Tam
EskidenYeniye
 

Tolon´un inkarları, insanı mizahçı yapıyor

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan ve bir süre sonra tahliye edilen emekli Orgeneral Hurşit Tolon´un avukatı İlkay Sezer, Tolon´a ait olduğu ileri sürülen ses kaydının, daha önce benzeri yapılan ileri dijital teknolojiyle üretilmiş, hukuken hiçbir geçerliliği bulunmayan elektronik sahtekarlığın bir örneği olduğunu öne sürdü ve gerçekleşmemiş konuşmanın, adil yargılamayı etkilemek ve aleyhte kamuoyu oluşturmak amacıyla soruşturmanın bu aşamasında kasıtlı olarak yayınlandığını savundu.

Tolon Tolon değil Ergenekon Ergenekon değil. Teknolojiyle herşeyin taklidi yapılabiliyormuş!!!

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan ve bir süre sonra tahliye edilen emekli Orgeneral Hurşit Tolon´un avukatı İlkay Sezer, Tolon´a ait olduğu ileri sürülen ses kaydının, daha önce benzeri yapılan ileri dijital teknolojiyle üretilmiş, hukuken hiçbir geçerliliği bulunmayan elektronik sahtekarlığın bir örneği olduğunu öne sürdü ve gerçekleşmemiş konuşmanın, adil yargılamayı etkilemek ve aleyhte kamuoyu oluşturmak amacıyla soruşturmanın bu aşamasında kasıtlı olarak yayınlandığını savundu.

Kendinizi üzmeyin bu kadar İlkay Sezer. Teknolojiye inanan, Adli Tıp´a müracaat edip teknolojik olarak ses kaydının sahte olup olmadığı ortaya çıkartabilir!..

Tolon´u tahliye ettirebilmek için tanıdık hakimin bulunduğu nöbetçi mahkemeyi aylarca sabırla bekleyip müracaatını yaparak tahliye ettirmeyi başarmış olan Hurşit Tolon´un avukatı İlkay Sezer, yaptığı yazılı açıklamada, bazı ´taraflı´ basın yayın organlarında, adil yargıyı etkilemek amacıyla, Tolon´u karalama kampanyası kapsamında asılsız haberler yayınlandığını ifade etti. Bir gazetenin önceki günkü sayısında Tolon´un Cumhuriyet Savcılığı´nda verdiği ifadenin bir bölümünün aynen yayınlandığını anımsatan Sezer, Tolon´un, Anayasa ile her ferde tanınan temel bir hak olan sivil toplum faaliyetleri yürüttüğünü ve herhangi bir siyasi partiyle bağlantısı bulunmadığını belirtti. Avukat Sezer, bir gazetenin dünkü sayısında da ?Tolon ihtilale hazırlanıyor? başlığıyla yayınlanan haberin asılsız olduğunu savunarak, şöyle devam etti:

?Haberde müvekkilimiz Tolon´un, 1. Ordu Komutanlığı´na atanmasından önceki bir dönemde cereyan ettiği ileri sürülen gerçek dışı beyanlara yer verilmiştir. Oysa ki müvekkilimiz emekli Orgeneral Tolon, 1. Ordu Komutanlığı´na haberde belirtilen tarihten bir yıl sonra atanmıştır. Nitekim bu gerçek, yayıncı kuruluş tarafından da daha sonra anlaşılmış; müvekkilimizin adı 18.03.2009 günü öğleden sonraki saatlerde yayıncıya ait internet sitesindeki aynı başlıklı haber metninden çıkarılarak, telafi edilmeye çalışılmış ise de amaçlanan yayın yapılmıştır.?

Ergenekoncuların sadece adam öldürme, terör, asit kuyularına atma ve benzeri değil sanatsal ve teknolojik yönleri de oldukça gelişmiş. Hurşit Tolon Silivri Cezaevi´nden GATA´ya sahte rapor yoluyla kaçırılmaya kalkışılmış bu girişim Kurtlar Vadisi dizisindeki İskender´in cezaevinden kaçırılmasını hatırlatmıştı. Kurtlar Vadisi veya Görevimiz Tehlike filmlerini anımsatan bu girişim Ergenekoncuların adam öldürme darbe yapma terör çıkarma gibi yeteneklerinin yanında sanatsal yönlerinin de olduğunu ortaya çıkarmıştı. Son olarak teknolojik yönlerinin de epey gelişmiş olduğu, darbe ve terör yöntemleri geliştirmeyle uğraşacaklarına sanat ve teknolojiyle uğraşmaları durumunda dünyaya büyük hizmetler sağlayabilecekleri görülebiliyor.

Halografik görüntülerle mi karşı karşıyayız?.. Tolon sandığımız kişi Tolon değil mi yoksa?..

Teknoloji öyle ilerlemiş ki aslında İlkay Sezer sandığımız kişi O olmayabilir, Tolon Tolon olmayabilir Ergenekon Ergenekon olmayabilir vs. vs.. ?Bazı basın kuruluşları ve internet sitelerinde müvekkilimize ait olduğu ileri sürülen ses kaydı da daha önce benzeri yapılan ileri dijital teknolojiyle üretilmiş, hukuken hiçbir geçerliliği bulunmayan elektronik sahtekarlığın bir başka örneğidir. Bilim adamlarınca ışığın sese dönüştürüldüğünün, telefonla hiç görüşmemiş kişilerin karşılıklı görüşmüş gibi gösterildiğinin teknik açıdan ispatlandığı ve daha da önemlisi, ileri dijital teknolojiyle bir kişiye ait ses kaydının, bir başkasının sesinin frekansına dönüştürülmesinin mümkün olduğu günümüzde; hukuken hiçbir geçerliliği bulunmayan gerçekleşmemiş söz konusu beyanın, soruşturmanın bu aşamasında yayımlanmasının, adil yargıyı etkilemek, bilgi kirliliği yaratarak, müvekkilimiz emekli Orgeneral Tolon ile çeşitli kişi ve kurumlar arasında suni husumet oluşturmak ve belirgin bir şekilde aleyhte kamuoyu oluşturmak amacıyla kasıtlı olarak yapıldığı açıktır. Hangi amaca hizmet ettikleri bilinen kaynakların, masumiyet ilkesini hiçe sayarak ve hukuk dışı yöntemler kullanarak, müvekkilimiz emekli Orgeneral Ahmet Hurşit Tolon hakkında yapmış oldukları gerçek dışı komplo niteliği taşıyan ve süreklilik arz eden bu yayınların, basının haber verme hakkı ve özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi mümkün olmadığından, konusu suç teşkil eden fiillerin sorumluları hakkında gerekli yasal yollara da başvurulacaktır.? (AA)

İlkay Bey, İmza yazı fotoğraf parmak izi vb. doğrulaması gibi ses doğrulaması da yapılabiliyor. Bilmiyorsanız hatırlatalım!..

Tolon´un avukatı ilk konuşmayı da yalanlamıştı

Avukat İlkay Sezer´in bu açıklaması ´acaba ses gerçekten sahte mi?´ sorularını akla getirebilir. Ancak teknolojinin çok geliştiği günümüzde sesin gerçekten kime ait olduğunun tespiti artık çok kolay. Tolon´un sesi sahteyse bunun ortaya çıkarılması için avukatının herhangi bir savcıya bir dilekçeyle müracaat etmesi yeterli. İddiayı dikkate alan savcı ya da hakim sesin kendine ait olmadığını iddia eden kişiyi Adli Tıp´a gönderiyor. Ses ve Görüntü Analizi Şubesi´nde kişinin çıplak sesi kaydedilip, kimliği bilinmeyen ses ile kıyaslanarak analiz ediliyor. Analiz sonucu artı 4´ten eksi dörde kadar bir derecelendirme yapılıyor. Tam uyumlu sese artı 4 kategorisine girdiğine dair bir rapor veriliyor. Artı 3 sesin sahibinin kuvvetle muhtemel tanındığı anlamına geliyor. Sıfır kategorisi, mukayese yapılan iki sesin ilgisiz olduğunu gösteriyor. Eksi birden eksi dörde kadar olan derecelendirme ise sesin o kişiye ait olmadığını gösteren kesinlik dereceleri. Eksi 4´ün anlamı bu sesin mukayese yapılan kişiye ait olmadığını ortaya koyuyor. Rapor sonucu ses kimliklendirilmişse mahkemelerde delil olarak kullanılıyor. Adli Tıp Kurumu savcılar ve hakimlerden her ay ortalama olarak gönderdikleri 40 ses kaydını analiz edip adaletin tecellisini sağlıyor. Türkiye´deki tek resmi bilirkişi kurumu Adli Tıp, polis, jandarma, hakim ve savcılardan gelen resmi taleplere cevap veriyor. Kurum özel taleplere kuruluş kanunu gereği cevap vermiyor.

Tolon´un Avukatı ses doğrulama teklifine ?Söyleyeceğim bir şey yok? demişti!

Zaman Gazetesi, ´O ses müvekkilime ait değil, teknoloji ürünü´ diyen Tolon´un avukatı İlkay Sezer´e ulaşmıştı. ?Sahte sesle ilgili savcılığa başvurdunuz mu? Söz konusu sesi hazırlayanların ceza alması, gerçeklerin ortaya çıkması için ne yaptınız?? sorusuna Sezer´in verdiği yanıt ilginçti: Daha önce yaptığımız açıklamanın dışında bugün size söyleyeceğim bir şey yok. Yanlış anlamaları önlemek için biz açıklamalarımızı yazılı yapıyoruz.? (Zaman)

Abdullah Harun

(19 Mart 2009)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=481    yazdır/print
Kontrgerillanın sağlık ayağı GATA ile aydınlandı

´Yargı´dan sonra ´sağlık´ alanındaki Kontrgerilla örgütlenmesi de giderek netleşiyor. Kamuoyu vicdanını rahatsız eden ve hatta Elkaide´ci Sakka´nın bile dalga geçtiği bu durum üzerine sivil toplum kuruluşlarının baskısıyla harekete geçen Adalet ve Sağlık Bakanlıkları, Ergenekon tutuklularının peşpeşe gerçekleşen şaibeli GATA sevklerine ve bu sevklerin dayandığı sağlık raporlarına çifte soruşturma başlattı. Bir önceki yazımızda bu soruşturmanın oldukça geç kaldığını belirtmiş ne işe yarayacağını sormuştuk. Soruşturmanın ne işe yarayacağı merakla beklenirken, konunun gündeme gelmesiyle ortaya çıkan bazı ayrıntılar, Kontrgerillacıların sağlıktaki örgütlenmesini biraz da olsa aydınlatmaya yaradı. Özellikle Hurşit Tolon´un Silivri Cezaevinden hülle rapor yoluyla adeta televizyon dizisi Kurtlar Vadisi´ndeki İskender´in cezaevinden kaçırılma girişiminden esinlenildiğini hissettiren bir operasyonla kaçırılmaya kalkışılması buna en çarpıcı örnek teşkil ediyor. Bir diğer çarpıcı örnek ise Kartal Devlet Hastanesi´nce Susurluk hükümlüsü İbrahim Şahin´e verilen ve travmaya bağlı yakın ve uzak hafıza kaybı denilen rapor. Raporda hastanın hastalıkları kalıcıdır, düzelme göstermez denilmişti. Oysa Şahin´in iyileştiği ve maşallah Allah nazarlardan korusun Ergenekon sürecinde eskisinden bile iyi olduğu görüldü.

Kontrgerillacıların sağlıktaki örgütlenmesi GATA vesilesiyle biraz da olsa aydınlandı

´Yargı´dan sonra ´sağlık´ alanındaki Kontrgerilla örgütlenmesi de giderek netleşiyor. Kamuoyu vicdanını rahatsız eden ve hatta Elkaide´ci Sakka´nın bile dalga geçtiği bu durum üzerine sivil toplum kuruluşlarının baskısıyla harekete geçen Adalet ve Sağlık Bakanlıkları, Ergenekon tutuklularının peşpeşe gerçekleşen şaibeli GATA sevklerine ve bu sevklerin dayandığı sağlık raporlarına çifte soruşturma başlattı. Bir önceki yazımızda bu soruşturmanın oldukça geç kaldığını belirtmiş ne işe yarayacağını sormuştuk. Soruşturmanın ne işe yarayacağı merakla beklenirken, konunun gündeme gelmesiyle ortaya çıkan bazı ayrıntılar, Kontrgerillacıların sağlıktaki örgütlenmesini biraz da olsa aydınlatmaya yaradı. Özellikle Hurşit Tolon´un Silivri Cezaevinden hülle rapor yoluyla adeta televizyon dizisi Kurtlar Vadisi´ndeki İskender´in cezaevinden kaçırılma girişiminden esinlenildiğini hissettiren bir operasyonla kaçırılmaya kalkışılması buna en çarpıcı örnek teşkil ediyor. Bir diğer çarpıcı örnek ise Kartal Devlet Hastanesi´nce Susurluk hükümlüsü İbrahim Şahin´e verilen ve travmaya bağlı yakın ve uzak hafıza kaybı denilen rapor. Raporda hastanın hastalıkları kalıcıdır, düzelme göstermez denilmişti. Oysa Şahin´in iyileştiği ve maşallah Allah nazarlardan korusun Ergenekon sürecinde eskisinden bile iyi olduğu görüldü.

Kartal Devlet Hastanesi, Adli Tıp 3. İhtisas Kurulu´nun başkanı Nur Birgen, Adli Tıp 3. İhtisas Kurulu üyesi Prof. Dr. Erbil Gözükırmızı, GATA Beyin Cerrahisi Servis Şefi Kd. Albay Nusret Demircan, Silivri 5 No´lu Kapalı Cezaevi Müdürü Bahtişen Erin...

Ergenekon tutuklusu emekli Orgeneral Şener Eruygur´un eşine ait, internete düşen ses kayıtlarının doğrulanması Adalet ve Sağlık bakanlıklarını harekete geçirdi. Mukaddes Eruygur ile GATA Beyin Cerrahisi Servis Şefi Kd. Albay Nusret Demircan arasında geçen konuşma, tutuklulara verilen raporları tartışmalı hale getirmiş, kişilerin sağlık durumlarına göre değil, hukuki şartlara göre belge düzenlendiği anlaşılmıştı. Konuyu mercek altına alan Sağlık Bakanlığı, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ve eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin´in sağlık raporları hakkında inceleme başlattı. Teftiş Kurulu, Ersöz´ün Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi´nden GATA´ya sevkini araştırırken, eski Özel Harekatçı İbrahim Şahin´i 2003 yılında cezaevinden kurtaran raporu da gündemine aldı. Benzer bir işlem Adalet Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Soruşturmanın merkezinde ise tutuklu sanıkların kaldığı Silivri 5 No´lu Kapalı Cezaevi Müdürü Bahtişen Er var. Alınan bilgilere göre Er, tutuklu komutanları cezaevi doktorunun muayesinden geçmeden hastaneye sevk etmekle suçlanıyor.

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan ve ardından ´sağlık gerekçesiyle´ tahliye edilen emekli Orgeneral Şener Eruygur´un eşi Mukaddes Eruygur´un ses kayıtları 10 Şubat 2009´da gündeme bomba gibi düşmüştü. Mukaddes Eruygur ile GATA Beyin Cerrahisi Servis Şefi Kd. Albay Nusret Demircan arasında geçtiği anlaşılan kayıtta, Eruygur´un serbest bırakılmasına ilişkin süreçte yaşananlar anlatılıyor. Bayan Eruygur´un da kabul ettiği ses kaydında Albay Demircan, Buradan taburcu edilirse tekrar aynı şeyler yaşanır endişesi var. ifadelerini kullanıyor, emekli askerin tekrar tutuklanabileceği ihtimaline karşı kaygılarını dile getiriyor. Konuşmanın diğer bölümünde ise Eruygur´a hiçbir tedavinin uygulanmadığı, bir doktorun bomboş yatıyor cümlelerinden anlaşılıyor. Doktor, GATA´da müşahede altında tutulan Eruygur´a ait ne bir kan testi ne de bir film olduğunu söylüyor.

İşte bu konuşma, Ergenekon sanıklarına verilen doktor raporlarını tartışmalı hale getirdi. Söz konusu kayıt üzerine sivil toplum örgütleri, olayın Adalet ve Sağlık bakanlıkları tarafından sorgulanması gerektiğini açıkladı. Her iki bakanlık, ses kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından harekete geçti. Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı, Levent Ersöz ile İbrahim Şahin´in sağlık durumlarıyla ilgili soruşturma başlattı. Kurul, Ersöz´ün Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi´nden Gülhane Askeri Tıp Akademisi´ne (GATA) sevkini incelerken, İbrahim Şahin´i 2003´te cezaevinden kurtaran Kartal Devlet Hastanesi´nin raporunu da mercek altına aldı. Raporda Şahin´in travmaya bağlı yakın ve uzak hafıza kaybına uğradığı belirtilmişti. Hastanın hastalıkları kalıcıdır. Düzelme göstermez. denilmişti. İbrahim Şahin´e Susurluk Davası´nda hafıza kaybı raporu veren Adli Tıp 3. İhtisas Kurulu´nun başkanı Nur Birgen´in daha önce meslekten men cezası aldığı ortaya çıkmıştı. Aynı kurulun üyelerinden Prof. Dr. Erbil Gözükırmızı´nın ise Doğu Perinçek´in genel başkanlığını yaptığı İşçi Partisi´nin üyesi olduğu anlaşılmıştı.

Cezaevi müdürü Bahtişen Er´e sevk soruşturması

Adalet Bakanlığı´nın, Ergenekon terör örgütü davasının tutuklu sanıklarının kaldığı Silivri 5 No´lu Kapalı Cezaevi Müdürü Bahtişen Er hakkında soruşturma başlattığı öğrenildi. Davanın tutuklu sanıklarından emekli Orgeneral Hurşit Tolon tahliye olmadan önce söz konusu cezaevinde kalıyordu. Yine tutuklu sanıklar emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve emekli Tuğgeneral Levent Ersöz de aynı cezaevindeydi. Şen´in, emekli paşaları cezaevi doktoruna muayene ettirmeden hastaneye sevk etmekle suçlandığı ileri sürülüyor. 10 bin 904 tutuklu ve hükümlü barındıracak olan Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü´nde 8 tane L tipi kapalı ile bir de açık cezaevi infaz kurumu bulunuyor. ETÖ tutuklularının çoğu 5 No´lu Kapalı Cezaevi´nde barınıyor. Sanıklardan bir kısmı da 4 No´lu Cezaevi´nde kalıyor. Bayrampaşa Cezaevi´nde 7 yıl müdürlük yapan Bahtişen Er ise 5 No´lu Kapalı Cezaevi´nin müdürü Silivri Cezaevi Kampüsü´nde 4 ve 5 No´lu L Tipi cezaevlerinde kalan Ergenekon tutukluları, koğuş arkadaşlarını kendileri seçmişti. 5 No´lu L Tipi Cezaevi´nde kalanlar arasında emekli Orgeneral Hurşit Tolon, emekli Tuğgeneral Veli Küçük; avukat Kemal Kerinçsiz ve Sami Hoştan da bulunuyordu. Tolon ile Hoştan, ilerleyen süreçte farklı gerekçelerle tahliye oldu.

Hurşit Tolon´un Kurtlar Vadisi´nin yayın boşluğunu değerlendirme girişimi

Ergenekon soruşturması sayesinde sadece gömülü silahlar değil, sanıkların ve mensubu olmakla suçlandıkları Ergenekon Terör Örgütü (ETÖ)´nün sanatsal yönünün de olduğu ortaya çıkmıştı. Kurtlar Vadisi´ndeki İskender karakterinin kaçırılmasından ilham alan ETÖ´cüler Tolon paşayı da cezaevine yerleştirdikleri adamları vasıtasıyla benzer şekilde kaçırmaya kalkışmışlardı. Telaştan bazı ayrıntıları gözden kaçıran aktörler son anda cezaevi yönetiminin dikkatini çekmeseydi emekleri de boşa çıkmayacaktı.

Hülle rapor şoku yaşanmıştı

´Aspirine bile ihtiyacı yok´ raporu verilen emekli Orgeneral Hurşit Tolon adına bir yüzbaşı, 12 Ocak 2009 tarihinde Silivri Devlet Hastanesi´nden GATA´ya sevk istemiş, doktor bu sevk raporunu ´asker kaçağı´ diye imzalamış, ancak sahte rapor, son anda cezaevi yönetiminin dikkatinden kaçmayınca, sevk durdurulmuştu....

Kontrgerilla operasyona takviye yapmıştı

Tolon´un tahliye edilmesi için yapılan inanılmaz baskılara son olarak İstanbul Barosu´nun ve bir gün arayla da Ankara Barosu´nun tahliye talepleri eklenmişti: ´Cezaevi Tolon´un psikolojisini bozuyor tahliye edilsin´

Normalde bu sevk olmaz

Silivri Devlet Hastanesi´nde Uzman Dr. Ali Ulvi Yılmaz, Tutuklular ilk olarak hastaneye gelirler. İlgili branşa giderler eğer sorunu çözemezsek, sevk zinciri içinde bulunduğumuz hastaneye bu yönlendirmeyi yaparız. Ama GATA´ya normalde bizim hastanemizden sevk olmaz. Sevk zincirimizde de yok demişti.

Abdullah Harun

(20 Şubat 2009)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Hurşit Tolon´la ilgili manşetlerimiz

Kontrgerilla´nın sağlıktaki örgütlenmesi

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=377    yazdır/print
Tolon´un GATA sevki nihayet başarıldı

Ergenekon davası kapsamında tutuklu sanık emekli orgeneral Hurşit Tolon´un GATA´ya sevki nihayet başarıldı.

Görevimiz Tehlike filmi gerçek oldu: Hurşit Tolon´un, GATA´ya sevki nihayet başarıldı!

Ergenekon davası kapsamında tutuklu sanık emekli orgeneral Hurşit Tolon´un GATA´ya sevki nihayet başarıldı.

MAHKEME REDDETMİŞTİ

Bilindiği gibi ´Ergenekon´ soruşturması kapsamında tutuklanan Tolon´un avukatı, tutuklama kararına itiraz etmiş. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi itirazı reddetmişti. Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu olan emekli orgeneral Hurşit Tolon´un serbest bırakılması ilişkin avukatı İlkay Sezer nöbetçi mahkemeye başvurmuştu. Adli Tıp Kurumuna sevk edilen Tolon´un sağlık raporu geldikten sonra ise mahkeme, tutukluluk halinin devamına karara vermişti.

ONU KURTARMAK İÇİN FİLM BİLE ÇEVİRMİŞLERDİ

Şu Ergenekon soruşturması nelere kadirmiş. Sayesinde sadece gömülü silahlar değil, sanıkların ve mensubu olmakla suçlandıkları Ergenekon Terör Örgütü (ETÖ)´nün sanatsal yönünün de olduğu ortaya çıkıyor. Kurtlar Vadisi´ndeki İskender karakterinin kaçırılmasından ilham alan ETÖ´cüler Tolon paşayı da cezaevine yerleştirdikleri adamları vasıtasıyla benzer şekilde kaçırmaya kalkıştılar. Telaştan bazı ayrıntıları gözden kaçıran artizler son anda cezaevi yönetiminin dikkatini çektiler de emekleri boşa çıktı.

HÜLLE RAPOR ŞOKU YAŞANMIŞTI

´Aspirine bile ihtiyacı yok´ raporu verilen emekli Orgeneral Hurşit Tolon adına bir yüzbaşı, 12 Ocak 2009 tarihinde Silivri Devlet Hastanesi´nden GATA´ya sevk istemiş, doktor bu sevk raporunu ´asker kaçağı´ diye imzalamış, ancak sahte rapor, son anda cezaevi yönetiminin dikkatinden kaçmayınca, sevk durdurulmuştu....

ÜST ÜSTE BASKILAR SONUÇ VERDİ

Tolon´un tahliye edilmesi için yapılan inanılmaz baskılara son olarak İstanbul Barosu´nun ve bir gün arayla da Ankara Barosu´nun tahliye talepleri eklenmişti: ´Cezaevi Tolon´un psikolojisini bozuyor tahliye edilsin´

NORMALDE BU SEVK OLMAZ

Silivri Devlet Hastanesi´nde Uzman Dr. Ali Ulvi Yılmaz, Tutuklular ilk olarak hastaneye gelirler. İlgili branşa giderler eğer sorunu çözemezsek, sevk zinciri içinde bulunduğumuz hastaneye bu yönlendirmeyi yaparız. Ama GATA´ya normalde bizim hastanemizden sevk olmaz. Sevk zincirimizde de yok demişti.

Darısı gariban mahkumlara!..

Tolon´un sevk gayretleriyle ilgili manşetlerimiz

(23 Ocak 2009)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=252    yazdır/print
Flaş!!! Silivri´den kaçma girişimi

Ergenekon´da ´hülle rapor´ şoku. ´Aspirine bile ihtiyacı yok´ raporu verilen emekli Orgeneral Hurşit Tolon adına bir yüzbaşı, Silivri Devlet Hastanesi´nden GATA´ya sevk istedi. Doktor ´asker kaçağı´ diye imzaladı. Sahte rapor, cezaevi yönetiminin dikkatinden kaçmayınca, sevk durdu.

12.01.2009 12:50 Flaş gelişme.. Sanki ´Görevimiz Tehlike´ filmi oynuyor! ´Aspirine bile ihtiyacı yok´ raporu verilen emekli Orgeneral Hurşit Tolon adına bir yüzbaşı, Silivri Devlet Hastanesi´nden GATA´ya sevk istedi. Doktor ´asker kaçağı´ diye imzaladı. Sahte rapor, cezaevi yönetiminin dikkatinden kaçmayınca, sevk durdu.

Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, son olarak sağlık kontrolü amacıyla ambulansla Cerrahpaşa Tıp Fakültesi´ne sevkedilmişti. Ergenekon terör örgütü lideri olmak suçlamasıyla Silivri Cezaevi´nde tutuklu bulunan emekli Orgeneral Hurşit Tolon´un, ´hülle rapor´la GATA´ya sevk edilmeye çalışıldığı ileri sürüldü. Cezaevindeki bir yüzbaşı aracılığıyla ´Asker kaçağı bir tutuklu´ olarak GATA´ya gönderilmek istenen Tolon´un sevki, cezaevi yönetiminin dikkatine takıldı. Sağlık raporundaki eksiklikleri gören yönetim, sevki durdurdu. Sevk kağıdını veren doktor ile sevk kağıdını alan yüzbaşı hakkında soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, eski 1. Ordu Komutanı Hurşit Tolon, Silivri Cezaevi´ne nakledildikten sonra sağlık sorunlarını gerekçe göstererek tahliye olmak için avukatı aracılığıyla Silivri Devlet Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği´ne başvurdu.

ŞU KAĞIDI İMZALA

Hurşit Tolon´u hastaneye götüren Silivri Cezaevi´nde görevli bir yüzbaşı, daha önceden defalarca geldiği hastanede tanıdığı doktora, ´Tutuklu bir asker kaçağı var. GATA´ya sevkedilmesi gerekiyor. Sevk kağıdını imzalar mısın?´ dedi. Bunun üzerine poliklinikte görevli doktor da 31 Aralık 2008 günü ´2768´ protokol numarası ile Silivri Devlet Hastanesi´ne gönderilen Ahmet Hurşit Tolon´un açık kimliğine bakmadan ve hastayı muayene etmeden sevk kağıdını imzaladı. Poliklinik doktoru, kağıt üzerinde yapılan işlemde Tolon Paşa´ya ´anksiyete´ (hafif depresyon, korku hissi ve gerginlik) teşhisi koyarak hastayı Gülhane Askeri Tıp Akademisi´ne (GATA) sevk etti. Ancak Silivri Devlet Hastanesi´nden verilen bu sevk raporu, cezaevi yönetmeliğine takıldı.

BAŞHEKİM İMZASI YOK

Cezaevi yönetmeliğine göre hükümlü ve tutukluların bir hastaneden başka bir hastaneye sevki durumunda sevk kağıdında iki uzman hekimin imzası gerekiyordu. Ayrıca, bu kararın başhekimin onayına sunulması ve hastalığının hangi sebeple bu hastanede yapılamayacağının belirtilmesi gerekiyordu. Bu sevk işleminde ise sadece bir doktorun imzası bulunuyordu. Başhekimin onayı da yoktu. Bu durum Silivri Cezaevi yönetiminin gözünden kaçmadı. İlgili cezaevi yönetmeliğinin 9 maddesinin 2. fıkrasına göre Tolon´un GATA´ya sevki mümkün görünmüyordu. Daha sonra cezaevi savcısı, sevki alan yüzbaşı ile sevk kağıdını veren doktoru yüzleştirdi.

DOKTOR İTİRAF ETTİ

Ancak yüzbaşı, Hurşit Tolon için sevk kağıdı almadığını, doktoru da daha önceden hiç tanımadığını söyledi. Doktor ise yüzbaşının daha önce de yanına gelerek sevk için kağıt imzalattığını, yine 31 Aralık 2008 günü yanına gelerek ´asker kaçağı tutuklu bir şahıs var. GATA´ya sevk istiyor´ diyerek sevk kağıdı vermesini istediğini, kendisinin de bu kağıdı yüzbaşıya verdiğini savcıya anlattı. Silivri Cezaevi Savcısı´nın da soruşturma evrakını Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı´na gönderdi belirtildi. Yüzbaşı ile doktor hakkında ise soruşturma açıldığı öğrenildi.

Tahliye kararı istenebilecekti

Usulsüz sevk işlemi üzerine durumdan haberdar olan Silivri Devlet Hastanesi Başhekimi, emekli Orgeneral Hurşit Tolon´un GATA´ya sevkinin iptal edilerek tekrar hastaneye sevkinin sağlanmasını istedi. Yapılan gerçek muayenede ve tetkikte Hurşit Tolon´un, GATA´ya sevkini gerektirecek herhangi bir sağlık probleminin olmadığına karar verdi. Eğer Hurşit Tolon, GATA´ya sevk edilseydi, buradan alınacak bir raporla 13.Ağır Ceza Mahkemesi´nden tahliyesi talep edilebilecekti.

Asprinden başka hiçbir ihtiyacı yok

Hurşit Tolon, cezaevinde kaldığı süreçte çeşitli rahatsızlıkları nedeniyle hastaye kaldırıldı. Kocaeli Devlet Hastanesi´nde 24 Eylül 2008´de tedavi edilen Tolon´a, ´yüksek tansiyon ve prostat´ teşhisi kondu. Avukatlarının ´kalp rahatsızlığı var´ itirazı üzerine bir gün sonra Tolon, aynı hastanede tepeden tırnağa konrol edildi. Hazırlanan kalp ve damar raporunda, ?Mevcut haliyle koroner arter hastalığı bulguları için asprin dışında herhangi bir ilaç kullanılmasına gerek yoktur, günlük ağır efor dahil her türlü faaliyeti yapabilir´ denildi.

Hurşit Tolon´un avukatı İlkay Sezer de daha önce, nöbetçi İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi´ne, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek tahliye talebinde bulunmuştu. Ancak İstanbul 9.Ağır Ceza Mahkemesi, bu talep için Adli Tıp Kurumu´ndan rapor istedi. Bunun üzerine Tolon 24 Kasım´da Adli Kurumu´ndan sağlık kontrolünden geçirildi. Tolon, 7 Aralık 2008´de de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi´nde kontrolden geçirildi. Tolon´un, Adli Tıp´ca hakkında hazırlanacak rapor kapsamında muayene edildiği öğrenildi. (Yenişafak)

(12 Ocak 2009, 12:50)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=176    yazdır/print
ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Damat Darbeyi Biliyormuş

05.10.2021 11:16 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 1..
Tamamı 5.10.2021

Asker-Polis Mahremlere 143 Gözaltı

07.10.2021 07:51 Ankara merkezli 43 ilde, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının deşifresine yönelik yapılan çalışmalar sonucunda, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet bünyesindeki toplam 117 'mahrem imam' ile 'gaybubet evi' isim..
Tamamı 7.10.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

06.10.2021 10:42 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 6.10.2021

Darbede TRT İşgali davası

07.10.2021 11:26 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 7.10.2021

Baykal Kaset Kumpası davası

05.10.2021 13:46 Ankara'da, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile bazı eski MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin internette yayınlanmasıyla ilgili Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de aral..
Tamamı 5.10.2021

Büyük Bölge Sorumlusu Yakalandı

06.10.2021 13:14 Afyon'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FÖTÖ) soruşturması kapsamında hakkında 8 yıl 9 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan sözde Büyük Bölge Talebe Mesulü olan Bylock kullanıcısı Nizamettin Yıldız polisin düzenlediği operas..
Tamamı 6.10.2021

Tahşiyecilere Kumpas'ta 2. dava

05.10.2021 14:21 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "Tahşiyeciler grubuna" kumpas kurduğu gerekçesiyle FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve eski emniyet müdürleri ile Zaman..
Tamamı 5.10.2021

Dink'te Firari Sanıklar Yargılanıyor

05.10.2021 14:21 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada dosyası ayrılan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 13 firari sanığın yargılanmasına devam edildi. 29 Eylü..
Tamamı 5.10.2021

Can Dündar-MİT Tırları davası

07.10.2021 11:48 İstanbul'da, MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin davada bir müşteki yönünden dosyası ayrılan firari sanık Can Dündar'ın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatının davaya k..
Tamamı 7.10.2021

AK Partili Başkana Kumpas İtirafı

07.10.2021 12:15 Zonguldak'ta, Fetö'nün yargı ve emniyet içinde etkin olduğu dönemde, 2009 yılında gerçekleştirilen Çelik-2 operasyonu kapsamında yapılan operasyona dahil edilen dönemin AK Partili Belediye Başkanı Murat Sesli hakkındak..
Tamamı 7.10.2021

Odatv Yargısı Yargılanıyor

07.10.2021 11:44 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından 'İstanbul'daki Odatv soruşturması ve davası'nda yer alan eski 33 hakim ve savcının 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçların..
Tamamı 7.10.2021

Dicle'de Fetöcü Rektöre Hapis

05.10.2021 14:08 Diyarbakır'da, Dicle Üniversitesi'nin eski rektörü Ayşegül Jale Saraç ve yardımcısı Aytekin Sır, yargılandıkları Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Diyarbakır'daki akademik yapılanmasına ilişkin dava sona erdi. 23 Eyl..
Tamamı 5.10.2021

Akıncı Üssü: Darbe Zararı davası

05.10.2021 14:02 Ankara'da, Milli Savunma Bakanlığı'nın, 15 Temmuz darbe girişiminde darbecilerin Akıncı Üssü'ne verdiği zararın tazmini için aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de bulunduğu 500 sanık hakkında açtığı davada keşif..
Tamamı 5.10.2021

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

05.10.2021 12:59 Ankara'da, İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından "Balyoz" soruşturması ve davasında görev alan 50 eski hakim ve savcı hakkında, "devletin güvenliğine ve siyasal ..
Tamamı 5.10.2021

Sakarya 34 sanık: Altın Lale Derneği

06.10.2021 10:06 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada, kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi 2'si firari 34 sanığın tutuksuz yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 6.10.2021

Sakarya 11 Sanık: Yasadışı Dinleme

06.10.2021 09:59 Sakarya'da, eski Sakarya emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu, 3'ü firari, 10'u eski emniyet mensubu 11 sanığın yasadışı gizli dinleme ve diğer bazı suçlamalarla yargılandığı davanın..
Tamamı 6.10.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
52.403.169