.2021 09:59 Sakarya'da, eski Sakarya emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu, 3'ü firari, 10'u eski emniyet mensubu 11 sanığın yasadışı gizli dinleme ve diğer bazı suçlamalarla yargılandığı davanın..
Tamamı 6.10.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
52.402.832