Tam
EskidenYeniye
 

Bakanlıktan inceleme: Duyar dosyası açılıyor mu?

Özdemir Sabancı´nın katili Mustafa Duyar´ın Afyon Cezaevi´nde infaz edilerek öldürülmesi dosyası 12 yıl sonra tekrar açıldı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin´in talimatıyla başlatılan incelemede Konu hakkında çok sayıda yazıları bulunan Milliyet yazarı Can Dündar´ın bilgisine başvuruldu. Semra Duyar´ı da dinleyen Özel görevli müfettişler, olayda tanıklığı bulunan diğer kişilerin de ifadesini aldı.

Önceki haber title=Sonraki haber

Bakanlıktan inceleme: Duyar dosyası açılıyor mu?

Özdemir Sabancı´nın katili Mustafa Duyar´ın Afyon Cezaevi´nde infaz edilerek öldürülmesi dosyası 12 yıl sonra tekrar açıldı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin´in talimatıyla başlatılan incelemede Konu hakkında çok sayıda yazıları bulunan Milliyet yazarı Can Dündar´ın bilgisine başvuruldu. Semra Duyar´ı da dinleyen Özel görevli müfettişler, olayda tanıklığı bulunan diğer kişilerin de ifadesini aldı.

Adalet Bakanlığı, 1999 yılından bu yana Mustafa Duyar´ın öldürülmesinin peşini bırakmayan gazeteci Can Dündar´ın 23-24-25 Ocak´ta Milliyet´te yayınlanan Semra Duyar anlatıyor başlıklı yazı dizisinden sonra idari inceleme başlattı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin´in talimatıyla başlatılan incelemede Can Dündar´ın bilgisine başvuruldu. Özel görevli müfettişler, Semra Duyar´ı da dinledi ve olayda tanıklığı bulunan diğer kişilerin de ifadesini aldı. 12 yıllık süreci ntvmsnbc´ye değerlendiren Can Dündar, Çözülmesi çok kolay, tek ihtiyacımız biraz cesaret dedi.

Can Dündar, şunları söyledi: Yakın tarihte büyük bir kara delikti Mustafa Duyar dosyası ve ben o delik aydınlatılırsa ardından pek çok karanlık noktanın da aydınlanacağını düşünüyordum. Devletin de bu konuyu bu kadar görmezden gelmesini hakikaten inanamıyordum. Şimdi nihayet, incelemeye konu olması bile umut verici. Soruşturmanın sonucunda savcıların harekete geçmesini gerektirecek önemli bulgular çıkacağına inanıyorum. Bulgular bizi sadece Mustafa Duyar´ın öldürülmesi meselesinde değil, belki Sabancı suikastinde ve pek çok faili meçhul kalmış cinayette cevaplanamamış soruların cevaplarına ulaştıracaktır. Olayda tarihler belli, isimler belli, sevk emirlerini kimin ne zaman verdiği belli. Çözülmesi çok kolay, tek ihtiyacımız biraz cesaret. Cesaret olursa dava açılır, bu ölümde bazı devlet görevlilerinin de işbirliği yaptığı ortaya çıkarılır. Bütün ipuçları var. Çok açık bir yönlendirme var cinayet için, dün verdiğim ifadede de bunu anlattım, tarih tarih sıraladım. Mustafa Duyar´ı öldürenlerin bile sonradan öldürülmeye çalışılması her şeyi net ortaya koyuyor. Bugüne kadar bu insanların ifadelerine bile başvurulmadı. O kadar garip ki bu.. Şimdi ilk kez ifade verecekler, biraz geç belki ama çok da geç değil.

Duyar´ın infaz edilmesinde yetkililerin 10 ağır kusuru

Can Dündar, daha önceki yazısında Sabancı suikastini gerçekleştiren Mustafa Duyar´ın cezaevinde öldürülmesi olayında idarenin 10 ağır kusurunu sıralamıştı:

Duyar´ın Sabancı için vur emrini Bayrampaşa cezaevinde almış olması...

Kırklareli Cezaevi´nde bir mahkumun Duyar´ın çete tarafından öldürüleceğini ihbar etmesine rağmen, ihbarı yapanın açık edilmesi ve çete mensuplarınca cezalandırılmasına göz yumulması...

1997 Eylül´ünde çetenin iki adamının Afyon cezaevine nakledilmesi...

Bu iki nakilden üç ay sonra Mustafa Duyar´ın, Afyon´a gönderilmesi...

Afyon´dan kalması için Duyar´ın orada evlendiği Semra Duyar´la aynı koğuşta birlikte kalmasına göz yumulması...

Duyar´ın konuşmak istediğini bildirmesinden sonra röportaj için Adalet Bakanı´ndan izin alan Dündar´a, ?Duyar görüşme karşılığı para istiyor? gerekçesiyle izin verilmemesi...

Duyar´ın konuşacağı anlaşılınca, onu öldürme kararlılığını açıklayan çeteye mensup 5 kişinin daha Afyon cezaevine nakledilmesi... Böylece çete mensuplarının sayısının 10´a yaklaşması...

Mustafa Duyar´ın koğuşuna bırakılan ?konuşursan ölürsün? anlamındaki tehdit yazısının ciddiye alınmaması...

Çete mensuplarının Duyar´ı öldürmesine ve saldırıya uzun süre müdahale edilmemesi...

Can Dündar´ın Duyar´la ilgili yazıları

Peki gazeteci Can Dündar, 1999´dan bu yana neler yazdı? Tarih tarih Dündar´ın kaleminden Mustafa Duyar dosyası...

DUYAR KONUŞACAKTI - 20 Şubat 1999

Biliyorum, Türkiye Apo´dan başka bir şey görecek halde değil. Ama yine de Apo´nun tozu dumanı arasında kaynayıp giden çok önemli bir olaya dikkatinizi çekmek istiyorum. Önceki gün, Özdemir Sabancı suikastinin sanığı Mustafa Duyar´la birlikte nasıl bir sırrı toprağa gömdüğümüzün farkında mısınız? Komplo teorilerini sevmem ama bu konuda şu son birkaç ayda yaşadıklarım, bana artık sevmem gerektiğini söylüyor. Okuyunca sanırım siz de seveceksiniz. 5 hafta önce Mustafa Duyar´la görüşmek üzere Adalet Bakanlığı´ndan izin aldım. Benim soracaklarım vardı, onun da söylemek istedikleri... Bir süre önce büroyu telefonla arayan bir kişi, Sabancı suikastini üstlenen örgütten olduğunu söylemiş ve kanıtlaması zor, ancak son derece önemli iddialar ortaya atmıştı. Telefondaki kişi, olayın ayrıntılarını, yurtdışında bizzat suikastin tetikçilerinden dinlemiş ve suikast sonrasında rahatça kaçmayı, bir polisin yardımı sayesinde başardıklarını öğrenmişti. Aldığı diğer bilgiler, suikaste ilişkin kafalardaki soru işaretlerini pekiştiriyordu. Telefonu kapatırken, kendi zihninde vardığı sonucu, iki cümleyle özetledi: Bunu yapan, devlet örgütlenmesi içinde bir kol... Bir iç hesaplaşma vardı ve işi bize çözdürdüler.

Bu iddiaları, daha önceki ipuçlarıyla bir araya getirince tablo hepten ilginç bir hal alıyordu: Eyüp Aşık´ın Susurluk Komisyonu´nda verdiği ifadeye göre, suikastten sonra kendisini arayan (Mustafa Duyar olduğunu tahmin ettiği) bir genç, Binada 4 kişiydik, ama ben silah kullanmadım demiş ve iki önemli bilgi daha vermişti: Olaydan 3 gün sonra birileri bizi öldürmeye çalıştı. Bize verilen silahları cinayetten sonra geri aldılar. Bana verilen Baretta marka silah, daha sonra Bucak´ın Susurluk´ta kaza yapan otomobilinden çıktı. O arabada Çatlı ve Bucak´ın şoförlüğünü, İstanbul eski Emniyet Müdür Yardımcısı Hüseyin Kocadağ yapıyordu ve suikastin içerdeki ayağı Fehriye Erdal´ı Sabancı Center´a 6 ay önce onun bağlantılı olduğu temizlik şirketinin yerleştirdiği öne sürülüyordu. Sabancı Center santralinden dışarı hangi numaraların arandığını kaydeden bilgisayar, suikast günü arızalanmış, Türk Telecom´daki kayıtlar da silinmişti. Bir yıl önce, eski Adalet Bakanı Şevket Kazan, Duyar´ın devlet adına bazı eylemlerde kullanıldığına dair iddialardan sözetmişti. Zaten Duyar daha önceki örgütünden de polisle işbirliği yaptığı gerekçesiyle atılmıştı. Sabancı suikastinden sonra, örgütünün kendisini kullanıp paçavra gibi attığını görünce belki de Suriye´ye geçip PKK´ya sığınmak istemiş, ancak bu yol da kapanınca Şam´da Türkiye Büyükelçiliği´ne gidip teslim olmuştu. JİTEM´ci Astsubay Hüseyin Oğuz´un, Susurluk Komisyonu´ndaki ifadesine bakılırsa Duyar´ı Şam´dan Türkiye´ye getiren ekibin başında ünlü Yeşil vardı. Suikastteki Susurluk bağlantısını çözecek anahtar, Afyon Cezaevi´nde bir hücredeydi. İdamla yargılanıyordu. Daha önce suçu üstlenen ifadesini değiştirmek istiyordu. İtirafçı affından yararlanmak için Bildiğim bütün sırları açıklamaya hazırım diyordu. Ancak pişmanlık talebi, yasadaki başvuru süresi dolduğundan kabul edilmemiş, o da üç kez intihar teşebbüsünde bulunmuştu.

ATV için görüşme talebiyle Adalet Bakanlığı´na başvurduk. Bakan, Sanığın açıklayacaklarının yargıya yardımcı olabileceği gerekçesiyle izin verdi. Afyon Cezaevi yönetimiyle görüşüldü. Duyar´ın yazılı oluru da alındı. Kendisi de görüşmeyi arzu ediyordu. Her şey hazırdı. Fakat Duyar´ın konuşmak için öne sürdüğü bazı koşullar, bürokrasiye takıldı. Bakan´ın açık emrine rağmen, bakanlıktaki bir bürokrat, şifahen verilen görüşme izninin geri alınması için özellikle uğraştı. Şimdi öğreniyoruz ki, bizim Duyar´la görüşme izni aldığımız, fakat resmi izin yazısı bir türlü çıkmadığı için gidemediğimiz Afyon´a, aynı günlerde Karagümrük çetesi, aynı bürokratın verdiği izinle nakledilmiş; gittikten iki hafta sonra da, gelen vur emri üzerine bizden önce Duyar´ı ziyaret etmiş ve 4 kurşunla cezasını infaz etmiş.

Komplo teorilerini sevmiyorum. Ancak tesadüfün bu kadarına inanmayı da saflık sayıyorum. Duyar kilit isimdi. Konuşsa belki Susurluk skandalının bir düğümü daha çözülecekti. Belki hep sağ eliyle vurduğunu sandığımız çetenin sol elini de görecektik. Sabancı´nın neden hedef seçildiğini öğrenebilecektik. Duyar, sırlarını hücre komşusu Selçuk Parsadan´la paylaşmış olmalıydı. Belki Parsadan´a sıkılan kurşunun nedeni de buydu. Belki de pişmandı karıştığı işten... Kendisi de 2 aylıkken babasını kaybetmiş, annesi ise o 13 yaşında iken, üvey babası tarafından öldürülmüştü. Cezaevinde evlendiği karısından, bir ay önce bir oğlu olmuştu. Adını Özdemir koymuştu. Hangi katil, oğluna kurbanının adını verirdi ki?

YİNE DUYAR... YİNE PİS KOKULAR... - 21 Şubat 2000

Tam bir yıl olmuş. 20 Şubat 1999 tarihli SABAH´ta Özdemir Sabancı´nın katili Mustafa Duyar´la ilgili bir yazı yazmıştım. Duyar, Sabancı suikastı hakkında, ATV için yaptığım görüşme talebini kabul etmiş, dönemin Adalet Bakanı görüşmeye izin vermiş, ancak tam cezaevinde buluşacağımız hafta öldürülmüştü. Bunun üzerine Komplo teorilerini sevmem diye başlayan bir yazı yazmış ve olup bitenleri anlattıktan sonra Tesadüfün bu kadarına inanmayı da saflık sayıyorum demiştim. Geçen hafta Duyar´ın katili Ahmet Yargüder duruşma için mevcutlu getirildiği İstanbul´da jandarmanın izniyle kaçınca, 1 yıl sonra Duyar konulu bir yazıya daha, banka reklamını andıran bu girişle başlamak zorunda kaldım: Komplo teorilerini hiç sevmem!

Olay akışını kısaca anımsatalım: Sakıp Sabancı 20 Kasım 1995 günü yaptığı bir basın toplantısıyla Doğu Raporunu açıkladı. Güneydoğu sorununun kuvvet kullanılarak çözümlenemeyeceğini söyledi ve çizmeyi aşmakla suçlandı. 7 hafta sonra, 9 Ocak 1996´da Özdemir Sabancı Türkiye´nin en iyi korunan iş merkezlerinden birindeki makam odasında öldürüldü. Suikasttan bir süre sonra ANAP´ın Susurluk uzmanı Eyüp Aşık´ı arayan birisi asıl hedefinin Sakıp Sabancı olduğunu söyledi, Bize emir geldi. ´Güneydoğu işine el attığı için bir ders vermek istiyorlar´ diye düşündük dedi. Aşık´ın Susurluk Komisyonu´nda verdiği ifadeye göre, Duyar olduğunu tahmin ettiği bu genç, telefonda Binada aslında 3 değil, 4 kişi olduklarını, olaydan sonra öldürülmeye çalışıldıklarını, suikast için verilen silahların daha sonra kendilerinden geri alındığını ve bu silahlardan birinin, daha sonra Bucak´ın Susurluk´ta kaza yapan otomobilinden çıktığını söylemişti. Duyar, suikasttan 1 yıl sonra Suriye´de yakalanıp Türkiye´ye getirildi. İtirafçı oldu, 3 kez de intihara kalkıştı. Cezaevinde buluştuğumuzda bu konuları konuşacaktık. Başvurumuz Bakan´ın oluruna rağmen Bakanlık bürokrasisine takıldı. Ve bizim görüşme başvurumuzdan 5 hafta sonra 15 Şubat 1999´da Duyar, (aynı bakanlık bürokrasisinin izniyle) Afyon´a nakledilen Karagümrük Çetesi elemanlarınca öldürüldü.

Burada biraz soluklanalım ve küçük bir ayrıntıya dikkat çekelim: Duyar´ı vuranların Karagümrük çetesinin lideri Nuri Ergin´in adamları olduğu açıklanmıştı. Ergin, 20 Ekim 1999 günü İstanbul´da yargılandı. Kendisine Duyar´ın öldürtülmesi de dahil işlediği suçlar soruldu. Çektiğim her tetiğin altına imzamı atarım diyen Ergin, Duyar cinayetini üstlenmedi. Aynen şöyle dedi: Duyar´ın öldürülmesini benim üzerime atıyorlar. Benim gücüm buna yetmez. Beni aşan bir iş. Devlet, Duyar´ın katillerinin kimler olduğunu çok iyi biliyor. Nuri Ergin jandarmalar arasında götürülürken de Yukarıdakiler beni kullandılar, şimdi işleri bittiyse söylesinler dedi ve elinde hepsinin koltuklarını sallayacak kasetler olduğunu söyledi. Parantezi kapatıyoruz. Duyar´ı vuran Ahmet Yargüder geçen hafta, 15 Şubat´ta (tam Duyar´ı vurduğu günün yıldönümünde) İstanbul´daki duruşmasından sonra kendisini korumakla görevli jandarma astsubay Yalçın Önal´la birlikte Karagümrüklüler Derneği´ne gitti. Bir süre sonra Astsubay Önal, sevgilisiyle bir otel odasına çekilirken kelepçeleri çözülen Yargüder kuş olup uçuverdi. Sonra SABAH´ı arayarak Bu firar, jandarmanın bana bir hediyesidir dedi.

Dedim ya, ben komplo teorilerini hiç sevmem. Ama bunların tümünün tesadüf olduğuna inanmamızı beklemelerini, aklımıza hakaret sayıyorum. Şimdi her şeyi bilen biri daha var: Sabancı suikastının tetikçilerinden Fehriye Erdal... Belçika´da tutuklu bulunan Erdal´ın, Türkiye´de idam cezası olduğu için iade edilmeyip salıverilmesi an meselesi... Acaba Türkiye, bu konuyla gerçekten uğraşıyor mu? Bir soru daha: Fatih Ürek´in yılan dansından, sosyetenin giyim tarzına kadar her konuda görüş beyan eden Sakıp Ağa, kardeşinin suikastı üzerinde bütün bu gölgeler dolaşırken suskun... Suikasttan beri ne Güneydoğu sorunu, ne de suikast hakkında konuşuyor. Neden?

MUSTAFA HAKKINDA HER ŞEY - 16 Şubat 2008

Annesi Behiye, oğluna, ölen eşinin adını verdi. Mustafa 13 yaşındayken, üvey babası, kendisini aldattığı gerekçesiyle Behiye´yi oğlunun gözleri önünde kurşunlayarak öldürdü. Mustafa cenazeden sonra sokağa terk edildi. İstanbul´a gidip amcasının Kumkapı´daki otelinde çalıştı. Aksaray´da komilik yaptı. 6 sene kebapçılarda masa örtülerini yorgan yapıp masalarda yattı. Birkaç kez bıçakla yaralama gibi suçlardan yakalandı. 1990´da askere gitti. Hap kullanıp kendini kestiği için birliğinde Jiletçi Mustafa diye tanınır olmuştu. 2 kez firar etti. Anti-sosyal kişilik raporuyla terhis edildi. 1995´te Zeynep´e sevdalandı. Tanışmalarından 15 gün sonra Zeynep, Gazi olaylarında polis kurşunuyla öldürüldü.

Mustafa, intikamını almak için yanıp tutuştuğu Zeynep´in cenazesinde örgüte katıldı. Kısa bir silahlı eğitim gördü. Gazi olaylarından 6 ay sonra Maslak jandarma karakolunu taradı. İki eri şehit etti. Mustafa Duyar adını Türkiye´ye duyuracak eylem emrini ise 1996 başında aldı: Sakıp Sabancı´yı öldürecekti. Sabancı o günlerde İrlanda ve Bask sorununun nasıl çözüldüğünü inceliyordu; hazırladığı Kürt Sorunu raporuyla hoşa gitmeyecek bir öneriyle ortaya çıkmak üzereydi. Mustafa, 6 ay önceden Sabancı´da işe alınan Fehriye´nin yardımıyla Türkiye´nin en iyi korunan binalarından birine girdi; Özdemir Sabancı´yı, genel müdürünü ve sekreterini öldürdü. Önce binadan, sonra Türkiye´den rahatça kaçtı.

O yılın kasımında Susurluk patladı. Derin devletin birçok faili meçhul cinayette tetikçiler beslediği, Kürtlere para akıtan işadamlarını öldürttüğü ortaya çıktı. Mustafa, Almanya´dan Şam´a geçmişti ve aklı karışmaya başlamıştı. Kazada Çatlı´nın bulunduğu arabayı süren İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı´nın, bağlantılı olduğu temizlik şirketi aracılığıyla Fehriye´yi Sabancı´ya yerleştirdiği söyleniyordu. TV´de Abdi İpekçi cinayetinin azmettiricisi olarak fotoğrafını gördüğü ülkücü Yalçın Özbey´le Almanya´da kendi saklandığı evde karşılaştığını hatırladı, dehşete kapıldı: İpekçi´yle Sabancı´yı aynı güçler mi öldürtmüştü?

Mustafa, suikasttan sonra kendilerinden alınan Baretta marka silahın, Sedat Bucak´ın Susurluk´ta kaza yapan aracından çıktığını, konuyla ilgilenen ANAP milletvekili Eyüp Aşık´a telefonla bildirmişti. Sabancı´yı Güneydoğu işine el attığı için öldürmemiz istendi demişti. Suikasttan 3 gün sonra birileri de onu öldürmeye çalışmıştı.Örgüt kendisini yalnız bırakmıştı. Parasız, barınaksızdı. Nefrete kapıldı. Kullanıldığını anladı. Örgütün bunu hissedip kendisini takip ettiğini fark edince de Türkiye´nin Şam Büyükelçiliği´ne gidip teslim oldu. Cezaevinde aynı örgüt davasından hükümlü Semra ile evlendi. 16 Ocak 1999´da doğan oğluna Özdemir adını verdi. Bu, öldürdüğü adamın adıydı.

O günlerde büromu arayan örgütten bir kişi Suikastçıların, olaydan sonra bir polisin yardımıyla kaçtıklarını öne ürüyor, Bu işi devlet içinde bir kol yaptı. Bir iç hesaplaşma vardı. İşi bize çözdürdüler diyordu. İdamla yargılanan, anılarını kaleme almakta olan ve itirafçı affından yararlanmak için Bildiğim tüm sırları açıklamaya hazırım diyen Duyar´la cezaevinde konuşmaya karar verdim. Adalet Bakanı´na bu röportajın Susurluk´la ilgili ilginç bağlantıları ortaya serebileceğini söyleyerek izin istedim. Bakan, Duyar´ın da istemesi kaydıyla şifahi izin verdi. Duyar´a sordular, Tamam dedi. Yazılı izin bekliyordum. Sonradan öğrendim ki, bana izin verecek merci, aynı günlerde Karagümrük çetesinin Afyon´a nakline izin vermiş. Karagümrüklüler, Afyon´a nakledildikten 2 hafta sonra, 15 Şubat 1999´da Duyar´ı hücresinde öldürdüler.

Bugünlerde Belçika´dan gelen bir heyet, Fehriye Erdal´ın yeniden yargılanmasıyla ilgili inceleme yapıyor. Belçika iyi bilir bu işleri... 80´lerde Avrupa´yı istikrarsızlaştırma eylemleri düzenleyen Gladyo´nun bir kolu da Belçika´da çıkmıştı. Dünkü Taraf´ın hatırlattığı gibi onlar Gladyo ile hesaplaşmıştı. 90´larda Belçika Gizli Ordusu´nu çözen Belçika makamları şimdi benzer bir düğümü çözmek için Türkiye´deler... Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek Günaydın diyor, ama Türkiye hâlâ uyuyor. Çünkü Susurluk yaşıyor ve o yaşadıkça, Mustafa´nın kendisi gibi babasını bilemeden yetim kalan oğlu Özdemir de babasının kaderini yaşamaya mahkûm görünüyor. ( Ntvmsnbc)

Sabancı´nın katili Duyar´ı Afyon cezaevinde devlet tarafından infaz ettiler, 2 yıl sonra Uşak cezaevinde yine devlet tarafından infaz edilmek istendiler

Nuri Ergin: Bu devlet bana Mustafa Duyar´ı öldürttü

Kamuoyunda ´Karagümrük Çetesi´ ya da ´nuriş kardeşler´ olarak da bilinen Nuri ve Sedat Ergin kardeşler, Afyon Cezaevi´ne sevk edildikten kısa süre sonra 15 Şubat 1999´da Sabancı suikastı sanığı Mustafa Duyar´ı kurşun yağmuruna tutarak öldürdüler. Olay sırasında Tansu Çiller´in başbakan olduğu dönemde örtülü ödeneği dolandırmakla suçlanan Selçuk Parsadan´ı da başından vurdular. Bu olaylardan sonra Ergin kardeşler, Kartal Özel Tip Kapalı Cezaevi´ne gönderildi. Ancak aynı cezaevinde Alaattin Çakıcı ve Erol Evcil gibi çete davası sanıklarının da bulunması yeni olaylara sahne oldu. Gelişen süreçte diğer bir mafya babası Alaaddin Çakıcı´yla büyük bir savaşa girişen nuriş kardeşler Uşak Cezaevi´ne nakledilmelerinin ardından Nuri Ergin, kardeşi Vedat ve adamları, 3 Aralık 2000´de, Çakıcı´nın kendilerini öldürtmek için yolladığını iddia ettikleri sekiz adamı bulmak için 200 yandaş mahkumla birlikte Uşak Cezaevi´ni kan gölüne çevirdiler. Ellerindeki tabancalarla yöneticileri rehin alan, beş mahkumu öldürüp, sekiz mahkum ve cezaevi 2. müdürünü yaralı halde pencereden dışarı atan isyancıların başı Nuri Ergin, daha sonra silahını koğuş penceresinden atıp Ben iyi niyetimi gösterdim. Gerisini size bırakıyorum diyerek teslim oldu. Ergin, kendilerini öldürmek için gelen kişileri yakalayıp, itiraflarını video bantlara kaydettiklerini de söyledi. Bu isyan sırasında çok çarpıcı bir gelişme yaşandığı yıllar sonra ortaya çıkan bir video kaydıyla öğrenildi. İsyan sırasında cezaevi penceresinden gazetecilere seslenen Nuri Ergin ?Bu devlet bana Mustafa Duyar´ı öldürttü. Ben öldürttüm. Şimdi canlı söylüyorum?, kardeşi Vedat Ergin ise ?Veli Küçük´ü arayın; beni sorun. Başka da bir şey demiyorum? demişti. Ergin kardeşlerin Uşak cezaevine HSYK´daki Ali Suat Ertosun tarafından bilinçli olarak naklettirildiği, bu yolla, savcılara itiraflarda bulunacağını açıklayan Sabancı´nın katili Mustafa Duyar´ı devlet tarafından aldıkları görevle öldüren Ergin´lerin yine devlet tarafından infaz edilmek istendikleri iddia edildi. İşte ortaya çıkan video, bu iddiayı doğrular nitelikte olması nedeniyle kamuoyunda şok etkisi yapmıştı.

(11 Şubat 2011, 22:57)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

İşte FOX TV´de, Uşak Cezaevi isyanında Ergin kardeşlerin Duyar cinayetine dair şok itirafları

´Sabancı´nın katili Duyar´ı Yeşil öldürttü´

Ergin kardeşler ve Sabancı suikasti manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2956    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Suikast Timine Yağma Cezası Yağdı

17.06.2021 22:57 Muğla'da, 15 Temmuz darbe girişiminde Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otele gelerek Cumhurbaşkanını derdest etme girişiminde bulunan 37 eski askerin 'Nitelikli yağma' suçundan yargılandıkları ..
Tamamı 17.6.2021

Kimse Yok mu: 25 Hapis

17.06.2021 17:13 İstanbul'da, yardım adı altında para toplayıp Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kasasına para aktaran 'Kimse Yok Mu' Derneği yönetici ve çalışanlarının yargılandığı 38 sanıklı davada 25 sanık 10 yıla kadar değişen ora..
Tamamı 17.6.2021

Tuskon Davasında 17 Hapis

17.06.2021 16:58 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan TUSKON'un başkanı Rızanur Meral ve genel sekreteri Mustafa Muhammet Günay'ın da aralarında bu..
Tamamı 17.6.2021

Tuzla Piyade Okulu: Darbeye 8 Hapis

17.06.2021 15:47 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Tuzla Piyade Okulu'ndaki eylemlere ilişkin dava Yargıtay'ın 22 sanık hakkında verdiği bozma kararının ardından 8 sanık yönünden tekrar görüldü. ..
Tamamı 17.6.2021

Balyoz Kumpasına Hapis Talebi

17.06.2021 13:38 İstanbul'da, 7 sanık hariç beraat kararıyla sonuçlanan 'Balyoz planı' davasının sanıklarına kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin tutuklu sanık Mehmet Baransu dahil 5 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. 2 Haziran'd..
Tamamı 17.6.2021

Fetö'nün Adliye Yapılanmasına dava

16.06.2021 15:40 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosunca, FETÖ'nün adliye ve cezaevi yapılanmasına ilişkin aralarında örgütün mahrem imamlarının da bulunduğu 71 sanık hakkında 'silahlı terör örgütü kurma v..
Tamamı 16.6.2021

Fetö Hayalet Yapılanmasına dava

16.06.2021 15:23 Ankara'da, FETÖ'nün Gaybubet evlerine yönelik düzenlenen operasyonda aralarında eski Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Desteklere İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başmüfettişi Yasin T. ile 8 şüpheli hakkında i..
Tamamı 16.6.2021

Dink Davasında Firari Sanık Kararı

17.06.2021 16:50 İstanbul'da, Hrant Dink cinayeti davasında dosyaları ayrılan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve eski savcı Zekeriya Öz ile bazı gazetecilerin de aralarında bulunduğu firari 13 sanık hakkında savcı, kaçak sayılma ve malları..
Tamamı 17.6.2021

Adil Öksüz'ü Saklayanlar Yargılanıyor

17.06.2021 15:20 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) sözde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasının en üst düzey sorumlusu olduğu iddia edilen firari Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasının ardından İstanbul'da saklanm..
Tamamı 17.6.2021

Kars 16 Sanıklı Darbe davası

17.06.2021 18:11 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen 16 sanığın yargılanmasına devam edildi. 28 Mayıs'ta Kars 2. Ağır ..
Tamamı 17.6.2021

Fetö Kapatamadı: Geziciler Endişeli

19.05.2021 14:58 İstanbul'da, Gezi Parkı Davası'nın firari sanıkları Can Dündar, Mehmet Ali Alabora ve Ayşe Pınar Alabora'nın da aralarında bulunduğu 7 sanığın ayrılan dosyaları, Osman Kavala'nın da içinde bulunduğu ana dava dosyasıyla..
Tamamı 20.5.2021

Fetö'ye 459 muvazzaf gözaltısı şoku

21.05.2021 15:14 İzmir ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılıklarınca yürütülen ortak soruşturma kapsamında FETÖ'nün örgütsel iletişim modeline uygun aranma kaydı suretiyle terör örgütüne özgü örgütsel iletişim ağına dahil oldukları tespit ..
Tamamı 21.5.2021

Tahşiye Kumpası: Cezalar Onandı

21.05.2021 10:02 İstanbul'da, FETÖ'nün "Tahşiyeciler grubuna" kumpas kurduğu gerekçesiyle görülen davada, kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'ya Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yöneticiliğinden, 18 sanığa da terör örg..
Tamamı 21.5.2021

Karlov'a Suikast Emri Gülen'den

19.05.2021 15:01 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, 19 Aralık 2016'da suikast sonucu öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de arasında bulunduğu 28 sanıklı davada, gerekçe..
Tamamı 19.5.2021

Gezi Parkı Davası Yeniden Başladı

21.05.2021 15:58 İstanbul'da, Gezi Parkı davasında verilen beraat kararlarının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından yeniden görülmesine başlandı. 21 Mayıs'ta İstanbul 30'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada tutuksuz sanıklar ..
Tamamı 21.5.2021

Fetö Yöneticilerine 130 Yıl Hapis

21.05.2021 12:19 Adana, Antalya, Edirne, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, Konya ve Zonguldak'ta Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda çoğu yö..
Tamamı 21.5.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
50.684.764