Tam
EskidenYeniye
 

Zirve´de yeni deliller diskten çıktı

2007´de Malatya´da Zirve Yayınevi´nde biri Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesi olayına ilişkin davada yeni deliller elde edildi. Dava sanıklarından Haydar Yeşil´in akrabası tarafından teslim edilen harddiskten, davadaki tutuklu sanıklar tarafından Malatya Jandarma Komutanlığı´nda hazırlanan önemli belgeler çıktı.

25.01.2013 16:29 2007´de Malatya´da Zirve Yayınevi´nde biri Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesi olayına ilişkin davada, sanık yakını tarafından teslim edilen harddisk yeni delilleri gün yüzüne çıkardı. Zirve davası 4 yılı aşan süredir görülüyor. Ancak 22 Haziran 2012 tarihinde kabul edilen ek iddianameyle birlikte davanın seyri hızlandı. Tıpkı Danıştay davasının Ergenekon davasıyla birleşmesi sonrasında görüldüğü gibi savcılık ve mahkemenin ulaştığı yeni ve çarpıcı deliller üzerine soruşturma ve dava giderek derinleşiyor. Ek iddianamede yer alan en önemli bilgiler tanık İlker Çınar´a ait. Çınar´ın iddialarını destekleyen yeni deliller ortaya çıktı. 6 Aralık 2012 tarihinde Malatya Cumhuriyet başsavcılığı´na ulaşan Malatya Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Haydar Yeşil´e ait harddiskte çarpıcı bilgiler var. Yıllardır bir türlü ele geçirilemeyen bu harddiski Haydar Yeşil´in yakın akrabası, soruşturma savcısı İsmail Aksoy´a teslim etmişti. Harddiskten Ergenekon-TUSHAD şeması, JİTEM´in TUSHAD içerisindeki yeri ve ses kayıtları çıktı. Bu gelişme üzerine savcılık, 23 kişi hakkında yeni bir soruşturma başlattı.

-Yeni deliller binbaşının sakladığı diskten çıktı-

Malatya İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Haydar Yeşil´in Kırşehir´de yaşayan kayınbiraderi H.K. tarafından Kırşehir Emniyet Müdürlüğü´ne ulaştırılan harddisk, 16 Ocak´ta Terörle Mücadele Kanunu´nun (TMK) 10. maddesiyle görevli Malatya Cumhuriyet Savcılığı´na teslim edildi. Cihan Haber Ajansı´nın haberine göre harddiskten, davadaki tutuklu sanıklar tarafından Malatya Jandarma Komutanlığı´nda hazırlanan önemli belgeler çıktı.

Harddiski polise teslim eden H.K., yeni satın aldıkları eve taşınırken annesinin yatak odasındaki gardırobunda bulduğu 500 GB kapasiteli bilgisayar belleğini iş yerinde yedekleme işleminde kullanmak için yanına aldığını belirtti. Harddiski kullanmak için açtığında Zirve Yayınevi cinayeti, Ergenekon davası gibi gündemde olan konularla ilgili bilgiler bulduğunu anlatan H.K., tutuklu yargılanan eniştesi ´Haydar Yeşil´in durumuna faydası olur´ düşüncesiyle polise teslim ettiğini söyledi.

Savcılık tarafından çözümlenen ek deliller 26 klasör halinde dava dosyasına eklendi. Ek delil klasörleri arasında, Haydar Yeşil, Ruhi Abat ve İlker Çınar´ın misyonerlikle ilgili yaptıkları çalıştayların görüntüleri de yer aldı. Dokümanlar arasında Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin haberler, Hrant Dink´in öldürülmesinin ardından Malatya´da yapılan protesto gösterilerine ait görüntüler, Ermeniler ve Hizmet Hareketi´ne ilişkin bilgi ve belgeler, misyonerlere ilişkin adreslerin yer aldığı şema bulunduğu belirlendi.

Delillere ilişkin hazırlanan raporda, H.K.´nın ifadeleri, elektronik ortam dosyalarının imaj karşılaştırmaları sonucunda harddiskin Haydar Yeşil´e ait olduğunun saptandığı belirtildi. Raporda, davada sanık olarak yargılanan Malatya eski İl Jandarma Komutanı Mehmet Ülger´in Haydar Yeşil´den Zirve Yayınevi cinayetine yönelik yaptıkları çalışmaları iyi saklamasını istediği, Yeşil´in de bilgisayar belleğini memleketi Kırşehir´deki kayınvalidesinin evinde kullanılmayan eşyalar arasına sakladığına yer verildi.

Dokümanlarda eski adı ´Kayra´ olan Zirve Yayınevi´ndeki kitap sayısı, hangi eserlerin yer aldığına dair bilgiler yer aldı. Bu bilgilerin yayınevinde gerçekleştirilecek eylem doğrultusunda özel olarak toplandığı, bu takibin yapılması için haber elamanı olan yayınevi çalışanı Hüseyin Yelki´nin görevlendirildiği öne sürüldü. ´OKC yazıları´ isimli klasörde yer alan bilgilere göre, davanın müdahil avukatlarından yazar Orhan Kemal Cengiz´in yazıları ve röportajlarının arşivlendiği tespit edildi.

Ayrıca misyoner olduğu sanılan kişilerin fişlendiği, bu kişilerin fotoğraflanarak numaralandırıldığı anlaşıldı. Zirve Yayınevi cinayetinde öldürülen Tilman Geske´nin defni sırasında çekilmiş fotoğrafların bulunduğu, Türkiye´de yaşayan yabancı uyruklu misyonerlerin kimlik bilgileri, uyrukları, pasaport numaraları, cinsiyet ve medeni halleri ile Türkiye´deki adresleri ve çocuk sayılarının olduğu bilgilerin de yer aldığı saptandı.

Bununla birlikte İlker Çınar´ın saha çalışması sırasında elde ettiği bilgilerin ve kişilerin din değiştirmelerine ilişkin ´ihtida belgesi´nin Malatya İl Jandarma Komutanlığı´nın IG033IDM04″ numaralı bilgisayara ait olduğu, Mehmet Ülger ve ekibinin, TUSHAD´ın talimatları doğrultusunda, Mersin İl Jandarma Komutanlığı´ndan Abdullah Atılgan ile birlikte çalıştıkları tespitine varıldığı öne sürüldü.

Raporda, belgelerden yola çıkılarak Türkiye´deki Hristiyan ve kilise sayısının abartılarak gösterildiği, ilgisi olmayan organizasyonların misyonerlik örgütüyle bağlantılı olarak yazıldığı, ülkede ´misyonerler cirit atıyormuş havası´ verilmeye çalışıldığı belirtildi.

Zirve Yayınevi ve Necip Hablemitoğlu cinayetleri ile Hizmet Hareketi arasında bağ kurulmak suretiyle özellikle Malatya´daki cinayetin Hizmet Hareketi üzerine yıkılmaya çalışıldığının tespit edildiğine yer verildi.

HABER SİTESİ VE MUHABİRLERİ FİŞLENMİŞ

Konuyla ilgili bir haber de Taraf gazetesinde yer aldı. Buna göre, Zirve katliamı sanığı Yeşil´e ait hardisklerlerde çıkan belgelerde, örgütün olaydan sonra konuyla ilgili haber yapan gazetecileri fişlediği ortaya çıktı. Zirve Katliamı sanığı olan Malatya İstihbarat Şube Müdürü Haydar Yeşil´e ait hardisklerde yer alan belgelere göre katliama ilişkin haber yapan muhabirler de örgütün takibine alınıyor. Belgelere göre örgüt katliam sonrası da takibi bırakmamış. Malatya´daki Zirve katliamı ile ilgili yapılan haberlerin yer aldığı üç sayfalık belgede örgütün takibine alınan 28 haber sitesi bulunuyor. Haber sitelerinin karşına ?PKK yanlısı?, ?AB ve AKP yanlısı?, ?PKK´yı eleştiren bir site? diye not düşülüyor. Bianet haber sitesinin karşısına ?AB yanlısı politikalara endeksli bir site? şeklinde not düşülürken, Erol Önderoğlu tarafından yapılan habere dikkat çekiliyor. Stargazete haber sitesinin karşısına ?AB ve AKP yanlısı politikaları destekleyip askerin yaptığını düşünen ve eleştiren bir gazete? olarak not düşülürken, Erdal Şimşek tarafından kaleme alınan ?Malatya katliamı askere uzandı? haberine de yer veriliyor. Gazeteport haber sitesinin karşına ise ?AB fonlarından finanse edilen site? diye yazılarak ?Malatya katliamı soruşturmasına korkunç ihbar? başlıklı haberler yer alıyor. Birgün, ?Aşırı sol bir gazete?, Evrensel ise ?PKK sempatizanı? olarak fişleniyor.

İlker Çınar´ın ihtida belgesi

Bu arada Sanıklarından eski ?Başpapaz? olan daha sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığı´nda uzmançavuş rütbesiyle istihbaratçı olarak çalışan İlker Çınar´ın ?ihtida? belgesi de hardisklerde yer aldı. 1993´te kadrosu Kara Kuvvetleri Komutanlığı´ndan alınarak Özel Kuvvetler Komutanlığı içerisindeki TUSHAD´a bağlı Beyaz Kuvvetler Komutanlığı´nda atanan misyoner faaliyetlerle ilgili bilgi toplamakla görevlendirildiğini söyleyen Çınar, ?Vicdani Huzur? için 2 Ocak 2000´de din değiştiriyor. 1970 Tarsus doğumlu olan İlker Çınar´ın mesleği ise iç mimar. Kilise yetkilisi Kamil Musa ve Hüseyin Ertuğrul ile Sezgin Yaşar´ın tanık olarak imza attığı belgede Çınar din değişikliği nedenini ?Vicdani huzur? olarak gösteriyor. (Taraf, Cihan)

O ŞOK SES KAYDI DA DİSKTEN ÇIKTI!

27.01.2013 14:40 Zirve Yayınevi´nde hem sanık hem de tanık olan İlker Çınar, İnönü Üniversitesi öğretim görevlisi Ruhi Abat´ın kendisini arayarak, ?Korkutma amaçlıydı, şerefsizlere vurun dedik öldürmüşler? dediğini öne sürmüştü. Bu konuşmanın ses kaydı, sanık Binbaşı Haydar Yeşil´e ait harddiskten çıktı.

Malatya´daki Zirve Yayınevi´nde biri Alman uyruklu üç kişinin boğazının kesilerek öldürülmesi davasına ilişkin ortaya çıkan yeni deliller yankı yarattı. Vatan´ın haberine göre, Dava sanıklarından Malatya Jandarma Alay Komutanı Mehmet Ülger´in, sanık Binbaşı Haydar Yeşil´e verdiği bir harddiskte ortaya çıkan deliller, davada hem sanık hem de tanık olan uzman çavuş rütbesiyle istihbaratçı olarak çalışan İlker Çınar´ın iddialarını doğruladı. Çınar, verdiği ilk ifadelerde, cinayeti medya aracılığı ile öğrendiğini, örgütün siyasi iktidarı devirmek için kaotik bir ortam oluşturmayı, ´misyonerlik´ üzerinden yapmaya çalıştığını kaydetmişti. İnönü Üniversitesi araştırma görevlisi Ruhi Abat´ın kendisini cinayet gecesi aradığını aktaran Çınar, bana çok sert bir üslupla, ´Bak abiciğim, güzel kardeşim, beni iyi dinle, kafanın bir köşesine şunu yaz, bu işten artık dönüş yok, korkutma amaçlı yapmasını istediğimiz bir olayı; şerefsizlere vurun dedik öldürmüşler, bu yüzden sen de bize yardım edeceksin tamam mı?´ şeklinde tehditvari sözler söyleyerek asıl amaçlarını gizlemeye çalıştı demişti. Sanık avukatları ise Çınar´ın bu iddialarının doğru olmadığını savunmuştu.

´En kritik delili´

Davada tutuklu sanık Binbaşı Haydar Yeşil´in Kırşehir´de yaşayan kayınbiraderi H.K´nın, ev taşıma esnasında bulduğu ve yargılama aşamasında eniştesine yardımcı olabileceği ifadesi ile teslim ettiği harddiskte ise Çınar´ın iddialarının doğru olduğu anlaşıldı. Davada en kritik kabul edilen telefon ses kaydında, Ruhi Abat´ın ?Bak abiciğim, güzel kardeşim, beni iyi dinle, kafanın bir köşesine şunu yaz, bu işten artık dönüş yok, korkutma amaçlı yapmasını istediğimiz bir olayı; şerefsizlere vurun dedik öldürmüşler, bu yüzden sen de bize yardım edeceksin tamam mı?? sözlerini söylediği belirlendi.

3 misyoneri kesmişlerdi

Malatya´da 18 Nisan 2007´de, Zirve Yayınevi´nde çalışan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel boğazları kesilerek öldürüldü. Zanlılardan Salih Gürler, Cuma Özdemir, Hamit Çeker ve Abuzer Yıldırım olay yerinde yakalandı. Üçüncü katın penceresinden kaçmak isterken düşerek yaralanan Emre Günaydın, tedavisinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Katliam, Mart 2011´de Ergenekon soruşturması kapsamına alındı. 17 Mart 2011´de dönemin Malatya Jandarma Alay Komutanı olan emekli Albay Mehmet Ülger, Binbaşı Haydar Yeşil, İnönü Üniversitesi Öğretim Elemanı Ruhi Abat da dahil 12 kişi daha tutuklandı. Toplam 17 sanığın tutuklu olduğu davada, İlker Çınar tutuksuz yargılanıyor.

Çınar: Kaydı biliyordum

Ses kaydı İlker Çınar´a da dinletildi. Çınar kaydı dinledikten sonra şunları söyledi: ?Bu telefon görüşmesini ben Ruhi Abat ile yaptım. Görüşmeyi 17 Mart 2007 tarihinde Malatya´ya giderken bana verilen özel hatlı telefon üzerinden yaptım. Ruhi Abat´ta Haydar Yeşil ile birlikte ortak kullandıkları özel hatlı telefon vardı. Görüşmeyi yaptığım sırada ben Tarsus´taydım. Ruhi Aabat ise Malatya´daydı. Yapmış olduğumuz bu görüşmelerin kayda alındığından da bilgim vardı. Cinayetin işlendiği gün gece yarısından sonra yaptığımız görüşmede, kendisine tepki vermem üzerine, Ruhi Abat tepkimi de çekmemek için bu sözleri söyledi. Asıl amaçlarının öldürmek değil de sadece korkutmak olduğunu özellikle vurgulayıp kendilerine yardım etmem hususunda bir nevi cebri ikazda bulundu. Ben bu sözlerden ne kadar da büyük bir tehlike içinde olduğumu daha iyi anladım.? (Vatan)

´DARBE YAPMAZSANIZ BİZ ÖLDÜRECEĞİZ´

04.02.2013 12:00 Zirve sanığı Binbaşı Haydar Yeşil´den çıkan harddiske göre, 2005´te Büyükanıt´a bir rapor gönderilmiş ve ?Erdoğan hain, yönetime el koyun, yoksa kelle alırız? denmiş. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt´ın Kara Kuvvetleri Komutanı olduğu 2005 yılında, TSK´ya gönderilen ?Elazığ Bölgesi Özel Raporu?nun dezenformasyon ürünü olduğu ortaya çıktı. Zirve Yayınevi Katliamı davasının tutuklu sanığı Binbaşı Haydar Yeşil´e ait harddiskle ilgili savcılığa ifade veren İlker Çınar, 2005 yılından sonra manipülasyon amacıyla bazı belgelerin hazırlandığını ve bunların üst düzey kurumlara gönderildiğini söyledi.

Emekli Org. Yaşar Büyükanıt´a 2005 yılında gönderilen ?Elazığ Bölgesi Özel Raporu?nda, ?Şuna emin olun, bu konulara ve şerefsizliklere siz müdahale etmezseniz, sizi şerefimizle temin ederiz ki biz caddelere yine ineceğiz. TSK sessiz kalırsa, biz yine caddelere inip, kelle almaya başlayacağız... Ama şunu da unutmayın; biz caddelere inersek, siz de köşklerinizden aşağı inmek zorunda kalırsınız. Bu vatan uğruna ölmek gerekirse önce öldüreceğiz, sonra da öleceğiz? ifadeleri yer alıyordu.

Raporda ayrıca, ?Değerli komutanlarımız, bizler Elazığ´dan sesleniyoruz. Biz fakir, namuslu, şerefli, Atatürkçü, devletçi ve milliyetçi dava adamlarıyız? girişiyle başlayan raporda Elazığ bölgesinin kaybedilmek üzere olduğu, tüm devlet dairelerinde Kürtçenin anadil haline geldiği, misyonerlerin cirit attığı, arazilerin İsrail´e satıldığı savunuluyordu. Elazığ´ın önde gelen isimleriyle ilgili iftira içerikli bilgilerin yer aldığı raporda, Başbakan Erdoğan´a ?hain? deniliyor, ordunun yönetime el koyup İstiklâl Mahkemeleri´ni yeniden kurması isteniyordu.

İrtica kılıf yapılacaktı

Raporla ilgili Çınar, ?Bu mesajın muhatabı AK Parti üzerinden Batı ülkeleriydi. Ergenekon Terör Örgütü, yapmak istediği darbeyi irtica kılıfıyla gerçekleştirmek istiyordu ve bunun için Genelkurmay´ı manipüle ediyordu? dedi. 2005 yılında planla ilgili çalışmalara başlandığını söyleyen Çınar, bu çalışma kapsamda, İSTH:3590- 1605/1KK ve Güv. Ş. (493)5034709 sayısıyla Genelkurmay Başkanlığı´na ?Elazığ Bölgesi Özel Raporu? adıyla bir rapor gönderildiğini söyledi. O dönem Kara Kuvvetleri Komutanı olan Yaşar Büyükanıt´ın bu konunun araştırılmasını istediğini söyleyen Çınar, ?Bu manipülasyon çok kapsamlı ve profesyonelce yapıldı. Genelkurmay Başkanı kendisine ait alt komutanlıklardan gönderilen raporlara inanarak ebildirge ile bu ideolojik saplantılı irtica konusuna gönderme yaptı ve misyoner cinayetlerini bilmeden buraya bağladı. Zaten Ergenekon´un da istediği buydu? dedi. (Taraf)

SES KAYDI BİLİRKİŞİ TARAFINDAN TESPİT EDİLDİ

05.03.2013 17:27 Malatya Zirve Yayınevi davasına ışık tutacak deliller giderek artıyor. Muvazzaf binbaşı Haydar Yeşil´in kayınbiraderi tarafından savcılığa teslim edilen harddiskte davayla ilgili bir ses kaydı ortaya çıktı. Ses kaydına göre tutuklu sanık İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi araştırma görevlisi Ruhi Abat, Şerefsizlere vurun dedik, öldürmüşler. şeklinde konuşuyor.

Alman uyruklu Tilman Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel, 18 Nisan 2007 tarihinde Zirve Yayınevi´nde öldürüldü. Malatya İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Müdürü tutuklu sanık Binbaşı Haydar Yeşil´in Kırşehir´de yaşayan kayınbiraderi H.K.´nın ev taşıma esnasında bulduğu ve eniştesine ait olduğunu ifade ederek polise teslim ettiği harddiskte bu olayı aydınlatacak birçok delil ortaya çıktı. Terörle Mücadele Kanunu´nun 10. maddesiyle görevli Malatya Cumhuriyet Savcılığı´na gönderilen harddiskin bilirkişi incelemesi yaptırıldı. Harddiskte, tutuklu sanıklar Haydar Yeşil ve Ruhi Abat ile tanık koruma programından yararlanan sanık İlker Çınar´ın cinayetler öncesinde buluşarak gerçekleştirdikleri misyonerlikle ilgili toplantı görüntüleri ve cinayetlerin sonrasına ait telefon görüşme kayıtları, Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin haberler, Hrant Dink´in öldürülmesinin ardından Malatya´da yapılan protesto gösterilerine ait görüntüler, Ermeniler ve Hizmet Hareketi´ne ilişkin bilgi ve belgeler, misyonerlere ilişkin adreslerin yer aldı.

Ayrıca harddiskte, cinayetlerden bir gün sonra (19 Nisan) araştırma görevlisi Ruhi Abat ile İlker Çınar arasında geçen telefon görüşmesinin ses kaydının 005 isimle yer aldığı tespit edildi. Saat 22.21´de yapılan görüşmede Abat´ın İlker Çınar´a Bak ağabeyciğim, güzel kardeşim. Beni iyi dinle, kafanın bir köşesine şunu yaz. Bu işten artık dönüş yok. Korkutma amaçlı yapmasını istediğimiz olayı şerefsizlere vurun dedik öldürmüşler. Bu yüzden sen de bize yardım edeceksin tamam mı? şeklinde tehditvari ifadeler kullandığı belirlendi.

Savcılık, Türkiye Ulusal Stratejiler ve Hareket Dairesi (TUSHAD) tarafından görevlendirildiğini belirten tutuksuz sanık İlker Çınar´a bu ses kayıtlarını sordu. Konuşmayı doğrulayan Çınar, şunları söyledi: Bu telefon görüşmesini ben Ruhi Abat ile yaptım. Görüşmeyi 17 Mart 2007(cinayetten 1 ay önce) tarihinde Malatya´ya giderken bana verilen özel hatlı telefon üzerinden yaptım. Ruhi Abat´ta Haydar Yeşil ile birlikte ortak kullandıkları özel hatlı telefon vardı. Görüşmeyi yaptığım sırada ben Tarsus´taydım. Ruhi Abat ise Malatya´daydı. Yapmış olduğumuz bu görüşmelerin kayda alındığından da bilgim vardı. Cinayetin işlendiği gün gece yarısından sonra yaptığımız görüşmede, kendisine tepki vermem üzerine Ruhi Abat tepkimi de çekmemek için bu sözleri söyledi. Asıl amaçlarının öldürmek değil de sadece korkutmak olduğunu özellikle vurgulayıp kendilerine yardım etmem hususunda bir nevi cebri ikazda bulundu. Ben bu sözlerden ne kadar da büyük bir tehlike içinde olduğumu daha iyi anladım. (Cihan)

(25 Ocak 2013), son güncel.: (05 Mart 2013)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Zirve derinleşiyor: Yeni deliller

Zirve: Şerefsizlere vur dedik, öldürdüler

Ergenekon 1993´e uzandı: Tushad

Tushad kimlikleri ek klasörlerde

Tanık: Özal´ı Tushad zehirledi

Çınar´dan mahkemede şok iddialar

Zirve´yi başlatan papazdan şok itiraflar

Zirve davaları birleştirildi

İşte 761 sayfalık ek iddianamesi

Zirve ek iddianamesi kabul edildi

Malatya Zirve Katliamı ve Ergenekon bağlantısı manşetlerimiz

Dink ve Zirve aynı ekibin işi

Ergenekon ve Balyoz, Malatya´da ´zirve´ yapmış

Tanık: Malatya ve Dink ´Kafes´ işi

Zirve Yayınevi Katliamı ile Kafes davaları birleşebilir

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5097    yazdır/print
Zirve derinleşiyor: Yeni deliller

Zirve katliamı sanığı İstihbarat Binbaşı Yeşil´in bir yakını, Yeşil´e ait bir harddiski savcılığa teslim etti. Harddiskten Ergenekon-TUSHAD şeması, JİTEM´in TUSHAD içerisindeki yeri ve ses kayıtları çıktı. Bu gelişme üzerine savcılığın, 23 kişi hakkında soruşturma başlattığı öğrenildi.

06.12.2012 11:03 Zirve Yayınevi cinayeti davasının tutuklu sanığı Malatya Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Haydar Yeşil´e ait meçhul harddisk savcıya ulaştı. Yıllardır bir türlü ele geçirilemeyen harddiski Haydar Yeşil´in yakın akrabası, soruşturma savcısı İsmail Aksoy´a teslim etti. Harddiski inceleyen Malatya Başsavcılığı elde edilen yeni deliller ve tutuksuz sanık İlker Çınar´ın verdiği yeni bilgiler doğrultusunda 23 kişi hakkında soruşturma başlattı.

TUSHAD-Ergenekon şeması çıktı

Bu güne kadar hakkında pek fazla bilgi bulunmayan TUSHAD yapılanmasına ait birçok şemanın da bu harddiskte olduğu belirtiliyor. Harddiskin içinde ise Ergenekon-TUSHAD-Zirve ilişkilerini gün yüzüne çıkaracak ses kayıtları, görüntüler ve yasadışı bir takım dinlemelerin olduğu öğrenildi. Harddiskte yer alan en çarpıcı delil ise ERGENEKON-TUSHAD ilişkisini gösteren örgütsel şema olduğu belirtiliyor.

Siyah-Beyaz kaos suikastleri

Şemada TUSHAD bünyesinde barındırdığı Beyaz Kuvvetler ile Siyah Kuvvetler Ergenekon´un önemli birimleri olarak yer alıyor. Harddiskte yer alan bilgilere göre Beyaz Kuvvetler daha çok kaza süsü verilmiş profesyonel suikastlar ve profesyonel medikal suikastlar gerçekleştiriyor. Siyah Kuvvetler ise profesyonel silahlı ve bombalı suikastlar yapıyor ve toplumda kaos ortamı oluşturuyor.

Siyah Kuvvetler´in JİTEM´i var

Yine şemada Siyah Kuvvetlerin bir alt birimi olarak yer aldığı belirtilen JİTEM ise kırsal alanda suikast ve eylemler yapıyor. Ancak Beyaz ve Siyah Kuvvetler kadar profesyonel olmadığı belirtilen JİTEM´in birçok işte başarısız olduğu ve bazı işleri yüzlerine bulaştırdığına dair bilgilerinde söz konusu harddiskin içinde ses kayıtlarının da yer aldığı kaydediliyor.

Iğsız hakkında yeni soruşturma

Öte yandan tutuksuz sanık ve gizli tanık İlker Çınar´ın verdiği yeni ifadeler doğrultusunda Ergenekon davası tutuklu sanığı emekli Orgeneral Hasan Iğsız hakkında soruşturma açıldı. Çınar ifadesinde, Mehmet Ülger hakkında açılan bir soruşturma hususunda Ergenekon sanığı Hasan Iğsız´ın kendisine yardımcı olduğunu söylemişti. Org. Iğsız´ın yanı sıra 23 kişi hakkındaki soruşturma kapsamında yeni isimler ifade verecek.

JİTEM makbuzunda Binbaşı Yeşil imzası

DAVANIN gizli tanığı ve sanığı İlker Çınar´ın (Deniz Uygar), dönemin Malatya İl Jandarma Komutanı Ülger başkanlığında, ?misyonerlik çalıştayı? düzenlediklerini ve ?Misyonerlere gözdağı verme talimatı üst düzey komutanlardan geldi? ifadesinden sonra tutuklanan Binbaşı Haydar Yeşil´in JİTEM adına istihbarat elemanlarına verilen para makbuzlarında da imzası bulunuyor. İlker Çınar, daha önce savcıya verdiği ifadesinde TUSHAD-Ergenekon ilişkisini anlatmıştı. Çınar ifadesinde TUSHAD´ın Beyaz Kuvvetler Biriminde görev yaptığını ve Merhum Turgut Özal´ın da Beyaz Kuvvetler birimi tarafından zehirlendiğini itiraf etmişti. (Kemal Gümüş / Star)

(06 Aralık 2012, 11:03)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Ergenekon 1993´e uzandı: Tushad

Tushad kimlikleri ek klasörlerde

Tanık: Özal´ı Tushad zehirledi

Çınar´dan mahkemede şok iddialar

Zirve´yi başlatan papazdan şok itiraflar

Zirve davaları birleştirildi

İşte 761 sayfalık ek iddianamesi

Zirve ek iddianamesi kabul edildi

Malatya Zirve Katliamı ve Ergenekon bağlantısı manşetlerimiz

Dink ve Zirve aynı ekibin işi

Ergenekon ve Balyoz, Malatya´da ´zirve´ yapmış

Tanık: Malatya ve Dink ´Kafes´ işi

Zirve Yayınevi Katliamı ile Kafes davaları birleşebilir

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=4985    yazdır/print
ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö Yöneticilerine 128 Yıl Hapis

24.03.2022 14:56 Adana, Ankara, Afyon, Gaziantep, İstanbul ve Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda 14 sanığa toplam 128 yıl ha..
Tamamı 24.3.2022

Karlov Suikastı: Cezalar Onandı

23.03.2022 10:41 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, 19 Aralık 2016'da suikast sonucu öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de arasında bulunduğu 28 sanıklı davada verilen ..
Tamamı 23.3.2022

MİT Tırları Kumpası: 3 Hapis

24.03.2022 12:56 Adana ve Hatay'da, MİT'e ait tırların Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca durdurulmasına ilişkin ana davadan dosyası ayrılan 7 sanığın Yargıtayda yargılandığı davada karar açıklandı. 9 Mart'ta ilk derece mahk..
Tamamı 24.3.2022

Fetö Casuslarına 165 Yıl Onandı

23.03.2022 10:51 Ankara'da, FETÖ/PDY üyelerinin yanı sıra PKK, DHKP-C ve MKP'li yaklaşık 10 bin terör şüphelisinin soruşturma ve yakalama bilgilerini rüşvetle sızdırdığı suçlamasıyla aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in avukatı Ad..
Tamamı 23.3.2022

Halkbank Kumpasçısı: Hapis Onandı

24.03.2022 15:40 Ankara'da, Bölge Adliye Mahkemesi, FETÖ üyeliğinden 12 yıl hapis cezasına çarptırılan eski istihbaratçı Enver Altaylı'nın damadı Metin Can Yılmaz hakkındaki mahkumiyet kararını hukuka uygun buldu. 15 Şubat'ta Ankara 1..
Tamamı 24.3.2022

Islak İmza Kumpası davası

24.03.2022 14:30 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (Fetö) Adli Tıp yapılanması kapsamında 'ıslak imzalı belgede' dönemin askeri görevlilerine kumpas kurduğu iddiasıyla 18 sanığın tutuksuz yargılandığı davaya devam edildi. 9..
Tamamı 24.3.2022

Güncel Fetö Yapılanmasına Dava

24.03.2022 14:30 Ankara'da, FETÖ'nün güncel yapılanmasına yönelik 5 kişi hakkında hazırlanan iddianamede, örgütün Karaman, Konya ve Ankara'da yeniden örgütlenmeye başladığı, evler açarak örgütsel toplantılar yaptığı, cezaevlerinden tah..
Tamamı 24.3.2022

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

22.03.2022 14:55 Ankara'da, Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında 'Devletin güvenliği ile siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yok..
Tamamı 22.3.2022

Odatv Yargısı Yargılanıyor

22.03.2022 14:55 Ankara'da, İstanbul'daki Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından Odatv soruşturma ve kovuşturma süreçlerinde görev alan eski 33 hakim ve savcının, 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kıl..
Tamamı 22.3.2022

Yeğen Gülen'e İtiraf İndirimi

Ankara'da, MİT operasyonuyla Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülen'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı davaya devam edildi. 7 Mart'ta Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada cumhur..
Tamamı 23.3.2022

YARSAV Başkanının Hapsi Onandı

23.03.2022 15:14 Ankara'da, KHK ile kapatılan Yargıçlar ve Savcılar Birliğinin (YARSAV) eski başkanı Murat Arslan'ın, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden 10 yıl hapse mahkum edilmesi Yargıtay tarafından oybirliğiyle onandı. 9 M..
Tamamı 23.3.2022

Vodafone Arena: Müebbetler Bozuldu

24.03.2022 14:13 İstanbul'da, 15 Temmuz ihanet girişiminde TV yayınlarını kesmek için Vodafone Stadı'na inen helikopter pilotlarının aldığı ağırlaşmış müebbet hapis cezalarının Yargıtay'dan dönmesi üzerine yeniden yargılama yapılmasına..
Tamamı 24.3.2022

Zırhlı Tugay: Darbe Cezaları Değişti

24.03.2022 11:14 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Maltepe'deki 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda yaşananlara ilişkin 26 sanıklı davada haklarında verilen hükümler Yargıtay tarafından bozu..
Tamamı 24.3.2022

FETÖ Medya Yapılanması davası

23.03.2022 15:44 İstanbul'da, 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve 8 Mart 2018 tarihinde karara bağlandıktan sonra 6 Mart 2020 tarihinde Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından aralarında Atilla Taş ile gazeteci Ahmet Memiş'in de bulund..
Tamamı 23.3.2022

Sakarya 19 Sanık: Kadın Yapılanması

24.03.2022 18:28 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ilişkin, aralarında yabancı uyruklular ile üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 3'ü firari 19 kadın sanığın yargılanmasına devam edildi. 22 Mart'ta Sakarya 2. Ağır Ceza ..
Tamamı 24.3.2022

Adil Öksüz'ün yakınlarına beraat

23.03.2022 12:54 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında firari olarak aranan Adil Öksüz'ün kayınvalidesinin kardeşi Naciye Alişan'ın ve eşi Alişan Alişan, yargılandıkları davada delil yetersizliğinden beraat etti. 17 Ma..
Tamamı 23.3.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
55.174.923