Tam
EskidenYeniye
 

'Ortak Akıl Hareketi' manifestosuOrtak Akıl Hareketi Platformu


27.06.2008

Platform Hakkında

Projenin Süresi: Proje altı aylık zaman dilimine yayılarak uygulanacak; gerek görülürse şartlar yeniden değerlendirilip süre bir miktar daha uzatılabilecektir.

Projenin İşleyişi


1- Platformun internet sitesinin hazırlanması
2- STK'ların ve sivil inisiyatiflerin bir araya getirilmesi
3- Aydınlar, akademisyenler ve medya mensuplarının desteklerinin alınması
4- Toplumun çeşitli kesimlerinin temsilinin sağlandığı bir basın toplantısıyla manifestonun ve projenin amacının ilan edilmesi
5- Sloganların tespit edilmesi
6- Kısa filmlerin hazırlanarak televizyonlar, internet ve youtube benzeri web siteleri kullanılarak yayınlanması
7- Sürece destek verecek araştırma ve anketlerin hazırlanıp kamuoyuna açıklanması
8- Gazete ilanları, basın toplantıları, bilboardlar ve özel reklam panolarının kullanımı
9- Platform sözcülerinin haber, tartışma programlarına dahil edilmesi
10- Gerek duyulduğu takdirde geniş katılımlı bir miting veya toplumsal tepkinin özgün bir şekilde, tarihe kayıt düşülecek bir tarzda ortaya konulması
11- Anadolu'da bölgesel toplantılar yapılarak kamuoyu duyarlılığı oluşturulması
12- Yurt dışından heyetler tertip edilerek sürece destek ziyaretlerinin organize edilmesi

Projenin Katılımcıları

Yukarıdaki amaçlar etrafında bir araya gelmiş sivil toplum kuruluşları, aydınlar, akademisyenler, medya mensupları, kanaat önderleri ve siyasilerdir. Mümkün olduğu kadar geniş yelpazede kuruluş temsilcilerine ve kurumlara teklif götürülecektir.

Projenin Koordinatörü

Platformun kurucuları, kuruculardan Ayhan Ogan'a platformun ve projenin yürütülmesi mali ve hukuki işlerin takibi ile ilgili yetki vermişlerdir.
Platformun Genel Koordinatörü : Ayhan Ogan

Adres

Otakçılar Mh. Savaklar Cd. No:1
34050 Edirnekapı/Eyüp/İSTANBUL
Tel:+90 212 533 51 78
Faks:+90 212 534 04 08
e-posta:info@demokrasiplatformu.org

'Ortak Akıl Hareketi' manifestosu ve Türkiye genelinde mitingler
24 Haziran 2008

Demokrasi yanlısı 299 sivil toplum örgütü, yeni anayasa için Ortak Akıl Hareketi'ni oluşturdu. Parola: Türkiye'nin gücü birlik ve beraberliğindedir.

Yeni anayasa çalışmalarında toplumun tüm kesimlerinin katılımını sağlamak amacıyla sivil toplum kuruluşları, aydınlar, akademisyenler, medya mensupları, kanaat önderleri ve siyasilerin yer aldığı "Ortak Akıl Hareketi" oluşturuldu.

Koordinatörlüğünü Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV) Genel Sekreteri Ayhan Ogan'ın yaptığı hareketin toplantısına, Memur - Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Hak-iş Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Engin, TGTV Başkanı Necati Ceylan ve Mazlumder Genel Başkanı Ömer Faruk Gergerlioğlu katıldı.

Ortak hareketin amaçları Ortak Akıl Hareketi'nin manifestosunu Ayhan Ogan açıkladı. Türkiye'de yüzyıllardır bir arada yaşayan insanların, temel özgürlükleri edinme ve kullanma noktasında endişe duymaması gerektiğini ifade eden Ogan, hareketin kurulma amacını şöyle açıkladı: "Türkiye'de yaşanan demokrasi ve özgürlük mücadelesine aktif katılım sağlamak, temel hak ve özgürlüklerin alanını genişletmek, millet iradesini her tür vesayet ve ipotekten arındırmak, toplumdaki her tür inanç, yaşam tarzı ve eğilimleri eşit olarak hukuk güvencesine alacak yeni bir anayasa talebini diri ve canlı tutmak."

Türkiye'de yüzyıllardır bir arada yaşayan insanların, artık temel özgürlükleri edinme noktasında endişe duymaması gerektiğini belirten Ogan, şöyle devam etti: Herkesle diyalog kurulacak "İnsanlar belirli bir ideolojik kalıba sokulmaya çalışılmamalıdır. Devlet, hukuku kendi düşüncesi ve inancı doğrultusunda kullanmamalıdır, düşünceler karşısında eşit mesafede ve tarafsız olmalıdır. Yeni bir Anayasa bu ilkeler üzerine inşa edilmelidir."

Ayhan Ogan, yeni demokratik bir anayasanın, hem hukuk devletinin gerçekleştirilmesinde hem de özgürlüklerin ve demokratik işleyişin güçlendirilmesinde en önemli ve acil adım olduğunu ifade ederek, "Türkiye'nin sorunlarının çözümü, özgürlüklerin genişletilmesi ile, özgürlük demokrasi ile, demokrasi ise yeni bir anayasa ile sağlanabilir" diye konuştu. Ogan, hareket olarak hiç kimseyi karşılarına almadıklarını ve toplumun tüm kesimleri ile diyalog kurmaya çalışacaklarını söyledi.

Türkiye'nin en önemli meselesinin demokratikleşme olduğuna işaret eden Memur - Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ise "Bunun önündeki en önemli engel Anayasa'mızdır" dedi. "Biz Memur- Sen olarak ekmeği ve özgürlüğü çok önemsiyoruz" diyen Gündoğdu şunları kaydetti: Sivilleşmeyi destekliyoruz "Ekmeğimizi ve özgürlüğümüzü farklı görüşmelerde hükümete karşı genişletmeyi öngörüyorken, 10 yılda bir birileri çıkıp siyasilerin elinden sivil iradeyi alıyor ve Türkiye'yi yeniden makarayı geriye saran, sıfıra indirgeyen, çağdaş dünya nezdinde küçük düşüyor. Bugüne kadar millet bunun rahatsızlığını hissetti ama dışa vurmadı belki ama bundan sonra varız demek zorundayız. Bu yüzden sivilleşmeyi, sivil iradeyi desteklemek zorundayız.

MANiFESTO

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV) Genel Sekreteri Ayhan Ogan, Ortak Akıl Hareketi'nin manifestosunu şöyle açıkladı: "Türkiye'nin gücü birlik ve beraberliğindedir.
http://www.haber7.com/haber/20080624/Ortak-Akil-Hareketi-manifestosu.php

Sivil anayasa için ilk miting Malatya'da - 28 Haziran 2008

Ortak Akıl Hareketi, ilk mitingini yarın Malatya'da yapacak. Miting yeni sivil bir anayasa için gerçekleştirilecek. 300'den fazla sivil toplum kuruluşunun desteklediği Ortak Akıl Hareketi sivil bir anayasa çalışmasını desteklemek amaçlı oluşturulmuştu. Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı, Memur-Sen, Hak-İş gibi sendika ve kitle örgütlerinin başını çektiği hareket, yedi ayrı kentte miting düzenleneceğini duyurmuştu.
Memur-Sen Malatya Bölge Başkanı Şahin Kayaduman, yarınki miting hakkında bilgi verirken, saat 16.00'da Kernek Meydanı'nda başlayacak mitinge bütün vatandaşları davet etti. Mitinglerin Türkiye'nin 7 farklı bölgesinde gerçekleştirileceğini dile getiren Kayaduman, mitinge Adıyaman, K. Maraş, Elazığ, Diyarbakır, Sivas, Ş.Urfa, Bingöl, Gaziantep, Batman, Yozgat, Nevşehir, Niğde, Adana, Mardin, Kayseri, Erzincan, Osmaniye, Erzurum, Hatay, Mersin, Tokat, Siirt ve Ağrı illerinden katılım olacağını açıkladı.

Kayaduman, Türkiye'nin küçük hesapların, küçük hedeflerin, küçük ufukların ülkesi olmayacağını belirterek, “Ağır vebal altındayız. Devletimiz olmazsa olmazımızdır. Türkiye için demokrasi, sadece muassır medeniyet seviyesine ulaşmanın yolu değil, aynı zamanda devletimizin beka şartı olarak da stratejik bir tercihtir. Hiçbir gerekçe bu startejik tercihin önüne geçemez. Aksi tutum ve uygulamalar vatana ihanettir. Bütün sorumluluk sahiplerine sesleniyoruz aklınızı başınıza alın” dedi.
http://yenisafak.com.tr/Gundem/?t=27.06.2008&c=1&i=125532

Samsun Mitingi ORTAK AKIL HAREKETİ’nin düzenlediği ikinci miting - 7 Temmuz 2008

"Ortak Akıl Hareketi"nin Samsun Cumhuriyet Alanı'ndaki mitingi, 13 ilden gelen katılımcılarla yapıldı. Ortak Akıl Hareketi Koordinatörü Ayhan Ogan, "Devletle milletin arasına kimse girmeye kalkışmasın" dedi. Ortak Akıl Hareketi Koordinatörü Ayhan Ogan, mitingde yaptığı konuşmada, kimsenin ulusu hesaba katmadan hesap yapmaması gerektiğini söyledi. Ogan, Türkiye Cumhuriyeti'nin gelecekteki sahibinin gençler olduğunu belirterek, "Milli iradeye yönelik sergilenen tavırları hayretle izliyoruz. Biz bu ortak aklın süregelen ezberi bozacağına inanıyoruz. Ortak akıl Türkiye'nin sağduyusudur. Milletimizin sesidir. Kimse, Devletle milletin arasına kimse girmeye kalkışmasın. Milletimizin özlemi demokratik düzendir" dedi.

"NİYETLE CESEDİ AYNI KEFEYE KOYAN VİCDAN, HALKIN VİCDANI DEĞİLDİR"

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Salim Uslu ise "demokrasi ve hukuk zedelenmesin" diyenlerin, barışa ve demokratik değerlere sahip çıkanların tek yumruk olduğunu söyledi. "Türkiye'de çok hızlı ve önemli gelişmeler oldu" diyen Uslu, şunları kaydetti: "Türkiye bir kırılma yaşıyor. Şimdi parti kapatmayla Ergenekon'u eleştirmeye, aynı kefeye koymaya çalışıyorlar. Ergenekon davası, bombalar ve cesetler üzerinden yürüyor. Niyetle cesedi aynı kefeye koyan vicdan, halkın vicdanı değildir. Yasa ve yargı ne karar verirse versin, halk adaleti hükmünü vermiştir. Niyetle cesedi bundan böyle aynı terazide tartmayacaktır. Türkiye'nin hedefi bellidir. Türkiye'nin sorunları ve bunların çözüm yolları da bellidir. Demokrasi, tüm kurumlarıyla ve tüm kurallarıyla işletmek zorundayız." Uslu, Türkiye'nin çağdaşlaşma yolunda belirlediği rotadan saptırılmasına hangi gerekçeyle olursa olsun asla izin verilmeyeceğini de bildirdi.

Mitinge katılanlar, "Dur de, dur de, darbelere dur de", "Darbeler değil halk kazanacak", "Milli irade engellenemez", "Ne tankların sesi, ne cüppelerin gölgesi tek çare demokrasi", "Kayıt yok, şart yok, egemenlik milletin" gibi sloganlar attıktan sonra dağıldı.

Ortak Akıl Hareketi Genel Koordinatörü Ayhan Ogan, Ergenekon operasyonları kapsamında ki gözaltı olaylarını da değerlendirerek: “Bize göre bu operasyonlarda savcılık tarihi bir görev ifa etmektedir. Millet olarak arkasında olduğumuz bu operasyonlarda savcılığın tarihe geçecek denli takdire şayan bir iş yaptığına inanıyoruz. Bu çetelerin milletimizin göz bebeği olan silahlı kuvvetlerimizi yurt içi ve yurt dışında itibarını zedelediğini düşünmekteyiz. Bilinmelidir ki dünya eski dünya değildir, kimsenin ülkemizi dışarıya karşı kapatmaya hakkı yoktur. Kapılarını dış dünyaya kapatmak suretiyle içine kapanacak bir Türkiye, Ülke olarak demokratik ve insan hakları açısından üçüncü dünya ülkeleri seviyesine gerilememize sebep olur. Bu çerçevede ORTAK AKIL HAREKETİ özgürlükleri destekleyen ve her türlü illegal oluşumların ve çetelerin kökünü kazıyacak yeni sivil bir anayasa ve demokrasi hareketinin güçlenmesi için elinden geleni yapacaktır. Türkiye güçlü bir ülke olduğu için, bunu başaracak inancımız ve gayretimiz vardır” dedi.

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Damat Darbeyi Biliyormuş

05.10.2021 11:16 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 1..
Tamamı 5.10.2021

Asker-Polis Mahremlere 143 Gözaltı

07.10.2021 07:51 Ankara merkezli 43 ilde, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının deşifresine yönelik yapılan çalışmalar sonucunda, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet bünyesindeki toplam 117 'mahrem imam' ile 'gaybubet evi' isim..
Tamamı 7.10.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

06.10.2021 10:42 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 6.10.2021

Darbede TRT İşgali davası

07.10.2021 11:26 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 7.10.2021

Baykal Kaset Kumpası davası

05.10.2021 13:46 Ankara'da, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile bazı eski MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin internette yayınlanmasıyla ilgili Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de aral..
Tamamı 5.10.2021

Büyük Bölge Sorumlusu Yakalandı

06.10.2021 13:14 Afyon'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FÖTÖ) soruşturması kapsamında hakkında 8 yıl 9 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan sözde Büyük Bölge Talebe Mesulü olan Bylock kullanıcısı Nizamettin Yıldız polisin düzenlediği operas..
Tamamı 6.10.2021

Tahşiyecilere Kumpas'ta 2. dava

05.10.2021 14:21 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "Tahşiyeciler grubuna" kumpas kurduğu gerekçesiyle FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve eski emniyet müdürleri ile Zaman..
Tamamı 5.10.2021

Dink'te Firari Sanıklar Yargılanıyor

05.10.2021 14:21 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada dosyası ayrılan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 13 firari sanığın yargılanmasına devam edildi. 29 Eylü..
Tamamı 5.10.2021

Can Dündar-MİT Tırları davası

07.10.2021 11:48 İstanbul'da, MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin davada bir müşteki yönünden dosyası ayrılan firari sanık Can Dündar'ın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatının davaya k..
Tamamı 7.10.2021

AK Partili Başkana Kumpas İtirafı

07.10.2021 12:15 Zonguldak'ta, Fetö'nün yargı ve emniyet içinde etkin olduğu dönemde, 2009 yılında gerçekleştirilen Çelik-2 operasyonu kapsamında yapılan operasyona dahil edilen dönemin AK Partili Belediye Başkanı Murat Sesli hakkındak..
Tamamı 7.10.2021

Odatv Yargısı Yargılanıyor

07.10.2021 11:44 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından 'İstanbul'daki Odatv soruşturması ve davası'nda yer alan eski 33 hakim ve savcının 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçların..
Tamamı 7.10.2021

Dicle'de Fetöcü Rektöre Hapis

05.10.2021 14:08 Diyarbakır'da, Dicle Üniversitesi'nin eski rektörü Ayşegül Jale Saraç ve yardımcısı Aytekin Sır, yargılandıkları Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Diyarbakır'daki akademik yapılanmasına ilişkin dava sona erdi. 23 Eyl..
Tamamı 5.10.2021

Akıncı Üssü: Darbe Zararı davası

05.10.2021 14:02 Ankara'da, Milli Savunma Bakanlığı'nın, 15 Temmuz darbe girişiminde darbecilerin Akıncı Üssü'ne verdiği zararın tazmini için aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de bulunduğu 500 sanık hakkında açtığı davada keşif..
Tamamı 5.10.2021

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

05.10.2021 12:59 Ankara'da, İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından "Balyoz" soruşturması ve davasında görev alan 50 eski hakim ve savcı hakkında, "devletin güvenliğine ve siyasal ..
Tamamı 5.10.2021

Sakarya 34 sanık: Altın Lale Derneği

06.10.2021 10:06 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada, kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi 2'si firari 34 sanığın tutuksuz yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 6.10.2021

Sakarya 11 Sanık: Yasadışı Dinleme

06.10.2021 09:59 Sakarya'da, eski Sakarya emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu, 3'ü firari, 10'u eski emniyet mensubu 11 sanığın yasadışı gizli dinleme ve diğer bazı suçlamalarla yargılandığı davanın..
Tamamı 6.10.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
52.403.527