Tam
EskidenYeniye
 

Çubuklu'nun ses kaydı: Deliller böyle gizlendi


Hıfzı ÇubukluTuğgeneral Hıfzı Çubuklu ve ekibinin ses kaydı internete düştü. Ses kaydında delil yok etme var. Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri ve haftalık basını bilgilendirme toplantılarını yapan Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu ile ekibinin, sivil savcıya vermeleri gereken suç delillerini nasıl organize şekilde gizledikleri ortaya çıktı.

02.12.2009 İnternete düşen ses kaydında Genelkurmay'ın beyni olarak tanınan Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu ve ekibi, 'Bamya' kod adlı Hava Kuvvetleri Komutanı Adli Müşavirliği savcısı Albay Zeki Üçok'un sivil savcı tarafından istenen bilgisayar kayıtlarını ve belgelerini ayıkladıklarına dair konuşmalar yer alıyor. Bilindiği gibi Albay Zeki Üçok, çürük raporu vermek, yolsuzluk ve çete kurmaktan dolayı cezaevine gönderilmişti. Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu, Albay Neşet, Olcay ismindeki şahıs ve Adli Müşavirlik'te görevli bir kadının bilgileri nasıl gizleyeceklerine dair tartışması sırasında Olcay isimli şahsın, 'Kritik bir şey kaçarsa eğer yapılan soruşturmalarla ilgili ve onlar bunu satır satır okuyacak o polisler bunları. Terörle mücadele şubeye gidecek bu belgelerin hepsi. Aradan bir şey kaçırırsak ciddi sıkıntı olur' ifadeleri dikkat çekiyor. Konuşma esnasında Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu da 'Savcılık açısından oluşturuyor oluşturmuyor meselesi değil de. Önemli olan sizden kıl kopartma meselesi' diyerek, bilgilerin gizlenmesini istiyor. Savcılığın istediği belgeleri vermemek için yapılan görüş alışverişi sırasında Adli Müşavirlik'te görevli olduğu sanılan bayan 'Kendinizi rahatlatmak istiyorsanız, fikir sadece düşünce. Şey diyebilirsiniz: Kendisine zimmetli olmayan kalemde…' ifadelerini kullanırken, Olcay isimli şahıs da 'Şimdi bu gider. Basına bir sızar. Bu bir şekilde bu kişi aleyhine kullanılacak argümandır' sözleri dikkat çekiyor.

video.yahoo.com'da yayınlanan ses kaydı | Ergenekon sanıklarının ses kayıtları manşetlerimiz

İŞTE TUĞGENERAL HIFZI ÇUBUKLU'NUN SES KAYDININ TAM DÖKÜMÜ

Albay Neşet: Albay Neşet. Hıfzı Paşam müsait mi ? Anladım. Kendisine bir haber ver. De ki: Hava Kuvvetleri Askeri Savcısı gelmiş Neşet Albayın odasında hazır bekliyor.

Tuğg. HIFZI ÇUBUKLU: Sen konuştun mu? (Adli Müşavirlik'te görevli kadına söylüyor)

Adli Müşavirlik Çalışanı: Evet

Tuğg. HIFZI ÇUBUKLU: Ne dedi?

Adli Müşavirlik Çalışanı: ‘Askeri bilgiler tabi ki beni ilgilendirmez.Bunları ayırabilirsiniz' dedi. ‘Ama takibi nasıl yapacağınız konusunda biraz çekincelerim var.Ve bunları da saklı tutmak istiyorum' dedi. Bu kapsamda zaten hemen imajlarını aldık.

Tuğg. HIFZI ÇUBUKLU: İyi de sizin yaptığınız soruşturmadan kendinizi saklı tutun dememiz lazımdı.. Neyse
Adli Müşavirlik Çalışanı: Onu söylemek isterim.

Tuğg. HIFZI ÇUBUKLU: Tabii tabii söyleyebilirsin. Çekincelerimi söylüyorum sadece. Fark eden bir şey yok yani.

Tuğg. HIFZI ÇUBUKLU: Silinmeden gönderilmiş.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Yani silinmiş ama..

Tuğg.HIFZI ÇUBUKLU: Yani bizim anladığımız manada(35 kez)güvenli silinmemiş.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Kurtarılanlarla beraber 55800 klasör kadar dosya çıkınca biz onların hepsini askeri bilgidir diye ayırdık.Onlar şimdi hard-diskte kayıtlı DVD'lere kaydedemedim. Zaten askeri oldukları için onlarda bir sıkıntı yok. Onları göndermeyeceğimizi söyledik. Kalanlar DVD'de şu anda . Size tek tek gösterebilirim. Askeri bilgi ve belge olarak gönderildi. Ama işte biliyorsalar içerisinde birkaç tane. Onlar belki şey anlamında sıkıntı yaratabilir. Bilgi notunun birkaç maddesinde savcının daha evvelki laptopta bulamayacağı hiçbir şey yok. Yani soruşturma sefahati özetlenmiş. Ama 2 yerde bazı düşüncelere yer verilmiş .Özellikle MİT MÜSTEŞARI EMRE TANER ve AFET neydi müsteşar yardımcısı AFET GÜNEŞ !! İşte bu karargah evleri ile ilgili bir belge istendiği ile ilgili düşüncelerini işte bir toplantıda galiba Zeki Albay'la paylaşmışlar. Onu da şurada görürsünüz. Bir kişisel değerlendirme yapılmış. Belki hani o sıkıntı doğurabilir bunların arasında. EĞER BASINA YANSIRSA DİYE DEĞERLENDİRDİM. . O KAPSAMDA BİRAZ SIKINTIYA DÜŞTÜK HANİ O GİTSİN Mİ GİTMESİN Mİ ?

Albay Neşet: Buna şu an yapacak bir şey yok. O gitti. Bunlar orada şu noktada önemli. Ne gittiğini bilme noktası önem arz eder. Birde burada gidecekler burada da varsa bunu vermemizde bir sıkıntı yaratmaz. Zaten verilmiş durumda.

Tuğg. HIFZI ÇUBUKLU: Ama o zaman karşılaştırmadan bilemeyiz ki. Ama bilemezsin karşılaştırmadan dimi ?

Albay Neşet: Yo onlar tamam. HAREKAT BAŞKANLIĞI'NA AİT DERİZ !!!

Adli Müşavirlik Çalışanı: Şimdi şöyle: onun içinde gizli çalışmalara ait belgeler içerdiğinden onun herhalde silinme işlemini daha özel yapmışlar. Ayrıca bir şey çünkü veriler incelendiğinde başka bir birimle ilgili herhangi bir şeye ulaşılamadı. Çünkü veri kurtarma da yapıldı onda.Plan harekatta kullanıldığı anlaşıldığından içinde askeri bilgiler olduğu da tespit edilmiştir DİYORUZ. Daha sonra da savcılardan gönderildikten sonra da işte şu tarz bilgilere rastlanıldı diyoruz.

Albay Neşet: Gelmiş gelmiş kaydedilmiş. İnternete girmiş. Oraya Outlook atmış. Outlook adresleri gelmiş. Peki işlemlerde bunların kenarda şeyi var mı yani..

Adli Müşavirlik Çalışanı 2: Yok komutanım onlar gelmez.

Albay Neşet: Yani en azından hava kuvvetlerine ait bilgisayar ağı gibi bir bilgisayar olduğu ortaya çıkarmı? Veya hava kuvvetlerindeki kullanıcıların isimleri bilmem neleri adresleri ?

Olcay: Sen anlıyorsun MEBS' e ait bilgi belgeler bunlar öyle mi? Altta silinenler yani.

Adli Müşavirlik Çalışanı 2 :Evet.

Olcay: Hale bakar mısın?

Adli Müşavirlik Çalışanı: İnternette kullanılmış.

Olcay: Hale bakar mısın?

HIFZI ÇUBUKLU: Gelin bakalım. oturalım şöyle gelin sizde. bu bilgi notu mesela neymiş bu?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Boşmuş bu. Şimdi bu hangisi ben size söyleyeyim.Bizim laptopumuz var yerinde soruşturmalarda kullandığımız. Bu daha evvel MEBS'te kullanılmış. MEBSte kullanıldığından MEBS ile ilgili bütün belgeler tasnif edildi, ayrıştırıldı.

HIFZI ÇUBUKLU: Şu anda burada yok yani.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Bunlar kalanlar . Bunlar da. Bunlar neyler. Bizim yerinde .. yok yok siz buyurun.

Albay Neşet: HIFZI PAŞAM biraz ileri çekebilir miyiz ? siz şuradan yardım edebilir misiniz ?

HIFZI ÇUBUKLU: şöyle otursana şuraya..

Adli Müşavirlik Çalışanı: Bunlar tamamen bizim yerinde işte ölüm olaylarında falan kalabalık şehir dışına gittiğimizde tutanak sırasında kullandığımız belgeler.İçersinde gizli içerikli herhangi bir şey yok. Şöyle hemen size gösteriyorum bunlar bazıları boş…. Mesela soruşturma tutanağı… Bu şekilde…

HIFZI ÇUBUKLU: Bu bazılarının da boş olduğunu yazdınız mı raporun içerisine ?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Flu olarak gözükenler boş zaten. Şöyle. Tamamı böyle .. yaptığımız..gibi

HIFZI ÇUBUKLU: Ama bunları göndermenin bir anlamı var mı ya ? he

Adli Müşavirlik Çalışanı 2: Yok komutanım

HIFZI ÇUBUKLU: Bence bunların hiçbirini göndermeyelim. Bunların hepsi savcının soruşturma tutanakları …

Adli Müşavirlik Çalışanı: Şimdi benim naçizane fikrim komutanım ben çok fazla kendisi ile görüştüğüm kapsam dışına çıkmak istemedim. Neden çünkü hani şu imajı yaratmak istiyorum.Yani ben çekincem olanları bıraktım.Kendime kalanını bunları da bilmesinde bir şey yok. Klasik otopsi tutanağı yani. Zaten soruşturma dosyalarında ya iddianame düzenlendi ya..

HIFZI ÇUBUKLU: Hımm

Adli Müşavirlik Çalışanı: Takipsizlik kararı verildi. Kamuya açıldı yani bunlar. Savcılık açısından bir sıkıntı oluşturmuyor.

HIFZI ÇUBUKLU: Savcılık açısından oluşturuyor oluşturmuyor meselesi değil de. Evren önemli olan sizden kıl kopartma meselesi yani bunlarla bunun ne alakası var.. Bilmiyorum he ne diyorsunuz?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Komutanım kişisel şeyi çok mu? fotoğrafı bilmem ne dışında bir şeyi var mı?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Şimdi hepsini göreceksiniz. İnternette daha çok.

HIFZI ÇUBUKLU: Burada hep böylemi gidiyor? Burada bilgi notu filan var mı?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Hayır.

Hıfzı ÇUBUKLU: Öyle değilse geç . Yani hep böyle gidiyorsa yani geç. Hep böyle uğraşma geç.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Bakalım. Ortak akıl oluşabilsin.

Hıfzı ÇUBUKLU: Onu geç sıfırlara girme istersen. Hayır sıfırlara girme zaten.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Ölü muayene tutanağı.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Ya şimdi bu adamlar da savcılar da teknik bilgiden yoksun. Polis ne derse öyle zannedecek. O raporun içerisine bence çok sayıda boş içerikli dosya bulunduğunu raporun içerine yazarsanız yarın bir gün polis ona şey diye rapor ederse…Acaba bunların hepsinin içini boşaltmışlar falan diye rapor ederse yanlış anlaşılmayla bir daha dönmesin. Neden bunların içi boş diye. Raporda bir cümle geçmesinde fayda var bence.

Evren: Onu veri kurtarma yapan şeye yazdırırız.

HIFZI ÇUBUKLU: O ne ?

Olcay : Bu bir şey sadece yansının kendisi..

HIFZI ÇUBUKLU: Devamı yok mu böyle.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Şuradan slaytlara geçebilirsiniz komutanım. Yan taraftan

HIFZI ÇUBUKLU: Geç bakalım.

HIFZI ÇUBUKLU: o ne ?

Olcay : Bu bir şey sadece yansının kendisi..

HIFZI ÇUBUKLU: Yok mu böyle.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Şuradan slaytlara geçebilirsiniz komutanım. Yan taraftan

HIFZI ÇUBUKLU: Geç bakalım.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Kaydederken mi bir sıkıntı oldu acaba. Bunların hiçbiri yoktu dün.

HIFZI ÇUBUKLU: Bunlar şey ya. Doküman bunlar. Havelsan'ın . Bunu da şey yap. Bunlar şey yani Havelsan'ın.Tabii yani Havelsan'a yaptırıldı. Bunlar şey yani. BUNLAR GİTMEMESİ GEREKEN ŞEYLER !!! Ayrılmamış. Atlanmış demek ki.Bir daha bakmak lazım.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Komutanım Erdem Generalim geliyormuş.

HIFZI ÇUBUKLU: Tamam geliyorum. Şey. Buradan bir devam edin.Tamam mı yani varsa gizli belgeleri ayırın.Birde o bilgi notlarına bakalım esas.? Onlar nerede ?

Albay Neşet: Olcay sen geç.

Olcay: Sivilde arama yapmışsınız o mu ?.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Yanlış hatırlamıyorsam şu isimden hatırladığım kadarıyla bu ilk RIDVAN ULUGÜLER ile ilgili gönderilen e-mail hattı ile ilgili soruşturma başlatıldığında IP adresi tespit edilmişti.O adreste aramaya gidilmişti ama bu muhtemelen format oluşturmuşlar. Çünkü bu adrese ben gitmedim.

Albay Neşet:Tamam neyse geç. Mesela bu soruşturma ile ilgili dava falan açıldı mı? Bu aramalarla ilgili.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Hayır devam ediyor. Evde arama yapmıştık. IP adresi üzerinden.

Albay Neşet: Tamam anladım devam et.Geç karar herhalde bu. Bu soruşturmaya giden bilgisayar mıydı?Bu masanın üzerinde internete bağlı olan bilgisayar soruşturmaya giden bilgisayar mıydı ?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Yok.Hayır efendim. Bu bizim yerinde soruşturmaya giderken kullandığımız savcılığımızın bilgisayarı.

Albay Neşet: Yok yani aynı zamanda internet…

Olcay : Bu Zeki Albayın kullandığı bir bilgisayar değil o zaman tek başına münferit olarak. Peki savcı bunu istedi mi?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Müzekkerede istemedi aslında.

Olcay: Onun kullandıkları onun münferit olarak kullandığı değil miydi bu ? İnternete bağlı bilgisayar mı ?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Hayır. Bunu hiç kullanmadı diyebiliriz.

Albay Neşet : Bu evdeki bilgisayar mı ?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Hayır savcılıktaki bilgisayar.

Albay Neşet: Ama 2 bilgisayar vardı. Bir intranet vardı. Bir internete bağlı laptop vardı. Birde evdeki laptop vardı. Bu laptop nereden çıktı?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Komutanım bu savcılık demirbaşına kayıtlı. Ben bunu incelemeden Albayın kullanıp kullanmadığını bilmiyordum.

Albay Neşet: Yok yani şunu demek istiyorum.Şimdi emirde müzekkerede bu şahsın kullandığı bir intranet bilgisayarı ki masaüstü ..

Adli Müşavirlik Çalışanı: Hayır o şekilde yazmıyor. Bir şekilde kullandığı şeyler. Bunu da hangi kapsamda kullanıp kullanmadığını bilmediğimiz için biz hepsini incelettirdik. Yani tedbiren ama sizin dikkat çektiğiniz nokta doğru.

Albay Neşet: Yani bunun sokulması şey. Masasındaki bir bilgisayar değil. Savcılığın genel kullandığı bir bilgisayar. Onu demek istiyorum.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Tamam. Bu kapsamda ben o zaman ona bunu hiçbir şekilde kullanmadığı anlaşılmıştır.

Olcay: Bu savcılık yazı işlerine mi zimmetli Zeki Albaya mı zimmetli ?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Aslında hepsi tek mutemetimiz var. O teslim alıyor. Ama bazıları…

Olcay: O zaman bu Zeki Albayın kullanmadığı bir bilgisayar olduğu için bunun içeriğini göndermeye gerek yok diyebilirsiniz.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Tamam.Olur.O zaman bunu geçiyorum.

Olcay: Şimdi derine de çok girmek istemiyorum. Soruşturmayı şeyi diye de falan, hani çok önemli değil diye geçiyoruz ama. Bu belgeler arasında soruşturma belgelerinden KRİTİK BİR ŞEY KAÇARSA EĞER YAPILAN SORUŞTURMALARLA İLGİLİ VE ONLAR BUNU SATIR SATIR OKUYACAK o polisler bunları. Terörle mücadele şubeye gidecek bu belgelerin hepsi. ARADAN BİR ŞEY KAÇIRIRSAK CİDDİ SIKINTI OLUR. Yani bu sizin savcılığınız veya Hava Kuvvetleri Komutanlığından falan….

Albay Neşet: Şimdi bu masaüstündeki bilgisayar değil. Sizin soruşturmaya giderken kullandığınız bir laptop. Bunu zaten ilk ifadelerinizde de bunu hiç dile getirmedik yani.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Kendinizi rahatlatmak istiyorsanız, fikir sadece düşünce. Şey diyebilirsiniz. Kendisine zimmetli olmayan kalemde…

Albay Neşet: Mesela orada tümgeneralin ifadesi var.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Soruşturmalar için tahsis edilmiş olan bilgisayar da incelenmiş olup..

Albay Neşet: ALBAY ÜÇOK'A AİT HERHANGİ BİR BELGE BİLMEM NE BULUNMADIĞI BELİRLENMİŞTİR DE DİYEBİLİRSİNİZ.

Albay Neşet: Mehmet Erten Hava Pilot Tümgeneral tanık kimliği. Neyle ilgili bu ?

Olcay: Tümgeneralin ifadesi var bak burada mesela.

Olcay: Bunu Okşan ağabeyin dediği gibi yapın siz. Bunlar hep ifade tutanağı.

Albay Neşet: Ki çok eski bilgiler bir konuda.

Olcay: Bir daha tümgeneralin ifadesi var.

Olcay: Şimdi bu gider. Basına bir sızar. Bu bir şekilde bu kişi aleyhine kullanılacak argümandır. Hala görevde mi bu bilmiyorum. …

Olcay: Kayseri bilgi notu ya. Hiç gerek yok.

Olcay: Aşağıya iniyorsunuz komutanım. Yukarı. Yine aşağıya iniyorsunuz komutanım.
( Kapı çalınıyor)

Neşet: Gel!

Adli Müşavirlik Çalışanı: Okşan Bnb.mı HIFZI PAŞA çağırıyor komutanım.

…. Neşet bu problemli bir bilgi notu. Bir notunu alırsan Evren.

Olcay: Peki bunları gönderirsek ne diyorsunuz gönderme fikrinde misiniz bunları?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Şimdi şöyle: Şurada bazı çıkarımları var. Şu içerikte yazdığı birçok şey..Maalesef laptop ile birlikte gitti. Ne anlamda. Onların hepsi dosyada vardı zaten. Kimleri şüpheli olduğu kaç kişinin dinlendiği . Hatta şey gitti yani.bunun içinden çıktı. Dinleme kayıtları gitti. Ama şurada bir yerde şurda mıydı Özgür ya….Bir görüş belirtiyor. Sonuçlardı galiba. Orda bir takım sıkıntılı. Şu. Özellikle şu bölüm bizi endişelendirdi. Ama şimdi bakın bizim buradaki sıkıntımız şu:biz bunu…İlk Bilgisayarla ilgili bize güzel bir nokta bize verdiniz…Diyeceğiz ki Zeki Albayın hiç bir şekilde bunu kullanmadığı anlaşıldığından zaten kararınızla ilgili değil göndermiyoruz. Ama buradan bir ayıklama yapıyoruz ya zaten kuşkuyla yaklaşıyorlar hani yarın bir gün ben yapmadım dersem nasıl olacak ?

Olcay: şimdi şöyle: olayı şöyle değerlendirmek lazım. Mahkeme kararını bir savcılıkta bütün soruşturmaların soruşturma aşaması bellidir. CMK üzerinde malum. Benden daha iyi bilirsiniz. İşin içindesiniz…Bütün o soruşturmanın gizliliğini ortadan kaldıracak şekilde yorumlamaları mümkün değil. O yüzden savcılıkta telefonla da olsa söylediği işte çekincelerim var o yüzden adli müşavirlik tepki gösterdi zaten. SAVCI HAKKINDA DA BİZİM ÇEKİNCELERİMİZ VAR

…Kardeşim sen bir kişi hakkında şimdi biz hep aynı şeyi söylüyoruz. Bize buradan bir suç duyurusu gelsin. Asker kişi bağlantılı. Ben o asker kişi bağlantılı olan olayı çıkarmak için Zekeriya Öz'ün kullandığı tüm bilgisayarları bana gönder diyebilir miyim?

Dersem gönderirler mi ?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Affedersiniz ama arama kararı ile ilgili bir talimatla buradaki bir savcıyı sizin savcılığınızı da gönderdiler.

Olcay: Gönderebilirler. Ki geldi Haziranda. Kapıda beklediler. Anlatabildim mi? Bura da geldiler bizim bu kapıya

Olcay: Burada kapıda beklediler. Ondan sonrada gittiler.

Neşet: Peki bu bilgi notları ne amaçla hazırlanmış nereye verilmiş ?

Olcay: Bu işin normal standart bir soruşturmayla yasada bu yazıyor, mahkeme karar vermişle alakası yok.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Komutanım bunu Zeki Albayın Hava Kuvvetleri Komutanlığının ortak alanında yaratılarak herkesin ulaştığı bir ortamda sakladığı bir belge…Herhangi bir kişi komuta kademesi değiştiğinde kendine herhangi bir bilgiyi sorulduğunda hazır olarak bunu hemen kendi kim isterse ona arz ettiği bir şey bilgi notu.

Olcay: Tamam. Şimdi bu bilgi notunu alınan arama kararı kapsamında yürütülen soruşturma ile bir ilgisi var mı ?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Yok

Olcay: İlgisi var mı ? Hiç alakası yok. Şimdi bunu o kapsamda şimdi sen bunu gönderiyorsan eğer diğer tüm belgeleri göndermeme gerekçeni ortadan kaldırırsın. Yapılan soruşturma konusu nedir ? O soruşturma ne diyor ? Bir arazi yolsuzluğu var.

Ne diyeyim soruşturmalar ile ilgili evrak sızdırma konusu var. Eğer eline geçmişse sızdırılan bir evrak göndersin bize. Bizde ona çok net bizim evrağımız veya bizim evrağımız değil diye cevap verelim.

Bize yürüttüğü soruşturma ile ilgili bilgiyi verdi. O soruşturma kapsamı değerlendirilecek olan bilgileri de biz ona gönderdik. Ha ısrarla bize …

Adli Müşavirlik Çalışanı: Peki o zaman komutanım bilgisayarı niye gönderdik laptopu ?

Olcay : Ben onu o konuda görüşlerimi söylemeyeceğim. Ama ben senin gelmek istediğin noktayı aldım. Ama yapılacak bir şey yok. O gitti sonuçta .

…Ya benim demek istediğim soruşturma kapsamı ile ilgili görevli veya ilgili olduğunu düşündüğünüz belgeleri gönderdik derseniz savcıya da bunu söylemiş olursunuz . Yani yazıya da bunu yazacaksınız .

… Verilen mahkeme kararı neticesinde kararı yazan soruşturma konusu olayla ilgili olabilecek şu yerlerde gereken yapılmıştır. Değerlendirilen bütün belgeler ekteki dvd içeriğinde gönderilmiştir.

Olcay: Bunu şimdi siz yazarsınız savcı bununla yetinmez ki ya? Buna rağmen bana gönderin der gene o zaman başka bir şey için çağırır. Size patladı. Üzgünüm yani. O maalesef .. Sıkıntılı tabii
Adli Müşavirlik Çalışanı: Hayır ben yani. Hiçbir şey göndermeme yolunda yapabileceğimiz bir şey var mı onu araştıralım.

Olcay: Hiçbir şey gönderme diyemem. Hiçbir şey göndermemek dersek beklide haklı olacağımız yerde haksız konuma geçeceğiz.

… Ama bir mahkeme kararı ile bütün savcılığın soruşturmaları ile ilgili evrakları sen isteyemez. En azından o mahkeme kararını o şekilde yorumlayamazsın çok rahat diyebiliriz. Bütün soruşturmalar gizli. Sen olayı bana bildir. Savcılık savcılığa güvenecek.

Olcay: Ha güvenmiyorsunuzdur.

Albay Neşet: Mesela şu belge.Yapmış olduğunuz soruşturmada diyor ki ben şu kadar subayı dinledim.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Farkına varacağımız bilgiler her türlü hepsi bilgisayar da kayıtlı diğerini çıkarsak ötekisinde var.Onu çıkartırsak onda var.

Albay Neşet: Burada da bir sürü dinlenen gözaltına alınan bilmem nenin bilgileri var.

Olcay: Biz devam edelim komutanım.

Albay Neşet: Evet ötekine geç.

Albay Neşet: Burada 3 tane 4 tane bilgi notu var. Problemli bu bilgi notları.

Olcay: Bence o anlamda değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum. He karar sizin. Siz yazacaksınız tabii ki yazıyı. Adli müşavirliğinizle de koordinenizi yaparsınız

Olcay: Şimdi bizim burada amacımız ne komutanım?

Albay Neşet: Ne var ne gidebilir. Ne gitmez ona bakıyoruz.

Olcay: Gezerken not alalım mı? Çünkü ben..

Albay Neşet: Dosya bazında not alınsın da bunlar problemli dosyalar.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Komutanım zaten..

Albay Neşet: Bunlar başka yerde başka şekilde ele geçti mi geçmedi mi önemli olan o.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Mehmet Yüzbaşı'nın msn yazışmaları. Bunlar bilgisayara nasıl girmiş bilmiyoruz.

Olcay: Valla bu Mehmet'i direk Mehmet'e götürürler ben söyleyeyim. Bizim Mehmete götürürler onu söyleyeyim sana.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Açık konuşmalarda var.

Albay Neşet: Bu msn'den alınmış şeyler mi? Bunlar kendi resimleri mi?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Yok yok özel değil. Özel bir iki tane var.Genellikle web sitesine girildiğinde çıkanlardan..

Albay Neşet: Bu bayanlar kim ?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Kimseyle bağlantısı olmayan msn gibi sosyal paylaşım sitelerinden gelen çerez görüntüler.

Albay Neşet: Bu kızının evde kullandığı bilgisayar mı?

Olcay: Bu resimlerle ilgili bize söyleyeceğiniz şeyler var mı? Sizin göstereceğiniz bizim diyeceğimiz bir şey.

Albay Neşet: Dünya kadar resim var.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Yalnız şöyle. Şurada önemli bir şeyler vardı da.

Olcay: Şimdi baktığımız o.

Olcay: Bir alttaki jpeg2'ye bakmadık. Orada da benzer resimler mi var ?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Muhtmelen. Kim olduklarını bilmiyoruz. Böyle bir takım resimler...

Olcay: Bu resimlerin sahipleri bunu biliyorlar mı acaba? Bu resimler kendi başına internetten inecek resimler değil ha.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Bu mesela…

Albay Neşet: Kendilerine mail yoluyla gelmiş falan resimlerde olabilir. Şeyler var mı bu bilgisayarlarda şu diğer arkadaşın (Mehmet Çelik) sağda solda resimleri çıktığı iddiası vardı.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Şimdi buraya bir şekilde gelseniz baksak beraber sizin soruşturmanız ile ilgili olan şeyler desek ne dersiniz bu? Kabul eder mi bilmiyorum ama

Albay Neşet: Bu evinde bulunan bilgisayarı. Yalnız evinde bulunan bilgisayarda bilgi notu var mı?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Biraz önce vardı ya komutanım.

Albay Neşet: Evindeki miydi o?

Olcay: Bilgi notları ondan çıkmış.

Albay Neşet: Şimdi bu bilgisayarı ailesi kullanmış anladığım kadarıyla. Kamu bilgisayarı dimi?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Evet.

Olcay: Bilgi notları neredeydi oraya bir daha dönebilir miyiz?

Albay Neşet: Hem evdekinde çıktı hem şeyde çıktı.

Albay Neşet: Bu adam neyi arıyor? Bu adam açılamadık dosyaların şifresini arıyor dimi ?

Olcay: Hayır sadece o değil komutanım. Hem şifreyi…

Albay Neşet: Şifre arıyor ayağında dosyaların hepsine ulaşmak istiyor.

Olcay: Hayır. Şifre arıyoruz ve en sonuna bir cümle ekliyor. Diğer ilgili deliller için diyor arama kararının gerekçesinde...

Olcay: Sadece şifre değil . Ama temelini şifreye oturtuyor. Şifre çözememek mümkün mü?

Olcay: Bence şu diğeri temizleyelim..

Olcay: O diğeri onu temizleyelim . Diğer tarafta bir bence bir problem yok. Adamlara bir şey verebiliyor muyuz ? Var mı bir şey?

Olcay: Jandarma istihbarat bence bunları da göndermeyin yani şey. Hiç alakası yok. Yani göndermenin bir anlamı yok. Adamlara bilgi belge vermenin de bir gereği de yok.

Olcay: Bu ne şimdi ya?

Albay Neşet: Üniversitesinin bütçe şeyinin burada işi ne ya?

Olcay: İntranetteki şey. İşte bunların içinde kaçırdığınız bir şey olmasın.Var ya.

Olcay: İnönü üniversitesi nerde ? Malatya mı?

Albay Neşet: Fatih Hilmioğlu'na çıkan şeylerin var burada. Sorumluluk çıkarılmış. Bazı kişilere. Hangi dosya ?

Olcay: Fatih Hilmioğlu'nun bizimle alakası var mı?

Albay Neşet: Fatih Hilmioğlu'nun bizimle alakası yok. Fatih Hilmioğlu ergenekondan tutuklu.

Olcay: Yok yok bu Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile ilgili

Albay Neşet: Bildiğim kadarıyla yok yani. Herhangi bir şekilde yok .

Albay Neşet: Yani buradan oraya bir bağlantı mı var ?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Bilmiyorum yani ben bu ismi ilk defa duyuyorum. Fatih Hilmioğlu'nu.

Olcay: Şüpheli ifadesi var.

Albay Neşet: Bu da şeyin listesi karargah evleri listesi.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Karargah evlerinin şemasındaki bütün isimler.

Albay Neşet: Bu bir şekilde öteki bilgisayarla gitti herhalde.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Tablodaki isimler.

Albay Neşet: Bunu da not alın. Buda problemli.

Olcay: Mesela bu ifadeyi de göndermeye gerek yok. 1. sıradaki var ya. Burada 245. bir üstü.

Olcay: Bunu şimdi göndermekle göndermemek arasında hiçbir fark yok. Adam ne yapacak ya bunu atacak çöpe hiçbir işine yaramayacak soruşturma kapsamında ya da oradan başka bir yere şey yapacak servis yapacak. Mesela onu da elemek lazım o ikisi ile beraber. Karargah evleri zaten deşifre oldu artık bazı şeyler.

Olcay: MA3.Bu ne elektronik imza. O dursun o burada tamam mı. Uğraşsınlar onlar bununla !!

Adli Müşavirlik Çalışanı: O anlamda evet. Ne bunlar falan diye.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Mesela bu onların soruşturmaları ile ilgili.

Olcay: Ooooo

Adli Müşavirlik Çalışanı: Çünkü şu isim özellikle.

Olcay: Bu dursun. Bunu göndereceğiz. Bizimle ilgisi yok. Değil mi komutanım. Bu onların soruşturması ile ilgili.

Olcay: Şimdi siz bunu göndermezseniz bu bizde olduğu ortaya çıkarsa o zaman sıkıntı yaşarız.

Olcay: Bilgi notlarını çıkartın.Bilgi notlarını göndermeyin hiç !!

Olcay: Allah.. Yasin ağabeyin CD'si girdi işin içine karıştırdım onu. Bu Askeri Adalet Dergisi'nin makalesi Yasin abi. Bu da dursun. Zeki Albay bunlara da mı çalışıyordu yoksa.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Yasin binbaşı da adı geçiyor olaylarda da. Günün bombası.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Ya zaten bizim aklımızda bunların karargah hizmetleri sebebi üzerine askeri işte birlik içi iç yazışmalar olduğunu söyleriz, Daha doğrusu bir şey söylemeyeceğiz yani. O tatmin olmadığı zaman bunlar gündeme gelecek.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Hani olaki asıllarını isterse bunlar gündeme gelecek.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Bilgi notunun askeri olduğunu adama nasıl anlatacağız?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Bilmiyorum onu ikinci aşamada değerlendireceğiz.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Harekat marekat dedin ya. Komuta katıyla yapılan yazışmalar diyeceksin buna da.

Olcay: Bence bunu eşit böyle yorumlamak lazım.

Sınırı öyle çizmek lazım. Askeri belgelerden ziyade onun yürüttüğü soruşturma konusu ile ilgili belgeler, ilgili olmayan belgeler diye ayırmak lazım .

Adli Müşavirlik Çalışanı: Komutanım ben cevabımı aldım. Bilgi notu yazılacak. Konu askeri değil.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Konu Askeri değil.

Olcay: Ama oraya girersen sıkıntı olursun.

Olcay: İşte gerek yok yani .MEHMET ÇELİK'in yargıç şeye verdiği makaleyi…

Albay Neşet: Makale değil o.

Olcay: Neyse makale değil. İşte yayın durdurma isteğini göndermeye gerek yok. Bunun gönderseniz ne olur göndermeseniz ne olur ?

Olcay: Neyse gidelim devam edelim bakalım ? Peki gönderin gitsin . Mehmet biraz daha uğraşsın.

Olcay: Ahhhaaa. Üçok öttük. Bu resimleri hatırlıyor musunuz ?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Hayır.

Olcay: Abi sen biraz devam etsene.

Olcay: Bunun göndermeyin ya. Bunu göndermeyin bence. Şu ikisini. Offff Kayseri iddianame var burada. Yazılmadı değil mi bu iddianame daha ? Bence şu üçünü göndermeyin buradan ya. Ne diyorsun abi ? Ne dersiniz?

Olcay: Ya bu Kayseri iddianameyle bu komutanın klasörünü dosyasını göndermeyin bence. Değil mi ?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Bilgi notları, Kayseri iddianame hazırlıkları ve ilk Compact bilgisayarda Zeki Albay zaten bunu kullanmadığı tespit edildi. He tedbiren incelendi savcılığımızca ama onunla ilgili bir belge bulunmadı. Onu hiç göndermiyoruz.

Burada da bilgi notlarının gerekli olmadığını değerlendiğinden ayıklamış oluyorum. İlk aşamada zaten ona bilgi notu vardı da göndermedim de dememiş oluyorum.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Dediğim gibi bu SONRAKİ AŞAMADA ISRARCI OLUR ASILLARINI İSTİYORUM DERSE! işte o zaman...

O durumda adli müşavir (HIFZI Paşa) devreye girecek. DAHA ÜST MAKAMDAN KONUŞULACAK ADAMLARLA NE BU DİYECEK !!! YANİ..

Olcay: O zaman eğer bir daha cevap vermemize rağmen bir daha bize yazı yazıpta bana onları illa gönderin derse, muhtemelen "O" girecek devreye...

Adli Müşavirlik Çalışanı: Biraz önce bu göndermek istemediğimiz dosyalar arasında .

Olcay: Dedim ya bunların taranmış hali adamların ellerinde yani .

Adli Müşavirlik Çalışanı: Bu laptopu İstanbul'a götürüp yanında ..

Adli Müşavirlik Çalışanı: Dediğiniz iyi oldu. Bu anlamda baktığımız iyi oldu. Bu tarafta hassasiyet gösteriyoruz ama zaten gitti işte komutanım yani. Bunlar hep kriminal incelemeler.

Delil incelemelerle ilgili jandarmanın bize gönderdiği raporlar .

Albay Neşet: Biz diyoruz bilgi notları gitmesin. Bilgi notları zaten laptopta aynısı taranmış bir vaziyette adamların elde ettiği bilgi hepsi birebir var mı yok mu derken…Savcıya verdiğimiz imajın içerisinde birçoğu var yani.

Olcay: Laptopu siz mi gönderdiniz? Laptopu…

Adli Müşavirlik Çalışanı: Biz mi gönderdik.
Olcay: Hani o gönderdiğiniz. Sizden mi gitti komutanım orası?

Albay Neşet: Laptop bizden gitmedi. Bizden hiçbir şey gitmedi.

Olcay: Sizden mi gitti peki.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Ben ne biliyim.

Olcay: İlk gönderilen var ya ilk grup.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Bunlar gönderilenler ve bunun içinde ne var biliyor musunuz? İlk görüşme tutanağından başlayarak bütün dosya.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Bunların hepsi. Sadece iddianamede yazacaklarını değil. Diğerlerin hepsini de yükletti.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Birtek şey olmayabilir. İddianame çalışmış ya. O yani. Onu koymamıştır.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Onu da çalışıyordu.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Aa doğru o da var.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Bodrum'a giderken laptopu yanında götürdü çünkü. Raporu aldı. Sonra bodruma gitti.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Ve laptopunu bizzat biz hazırladık.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Evet bu yüzden tarattı zaten.
…..: oda gitti.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Hepsi hepsi yani.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Serdar Saçan'ın ifadeleri

Albay Neşet: Ona bakabilir miyim ? Bunlar nedir bunlar? Taranmış mı onlar? Demin bir tane SERDAR SAÇAN'ın ifadesi dediğiniz şey hangisi?

Adli Müşavirlik Çalışanı: He şu. Altı boş,

Albay Neşet: İfadesi var mı elinizde ?

Adli Müşavirlik Çalışanı: İfade kaydı vardı.

Albay Neşet: Ee yazılı tutanağa geçirilmemiş mi?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Hayır böyle boş.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Komutanım sonradan konuşmalardan vakıf olduğum kadarıyla Serdar Saçan "Ben kesinlikle kamera önünde ifade veririm." demiş. Ve ifadeyi o şekilde Şafak bey, Zeki Albay ve Serdar Saçan...

Albay Neşet: Peki bunun kamera kaydı nerde?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Dosyada. Bilgisayarda var mı ?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Hayır o taranamadığından...

Olcay: Biz aslında burada baktığımız şeylerin tamamını göndermişiz zaten. Tamamı gitmiş.

Albay Neşet: Bunlara baktık. bunlar değil mi biraz öncekiler.Başka bir yerde baktık.

Albay Neşet: Mesela buradaki bilgi notları yukarda yoktu. Bu başka bir dosya .

Olcay: Yani sizin aslında dökümünü yaptığınız bütün belgeler gitmiş.

Belki de diğer bilgisayarda farklı farklı yerlerde yazdığı veya topladığı belgeleri o gönderdiğimiz laptop ta toplamış bir arada.TAMDA O LAPTOPU GÖNDERMİŞİZ ZATEN BİZDE. HEPSİ GİTMİŞ.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Almış götürmüş adam yanında

Adli Müşavirlik Çalışanı: Mesela şu da vardı hatırlıyor musunuz? Onu da göndermeyelim demiştik. Buda bir tür bilgi notu.

Olcay: Tabii tabii.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Ama o ilk laptop ile ilgili söylediğiniz çok haklı. Onu göndermemek mantıklı.

Olcay: Onu göndermeyelim. Ama adam almış zaten alacağını ben söyliyeyim. Şifre mifre hepsi şey..

Albay Neşet: İtiraz etti mi?

Olcay: Diğer sizin incelediğiniz bu 5 bilgisayarın yer alan bütün belgileri o laptopa koymuş zaten. Hepsi var orada yani. Onu ana laptop diye kullanıyordu onu. Yanında niye götürmüş onu anlamadım bende yani ? Onu yanında niye götürmüş?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Ben tutuklanacağım dedi.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Şeyde çalışırım diye götürmüş.

Olcay: Cezaevinde mi çalışırım diye götürmüş.

Adli Müşavirlik Çalışanı: cezaevinde iddianameyi yazarım diye götürmüş.

Olcay: Tamam komutanım. Artık şeye gerek yok. Adli müşavirliğe biz gidelim abi. Çıkalım arkadaşlarla hep beraber Adli Müşavirliğe gidelim.

Albay Neşet: Şey.Orhan Paşa'yla görüşeceğim ondan sonra.

Olcay: Biz adli müşavirliğe gidiyoruz o zaman komutanım

Albay Neşet: Siz gidin.Kanaatinizi..

Olcay: Siz gelmek istiyor musunuz ?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Benim şahsi kanaatim bu belgeler zaten gitti. (Habervaktim)

Ses kayıtlarının devamı ortaya çıktı

03.12.2009 Habervaktim'in elde ettiği ses kayıtları, Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri ve haftalık basını bilgilendirme toplantılarını yapan Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu ile ekibinin, çürük raporu vermek, yolsuzluk ve çete suçlarından dolayı cezaevinde bulunan Albay Zeki Üçok'la ilgili suç delillerini yok ettiklerini ortaya çıkarmıştı. Habervaktim'in elde ettiği ikinci ve üçüncü ses kayıtlarında da yine skandal konuşmalar yer alıyor. Habervaktim'in elde ettiği ilk ses kaydında Genelkurmay'ın beyni olarak tanınan Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu ve ekibi, “Bamya” kod adlı Hava Kuvvetleri Komutanı Adli Müşavirliği savcısı Albay Zeki Üçok'un sivil savcı tarafından istenen bilgisayar kayıtlarını ve belgelerini ayıkladıklarına dair konuşmalar yer alıyor. Bilindiği gibi Albay Zeki Üçok, çürük raporu vermek, yolsuzluk ve çete kurmaktan dolayı cezaevine gönderilmişti. İşte Habervaktim'in elde ettiği, Genelkurmay'ı sarsacak olan ve Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu'ya ait olduğu iddia edilen ses kaydındaki şok itiraflar ve konuşmaların devamı:

…. Neşet bu problemli bir bilgi notu. Bir notunu alırsan Evren.

Olcay: Peki bunları gönderirsek ne diyorsunuz gönderme fikrinde misiniz bunları?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Şimdi şöyle: Şurada bazı çıkarımları var. Şu içerikte yazdığı birçok şey..Maalesef laptop ile birlikte gitti. Ne anlamda. Onların hepsi dosyada vardı zaten. Kimleri şüpheli olduğu kaç kişinin dinlendiği . Hatta şey gitti yani.bunun içinden çıktı. Dinleme kayıtları gitti. Ama şurada bir yerde şurda mıydı Özgür ya….Bir görüş belirtiyor. Sonuçlardı galiba. Orda bir takım sıkıntılı. Şu. Özellikle şu bölüm bizi endişelendirdi. Ama şimdi bakın bizim buradaki sıkıntımız şu:biz bunu…İlk Bilgisayarla ilgili bize güzel bir nokta bize verdiniz…Diyeceğiz ki Zeki Albayın hiç bir şekilde bunu kullanmadığı anlaşıldığından zaten kararınızla ilgili değil göndermiyoruz. Ama buradan bir ayıklama yapıyoruz ya zaten kuşkuyla yaklaşıyorlar hani yarın bir gün ben yapmadım dersem nasıl olacak ?

Olcay: şimdi şöyle: olayı şöyle değerlendirmek lazım. Mahkeme kararını bir savcılıkta bütün soruşturmaların soruşturma aşaması bellidir. CMK üzerinde malum. Benden daha iyi bilirsiniz. İşin içindesiniz…Bütün o soruşturmanın gizliliğini ortadan kaldıracak şekilde yorumlamaları mümkün değil. O yüzden savcılıkta telefonla da olsa söylediği işte çekincelerim var o yüzden adli müşavirlik tepki gösterdi zaten. SAVCI HAKKINDA DA BİZİM ÇEKİNCELERİMİZ VAR

…Kardeşim sen bir kişi hakkında şimdi biz hep aynı şeyi söylüyoruz. Bize buradan bir suç duyurusu gelsin. Asker kişi bağlantılı. Ben o asker kişi bağlantılı olan olayı çıkarmak için Zekeriya Öz'ün kullandığı tüm bilgisayarları bana gönder diyebilir miyim?

Dersem gönderirler mi ?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Affedersiniz ama arama kararı ile ilgili bir talimatla buradaki bir savcıyı sizin savcılığınızı da gönderdiler.

Olcay: Gönderebilirler. Ki geldi Haziranda. Kapıda beklediler. Anlatabildim mi? Bura da geldiler bizim bu kapıya

Olcay: Burada kapıda beklediler. Ondan sonrada gittiler.

Neşet: Peki bu bilgi notları ne amaçla hazırlanmış nereye verilmiş ?

Olcay: Bu işin normal standart bir soruşturmayla yasada bu yazıyor, mahkeme karar vermişle alakası yok.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Komutanım bunu Zeki Albayın Hava Kuvvetleri Komutanlığının ortak alanında yaratılarak herkesin ulaştığı bir ortamda sakladığı bir belge…Herhangi bir kişi komuta kademesi değiştiğinde kendine herhangi bir bilgiyi sorulduğunda hazır olarak bunu hemen kendi kim isterse ona arz ettiği bir şey bilgi notu.

Olcay: Tamam. Şimdi bu bilgi notunu alınan arama kararı kapsamında yürütülen soruşturma ile bir ilgisi var mı ?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Yok

Olcay: İlgisi var mı ? Hiç alakası yok. Şimdi bunu o kapsamda şimdi sen bunu gönderiyorsan eğer diğer tüm belgeleri göndermeme gerekçeni ortadan kaldırırsın. Yapılan soruşturma konusu nedir ? O soruşturma ne diyor ? Bir arazi yolsuzluğu var.

Ne diyeyim soruşturmalar ile ilgili evrak sızdırma konusu var. Eğer eline geçmişse sızdırılan bir evrak göndersin bize. Bizde ona çok net bizim evrağımız veya bizim evrağımız değil diye cevap verelim.

Bize yürüttüğü soruşturma ile ilgili bilgiyi verdi. O soruşturma kapsamı değerlendirilecek olan bilgileri de biz ona gönderdik. Ha ısrarla bize …

Adli Müşavirlik Çalışanı: Peki o zaman komutanım bilgisayarı niye gönderdik laptopu ?

Olcay : Ben onu o konuda görüşlerimi söylemeyeceğim. Ama ben senin gelmek istediğin noktayı aldım. Ama yapılacak bir şey yok. O gitti sonuçta .

…Ya benim demek istediğim soruşturma kapsamı ile ilgili görevli veya ilgili olduğunu düşündüğünüz belgeleri gönderdik derseniz savcıya da bunu söylemiş olursunuz . Yani yazıya da bunu yazacaksınız .

… Verilen mahkeme kararı neticesinde kararı yazan soruşturma konusu olayla ilgili olabilecek şu yerlerde gereken yapılmıştır. Değerlendirilen bütün belgeler ekteki dvd içeriğinde gönderilmiştir.

Olcay: Bunu şimdi siz yazarsınız savcı bununla yetinmez ki ya? Buna rağmen bana gönderin der gene o zaman başka bir şey için çağırır. Size patladı. Üzgünüm yani. O maalesef .. Sıkıntılı tabii
Adli Müşavirlik Çalışanı: Hayır ben yani. Hiçbir şey göndermeme yolunda yapabileceğimiz bir şey var mı onu araştıralım.

Olcay: Hiçbir şey gönderme diyemem. Hiçbir şey göndermemek dersek beklide haklı olacağımız yerde haksız konuma geçeceğiz.

… Ama bir mahkeme kararı ile bütün savcılığın soruşturmaları ile ilgili evrakları sen isteyemez. En azından o mahkeme kararını o şekilde yorumlayamazsın çok rahat diyebiliriz. Bütün soruşturmalar gizli. Sen olayı bana bildir. Savcılık savcılığa güvenecek.

Olcay: Ha güvenmiyorsunuzdur.

Albay Neşet: Mesela şu belge.Yapmış olduğunuz soruşturmada diyor ki ben şu kadar subayı dinledim.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Farkına varacağımız bilgiler her türlü hepsi bilgisayar da kayıtlı diğerini çıkarsak ötekisinde var.Onu çıkartırsak onda var.

Albay Neşet: Burada da bir sürü dinlenen gözaltına alınan bilmem nenin bilgileri var.

Olcay: Biz devam edelim komutanım.

Albay Neşet: Evet ötekine geç.

Albay Neşet: Burada 3 tane 4 tane bilgi notu var. Problemli bu bilgi notları.

Olcay: Bence o anlamda değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum. He karar sizin. Siz yazacaksınız tabii ki yazıyı. Adli müşavirliğinizle de koordinenizi yaparsınız

Olcay: Şimdi bizim burada amacımız ne komutanım?

Albay Neşet: Ne var ne gidebilir. Ne gitmez ona bakıyoruz.

Olcay: Gezerken not alalım mı? Çünkü ben..

Albay Neşet: Dosya bazında not alınsın da bunlar problemli dosyalar.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Komutanım zaten..
Albay Neşet: Bunlar başka yerde başka şekilde ele geçti mi geçmedi mi önemli olan o.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Mehmet Yüzbaşı'nın msn yazışmaları. Bunlar bilgisayara nasıl girmiş bilmiyoruz.

Olcay: Valla bu Mehmet'i direk Mehmet'e götürürler ben söyleyeyim. Bizim Mehmete götürürler onu söyleyeyim sana.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Açık konuşmalarda var.

Albay Neşet: Bu msn'den alınmış şeyler mi? Bunlar kendi resimleri mi?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Yok yok özel değil. Özel bir iki tane var.Genellikle web sitesine girildiğinde çıkanlardan..

Albay Neşet: Bu bayanlar kim ?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Kimseyle bağlantısı olmayan msn gibi sosyal paylaşım sitelerinden gelen çerez görüntüler.

Albay Neşet: Bu kızının evde kullandığı bilgisayar mı?

Olcay: Bu resimlerle ilgili bize söyleyeceğiniz şeyler var mı? Sizin göstereceğiniz bizim diyeceğimiz bir şey.

Albay Neşet: Dünya kadar resim var.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Yalnız şöyle. Şurada önemli bir şeyler vardı da.

Olcay: Şimdi baktığımız o.

Olcay: Bir alttaki jpeg2'ye bakmadık. Orada da benzer resimler mi var ?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Muhtmelen. Kim olduklarını bilmiyoruz. Böyle bir takım resimler...

Olcay: Bu resimlerin sahipleri bunu biliyorlar mı acaba? Bu resimler kendi başına internetten inecek resimler değil ha.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Bu mesela…

Albay Neşet: Kendilerine mail yoluyla gelmiş falan resimlerde olabilir. Şeyler var mı bu bilgisayarlarda şu diğer arkadaşın (Mehmet Çelik) sağda solda resimleri çıktığı iddiası vardı.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Şimdi buraya bir şekilde gelseniz baksak beraber sizin soruşturmanız ile ilgili olan şeyler desek ne dersiniz bu? Kabul eder mi bilmiyorum ama

Albay Neşet: Bu evinde bulunan bilgisayarı. Yalnız evinde bulunan bilgisayarda bilgi notu var mı?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Biraz önce vardı ya komutanım.
Albay Neşet: Evindeki miydi o?

Olcay: Bilgi notları ondan çıkmış.
Albay Neşet: Şimdi bu bilgisayarı ailesi kullanmış anladığım kadarıyla. Kamu bilgisayarı dimi?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Evet.

Olcay: Bilgi notları neredeydi oraya bir daha dönebilir miyiz?

Albay Neşet: Hem evdekinde çıktı hem şeyde çıktı.
Albay Neşet: Bu adam neyi arıyor? Bu adam açılamadık dosyaların şifresini arıyor dimi ?

Olcay: Hayır sadece o değil komutanım. Hem şifreyi…

Albay Neşet: Şifre arıyor ayağında dosyaların hepsine ulaşmak istiyor.

Olcay: Hayır. Şifre arıyoruz ve en sonuna bir cümle ekliyor. Diğer ilgili deliller için diyor arama kararının gerekçesinde...

Olcay: Sadece şifre değil . Ama temelini şifreye oturtuyor. Şifre çözememek mümkün mü?

Olcay: Bence şu diğeri temizleyelim..
Olcay: O diğeri onu temizleyelim . Diğer tarafta bir bence bir problem yok. Adamlara bir şey verebiliyor muyuz ? Var mı bir şey?

Olcay: Jandarma istihbarat bence bunları da göndermeyin yani şey. Hiç alakası yok. Yani göndermenin bir anlamı yok. Adamlara bilgi belge vermenin de bir gereği de yok.

Olcay: Bu ne şimdi ya?

Albay Neşet: Üniversitesinin bütçe şeyinin burada işi ne ya?

Olcay: İntranetteki şey. İşte bunların içinde kaçırdığınız bir şey olmasın.Var ya.
Olcay: İnönü üniversitesi nerde ? Malatya mı?

Albay Neşet: Fatih Hilmioğlu'na çıkan şeylerin var burada. Sorumluluk çıkarılmış. Bazı kişilere. Hangi dosya ?

Olcay: Fatih Hilmioğlu'nun bizimle alakası var mı?

Albay Neşet: Fatih Hilmioğlu'nun bizimle alakası yok. Fatih Hilmioğlu ergenekondan tutuklu.

Olcay: Yok yok bu Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile ilgili

Albay Neşet: Bildiğim kadarıyla yok yani. Herhangi bir şekilde yok .

Albay Neşet: Yani buradan oraya bir bağlantı mı var ?
Adli Müşavirlik Çalışanı: Bilmiyorum yani ben bu ismi ilk defa duyuyorum. Fatih Hilmioğlu'nu.

Olcay: Şüpheli ifadesi var.

Albay Neşet: Bu da şeyin listesi karargah evleri listesi.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Karargah evlerinin şemasındaki bütün isimler.

Albay Neşet: Bu bir şekilde öteki bilgisayarla gitti herhalde.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Tablodaki isimler.
Albay Neşet: Bunu da not alın. Buda problemli.

Olcay: Mesela bu ifadeyi de göndermeye gerek yok. 1. sıradaki var ya. Burada 245. bir üstü.

Olcay: Bunu şimdi göndermekle göndermemek arasında hiçbir fark yok. Adam ne yapacak ya bunu atacak çöpe hiçbir işine yaramayacak soruşturma kapsamında ya da oradan başka bir yere şey yapacak servis yapacak. Mesela onu da elemek lazım o ikisi ile beraber. Karargah evleri zaten deşifre oldu artık bazı şeyler.

Olcay: MA3.Bu ne elektronik imza. O dursun o burada tamam mı. Uğraşsınlar onlar bununla !!

Adli Müşavirlik Çalışanı: O anlamda evet. Ne bunlar falan diye.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Mesela bu onların soruşturmaları ile ilgili.

Olcay: Ooooo
Adli Müşavirlik Çalışanı: Çünkü şu isim özellikle.

Olcay: Bu dursun. Bunu göndereceğiz. Bizimle ilgisi yok. Değil mi komutanım. Bu onların soruşturması ile ilgili.

Olcay: Şimdi siz bunu göndermezseniz bu bizde olduğu ortaya çıkarsa o zaman sıkıntı yaşarız.

Olcay: Bilgi notlarını çıkartın.Bilgi notlarını göndermeyin hiç !!

Olcay: Allah.. Yasin ağabeyin CD'si girdi işin içine karıştırdım onu. Bu Askeri Adalet Dergisi'nin makalesi Yasin abi. Bu da dursun. Zeki Albay bunlara da mı çalışıyordu yoksa.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Yasin binbaşı da adı geçiyor olaylarda da. Günün bombası.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Ya zaten bizim aklımızda bunların karargah hizmetleri sebebi üzerine askeri işte birlik içi iç yazışmalar olduğunu söyleriz, Daha doğrusu bir şey söylemeyeceğiz yani. O tatmin olmadığı zaman bunlar gündeme gelecek.
Adli Müşavirlik Çalışanı: Hani olaki asıllarını isterse bunlar gündeme gelecek.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Bilgi notunun askeri olduğunu adama nasıl anlatacağız?
Adli Müşavirlik Çalışanı: Bilmiyorum onu ikinci aşamada değerlendireceğiz.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Harekat marekat dedin ya. Komuta katıyla yapılan yazışmalar diyeceksin buna da.

Olcay: Bence bunu eşit böyle yorumlamak lazım.

Sınırı öyle çizmek lazım. Askeri belgelerden ziyade onun yürüttüğü soruşturma konusu ile ilgili belgeler, ilgili olmayan belgeler diye ayırmak lazım .

Adli Müşavirlik Çalışanı: Komutanım ben cevabımı aldım. Bilgi notu yazılacak. Konu askeri değil.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Konu Askeri değil.
Olcay: Ama oraya girersen sıkıntı olursun.

Olcay: İşte gerek yok yani .MEHMET ÇELİK'in yargıç şeye verdiği makaleyi…
Albay Neşet: Makale değil o.

Olcay: Neyse makale değil. İşte yayın durdurma isteğini göndermeye gerek yok. Bunun gönderseniz ne olur göndermeseniz ne olur ?
Olcay: Neyse gidelim devam edelim bakalım ? Peki gönderin gitsin . Mehmet biraz daha uğraşsın.

Olcay: Ahhhaaa. Üçok öttük. Bu resimleri hatırlıyor musunuz ?
Adli Müşavirlik Çalışanı: Hayır.

Olcay: Abi sen biraz devam etsene.
Olcay: Bunun göndermeyin ya. Bunu göndermeyin bence. Şu ikisini. Offff Kayseri iddianame var burada. Yazılmadı değil mi bu iddianame daha ? Bence şu üçünü göndermeyin buradan ya. Ne diyorsun abi ? Ne dersiniz?

Olcay: Ya bu Kayseri iddianameyle bu komutanın klasörünü dosyasını göndermeyin bence. Değil mi ?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Bilgi notları, Kayseri iddianame hazırlıkları ve ilk Compact bilgisayarda Zeki Albay zaten bunu kullanmadığı tespit edildi. He tedbiren incelendi savcılığımızca ama onunla ilgili bir belge bulunmadı. Onu hiç göndermiyoruz.

Burada da bilgi notlarının gerekli olmadığını değerlendiğinden ayıklamış oluyorum. İlk aşamada zaten ona bilgi notu vardı da göndermedim de dememiş oluyorum.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Dediğim gibi bu SONRAKİ AŞAMADA ISRARCI OLUR ASILLARINI İSTİYORUM DERSE! işte o zaman...

O durumda adli müşavir (HIFZI Paşa) devreye girecek. DAHA ÜST MAKAMDAN KONUŞULACAK ADAMLARLA NE BU DİYECEK !!! YANİ..

Olcay: O zaman eğer bir daha cevap vermemize rağmen bir daha bize yazı yazıpta bana onları illa gönderin derse, muhtemelen "O" girecek devreye...

Adli Müşavirlik Çalışanı: Biraz önce bu göndermek istemediğimiz dosyalar arasında .
Olcay: Dedim ya bunların taranmış hali adamların ellerinde yani .

Adli Müşavirlik Çalışanı: Bu laptopu İstanbul'a götürüp yanında ..

Adli Müşavirlik Çalışanı: Dediğiniz iyi oldu. Bu anlamda baktığımız iyi oldu. Bu tarafta hassasiyet gösteriyoruz ama zaten gitti işte komutanım yani. Bunlar hep kriminal incelemeler.
Delil incelemelerle ilgili jandarmanın bize gönderdiği raporlar .

Albay Neşet: Biz diyoruz bilgi notları gitmesin. Bilgi notları zaten laptopta aynısı taranmış bir vaziyette adamların elde ettiği bilgi hepsi birebir var mı yok mu derken…Savcıya verdiğimiz imajın içerisinde birçoğu var yani.

Olcay: Laptopu siz mi gönderdiniz? Laptopu…

Adli Müşavirlik Çalışanı: Biz mi gönderdik.
Olcay: Hani o gönderdiğiniz. Sizden mi gitti komutanım orası?

Albay Neşet: Laptop bizden gitmedi. Bizden hiçbir şey gitmedi.

Olcay: Sizden mi gitti peki.
Adli Müşavirlik Çalışanı: Ben ne biliyim.

Olcay: İlk gönderilen var ya ilk grup.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Bunlar gönderilenler ve bunun içinde ne var biliyor musunuz? İlk görüşme tutanağından başlayarak bütün dosya.
Adli Müşavirlik Çalışanı: Bunların hepsi. Sadece iddianamede yazacaklarını değil. Diğerlerin hepsini de yükletti.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Birtek şey olmayabilir. İddianame çalışmış ya. O yani. Onu koymamıştır.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Onu da çalışıyordu.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Aa doğru o da var.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Bodrum'a giderken laptopu yanında götürdü çünkü. Raporu aldı. Sonra bodruma gitti.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Ve laptopunu bizzat biz hazırladık.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Evet bu yüzden tarattı zaten.
…..: oda gitti.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Hepsi hepsi yani.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Serdar Saçan'ın ifadeleri

Albay Neşet: Ona bakabilir miyim ? Bunlar nedir bunlar? Taranmış mı onlar? Demin bir tane SERDAR SAÇAN'ın ifadesi dediğiniz şey hangisi?

Adli Müşavirlik Çalışanı: He şu. Altı boş,

Albay Neşet: İfadesi var mı elinizde ?

Adli Müşavirlik Çalışanı: İfade kaydı vardı.

Albay Neşet: Ee yazılı tutanağa geçirilmemiş mi?
Adli Müşavirlik Çalışanı: Hayır böyle boş.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Komutanım sonradan konuşmalardan vakıf olduğum kadarıyla Serdar Saçan "Ben kesinlikle kamera önünde ifade veririm." demiş. Ve ifadeyi o şekilde Şafak bey, Zeki Albay ve Serdar Saçan...

Albay Neşet: Peki bunun kamera kaydı nerde?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Dosyada. Bilgisayarda var mı ?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Hayır o taranamadığından...

Olcay: Biz aslında burada baktığımız şeylerin tamamını göndermişiz zaten. Tamamı gitmiş.

Albay Neşet: Bunlara baktık. bunlar değil mi biraz öncekiler.Başka bir yerde baktık.

Albay Neşet: Mesela buradaki bilgi notları yukarda yoktu. Bu başka bir dosya .

Olcay: Yani sizin aslında dökümünü yaptığınız bütün belgeler gitmiş.
Belki de diğer bilgisayarda farklı farklı yerlerde yazdığı veya topladığı belgeleri o gönderdiğimiz laptop ta toplamış bir arada.TAMDA O LAPTOPU GÖNDERMİŞİZ ZATEN BİZDE. HEPSİ GİTMİŞ.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Almış götürmüş adam yanında

Adli Müşavirlik Çalışanı: Mesela şu da vardı hatırlıyor musunuz? Onu da göndermeyelim demiştik. Buda bir tür bilgi notu.

Olcay: Tabii tabii.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Ama o ilk laptop ile ilgili söylediğiniz çok haklı. Onu göndermemek mantıklı.

Olcay: Onu göndermeyelim. Ama adam almış zaten alacağını ben söyliyeyim. Şifre mifre hepsi şey..

Albay Neşet: İtiraz etti mi?

Olcay: Diğer sizin incelediğiniz bu 5 bilgisayarın yer alan bütün belgileri o laptopa koymuş zaten. Hepsi var orada yani. Onu ana laptop diye kullanıyordu onu. Yanında niye götürmüş onu anlamadım bende yani ? Onu yanında niye götürmüş?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Ben tutuklanacağım dedi.

Adli Müşavirlik Çalışanı: Şeyde çalışırım diye götürmüş.

Olcay: Cezaevinde mi çalışırım diye götürmüş.

Adli Müşavirlik Çalışanı: cezaevinde iddianameyi yazarım diye götürmüş.

Olcay: Tamam komutanım. Artık şeye gerek yok. Adli müşavirliğe biz gidelim abi. Çıkalım arkadaşlarla hep beraber Adli Müşavirliğe gidelim.

Albay Neşet: Şey.Orhan Paşa'yla görüşeceğim ondan sonra.

Olcay: Biz adli müşavirliğe gidiyoruz o zaman komutanım

Albay Neşet: Siz gidin.Kanaatinizi..

Olcay: Siz gelmek istiyor musunuz ?

Adli Müşavirlik Çalışanı: Benim şahsi kanaatim bu belgeler zaten gitti. (Habervaktim)

İşte video.yahoo.com'da yayınlanan Hıfzı Çubuklu ses kaydı | Hıfzı Çubuklu ses kaydının devamı

Ses kayıtlarının doğruluğu parmak izi ve ıslak imza gibi tespit edilebilir mi?

Ergenekon soruşturma sürecinde gündeme gelen ses kayıtları

(02 Aralık 2009), son güncel.: (03 Aralık 2009)

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Damat Darbeyi Biliyormuş

05.10.2021 11:16 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 1..
Tamamı 5.10.2021

Asker-Polis Mahremlere 143 Gözaltı

07.10.2021 07:51 Ankara merkezli 43 ilde, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının deşifresine yönelik yapılan çalışmalar sonucunda, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet bünyesindeki toplam 117 'mahrem imam' ile 'gaybubet evi' isim..
Tamamı 7.10.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

06.10.2021 10:42 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 6.10.2021

Darbede TRT İşgali davası

07.10.2021 11:26 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 7.10.2021

Baykal Kaset Kumpası davası

05.10.2021 13:46 Ankara'da, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile bazı eski MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin internette yayınlanmasıyla ilgili Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de aral..
Tamamı 5.10.2021

Büyük Bölge Sorumlusu Yakalandı

06.10.2021 13:14 Afyon'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FÖTÖ) soruşturması kapsamında hakkında 8 yıl 9 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan sözde Büyük Bölge Talebe Mesulü olan Bylock kullanıcısı Nizamettin Yıldız polisin düzenlediği operas..
Tamamı 6.10.2021

Tahşiyecilere Kumpas'ta 2. dava

05.10.2021 14:21 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "Tahşiyeciler grubuna" kumpas kurduğu gerekçesiyle FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve eski emniyet müdürleri ile Zaman..
Tamamı 5.10.2021

Dink'te Firari Sanıklar Yargılanıyor

05.10.2021 14:21 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada dosyası ayrılan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 13 firari sanığın yargılanmasına devam edildi. 29 Eylü..
Tamamı 5.10.2021

Can Dündar-MİT Tırları davası

07.10.2021 11:48 İstanbul'da, MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin davada bir müşteki yönünden dosyası ayrılan firari sanık Can Dündar'ın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatının davaya k..
Tamamı 7.10.2021

AK Partili Başkana Kumpas İtirafı

07.10.2021 12:15 Zonguldak'ta, Fetö'nün yargı ve emniyet içinde etkin olduğu dönemde, 2009 yılında gerçekleştirilen Çelik-2 operasyonu kapsamında yapılan operasyona dahil edilen dönemin AK Partili Belediye Başkanı Murat Sesli hakkındak..
Tamamı 7.10.2021

Odatv Yargısı Yargılanıyor

07.10.2021 11:44 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından 'İstanbul'daki Odatv soruşturması ve davası'nda yer alan eski 33 hakim ve savcının 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçların..
Tamamı 7.10.2021

Dicle'de Fetöcü Rektöre Hapis

05.10.2021 14:08 Diyarbakır'da, Dicle Üniversitesi'nin eski rektörü Ayşegül Jale Saraç ve yardımcısı Aytekin Sır, yargılandıkları Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Diyarbakır'daki akademik yapılanmasına ilişkin dava sona erdi. 23 Eyl..
Tamamı 5.10.2021

Akıncı Üssü: Darbe Zararı davası

05.10.2021 14:02 Ankara'da, Milli Savunma Bakanlığı'nın, 15 Temmuz darbe girişiminde darbecilerin Akıncı Üssü'ne verdiği zararın tazmini için aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de bulunduğu 500 sanık hakkında açtığı davada keşif..
Tamamı 5.10.2021

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

05.10.2021 12:59 Ankara'da, İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından "Balyoz" soruşturması ve davasında görev alan 50 eski hakim ve savcı hakkında, "devletin güvenliğine ve siyasal ..
Tamamı 5.10.2021

Sakarya 34 sanık: Altın Lale Derneği

06.10.2021 10:06 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada, kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi 2'si firari 34 sanığın tutuksuz yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 6.10.2021

Sakarya 11 Sanık: Yasadışı Dinleme

06.10.2021 09:59 Sakarya'da, eski Sakarya emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu, 3'ü firari, 10'u eski emniyet mensubu 11 sanığın yasadışı gizli dinleme ve diğer bazı suçlamalarla yargılandığı davanın..
Tamamı 6.10.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
52.403.215