Tam
EskidenYeniye
 

FORUM - SORU MESAJI

Bulunduğunuz bölüm: TARTIŞMA FORUMU > Cumhurbaşkanlığı seçimine doğru provokasyonlar > Malatya misyoner katliamı

Bölümü Açan: Abdullah Harun,
Tarih           : 20 Nisan 2007, Cuma 03:43

Başlık          : Malatya misyoner katliamı
Açıklama      : Malatya'da 18 Nisan 2007'de meydana gelen ve üç misyonerin vahşice öldürülmesi provokasyonu ile amaçlananlar ne ve arka planda kimler var?


Bu bölüme mesaj yolla-


CEVAP MESAJLARI

BİNGÖL KALDAN, bingol_kaldan_1965@hotmail.com
10 Mayıs 2007, Perşembe 11:59

Sayın büyüklerim ben Malatya`daki olayın basit bir dini olay olduğuna inanmıyorum.Ben de malatyalıyım ve daha önce o gençlerin kaldığı yurtlarda kaldım malatyada bulunan hiç bir cemaat, tarikat ya da kitlesel kült bu tip olayları hale de bu şekilde yapmaz.Ben malatyanın bu tip siyası olaylar açısından en karmasık yer olduğunu düşünüyorum.Daha öncelerde Hamido olayı ardından pkk ya ardındanda kominist gruplara bunlardan sonrada en başta hizbullah olmak üzere bir çok karışık yapıya ev sahipliği yapmıştır. Malatya`daki olay için öncelikle meydana geliş zamanını ele almalıyız, bu olay tam cumhurbaşkanlığı şeçiminin olduğu döneme gelmiş ve Türkiye`deki bütün gündemi uzun bir süre değiştirmiştir.Öncelikle bu olayın bizim devletimize yararı olum olmadığını düşünmeliyiz.Eğer yararı yaksa bu olayla kazanç sağlayan bütün iç ve dış mihrapları düşünerek bu olayın çözümünü aramalıyız hangi ülkeler bundan çıkar sağlar ve bu olay Türkiye`nin bu devlete yararı olmayacağı halde girmek istediği avrupa birliğinin Türkiye`ye bakış açılarını hangi yönden değiştirmiştir.Evet belki bu olay soğumuştur ama bu bu tip olayların tekrarlanmayacağı anlamına gelmez bundan dolayıdır ki bu düşmanların etkisiz hale getirilmesi için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Sizce bütün bu olaylar yalnızca birkaç gencin planladığı bir olaymıdır yoksa yine arkasında karanlık güçlerin bulunduğu bir dram mıdır? Sayın büyüğüm ben İstanbul Üniversitesinin İng İşletme bölümünde okuyorum.Siyasi meselelere yalnızca konuşacak kadar ilgiliyim, ne yazık ki elimden daha fazlası gelmiyor,tek amacım eğitimimi tamamlayım aileme, devletime karşı görevlerimi yerine getirmektir.Bügünün gençliğine baktığınızda çoğunda yalnızca eğlence yada üniversiteye bir şekilde bitirme amacı var hepsi gelecekte yalnızca kendileri için çalışacakları bir eğitim sisteminden mezun oluyorlar. Sizce bu gençlik nasıl kontrol altında tutulabilir ve bu sistem içerisinde bizim üzerimize düşen nedir? Eğer sizden bir cevap alabilirsem çok mutlu olurum. SaygılarımlaAbdullah Harun,
20 Nisan 2007, Cuma 04:41

ASIL HEDEF AVRUPA. Türkiye'nin gündemine damgasını vuran cinayetlerin ortak bir noktası var. Bu katiller sadece Türkiye'de korku ve güvensizlik yaratmaya çalışmıyor, Batı ile Türkiye'nin arasını açmayı, Türkiye'yi Batı'dan tamamen koparmayı da hedefliyor. Önce bir Katolik rahibin öldürülmesi, ardından Ermeni Soykırımı'nı savunan bir Ermeni gazetecinin gazete kapısı önünde ensesinden vurulması, şimdi de Malatya'da üç Evangelist'in hunharca öldürülmesi... Hepsi hem ülke sınırları içinde, hem de Avrupa'da geniş yankı uyandıran olaylar. Son cinayet işleniş tarzı itibariyle, Taliban'ın kafa kesme eylemlerini hatırlatır nitelikte olduğu için Batı basınında büyük yankı buldu. Önceki gece biz "Son Baskı" programını yaparken İtalyanlar RAI'de hararetle bu konuyu tartışıyordu. Tartışmaya da devam edecekler. Çünkü amaç özellikle Avrupa'daki Türkiye karşıtı havayı yoğunlaştırmak. Eylemler bu hedef doğrultusunda devam edebilir, hiç kuşkunuz olmasın. Asıl korku Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olması kadar, Türkiye'nin AB sürecine devam etmesi. O zaman kendi güçlerinin sona ereceğini açık biçimde görüyorlar. Türkiye'de gerek etnik, gerek inanca ilişkin farklılıkların bir arada var olmasından rahatsızlar. Devletin etnik köken ve inanç açısından tertemiz olması gerektiğine inanıyorlar. Dışa açılan, büyüyen, gelişen, kalkınan bir Türkiye'nin kendi hedefleriyle çeliştiğini net biçimde görüyorlar. Bunun için mesajı net eylemler yapıyorlar. Geçmişte Ermeni nüfusunun yoğunluğu bilinen Malatya'nın eylem yeri olarak seçilmesi bu yüzden. Papa'yı vuran Ağca'nın Malatyalılığı'na tüm dünya basınının vurgu yapacağının farkındalar. Eylemin tabanca veya bir başka aletle değil de, kurbanların boğazları kesilerek yapılması da bu yüzden. Batı'nın gözünde Türkiye'yi Taliban'la, El Kaide ile özdeşleştirmek, ülkeyi koyu bir yalnızlığa itmek istiyorlar. Sonra kendileri gibi düşünmeyen, kendilerinden farklı olanlarla hesaplaşmaya gelecek sıra. Bu cinayetler, bazılarının ileri sürdüğü gibi üç-beş lümpen gencin bir araya gelip gerçekleştirdiği eylemler değil. Bu gençler 28 Şubat'ın Aczmendiler'i gibi kullanılıyor. Dünyaya "Türkiye şeriata gidiyor. Bunların aramızda yeri yok" dedirtmenin maşaları onlar. Bu cinayetler belirli bir merkezden yönetilen, hesabı ve amacı kesin olan eylemler. Her eylemde kurbanın bir dış bağlantısı olması tesadüfi değil. Her seferinde tetikçilerin yakalanması bile görülen o ki, bir planın açık parçası. Kurbanlar ve öldürülüş biçimleri değişse de, amaç aynı gelişimi durdurmak. Oysa dünya tarihi bunun imkansız olduğunu bize gösteriyor. Ergun Babahan, Sabah, 20 Nisan 2007, "Asıl hedef Avrupa" başlıklı yazısı, http://arsiv.sabah.com.tr/2007/04/20/haber,7BAE931CD1574FCAA59CD277526AC7C8.htmlAbdullah Harun,
20 Nisan 2007, Cuma 04:04

Rahip Santora, Hrant Dink ve Malatya misyoner cinayetleri öncelikle AB sürecini baltalamaya yönelik. AB vatandaşları ile Türk halkı arasındaki soğukluk olabildiğince arttırılmaya, medeniyetler barışı baltalanmaya çalışılıyor. Birileri medeniyetler çatışmasını engellemeye çalışırken karşıtları da amansızca, vargüçleriyle çatışmayı körüklemeye çalışıyor. Asırlarca çeşitli azınlıklarla barış içinde yaşamışız. Türkiye'nin AB'ye yaklaşması, içte ve dışta gerilimden medet uman ergenekoncuları kontrgerillacıları fena ürkütüyor. AB'ye yakın ve sıcak bakılan bir süreçte kapalı bir rejim sürdüremeyebileceklerini biliyorlar. Bu katliam da onların işi. İnşallah başaramayacaklar. Küreselleşmenin kötü tarafları var kabul, istemesek de zaten bunlar gerçekleşiyor. Ama iyi tarafları da var. Dünya gittikçe küçülüyor, adeta küçük bir köy haline geliyor. Farklı ülke insanları turizm yoluyla, internet ve uydu televizyon yayınları yoluyla birbirlerini giderek daha fazla tanımakta, anlamakta. Bir müslüman olarak bundan niye korkayım, çünkü inancım sağlam kendime güveniyorum. Gelen yabancıların bir çoğu İslamı seçiyor, İslam hakkında bilgi ediniyor. Öyleyse bunu niye istemeyeyim. Ama tabi bunu istemeyenler, fanatikler herzaman var ama azınlıktalar. Doğrudan provokasyonlarıyla Türkiye'yi kendilerini korkutan, çıkarlarını gittikçe tehdit eden rotasından çıkarmayı başaramayınca böyle dolaylı provokatif eylemlere başvuruyorlar. Bu provokasyonun arkasında sadece yerli maşalar değil yabancılar da var. İki tarafın fanatikleri masum insanları vahşice boğazlamakta birlikte hareket ediyor. Kubilay olayında olduğu gibi masum insanları ya da kendi insanlarını amaçları için feda etmekten zerre kadar çekinmiyorlar. Başarabileceklerine kesinlikle inanmıyorum. Medeniyetler çatışması olasılığını da görmüyorum, çünkü iletişim çağında yanlış anlamaların önüne geçileceği aşikar. Buna çok büyük bir delil son Papa ziyareti öncesi söylenenlerle sonrası söylenenler. Heriki kesim de birbiri gayet iyi anladı. Çatışmadan değil barıştan bahsedilir oldu, en yüksek dini otoriteler tarafından da. Papa o kadar memnun kaldı ki diyanet işleri başkanını hemen davet etti vatikan'a. İnsanlar konuştukça birbirlerini anlar. 12 Eylül öncesi ve sonrası da buna güzel diğer bir örnek. 12 Eylül sonrası sağ sol vuruşma yerine tartışmaya başladı ve başladıkça da üzerlerine oyun oynayanları görmeye. Ama tekrar etmek gerekirse bunu istemeyenler, fanatikler herzaman var ama azınlıktalar.Bu bölüme mesaj yolla


ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Tuskon Fetö İşadamları davası

05.09.2020 12:00 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan TUSKON'un başkanı Rızanur Meral ve genel sekreteri Mustafa Muhammet Günay'ın da aralarında bulund..
Tamamı 5.9.2020

Darbede Alçak Uçuş'a Müebbet

15.08.2020 11:26 Balıkesir'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde Balıkesir 9'uncu Ana Jet Üs Komutanlığından havalanan F-16 ile İstanbul üzerinde alçak uçuş yapan eski pilot üsteğmen Aykut Yüce'ye müebbet hapis cezası veri..
Tamamı 15.8.2020

Darbenin Kıbrıs Ayağına 9 Hapis

15.08.2020 11:01 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kıbrıs'ta konuşlu Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Kolordu Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 2'si tutuklu 10 sanıklı davada karar ..
Tamamı 15.8.2020

Fetö Kriptolarına Beşinci Darbe

15.08.2020 11:49 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), mensuplarını Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) yerleştirmek için kullandığı 'avantajlı aday numarası' şifresinin çözülmesi, kripto FETÖ üyelerini deşifresinde önemli rol oyna..
Tamamı 15.8.2020

Akın Öztürk'ün Emir Subayına Hapis

15.08.2020 11:38 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin kilit isimlerinden eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk'ün emir Astsubayı da Fetö'cü çıktı. Yargılandığı davada Mehmet Serdar Özdemirci, 'Fetö si..
Tamamı 15.8.2020

CHP'li Oğuz'a Hapis Gerekçesi

15.08.2020 11:30 İzmir'de, FETÖ üye olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan ve görevden uzaklaştırılan eski Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz'a verilen 6 yıl 3 ay hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı. 6 Ağustos'taki gelişm..
Tamamı 15.8.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

15.08.2020 11:10 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanığın yargılandığı davaya esasa ilişkin savunmalarla devam ..
Tamamı 15.8.2020

Pişman Darbeciye Af Skandalı

25.07.2020 13:36 Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yaramış skandal açıklamalarda bulundu. Yaramış, 'Darbe teşebbüsüne karışmış, pişman olmuş nedamet duyan kişilere de sahip çıkmamız, onları bu toplumun içine dahil etmemiz, kaza..
Tamamı 25.7.2020

Fetöcü Yavere Müebbet Hapis

25.07.2020 12:48 Muğla'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada, Yargıtay 16...
Tamamı 25.7.2020

İzmir Casusluk Kumpasına 61 Hapis

25.07.2020 12:19 İzmir'de "askeri casusluk soruşturması"ndaki usulsüzlüklerle bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki üyeleri hakkında açılan ve 96 sanığın yargıl..
Tamamı 25.7.2020

GDO Kumpası: Baransu'ya Hapis

25.07.2020 12:26 Mersin'de, kamuoyunda Gülen örgütünün hükümete yönelik ilk yolsuzluk ve darbe kumpası olarak da nitelenen GDO kumpasını konu alan ve Mersin'de paralel örgüte yönelik açılmış en kapsamlı ilk dava sona erdi. 19 Temmuz'd..
Tamamı 25.7.2020

Fetö İmamlarına 43 Yıl Hapis

25.07.2020 13:09 Adana, Diyarbakır, İstanbul ve Kayseri'de görülen Fetö davalarında 5 sanığa 7 ile 13 yıl arası hapis cezaları verildi. O davalarda yaşanan gelişmeler illere göre şu şekilde gerçekleşti: Diyarbakır: Bölge İmamına 13..
Tamamı 25.7.2020

Darbede AK Parti İşgaline 10 Hapis

25.07.2020 12:03 İstanbul'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında AK Parti İstanbul İl Başkanlığının işgal girişimine ilişkin davada, yerel mahkemenin sanıklardan 10'u hakkında verdiği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının Yargıtay tar..
Tamamı 25.7.2020

Dündar'ın Villası davasında 2 Hapis

25.07.2020 11:54 İstanbul'da, MİT tırlarına ait görüntüleri yayınlaması karşılığında yurtdışına firar etme hazırlığı nedeniyle varlıklarını elden çıkarmaya çalışan Can Dündar'ın villasını fahiş fiyatla satın aldıkları öne sürülen, MİT ..
Tamamı 25.7.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

25.07.2020 11:37 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanığın yargılandığı davanın görülmesine sanıkların esas hakkındaki savunmalarıyl..
Tamamı 25.7.2020

Fetö İstihbaratçısı Altaylı davası

25.07.2020 11:16 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 4 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 16 T..
Tamamı 25.7.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
45.560.548