Tam
EskidenYeniye
 

FORUM - SORU MESAJI

Bulunduğunuz bölüm: TARTIŞMA FORUMU > Cumhurbaşkanlığı seçimine doğru provokasyonlar > Malatya misyoner katliamı

Bölümü Açan: Abdullah Harun,
Tarih           : 20 Nisan 2007, Cuma 03:43

Başlık          : Malatya misyoner katliamı
Açıklama      : Malatya'da 18 Nisan 2007'de meydana gelen ve üç misyonerin vahşice öldürülmesi provokasyonu ile amaçlananlar ne ve arka planda kimler var?


Bu bölüme mesaj yolla-


CEVAP MESAJLARI

BİNGÖL KALDAN, bingol_kaldan_1965@hotmail.com
10 Mayıs 2007, Perşembe 11:59

Sayın büyüklerim ben Malatya`daki olayın basit bir dini olay olduğuna inanmıyorum.Ben de malatyalıyım ve daha önce o gençlerin kaldığı yurtlarda kaldım malatyada bulunan hiç bir cemaat, tarikat ya da kitlesel kült bu tip olayları hale de bu şekilde yapmaz.Ben malatyanın bu tip siyası olaylar açısından en karmasık yer olduğunu düşünüyorum.Daha öncelerde Hamido olayı ardından pkk ya ardındanda kominist gruplara bunlardan sonrada en başta hizbullah olmak üzere bir çok karışık yapıya ev sahipliği yapmıştır. Malatya`daki olay için öncelikle meydana geliş zamanını ele almalıyız, bu olay tam cumhurbaşkanlığı şeçiminin olduğu döneme gelmiş ve Türkiye`deki bütün gündemi uzun bir süre değiştirmiştir.Öncelikle bu olayın bizim devletimize yararı olum olmadığını düşünmeliyiz.Eğer yararı yaksa bu olayla kazanç sağlayan bütün iç ve dış mihrapları düşünerek bu olayın çözümünü aramalıyız hangi ülkeler bundan çıkar sağlar ve bu olay Türkiye`nin bu devlete yararı olmayacağı halde girmek istediği avrupa birliğinin Türkiye`ye bakış açılarını hangi yönden değiştirmiştir.Evet belki bu olay soğumuştur ama bu bu tip olayların tekrarlanmayacağı anlamına gelmez bundan dolayıdır ki bu düşmanların etkisiz hale getirilmesi için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Sizce bütün bu olaylar yalnızca birkaç gencin planladığı bir olaymıdır yoksa yine arkasında karanlık güçlerin bulunduğu bir dram mıdır? Sayın büyüğüm ben İstanbul Üniversitesinin İng İşletme bölümünde okuyorum.Siyasi meselelere yalnızca konuşacak kadar ilgiliyim, ne yazık ki elimden daha fazlası gelmiyor,tek amacım eğitimimi tamamlayım aileme, devletime karşı görevlerimi yerine getirmektir.Bügünün gençliğine baktığınızda çoğunda yalnızca eğlence yada üniversiteye bir şekilde bitirme amacı var hepsi gelecekte yalnızca kendileri için çalışacakları bir eğitim sisteminden mezun oluyorlar. Sizce bu gençlik nasıl kontrol altında tutulabilir ve bu sistem içerisinde bizim üzerimize düşen nedir? Eğer sizden bir cevap alabilirsem çok mutlu olurum. SaygılarımlaAbdullah Harun,
20 Nisan 2007, Cuma 04:41

ASIL HEDEF AVRUPA. Türkiye'nin gündemine damgasını vuran cinayetlerin ortak bir noktası var. Bu katiller sadece Türkiye'de korku ve güvensizlik yaratmaya çalışmıyor, Batı ile Türkiye'nin arasını açmayı, Türkiye'yi Batı'dan tamamen koparmayı da hedefliyor. Önce bir Katolik rahibin öldürülmesi, ardından Ermeni Soykırımı'nı savunan bir Ermeni gazetecinin gazete kapısı önünde ensesinden vurulması, şimdi de Malatya'da üç Evangelist'in hunharca öldürülmesi... Hepsi hem ülke sınırları içinde, hem de Avrupa'da geniş yankı uyandıran olaylar. Son cinayet işleniş tarzı itibariyle, Taliban'ın kafa kesme eylemlerini hatırlatır nitelikte olduğu için Batı basınında büyük yankı buldu. Önceki gece biz "Son Baskı" programını yaparken İtalyanlar RAI'de hararetle bu konuyu tartışıyordu. Tartışmaya da devam edecekler. Çünkü amaç özellikle Avrupa'daki Türkiye karşıtı havayı yoğunlaştırmak. Eylemler bu hedef doğrultusunda devam edebilir, hiç kuşkunuz olmasın. Asıl korku Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olması kadar, Türkiye'nin AB sürecine devam etmesi. O zaman kendi güçlerinin sona ereceğini açık biçimde görüyorlar. Türkiye'de gerek etnik, gerek inanca ilişkin farklılıkların bir arada var olmasından rahatsızlar. Devletin etnik köken ve inanç açısından tertemiz olması gerektiğine inanıyorlar. Dışa açılan, büyüyen, gelişen, kalkınan bir Türkiye'nin kendi hedefleriyle çeliştiğini net biçimde görüyorlar. Bunun için mesajı net eylemler yapıyorlar. Geçmişte Ermeni nüfusunun yoğunluğu bilinen Malatya'nın eylem yeri olarak seçilmesi bu yüzden. Papa'yı vuran Ağca'nın Malatyalılığı'na tüm dünya basınının vurgu yapacağının farkındalar. Eylemin tabanca veya bir başka aletle değil de, kurbanların boğazları kesilerek yapılması da bu yüzden. Batı'nın gözünde Türkiye'yi Taliban'la, El Kaide ile özdeşleştirmek, ülkeyi koyu bir yalnızlığa itmek istiyorlar. Sonra kendileri gibi düşünmeyen, kendilerinden farklı olanlarla hesaplaşmaya gelecek sıra. Bu cinayetler, bazılarının ileri sürdüğü gibi üç-beş lümpen gencin bir araya gelip gerçekleştirdiği eylemler değil. Bu gençler 28 Şubat'ın Aczmendiler'i gibi kullanılıyor. Dünyaya "Türkiye şeriata gidiyor. Bunların aramızda yeri yok" dedirtmenin maşaları onlar. Bu cinayetler belirli bir merkezden yönetilen, hesabı ve amacı kesin olan eylemler. Her eylemde kurbanın bir dış bağlantısı olması tesadüfi değil. Her seferinde tetikçilerin yakalanması bile görülen o ki, bir planın açık parçası. Kurbanlar ve öldürülüş biçimleri değişse de, amaç aynı gelişimi durdurmak. Oysa dünya tarihi bunun imkansız olduğunu bize gösteriyor. Ergun Babahan, Sabah, 20 Nisan 2007, "Asıl hedef Avrupa" başlıklı yazısı, http://arsiv.sabah.com.tr/2007/04/20/haber,7BAE931CD1574FCAA59CD277526AC7C8.htmlAbdullah Harun,
20 Nisan 2007, Cuma 04:04

Rahip Santora, Hrant Dink ve Malatya misyoner cinayetleri öncelikle AB sürecini baltalamaya yönelik. AB vatandaşları ile Türk halkı arasındaki soğukluk olabildiğince arttırılmaya, medeniyetler barışı baltalanmaya çalışılıyor. Birileri medeniyetler çatışmasını engellemeye çalışırken karşıtları da amansızca, vargüçleriyle çatışmayı körüklemeye çalışıyor. Asırlarca çeşitli azınlıklarla barış içinde yaşamışız. Türkiye'nin AB'ye yaklaşması, içte ve dışta gerilimden medet uman ergenekoncuları kontrgerillacıları fena ürkütüyor. AB'ye yakın ve sıcak bakılan bir süreçte kapalı bir rejim sürdüremeyebileceklerini biliyorlar. Bu katliam da onların işi. İnşallah başaramayacaklar. Küreselleşmenin kötü tarafları var kabul, istemesek de zaten bunlar gerçekleşiyor. Ama iyi tarafları da var. Dünya gittikçe küçülüyor, adeta küçük bir köy haline geliyor. Farklı ülke insanları turizm yoluyla, internet ve uydu televizyon yayınları yoluyla birbirlerini giderek daha fazla tanımakta, anlamakta. Bir müslüman olarak bundan niye korkayım, çünkü inancım sağlam kendime güveniyorum. Gelen yabancıların bir çoğu İslamı seçiyor, İslam hakkında bilgi ediniyor. Öyleyse bunu niye istemeyeyim. Ama tabi bunu istemeyenler, fanatikler herzaman var ama azınlıktalar. Doğrudan provokasyonlarıyla Türkiye'yi kendilerini korkutan, çıkarlarını gittikçe tehdit eden rotasından çıkarmayı başaramayınca böyle dolaylı provokatif eylemlere başvuruyorlar. Bu provokasyonun arkasında sadece yerli maşalar değil yabancılar da var. İki tarafın fanatikleri masum insanları vahşice boğazlamakta birlikte hareket ediyor. Kubilay olayında olduğu gibi masum insanları ya da kendi insanlarını amaçları için feda etmekten zerre kadar çekinmiyorlar. Başarabileceklerine kesinlikle inanmıyorum. Medeniyetler çatışması olasılığını da görmüyorum, çünkü iletişim çağında yanlış anlamaların önüne geçileceği aşikar. Buna çok büyük bir delil son Papa ziyareti öncesi söylenenlerle sonrası söylenenler. Heriki kesim de birbiri gayet iyi anladı. Çatışmadan değil barıştan bahsedilir oldu, en yüksek dini otoriteler tarafından da. Papa o kadar memnun kaldı ki diyanet işleri başkanını hemen davet etti vatikan'a. İnsanlar konuştukça birbirlerini anlar. 12 Eylül öncesi ve sonrası da buna güzel diğer bir örnek. 12 Eylül sonrası sağ sol vuruşma yerine tartışmaya başladı ve başladıkça da üzerlerine oyun oynayanları görmeye. Ama tekrar etmek gerekirse bunu istemeyenler, fanatikler herzaman var ama azınlıktalar.Bu bölüme mesaj yolla


ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

KPSS'de 5 sanığa 10'ar yıl hapis

19.01.2020 13:36 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nce (FETÖ) 2010'daki Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sorularının sızdırılmasına ilişkin ayrı ayrı görülen 5 davada, sanıklara FETÖ üyeliğinden 10'ar yıl hapis cezası verildi. 10 Oc..
Tamamı 19.1.2020

Cafer-Melek İpek'e 92 yıl Hapis

19.01.2020 11:23 Ankara'da, FETÖ/PDY çatı davasının firari sanığı Koza İpek Holding eski yöneticisi Hamdi Akın İpek, kardeşi Cafer Tekin İpek ve annesi Melek İpek'in de aralarında bulunduğu 2'si tutuklu, 5'i firari 20 sanığın yargıland..
Tamamı 19.1.2020

Fetö Başyaverine 10 yıl Hapis

19.01.2020 11:15 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında hakkında dava açılan eski Cumhurbaşkanlığı Başyaveri Kurmay Albay Bekir Furkan Özdaban'a "silahlı t..
Tamamı 19.1.2020

Baykal Kaset Kumpası davası

19.01.2020 11:44 Ankara'da, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile eski MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin yayımlanmasıyla ilgili Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu..
Tamamı 19.1.2020

Futbolda Şike Kumpası davası

19.01.2020 12:12 İstanbul'da, FETÖ'nün 'futbolda şike' soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasıyla 7'si tutuklu 107 sanığın yargılandığı 'futbolda şike kumpası' davasında yargılamaya devam edildi. 06.01.2020 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANL..
Tamamı 19.1.2020

Kozmik Oda Polisleri davası

19.01.2020 11:32 Ankara'da, kamuoyunda "Kozmik Oda" olarak bilinen soruşturma kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeline Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca kumpas kurulduğu gerekçesiyle çoğunluğu eski polis tutuksu..
Tamamı 19.1.2020

Adana 50 sanık: MİT Tırları

19.01.2020 13:11 Adana'da, Adana ve Hatay'da, MİT tırlarının durdurulmasını organize ettikleri belirtilen FETÖ/PDY'nin 11 "sivil imamı" ile eski bir tuğgeneralin de aralarında bulunduğu 50 sanık hakkındaki davaya devam edildi. 8 Ocak'..
Tamamı 19.1.2020

Manken Aslı Baş davası beraatle bitti

20.01.2020 10:12 Muğla'da, mankenler kraliçesi olarak bilinen Aslı Baş'ın 2010 yılında işadamı Ahmet Bayer'ın Bodrum'daki villasında ölü bulunması ve olayın Fetö yardımıyla örtbas edilmesiyle ile ilgili Muğla 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi..
Tamamı 20.1.2020

Van: İl İmamı Dahil 12 Hapis

19.01.2020 13:00 Van'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) sözde "il imamı"nın da aralarında bulunduğu 12 sanık, 1 yıl 6 ay 22 gün ile 12 yıl 6 arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. 8 Ocak'ta Van 5. Ağır Ceza Mahkemesinde gö..
Tamamı 19.1.2020

Sakarya: Fetö İş Adamlarına 10 Hapis

19.01.2020 12:48 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin, kanun hükmünde kararname ile kapatılan Sakarya Girişimci ve Sanayici İşadamları Derneği (SAGİAD) üyesi ve çalışanı 37 sanığın yargıl..
Tamamı 19.1.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

19.01.2020 11:49 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. 06.01.2020 GÜNKÜ DURUŞMAD..
Tamamı 19.1.2020

Kara Kuvvetleri Darbe davası

19.01.2020 11:37 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki (KKK) eylemlere ilişkin 142 sanıklı davanın duruşması görüldü. 13.01.2020 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR..
Tamamı 19.1.2020

İzmir 66 sanıklı Darbe davası

19.01.2020 14:35 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin 137 sanık hakkında İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince verilen hükmün ardından, istinaf tarafından 66 sanık yönünden duruşma açılması kararı üzerine gör..
Tamamı 19.1.2020

Adil Öksüz'ü Saklayanlar Yargılanıyor

20.01.2020 09:59 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) sözde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasının en üst düzey sorumlusu olduğu iddia edilen firari Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasının ardından İstanbul'da saklanm..
Tamamı 20.1.2020

Ergenekon Savcısı Dalkuş davası

19.01.2020 13:59 İstanbul'da, "FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan aranırken Ekim 2019'da Esenyurt'ta operasyonla yakalanan ve meslekten ihraç edilen Ergenekon davası savcılarından Mehmet Murat Dalkuş hakim karşısına çı..
Tamamı 19.1.2020

Zonguldak 21 sanıklı Fetö davası

19.01.2020 13:04 Zonguldak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik davada yargılanan, akademisyenler ve farklı meslek gruplarından 21 sanığın duruşması görüldü. 7 Ocak'ta Zonguldak 2. Ağır Ceza Mah..
Tamamı 19.1.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
40.721.773