Tam
EskidenYeniye
 

Çubuklu kurtarılırken Milli Savuma Bakanı uyuyor

Sahte çürük raporu çetesiyle ilgili belgeleri bilgisayarlardan sildirmekle silmekle suçlanan, bu konudaki şok edici ifadeleri ses kaydıyla ortaya çıkan Genelkurmay Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu´nun peş peşe gönderdiği yazılarla savcılara baskı yaptığı ortaya çıktı. Bu çaba sonuç verdi. Dosya Milli Savunma Bakanlığına gönderildi. Dosyanın bakanlıkta emanet edildiği isim de ilginç. Aynı soruşturmanın şüphelisi Albay Neşet Uncu.

Çubuklu kurtarılırken Milli Savuma Bakanı uyuyor

Sahte çürük raporu çetesiyle ilgili belgeleri bilgisayarlardan sildirmekle silmekle suçlanan, bu konudaki şok edici ifadeleri ses kaydıyla ortaya çıkan Genelkurmay Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu´nun peş peşe gönderdiği yazılarla savcılara baskı yaptığı ortaya çıktı. Bu çaba sonuç verdi. Dosya Milli Savunma Bakanlığına gönderildi. Dosyanın bakanlıkta emanet edildiği isim de ilginç. Aynı soruşturmanın şüphelisi Albay Neşet Uncu.

Genelkurmay Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu hakkında ´suç örgütü üyesine ait belgeleri´ karartmaktan soruşturma açan İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı´nın Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay´dan gönderilen yazılarla baskı altına alındığı ortaya çıktı. Davet edildiği halde ifade vermeye gitmeyen Çubuklu, sivil yargıya Dosyamı Milli Savunma Bakanlığı´na gönderin diye talimat verdi. Baskılar sonuç verdi. Dosya Milli Savunma Bakanlığı´na gönderildi. Çubuklu, ´sahte çürük raporu çetesine üye olmak´ ve ´yağmaya teşvik´ iddiasıyla hakkında 400 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Hava Kuvvetleri eski Askeri Savcısı Ahmet Zeki Üçok´un bilgisayarlarında belge temizliği yapmakla suçlanıyor. Bilirkişi raporunda Üçok´un bilgisayarlarından 397 dosyanın silindiği belirlenmişti. Çubuklu, İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Hikmet Usta tarafından Ceza Muhakemeleri Kanunu´nun 250. maddesi kapsamında suç örgütüne yardım ve yataklık ettiği gerekçesiyle ifadeye çağrıldı. Adli Müşavirlik çalışanları Hakim Binbaşılar Okşan Çiğdem ve Olcay Yeşilkaya ile Milli Savunma Bakanlığı Askeri Adalet İşleri Daire Başkanı Albay Ahmet Neşet Uncu, sorgulandıktan sonra tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme üç ismi tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol şartı ile serbest bıraktı. Çubuklu ise ifade vermeye gitmedi.

Bakanlığı devreye soktular

Kamuoyunda bu tartışmalar sürerken perde arkasında ilginç yazışmalar yaşanıyordu. Çubuklu gibi ifadeye çağrılan Hava Kuvvetleri Askeri Mahkemesi Kıdemli Hakimi Albay Ahmet Erdem için Milli Savunma Bakanı devreye sokuldu. 3 Mart 2010´da Adalet Bakanlığı´na Vecdi Gönül imzalı gönderilen yazıda askeri hakimler hakkında soruşturma için Milli Savunma Bakanının izninin alınması gerektiği savunuldu. Yazıda, Adalet Bakanlığı´ndan soruşturma dosyasının ve mevcut delillerin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Milli Savunma Bakanlığı´na gönderilmesinin sağlanması istendi. Milli Savunma Bakanlığı yazısıyla soruşturma engellenemeyince bu kez devreye çağrıldığı halde ifadeye gitmeyen Çubuklu girdi. Askeri yargının en tepesindeki isim olan Çubuklu, Genelkurmay Adli Müşaviri sıfatıyla Cumhuriyet Savcısı Hikmet Usta´ya talimat gibi yazı yazdı. Çubuklu, İddia edilen suç askeri mahalde işlenen göreve ilişkin bir suçtur. Askeri hakimlerin görevlerinden dolayı ve görevleri sırasında işledikleri suçları nedeniyle haklarında soruşturma açılabilmesi Milli Savunma Bakanı´nın iznine tabidir. Soruşturmaya ilişkin mevcut bilgi ve belgelerin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Milli Savunma Bakanlığı´na gönderilmesi gerekmektedir. ifadelerini kullandı. Çubuklu, Konunun aciliyetine binaen işbu yazı faks aracılığı ile gönderilmiş olup, yazı aslı postaya verilmiştir diye de not düştü. Başka bir yazıda da askeri hakimler hakkında görev dışında sivil yargıya tabi başka bir suçtan soruşturma ve yargılama yapılmasına karar verilmesi halinde bu yargılamanın yapılacağı yerin Ankara Adliyesi olduğu bildirildi. Bu baskılar sonuç verdi ve savcılık Çubuklu ile ekibinin dosyasını ayırarak Milli Savunma Bakanlığı´na gönderdi.

Delilleri gizlediler

Savcı Usta, Albay Ahmet Zeki Üçok´un da sanığı olduğu çürük davasından ayrılan dosyayla ilgili önemli hukuki tespitlerde bulundu. Çubuklu ve ekibinin temizlik yaptığı bilgisayarda 397 adet dosya silindiği bilirkişi raporuyla vurgulandı. Çubuklu tarafından hazırlatılan askeri bilirkişi raporunda askeri belge denilerek sivil savcılara gönderilmeyen dosyaların bu kapsamda olmadığı iddianamede yer aldı. Bu dosyalardan bazılarının Ergenekon soruşturması kapsamında yürütülen Karargah Evleri yapılanmasına ilişkin çok önemli bilgiler olduğu kaydedildi. Savcı Usta, iddianamede Tuğgeneral Çubuklu ve Albay Uncu hakkında şu tespitlerde bulundu: Tamamen keyfi bir surette davranıp bir kısım dosyaların Cumhuriyet Başsavcılığımıza gönderilip gönderilmeyeceği noktasında ayrıştırma yaparak, hiyerarşik bakımdan üstünlüklerini de kullanarak, askeri savcılara da bu yönde emir ve talimat vererek, delillerin gizlenmesi yönünde hareket ettikleri anlaşılmıştır.

Kararı aynı soruşturmanın şüphelisi verecek

General Çubuklu ve diğer askeri hakimlerle ilgili Milli Savunma Bakanlığı´nda işlem yapacak birimin başında ilginç bir isim bulunuyor: Aynı soruşturmada şüpheli bulunan Albay Neşet Uncu. Çubuklu ve diğer askeri hakimler hakkında iki iddia konuşuluyor. Ya işlenen suç görev suçu denilerek askeri yargıda konu kapatılacak ya da görev suçu değil ancak görev yerleri Ankara olduğu için yargılama buradaki adli mahkemelerde yapılabilir denilerek yargılama sonu belli olmayan bir sürece yayılacak. ( Bugün)

(07 Temmuz 2010, 14:26)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Flaş!!! Çubuklu´nun ses kaydı Genelkurmay´ı sarsar: Üçok´un bilgisayarında belge temizliği

Sahte çürük raporu soruşturması manşetlerimiz

Savcı: G.kurmay´da 397 dosya silindi

Hukukun işlemediği 2. general: Genelkurmay Adli Müşaviri

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=1978    yazdır/print
ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

MİT Kumpasında İtiraflar

04.01.2020 14:14 Şırnak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimi faaliyetleriyle ilgili Adana'da görülen davada yargılanan eski üsteğmen Musa Köse'nin, Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde 1 Ocak 2014..
Tamamı 4.1.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

04.01.2020 10:59 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlerle ilgili 475 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. 23.12.2019 GÜNKÜ DURUŞMAD..
Tamamı 4.1.2020

Muhafız Alayı Darbe davası

04.01.2020 11:06 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulun..
Tamamı 4.1.2020

Jandarma Darbe davası

04.01.2020 10:49 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığı Karargahı'ndaki eylemlere ilişkin 243 sanıklı davanın görülmesine devam edildi. 30 Aralık'ta Ankara..
Tamamı 4.1.2020

İzmir 145 sanıklı Darbe davası

04.01.2020 13:47 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin Fetullah Gülen'in de aralarında olduğu 280 sanıklı ana darbe davasında dosyaları ayrılan 3'ü tutuklu 145 sanığın yargılanmasına devam edildi. 3 Oca..
Tamamı 4.1.2020

Kosova'da Paketlenen Sanığa Hapis

04.01.2020 14:56 İstanbul'da, FETÖ'nün yurtdışı yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında Kosova'dan Türkiye'ye getirilen sanık Kahraman Demirez, 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı davada 8 yıl 9 ay hapis cezası..
Tamamı 4.1.2020

Ahmet Altan'ın Hapsi Onandı

04.01.2020 14:56 İstinaf Mahkemesi, bir internet sitesinde yazdığı yazıda, 'Terör örgütü propagandası' yaptığı ve 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' ettiği gerekçesi ile toplam 5 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırılan Ahmet Altan hakkındaki ceza..
Tamamı 4.1.2020

Malatya 5 sanıklı Darbe davası

04.01.2020 15:31 Malatya'da, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Malatya'daki 2. Ordu Komutanlığı ve 7. Ana Jet Üssü'ndeki eylemlere ilişkin görülen davada beraat ve mahkumiyet kararları bozulan, aralarında dönemin 2...
Tamamı 4.1.2020

Hakkari 5 sanıklı Darbe davası

04.01.2020 14:52 Hakkari'de, Yüksekova ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine destek verdikleri iddiasıyla haklarında dava açılan, aralarında dönemin 3. Yüksekova Piyade Tümen Komutanı eski tümgeneral Halil İbra..
Tamamı 4.1.2020

Adana 4 sanıklı Darbe davası

04.01.2020 14:14 Şırnak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimi faaliyetleriyle ilgili Adana'da görülen davada hapis cezasına çarptırılan 4 sanığın, istinaf mahkemesinin 'hükmün yeniden ince..
Tamamı 4.1.2020

Şike Davası Usulden Bozuldu

04.01.2020 12:49 Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi, İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin 'futbolda şike' davasına dair kararlarını 'usul eksikliği' nedeniyle bozdu. Buna göre, Fenerbahçe Kulübü eski Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarınd..
Tamamı 4.1.2020

Adana 17 sanık: Fetö Astsubayları

04.01.2020 10:33 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik davada, örgütün 'mahrem imamları'yla ankesörlü telefonlardan periyodik ve ardışık arama sistemiyle haberleştikleri iddiasıyla yargılana..
Tamamı 4.1.2020

Baklavacı Güllü Fetö davası

04.01.2020 15:23 İstanbul'da, FETÖ'nün iş dünyası yapılanmasına ilişkin 86 sanıklı TUSKON davasında dosyası ayrılan baklavacı iş adamı Faruk Güllü'nün yargılanmasına devam edildi. 30 Aralık'ta İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki du..
Tamamı 4.1.2020

Hablemitoğlu Zanlısı Yakalandı

22.12.2019 10:12 FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve Alman Vakıfları davalarının raporlarını hazırlayan, 18 Aralık 2002'de faili meçhul silahlı bir saldırıda hayatını kaybeden Necip Hablemitoğlu'nun katil zanlısı Nuri Gökhan Bozkır'ın (45) ..
Tamamı 22.12.2019

CHP'ye iki şok: Başkan tutuklandı

22.12.2019 09:50 İzmir'de, Urla İlçesi Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olduğu iddiasıyla tutuklandı. 16 Aralık'taki gelişmeye göre, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü FETÖ soruşturma..
Tamamı 22.12.2019

25 Aralık: Müebbetler Onandı

21.12.2019 17:25 İstanbul'da, İstinaf Mahkemesi, FETÖ/PDY tarafından yapılan ve takipsizlikle sonuçlanan 25 Aralık soruşturmasında usulsüzlükler yaparak darbeye teşebbüs ettikleri gerekçesi ile eski emniyet müdürleri Yakup Saygılı, Kaz..
Tamamı 21.12.2019

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
40.554.979